WASSEN ^^rA^ Plaatselijk Nieuws Flit - Omyl - HET MOTORPALEIS net meisje PREDIKBEURTEN 'GOEDEREBDE Gaarne Uw speciale aandacht voor onze exclusieve collectie „Wevenit" (Jersey) deux-pièces, in prachtige modetin- ten. Ook in de grote damesmaten. WihkelcentrumBinnènweg Tel. 29^75 «JDorpswegho$fc Eén achterop mag bij de bromfiets Nog meer Uitverkoop-sensatie! Woonhuis, schuur en tuin Vulpenreparaties Biz. 2 „te IL A N D EIN - NIB U W S" Zaterdag 25 Juli 1953 VLIEGFEEST Mellssani,, 18 Juli 1953 Mijnheer de redacteur, Tegen het artikeltje in uw blad van 18 Juli waarin U enkele bezwaren uit tegen het vliegfeest te Soesterberg meen ik te moeten opkomen. Ter zake van de vliegerij ben ik in het geheel niet deskundig, ik moet mij der halve tot de hoofdzaken bepalen. U brengt de kosten van het festijn, die uiteraard niet gering zullen zijn, in verband met de financiering van de rampschade. Die handelwijze vind ik onjuist. Het is allerminst de bedoeling van de regering geweest om die schade te financieren door bezuinigingen op het gebied van „het leger", waartoe ik dan ook in dit artikel de luchtmacht reken, en het getuigt van het verantwoorde- lijksgevoel van onze regering dat ze de stormvloed niet als voorwendsel heeft genomen om zich op enigerlei wijze aan haar militaire verplichtingen te onttrek ken. Ons land zal inderdaad grote offers moeten brengen om de nood door de ramp veroorzaakt zoveel mogelijk te le nen, naaar dat mag niet g-ebeuren op de manier zoals U die suggereert. Dat zou trouwens ook op het oog een goedkope oplossing zijn. Er zijn naar mijn mening heel wat betere oplossingen om aan het nodige geld te komen, ik geef U toe, de overheid kan ook bezuinigen, maar dan op andere uitgaven, er waren nog heel wat middelen besteed aan allerlei com missies, conferenties en bureaux, die naar mijn mening een nuttige bestem ming konden vinden. Doch daarover gaat het nu niet. Uit het bovenstaande moge mijn op vatting blijken dat ook demonstraties als door U bedoeld een zekere militaire betekenis hebben. Ik beschouw het niet als zo maar een feest. Immers hoe zel den doet zich in ons kleine landje de mogelijkheid voor om met een dergelijk aantal vliegtuigen te oefenen. Ik meen dat ook groepen vliegtuigen uit het bui tenland tegenwoordig waren. Hier kun nen onze piloten en het grondpersoneel weer een behoorlijke ervaring opdoen. Daarnaast mag niet uit het oog wor den verloren dat van zulk een demon stratie een getuigenis uitgaat, dat mede kan dienen om goodwill en belangstel ling te kweken bij de bevolking. Ons land leeft veel te weinig mee met het leger, daar valt nog veel aan te verbe teren, de morele steun van de bevolking kan een prachtige stimulans zijn voor onze jongens „In Hare Majesteits uni form." Daarom juist betreur ik uw arti kel zo zeer, bovendien heeft het bij mij de indruk gewekt om op goedkope wijze een stemming te kweken tegen het be leid van de regering terzake. Critiek? goed, maar dan op opbou wende wijze. Er zijn ook op het gebied van militaire zaken in Nederland nog veel wonde plekken. Dat er de gelegen heid is geweest, dat er op zulke grote schaal corruptie kon worden gepleegd door militairen van hoge en lage rang, dat bij herhalingsoefeningen en manoeu vre's veel ontbrak aan organisatie en leiding, het veelvuldig oefenen boven de grote bevolkingscentra, critiek op derge lijke feiten, mits te gelegener tijd en plaats uitgebracht, kan opbouwend wer ken. Dan zou ik nog iets willen zeggen over het ,,kunstvliegen", tenminste, in dien de plaatsruimte het toelaat. U de finieert dat als „een demonstratie in gedurfde vorm om de geoefendheid der vliegers te demonstreren". Dat zie ik anders, ik beschouw het kunstvliegen, ook uitgevoerd bij een demonstratie, als een oefening, en niets meer, een zeer noodzakelijke oefening voor de meer er varen piloten, een oefening, waarvan zij in geval van oorlog niets anders dan profijt zullen kunnen hebben. Wat de vele ongelukken betreft, die hier de laatste jaren helaas hebben plaats gevonden, hier moet men uiter mate voorzichtig zijn met critiek, waar het zulk een moeilijke kwestie betreft. Hier zijn zoveel omstandigheden in het spel, die gaan van de betrouwbaarheid van het vliegtuig, tot het verantwoorde lijkheidsgevoel van de piloot, dat men wel zeer deskundig moet zijn, wil men in dezen een gefundeerde critiek uit oefenen. Indien U derhalve al daarover zoudt willen schrijven, zoudt. U er toch meer aan moeten wijden dan de enkele regels waarmee het nu is afgedaan. Vergeet toch niet uw verantwoordelijkheid te genover uw lezers, men schept hier zo gemakkelijk vooroordelen, die tot wan begrip én onwil leiden. Dat is vooral de strekking van mijn betoog. Ik betwijfel of U door de kort heid en oppervlakkigheid van uw gesig naleerd artikel wel voldoende hebt ge let om de grote belangen waar het om gaat, namelijk om de harde noodzaak en de plicht om onze mannen tot erva ren en betrouwbare piloten op te leiden. Melissant. J. wijze voor het kweken van goodwill is te zorgen, dat èn materiaal èn geoefend heid zo goed mogelijk wordt verzorgd. Het laatste door gestadige oefening. Dat onze vliegers de roep krijgen van uiterst bekwaam en berekend te zijn voor hun taak, ik geloof niet dat daar voor nodig is ,,Een indrukwekkende de monstratie van technisch kunnen en bra- vour", zoals een groot dagblad het vliegfestijn noemde. In het nummer van „Eilandennieuws" van 18 Juli j.l. wordt in een artikel „Schrijverij over Flakkee" geschreven, dat door de mannen van art. 31 (be doeld wordt de Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) geleerd wordt, dat er bui ten de kerk geen verbondskinderen zijn. Ik stel er prijs op te verklaren dat het mij niet bekend is, dat er mannen zijn, die aldus leren en dat in elk geval, in dien er onverhoopt zouden zijn, die wel zo zouden Ieren, deze leer toch geen leer van de Geref. kerk (onderh. art. 31 K.O.) is. Een abonné; tevens lid van een der Geref. kerken (onderh. art. 31 K.O.) In antwoord op het ingezonden" van de heer de Jager wil ik het volgende nog opmerken." Uit mijn artikeltje mag en kan niet gelezen worden dat ik sug gesties heb gedaan om de rampschade" te korten op de geldelijke offers voor onze weermacht. Met de heer de Jager ben ik het geheel eens dat de inspanning voor onze weermacht broodnodig is. Dat verwaarlozing van onze weer macht, zoals zo vaak in het verleden ge schiedde, fataal moet worden geacht. De strekking van mijn schrijven was uitsluitend de nadruk er op te leggen, dat de Regering geen geld moet ver spillen aan onnodige festijnen. En de financiering van de Rampschade en de geldelijke offers voor de weermacht moet tenslotte komen uit de zakken van de belastingbetalers. En daarom geen onnodige verspilling. Aan de ene zijde ,,Wel noodzakelijk en onmisbaar, maar geen geld," met daartegenover een vlieg festijn dat grote sommen verslindt dat is een tegenstelling die schrijnend is. Het :kweken van goodwill. De beste Van de redactie. Wij ontvingen nog meer ingezonden stukken, waarvoor wij geen plaatsruimte hadden in dit nummer. Die moeten dus noodwendig blijven over staan. MIDDELHAKNIS Openlucht samenkomst. Zaterdag 25 Juli a.s. des avonds 8 uur wordt er bij de muziektent te Middelharnis een open luchtsamenkomst gehouden. Ds G. C. Muntingh, predikant van de Geref. Kerk hoopt hier enkele woorden te spreken. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Aanrijding. Donderdag had een aan rijding plaats op de kaai voor de zaak van de fa. Nipius. De heer de Jonge uit den. Haag kwam op zijn bromfiets uit de Nieuwstraat en reed de kaai op. Van de Voorstraat kwam een vracht wagen van het zand- en grindbedrijf Mackloet, die naar het Vingerling wilde. De bromfietser reed tegen het voorspat- bord van de grindwagen en werd tegen de grond geslingerd. De fiets was zwaar beschadigd. Toegeschoten hulp bracht de brom fietser naar Dr Arends; na verbonden te zijn, kwam hij daar hinkende van daan. Intussen lag de bromfiets er nog en de vrachtwagen stond nog zoals de aan rijding plaats had, omgeven door een massa volk op dit drukke punt. Men had n.l. de motorbrigade van de Verkeers politie er bij gehaald, die juist op de Dirkslandse dijk aan het controleren was. Er werd procesverbaal opgemaakt; de rechter zal later wel uitwijzen vv^ie de schuldige is. De onbewaakte tramoverweg Weer een ongeluk Woensdagmiddag reed de automobilist F. Born uit Middelharnis op de tram weg overgang van de R.T.M, aan de Langeweg te Sommelsdijk op een juist passerende tram, die uit Ouddorp kwam. De auto werd meegesleurd en zwaar beschadigd. De bestuurder bracht er gelukkig het leven af. De auto werd zeer zwaar beschadigd. De tram had geen averij van betekenis en ondervond maar weinig vertraging. Nadat procesverbaal was opgemaakt, is de ingedeukte auto weggesleept. Kerkdienst. Dinsdagavond 28 Juli 7 uur hoopt voor de Chr. Geref. alhier voor te gaan Ds B. Bijleveld van Noor- deloos. DIRKSLAND A.s. Maandag 27 Juli hopen de hoog ste klassen van de Chr. School een reis je te maken van een week naar ,Kamp Horst-Amerika" ongeveer 8 km van Ven- lo verwijderd. Bij de gehouden zangwedstrijd te Leidschendam heeft de gemengde zang vereniging Excelsior een Ie prijs be haald met 330 punten in de Ere-afd. Jonge dameskoor een Ie prijs met 316 punten in de 2e Afd. De Chr. Zangvereniging Sursum Cor- da een 2e prijs met 286 punten in de afd. Uitmuntendheid. HERKINGEN Bij het uitwijken van een auto met aanhangwagen, voor een groenteauto, staande op de Peuterdijk, raakte de aan hangwagen een scheidingsmuurtje bij de heer Ras, hetwelk omviel, de vrouw van J. C. Kalle die juist voor de auto was uitgeweken, kreeg een stuk muur op haar voet, met het gevolg dat de ont boden dr Hui&man (na vooraf door de heer J. C. Huizer E.H.B.O. verbonden te zijn) zware kneuzing constateerde. SÏELLENDAJVI Candidatenlljst. Op de gehouden le denvergadering der Herv. Kiesvereniging te Stellendam werden, na een uitvoerige inleiding van de voorzitter de heer van Eek over de politieke situatie der ge meente de volgende candidaten voor de a.s. verkiezing vastgesteld: C. H. Moij- ses, J. V. Seters, C. Roon Az., Jac. van Heemst, B. C. v. Lenten, C. Noordhoek, C. Keijzer, N. Groenheide, D. D. Kievit, C. V. Dongen, Mar. Noordhoek. Ook de pai'tij Algemeen Belang" heeft de volgende lijst opgesteld: 1. L. Kie vit Jacz., 2. A. J. Kalle Jaczn., 3. H. Brinkman Pzn., 4. A. Riemens, 5. Joh. V. Driel. teroag 25 Juli voor een week zich be geven naar een jeugdkamp in de omge ving van Apeldoorn, dit betreft de kin deren vanaf de 4e klas. Gevonden voorwerpen. Een knipmes, een portemonnaie, een gelaste sleutel, een paar krullen voor keuvel (aange spoeld) Terug te bekomen bij Rijkspo litie te Goedereede. OUDE TONGE Deze week is de laatste hand gelegd aan de herbestrating van de West-Ach terweg. Deze is nu geheel met kleine stenen gelegd zodat ook hier weer een flinke verbetering is tot stand geko men. Het werk is uitgevoerd door het ge meentepersoneel en P. van der Valk. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Heden Vrijdagavond 7 uur zal in de Ger. Gemeente voorgaan Ds M. Blok van Rotterdam. Postdienst. Door wijziging van de tramdiensten vindt buslichting plaats V.m. 5 uur bus op de .Kaai, 5.30 uur op het kantoor, na.m. 7.15 uur bus op de Kaai, 7.45 uur op het kantoor. Laatste lichting geeft aansluiting op de nachtposttrein. - Huis verkocht. De heer J. v. Ree te Ooltgensplaat heeft zijn woonhuis en be drijfsgebouwen aan het Weespad onder hands verkocht aan de heer A. v. Has- sent alhier. Eerste gerst gemaald en gedorsen. Gister Donderdag heeft de heer C. van Gurp de eerste gerst in het rampgebied gemaaid en gedorsen. Over kwaliteit en opbrengst valt nog niets te zeggen, ge zien de grote oogst nog moet beginnen. De uitkomst van het perceeltje van de heer van Gurp was niet best, eveneens de kwaliteit. Gezien het rampgebied bij na geheel met gerst is gezaaid, zal in de komende weken voor de combine werk in overvloed zijn, alhoewel slechts enkele percelen een matige opbrengst beloven en vele percelen niets hebben opgebracht. ZONDAG 36 JULI 1953 MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr D. D. Konings van Putten. Ger. Kerk 10 en 6 uur Ds Muntingh. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur Ds J. P. Geels van Rotterdam-C. Geref. Gem. 10 en 6 uur lezen. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 u. Ds van Asch. Rem. Kerk geen dienst. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds van Drenth van Ooltgensplaat. (v.m. H.A. en sav. dankzegging) Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur dhr Kesting en 6 uur Ds Boertje. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur Ds Steur en 6 uur dhr Kesting. STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr Bouman. Ger. Kerk 10 en 5 u. Ds Zeilstra van Monster. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur Ds Boertje van Herkingen en 6.30 uur Ds Steur van Ouddorp. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur Ds Steur. Ger. Kerk 2 x Ds P. W. van Veen van Broek bij Ak- kerwoude. Ger. Gem. lezen. Doopsgez. Gem. 9.30 u. Ds v. d. Ben. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds V. d. Pol van Veenendaal. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds J. C. Wolthers. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 uur Ds Postma van den Bommel en 6 uur Ds Spelt van Din- teloord. Geref. Kerk 9.30 en 6 uur Ds Loosman (voorb. H.A.) Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 9.30 uur Ds Spelt van Dinteloord en 6 uur Ds Post ma Ger. Kerk 10 en 6 uur Ds Becker. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds W. Brinkman van Asperen. Geref. Kerk 9.30 en 6 uur Ds J. Bos van Asperen. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur dhr J. Neijenhuis. Losse en verpakte insecten verdel- gingsmiddelen. Vraagt eens in Wed. Kurvinks Drogisterij. Het Kinderkoor van Goedereede be haalde op het concours te Leidschendam een Ie prijs met 337 punten in de Ie Afdeling en Goeree's Jeugdkoor op' het concours te Leidschendam een Ie prijs met 323 punten. De kinderen van beide scholen Goe dereede en Havenhoofd zullen a.s. Za- Mr G. Groen van Prinsterer: „Onge loof en revolutie". Opnieuw bewerkt door Prof. Dr H. Smltskamp. Uitgave van de Chr. Nat. Bibliotheek: fa. T. Wever, Franeker. Het klassiek geworden werk van Groen: Ongeloof en revolutie is in de Chr. Nat. Bibliotheek opnieuw uitgege ven. Allereerst iets over deze Chr. Nat. Bibliotheek afgekort C.N.B. Deze bibliotheek heeft tot doel ons volk van voorlichting te dienen. Het ligt in de bedoeling, dat een reeks boeken zullen worden uitgegeven van uitgespro ken Christelijk nationaal karakter. Boe ken, die ons volk zijn rijke historie en kostbare geloofserfenis willen doen ver staan en ons inlichten over vraagstuk ken, diethans op allerlei grote levens gebieden (met name ook van staat en maatschappij) aan de orde zijn. Een brede kring van vooraanstaande figuren heeft zich bereid verklaard hun medewerking te verlenen, door de vruch ten van hun studie via de C.N.B, door te geven. Er is een commissie van ad vies gevormd onder voorzitterschap van Prof. J. Waterink en een breed lande lijk Comité van aanbeveling. Door zich te scharen in de rij van deelnemers helpt men dat doel verwe zenlijken en ontvangt men de boeken te gen gereduceerde prijs. ledere deelne mer stort 5.waardoor men de boe ken die verschijnen, tegen sterk ver laagde prijs ontvangt. Men verplicht Jeagdige Japon voor de grotere maten, ingewe ven dessin, in diverse kleuren. Maten 44-56 Leuke Strandjapon fleurig bloemdessm op katoen. «^.95 Maten 38-44 sportieve Japon in ka toenen streep, in rood/ wit, bleu/wit, groen/wit Maten 36-44 zich alleen om minstens 10.per série en per jaar af te nemen. Een van de boeken van deze serie is Ongeloof en Revolutie" van Mr Groen van Prinsterer, een boek dat nog van grote actuele betekenis is en daarom door Prof. Dr.- H. Smltskamp, Hoogle raar aan de Vrije Universiteit, geheel opnieuw is bewerkt. Deze bewerking houdt echter niet in, dat er aan de oor spronkelijke inhoud is veranderd. De wijzigingen betreffen alleen de vorm, niet de inhoud. Het geeft een volledige herdruk van de laatste editie, nog tij dens Groen's leven, n.l. de tweede, van 1868. Zo zijn de citaten in vreemde talen in het Nederlands omgezet, spelling en punctuatie in overeenstemming gebracht met de tegenwoordige practijk; onder aan de bladzijden, van de tekst zelf dui delijk onderscheiden en met aterisken aangeduid, geeft de bewerker vele in lichtingen omtrent de toespelingen op gebeurtenissen en personen, die Groen als bekend veronderstelt, maar tegen over welke het merendeel van de huidi ge lezers vreemd staat. Als aanhangsel is een lijst van feiten en data opgeno men. Daardoor is het boek voor duizen den waardevoller geworden, die het an ders moeilijk zouden waarderen. Uit het voorbericht van Prof. Smlts kamp geven wij hier enige zinsneden weer, die het werk van Groen zo juist typeren „Meermalen is gezegd, dat in Groen's beschouwingen over beginsel en practijk der revolutie een profetisch element zit. Inderdaad heeft de ervaring geleerd, dat de ontwikkeling, die hij als nood wendig gevolg van dit beginsel schet ste, zich in allerlei gedaanten telkens weer heeft herhaald. Al staat in zijn werk de Franse revolutie in het middel punt, zijn betoog beperkt zich niet tot de historische betekenis als zodanig, maar geldt alle openbaringsvormen van dezelfde gezindheid. Het is niet toeval- hg, dat tijdens de Duitse bezetting velen voor het eerst of bij vernieuwing uit dit boek kracht en inzicht hebben geput voor het principieel verzet tegen het natio naal sociahsme. Dezelfde dienst kan het nóg bewijzen tegenover alle stelsels en stromingen die het heil van de samen leving verwachten van menselijke kracht en inspanning alleen." Beter kunnen wij het niet zeggen. De ze magistrale tekening van de revolu tiegeest, de dwingende logica, waarmee hij wordt ontleed en de klaarheid, waar mee zijn verschijningsvormen op staat kundig gebied worden aangewezen, be houden hun waarde ook voor de tegen woordige tijd. Wij bevelen dit standaard werk van Groen ten zeerste aan. Omvang 344 blad zijden, gebonden in geheel linnen band met stofomslaf 12.Voor deelne mers aan de C.N.B. 8. Bestuurders van rijwielen met hulp motoren mogen niet meer dan één per soon medevoeren, zo luidt de ofifciële tekst van de jongste, wijziging van het wegenverkeersreglement. Hieruit hebben velen gelezen, dat het voortaan zou zijn verboden een tweede persoon op de bromfiets te vervoeren. Dit is wel de gelijk toegestaan, zoals blijkt uit het woord „medevoeren". Om alle misver stand te voorkomen, berichten wij dus, dat m.en wel degelijk een kind of een volwassene op de gebruikelijke manier op de bromfiets mag meenemen, maar niet meer dan één. Voor de tandems met hulpmotor, lui den de voorschriften zo, dat er behalve de twee personen die op de zadels kun nen plaatsnemen, eveneens slechts één persoon extra mag worden vervoerd. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht Llmoge 17 JuU. J. de Vos 1, A. C. Koppenaal 2, 3, G. Smits 4, 10, Meiaard de Gans 5, 9, J. C. Visser 6, Joh. Visser 7, E. L. Trommel 8, 11. Wedvlucht 18 JuU Weerd. Meiaard de Gans 1, 2, 5, 21, E. L. Trommel 3, 15, 26, 27, Gebr. v. d. Valk 4, 6, 19, 29, 30, A. C. Koppenaal 7, 9, 10, 13, 20, J. de Vos 8, 22, J. C. Visser 11, 17, 23, 25, 28, C. V. d. Boogert 12, Joh. Visser 14, 18, 24, G. Smits 16. Handschoenen en wanten van 11.75 voor 5.90 Lederen sportcolberts van 105.voor 89.— Lederen jekkers van 109.75 voor 79.— Korte led. Damesmanteltjes van 87.50 voor 69.— En nog 1001 andere koopjes zo als: witte caps, dubbele fietstas sen, lederen tassen, enz. enz. enz. Schepenstraat 111115, Tel. 82950 Rotterdam-Blijdorp GEVRAAGD. voor halve dagen. OostdUk 41 Sommelsdijk Uit de hand te koop: Westdijk 8, Nieuwe Tonge, naast de Boerenleenbank. Het huis heeft geen waterschade gehad. Inschrijving per bi'i^; wordt ingewacht tot en m'' 10 Augustus a.s. J. WITTEKOEK Westdijk 8 Nieuwe To»?^ (iebr. de Waal Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 2