liAiiDEn-niEüi/s RANG l^ijden met ondeugdelijke remmen wordt zwaar aangerekend tmsmpeim^ pcm Aanbesteding nieuwe boerderijen in rampgebied Avifauna failliet [FATA MORGANA" Blad Zaterdag 25 Juli 1953 No, 2224 KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Ifr mankeeri veel aan het rijdend maieriaal SLAVENBURG'S BANK N.V. in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" Rijkslandbouwwinter- school te Emmerloord (N.O.P.) BEKENDMAKING pEVOLGVEEHAAL rde Pinsdag 21 Juli werd de maandelijkse zitting gehouden van het kantonge- lecht te Sommelsdijk. Waarnemend kantonrechter was Mr Muller uit Oud- Beijei'land, ambtenaar O.M. Mr De Jong van de rechtbank te Rotterdam. Er Etonden meer dan honderd zaken op de rol, die echter voor het grootste deel |K verstek behandeld werden. De belangrijkste gevallen betroffen het rijden Kan vele automobilisten met ondeugdelijke remmen. Enige tijd geleden heeft L verkeerspolitie heel streng op ons eiland gecontroleerd ,en daarbij zijn heel bat feilen aan de dag gekomen, natuurlijk gevolgd door de nodige processen- fcerbaal. De delinquenten hadden zich thans te verantwoorden en bij de be- landeling dezer zaken bleek, dat rechter en O.M. het rijden met onvoldoend berkende remmen en stuurinrichtingen zeer zwaar aanrekenen. De boeten wa- Lj dan ook niet mals en houden een ernstige waarschuwing jegens onze kutotnobilisten in. iBetreffende Jn. Grinwis, Ouddorp, ingehouden zaak, werd als getuige ge- jord h. Tamboer, Middelharnis. Deze Irklaarde met zijn auto te zijn aan- Ikomen uit de Krakeelstraat, waarbij Ird. hem aanreed. Ivolgende get. was KI. Mierop, Oud- Im, deze bleef bij zijn verklaringen, Lns de politie afgelegd. |De ambtenaar vroeg vrijspraak daar |t geen wegen van gelijke rangorde Itrof. Vrijspraak volgde. IJac. V. d. Klooster, Dirksland, reed let een vrachtauto zonder goede rem- Verd. vertelde dat hij plotseling toest remmen en toen door de rem Het gebeurde op de Heul. liDe ambtenaar begreep niet dat verd. Imaar door de rem trapte. iDe rechter las uit de opmerkingen In de verkeerspolitie, dat bepaalde de- i verteerd waren, wellicht omdat er jor zeewater is gereden. IVerd. zei dat niet geweten te hebben. |De ambtenaar wees er op, dat men I eeiimaal deugdelijke remmen moet Iblien. Als een kind juist de weg over- Teelct gebeurt er een ongeluk. ISpr. begreep dat verd. niet de enig insprakelijke is (hij was niet de eige- lar) maar O.M. achtte het feit ernstig i eiste 50.— of 20 d. iDe rechter vroeg of verd. de ernst In de zaak begreep. IVerd. antwoordde bevestigend. IDe rechter wilde nog zeer clement In, omdat verd. pas na de ramp op het Band kviram. (uitspraak 25.— of 15 d. Ilnzake A. C. v. d. Munck, automobi- It van de overkant, verscheen als get. eptein van der Est. De achteruitrij- Inde auto reed tegen een stilstaande Ito op. Get. had verd. het opzij signaal Ijsven, Verdachte komt honderden ke- 1 over en is dus m.et de situatie be- Ind. Het gebeurde in ramptijd en de leemde politie controleerde er een hield Ird. aan. IHet O.M. wilde in hoge mate reke- Ing houden met de omstandigheden. De Ihuld was gering, dus de els 5.of Idagen. iDe rechter verklaarde schuldig zon- Ir toepassing van straf. |c. P. Bezuijen, Ouddorp, reed op de |oofddijk te Goedereede met een auto 1 zou niet genoeg naar rechts zijn uit- feweken voor een motorrijder. IVerd. ontkende. j„Hoe ver was de afstand van de rech- Invielen van de 'berm?" vroeg de rech- IVerd. zei het niet te weten. Voor een prit ter plaatse was de weg versmald. [Get. P. Klein, Mehssant, bestuurde de pdere auto. Hy kon niet stoppen en 17 mijl. Hij reed uiterst rechts. fflr verd. was er ruimte zat, want de frm was hard genoeg. irom bleef U met onverminderde lart rijden?" vroeg de rechter. [„Anders was ik de dijk afgegaan." [i.Was er aan Uw kant een berm!" [„Zo'n reepje!" wees get. aan. [„Waarom bent U niet op de inham pn staan, als U het zag aankomen?" verd's raadsman Mr Niessink. „Dat is geen weg, een karrepad!" ver- laarde get. [„Daar zak je ineens een eind weg". |De rechter verzocht alle betrokkenen door de politie gemaakte tekening te Nen bezien. jGet. verklaarde dat het is weggekalfd. |Mr Niessink vroeg wanneer get. weer Pr links ging. [Get. wees er op, dat bij verd. de ach- lnvielen uitstaken. Dat Is bij alle GMC's Te hebben hem geknarst. Get. wachtm. Luchtig uit Goedereede verklaarde, dat beide chauffeurs hem de plaats van de aanrijding hebben aan gewezen. Maar zij waren iets doorgere den. Get. zette uiteen hoe de situatie was. De berm was goed te berijden. Hij is nu helemaal kaal gereden door de zandauto's. Get. Klein stond voor de af rit van een karrespoor en daar was uit wijken niet mogelijk. Volgens get. was de berm toen onbegroeid. Br was voor verd. geen gevaar van kantelen. De ambtenaar wees er op, dat verd. verweten wordt, dat hij niet voldoende uitweek. Wel is verd. naar rechts uit- gev^eken, maar was het voldoende? De weg is maar 3.30 m! De ambtenaar zei van mening te zijn dat verd. onvoldoende uitweek. Eis 20.;of 8 dagen. Mr Niessink bestreed dat er voldoende gelegenheid was voor uitwijken. De berm zou 1.90 m zijn. PI. legde de rech ter foto's voor, waaruit bleek, dat de berm niet zo breed en niet zo best was. PI. betwijfelde of Klein niet naar links is uitgeweken. Klein's auto zou zeker niet zijn gaan kaïitelen. De weg is 3.30; plus 1 m berm is 4.30 m, dus moest er één blijven staan.Verd. kon persé niet meer naar rechts. „Kwam U daar meer?" vroeg de rech ter aan verd. Dikwijls!" bevestigde deze. De ambtenaar merkte op, dat verd. 60 m terug al had kunnen wachten bij een karrespoor. De rechter achtte het van belang de situatie ter plaatse op te nemen en wel in de volgende zitting, 18 Aug. Werd dus aangehouden. Dokter Wieringa, Middelharnis, was betrokken bij een aanrijding met verd. Hameete, die plotseling met zijn eerst stilstaande auto weg reed. Verd. ging almaar meer linies, waar door get. in moeilijkheden kwam. B. de Ruijter, Sommelsdijk, stond bij de benzinepomp. Verd. was op de rijksweg aaii het .ke ren. Get. wist de beweegredenen van verd. niet. Eis 25.of 10 d., uitspraak con form. D. Hoek, Ouddorp, reed met auto met ondeugdelijke remmen en zonder spie gel. Verd. zei dat er nooit meer naet deze auto werd gereden. Men greep er naar omdat de nieuwe auto niet bij de hand was. Eis 20.of 8 d., voor de rem en 7.50 of 3 d. voor de spiegel. Veroordeeld coiïform. J. Bakker, Nieuwe Tonge, reed over een afgesloten weg. Verd. zei dat iedereen er reed na de ranip. Nog nooit was er gewaarschuwd. Iedereen deed het. De ambtenaar meende dat de politie lang lankmoedig is geweest. Eis 5.' of 2 d. ,,Nu zijn alle borden zelfs weg!" at tendeerde verd. Uitspraak 4.of 1 dag. Schoolverzuim C. Helleman, Sommelsdijk, moest zich verantwoorden wegens schoolverzuim van een dochtertje. Verd. verklaarde het uit ziekte van zijn vrouw. Verd. zei het de juffrouw gevraagd te hebben. ,,Er moet ernst gemaakt met het schoolbezoek!" vond het O.M.. ,,Zo lang de kinderen leerplichtig zijn moeten zij schoolgaan." In verband met de lange duur van het verzuim eiste de ambte naar 25.^of 15 dagen. Verd. pleitte clementie voor zichzelf. „Als er weer ziekte is houdt U ze dan weer thuis?" vroeg de rechter. Verd. beloofde van niet. „Anders krijgt U 8 dagen hechtenis!" Veroordeeld tot 15.— of 10 d. Inzake J. I. Courtial kwam in aange houden zaak getuige A. Schild, tyd- schrijver van fa. Boltje. Het ging om een aanrijding op een smalle weg. Verd. reed wel snel volgens get. Het was op een beschadigd gedeelte van de weg. De ambtenaar vond de feiten bewe zen. Eis en uitspraak 15.of 6 d. Botsing op wegkruising J. C. HoUeman, Middelharnis, reed op de kruising L. B. Plein en Chr. de Vries- laan en gaf geen voorrang aan een mo torrijder. Verd. verklaarde eerst goed rechts en links gekeken te hebben. Plotseling kwam verd. aan. ,,Ik was al over de kruisweg! En ik reed in de 2e versnelling!" aldus verd. Rechter en ambtenaar wezen op de eis van het voorrang verlenen. ,,Ik 'was al over de overweg!" „Daar had U niet mogen zijn!" ,,Toen ik keek, zag ik niets! Hij reed ontzettend snel!" „Dan keek U te laat!" Verd. gooide het dan op belemmerd uitzicht. „De gevolgen zijn rampzalig!" wees de rechter met een blik op getuige Mej. Auperlée, die met een been in het gips de rechtszaal binnenkwam. Get. Auperlée kon niets verklaren om trent snelheden. Verd. zei al grote kosten te hebben, nadat hij eerst door de ramp getroffen werd. R. v. Oostende, Ooltgensplaat, be stuurde de motorfiets. „Hoe snel reed U?" vroeg de rechter. ,,Ik denk van 25 a 30 km" antwoord de verdachte. Hij had juist teruggescha- keld voor een kipauto. „U had ook wel naar links mogen kij ken!" vond de rechter. De ambtenaar wees ook op de ernsti ge gevolgen van deze aanrijding en voorts op de uitspraak van de Hoge Raad, dat men het gehele kruispmit moet vrij laten! Eis 25.— of 10 d. De rechter zei te verwachten dat verd. iets geleerd heeft uit het gebeurde, maar helaas kon hij dat niet concluderen uit de houding van verd., die volgens spr. niet toegaf dat hij schuldig v/as. Veroordeeld conform de eis. VOORSTRAAT 7 MIDDELHARNIS TELEF. 2138 AUe Bank- en Effectenzaken Reis- en Zaken-deviezen H. Westinga, Middelharnis, kwam in aanrijding met een andere auto aan de Kaai. Verd. verklaarde, dat hij zelf stil stond, terwijl de ander achteruit reed? Getuigen waren in deze zaak niet op gekomen. Luijendijk en Klootwijk. Werd aange houden tot Augustus. D. V. d. Velde, Nieuwe Tonge, reed op het voor verkeer verboden Korte- weegje met een tractor. Verd. zei er lopend gekomen te zijn en reed met de tractor niet in verbo den richting. Wachtm. Zuidbroek maakte het ver baal op naar aanleiding van mededelin gen van de burgemeester. Verd. zei dat Noteboom er gereden heeft. Die rijdt er geregeld voor de ge meente De ambtenaar achtte het bewijs niet geleverd, de rechter ld. dus volgende vrijspraak. Flauwe streek, zei de rechter Jac. Verbiest, Sommelsdijk, was bal dadig en sloeg tegen een lantaarnpaal. ,,Je wilde de lamp stuk slaan!" meen de het O.M. Verd. ontkende, maar vertelde verder dat de lamp toch even uit ging. „Bijzonder flauwe streken. Sla tegen je eigen kamerlamp!" verontwaardigde zich, het O.M. Eis en uitspraak 10.of 4 d. A. Visbeen, Nieuwe Tonge, moest te recht staan, omdat hij chauffeur Kievit met een ondeugdeligke rem liet rijden. Verd. ontkende het niet. Maar een ge vaar voor de weg zag verd, er niet in. Er was een bout uitgetrild. Als getuige werd gehoord deskundige Geskes uit Rotterdam. Deze taxeerde al le wagens na de ramp. Spr. verwachtte dat er nog na jaren dergelijke; euvels te wachten zijn. Het gehele wagenpark van fa. Visbeen werd overstroomd. Alle on derdelen zouden vernieuwd moeten wor den. De rechter zei te begrijpen dat het moeilijk is maar wees er op dat het gaat om de veiligheid op de weg. De ambtenaar zeide dat de veilig heid het hoogste goed is. Moeilijk kan het zijn, maar onmogelijk is zo'n repa ratie niet. Eis 10.— of 4 d. O. Uitenbroek, chauffeur van Boele en Oosterwijk reed met een zware zand- auto een andere auto aan. Verd. kon niet verklaren hoe het kwam. „U leek wel versuft! U had immers door reparatie een zeer korte nachtrust gehad?" vroeg de rechter. Ongeveer vijf uur!" deelde verd. me de. Hij zei zich niet bewust geweest te zijn dat hij een aanrijding zou krijgen. Hij had zoiets nog nooit eerder. De ambtenaar meende dat het moeilijk te bevrijzen is of verd. oververmoeid was Maar vast staat de gevaarlijke manoeu vre. Eis 30.— of 12 d. Verd. vond het veel. Hij vroeg clemen tie in de straf. Veroordeeld tot 20.of 8 d. 3 boete's tegelijk D. C. van der Vliet, Middelharnis, reed te Dirksland met een 6-wielig voer tuig en verleende verkeer van rechts geen voorrang. ,,De remmen deugden ook niet!" merk te de rechter op. „Je kunt aan zoiets niets doen!" vond verdachte. „De eis is dat U het verkeer van rechts voorrang moet verlenen!" verdui delijkte de rechter. Deze wees op stuurafwijking van 70 en 140 graden. Verd. betoogde dat de politie een uur- lang aan het stuur heeft gewrikt. „De remvoering was helemaal vet!" merkte het O.M. op dat 15.— of 6 d. eiste voor het geen voorrang verlenen, 60.of 20 d. voor de stuuruitsuag en 20.subs, voor de remmen. Verd. vertelde, dat de wagen uit Lim burg komt en dat het bedrijf geheel on der water ging. Hij vond de eisen heel hoog. De wagen is nu in orde. Veroordeeld tot 15.of 6 d. voor het eerste feit, 40.subs. 16 d. voor het stuur en 15.of 6 d. voor de rem men. Jac. Tanis, Ouddorp, stond terecht in een oude zaak betreffende een sloot. De verdediger zou een onderzoek ter pro vinciale griffie instellen, maar was niet verschenen daar hij door verd. niet in kennis was gesteld van de zitting. Verd. deelde mede dat er door het graven van een greppeltje een toestand is gescha pen, waarmede de polder accoord gaat. Het O.M. vroeg schuldig verklaring zon der straf, waarmede de rechter instem de. Eenzelfde verloop had de zaak tegen Ts. Tanis, broeder van de vorige ver dachte. De zaak M. van der Ham, Nieuwe Tonge, werd aangehouden in verband met een te verwachten uitspraak van de Pachtkamer. Door A. J. Verhoeven, Utrecht werd de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. Als get. werd gehoord B. v. d. Nieuwendijk, Middelharnis. De auto van verd. stond rechts geparkeerd, dicht bij een links staande auto. Get. zou tussen beiden door rijden, maar toen zette verd. zijn auto in be weging en get. moest tegen de vracht auto oprijden. P. de Man, Dirksland, verklaarde dat verd. geen richting heeft aangegeven. Eis 20.of 8 d. Uitspraak conform. P. Struik, Dirksland, reed over de Dirkslandse Voorstraat links. Verd. be toogde, dat hij wel moest uitwijken voor Het ligt in de bedoeling, nog dit jaar een groot aantal boerderijen aan te be steden, welke zullen dienen ter vervan ging van hofsteden, die tijdens de wa tersnood verloren zijn gegaan. Dit zal met name het geval zijn in Zuid-Hol land en Noord-Brabant en, voor zover mogelijk, ook in Zeeland. Indien voorlo pig alleen kan worden overgegaan tot herstel van een beschadigd pand, en eerst later tot de vervanging van onher stelbaar beschadigde panden, die tot de zelfde boerderij behoren, kan voor dit herstel een voorschot worden verleend van 2/3 van de goedgekeui^de herstel- kosten. I Het hoofd van de afd. boerderijenbouw van de centrale directie van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft dit ver klaard tijdens een vergadering, die de herstelcommissie van de Stichting voor de Landbouw heeft gehouden. De vertegenwoordiger van het minis terie van Wederopbouw zeide, dat het Landbouw-Economisch Instituut werkt aaji het opstellen van normen voor de diverse vergoedingen. De normen voor de zaakschade (gewassen te velde) zijn zo goed als gereed. De normen voor de kalekostenregeling zijn in voorbereiding. Er zal een afzonderlijk kostenonder- zoek in de natte gebouwen moeten wor den gehouden. Voor de tuinbouw zal niet gewas voor gewas worden becijferd, maar een vergoeding worden toegekend naar een bedrijfsindeling van intensie ve en extensieve bedrijven. De rijks dienst bindt zich niet bij voorbaat aan de plaatselijk uitgevoerde taxaties van de waarde van overgedragen vee. Vee, dat na de evacuatie belangrijke schade heeft opgelopen, kan tot omstreeks Nei worden overgedragen aan de overheid. De regering staat op het standpunt, dat wie hiervan geen gebruik heeft ge maakt, geen schade heeft gehad. spelende kinderen. En juist kwam er een snel rijdende bromfietser aan. Joh, P. Nieuwland, Dirksland, getuig de décharge. Deze had het zeer goed gezien. De auto reed zeer langzaam, wel had hij meer rechts gekund, maar er speelden kinderen. Auto en kinderen weken beiden uit. De bromfiets reed „veel en veels te hard!" Zelf zei die: ,,ik reed 25 km." De ambtenaar vroeg vrijspraak en de rechter bleek zich daarmede te kunnen verenigen. Kr. V. Es, Sommelsdijk, reed met een jeep en verleende geen voorraang aan een motorrijder op het kruispunt We- vershoek. Verd. betoogde dat het een zeer smal hoekje is. Verd. reed in de tweede versnelling. De ander had nog wel kunnen remmen. De remmen van verd. waren prima in orde. De motorrij der werd ernstig gewond. Verd. zei nog getracht te hebben om daar afsturen en gas geven de motor te ontwijken. De ambtenaar wees er op dat het eiland veel onoverzichtelijke hoeken rijk is. Men moet wel alle voorzichtiheid m acht nemen. Eis 20.of 8 d. Uitspraak 15.of 6 d., waarbij re kening werd gehouden met de omstan digheden. P. van der Werf, Melissant, reed te Dirksland met een auto, met ondeugde lijke rera. Verd. gaf het toe. Het was gevolg van het intensief zandvervoer. De rechter las uit het verbaal dat de remweg 6 meter te lang was. Verd. voerde aan dat de auto's van fa. van Donge steeds goed onderhouden worden. Het O.M. achtte de ondeugdelijkheid bewezen. Het is een zeer ernstig feit. Eis 25.— of 10 d. Verd. vond het veel en vroeg cdemen- tie. De rechter hoopte dat het een les voor verd. zal zijn en sprak uit 20. of 8 dagen. Dezelfde verdachte stond terecht om dat hij over de Groene Kruisweg reed met een bus, waarin geen vergunning voor personenvervoer aanwezig was. Verd. betoogde, dat hij de mensen meenam, die niet meer In de tram kon den. Het was in de ramptijd. De rechter veroordeelde tot 1.of 1 dag. St. Mulder, Sommelsdijk, reed twee maal met een auto, waarvan de rem men niet deugden. Eerst met een zand- auto en toen met een gipsauto. Verd. betoogde, dat de auto's veel te zwaar geladen worden. Ledig stonden de auto's wel snel stil. Of het zand droog of nat is speelt een grote rol. De rechter vond dat 6 ton lading voor een auto, die 3 ton kan vervoeren wel erg veel. De ambtenaar eiste 15.voor de voetrem en 10.voor de handrem subs. 10 en 6 d. en 10.voor de an dere auto, subs. 6 d. Verd. zei nog nooit iets gehad te heb ben. De rechter wilde nog wel enigszins rekening houden met het. bijzondere werk enz., maar achtte zulke remmen toch een gevaar op de weg. Uitspraak 10.— en 7.50 of 6 d. en 4 d. en 7.50 of 4 d. A. Groenendijk, Sommelsdijk, was de werkgever van Mulder en moest ook te rechtstaan. Verd. zei op te moeten passen dat hij zich niet kwaad maakte. De rechter wees verd. er op, dat on danks alles verd. moet zorgen, dat hij met goede remmen laat rijden. Verd. zei dat altijd alles in prima con ditie is. De rechter wees er op dat de remmen niet meer voldoende zijn als de last ver dubbeld wordt. „Het beste is dat U niet meer vervoert dan de auto dragen kan!" raadde de rechter aan. Verd. vertelde dat hij nu een vacuum- rem op de Dodge heeft laten aanbren gen. De ambtenaar wees er op, dat de boeten wel zeer hoog kunnen worden. Zelfs kan er vrijheidsstraf volgen zodat verd. zijn beroep niet eens kan uitoefe nen. Eis: 30.— of 12 d. en 15.— of 6 d. plus 30.— of 12 d. Verd. deelde mede, dat de ene auto nu buiten gebruik is gesteld. Veroordeeld töt 25.of 10 d., 10. of 4 d., en 10.— of 4 d. Liquidatie in October Alphen aan de Kijn zal zijn grootste attractie over enkele maanden kwijt raken. Dinsdag heeft de civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank onder presidium van mr. B. de Gaay Fortman het uitstel van betaling ingetrokken, dat tot volgend jaar Mei verleend was aan de n.v. Britimij Vogelpark Avifauna en deze maatschappij in staat van faillis sement verklaard. Dit zal het laatste seizoen zijn, waar in het publiek het vogelpark, dat deze zomer nog normaal geopend zal blijven, zal kunnen bewonderen. Het zal wegens een schuld, die op het ogenblik 750.000 bedraagt, in October worden geliqui deerd. -------------O------------- De minister van landbouw overweegt tot stichting van een rijkslandbouwwin- terschool voor de Noordoostpolder over te gaan. Als plaats vaji vestiging zou Emmeloord in aanmerking komen. Met het oog op de in de polder be staande behoefte aan een landbouvirwin- terschool en op het feit, dat de pogingen om overeenstemming te bereiken niet zijn geslaagd, is de minister na ampele overwegingen tot de overtuiging geko men, dat alleen de oprichting van een rijkslandbouuvrinterschool in de Noord oostpolder voor de jeugd van alle ge zindten de mogelijkheid zal bieden tot het volgen van landbouwonderwijs. Na tuurlijk zal zowel bij de keuze van leer krachten als bij die van de leden der commissie van toezicht rekening worden gehouden met de samenstelling van de polderbevolking. -------------O------------- Muziekinstrumenten voor water- snoodslachtoffers De Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk maakt het volgende be kend: Vanwege het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen werd ons medegedeeld, dat voor de Vereni ging voor Huismuziek een groot aantal violen, celli en fluiten is bijeengebracht ten behoeve van personen, van wie een dergelijk instrument door de watersnood is verloren gegaan. Tevens is uit dezen hoofde een aanzienlijke hoeveelheid, voor deze instrumenten geschreven mu ziek verzameld. Gegadigden uit de gemeenten Middel harnis en Sommelsdijk worden uitgeno digd zich vóór 10 Augustus a.s. schrif telijk aan te melden aan mijn adres on der opgave van naam, adres en gewenst instrument, al dan niet gepaard aan verstrekking van muziek. DOOR J. VAN DEN BOSCH te), [Maar dan vermande zij zich weer. I""!. zij moest de moed er in houden. Kinderen moeten er niets van mer- Dat viel mee, want Constance was Iw o'itneem mij dat kind niet". rj^erdie schaterlachWat! zij, die W de rug had toegekeerd, wilde nu "il,""Werming inroepen? Zij had haar "Wen opgevoed, zonder de Heilands- maar te noemen. I^terker nog: zij had gezegd, dat al P gebazel onzin was, niet voor kleine Biaeren. >il?'^^ kwam dat toneel, dat haar nooit had losgelaten, haar weer geest. Enige maanden geleden. niet en Zondagmiddag. Herman was uit '5 het mooie weer, de kinderen ;^_^iaen buiten in de stille straat. Zij een voorstander van het op ■n ^P^len, maar wat doe je, als je |oojt,^.,''°^ênhuis zonder balcon be- Petkt lezen en was onge le j '"geslapen, om met schrik wak- I Worden: al een kleine twee uur "6 kinderen buiten! Zij was naar beneden gehold. Juist kwamen zij aan- stappen, hand in hand: Constance, druk pratend, broer peinzend luisterend. Constance was opgewonden geweest. Bepaald had zij iets van belang gehad. Zij zag dat aan heel de houding van het kind. En zó was het ook geweest. Nau welijks had Constance haar in het oog gekregen, of zij was naar haar toege lopen. „Moeder, nu moet u eens horen". Zij had het verhaal afgeweerd tot in de kamer. Maar toen was het ook geko men. Ze hadden een straatje omgelopen en toen hadden ze veel kinderen gezien, die een lokaal binnen gingen. Nieuwsgierig waren zij mee naar bin nen gegaan, 't Was een school, had Con stance gezegd. En de juffrouw was heel vriendelijk. Ze mochten er ook bij zit ten. En toen hadden de kinderen versjes opgezegd. En toen had de juffrouw zo heel, heel mooi verteld. „Moeder, als we zó blijven leven, dan komen we nooit in de hemel". Die striemende woorden had de vroeg- wijze Constance er uitgegooid, niet ver moedend, dat zij haar moeder in het hart trof, dat bg haar zoiets van wroe ging openbaar werd. Zij had gezegd, haar stem was hees geweest:„Wat bazel je nu toch! Wat een onzin!" Maar Constance had zich niet uit het veld laten slaan. „'t Is toch zó, moeder. Alle mensen zijn zondaars. We moeten vergeving van zonden hebben. En dan moeten we bid den tot de Heere Jezus. Dan komen we in de hemel. Maar we bidden hier toch niet. Moeder, wat is eigenlijk bidden?" Toen had zij daar even gestaan met de mond vol tanden: ja ja, Cor Jansen van Gaasland, zover is het nu al met je gekomen; je hebt je eigen ziel uit geschakeld en die van je kind verwaar loosd; en nu komt dat schaap naar je toe met haar zielehonger en je kunt haar geen brood geven. O, bedacht zij soms later, had zij daarna maar gezwegen! Maar neen. Zij had doorgeredeneerd met het kind, dat haar niet losliet en gezegd, dat zij daar over niet praten moest. Dat wa.s niets voor kleine kinderen. Jawel, Constance had zich niet laten afschepen: moeder wist er niets van; 't was juist voor kinderen. En het klei ne ding had parmantig een tekstkaartje voor de dag gehaald: ,,Laat de kinder- kens tot Mij komen en verhindert ze niet." Ja, toen stond zij daar met haar bewering! Wat bits had zij toen gezegd, dat Constance haar mond houden moest over die onzin en 't kind, verbaasd en ver drietig, want het had zo genoten onder de vertelling over de Goede Herder, had verschrikt gezwegen. Toch had Cor er geen vrede mee ge had. Beelden uit vroeger jaren kwamen naar voren. Betere gevoelens gingen spreken. En toen zij wat in milder stem ming was, de volgende dag, had zij be langstellend geluisterd naar het ver haal, dat de diep getroffen Constance opnieuw had gedaan. En het eind was geweest, dat zij haar kinderen vrijheid had gegeven, el ke Zondagmiddag naar die Zondags school te gaan. Alleen: zij mochten het niet aan vader vertellen, want vader hield er niet van. Op hetzelfde moment dat zij het verbod gaf voelde zij, dat het mis was. Maar het kon niet anders, meende zij. Herman mocht het niet we ten. Dan kwam er grote herrie. En als dat kind het nu graag wilde. Kwaad kon het toch niet. En Herman kwam er toch niet achter. Hij was elke Zondagmiddag weg. Zij wist niet, waarheen. Hij leefde zijn eigen leven. Wat was er nu terecht gekomen van haar hunkeren naar een mooi, prettig leven. Had zij daarvoor nu met thuis gebroken. Zij moest zwoegen van 's morgens tot 's avonds. Zij wist niet meer, of zij de liefde van haar man bezat. Het was alles even donker in haar ziel. En daar kwam dat onschuldig kind praten over de Heere Jezus en zij had geen antwoord; zij, die toch wel wist, van kindsbeen af. O, God, zij had ge meend, te grijpen naar het geluk, dat in de verte scheen te wenken, 't Was niet meer geweest dan een luchtspiegeling, een fata morgana. De gebroken scher ven van haar leven hield zij in haaj" hand. Er viel niet te krammen en te lijmen. En nu kwam daar de ziekte van Con stance, waarin de huisdokter zulk een zwaar hoofd had. Dat kind, dat kind, 't was haar zonnetje, dat haar zoveel ge mis vergoedde. Zou haar dat nu ontno men worden? En wat had zij dan te zeggen Had zij het dan niet van jongs- af geweten, dat God Zich niet straffe loos laat beledigen? Zij had Hem de rug toegekeerd; nu, wat had zij dan nog in te brengen? Met een lachje maar haar hart kromp Ineen van smart ging zij het vertrekje weer binnen, waar Constance lag, stil en bleek, terwijl broer een rus tig ventje, nog steeds klam en verge noegd speelde. „'k Zal eens een sinaasappel voor je klaar maken, puk. Dat is lekker". Een glimlach over het bleke gezichtje. Maar even later: „Moeder, als de Heere Jezus nu nog op aarde was en wij riepen Hem, dan maakte Hij mij beter. Maar dat kan nu niet. Nu moe ten we bidden. Dat doe ik ook. Bidt moeder ook?" Hé, waarom praatte dat schaap toch zo! „Moet moeder ook doen", ging Con stance verder, het antwoord op haar vraag niet afwachtend. „Moeten alle mensen doen". Waar haalde het schaap dat toch alles vandaan. Nu ja, van de Zondagsschool, dat spreekt. Maar dat waait je toch zo maar niet aan. Zij had er thuis toch nooit van gehoord. Haar vader en moe der, weldie leefden als heidenen, basta. Erger nog. Want de heidenen ge loven nog in goden en zij „Moeder ik wou, dat die juffrouw van de Zondagsschool eens kwam, Zij kan zo mooi, zó mooi vertellen van de Hee re Jezus. Dat moest moeder eens ho ren". „'k Weet niet, waar die juffrouw woont. En volgende week ga je inuners weer naar de Zondagsschool?" „Als ik beter word". Natuurlijk word je beter. Over 'n paar dagen is het weer in orde, hoor". Het kind zweeg; keek moeder alleen met een paar grote vraagogen aan: vreemd, wonderlijk meisje was het toch. Herman was soms nijdig op haar, al liet hij het niet blijken. „Dat kind leest je door je ziel heen", had hij eens gezegd. De dag kroop voorbij. Met broer at zij. Maar het eten smaakte haar niet. Zij speelde wat met hem, maar het ging niet van harte. Alles liet haar koud. Al leen Constance, alleen Constance. Dus zat zij bij het bed, pogend opgewekt te zijn. Maar Constance vroeg niet naar grapjes, naar afleiding. Hè, gelukkig, het werd vijf uur. En even later waren er de twee doktoren, Nu zou zij straks haar vonnis verne men. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 5