Wethouder J. Vroegindeweij ter aarde besteld Overweldigende belangstelling. i Woensdag 2 September 1953 No. 2233 CHK. WEEKBLAD OP GEKEFOKMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Pe nieuwe ni. Herbegrafenis rampslachtoffers te Middelharnis J. L BREEMAN TE UTRECHT 5chmmmetlt 26e Jaargang Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUXDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerq Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. In onze vorige artikelen hebben wij na inleiding de voornaamste artikelen van de Zondagswet van 1815 weergege ven en daaraan enkele verduidelijkingen toegevoegd. De vraag kan nu worden gesteld, waarom een nieuwe wet nodig geacht Allereerst kan dan opgemerkt worden dat men algemeen het gevoelen toege daan was, dat de wet verouderd was. Men heeft dit wel zo uitgedrukt, dat de Zondagswet een heel sprekend voor beeld was van een wet, die op onwetti ge wijze was afgeschaft. Men bedoelde daarmede te zeggen, dat hoewel de wet nimmer door een andere was vervangen deze niet meer wordt na- Naar sommiger mening bezit zelfs de wet niet in geheel ons land rechts kracht. Men kan dit betreuren, maar een feit is dat doorlopend vele overtredingen plaats vonden, zonder dat daartegen werd opgetreden of wanneer wel werd opgetreden geen straf werd opgelegd of wanneer dit wel plaats had, men op de oude wijze voortging. Geconstateerd moet worden, dat de oude wet niet leefde in de conscientie van het volk, althans niet in die mate, dat van de redelijke toepassing vrucht kon worden verwacht. Enerzijds heeft de Overheid tot taak door middel van haar wetgeving het Christelijk karakter van ons volk zoveel als mogelijk is te handhaven, anderzijds moeten deze maatregelen in brede krin gen van ons volk leven, willen, de wetten niet op zodanige wijze overtreden wor den, dat het gezag van de Overheid met voeten worden getreden. Daarom is door kerk, verenigingen en pers een gro te taak weggelegd, om zodanig op de volksgeest in te werken, dat de meer derheid bereid is aan wetshandhaving mede te werken. De klachten over het niet-toepassen van de oude Zondagswet dateren niet uit de laatste jaren. Reeds in 1859 werd er in de Kamer reeds over geklaagd, dat de rechters toonden het met de voorschriften dier wet niet eens te zijn. Men voerde aan, dat boeten van tien cents niet bevorder lijk waren de naleving der wet te be werkstelligen. Meerdere malen zijn bij de Kamers ontwerpen ingediend inzake een nieuwe regeling, doch nimmer hebben zij het tot een openbare behandeling kunnen, bren gen. Hier zit wel een bescham.end element in, In 1920 heeft de toenmahge Mmister van Binnenlandse Zaken, Jhr Ruys de Beerenbrouck een ontwerp-Zondagswet ingediend, dat het evenmin tot een openbare behandeling heeft kunnen brengen en dat in 1937 weer werd inge trokken. De tegenstand bleek zeer groot en evenals nu waren de liberalen fel tegen, zo zelfs, dat men de mensen opriep tot een protestdemonstratie in Den Haag. Hoewel de Minister, die het wetsont werp indiende, zelf RoomsKatholiek was, was men in de kringen van zijn geestverwanten allerminst enthousiast. De oorzaak lag wel hier in, dat dit ontwerp aan de gemeenteraden grote be voegdheden toekende om verstrekkende verordeningen te maken. Zij zouden b.v. op Zondag alle optochten, uitgezonderd die met een godsdienstig karakter, ge heel kunnen verbieden. Dit gold ook voor alle openbare vermakelijkheden. Uitge zonderd hiervan waren enkele spelen in de open-lucht, mits o.a. geen entreegel den werden geheven. Hieruit ziet men wel dat het maken van een nieuwe Zondagswet met vele moeilijkheden gepaard ging en meerdere ministers, hoewel erkennende, dat een nieuwe regeling nodig was, deze moeilij ke materie niet hebben aangepa,kt. pakt. Het was de R.K. Minister van Maar- seveen, die op 12 Mei 1951 een nieuwe Zondagswet bij de Volksvertegenwoordi ging indiende. Voor de openbare behan deling overleed hij en werd zijn ont werp verder behandeld door zijn R.K. opvolger Prof. Beel. Een ontwerp van wet werd ingediend bij Koninklijke Boodschap van 12 Mei 1951, In de memorie van Toelichting geeft üe Regering blijk van de navolgende op vattingen. In de eerste plaats, dat naar hftar oordeel het thans niet meer tot de taak van de Overheid kan worden gerekend, Joor middel van wettelijke voorsclurif- ten de heiliging van de Zondag af te dwingen, maar dat de bemoeiingen van M Overheid er slechts toe kunnen strek ten, XJITWENDIGB beletselen voor de heiliging van de Zondag door haar on- aerdaneA weg te nemen. Vervolgens kan haar opvatting als volgt worden samengevat. 1' In het huidige tijdsgewricht is het pheel doen stilstaan van het openbare 'even op Zondag niet mogelijk. De Wetgever moet er rekening mee nouden, dat velen op Zondag thans een andere bestemming geven, dan die van en Gode gewijde en geheiUgde dag en an bij het treffen van zijn maatregelen /"^scherming van het Christelijk ka- vaf r "^an de Zondag deze ontwikkeling 3 "het gemeenschapsleven niet negeren. SDn n! ^''^'^'§^6 wetgever kan tegenover l,^,".°eoefening op Zondag niet dezelfde Werd F aannemen als in 1815 aanvaard ij.'Oen bepaald werd dat gedurende nin??, openbare godsdienstoef e- "s Bestemd „geener hande spelen, het- Onder zeer grote belangstelling is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van dhr J. Vroegindeweij te Middelhamis ter aarde besteld. De rouwdienst werd in de Ned. Herv. Kerk gehouden, die tot in alle hoeken was gevuld. De vrije Zaterdagmiddag bracht een grote toeloop van mensen; we bemerkten er ook vele uit Sommelsdijk e.a. plaatsen van het eiland. Burgemeester Rijnders, weth van Eek, de raadsleden, secr. Bloot en bijna de gehele gemeentelijke staf van personeel waren tegenwoordig, als ook de wethouders, secr. Knape en meerdere raadsleden uit Sommelsdijk. Ook zagen we oud Burg. L. J. den Hollander, de burgemeesters van Heijst en Chr. v. Hofwegen en vele andere autoriteiten, be nevens Ds G. Zwerus en andere predikanten. De kist stond voor de kansel opgebaard waarom de familie zat geschaard. De overledene was nog te zien, voor de dienst begon werd echter het deksel op de kist geschroefd. De organist preludeerde treurmuziek. De pastor loei Ds Goed hart leidde de rouwdienst. De dienst begon met het zingen van Ps. 89 19, het lezen van Job 14 en Openb. 21 18. Ds Goedhart sprak het votum en de zegen uit en ging voor in gebed. Hij be gon met de stelling, dat de opvatting van de dood die iemand heeft, afhanke lijk is van de opvatting, die hij heeft van het leven. Aan de hand van voor beelden maakte hij deze stelling waar. De levenslustige schrikt van de dood, de levensmoede staat er milder tegenover. Voor de jeugd is dood afschrikking, voor de oudere mens heeft de dood een zeke re vertrouwelijkheid. Spreker stelde de vraag: ,,is de dood vriend of vijand?" Hij beantwoordde de ze vraag naar aanleiding van het tekst woord uit de Ie brief van Corinthe 15 26: „De laatste vijand die te niet gedaan wordt is de dood." Uiteraard stippen we uit deze rede slechts enkele punten aan. De dood is een vijand van de mens, omdat wij allen kinderen zijn van de gevallen Adam en ons de toorn en vloek Gods op ons heb ben gehaald. Door velen wordt de dood een natuurprooes genoemd, met leven is sterven gegeven. Zulken loochenen, een eeuwig voortbestaan van de mens. Spr. noemde dit een troosteloze leer. Wat een schrikkelijk ontwaken zal het zijn, als die blinddoek wordt afgerukt. Spr. stelde daartegenover hen, die in zicht hadden leren kennen in hun doods- staat. Die hun Rechter om genade had den leren bidden en genade hadden ge vonden in de Zoon der verlossing. De God in angst gezocht, openbaart zich in Uefde. Dat is in 't kort het Evangelie zei spr., dat Vroegindeweij 50 jaar had gepredikt. De laatste vijand is de dood. Spre ker legde de nadruk op dat woord „laat ste". Gods kinderen kennen vele vijanden en hebben vele bestrijders. Maar de laatste vijand is de dood. Sterven is in strijd met de geschapen natuur. Men is niet geboren om te sterven. Spr. schet ste hoe de dood sloopt, zodat de mens langzaam de rivier afgaat, in de bran ding komt en zo de oceaan der eeuwig heid opgaat. Gelukkig voor wie de dood de laatste vijand is. 't Kan zijn, dat er geen vrees is (al is dit geen kemnerk van genade). Vroegindeweij kon zeggen de vreze des doods is geweken en voor die allen zal er geen rouw noch gekrijt meer zijn, maar eeuwige vreugde zal op hun hoofd wezen. Dit is de troost voor de familie. Er is in den Heere zoveel vertroosting als de bedroefde in geloof wil aannemen. Christus heeft de dood overwoimen. Op dat heerÏÏjke feit ging spr. dieper in. Zo is de dood overwonnen voor zondaren in een weg van recht. Die voor God hun schuld en zonden hebben leren kennen en bewenen krijgen inbeginsel deel aan de overwinning van de dood. Spr. bezag dan het ,te niet" doen van de dood en noemde daarbij „de tweede dood" in wiens greep komen zij, die Vooraf een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk B. en W. maken bekend, dat op Vrij dag, 4 September a.s., op de begraaf plaats „Vrederust" de herbegrafenis zal plaats vinden van de rampslachtoffers uit deze gemeente. Om half drie wordt in de Nederlands Hervormde Kerk een rouwdienst gehou den. Na afloop daarvan vindt de herbe grafenis plaats. De bevolking wordt uitgenodigd bij de rouwdienst aanwezig te zijn. zii kolven, balslaan of dergelijke mogen piaats hebben." 4. De behoefte aan ontspanning is voor velen samengegroeid met de behoefte aan een wekelijkse rustdag. 5. De openbare godsdienstoefening be hoeft van sportbeoefening niet onvermij delijk werkelijke hinder te ondervinden. 6. Indien de sportbeoefening voor ande ren dan die daaraan deelnemen als een openbare vermakelijkheid wordt georga niseerd of gepaard gaat met gerucht, dan komt de openbare orde in het ge drang. 7. Het gaat echter niet aan in begin sel alle openbare vermakelijkheden op Zondag te verbieden en de behoefte van een vrij groot deel van het publiek aan deze vormen van ontspanning, geheel te negeren. In het volgende artikel willen we zien hoe de regering er naar gestreefd heeft om voor haar opvatting een oplossing te vinden. Christus niet kennen en hebben verwor pen. Vroegindeweij had 50 jaar gepredikt. De prediking van het ontzielde lichaam was wel de meest aangrijpende, die hij ooit had gedaan. Spr. kwam daarmee tot de vraag of men bereid was do dood te kunnen aandoen. Hij tekende het con trast tussen de verlosten en die aan de tweede dood waren onderworpen. Nog is het niet te laat. Jezus Christus is in de wereld gekomen om zondaren zalig te maken. Voor iedere ongelovige is de dood een vijand ook voor de gelovige, met dit verschil dat voor de laatsten de dood een overwonnen vijand is, voor wie de dag der verrijzenis geen schrik zal baren. Spr. bad de familie toe, dat zij daarin troost zouden vinden. Gods Kerk wordt in hope zalig. Verwachtende naar Zijne belofte een nieuwe hemel en een nieuwe aarde waarop gerechtigheid woont. Gezongen werd Ps. 103 8 en 5, waar na Z.Eerw. met de zegenbede sloot. Daarna kregen andere sprekers gele genheid in de kerk het woord te voeren, gezien dit wegens de stromende regen, op de begraafplaats niet mogelijk was. Burgemeester Bynders herinnerde aan de vraag van de over ledene, hem voor zijn sterven gesteld, so ber te zijn in de toespraken. Hij wilde zich daaraan houden. Er gaat met Vroegindeweij veel van ons heen zei spr., een actieve figuur, aan wiens vriend schap we ons niet meer kunnen verwar men en van wiens grote plaatselijke ken nis we niet meer kunnen genieten. Spr. achtte het mede voor de familie —r een grote troost dat hij in de rust Gods was ingegaan. Een goed en groot vriend ging van ons heen zei spr., wiens altijd grote eenvoud eri buitengewone belang stelling voor gemeentezaken we dank baar zullen blijven gedenken. De heer A. Baart sprak namens S.B.Z. Hij herdacht de overledene vanaf de op richting als bestuurslid en als voorzit ter van wie altijd een stuwende kracht uitging. Zijn medewerking voor deze vereniging zou in dankbare herinnering voortleven. De heer C. Makkenze sprak als voor zitter van de Herv. A.R. Kiesvereniging en getuigde van leedwezen bij dit ver lies maar ook van dankbaarheid voor de grote gaven van hoofd en van hart in hem geschonken. Hij tekende zijn be zielende leiding in de Kiesvereniging, al tijd gegrond op Gods Woord, kenmerkte zijn stalen geheugen, zijn zelfbeheersing en het vaderlijke in zijn optreden. Daar na sprak hij de familie toe, wiens troost het was dat hij ingegaan was in de rust die overblijft voor het volk Gods. Hij citeerde uit de kortgeleden ver schenen preekbundel „Predikende het Evangelie" eniige zinsneden uit een pre dikatie van de overledene (uit Micha 6 35) waarin het onderscheid werd ge tekend tussen dien die God dient en dien, die Hem niet dient. Hij besloot met een opwekking het voetspoor van de overle dene te volgen. De heer J. H. Koppelaar sprak als voorz. van de rechtse raads fractie. Spr. zei, dat al veel was gezegd wat Vroegindeweij was voor zijn gezin, voor de kerk, de politiek en de burger lijke gemeente, hij wenste iets te zeggen wat hij was geweest voor zijn mede mens. Spr. schetste hem dan als een man met een medelijdend hart, die in de ja ren dat er veel armoede was velen had bijgestaan en geholpen. Bij dit alles was Vroegindeweij een zondaar, een man met gebreken. We nend had de overledene hem op zijn sterf bed gezegd: „daar lig ik nu als een 80- jarige zondaar." Alles wat hij in zijn le ven gedaan had kwam niet in aarmier- king. Hij wist het, dat was alles vol ge brek en zei hij, als ik nu geen andere hoop had, dan was het voor eeuwig kwijt." Hij mocht zei spr. getuigen wat de Heere aan hem gedaan had reeds als jonge man, de H. Geest overtuigde heni van zonde, gerechtigheid en oordeel. Hij had mogen buigen onder het heihg recht Gods, waarbij de weldaad hem te beurt was gevallen, dat God Zijn Zoon open baarde en hij bekend werd met de ver zoening in Christus. Wij oordelen uit de aard der liefde zei spr., dat zalig zijn, die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid. Zij zullen verzadigd worden. De verloste kerk mag de palmtakken der overwinning neerleg gen en betuigen: Gij o Lam Gods, hebt ons Gode gekocht met uw dierbaar bloed. Spr. maande de aanwezigen te beden ken wat tot hun eeuwige vrede was die nende en besloot met de wens dat de familie door de Heere zelf zou worden getroost en versterkt. De Pres. Kerkvoogd dhr A. v. d. Nieuwendijk herdacht de overledene in dankbare er kentelijkheid voor wat hij 34 jaar lang IN MEMORIAM* Zondagnacht overleed plotseling de heer J. D. Breeman te Utrecht, in leven Weg- en Waterbouwkundige bij de cul tuur Technische Dienst, in de leeftijd van 54 jaren. De heer Breeman was op ons eiland een zeer bekende en geziene figuur. Al de ontwateringsplannen zijn in 1945 door hem op dit eiland gemaakt. Momenteel was hij weer bezig met de afv/ateringsplannen in de ploder Oude Stad en Van Pallandt, en meerdere plan nen die in verband met de aanleg van nieuwe dijken moesten gemaakt. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. -------—O STAD AAN 'T HARINGVLIET HEEFT EEN "WAARNEMEND BURGEMEESTER Tot waarnemend burgemeester van Stad aan 't Haringvliet is benoemd bur gemeester Kruiff van den Bommel. ----------O^------ VEEMARKT ROTTERDAM, 31 Augustus. Vee markt. Aangevoerd in totaal 1860 die ren, waaronder 1262 vette koeien en 598 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.62—2.72, 2.50—2.62, 2.20—2.32; var kens lev. gew. 2.02, 1.98, 1.94. Aanvoer vette koeien ruim, handel flauw en niet geheel prijshoudend. Pri ma's boven notering. Varkens aanvoer iets meer met redelijke handel, de eer ste kwaliteit als vorige week, de twee de en derde kwaliteit iets lager in prijs. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM, 31 Aug. Klei aard appelen 35 mm opwaarts: eigenheimers 12.50—13, bintjes 10.50—11. Prijzen berekend per 100 kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. als notabel en kerkvoogd had gedaan. Ty perend was, dat in het begin van de loopbaan de richtingsstrijd aan de orde was; door zijn verdienstelijk werk was de Geref. leer weer op de kansel ge bracht. Aan het einde van zijn loopbaan verbrandde de kerk, waardoor hij een zeer moeilijke periode had gehad. Voor al het werk bracht spr. dank. Al was zijn strijd zwaar geweest, hij was nu volgens zijn eigen getuigenis overge gaan van de strijdende naar de trium- ferende kerk, waar geen strijd en moei te meer zou zijn. Enige vi'ienden van de overledene uit Evangelisatie-kringen (o.m. uit Schie dam) voerden nog het woord, waarin zij wezen hoe menigmaal hij de weg ten leven had uitgedragen, waarbij zij hoopten dat die prediking rijke vrucht zou mogen dragen. Dankwoord De oudste zoon van de overledene, Ds L. Vroegindeweij van Papendreoht, sprak namens de familie een dankwoord. Al lereerst voor de genegenheid en waarde ring voor zijn overleden vader, daar zo velen waren opgekomen, om hem de laatste eer te bewijzen. Hij dankte de burgemeester voor de prettige wijze waarop zo vele jaren was samengewerkt Vader had een kinderlijk gemoed zei spr een begeerte om alles goed te doen. Was er iets, probeerde hij het altijd goed te maken. Spr. dankte ook de kerkvoogdij voor de medewerking de rouwdienst in de kerk te houden, de overledene had voor zijn sterven gezegd „ons huisje zal wel te klein zijn." Ook ds Goedhart dankte hij voor al de liefde en zorg, alsook dhr Kesting voor de vele ziekenbezoeken. Maar bovenal wilde spr. God zelf dan ken die zoveel in hem gegeven had. Ook als prediker. Nooit had hij school ge gaan, toch kon hij lezen en schrijven. Spr. memoreerde in 't kort de weg die God met hem gehouden had, hoe hij voor het eerst te Berg Ambacht op de kansel kwam en preekte over Jona „het wier was om mijn hoofd gewonden." Zeven en veertig jaar lang had hij mogen spre ken van God en Zijnen Christus. Menig een ontving onder die prediking nut en ook zaligheid. Hoe vaak was zijn ziel verwonderd geweest wat de Heere had gedaan. Het deed spr. goed, dat de heer Kop pelaar gesproken had over het oordeel der liefde. Wij zetten vader niet in de hemel zei spr., maar spreken alleen over de daden en wonderen Gods. Hij was zelf altijd bang zich iets toe te eigenen, maar had toch die rustige zekerheid in zijn leven. In het Ziekenhuis zei hij, dat hij niet zonder hope was, maar had ik nu eens de zekerheid. Terugkerend werd hij ingeleid van Sittim tot Gilgal toe waar hij vaak over had gepreekt i Christus werd geopenbaard. Alle bekom merden wilde spr. daarmee een hart on der de riem schuiven, op Hem te hopen. Dat is toch een stuk zei hij dan: Gij hebt Mij lüet uitverkoren, maar Ik heb U uit verkoren! Spr. dankte den Heere voor al Zijn weldaden bewezen en ook alle com missies en besturen voor de bewezen eer. Tot slot werd geziongen Ps. 89 8, waarna de kist uit de kerk werd gedra gen en de rouwstoet samengesteld. Aan de groeve dajikte Ds L. Vroegin deweij nogmaals sprekers en aanwezi gen en nadat de kist in de groeve was gezonken besloot Ds Goedhart met een kort dankgebed. Deze begrafenis zal de bewoners van beide dorpen lang heugen, het was of een van de groten der aarde werd ter aarde besteld. Ook langs de weg was ondanks de regen veel belangstelling. Gisteren. Maandag 3i Augustus, was het ae dag waarop wij zo vele jaren lang Koninginnedag vierden. De dag, waarop wij meeleefden met ons Vorsten huis, waarop de handsmoeder haar 73ste verjaardag vierde. Ofschoon Prinses ^ilhelmina leruggetronken leeft in haar dagelijhs bestaan, in haar schilder kunst, godsdienstige studiën en liefdadigheidswerh, leeft zij nog altijd in de harten van ons volk. En zij leeft met ons mee, getuige hoe z^ hij de water snoodramp van l Februari vooraan stond om. hulp en troost te bieden aan de getroffenen. Spare God haar nog vele jaren in gezondheid tot blijdschap van het vorstelijk gezin, tot vreugde van ons gehele Nederlandse volk. L<Jv'^Vv^Vv^yvv'^vv^VVTPvv'^^K/v^V«/'Wvv'^vv'^Vv^^v-v^^ï-v'^vVOVVTÏVv^T^ Als er niets bijzonders gebeurt, zal Middelharnis morgen ter stembus trek ken. Door de ramp is deze stemming verschoven en het is net, of deze keer heel de stemmerij aan ons wat voorbij gaat. Anders zat er altijd nog een span nend element in en dromden de nieuws gierigen 's avonds bij hopen voor de drukkerij van de krant samen, waar tel kens de telefoon ratelde en meneer de redacteur de stemmingsüitslagen van héél Plakkee op een groot bord noteer de. Iedereen was nieuwsgierig hoe de verhoudingen op de verschillende plaat sen lagen, want een gemeenteraadsver kiezing geeft altijd weer andere aspecten te zien dan een verkiezing voor de Tweede Kamer. De candidaten voor de Kamer zijn voor het overgrote deel der kiezers onbekende grootheden, maar als het er over gaat, wie er achter de ge- meenteraadstafel zal plaats nemen, dan kent men elkaar van haver tot gort, om 't op z'n Plakkees uit te drukken. En wie bij het volk dan een goede reputa tie geniet, sleept nogal eens een stem metje weg van mensen, die bij de Ka merverkiezing vast en zeker hun stem op een andere partij zouden uitbrengen. Bij de raadsverkiezing speelt het per soonlijk element een belangrijke rol, die meermalen tot verrassingen heeft geleid. Over het geheel genomen gaat de stem busstrijd er op ons eiland tamelijk ge matigd naar toe. Dat is vroeger wel eens anders geweest. Dan zag men er niet tegenop om elkaar van pamflet tot pam flet uit te kafferen dat het een aard had. Ieder stond voor zijn partij in vuur en vlam en tal van avonden werden er aan opgeofferd om de kiezers persoon lijk te bewerken. Er is thans een grote mate van lauwheid te bespeuren. Het raakt velen niet meer, door wie men geregeerd wordt. En hóe er geregeerd wordt. Als men maar vooruitstrevend is wat het materiële en de sociale voor zieningen betreft, dan is men al gauw de man naar het hart van het volk. Met de beginselen die naar Gods Woord zijn wordt dan weinig gerekend. Ook is daar een zeker percentage kiezers, dat niet eens de moeite neemt hun stem uit te brengen. Ze beseffen niet, dat ze daar door de tegenpartij in de hand werken. Wanneer die een overwinning behaalt, is Leiden in last. Ze hebben er dan de meeste praats over, maar vergeten, dat ze door hun eigen laksheid mede oprzaak zijn, dat de anderen ,,op het kussen" werden geholpen. En dat het soms op één enkele stem aan kan komen, heeft ons de raadsverkiezing in Nieuwe Tonge geleerd. Laten we dat voorbeeld voor ogen houden. Een schip op 't strand is een baken in zee. Zou de raad een om mezwaai naar links maken dan zullen de gevolgen daarvan zich in de toekomst wel openbaren. Wanneer b.v. de cafe's en bioscoop op Zondag geopend zouden zijn, krijgen de rechtse kiezers die rus tig thuis gebleven zijn hun boontjes thuis. Dan zullen ze pas tot de ontdek king komen, dat ze beter gedaan had den tóch hun stem uit te brengen. Maar dan is het te laat. Daarom is het zaak, om mi te bedenken, welke consequenties er aan het stern-verzuim vastzitten. Ook is het getal kiezers niet gering, die krachtens hun beginsel aan de rechter zijde behoren, maar toch hun stem op de linkse groepen uitbrengen, omdat ze menen, dat van die zijde hun belangen beter behartigd worden. Van linkse zijde doet men het zo graag voorkomen, dat alle sociale verbeteringen in de maat schappij uit hun kamp afkomstig zijn. Dat zij alleen de mensen zijn, die voor opruiming van krotten en de bouw van nieuwe woningen op de bres staan. En alleen zij zich uitsloven voor de Midden standers. Schrammetje hoort dat nog al eens beweren als hij zohier en daar op karwei is. Net of de rechtsen al deze zaken maar veronachtzamen. En U zou er versteld van staan als U wist hoeveel „rechtse" mensen deze linkse propagan da maar voetstoots slikken. Als ze de moeite namen om de zaken goed na te gaan, zouden ze wel tot andere gedach ten komen. Neen, de rechterzijde van de raad heeft óók een open oog en oor zo wel voor de belangen van de werkende klasse als die der Middenstanders. Daar om wil Schrammetje aan de vooravond der verkiezingen de lezers, die uithoof de van hun overtuiging aan de rechter zijde behoren, ook morgen hun stem op de lijst van de samenwerkende Protes tants Christelijke partijen uit te bren gen. Niet thuisblijven uit onverschillig heid met de gedachte: „laat ze 't maar uitzoeken." Daar kan de linkse zijde alleen maar voordeel bij hebben. Hoe lakser men aan de rechterzijde is, hoe liever men 't heeft. Dan telt elke stem die zij méér uitbrengen, dubbel. Schram metje is nieuwsgierig hoe de uitslag zijn zal. Alle zeilen moeten bijgezet. Chris telijke kiezers, let op Uw zaak! SCHRAIVIMETJE. OUBDORP VERKIEZING WETHOUDERS In de raadszitting van heden Dinsdag morgen zijn tot Wethouders gekozen de heren K. Grinwis (met 10 stemmen en 1 blanco) en de heer J. Voogd met 6 stemmen. Bij de laatste stemming had de heer J. Hameeteman 1 stem, voorts wa^ ren er 4 blanco stemmen. GRAANBEÜRS ROTTERDAM, 31 Augustus. Bin nenlandse granen. Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Voedergranen van de nieuwe oogst. Tarwe prima kwaliteit tot 26.35, op vochtconditie tot 26.10. Zomergerst gezonde doorsnee-kwaliteit tot 23.75. Zware iets daarboven. Rogge loco 21.75 op termijn 21.2S. Haver ongepunte 22.25. Betere kwaliteit daarboven. Peulvruchten rustig, weinig vraag. Groe ne erwten tot 49.Schokkers goed prijshoudend tot 63.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1