Automatisering telefoon te Ouddorp r H.V.ANDEL De herverkaveling op Tholen Buitenland Eilanden-nieuws 6e Jaargtng Zaterdag 8 Augustus 1953 No. 2228 GHB. WEEKBLAD OP GËBËFOBMEEBDË GBONDSLAG VOOE DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN En het protest van de boeren MEDITATIE HEMELS BURGERRECHT KLOKKEN Nood-watervoorziening in Bruinisse Rampenfonds f 126.9 millioen Een honderdjarige verschijnt volgende week niet! Herveri<avelingswet voor de Prov. Zeeland door de Eerste Kamer aangenomen "ïledactleljureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDEUHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Vanwege de zwakke economische ructuur is het eiland tot noodgebied erkeerd. Biizondere bemoeungen van rege- ■nïswege werden nodig geacht om de elvaart op het eiland te stimuleren. In vorige artikelen hebben we er op fwezen, dat enige industrie in onnud- Plliilc verband met de landbouw pers- Xf voor het eUand Tholen zou kun- -n opleveren. Uit landbouw- en rege lkringen is de aandacht ook geves tigd op herverkaveUng van het eiland. 'oor de watersnood van 1 Februari is het probleem in een accuut stadium ge treden. Bereids is door de regermg een wets ontwerp ingediemd, dat reeds door de Weede Kamer is aangenomen en dat os slechts de goedkeuring van de Eer ste Kamer behoeft om tot wet verheven te worden. In het reeds door de Tweede Kamer -aneenomen wetsontwerp is de herver kaveling vau Walcheren tot voorbeeld fl'erverkaveling grijpt diep in de rech ten van landeigenaren in en het is dan ook geen wonder dat de herverkaveling van Tholen in landbouwkringen grote lielangstelling ondervindt. Het was dan ook een goede gedachte om de Thoolse landbouwers van voorlichting te dienen. Een man uit de practijk, iemand die het zelf meegemaakt heeft op Walche ren was daarvoor de aangewezen per- Boon De persoon werd gevonden in de tekende heer D. Kodde lid van de Prov. Staten en burgemeester van Zou- telande. -u Op uitnemende wijze heeft deze zich van die zaak gekweten. In een klare en duidelijke uiteenzetting heeft hij de Thoolse landbouwers er op gewezen, dat herverkaveling diep üi hun belangen in- grrjpt en dat de Tholenaars wel degelijk op hun zaak dienen te letten. Het was voor velen een openbaring. De heer Kodde sprak niet als voor- of tegenstan der van herverkaveling maar hij liet slechts de werkwijze zien en de grote belangen, die op het spel staan, er met nadruk opwijzende dat de boeren zich nauwkeurig op de hoogte dienen te stel len, hoe er met hun belangen gehandeld wordt. Het was een stem uit de practijk met de tendenz: „Tholenaars let op uw zaak." Dat de herverkaveling de Tholenaars groot belang inboezemt bleek wel uit de vorming van een comité van actie tegen de herverkaveling. Op instignatie van dat comité is Zaterdagmiddag 1 Augus tus in hotel Hof van Holland een druk bezochte vergadering van landbouwers gehouden. Bij monde van mr P. P. Lap van Ber gen op Zoom werd namens het comité van actie krachtig geprotesteerd tegen de voorgenomen herverkaveling van Tholen. Het' protest vond grote weerklank bij de landbouwers. Niet minder dan zes honderd landbouwers hebben een adres ondertekend waarin ze hun ontstemming betuigen. Dit adres zal aan de fractie leiders van alle partijen worden toege zonden. De ontstemming uit zich over: de al te snelle handeling van de regering en het ontbreken van genoegzame voor lichting. Aan de verschillende partijen wordt in dit adres gevraagd hun instemming te onthouden, aan het wetsontwerp herver kaveling van Tholen. Tevens wordt er in gevraagd de behandeling van dit wetsontvsferp op te schorten tot de re sultaten van het eiland Walcheren kun nen worden overzien. Opdat de Thoolse landbouwers er zich rekenschap van kunnen geven hoe er met hun belangen gehandeld zal worden. Niemand is in staat de resultaten van de herverkave ling van Tholen te kunnen bestuderen omdat de resultaten van Walcheren het proto-type van dit wetsontwerp nog niet genoegzaam overzien kunnen worden. Een factor van groot belang is ook het 'eit dat de polderlasten door de water snood sterk zijn gestegen en 'dat de in komsten sterk zijn gedaald, waardoor de financiële mogelijkheden sterk zijn ver minderd. Een telegram waarin werd verzocht net wetsontwerp niet te aanvaarden! voor ^n de Thoolse belangen tegemoet zou gekomen werd verzonden aan prins ^ernhard als voorzitter van het Natio- "■ale Rampenfonds, aan de minister van 'andbouw, visserij en voedselvoorziening en aan de voorzitter van de Eerste Ka- ^er. Het wetsontwerp zal in de verga- "enng van de Eerste Kamer van Dins dag 5 Augustus worden behandeld, i) Geen wonder dat de Thoolse landbou- wws beducht zijn voor de herverkkveling ^an hun eiland. Immers op Walcheren, dat dient als •oorbeeld voor de herverkaveling van inoien kunnen de resultaten nog niet XT '*°^'ien. In zo'n belangrijke tg "'ent men niet over één nacht ijs gaan. Nauwkeurig beraad en uitvoe- Y^oï'lichting kan in een dergelijke ««wchtige zaak niet gemist worden. Uit hnt^'^^^'^^^S van de landbouwers in ken rt"f Holland" is wel geble- hoeri '^lioolse landbouwers op hun Zflüt ^'^i^ ze wel degelijk op hun walfvT'"®'^ '^"en, wat niet anders dan «waardering verdient. Bijz. Th. M. 1) r, ii mvV^^°^^'^^^ herverkaveUng in Dij^j Zeeland i.v.m. de watersnood is 2h? ^^S- door de Eerste Kamer aangenomen. (Redactie.) „Maar onze wandel is in de hemelen." (Fil. 3 20a) De apostel Paulus verkeert in gevan genschap, waarschijnlijk te Rome. En vandaar schrijft hij aan de gemeente van Filippi. Verschillende aanleidingen had Paulus daartoe, maar uit de inhoud van de brief blijkt wel, dat het vooral ging om de Filippenzen te vermanen, daar er in hun gemeente misstanden wa ren; om hen te waarschuwen tegen dwaalleraars. Onderling was er twee dracht; de eenheid en broederlijke lief de ontbraken; hetgeen van Christus was, werd niet genoegzaam bedacht; er was een zoeken van eigen verheerlijking, van ijdele eer. Daarom vermaant de apostel de gemeente eensgezind te zijn, liefde te betrachten, ootmoedig te zijn en zelfverloochening te beoefenen, waar bij hij haar Christus ten voorbeeld stelt, die, in de gestalte Gods zijnde, het geen roof geacht heeft Gode even gelijk te zijn, d.w.z, die als zodanig geen eigen eer zocht, maar zichzelf vernietigd, ont- ledigd heeft, de gestalte van een dienst knecht aangenomen heeft, en de mensen gelijk geworden is. Christus vernederde zich, en daarom verhoogde God Hem tot de hoogste macht en glorie. Op grond hiervan spoort Paulus de Fi lippenzen dan opnieuw aan om god vruchtig te leven, vreedzaam en heilig te wandelen in het midden van een ont aard en verkeerd geslacht. Daartoe mag de apostel in hoofdstuk 3 ook op zijn eigen leven en wandel wijzen, hoe hij er naar jaagde om volmaakt te zijn, om te grijpen, waartoe hij van Christus Jezus gegrepen was. Alles achtte hij schade te zijn om de uitnemendheid van de kennis van Christus, om Hem alleen te gewin nen. ,,Weest mijne navolgers, broeders, en ziet op hen, die evenzo wandelen, ge lijk gij ons tot voorbeeld hebt." Velen wandelen als vijanden van het kruis van Christus, dat verwerpende als het enige middel ter verlossing; ja, die zo zeer hun vijandschap openbaren, dat zij hen, die dat kruis als het enige zoenmiddel pre diken, vervolgen. Paulus noemt hen in vers 2 honden en kwade arbeiders, daar mee aanwijzende, hoezeer men zich voor hen wachten moet, daar zij pogen te verstoren en te verscheuren. „Ziet op de versnijding.'" Het waren dus Judaïstische dwaalleraars, die de behoudenis stelden in de vleselijke besnijdenis en de waar heid van de volkomen verlossing in Christus en van het geloof in Hem al len bestreden. Let op hen'. Wacht U voor hen, opdat zij U niet verleiden, want hun einde is het verderf, eeuvsrige ondergang buiten God en Christus, hun God is de buik. Zij bedenken aardse din gen om vleselijke genieting na te jagen in weelde, overdaad, wereldse eer en miacht. Houdt U verre van hen, zo roept de apostel de gemeente van Filippi toe, want onze wandel is in de hemelen, waaruit wij ook de Zaligmaker verwach ten, de Heere Jezus Christus. Wij schreven boven onze overdenking: hemels burgerrecht, want het woord, dat onze Staten-vertalers weergaven met wandel", betekent tweeërlei, n.l. bur- gerstaat, burgerschap, en daarna ook: het zich als burger gedragen. Paulus wil dus zeggen: wij zijn burgers van het rijk in de hemelen. De hemel is de staat, waar wij thuis horen; niet de aarde. De hemel is ons vaderland; hier, op deze aarde, zijn wij vreemdelingen; daar ho ren wij niet thuis. Wij verkeren hier wel beneden, maar: als vreemden. Wij zijn op weg naar ons eigen thuis, ons eigen vaderland. Dat burgerrecht bezitten vrij dat hebben wij van de Koning Zelf ont vangen, die ons in Zijn rijk heeft opge nomen, toen Hij ons als burgers van Zijn rijk heeft ingelijfd. En die Koning Zelf waakt over ons en beschermt ons. Maar dat burgerrecht brengt ook een plicht mee, n.l. dat wij ons als burgers van dat hemelse godsrijk gedragen. Wij mogen nooit ons burger-zijn vergeten, ook niet in de vreemde; en dat zal ook nooit gebeuren. Een vreemdeling is al tijd te herkennen, omdat hij niet ver trouwd is met de omgeving, waar hij niet thuis hoort. Een rechtgeaard va^ derlander vergeet zijn geboorteland niet, als hij in een vreemd land moet verke ren; temeer niet, als hij weet, dat zijn koning hem eens zal komen halen, en hem uit het vreemde land zal verlossen, en hem thuis, naar zijn eigen land zal brengen. En zo is het hier immers. Gedraagt U als hemelburgers, zo zegt de apostel, als burgers van dat vaderland, waaruit wij ook de Heere Jezus Christus als ver losser verwachten. De oud-christelijke kerk leefde in de gespannen verwachting van de wederkomst des Heeren, en dat deed haar sterk zijn in de druk, in de vervolgingen. Dat deed haar haar vreemdelingschap gevoelen, maar ook mocht zij daardoor haar hoofd omhoog heffen en uitroepen: „Maranatha!" Kom, onze Heere! Onze Heere komt! Kennen wij deze heilsverwachting ook? Persoonlijk! Neen? Dan bezitten wij dat burgerrecht van het godsrijk niet. Dan is ons vaderland hier bene den, en zoeken en bedenken wij aardse dingen, dan stellen wij onze eer in onze schande, dan is onze God de buik, ja, dan zal ons einde, zo wij als vijanden van het kruis van Christus blijven wan delen, het verderf zijn, eeuwig ingebur gerd" in het rijk der duisternis. Want Gods rechterhand zal eens, met kracht, vernielen en verslaan hen, die Zijn rijk weerstaan. Dat moge ook de troost zijn van Gods kerk in deze tijd. Ook zij moet, als de oude kerk weleer, leven in het midden van een wereld, die zich bewust van God afwendt, ja, die er steeds op uit is haar vijandschap tegen het kruis van Christus bot te vieren. Zij moet wonen in een vreemd land temidden van allerlei vijan den. Zij moet belijden, dat zij gast en vreemdeling is op de aarde, en dat zij begerig is naar een beter vaderland, dat is naar het hemelse. Maar daarom schaamt God Zich haar niet om haar God genaamd te worden, want Hij heeft haar een stad bereid. Dat is het hemels burgerrecht, dat God haar gegeven heeft! Dat Gods Kerk daaraan veel moge ge denken, dat zij op deze wereld pelgrim is, opdat zfl geen aardse dingen moge bedenken, maar in het levende geloof met de apostel zou mogen getuigen: ,,Maar onze wandel is in de hemelen, waaruit wij ook de Heere Jezus Christus als Verlosser verwachten." Want, leven de in die Maranatha-spaiming, zal zij zingende haar pelgrimstocht mogen voortzetten: Die hoop moet al ons leed verzachten: Komt reisgenoten! 't hoofd omhoog! Voor hen, 'die 't heil des Heeren wachten, Zijn bergen vlak en zeeën droog. O zaligheid niet af te meten! O vreugd, die alle smart verbant! Daar is de vreemd'lingschap vergeten, En wij, wij zijn in 't vaderland! Zeist. E. F. VERGUNST. Woensdag jl.l. was het voor de gemeente Ouddorp een belangrijke dag, door de ingebruikstelling van het automatische telefoonnet. De installatie had reeds enige maanden vroeger gereed kunnen zijn, ware het niet dat de ramp er tus sen gekomen was, en het zoute water de vrij kostbare materialen had ver woest. In het keurige gebouw aan de Stationsweg, waar de rekken met cellen zijn opgesteld, waren enige autoriteiten en technici aanwezig, om op het mo ment van de overschakeling van de handcentrale op de automatiek aanwezig te zijn. Wij troffen daar o.m. de heer Meijer Drees, directeur van het Telefoondis trict Rotterdam, de loco-burg. weth. Nederlof, secr. Hof, raadslid Caron, dhr Doornhein direci:eur Postkantoor Middelharnis, dhr C. Makkenze, chef van de Techn. Dienst bij de P.T.T. voor GoereeOverflakkee, ingenieurs en hoofdinge nieurs en meerdere technici. Het eerste gesprek met de automatische telefoon werd vanuit deze centrale gevoerd door Wethouder Nederlof met burgemeester Kleijnenberg, die met vacantie te Driebergen vertoeft. Loco-burgemeester Nederlof voerde met burgemeester Kleijnenberg (te Driebergen) het eerste gesprek De directeur de heer Meijer Drees gaf in het gebouw een uiteenzetting van het totstand gekomen werk. Wij konden kennis nemen waar de kabels binnen kwamen, en de vertakkingen voor iedere abonné waren aangebracht. De hand centrale voor inductie-systeem was via een hulpbundel verbonden met de auto matische centrale. Door het wegknippen van deze verbindingen werd de hand centrale buiten werking gesteld en door het wegnemen van stoppen de automa tische centrale in gebruik gebracht. Het automatische systeem is het nieuwste dat in Nederland wordt toege past, het zgn. systeem Ericsson uit Stockholm. Bij de ingebruikname van de automatische centrale te Middelharnis, hebben wij daarvan uitvoerig verslag gegeven. Er was ook een ingeiiieur van de fa. Ericsson aanwezig. In het gebouw is een electrische droog inrichting geplaatst, die het vocht naar zich toetrekt en automatisch wegloodst, zodat men van condens water langs mu ren e.d. geen last heeft. Nodig was ook een gelijkrichter om de stroom van 220 volt op 48 volt te brengen, waartoe ac cu-batterijen in een naast gelegen lo kaaltje zijn geplaatst. iTn totaal zijn 126 aangeslotenen te Ouddorp; de capaciteit in deze centrale loopt tot 200 aansluitingen. Eerste telefoongesprek Te één uur Woensdagmiddag was het moment van overschakeling, op welk tijdstip Wethouder Nederlof een num mer draaide te Driebergen, waarmee hij aansluiting kreeg met Burgemeester J. Kleijnenberg, die aldaar met vacantie vertoeft. Wij hoorden Wethouder Nederlof dank baar gewagen van het nieuwe communi catie-middel dat Ouddorp gekregen, had. Waar deze week nog een raadsvergade ring moest worden gehouden, vroeg hij de burgemeester of hij daarbij tegen woordig kon zijn, waarop werd geant woord dat de burgemeester eerst a.s. week terugkeert. De directeur de heer Meijer Drees wenste burgemeester Kleijnenberg tele fonisch geluk met deze nieuwe centrale die de nieuwste en mooiste was, die in ons land in gebruik is. De loco-burgemeester nodigde daarna het gezelschap uit om in de raadszaal een verversing te gebruiken, waaraan gevolg werd gegeven. Weth. Nederlof bracht daar zijn blijd schap tot uiting dat deze nieuwe mijlpaal op gebied van verbindingen met Ouddorp was tot stand gekomen. Door de ramp was het wel verschoven tot een later tijdstip, maar anderzijds door het voortreffelijke werk van de P.T.T. toch nog snel tot stand gekomen. Spr. hoopte dat deze automatisering van de telefoon zou mogen bijdragen tot ver der welvaren van dè bevolking. Het enige pijnlijke dat er aan was, was volgens spr. het scheiden van de tele fonistes, die vooral in de rampdagen zulk voorbeeldig werk hadden verricht. Spr. bracht de directeur en de tech nici hartelijk dank voor hetgeen hier tot stand was gebracht. Hieraan werd een dronk Portugese wijn gewijd, die intussen door de ijveri ge bode V. d. Bok ter 1a,fel was gebracht. De heer Meijer Drees bracht dank voor de waarderende woor den t.o. van het P.T.T.-werk geuit, het personeel van de P.T.T. en van de 'Tech nische Dienst en ook t.o. van de dames. Burgemeester Kleijnenberg had hem zoeven telefonisch gevraagd zijn dank voor al het werk over te brengen aan de technici van buiten en van het eiland en ook aan het adres van de beide tele fonistes. Ouddorp werd in de kring van de P.T.T. beschouwd als een van de geluk kige plaatsen, die wat de telefoon be trof er goed was afgekomen, maar toch waren er ernstige verliezen geleden. De nieuwe automatische centrale, die klaar stond, en ongeveer Maart in dienst zou worden genomen, is door het water bij de ramp van 1 Febr. verloren ge gaan. Alles moest worden weggehaald en er moest nieuw materiaal voor in de plaats worden gebracht en opnieuw ge monteerd. Dit bracht een tijdverlies van 5 maanden en de P.T.T. grote schade. Spr. was verheugd, dat deze centra le, die van prima kwaliteit was thans in gebruik was gesteld. Aan allen die er aan hadden gewerkt, de technici in al hun geledingen, bracht spreker zijn dank over. Deze dank gold de inge nieurs van de fa. Ericsson te Stock holm, de technici van de buiten- en bin nendienst, de administratie en de afde ling telefonische bediening. Het werk is goed, de proef op de som heeft het be wezen zei spr. Spr. dankte ook de loco-burgemeester voor de ontvangst op het raadhuis en merkte op tot de dames Tanis en Ereen, al moesten zij hier het werk neerleggen, dat zij mogelijk op een andere plaats bij de P.T.T. emplooi zouden kunnen vinden. Met de ingebruikname van deze auto matische telefooncentrale is weer een mooi stuk werk van de P.T.T. te Oud dorp voltooid. Na de ramp is er te Ouddorp door de P.T.T. reeds veel werk verzet, o.m. een nieuwe kabel naar de vuurtoren ge legd en een naar het radar-station in de ^iddelduinen. RUIME JUWELIER HORLOGER BEUERLUAN 3 - IEL 70360 - ROITEROAM-Z. Meer dan een half jaar na de ramp zal Bruinisse weer waterleiding krijgen. Het ligt nl. in de bedoeling Dinsdag a.s. een plastic-waterleidingbuis door het Zijpe te leggen en door middel hiervan een verbinding tot stand te brengen tus sen het waterleidingnet van de water leidingmaatschappij Noord-West-Bra bant en de buizen van de waterleiding maatschappij Schouwen en Duiveland. Het Nationaal Rampenfonds heeft er, zoals bekend, naar gestreefd een be drag van 125 miUioen bijeen te bren gen voor de slachtoffers van de water snood. Deze opzet is in zo ruime mate gesteund, dat het gestelde bedrag met 1.9 millioen is overtroffem. Dit bete kent niet, dat er geen prijs meer wordt gesteld op verdere giften. Het Rampen fonds zal ook thans binnenkomende be dragen met vreugde begroeten. Donderdag 13 Augustus hoopt de oud ste inwoonster van het eiland Tholen üe weduwe Helena CorneUa Koppenol-Grijs wonende te Strijenham, gemeente Poort- vliet haar honderdste verjaardag te vie- In verband met vacantie van ons gehele personeel, zal Eilanden- nieuws a.s. week (11 en 14 Augus tus) niet verschijnen. Dit in na volging van een regeling, die sinds enkele jaren wordt gevolgd. Het personeel van Drukkerij Gebr. de Waai en van de Zakkenfabriek heeft ook vacantie van 8 tot 15 Augustus. De Boekhandel Gebr. de Waai blijft echter geopend, zo dat advertenties, drukwerkorders e.d. in de boekhandel kunnen wor den afgegeven. Lezers en adverteerders, corres pondenten en bezorgers van ons blad gelieven met deze vacantie rekening te houden. Van Zaterdag 8 Aug. v.m. 12 uur t.m. Maandag 10 Aug. v.m. 9 uur Middelliamis-Sommelsdijk Afwezig de artsen P. Knöps, C. F. Arends en J. J. Wieringa. Voor spoed gevallen Tj. Kuipers, arts, Tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig G. Huisman, arts en dr P. Boot. Voor spoedgevallen B. Elvé, arts, Telefoon 01877—262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers en P. J. de Man. Voor spoed gevallen G. J. Buth, arts. Tel. 1871306, Den Bommel en P. C. J. Voogd, arts. Tel. 59, Oude Tonge. Amerika De republikeinse senator Taft is Vrij dagmiddag te New York aan kanker overleden. Hij bereikte de leeftijd van 64 jaar. In zijn politiek was Taft een vurig isolationist, hoewel hij dit zelf ontkende. Tot vier maal toe ontging hem de can- didaatstelling voor het presidentschap, de laatste maal in 1952. Taft's vader was de 26ste president van de Verenig de Staten. Door het overlijden van Taft zijn de democraten in de Senait in de meerder heid gekomen. Het is nog niet zeker, wie Taft zal opvolgen als fractieleider van de Republikeinse Partij. Eisenhower verklaarde dat de dood van Taft het verlies betekende van een groot staatsman en een goede vriend. Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken vertoeft mo menteel in Korea om besprekingen te voeren met de Zuid-Koreaanse presi dent S'yngman Rhee. Verwacht mag worden, dat hij geen beloften zal doen aan Zuld-Korea. Amerika heeft bekend gemaakt, dat het de Koreaanse bond genoten zal raadplegen, alvorens de po litieke conferentie over Korea te ver laten, ingeval deze op een mislukking mocht uitlopen. Amerika heeft bij de Sowjet-Russi- sche regering krachtig geprotesteerd te gen het neerschieten van een Ameri kaans superfort door Russische jagers boven Wladiwostok. Alleen de tweede piloot is terecht, de overige 17 leden van de bemanning werden door Russi sche vaartuigen ingerekend. Sowjet-Unie Rusland heeft op zijn beurt een krach tig protest ingediend tegen het neer schieten van een Russisch transport vliegtuig door Amerikaanse jagers bo ven China, een ogenblik vóór de wapen stilstand op Korea. De Sowjet-Unie verwacht dat de schuldigen streng zullen worden ge straft" en stelt de Amerikaanse rege ring verantwoordelijk voor de dood van 21 Russen. Beide protesten zijn door de regerin gen van de betrokken landen afgewezen. Vroeger zouden bovengenoemde feiten voldoende geweest zijn om een oorlog te ontketenen; we hebben langzamerhand geleerd, dat in een koude oorlog Alles mogelijk is. Voor de tweede maal heeft Rusland een nota overhandigd aan de regering van Turkije, waarin wordt gevraagd om inlichtingen over het veelvuldige bezoek van vreemde oorlogsschepen aan de ha vens van de Zwarte Zee. Het eerste verzoek had Turkije van de hand gewezen, omdat het een zaak be trof die alléén Turkije aanging, terwijl het in géén geval bedoeld was als een militaire demonstratie tegen de Sowjet- Unie. In de vergadering van de Eerste Ka mer, Dinsdag 5 Aug. j.l. kwam ook aan de orde het wetsontwerp regelen agra rische wederopbouw en herverkaveling gebieden in de prov. Zeeland i.v.m. de watersnood. In antwoord op enige opmerkingen zeide minister Mansholt, dat hem via de heer Kolff een request van de bevolking van Tholen heeft bereikt, waarin gevraagd wordt de behandeling van dit wetsontwerp tot begin Septem ber uit te stellen. Spreker had daartegen grote bezwa ren, omdat het hier een vertraging van een stuk herstelwetgeving betreft. Uit het request bleek dat men niet goed op de hoogte is. Prof. Rip (a.r.) verklaarde na mens zijn fractie voor het ontwerp te zullen stemmen, in verband met de nood situatie. Mr. dr. Kolff (c.h.) sloot zich na mens zijn fractie hierbij aan. Het wetsontwerp werd zonder her stemming aanvaard. Rusland wil met de nieuwe nota de grote betekenis van deze gebeurtenis sen nogmaals onderstrepen. Dinsdag heeft de Russische regering een nota gezonden aan de Westelijke Grote Drie, waarin zij verklaart, onder bepaalde voorwaarden deel te willen ne men aan de conferentie van de Grote Vier, door de Westelijken voorgesteld. Volgens de Sowjet-Unie moeten twee punten op de agenda voorkomen; het verminderen van de internationale span ningen en de Duitse kwestie. In geval dit laatste voorstel enig suc ces zou hebben, is Rusland bereid óók te spreken over een vredesverdrag met Oostenrijk. Van Russische zijde acht men het ech ter onmogeUjk, de internationale vraag stukken op te lossen, zolang Communis tisch China niet toegelaten wordt tot de conferentie. Deze toelating wordt niet als eis gesteld, maar wel gewenst ge acht. De Westelijke Grote Drie hebben de Russische nota terstond in studie ge nomen. Het voorstel tot toelating van Com munistisch China zal de Russische nota voor de Westelijken misschien onaan vaardbaar" maken. Berlijn Ondanks het feit dat de Oost-Duitse volkspolitie steeds scherpere maatrege len neemt tegen de uitreiking van Ame rikaanse voedselpakketten gaat de uit deling regelmatig door en melden zich dagelijks duizenden Oost-Berlijners om hun pakket in ontvangst te nemen. Tijdens het week-end werd het bur- gertreinverkeer stopgezet, om het over schrijden van de zónegrens te voorko men. Regelmatig neemt de politie voed selpakketten in beslag en in enkele ge vallen werden ook de „etenhalers" ge arresteerd. Inmiddels is men ook in Oost-Berlijn begonnen met voedseluit- reiking aan inwoners van het Westelijk stadsdeel, bedoeld als een tegenmaatre gel. Het resultaat was zeer schraal: De eerste dag meldden zich slechts een paar honderd burgers. Korea Op Woensdag 4 Augustus, stipt op de overeengekomen tijd heeft men van, bei de zijden een aanvang gemaakt met de uitwisseling van krijgsgevangenen. De Noordelijken lieten op die dag 400 geallieerden en Zuid-Koreanen vrij; de Verenigde Naties hebben 2600 Noord- Koreanen en Chinezen in vrijheid ge steld. De uitwisseling zal regelmatig doorgang vinden. De neutrale zone in Korea is nu ge heel ontruimd. Overal is men bezig met het verwijderen van militaire stellingen. De neutrale commissie zal op 8 Augus tus een onderzoek instellen naar de toe stand. ItaUë President Einaudi heeft de Christen democraat Piccioni tot kabinetsforma teur benoemd. Hij was sinds 1948 vice- premier in de kabinetten de Gaspe- ri. Waarschijnlijk zal hij steun zoeken bij de Monarchisten. Indonesië In de samenstelling van het nieuwe Indonesische kabinet is op het laatste ogenblik nog verandering gekomen. Minister-president wordt Sastroamid- jojo van de Nationale Indonesische Par tij. Vice-premier wordt Wongsonegoro, de kabinetsformateur. De nationale vrede, die hij zich ten doel had gesteld bij de vorming van de regering, kon hij niet bewerkstelligen: Tegen alle verwachting in zal de Masjumi in de oppositie gaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1