Nieuwe Waterleidingtarieven voor Goeree Overflakkee 0nt grote dingen! Woningruil Vastrecht plus eenheidsprijs per kub. meter water Herkingen zal een poldertje aankopen Woensdag 26 Augustus 1953 No. 2231 CHE. WEEKBLAD OP GEBEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN e nieuwe Bezwaren Historie der tarieven :isen nieuw tarief Vastrecht Prijs van het water Huurders moeten nu beta! en Toeslag Verdere bepalingen Kerkelijke scheuring te iJsselmuiden Nieuwe groep Geref. Gemeenten mts Redaotiebureau: Pr. HEITORIKSTRAAT 14, MEDODELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. gen heeft weleens gezegd, dat de istelpe politiek in Nederland ge werd wordt om twee hoofdzaken, t.w. gelijkstelling van openbaar en bijzon- er onderwijs en de handhaving van de ■ndagsrust. Deze karakterisering is natuurlijk on- De Christelijke politiek beoogt im- ers het buigen van Overheid én volk oor de ordinantiën des Heeren ten aan- ett van alle handelingen. Het gaat er om, dat de Overheid, die „eert bij de gratie Gods, het door de onde verdorven leven van personen en olken weer mogelijk maakt. In de wijze waarop een volk zijn Zon- viert ligt niettemin een kenmerk van zijn verhouding tot God. Ook vandaag nog geldt het Goddelijk j: Gedenkt de Sabbath, dat ge die heiligt. Zes dagen zult gij arbeiden en jl uw werk doen, maar de zevende dag is de dag des Heeren uw Gods, dan zult >jj geen werk doen. 'oat de Overheid op haar terrein te dien aanzien een belangrijke taak heeft is onder de Christenheid zonder twijfel. Reeds in 1815 heeft de wetgever daar van het bewijs geleverd door de vast stelling van een Zondagswet. In dit jaar is een gehele nieuwe Zon- jagswet door de Regering bij de Staten- Generaal ingediend en door haar, na meerdere wijzigingen aanvaard. Wij stellen ons voor in enige artike len zowel bij de oude als bij de nieuwe Zondagswet stil te staan en willen daar bij aandacht schenken aan de bevoegd heden die de wetgever schenkt aan de gemeenteraden om nadere regelingen te treffen. Omdat velen van het bestaan der oude Zondagswet niets afweten en nog min der van de inhoud daarvan kennnis na men is het van belang de considerans beweegreden, de doelstelling)' van deze wet en haar belangrijkste artike len af te drukken. De aanhef was als volgt: Wij WILIEM, ,enz. Alzoo Wij in overweging genomen. hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvade ren, die daarop steeds den hoogsten prijs stelden, de plichtmatige viering van den des Heeren ea andere dagen, den openbaren christelijken godsdienst toe- fewijd, door eenparige en voor de ge- heele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende, maat regelen te verzekeren; Zoo is het, dat Wij, enz. Artikel 1. Dat op Zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van den christelij ken godsdienst dezer landen, algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke den godsdienst zouden storen, maar dat in het algemeen geene openbare arbeid zal mogen plaats liebben, dan ingeval van noodzakelijk heid, als wanneer de plaatselijke regee ring daartoe schriftelijk toestemming zal geven. Artikel 2. Dat op deze dagen, met uitzondering 'an geringe eetwaren, geene koopwa ren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen, zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat koqplie- 1 en winkeliers hunne waren niet^zul- mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen. Artikel 3. Dat gedurende den tijd, voor de open- 'are godsdienstoefeningen bestemd, de öeiiren der herbergen en andere plaat- alwaar drank verkocht wordt, voor- zooverre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zul len gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzelfden tijd, geenerhande spelen, het zij kolven, balslaan of dergelijken mogen plaats hebben. Artikel 4. 3at geene openbare vermakelijkhe- zoals schouwburgen, publieke .dans- Psrtijen, concerten en harddraverijen op ^e Zondagen en algemeene feestdagen Zullen gedoogd worden; zullen het aan Je plaatselijke besturen worden vrijgela- ^n hieromtrent eene uitzondering toe staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. Artikel 5. Dat de plaatselijke policie zorg zal *agen ten einde alle hinderlijke bewe- S^Jgen, en gerucht in de nabijheid der seiJouwen tot de openbare eeredienst "estemd en in het algemeen alles wat 'ezelve zoude kunnen hinderlijk zijn, ™M te komen of te doen ophouden. Artikel 7. ^at, wanneer tijdens het plegen van e overtreding nog geen vijf jaren zijn erioopen sedert de veroordeling van en schuldige wegens gelijke overtre- ™g onherroepelijk is geworden, de boe- wüiW^''^** zal verdubbeld worden, en ""3 alle de te koop gelegde of uitge- j --" goederen verbeurd verklaard en nerbergen of andere publieke plaat- V^w ééne maand gesloten. sin? algemeene verorde- stiJ^'^ daarmede niet overeenkom- ment P''°'^^"ciale of plaatselijke regle- sph™ inrigtingen zullen worden »Me„ ,.g^^ vervallen. ^sten en bevelen, enz. ^SlTsis''^ 's-Gravenhage, den Isten deze Tfl ''°^S^^^ artikel willen wij bij teko,,; Zondagswet een aantal aan- «Keningen maken,. Reeds lang was er grote ontevredenheid onder de water-afnemers van de „Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee" over de tarieven, dat op een „ka merstelsel" berustte en over de boeten die bij het overschrijden van de toege wezen aantallen kub. meters werden toegepast. Er zat inderdaad een grote on gelijkheid in waarom het bestuur van de Stichting langen tijd heeft gedokterd, om een voor allen meer bevredigend tarief saam te stellen. Geen gemakkelijke taak, daar met vele factoren van de zijde van de Stichting (beperkte hoeveel heid water, kapitaalslasten e.d.) rekening moest worden gehouden. Dit tarief is thans gereed gekomen, de nieuwe prijsvaststelling is dezer dagen door Gedep. Staten goedgekeurd. We geven er hieronder een korte uiteenzetting van. Het oude, nu nog geldende tarief be rust zoals bekend op het zgn. kamerstel sel, dat nu zal worden vervangen door heffing van vast recht plus een een- heids-prijs per kub. meter water. Zeer belangrijk is hierbij wel, dat de meter- huur in de prijs is verdisconteert. De meterhuur komt dus te vervallen. De aanleiding tot herziening van het tarief had vele redenen, waarvan we hieronder enkele zullen opsommen. Hoe men het ook zou saamstellen, het draai de van de zijde van de Stichting om twee punten: ten Ie de beperkte hoe veelheid water en ten 2e de kapitaalslas ten. In het verzorgingsgebied liggen bo vendien nog tal van onrendabele aan sluitingen, die voor watervoorziening on- g'eveer 3 ton vragen, waarvoor ook ka pitaal diende te worden gevormd. In het nieuwe tarief is hier rekening mee gehouden zodat hier jaarlijks een groter kapitaal door kan worden verkregen. Dan is er nog de aansluiting van de gemeente Ouddorp, waarvoor ook ruim 3 ton nodig zal zijn, welk kapitaal men echter echter op andere wijze zal four neren als het zover komt. Dit staat dus buiten dit tarief. De bezwaren tegen het huidige tarief zijn onder meer dat kleine woningen met grote gezinnen te weinig water kregen toegewezen; grote woningen met kleine gezinnen te veel water (waardoor water duurder wordt). Dan de berekening van meterhuur bij oververbruik. iDe eenheidsprijs van het water voor grote woningen lag ver boven de kost prijs en die van kleine woningen bene den de kostprijs. Ook voor de toeslagen van sanitair, auto's- en tuinbesproeiïng lag beneden de kostprijs. De tarieven zijn voor de eerste maal vastgesteld bij de oprichting in 1934 en waren geldend tot 1946. In 1946 kwam er een toeslag van 10%; in 1949 volgde een verhoging van 10 op 25%, dus 15% duurder welk tarief tot heden geldend is. Zonder tariefherziening sluit de begro ting 1953 op een tekort van 2000. waarbij komt de exploitatie-kosten voor de aan te leggen vloeivelden te Oud dorp. De beschikbare hoeveelheid water be draagt 600.000 kub m, waarvan afgaat plm. 80.000 kub m voor lek- en spui- verlies zodat gerekend kan worden op 520.000 kub m water. Het is de lezer bekend, dat dit aantal ver werd over schreden toen er nog een zgn. vrij ver bruik was, over 1952 is dit aantal kub. m echter met 122.700 kub. m gedaald, terwijl er nog ruim 50 nieuwe aanslui tingen waren bijgekomen. Deze drasti sche daling is te danken aan de in Au gustus 1952 voltooide meterplaatsing. De basis voor iedere aansluiting is ge steld op 60 kub. m per jaar. Voor een normaal gezin van 5 personen is dit het gangbare verbruik. Bij de berekening van het nieuwe ta rief lag het beginsel van de kostprijs ten grondslag. Ook moest zoals gezegd de meter-exploitatie er in berekend plus een bijdrage voor de onrendabele gebieden. Het fonds onrendabele gebie den bedroeg in 1953 2000.en zal door verdiscontering van de bijdrage in het nieuwe tarief op plm. 9000.ko men. Voor grote gezinnen is een extra toe slag van water ingelast tegen variabele kostprijs. De kwartaalverrekening is ge handhaafd, zulks ter voorkoming van piek-verbruik. Wij laten nu eerst de tarieven volgen: Voor alle aansluitingen, met uitzonde ring van tijdelijk gebruik, geschiedt de waterlevering tegen een betaling van eenl vastrecht, bedragende voor: a) woningen, die kunnen worden aan gemerkt als één-kamerwoningen, per maand l- b)' woningen, die kunnen worden aan gemerkt als twee-kamerwoningen, per maand 1.25 c) instellingen van weldadigheid of daarmede door het dagelijks bestuur gelijk te stellen stichtingen of in richtingen met uitzondering van eventueel bij deze inrichtingen be horende AFZONDEBLUK AAN GESLOTEN ambtswoningen per maand 1-25 d) alle overige aansluitingen, niet val lende onder a tot en met c van dit artikel, per maand 1.65 e) Indien een aansluiting in de loop van een kwartaal wordt aangevan gen dan wel beëindigd, wordt voor de berekening van het vastrecht een gedeelte van de maand, korter dan 15 dagen, verwaasloosd en een ge deelte, langer dan 14 dagen, voor een volle maand gerekend. Voor het door de Stichting afgelever de water is, behoudens het bepaalde in de volgende artikelen, verschuldigd: a) voor normale huisaansluitingen, (wo ningen) per kwartaal van 1 tot 15 m? (60 kub. m per jaar) 0.25 perms Voor elke kubieke meter per kwar taal boven 15 m» 0.60 per ms b) voor aansluitingen met een gecon tracteerd gegarandeerd verbruik volgens art. 14 15: voor elke m3 tot aan de gegaran deerde hoeveelheid 0.25 per m3 voor elke m3 daarboven 0.60 per m? c) Ten aanzien van de waterlevering onder a) gesteld wordt, ongeacht de werkelijk verbruikte hoeveelheid, als verplicht minimum in rekening ge steld: 1) voor de 1-kamerwoningen 6 m? per kwartaal of 2 m? per maand. 2) voor de overige huisaansluitingen (woningen) 9 m? per kwartaal of 3 ms per maand. d) Aan geziimen met 67 en 8 .ge zinsleden wordt boven het onder a) gestelde, een toeslag verleend van 3 m3 per kwartaal tegen betaling van 0.25 per ms. e) Aan gezinnen van meer dan 8 ge zinsleden wordt boven het onder a) gestelde, een toeslag verleend van 6 ms per kwartaal op de voorwaar den als onder d) omschreven, f) Teneinde voor toeslag, gesteld on der d en e, in aanmerking te komen voor het komende kalenderjaar, moet door de aangeslotene vóór 1 December van het lopende jaar een aanvrage daartoe worden ingediend bij het kantoor der Stichting. De gezinssterkte per 1 December van het lopende jaar is maatgevend voor het volgende kalenderjaar. Ter toelichting diene, dat voorheen het waterbedrag van die verhuurders werd ontvangen, waar het water in de huurprijs was verrekend. Voortaan zal de bewoner het water zelf moeten be talen en het betaalde dan zelf met de verhuurder moeten verrekenen. Uit het nieuwe tarief blijkt, dat aan grote gezinnen een toeslag wordt gege ven, waardoor al naar de grootte van het gezin een aantal kub. m water ex tra kan worden verbruikt tegen het kwartjes-tarief. Het is ons niet mogelijk in dit korte bestek alle bepalingen en voorwaarden van de nieuwe regeling op te nemen. Trouwens, ieder aangeslotene krijgt het nieuwe tarief met de voorwaarden thuis. Vermeldenswaard is echter nog wel, dat gezinnen van 67 en 8 gezinsleden alsmede gezinnen van boven 9 en meer een formulier moeten invullen voor de indeling onder a of b, om voor de toe slag tegen goedkoop tarief in aanmer king te komen. Dit moet ieder jaar ge beuren, daar zich de gezinssterkte in tussen kan gewijzigd hebben. Ook dient er een aangifte te geschie den voor contractueel gebruik voor be drijven in onbewoonde en bewoonde per celen (art. 14 en 15). Het nieuwe tarief treedt 1 Januari 1954 in werKing. Onze indruk is dat het nieuwe tarief voor de watergebruikers niet goedkoper is geworden, wel echter dat veel onbil lijkheden zijn weggenomen. Men heeft het nu zelf in de hand, hoe zuiniger met water, hoe minder men heeft te betalen. 24000 mz voor industrie- en recreatie-doeleinden Verslag spoedeisende raadsvergade ring van 20 Augustus 1953, des avonds om 20.00 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer D. van Heljst, burgemeester en secretaris de heer J. A. van der Ster. De voorzitter opende de vergadering met gebed en deelde mede te zullen be ginnen met het punt waarvoor deze ver gadering is bijeengeroepen en wel de aankoop van het poldertje, gelegen tus sen de Scharloodijk en de Kaaidijk, als mede het opspuiten daarvan en het aan- leggenj van wegen daarin. Zoals reeds \)ekend is, is het een lang gekoesterde wens van het gemeentebestuur om over dit poldertje de beschikking te krijgen. Nu door de Provinciale waterstaat een nieuwe dijk wordt gelegd vanaf de Scharloodijk naar de Kaaidijk, zagen burgemeester en wethouders hierin een mogelijkheid om deze grond ter grootte van 24000 m2 in handen te krijgen. Aan de Provinciale waterstaat werd verzocht om een kostenbegroting over te leggen van het volspuiten en het aanleggen van wegen daarin. Voor het opspuiten zal benodigd zijn 14.000 mS zand voor de prijs van 2.60 per ms, terwijl in to taal 1125 m,2 weg zal moeten worden aangelegd voor een bedrag van 4500. Het gedeelte van de Scharloodijk, dat niet meer benodigd is, zal in deze polder worden gelegd waarvoor de gemeente niets verschuldigd is. Thans vragen bur gemeester en wethouders een crediet aan de raad van 40.900.— om boven genoemde kosten te bestrijden. Deze uit breiding zal worden aangewend hoofd zakelijk voor het beschikbaar stellen van industrieterrein, een klein gedeelte zal beschikbaar zijn voor recreatiedoel einden en langs één weg kunnen nog woningen worden gebouwd. Omtrent het in eigendom verkrijgen van de grond kon spr. nog geen defini tieve voorstellen voorleggen, daar het nog niet bekend is of de grond gekocht kan worden. De beheerder van de grond heeft wel alle mogehjke medewerking toegezegd en, zal zich dan ook tegen een eventuele onteigening naar een prijs van 700.per ha, welk bedrag door een taxateur is vastgesteld, niet verzetten. Tenslotte, aldus spr. bestaat de moge lijkheid ook nog, dat de grond in eeuwig durende erfpacht kan worden verkregen tegen een erfpachtscanon van 35. per ha. Met algemene stemmen besluit de raad tot het beschikbaar stellen van een crediet van 40.900.en neemt reeds in principe het besluit tot het ver krijgen van de grond, hetzij door ont eigening hetzij in eeuwigdurende erf pacht. Hierna werden de notulen van de vo rige vergadering onveranderd vastge steld. Onder de ingekomen stukken bevond zich slechts 1 begrotingswijziging van de dienst 1952, welke goedgekeurd was terugontvangen (exploitatie 8 woning wetwoningen). - Voorts werd nog aan de orde gesteld het schrijven van gedeputeerde staten dezer provincie d.d. 4 Augustus 1953 in zake de verhoging van de jaarwedden van de secretarissen en ontvangers met ingang van 16 Maart 1951? met 5% tot een maximum van 200. De voorz. zeide, dat deze maatregel reeds lange tijd voor de ambtenaren geldt en thans ook officieel door ged, staten is medegedeeld. Begrijpelijkerwijs is reeds de verhoging aan de secretaris ontvanger verstrekt. De raad heeft geen bezwaren. Tenslotte werd behandeld de brief van de minister van binnenlandse zaken van 31 Juli 1953 betreffende maatregelen voor het jaar 1953 inzaKe de financiële positie van het personeel der lagere pu bliekrechtelijke lichamen. Deze maatre gel zal ingaan 1 Januari 1953 en geldt voor alle ambtenaren en werklieden, met uitzondering van de burgemeester, secretaris en ontvanger. De voorz. deelde mede, dat reeds lang durige onderhandelingen hebben plaats gevonden inzake de verhoging van Sa laris voor het rijkspersoneel. Deze zijn nu tot stand gekomen en verzocht wordt deze maatregelen van overeenkomstige toepassing te verklaren voor het ge meentepersoneel. Aldus werd besloten. Rondvraag De heer J. C. Kalle vroeg of er, nu de heer Nieuwland tijdelijk in het gemeen telokaal is gehuisvest, een ander lokaal beschikbaar is voor het houden van het consultatiebureau voor de zuigelingen. De voorz. deelt mede, dat wel een of ander schooUokaal daarvoor beschikbaar is. Spr. hoopte dat binnen 6 weken de Oostenrijkse woningen gereed zullen zijn, zodat dit bezwaar dan opgeheven is. Dezelfde vraagsteller verzocht om de woning van D. H. Visser aan de Schar loodijk, welke woning voor het repare- Bezoek van H.M. de Koningin aan de tentoonstelling „SLEM" te Waalwijk. Tijdens haar rondgang op de tentoonstelUng overhandigde de Heer J. J. M. A. Klijberg, lid van het dagelijks bestuur en directeur van de Timtur schoenfabrieken, aan Koningin Juliana een paar schoenen. Onder deze titel, verscheen het eerste verkiezingspamflet van de P.v.d.A. te Middelharnis. We hebben 't gelezen en zijn tot de conclusie gekomen, dat een kinderhand gauw gevuld is. De grot© dingen zijn in wezen bij de P.v.d.A. maar heel klein. En de manier van propaganda ervoor nog véél kleiner. Allereerst wordt geschermd met de democratie, die zou vereisen, dat naast een wethouder van de Prot. Chr. Groep, er óók één van de P.v.d.A. zou zijn. Hebben we het goed, dan moet de wil van de bevolkingsmeerderheid uitge drukt worden in 't college van B. en W. (Althans naar democratische zienswqzo) Welnu, de meerderheid der kiezers wenste een uitgesproken rechts beleid. Wie met de kerkelijke situatie bekend is, weet, dat de Ned. Herv. Kerk, de Chr. Geref. Kerk, de Geref. Gemeente en de Geref. Kerk, waaruit de Prot. Chr. Partij de stemmen trekt, allen (zij 't met enige nuancering) dit uitgespro ken rechts beleid t.a.v. Zondagsheili ging, schoolpolitiek enz. enz. zo princi pieel mogelijk willen zien uitgevoerd. Wat gezegd wordt in 't pamflet over 't feit, dat de P.v.d.A. de grootste frac tie in de raad zou zijn, is een bewuste onwaarheid. De A.R. fractie telt 4 le den. Of deze kerkelijk Hervormd of Ge reformeerd zijn, doet niets ter zake. Verder is 't ondanks alles uitgeslo ten, dat een rechts raadslid een verte genwoordiger van welke fractie dan ook zou verkiezen tot wethouder, wanneer dit iemand is, die met God noch gebod rekening houdt. Dit is geen particuliere liefhebberij, doch verantwoordelijkheid tegenover Hem, van Wien we geloven eenmaal rekenschap van al onze daden te moeten afleggen. Als de P.v.d.A. er verder prat op gaat een lans te hebben gebroken tegen voor tijdige huurverhoging, dan moet ze ook durven erkennen, dat de opdracht daar toe 'uitging van een ministerie door een P.v.d.A. minister bezet, en dat het Rechtse college alles gedaan heeft om dit ongedaan te maken. De raadsfractie vond de stunt zo doorzichtig, dat ze ge zwegen heeft. Wat verder gezegd wordt over de be zetting van één wethouder zetel sinds 1 Febr. 1953 is minderwaardig. Ieder weet, dat de heer J. Vroeginde- weij ziek is. Sinds enige tijd ernstig ziek. Of men 't met hem eens is of niet, maar ieder zal moeten toestemmen dat hij 40 jaar al zijn gaven en krachten, naar beste weten ten dienste van de ge meente Middelharnis besteed heeft, waarvan zeer vele jaren als wethouder. Toen de heer Vorrink ziek werd heeft hij toen ook aanstonds voor alle functies bedankt Mochten we dat van de heer Vroeg- indeweij eisen? Er was, vooral in de aanvang van z'n ziekte niet nog alle hoop op een spoedig herstel En gaat 't aan (per slot van reke ning) om een fractie verantwoordelijk te stellen voor een zo persoonlijk be sluit? Wat betreft de verkiezingsdatüm waarom aan de Burgemeester geen op heldering gevraagd en wel een party DE HEER J. VROEGINDEWEIJ te Middelharnis overleden. Juist met het afdrvikken van de krant ontvingen wij bericht dat de heer J. Vroegindewij in leven wet houder der gemeente Middelharnis is overleden. In ons volgend nummer hopen wij daarop terug te komen. ren, der schade is geadopteerd, voor de winter definitief te herstellen. Dit zal aan de betrekkelijke opzichter worden doorgegeven. Hierna sluiting. aanvallen die totaal geen invloed heeft uitgeoefend??? Wie op een dergelijke manier gaat strijden verraadt zijn eigen zwakte en inhoudloosheid. Na dit pamflet, zullen veler ogen ge opend zijn voor het demagogische van de P.v.d.A. en zal men in vol vertrouwen zij stem geven aan No, 1 van Lijst 1. KERKNIEUWS Zaterdagavond is te IJsselmuiden de door de rechtbank te Zwolle gelaste vergadering gehouden van de mannelij ke stemgerechtigde lidmaten van de Vre herv. gemeeiute te IJsselmuiden, waar onlangs een kerkelijk geschil is gerezen. Bij acclamatie werd de voor ganger. Ds T. Wakker, als voorzitter gekozen. De vergadering had een orde lijk verloop. Tweemaal werd een stem ming gehouden over de bezwaren tegen kerkeraadsleden, welke tot de oppositie behoorden. Deze groep werd in beide stemmingen met twee derde der stern- men verslagen. Ten slotte werd gestemd over de schorsing van de predikant, welke door de rechtbank te Zwolle reeds tot aan de vergadering nietig was ver klaard. Met 34 tegen 12 stemmen werd ook door de vergadering de schorsing onge daan gemaakt. Vanwege de oude ker- keraad werd medegedeeld, dat de ge hele kwestie in hoger beroep door het gerechtshof te Arnhem zal worden be handeld. De scheuring in deze gemeente is in middels een feit geworden. De gewone kerkdiensten werden Zondag namelijk geleid door Ds Wakker, terwijl des avonds een afzonderlijke kerkdienst werd belegd door de oude, thans afge zette kerkeraad, waarin een ouderling voorging. Verleden week zijn in de Marnixzaal te Utrecht vertegenwoordigers vstn die gemeenten, welke zich hebben afgeschei den van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland, onder leiding van ds D. L. Aangeenbrug, van Terneuzen bijeen ge weest. iNTa opening, nazien der lastbrieven, verkiezing moderamen en vaststelling van de notulen der vorige vergadering, kwam de druk bezochte vergadering tot het besluit, dat die gemeenten, welke door hun afgevaardigden vertegenwoor digd waren, zouden gaan samenleven in eigen kerkelijk verband. In enkele gemeenten moeten nog ambtsdragers worden bevestigd. De con sulentschappen werden, verdeeld en de- putaten bij de Hoge Overheid benoemd. O.a. werd nog nader gesproken over het uitgeven van een eigen kerkelijk blad. Nadat bij de rondvraag verschil lende adviezen waren verstrekt en de volgende vergadering was bepaald D.V. op 22 October a.s., eveneens in de Mar nixzaal, werd de vergadering besloten met dankgebed door ds F. Mallan van Bruinisse. Welke inwoner te Middelharnis of Som^ melsdljk wil zijn grotere woning ruilen voor een kleinere doch nette onderhou den woning. Brieven onder No. 2744 Bur. van dit Blad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1