r Woonruimte problemen Het vriest in Australië maar de sinaasappels worden rijp Plaatselijk Nieuws DRUKWERKEN Marktberichten Kwaii eeuvf in dienst van de N.V. PZEM 26e Jaargang Woensdag 29 Juli 1953 2225 CHR. WEEKBLAD OP GBKEFOEMEEEDE GRONDSLAG VOOE DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Drooger vindt het terecht klein, dat men moppert over uitdeling goederen "-"-'"'"fBII i THOOLSE KANTTEKENINGEN V.. J EEN KLEUTERSCHOOL TE POOKTVLIET 10.000ste Watersnood bijbel uitgereikt KERKNIEUWS KERKGEBOUW AAN DE GEREF. GEMEENTE TE VLAARDINGEN TOEGEWEZEN PAULUS DE BLOK Meisjes uii Oude Tonge naar de Belgische Ardennen J. KASTELEIN TRAMSLOP - GOEDEREEDE GRAANBEURS Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MHXDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertejitiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Versclïijnt tweemaal perl week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi) contract speciaal tarief. Ons eiland Goeree-Overf lakkee ver keert in de gelukkige omstandigheid dat de dichting van de vele gaten in de buitendijken een vrij vlot verloop heeft gehad. Toen wij voor het eerst in ogenschouw namen, hoe de vloed golf van 1 Februari onze dijken in flarden had geslagen, leek het ons een schier onmogelijke taak om al deze gaten dicht te krijgen. Als wij nu na vijf maanden zien, wat er tot stand is gekomen, dan kan dat niet anders dan onze verwondering wek ken. De Prov. Waterstaat en de uit voerende lichamen hebben met gro te voortvarendheid gewerkt, en bij het tot heden gepresteerde werk alle eer ingelegd. Al is het dat dit jaar alles niet ten volle klaar komt wat er nog aan de dijken moet geschie den, het staat er volgens deskundigen wel zo voor, dat vóór de najaarsstor- men komen, ons eiland tegen een nor male vloed en ook nog wel tegen stoiTO is beveiligd. Behalve aan de buitendijken is naen ook volop bezig met het in gereed heid brengen van de tweede water kering. Zo wordt o.m. de Welstreep- sedijk, die laag is, 1 M verhoogd. Ook met de Tilsedijk onder Den Bommel is dat het geval en op verschillende plaatsen meer. Hieraan zit ook het probleem vast, dat een groot aantal huizen die in de dijk zijn gebouwd, zuilen moeten worden opgeruimd. Voorop zij gezegd dat dit voor een goede waterkering nodig is, maar ieder zal begrijpen, dat dit allerlei problemen meebrengt. De „Dijkring Flakkee" onderhandelt met de eige naars en koopt die huizen aan, waar na ze worden gesloopt. Zover ons be kend verloopt dat vrij vlot. Door de Wederopbouw wordt voor de te slo pen huizen bouwvolume versti^ëktT' dat niet in mindering komt van het gewone toegewezen bouwvolume. Dit is ook logisch, want iedere gemeente zit met een tekort aan woningen, zo dat men deze gevallen er nog niet eens over heen zou kunnen nemen. Het is echter wel zeer noodzake lijk, dat hier door de Wederopbouw krachtig wordt ingegrepen. Nemen we nu Stad aan 't Haringvliet, waar de bevolking zeer ontevreden is, (zie raadsverslag) dat de toewijzing bouw volume waar ze recht op hebben zó lang uitblijft, dan vragen we ons af, waar zo'n groot aantal woningen voor dijkherstel moeten worden afgebro ken, als de toewijzing daarvoor ook zo lang moet duren, wanneer zullen dan al die mensen onderdak hebben? In genoemde gemeente zit men met smart op de definitieve toewijzing Van boïiwvohune voor 20 woningen te wachten, ter^vijl men verleden week de officiële mededeling kreeg, dat 13 woningen langs de zeedijk binnen een jaar moeten worden opgeruimd. Dat is er dus 33 bij elkaar! Aan de Welstreepsedijk zijn er ook heel wat. Nieuwe Tonge heeft er dus wel heel veel mee te maken, ook Melissant en Den Bommel met een aantal woningen aan de Tilse dijk. Het betreft hier alleen huizen, die voor het dijkbelang weg moeten, (dus niet alle woningen die aan of op de binnendijken staan) maar bij elkaar genomen is het een tamelijk groot aantal. De overeenkomst met de eigenaars tot aanltoop mag vlot ver lopen, de sloop heelt ook niet veel tijd nodig maar even vlot dient nu de herbouw te gaan. De betreffende iastanties dienen o.i. in dit geval alle Weaucratie op zij te zetten, daar die mensen binnen een jaar onderdak moeten. Het zijn noodgevallen, die geen vertraging kunnen velen. De B. en W.'s der betreffende ge meenten zullen er voldoende hoofd brekens mee hebben, eerstens om nieuwbouw te helpen bespoedigen, Blaar ook met de financiering. Daar bij komt het moeilijke geval dat die Woninkjes slechts een huur deden ^an 1.50 tot 2.50, en deze huurders bij het betrekken van een nieuwe wo ning het dubbele zullen moeten be talen. De noodzaak voor een goede wa terkering eist nu eenmaal dat de wo- 'ungen in de dijktaluds obstakels zijn. AUSTRALISCHE BRIEF die vooi; een goed tracé moeten ver dwijnen, maar even noodzakelijk is bet, dat met de meeste spoed voor- ^lemngen voor deze mensen worden Setroffen. CondoboUn, 16 Juli 1953. Beste Vrienden, Het is een koude dag' van daag en daar ik niet zoveel moest doen ben ik vanmiddag maar eens een poosje bij het houtvuur gekropen om eens wat te pen nen, want je zou verbaasd staan als je zag hoe kouwelijk we geworden zijn hier. Het wil nog steeds niet regenen en we hebben het toch zo hard nodig. De ha ver- staat te verdorren op het land. Het staat er naar dat het een sober jaar zal worden. Maar aangezien het nog nooit droog gebleven is zal ook nu de regen wel eenmaal komen. Het is toch iets waar we niets aan kunnen doen, dus zullen we ons er maar bij neer leggen. We hebben er nu 9 biggen bij, ik had haast 10 gezet, maar hoewel ik er 10 gekocht heb, zijn er maar 9 meer, daar er een direct wegliep en we konden hem niet meer krijgen. Het zijn n.l. half wil de. We hebben ze gekocht voor eigen consumptie. Ze eten hier geen grote var kens, dat vinden ze niets! De grootste zijn zo 150'200 pond, maar ook worden er veel biggen geslacht van 2030 pond. Die knul die bij ons werkt kocht er ook een, maar die moest direct geslacht wor den. En toen ik vertelde dat ze in Hol land de varkens dikwijls brandden, moegt hij dat ook doen. Nou, wij aan de gang, ik moest daar als insider natuurlijk aan helpen. Het is heel aardig gelukt, alleen het ruggetje ging een beetje stuk, maar dat mag niet hinderen, daar het toch gebraden wordt. Hij heeft er lekker van gegeten. Alleen dat je de lever ook opeet vond jhij gek en die moest hij dan ook niet hebben, dus hebben wij die maar geconsumeerd. Verder hebben we flink vorst gehad,' Zaterdag zelfs zo, dat Wim moest stop pen met het melken, daar de kranen van de melkmachlne bevroren. Maar de zelf de morgen liepen we om 10 uur weer in ons overhemd. Wel een verschil dus niet Holland. De sinaasappels zijn nu aan het rijp worden, die schijnen niet veel om de vorst te geven. Helemaal begrijpen doe ik dat niet, maar het is zo. Voorts gaat het hiei" zo'n beetje bet oude gangetje. En hoe staat het bij jul lie Ik lees zo in de kranten nog al eens giemopper over het uitdelen van de goe deren. Is dat nu niet een beetje klein- zielig? Zeker, er zullen fouten gemaakt worden, maar is dat nu te vermijden? En is er eigenlijk geen reden, tot daijk- baarheid dat er nog wat te delen valt? Want toen die grote overstroming in Italië was, hoeveel hebben die moppe raars daar voor gegeven? Grove fou ten zijn niet goed te praten, maar klach ten dat de een zijn blik sardientjes gro ter was als van de ander is het toppunt. Ik denk dat het maar goed is dat ze het in Portugal niet verstaan daar het geen hoge indruk zou maken als ze het wis ten. 'Probeer de eendracht en samenwer king die er was tijdens de ramp ook nu te bewaren. Ik bedoel hier niet mede iemand op de tenen te trappen, maar zeg het in het algemeen. Verder wensen we jullie het allerbeste en 'tot volgende keer van de Fam. W. DROOGERJ en W. HANENBBRé. warm f HAZCt. BRODEN. IN SIAAlWARENfABRIEKEN TE ZEVENBEKSEN ,Wie niet gelooft in goede gevolgen van de ramp, moet maar eens gaan pra ten met de moeders in Poortvliet, die kinderen hebben beneden de zes jaar. Natuurlijk, zij hadden óók liever langs een normale weg hun lang gekoesterde wens vervuld gezien, maar nu het toch eenmaal zo iswie zou nu de mooie geschenken aan de gemeente Poortvliet niet met een dankbaar hart aanvaar den? Het was in de eerste plaats de ge meente Haarlemmermeer, die een hou ten gebouw beschikbaar stelde en bo vendien een som van 5000.om dit gebouw als kleuterschool in te richten. En een Zweedse organisatie die zich na de ramp ten doel stelt te werken in het belang van de jeugd in de getroffen ge bieden schonk een complete inventaris voor deze kleuterschool. Het was duidelijk merkbaar dat dit geschenk de raad van Poortvliet enigs zins had overvallen. Niet, dat ze verle gen zat met het mooie cadeau, maar we zijn in ons door en door bureaucra tische landje nu eenmaal niet gewend dat zoiets van een leien dakje gaat. De Raad werd bijeengeroepen tenein de te spreken over de aanvaarding van het geschenk. Het grootste probleem waarvoor de vroede vaderen zich zagen geplaatst was wel de exploitatievorm van de school. Er waren namelijk, zodra de gift in Poortvliet was bekend gewor den, twee verzoeken bij de Raad inge diend. En was nu het ene verzoek af komstig geweest van een Christelijke en het andere van een Openbare Vereniging tot het verstrekken van Kleuteronder wijs, dan had de oplossing voor de hand gelegen. Doch dit was juist de moeilijk heid. Eén aanvrage tot exploitatie van de Kleuterschool kwam van de vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs, waarvan het bestuur wordt gevormd door 3 Neder lands Hervormden, 2 van de Ger. Kerk en 2 van de Ger. Gem. Dit bestuur stelt zich voor, onderwijs te doen geven in positief-christelijke geest en wil de school toegankelijk stellen voor elk kind, dat er voor in aanmerking komt. Het tweede verzoek was ingediend na mens de Vereniging tot Kleuteronder wijs, die zich eveneens ten doel stelt, onderwijs te geven op Christelijke grondslag. Wij hopen dat dit het geval zal zijn. Veel van die dijkhuizen zijn niet meer dan krotten, zodat we er een betere woningstand door zullen krij gen. Met belangstelHng zien we er naar uit op welke wijze de woning voorziening voor deze mensen zijn be slag krijgt. Zeer terecht werd door een der Raads leden opgemerkt dat we in het eerste geval weten, met wie we te doen heb ben. De drie kerkgroeperingen in Poort vliet zijn, hoewel niet evenredig, toch vertegenwoordigd in het bestuur en die kerkformaties staan allen op de grond slag van de Drie Formulieren van Enig heid. Van de tweede vereniging moeten we de „beginselen" maar afwachten. Het gaat niet om persoonlijke sympa thie of antipathie en wij willen ook nie mand persoonlijk kwetsen, maar gezien de kanttekeningen die op,deze lijst voor komen, menen we te mogen concluderen dat het woord „christelijk" slechts een vlag is die de lading dekt. Het is echter ook niet verantwoord het eerstgenoemde verzoek in te willi gen, want, zoals we reeds opmerkten, zijn de kerken niet vertegenwoordigd, evenredig met hun aantallen leden in Poortvliet. De Hervormden zijn bijvoor beeld veel talrijker dan men uit de sa menstelling van het bestuur zou aflei den. Tenslotte heeft de Raad ingestemd met het voorstel van de Burgemeester om zelf de exploitatie ter hand te nemen en over beide verzoeken afwijzend te be schikken, omdat de Raad tenslotte een evenredige vertegenwoordiging is van de gemeente. En zo krijgt Poortvliet binnen de kortst mogelijke tijd een kleuterschool. We hopen en verwachten dat de ouders hun volle medewerking zullen verlenen, niet slechts opdat de moeders er en kele uren per dag „vanaf" zouden zijn, zoals uit het misplaatste woord be waarschool" helaas vaak wordt afgeleid, maar ook opdat de kinderen enige voor bereiding zouden krijgen op het Lager Onderwijs. We verheugen ons over het feit dat het een school wordt op positief-chris telijke grondslag in een gemeente als Poortvliet zou, gezien de structuur van de bevolking, een neutrale school, reeds uit dit oogpunt, niet op z'n plaats zijn. Thoolse Kanttekenaar. --------0--------- Aan allen, die door de watersnood hun Bijbel verloren, is door het Nederlands Bijbelgenootschap, in samenwerking met enkele Bijbeluitgevers in ons land een nieuwe Bgbel aangeboden, krachtige steun werd hierbij ontvangen van veel Bijbelgenootschappen in andere landen. Thans is dezer dagen namens het hoofd bestuur van het Bijbelgenootschap de 10.000ste „watersnoodbijbel" vergezeld van een oorkonde overhandigd aan de familie Dubbeldam in het zo zwaar ge troffen Oude Tonge. Voor deze gele genheid waren enige employe's vaji het Bijbelgenootschap, die de laatste maan den hun handen vol hebben gehad aan dit werk, naar Oude Tonge gereisd. De plechtigheid droeg overigens een zeer sober karakter. Ds H. A. DE GEUS f In de ouderdom van 71 jaar is in De Bilt overleden ds H. A. de Geus, eme- ritus-predikant van de Ned. Herv. Ge meente aldaar. Hij werd 9 Juni 1882 te Bruchem (gemeente Kerkwijk) geboren en 9 Maart 1910 als predikant te Wil- sum bevestigd. Daarna stond ds De Geus te Wezep, Veenendaal, Waddinxveen, Huizen (N.H.) en 19 jaar in De Bilt. In zijn studententijd was ds De Geus mede een van de oprichters van de af deling Utrecht van de Societas Studio- sorum Reformatorum (S.S.R.). Ter ge legenheid van het zilveren jubileum van de Bond van Ned. Herv. Jongelingsver enigingen op Gereformeerde Grondslag, waarvan hij van 19171946 secretaris is geweest, werd ds De Geus in 1936 be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Maandagmorgen is de uitspraak g-e- volgd inzake het kort geding, betreffen de de toewijzing van het kerkgebouw der Ger. Gemeente in Vlaardingen. Daarbij is de kerk toegewezen aan de eisende partij Synodaal In het vonnis werd bepaald, dat bin nen een maand het bodemgeschil aan hangig zal moeten worden gemaakt. Duidelijk kwam naar voren, dat de president het de zes uitgetreden leden van de kerlieraad kwalijk nam, dat zij de drie niet uitgetreden kerkeraadsle den niet op de hoogte hadden gebracht van een kerkeraadsvergadering gehou den op Woensdag 22 Juni, 's middags om 6 uur. Ook werd in het vonnis aangehaald dat de meeste gemeenteleden met hun handtekening uitdrukkelijk hadden ver klaard te willen behoren bij de Ger. Ge meente in het oude verband. Nader vernemen wij uit Vlaardingen dat Ds V. d. Ketterije heden Dinsdag avond voor de uitgetredenen zal optre den. Nu inmiddels de rechter het kerk gebouw aan de leden in het oude ver band heeft toegewezen is het mogelijk dat een andere vergaderplaats zal wor den gezocht. De rechter heeft de eis van de Syno- dalen tot het he^en van een dwangs- som afgewezen. Wel moeten twee dagen na de betekening van het vonnis, de sleutels worden afgegeven. Woensdag a.s. komt dus de kerk weer in handen van de leden in het oude verband. SYNODE DER GEREF. GEMEENTE GESLOTEN De Synode der Ger. Gemeenten deze week te Utrecht gehouden, waarvan men dacht dat de slotzitting nog twee dagen zou duren, is in een dag beëindigd en Maandag gesloten. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Leenhouts te Oud Vos- semeer, technisch ambtenaar Ie klasse van de N.V. P.Z.E.M., in dienst kwam bij deze maatschappij. Hoewel het jubi leum, in verband met huiselijke omstan digheden, in huiselijke kring op beschei den wijze werd gevierd, stond de heer Leenhouts die dag in het middelpunt van een zeer grote belangstelling. Onder hen, die de jubilaris, op het eiland Tho- len een gTaag geziene figuur, hun ge lukwensen aanboden, bevonden zich o.m. leden van de directie, chefs, collega's, burgerlijke autoriteiten, aannemers van dijkherstel en vertegenwoordigers van zusterbedrijven. De gezamenlijke ge meenten van Tholen hadden voor een bij zondere bloemenhulde gezorgd. De directeur der N.V. P.Z.E.M., ir. T. Michielsen, die als eerste het woord voerde, sprak woorden van lof en waar dering voor de wijze waarop de jubilaris zijn taak opvat, hetgeen in 't bijzonder tot uiting was gekomen tijdens de moei lijke herstelwerkzaamheden, in verband met de watersnood op 1 Febr. j.l. De hoofdingenieur, ir H. Bverwijn, memoreerde hoe de jubilaris als leerling- tekenaar op de onderste sport van de ladder was begonnen en achtereenvol gens te Middelburg, in Z.-Vlaanderen en op Tholen had gewerkt. Hij hoopte, dat het bedrijf nog vele jaren van zijn ca paciteiten zou mogen profiteren, ©e dis trictingenieur, ir M. A. Beun, dankte de heer Leenhouts voor de prettige samen werking. Vervolgens spraken nog de heer J. Huser, namens de personeelsafdeUng en de personeelsvereniging, de heer A. J. van Dixhoom namens het gezamenlijke personeel, de heer A. P. van der Stel en de heer C. I. Jumelet namens het personeel van het district Tholen. Allen boden geschenken en bloemen aan. Van het P.E.N.-bedrijf te Bloemendaal was een delegatie aanwezig uit het per soneel dat aan de herstelwerkzaamhe den had deelgenomen. De heer Konijnen burg feliciteerde de heer Leenhouts met zijn jubileum en de P.Z.E.M. met deze voortreffelijke ambtenaar, die behalve grote kennis van zaken, tevens de gave bezit uitstekend met zijn personeel te kunnen samenwerken. De heer Leenhouts, die zeer getroffen was door de grote belangstelling en de waardering die hij mocht ondervinden, dankte iedere spreker afzonderlijk en hoopte nog vele jaren op dezelfde vrijze zijn werk te mogen voortzetten. SOMMELSDIJK Openbare kennisgeving. B. en W. van Sommelsdijk brengen ter openbare ken nis, dat door hen ingevolge de artike len 4 en 5 van het Wegenverkeersregle ment onder dagtekening van 22 Juli 1953 een besluit is genomen, waarbij de we gen Oostdijk" en ,,Westdijk" worden gesloten verklaard voor verkeer in bei de richtingen met rijwielen op twee wie len met hulpmotor, terwijl het verbod voor dit verkeer over de wegen „Oost- Krakeelstraat" en „West-Krakeelstraat" is opgeheven. Van dit besluit is afschrift gezonden aan: Ie Hoofdingenieur-Directeur v.d. Rijks waterstaat in de Directie Zuid-Hol land, Van Spijkstraat 25, 's-Graven- hage; 2e de Heren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland te 's-Graven- hage; Se de Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B. Parkstraat 18-26 's-Gravenhage; 4e de Koninklijke Nederlandse Auto mobiel Club, Vijverberg 10, 's-Gra venhage; 5e de Koninklijke Nederlandse Motor- reders Vereniging, Bezuidenhout 185 's-Gravenhage. J DIRKSLAND Deze week zal hier een collecte wor den gehouden waarvan de opbrengst be stemd zal worden voor de stichting van het nieuwe wijkgebouw van Het Groene Kruis. Burg. Stand. Geboren: Reinier zoon van H. Lokhorst en J. G. Slis; Abramina dochter van G. Vroegindeweij en E. M. Korvink; Pieter, zoon van K. v. d. Velde en G. H. Buth; Willy Alida, dochter van A. Hagens en L. de Ruiter; Cornells Adrianus, zoon van C. P. Tieleman en A. Hagens. Ondertrouwd: J. B. v. d. Vliet, 27 j. en W. de Ruiter 20 j.; B. Krijtenberg 24 j. en C. L. Franke 22 j. Thans is in werking getreden een voorrangskruising op de hoek Achter dorp^Winterstraat, waardoor het ver keer uit het Achterdorp voorrang moet verlenen aan het verkeer in de Winter straat. Ook voor het Poldersweegje Geld. dijk is een voorrangskruising aan gewezen, n.l. het verkeer van het Pol dersweegje zal voorrang moeten verle nen aan het'verkeer-pyer/de Geld. dijk. In het kerkgebouw der Ger. Gem. is een geluidsinstallatie aangebracht vol- eens een van de nieuwste vindingen van Philips. HERKINGEN Woensdagavond zal de gerestaureer de Hervormde Kerk officieel in gebruik worden genomen. OUDDORP In de afgelopen week werd er door de garnalenvissers 6 dagen gevist. Br werd 6000 kg garnalen aangevoerd. Prijs per kg 1.14. 140 kg tong, prijs per kg 1.60. 60 kg slipjes, prijs per kg 0.60. 120 kg bot, prijs per kg 0.16. De Woonruimte-Commissie vergadert heden Dinsdagavond om 8 uur. Het ligt in de bedoeling voortaan minstens eens per maand te vergaderen, en hiervoor een bepaalde avond vast te stellen. Dit wordt nog nader bekend gemaakt. Heden Dinsdagmorgen kwam de raad der gemeente bijeen. De volgende punten werden behandeld: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van hen, die tot lid van de raad zijn be noemd, ter vervulling van de plaatsen, welke op 1 September a.s. zullen open vallen. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering, gehouden op Woensdag 10 Juni 1953; 3. Ingeko men stukken; 4. Benoeming van een commissie ad hoc voor het onderzoek van de gemeenterekening 1952' en de -begroting 1954; 5. Herstel en verbreding Havenweg van de Visserstraat totde haven; 6. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de Ie wijziging van de begroting van inkomsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1952; 7. Idem tot intrekking van artikel 6 vaJi dè Regelen omtrent het verlenen van vergunningen voor het ingebruik nemen van woongelegenheid, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 No vember 1947; 8. Rondvraag. (Verslag volgt). STAD AAN 'T HARINGVLIET A.s. Woensdag en Donderdag zal in deze gemeente een huis aan huis collecte gehouden worden voor de Vereniging „Het Hoogeland" welke ten zeerste wordt aanbevolen. Wedvlucht vanaf Roermond 35 Juli. J. de Vos 1, 5, 11, 14, 23; E. L. Trommel 2, 20. Gebr. v. d. Valk 3, 21, Meiaard de Gans 4, 13, 22, J. C. Visser 6, 7, 8, 10, 12, 14, 19, 24, 26. A. C. Koppenaal 9, 15, 16, 18, 25. -O- INGEZONDEN STUKKEN Van „een abonné" ontvingen wij een ingezonden stuk, wiens naam ons niet bekend is, wat we dus ook niet kunnen opnemen. Hij mag gerust onder een schuilnaam schrijven, maar van alle in gezonden stukken, moet de schrijver bij de redactie bekend zijn. Anonyme stuk ken Worden niet opgenomen. Ten overvloede zij ook nog vermeld, dat geplaatste of niet geplaatste inge zonden stukken, niet worden terugge geven. Van W. K. te DirkSland ontvingen wij een ingezonden dat veel te lang is om op te nemen. DE REDACTIE. MIDDELHARNIS IN MEMORIAM Op wel zeer kortstondige wijze is overleden de heer Paulus de Blok, in levea raadslid voor de Herv. Antirev, alhier. Wij hadden de heer de Blok de laatste raadszittingen wegens on gesteldheid gemist, niet vermoe dend dat zijn ziekte zulk een ern stig verloop zou hebben. De ziekte begon in het oor, waarom hij ter observatie in het Ziekenhuis te Dirksland werd op genomen. Aanvankelijk hersteld keerde hij weer, maar na enige dagen trad verachtering in, zo dat hij naar het ziekenhuis terug moest. Zondag j.l. is hij aldaar, na dus zeer kort ziek te zijn geweest, in de leeftijd van 44 jaar over leden. De heer de Blok is lid van de gemeenteraad geworden in de va cature van de heer W. Both, die naar elders vertrok. Hij had dus nog maar enkele jaren zitting. Ook was hij Comnaissaris van het Begrafenisfonds te Middelharnis, sinds 21 Juni 1951 lid van de Woonruimte-commissie en be stuurslid van de Landarbeiders vereniging tot verkrijging van on roerend goed. Geruimen tijd is hij ook bestuurslid van de Groen van Prinstererschool geweest. De overledene was een zeer ge acht man en bezadigd in zijn op treden. Hij laat een vrouw en 7 kinderen achter. Dit plotselinge overlijden heeft grote verslagen heid in onze gemeente teweeg ge bracht. De Heere sterke de familie met dit zo zwaar verlies. Gedurende een week heeft een aantal meisjes uit deze gemeente een kamp in de Belgische Ardennen bezocht. Om pre cies te zijn: in Chalenne. Voor wie daar nooit nog is geweest zegt deze naam weinig. Voor de meisjes is deze plaats door deze geslaagde vacantieweek tot een begrip geworden. Met 34 personen, onder wie een aantal uit Ooltgensplaat, is de reis gemaakt.. De stemming was al goed toen de reis begon, en het laat zich verstaan dat die onderweg nog wel enkele graden steeg en bevorderd werd door opgewekte zang. Zo was, eenmaal in Brabant, de rit naar de grens maar kort en werd er al spoedig naar harte lust genoten van de prachtige heuvel- landschappen met golvende velden waar in hier en daar, tussen veel groen van bomen een dorpje voor een fraai ver gezicht zorgde. Zo ging het langs Na men en Dinant. De volgende dag werd Dinant ook bezichtigd en bracht men enkele uren zoek in de bekende grotten van Han. Imposant was het deze gewelven die soms 160 meter hoog zijn met verschil lende kleuren verlicht te zien. Niet min der treffend was het een fakkeldrager op spijkerschoenen naar beneden te zien dalen. Zo was er op de reis al veel dat deze week de moeite waard maakte. En dan het kamp zelf. Dagen daar doorgebracht, in een natuur die thans wel zeer veel verschilt m.et wat men da gelijks om zich heen ziet, zulke dagen moesten eigenlijk eens zo lang zijn! Het laat zich verstaan dat hier, op de vele wandeltochten genoten is. 't Was klim men en dalen en overal was het even mooi, niet in het minst ook bij het kamp zelf, gelegen vlak aan de Lesse, tegen over de bekende rots „La Roche de la Chandelle." Geen mooiere omgeving denk baar. Er is daar in die enkele dagen genoten dat het een aard had, vooral ook 's avonds, rond het kampvuur, dat de juiste kampsfeer bracht. Ook hier werden de liedjes bij de gitaar grif ge zongen. 34 meisjes van Flakkee genoten 7 vol le dagen van een uitzonderlijke vacan- tie. Maatsch. Werk nam het initiatief. Mej. Hendrikse zorgde voor goede leiding en de fa. Pulleman voor de reis die ook uitstekend was. Op het ogenblik is er een aantal jon gens, ook van om en nabij de 20 jaar in dit kanlp. Hier heeft dhr Stijnis de lei ding. ROTTERDAM, 27 Juli Binnenland se granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Voedergranen van de nieuwe oogst met flinke aanvoer van zomergerst wel ke van 25.2526kon opbrengen, grove „agio" daarboven. Wintergerst met tamelijke aanbod van 23.50—24.50. Haver van de oude oogst vrijwel ge ruimd, met flinke vraag voor de reste rende partijtjes. Van de nieuwe oogst nog geen aanbod.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1