M^ WM 5 Moeilijkheden met Woningbouw te Stad aan 't Haringvliet Geschenk van 100.000 francs uit Dermond (Frankrijk) Woningen langs de Zeedijk moeten bin nen een jaar worden verwijderd Te Ooltgensplaat zullen spcedig 41 woningen worden gebouwd Rechtszak szaKen NIEUWS UIT ZEELAND 0EMEENTERA A D S^ERG A D'ER I N^G Geschenk van 100.000 fra nes Van Urkf 1000.- Ramp-gratificaties Grond uitbreidingsplan Nieuw uitbreidingsplan Krotopruiming Rondvraag *^racigt en draagt GLADDE RINGEN De vlag in top bij de eerste vier particuliere v/oningen te Sommelsdijk De Woningbouwvereniging is zeer actief I Woensdag 29 Juli 1953 ,3J I L A N D B N-N I E U W S" BIz. 3 jMiuiiiumiwiiJiuiuiiiiiiiiuillllWIIIMIIIIIIIIUIIIIIIIIIUIIHIIIIHHW^^ De gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet kwam Woensdagavond half acht uur bijeen. Afwezig waren de heren Th. van Éiert en Koppenaal. Op de publieke tribune waren weer een viertal personen a&jiwezig, er blijkt voor de gemeentelijke zaken, meer belangstelling te komen. De zitting culmineerde zich in plannen en mededelingen over het zeer urgenjte vraagstuk in deze gemeen te, „Woningbouw". Er bleek uit het verhandelde, dat B; en W. bij voortduur pogen gaiig in de bouw te krijgen, maar het wil niet vlotten. Het stagneert met de finitieve toewijzing. Meerdere schenkingen konden in deze zitting worden aan vaard. Afwezig waren de heren Th. van Biett en Koppenaal. Nadat Burgemeester Brinkman de vergadering had geopend met gebed, bracht deze in verband met het 25-jarig bestaan van ,,Eilanden-nieuws" zijn ge lukwensen over aan de heer Th. de Waal, ^e per 1 Juli jl. tevens zijn 25-jarig ju bileum vierde als journalist. Menig ver slag was door de heer de Waal in die kwarteeuw geleverd en spr. gewaagde er van, dat die gemeenteraadsverslagen altyd even objectief waren geweest. Hij hoopte dat hij dit werk nog vele jaren in gezondheid zou mogen verrichten, en zijn journalistieke arbeid tot nut van de ge meenschap zou mogen strekken. Hoewel „Stad" maar een kleine gemeente is zei de voorzitter, die geen grote cadeaux kan uitleggen, meenden B. en W. en de raad toch de verslaggever een klein pre sent te moeten geven, bestaande in een kistje sigaren, wat de jubilaris naet een handdruk van de burgemeester werd overhandigd. De heer de Waal bracht de voorz. dank voor zijn hartelijke woorden, alsmede voor het presentje waaruit bleek, dat het werk van de pers door B. en \W. en de raad werd gewaardeerd. Daarna werd de vergadering geschorst tot het nazien der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, waartoe een commissie werd benoemd, die advi seerde tot toelating. Na heropening werden de notulen ge lezen, die onveranderd werden vastge steld. Onder de ingekomen stukken bevon den zich enige goedgekeurde raadsbe sluiten en een (voor ons als pers een niet al te begrijpelijk) verzoek van dhr A. Arensman, gericht aan B. en W. en de raadsleden, houdende mededeling dat hij voor de heer Abrahamse een nieuwe woning zou bouwen. Begrepen we het goed, dan was het dus een bouwaanvra- ge. Het verzoek moest voor kermisge- ving worden aangenomen. De gemeenterekening 1952 bleek een batig slot groot 10.000.^te hebben. De adopterende gemeenten Rensater- woude, Lymuiden en Nieuwveen hadden besloten 1.per inwoner voor Stad aan 't Haringvliet te voteren, wat Ged. Staten echter niet hebben goedgekeurd. Waddinxveen zou dit ook doen, of het voor deze gemeente was goedgekeurd wist spr. niet inmiddels had men van deze gemeente veel gekregen o.m. huis houdelijke pakketten en stoelen voor ouden van dagen. Spr. dementeerde de verkeerde ge dachte bij het publiek, als zou de burge meester een potje hebben, waaruit zo af en toe aan deze en gene werd gevoteerd. Den Ham had ook geholpen, pakketten en bedden gezonden, en een noodwoning g'eschonken. Het gemeeiïtebestuur had al veel moeite gedaan die noodwoning te Stad te krijgen; het hout ligt bij de machine zei spr., hij hoopte, dat de woning spoe dig pasklaar zou arriveren. Met vreugde deelde spr. mee dat de burgemeester van Dermont a.d. Seine, Frankrijk, een geldinzameling had ge houden bestemd voor de rampslachtof fers. Dit bedrag, in HoU. geld plm. 1086.was op een spaarbankboekje geplaatst, t.z.t. zou worden bezien, hoe liet te besteden. Onder grote dank werd (iit geschenk aanvaard. Van de gemeente Urk was 10 Juli j.l. een bedrag van 1000.ontvangen, wat door spr.'s collega burg. Keijzer was overhandigd. Het speet spr. dat hij toen juist ziek was, de loco burg. had het college van B. en W. van Urk ontvan gen, welk geschenk eveneens onder dank werd aanvaard. De voorz. zeide dat Urk's burgemees- te te Stad was geboren, zodat er ban den tussen de beide gemeenten lagen. Er was gevraagd, op welke wijze Urk iets ^oer stad kan doen, waarop was geant woord, dat de brandweerkleding tijdens de ramp door anderen was gebruikt, Waarom de gelden voor dat doel zouden worden gebruikt. Spr, las een hartelijke brief voor van ™t betreffende comité te Urk, waarin ^e Wens voorkwam dat men met Gods "ulp spoedig de gevolgen van de ramp te boven komen. Ook dit geschenk werd onder grote "ank aanvaard. Behandeld werden enige verzoeken om °|Jdragen. in reisgelden voor kinderen "'e de E.L.O. school bezochten. "e raad was een afschrift toegezon den van het schrijven uitgaande van de wdercommissie openbare Ulo te Middel- "arnis, betreffende standplaats-aftrek. Het college van B. en W. was het er ^"«end mee eens en achtte het nodig, at de minister van onderwijs hiervan sint werd gesteld, waarom ook be- 'oten werd adhesie te betuigen. Oe begroting moest een wijziging on- Vaif rt^'^ inzake een persoonlijk voorstel de burgemeester, om een gratifica tie te verlenen ad 150.aan de beide wethouders en aan het gemeente-perso neel, dit wegens extra werkzaamheden tijdens de rajnpdagen. Weth. Soldaat vond het heel vriende lijk, maar meende er vöpr te moeten bedanken. Hij had er waardering voor, maar had zijn werk begrepen als een taak voor de gemeenschap. Niettemin handhaafde de voorz. zijn voorstel. De heer A. v. Biert merkte op, dat het zeker was verdiend. Het personeel had bij uitstek zijn best gedaan. Weth. Soldaat zeide het bedrag hij aanvaarding - van het besluit te zullen terugstorten. Dit geld hem persoonlijk. Iedereen had k.i. zijn best gedaan. Het voorstel werd aangenomen. De voorz. lichtte toe, dat de grond in het uitbreidingsplan 4.per m2 ver kocht zou kunnen worden. Berekend naar de werkelijke uitgaven zou het 6.09 per in2 moeten kosten; B. en W. wilden het echter voor 4beschik baar stellen, om geen onderscheid te maken met andere grond. Toestemming aan het prijzen-bureau is aangevraagd. Dit voorstel werd z.h.s. aangenomen. Eveneens werd goedgevonden een wij ziging in de bouwverordening, waarin de voorschriften inzake onderhoud van wo ningen nog niet waren opgenomen. De ze verordening is vrijwel Provinciaal. Aan de raadsleden werd voorgelegd een ontwerp-schets van ,,Stad en Land", betreffende het uitbreidingsplan. Het speet B. en W. dat het zo traag gaat met het bouwen, maar regeren is voor uitzien zei spr. en wij moeten zorgen, dat er gelegenheid is tot bouwen. De schets betrof gronden t.o. van de Molen dijk tussen P. Arensman en Gerrit Bra- ber recht voor Bom, (van de Burg. Sterkstraat de Kerksteeg in). Het voor- steld hield in een weg te maken, aan sluitend bij de Ger. Kerk, met uitpad Burg. Sterkstraat, waar gelegenheid zou zijn om 40 woningen, te bouwen. Met Stad en Land is dit bekeken, waarom B. en W. meende hiervoor plan nen gereed te maken. Wel voelt B. en W. dat de gronden nog niet direct eigen dom zijn, maar er zal naar gestreefd worden. Als de woningen in de Kerk steeg afgebroken worden kan het langs de Ger. Kerk een aardig geheel worden. Het zal tevens een aardige wandelplaats warden meende de voorz. Later kan be zien worden om er e.v. ook een speel plaats te maken. De heer Kardux stelde voor het aan te houden, tot de nieuwe raad zitting had. De voorz. wees er op, dat het niet zo lang kon wachten. Het was volgens B. en W. de beste oplossing en het ging er om het zo spoedig mogelijk in eigendom te krijgen. Weth. Saarloos vond dat de huizen wel wat kort langs de begraafplaats zouden komen. Spr. vond dat wel een bezwaar. „De kleine man wordt de dupe" meen de de heer Kardux. Weth. Saarloos: De kleine man? Als we het oorspronkelijke plan hadden af gewerkt waren er 36 hoefjes aangegaan. Dat was erger geweest. Dan was de kleine man de dupe geworden! De heer A. v. Biert had geen be zwaar. Als er 36 tuintjes aan moesten is erger! De heer Huizer had ook nog bezwa ren, maar het kon blijkbaar niet anders. Het wordt een dorpskern naast een dorpskern, zei spr. Werd besloten Stad en Land opdracht te geven met de stem van de heer Kar dux tegenL Voorstel B. en W. tot krotopruiming. De voorz. lichtte toe, dat na de ramp toegezegd, was, dat er bouwvolume voor verstrekt zou worden. Een definitieve beslissing is er echter niet, ofschoon spr er meerdere malen voor in Den Haag was geweest en er veel over is gecor respondeerd. Spr. betreurde dat. Het geeft een vreemde indruk aan de inwoners, als ze in andere gemeenten zien bouwen. Het is echter niet zo, (volgens zijn weten) dat er aan een gemeente extra bouwvo lume is toegewezen. Waar gebouwd wordt is nog van het oude volume. Spr. gaf een uiteenzetting hoe het met het bouwvolume te Stad gegaan was de laatste jaren. Voor krotopruiming was er echter nog geen bouwvolume (ramp volume)! toegewezen. Het speet spr., B. en W. heeft getracht het te bevorderen maar kan er niet meer aan doen. Het bouwen van noodwoningen is in enrstige overweging geweest, maar hiervoor komt geen goedkeuring. Dat begrijpt men helaas in de gemeente niet, riep spr. uit. „In andere gemeenten dan?" vroeg de heer Huizer. „Wij kunnen het niet!" zei de voorz. Definitieve woningen is voor ons de eni ge aangewezen weg. Als we noodwonin gen zouden bouwen, gaat dat in minde ring van het gewone volume. Vergeet dat niet. Wij hebben gedaan wat we konden doen al meent de buitenstaan der dikwijls van niet. Wat betreft Oostenrijkse woningen, die elders worden gebouwd heeft B. en W. al tweemaal het hoofd gestoten om dat men meent dat die aan andere ge meenten, die zwaarder getroffen zijn moesten worden toegewezen.. Spr. was niet van plan, daar nu verder op uit te halen. Hij kon het verzoekr van de ad vies-commissie begrijpen maar def. wo ningbouw was de enigste oplossing vol gens B. en W. Ook wordt meestal niet begrepen zei spr., al krijgen wij morgen voor 20 wo ningen bouw-volume, dat we dan niet direct kunnen bouwen. Dan duurt het nog 2 maanden eer het in kannen en kruiken is. Spr. roerde verder een andere onaan gename zaak aan. De woning van mej. Oosterling was zwaar gehavend. De mensen zijn zonder te vragen „mag dat?" de woning zelf op gaan knappen. Er moet toestemming zijn van de Dijk ring en die kan dit niet toestaan, want de woningen langs de zeedijk moeten binnen een jaar zijn verwijderd. Het ge meentebelang eist, dat ze wegmoeten. De gemeenten op ons eiland krijgen alle een tweede waterkering, maar Stad en Den Bommel liggen tussen de eerste waterkering. Daarom moeten de dijken worden verhoogd en de woningen als In de weg staahde obstakels worden opge ruimd. Het zijn er 13 in total; al deze mensen moeten elders onderdak worden gebracht. De hoofdwaterkering moet van het „Asjekot" tot van Zielst tóe in orde worden gebracht. Spr. had tot de dijkgraaf gevraagd. „Krijgen we daar bouwvolume voor?" De dijkgraaf had geantwoord: „Je krijgt het!" Spr. betwijfelde dit niet, maar er zal weer voor moeten worden gevochten. Het komt dus hierop neer zei spr., dat 20 woningen op bouvrvolume wach ten, 13 woningen worden afgebroken, waarvan we bewoners volgend jaar on der dak moeten hebben. Hoe het laat ste fiiiantieel moest worden opgelost, daarvan wist spr. nog niets te zeggen. Dat gaat ook niet een-twee-drieSpr. wilde dit combineren met de 20 wonin gen. Een moeilijkheid is ook, dat er men sen in die huisjes wonen, die 1.per week huur verwonen. Nieuwe woningen zijn duurder! Spr. zou zijn licht opste ken bij een andere gemeenten, die met hetzelfde euvel zat. Er onstond een discussie over het al dan niet noodzakelijk van de ophoging maar de voorz. sneed dit af, als niet behorende tot de competentie van de raad. De dijk wordt hoger en breder, de huisjes moeten weg, dat staat vast zei spr. Weth. Soldaat merkte op, dat dit be richt kwam als een donderslag uit hel deren hemel. Tot voor kort wist hij, dat de dijk opgehoogd moest worden. Het frapeerde spr. dat ze er nu op eens mee voor de dag kwamen. De heer A. v. Biert zag het niet als een gemeentebelang. Weth. Soldaat: Op Klinkerland liggen ze een heel nieuwe dijk om de bevol- kingskem achter twee dijken te bren gen. Te Stad en Den Bommel kan dat niet; men moet hier ophogen. Op Wa terstaatkundig gebied zijn wtj niet des kundig, spr. zou het niet tegen willen werken. Er kan veel van afhangen. De heer Kardux: „De een wil je niet laten verdrinken maar de ander geeft er niet om al zit je onder de blote he mel!" Als er nieuwe woningen worden gege ven is het goed zeide Weth. Saarloos. De voorz. zou zijn best doen om een oplossing te vinden. Teruggrijpend op de krotwoningen zei spr. dat men in onderhandeling was voor aankoop. B. en W. had er een be drag voor in het hoofd het gaat er nu om, dat Ged. Staten dit goedkeuren. Spr. meende wel dat men tot overeen stemming zou komen. In andere ge meenten waar het nijpender lijkt, gaat het misschien vlugger. Spr. heeft wel eens het gevoel dat Stad wat vergeten wordt. Maar er wordt voor gevochten en hard aan gewerkt. De heer A. v. Biert vroeg of dit nu meteen een antwoord was op het ver zoek van Arensman. Als de vergunning nu afkomt, zit het er voor hem dan in? De voorz.: Er zijn 10 particuliere bou wers, w.o. er zijn die een woning vrij krijgen in de dorpskern. Het kan zijn, dat dhr Arensman daar bij is. We maken de mensen niet lekker, vóór we weten,, waar we aan toe zijij. Dan deelde de voorz. mede, dat dhr Doornbos Hoofd Kringraad Bescherming Bevolking elders een dergeUjke functie had aangenomen. Ook deelde spr. mede dat in de plaats van dr Diehl als schoolarts in de kring Goeree-Overflakkee was benoemd dr Gestman van Amsterdam. De heer Kardux stelde nog een vraag over de krotwoningen, die naar de ge heime zitting werd verwezen. Dezelfde had een vrag over de verdeUng stoelen ouden van dagen en zei, dat Wed. Knöps geen stoel had gehad. Weth. Saarloos antwoordde, dat de stoelen waren verdeeld aan mensen, die water hadden gehad. Er konden maar 60 stoelen worden verdeeld. De voorz. zei dat het niet eenvoudig was. De verdeUng is naar eer en gewe ten geschiedt en critiek zou er blijven. De heer A. v. Biert sprak nog over een bank modder die in de haven zat, en, vroeg naar de naogelijkheid om de haven door de aanwezige baggermaohi- nes te laten uitbaggeren en de grond naar de dijk te transporteren. „Die baggermachines zijn veel te MKT I^EVENSLANGE schrUteiyke fabrieksgarantie. THOLEN Burg. Stand. Creboren. Hendrik Jan, zoon van J. A. Verkamman en R. Kos ter; Tannetje Huberdina, dochter van H. Duine en E ,C. Ruitenberg. Huwelijken: Joh. Heuseveldt, oud 26 jaar, wonende te Tholen en Jaoba Jac. de Vos, oud 27 jaar, wonende te Tholen. Veiling van 23 Juli 1953. Doré bon ken 12.29, gew. 14.53, poters 9.07, kriel 3.90, Witte eigenh. gew. f 13.50 tot 13.80, Blauwe eigenh. gew. 13.46, Bintjes bonken 14.20, gew. f 13.05. Aanvoer 26 ton. Stambonen 0.41 per kg. Aanvoer 1200 kg. Geslaagd. Mej. H. Goossen uit Tho len, thans werkzaam in het gemeente ziekenhuis te Dordrecht, slaagde aldaar voor het Rijksdiploma Kraamverpleeg ster. Wedvlucht. De P.V. De Trouwe Duif te Tholen hield een wedvlucht van Pt. St. Maxence, een afstand van 273 km. In concours waren 63 duiven. De uitslagen luiden: D. Jansen 1, 4, 13; A. Bout 2; Joh. Baaij 3; M. Taze- laar 5; V. Laban 6, 11, 14; A. Jansen 7; L. Kegge 9; G. Soomers 16. L. Laban 8, 12; L. Jansen 10, 15. Kampioenschap IVIidfond: 1. A. Bout 2873 meter. 2. D. Jansen 2847 meter. 3. V. Laban 2835 meter. 4. J. Baaij 2830 meter; 5. L. Laban 2694 meter. Landbouwhuishoudschool. In de loka len van de O.L. School te Tholen werden Vrijdagmiddag j.l. de diploma's uitge reikt van de 2-jarige primaire opleiding van de Landbouwhuishoudschool te Tho len. In zijn openingswoord wenste de heer Groenenewege allen hartelijk welkom, inzonderheid de afgevaardigden van de Z.L.M., de Bond van Plattelandsvrou wen, van de Z.P.M., de Commissie van toezicht enz. Bij de uitreiking der diplo ma's sprak Mevr. Klompe enige toepas selijke woorden tot de leerlingen en wek ten hen op het geleerde in practijk te brengen en de vervolgcursussen te vol gen. Voorts werden gelukwensen uitge sproken door de heer Groenewege, mr Schlingemau, en de consulente van de Z.L.M. mej. Sikkens, die ook sprak tot de directrice mej. Koopman voor het de gelijk onderwijs op haar school. Vervol gens sprak mevr. Kugel namens de Bond van Plattelandsvrouwen. Tot mej. Sikkens werden woorden van waardering gesproken voor haar dege lijk werk bij haar vertrek bij de Z.L.M, in verband met haar huwelijk. Door de leerlingen Betty Hage en Wil ly van de Klooster werden hierna aan het personeel enige aardige geschenken aangeboden en brachten zij dank aan allen voor het genoten onderwas. Vrijdag jl. werd bij de eerste 4 wo ningen die gebouwd worden voor vier particulieren, het hoogste punt bereikt. In aanwezigheid van de toekomstige bewoners met hun vrouwen en kinderen, wethouder Dijkers, de heer Verheul en de architect de heer L. F. Kloppers, werd om 3 uur onder luid hoera geroep de vlag gehesen. De heer A. v. d. Laan sprak namens de eigenaren, de aanwezigen toe en dankte achtereenvolgens de gemeente raad voor de medewerking om tot bou wen te komen, verleend. Vervolgens voerde de heer Verheul het woord als secr. van de woningstichting. Daarna waren de aannemers met hun personeel aan de beurt. Aan hun arbeidslust is het te danken dat reeds nu, na 7 weken, de vlag gehesen kon worden. Ook de heer Kloppers werd dank ge zegd voor het ontwerp en het toezicht tijdens de bouw. Na de heer v. d. Laan nam de heer Dijkers het woord, die de afgelopen ge beurtenissen de revue liet passeren en de wens uitsprak, dat ook de verdere bouw zonder stagnatie mocht voortgaan en de nog jonge aannemers op de inge slagen weg door mochten gaan. Daarna sprak namens de aannemers de heer Schapers, die alle aanvragen hartelijk dankte voor alle medewerking tijdens de bouw ondervonden. Tot slot sprak nog een der metselaars, hij dank te allen voor de feestelijke ontvangst en voor de prettige sfeer die er steeds heer ste. De bouw wordt uitgevoerd door de fa. M. Zwiep en H. W. Schapers, aanne mers van bouw- betonwerken te Rotter dam. breed, merkte de heer Kardux op. De voorz. dacht ook dat het niet ge makkelijk zou zxjn en de normale weg zou moeten gevolgd. Hij zou het nader bekijken. Dan volgde sluiting van deze interes sante gemeenteraadsvergadering. In de jaarvergadering van de woning bouwvereniging „Beter Wonen" te Oolt gensplaat kon de voorzitter enkele be langrijke en prettige mededelingen doen aangaande de pas ontvangen bouwvolu me van 41 woningen. Deze woningen, waarvan er 27 in de kom der gemeente zullen worden gebouwd, 8 te Achthaizen en de 6 houten Oostenrijkse woningen die te Langstraat zullen worden ge plaatst, is nog maar een gering aantal in vergelijking met het aanteil krotwo ningen dat de gemeente rijk (of arm) is. De huur voor de 35 stenen woningen zal 5.50 tot 6.bedragen. Aangezien de voorzitter dhr C. van Kempen zich te Waddinxveen heeft ge vestigd, werd deze avond hst presidium waargenomen door dhr P. v. d. Vliet. Jaarverslag van de secr.-penningroees- ter dhr P. Luijendijk werd in orde be vonden. De aftredende bestuursleden de heren Anth. de Boet, B. Moerechout en P. V. d. Vliet en de commissari? dhr P. Bom werden herkozen. In de vacature C. v. Kempen werd ge kozen de Gem. Architect dhr S. de Vries en als commissaris in de vacature dJor A. de Vries (die naar Gouda is vertrok ken) dhr L. Hokke Czn. Op voordracht van het bestuur werd dhr S de Vries benoemd tot voorzitter. Bestek en teke ningen van de nieuw te bouwen huizen kregen de leden onder hun aandacht. Deze huizen zullen iets lager worden ge bouwd als thans de bestaande nieutv- bouw, terw.'jl het gehele complex uit 6ên sofit zal bestaan. In de huur van 550- tot 6.- is de huurverhoging inbegre pen. De bouwplaats in de kom zal zijn Lange weghoek Esdoomstraat. De hou ten woningen in de Langstraat zullen allereerst zijn voor die mensen die een eigen woning hadden en deze door de ramp hebben verloren of zijn afgebro ken in verbann met de aanleg van de nieuwe weg. De aanbesteding zal zo vlug mogelijk geschieden. Zo mogelijk het laatst van deze maand of begin Augustus, om dan September met de bouw te kunnen beginnen. Der tig personen in de kom, 14 te Achthuizen en 4 te Langstraat gaven zich ter ver gadering op voor een woning. De hou ten woningen vallen buiten deze opgaaf. De heer S. de Vries deelde nog mede, dat de gemeente ongeveer 200 krotwo ningen heeft die voor afbraak in aan merking komen. De voorz. merkte tot slot nog op, dat achter de huizen in de Nieuwbouw zich geen hout-opstanden, konijnen- of andere hokken mogen bevin den. Deze zullen moeten worden verwij derd. Het woningbouw reglement ver meld dit nadrukkelijk en het bestuur zal eerstdaags op de naleving hiervan toe- De uitslagen luiden: diploma 2-jarige primaire cursus: M. Prince, N. v. d. Jagt, D. Berrevoets en W. Quist, allen uit Tholen; W. v.a 't Hof, J. Voshol, J. Overbeeke, L. v. Tast T. v. Nieuwen- huizen, C. Uijl, I. Nortier, J. v. Tigge- len en W. Krijger uit Poortvliet; B. Luid- hout en E. Priem uit Oud Vossemeer; W. V. Oeveren uit Stavenisse; L. Breu- ren, C. Geluk, A. Paauwe, K. Heijboer en C. Lindhout uit Maartensdijk; A. Goedegebuure, St. Annaland, M. Robbe, J. Tichem, B." Hage, B. de Groen uit Scherpenisse en T. Slings uit Dinteloord. Diploma 1-jarige vervolg kook- en naaicursus. S. Muller, A. v. d. Vaate, C. Kloet, L. Buijs en J. Hoek uit St. Maar tensdijk; G. Larooij en J. Suurland uit Scherpenisse; R. Dormaar en N. Goud swaard uit St. Annaland; W. v. d. Kloos ter, Poortvliet. Diploma 1-jarige kookcursus: M. Vroegop, Poortvliet. Diploma 1-jarige Naaicursus: N. Pip ping, Oud Vossemeer en G. Bakker uit Tholen. POORTVLIET Geslaagd. De heer H. v. IJsseldijk te Poortvliet slaagde te Bergen op Zoom voor het Middenstandsexamen. Reizende bibliotheek. Met ingang van 24 Juli werden wederom boeken van de Ver. V. Reizende Bibliotheken beschik baar gesteld bij dr. A. Kugel. SCHERPEaVISSE Geslaagd. De dames A. Noom en A. Verkerke te Scherpenisse behaalden de ze week te Bergen op Zoom hun Mid denstandsdiploma. ST. PHILIPSLAND Noord Volkerak. De minste diepte in het Noord Volkerak bedroeg bij de laat ste peilingen in dm. bij gem. LLWS mid denvaarwaters 33, spitsetonskant 30 en stompetonskant 31 dm. (bij de vorige peilingen resp. 34, 32 en 31 dm). ST. MAABTENSDIJK Middenstandsdiploma. Mej. C. Schot en de heren A. A. van Zetten, J. C. van Poortvliet en M. v. d. Hoek, allen uit St. Maartensdijk behaalden deze week te Bergen op Zoom hun Middenstandsdiplo ma. Een dagje uit. De kinderen van de Herv. Zondagsschool te St. Maartensdijk maakten onder leiding van de heer J. M. Bogert een reisje naar Rotterdam, waar een bezoek werd gebracht aan de Dier gaarde; voorts naar Delft waar de ten toonstelling „Kind en Spel" werd be zichtigd. In den Haag werd een bezoek gebracht aan het Panorama Mesdag, waarna men naar het Scheveningse strand ging. „Heden, zo glj Zijne stem hoort," Bij bels Dagboek, Uitgave J. H. Kok, Kampen N.V. De bewerkers van dit Bijbelse Dag boek, dat in de tweede druk verscheen zijn: Ds H. A. Wierinsga, Ds N. Buf- finga. Ds B. A. Bos, Ds W. H. van der Vegt t. Ds J. Verduin, Ds H. Veldkamp, Ds J. C. Hagen; Ds J. W. de Jager, Ds J. van Herksen, Ds J. D. Boerkoel; Ds L. Oranje en Dr K. Dijk. ledere predi kant bewerkte één maand van dit dag boek. De titel „Heden", is gekozen omdat getracht is het Woord toe te passen op de verwikkelde toestanden waarin, het leven, ook het geestelijke leven zich bevindt. In de voorrede lezen we de wens, die we onderschrijven, dat bij het gebruik het Woord Gods de lezers raken mocht en niet loslaten. Opdat het niet zij zoals de Apostel Jacobus zegt: „want hij heeft zichzelf bemerkt en is weggegaan en heeft terstond- vergeten, hoedanig hij was." Keurig uitgevoerd, geh. in stempel- band 4.95. Arjen Miedema: „Gekke Klaas", een boek van Bosch en Keuning N.V., Baam. Neen, in dit boek gaat het heus niet over een gekke jongen, waardoor U mis schien bij voorbaat al zou zeggen: ik koop dit boek niet, want het is zo'n KANTONGERECHT THOLEN Joh, H. te Scherpenisse had met zijn tractor met aanhangwagen te Poortvliet J. J. V. d. S. aangereden, waardoor deze met zijn fiets in de sloot terecht kwam. De ambtenaar achtte de tenlastelegging bewezen en eiste 30.iboete sub 10 d.h. met toewijzing van de civiele vorde ring van 11.90. Mr A. J. V. d. Hoeven uit Tholen trad op als pleiter en wees er op, dat van in halen geen sprake was, daar v. d. S. reeds van zijn rijwiel was gestapt en vroeg vrijspraak. A. A. V. te Oud Vossemeer had geen nodige voorzorg getroffen bij de bouw van een steiger waardoor arbeider D. letsel had bekomen. Hiervoor kreeg hij 50.boete subs. 25 d.h. J. J. V. te Scherpenisse had een schrik draad-installatie laten aanleggen, doch had geen bewijs van de VeiUgheidswet. Hij had deze installatie eerst moeten la ten keuren. Deze nalatigheid kostte hem 6.sub. 3 d.h. P. A. F. te St. Phhilipsland had zich opgehouden in verboden gebied (overtre ding noodverord. overstroomde gebie den.) Verd. beweerde het niet te hebben ge weten iets wat de rechter niet kon aan nemen, temeer daar er toch borden stonden. De uitspraak luidde 6.boe te subs. 3 d.h. H. M. U. uit Poortvliet overtrad de Leerplichtwet doch werd vrijgesproken. B. A. V. D. te Poortvliet stond voor eenzelfde feit terecht doch kon geen vrij spraak krijgen. Hij kreeg een boete van 5.— sub. 2 d.h. J. E. V. G. te Tholen had van F. een Floubertbuks gekocht, zonder hiervoor de nodige vergunningen te hebben. Hij kreeg hiervoor 10.boete sub 3 d.h. en F. die de buks had verkocht kreeg 15.— boete sub 6 d.h. M. C. V. d. S. te Stavenisse had zijn knecht met tractor en aanhangwagen laten rijden, waarvan de koppeling tij dens de rit was gebroken met het ge volg, dat een heining werd vernield. Dit kostte hem 20.boete sub 10 d.h. P. de B. te Poortvliet had de Leer plichtwet overtreden wat hem 1.boe te opleverde of 1 d.h. A. P. te Tholen had ook de Leerplicht wet overtreden. Verdachte merkte op, dat zijn zoon 8 jaar op school was geweest. Hem werd medegedeeld, dat bedoeld wordt, dat 8 voUe leerjaren verstreken moeten zijn en geen kalenderjaren. De uitspraak was 15.— boete sub 6 d.h. A. C. M. V. H. te St. Maartensdijk had baldadig met wijnpeen gegooid en een ruit vernield. Dit kostte hem 10. boete met 4 d.h. N. H. M. te St. Annaland had met tractor en aanhangwagen op de openba re weg niet voldoende rechts gehouden en kreeg hiervoor 20.boete sub 10 dagen hechtenis. J. P. v. d. J. te St. Annaland had op het schoolplein een „plasje" gedaan wat in het openbaar niet mag. Hij moest hiervoor 2.boete betalen of 1 dag in hechtenis doorbrengen. A. C. G. te Stavenisse was na de Avondklok van 22 uur nog in het nood- gebied nog buitenshuis geweest. Dit kost te hem 8.boete sub 4 d.h. S. J. te Tholen had de Leerplichtwet overtreden wat hem kwam te staan op 15.boete sub 6 d.h. gekke titel. Als u dit boek leest, vindt U er uzelf in terug. Wij althans wel; de fantasietjes van gekke Klaas hebben wij in meerder op zicht op gelijksoortige wijze beleefd. Klaas Verstraeten zo heet de jon gen heeft een onbeperkt vertrouwen dat de Heere het In alle opzichten met hem wèl maken zal. En in zijn beleve nissen is dit ogenjBchijnUjk zo vaak an ders, komt het zo vaak anders uit. En daardoor ontstaan er conflicten. Klaas is in zijn idee David, of een andere Bijbel heilige en hij heeft veel tegenstanders. Maar hij houdt vol door alle miskenning en wantrouwen heen. Zo zelfs, dat de grote mensenwereld moet erkennen dat Klaas het met zijn sterke Bondgenoot gewonnen heeft. Het is heel interessant boek, dat men achter elkaar uitleest. Op bijzonder scherpe wijze wordt hiel" de kinderziel getekend. Ouders, en opvoeders, koopt dit boek! U zult er uw kinderen niet alleen beter aoor leren kennen, maar ook beter be grijpen. Keurig verzorgd, prijs 4.90 gehon^ den.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 3