iVordering van grond voor woningbouw en Negen en zestig woningen aanbesteed Raad te Oude Tonge iMaar er zit weinig scnot in! WM 5 BESPREKING NIEUWS UIT ZEELAND De violenteelt op ons eiland na de ramp Raad Siavenisse *^raagt en draagt GLADDE RINGEN poel ■nsdag 22 Juli 1953 „EILANDEN-NIEUW S" Blz. 3 Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Oude Tonge onder leiding i on burgemeester A. D. van ©ijk. AJle raadsleden waren aanwezig. De verga- iiorl in zoverre een vlot verloop, dat men in het openbaar gedeelte snel sloot de voorzitter de I j» diverse agendapunten afwerkte. Maar halverwege „baarheid en daarna bleef men bijna anderhalf uur in geheime zitting ver- raderen. Waarna tenslotte de rondvraag nog allerlei opleverde, dat de tongen. ismaakte. pe burgemeester opende met gebed. ■pan werden de notulen van 11 en 22 Ju- vastgesteld en daarop behandelde men navolgende ingekomen stukken: Verzoek van de Centrale van Katho de Militaire Tehuizen te Voorburg dd. E Juni 1953 om toekenning van een iubsidie uit de gemeentekas voor het ar 1954 c.q. jaarlijkse subsidie. Voor ei B. en W. was om dit verzoek aan houden tot bij de behandeUng van de CToting, dienstjaar 1954. Schrijven van Gedeputeerde Staten, ^bij mededelend, dat bij de Minister Ivan Binnenlandse Zaken geen bezwaar lat tegen het besluit van de Raad j,an 6 Mei 1953 tot vaststelling van de tverordening, regelende de bezoldiging van de ambtenaren, werkzaam ter sec retarie. Mededeling besluit van Ged. Staten, Ludende goedkeuring van de 17e wijzi ng van de gemeente-begroting, dienst- arl952. Verzoek van het Bestuur van de Bond ,,jn Mobilisatie-invaliden en de Stich- jting „De Nederlandse Soldaat", beiden !te "Drachten om toekenning van een lijkse subsidie van 0.01 per inwo- [ner. Voorstel B. en W. was om dit ver- aan te houden tot bij de behande ling van de begroting, dienstjaar 1954. Rapporten van het Centraal Bureau [voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage, betreffende de gehouden controle van kas en' boe ken van de gemeente-ontvanger, diverse legeskassen en Administratie Burgerlijk Armbestuur, de woningbouwvereniging ,Samenwerking" en de Landarbeiders- irereniging. B. en W. stelden voor deze rapporten voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van Ged. Staten daarbij be richtend, dat de Minister van Biimen- landse Zaken geen bezwaar heeft tegen het besluit van de Raad van 24 April 1953, houdende vaststelling van een in- terim-regehng ziektekosten gemeente personeel voor het jaar 1953. Schrijven van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf en het Bestuur van B.N.A. d.d. Juni 1953 betref f ende het vraagstuk, dat wordt geschapen door het optreden van overheidsdiensten voor het ontwerpen en uitvoeren van bouw- objecten. Op voorstel van B. en W. werd ook dit stuk voor kennisgeving aangenomen. Ebdeuren hef- zil had de hartkloP- ■én strom- olgd) Tenslotte was er een schrijven van de firma P. de Korte Zn. te Oude Tonge U. 6 Juh 1953, betreffende het aan brengen van een stel ebdeuren in de eventueel nieuw te bouwen keersluis in de haven. Alles aangenomen conform voorstel B. en W. Het laatste ingekomen stuk werd ioor de voorzitter in discussie gebracht, alhoewel B. en W. voorstelden de behan deling aan te houden totdat het inmid dels gevraagde advies van de directie van de Provinciale Waterstaat bij het illege van B. en W. is ingekomen. De heer de Vin zei uiteraard niet te weten wat ebdeuren kosten. Hij raamde van 35000.maar dan heeft men het water in de hand, ook de riolering en bovendien kan men er een zwemgele- genheid maken. Dan zou men bijna van zelf krijgen waarnaar men al jaren smacht. Dit is een urgent object, waar voor een Stichting wellicht op z'n plaats is. Door ebdeuren kan ook het Spui en ie spuisluis vervallen, waardoor men een stinkboel kwijt is. Vanaf Smeets kan men dan bovendien een ijsbaan maken. En wat zal het niet betekenen voor de 'olksgezondheid als men die haven in ï'ii macht heeft. De heer Kanters stemde geheel en al itiet de woorden van de heer de Vin in. Men houdt water in de haven, een onge wenste toestand in het havenverband zal *el wegvallen. Door de grote sluis is kt haast vanzelfsprekend dat men eb- «leuren maakt. De heer Groenendijk vroeg of men de lademuren niet kan maken als straks lie haven dicht gaat. Mogelijk kan een stuk van de kaai gedempt. De voorz. zei met de Prov. Waterstaat '6 zullen overleggen. Spr. verheugde zich over, dat in ieder geval uit de plan- "^n blijkt dat de haven blijft. B. en W. nullen op deze zaak later terug komen. Eea voorstel van B. en W. tot ana- %e toepassing van de rijksregeling be treffende vacantie-uitkering 1953 voor "et daarvoor in aanmerking komend personeel der lagere pubhekrechtelijke lichamen ontmoette geen bezwaren bij f raad. De belangrijkste wijziging be- ™ft, dat de vacantie-uitkering thans hedraagt van de wedde of het loon, zonder hraietbedrag! Ook een voorstel van het college tot *Ü2igmg van de interimregeling ziekte- «osten gemeentepersoneel 1953 stuitte "f geen moeilijkheden bij de raad. De «jziging betreft, dat deze vergoeding >r 1953 wordt bepaald op 60 gld. per i'w voor gehuwden en op 30 gld. voor «gehuwden, conform de regeling voor "'rijkspersoneel. weneens op voorstel van B. en W. be- *»t men tot het toekennen van een bij- ?p in de kosten van de réunie van de *eaerl. Federatie voor Vrouwelijke Vrij- r^'lige Hulpverlening. Men bepaalde de- oijdrage op 100 gld. De réunie heeft lï'Mels al plaats gevonden. ^^f behandeling van de drie volgende punten schorste de voorzitter de verga dering en ging hij over in een zitting met gesloten deuren. Dit betrof het na volgende: bespreking inzake gunning tot ver koop van de hoeveelheid hout afkomstig van de door de watersnood van 1 Fe bruari verwoeste panden; een voorstel tot aankoop van het pand Voorstraat 12 (thans bewoond door de burgemeester) alsmede vaststelling van het bedrag van de huur per jaar; tenslotte het voorstel van B. en W. om machtiging voor het college om, indien dit nodig mocht blij ken, over te gaan tot vordering van gronden ten behoeve van de wederop bouw der gemeente. Na heropening der openbare vergade ring stelde de voorz. voor het ten spoe digste te verkopen aan de heer van Meydrecht. Inzake het huis besloot men tot aan koop voor 8300.—, terwijl de huur, als deze koop doorgaat, nader zal wor den bepaald. In verband met de weinige bereidheid der eigenaren nam men het voorstel in zake de vordering van gronden aan. De voorz. zette hierbij uiteen, dat de miniöleries van Wederopbouw en Econ. Zaken hiervoor zullen werken. Het hoofd van openbare werken van Haar lem heeft deze aangelegenheid reeds ten departemente besproken. De heer Fase merkte op, dat de eigenaren werden uitgenodigd tot een vergadering, maar spr. alhoewel tot die eigenaren behorend kreeg geen uitnodiging. De voorz. merkte op dat Notaris Ris een aantal eigenaren zou vertegenwoor digen, hetgeen weth. Gebraad bevestig de. De voorz. wees er op, dat er veel klei ne perceeltjes zijn. Als de mensen ac- coord gaan behoeft er niet tot onteige nen overgegaan te worden. De prijs van deze „maagdelijke'grond varieert van 1.10 tot 1.25. De heer Kanters zei gedacht te heb ben dat d^ prijs niet in de openbare vergadering genoemd zou worden. Nu dat wel gebeurt zij hij die prijs laag te vinden en spr. vergeleek met uitgifte en koop van soortgelijke grond te Sommels- dijk. De voorz. wees er op, dat de grond nog geheel bouwrijp gemaakt moet wor den; dat zal toch al door bestrating, riolering enz. de prijs der woningen en daardoor de huren opvoeren. De heer Kanters bleef het veel vin den. „Een hogere prijs wordt toch niet goedgekeurd!" merkte dé heer Gebraad op. De voorz. rekende uit, dat men vol gens deze prijs komt op 11.000 gld. per bunder; dat is heel wat meer dan de gangbare prijs van 3300 3400 gld. De heer de Vin zei dat die vergelij king van de voorzitter niet opging. Spr. wilde uitgaan van grondkoop als van Pulleman en Hartog. Daar was de prijs 1.25, maar daarachter nog geen 60 et! Na nog enige discussie werd dan het voorgestelde aangenomen. Gevraagd werd wanneer er nu ge bouwd zal worden. De heer Kanters vond dat er in het geheel geen gang in de woningbouw zit. „'t Is jammer!" verklaarde de voorz., die verdere mededeelde, dat de archi tect op 1 Augustus het aanbestedings- plan voor 160 woningen klaar zal heb ben. De heer de Vin merkte op dat men met teveel eigenaren van gronden te maken heeft. De heer Kanters zei niet te begrqpen waarin het verschil zit tussen de prijs van 1.10 en 1.25. „Maak er een eenheidsprijs van! raadde de heer de Vin B. en W. aan. De voorz. verklaarde na te zullen gaan of dat mogelijk is. herstel van de woning van de heer Dams ma. De heer Gebraad antwoordde, dat dit herstel begonnen is. De heer Both vroeg naar de nieuwe schoolarts en naar de noodbegxaaf- plaats, waar lelijke hokken geplaatst zijn. De voorz. antwoordde dat de com missie voor de schoolarts bij de inspec teur volksgezondheid een voorstel tot benoeming zal voorleggen. Spr. voegde hier aan toe, dat de schoolartsendienst wel duurder zal worden. Dit als gevolg van het feit, dat Flakkee een geheel eigen dienst krijgt. De gemeenten zul len er meer door en voor moeten beta len! Inzake de noodbegraafplaats en de daar gebouwde of staande hokken ant woordde de voorz. dat de ontwerper van het plan een en ander wil camoufleren. B. en W. zullen het bezien. De heer Both vroeg dan aan B. en W. om een jeugdbibliotheek in het leven te roepen of te stimuleren en hij brak een lans voor meer zorg voor de jeugd, voor ontwikkeling en ontspaiming. De voorz. verklaarde dat dit de aan dacht van B. en W. heeft. Als men over de grond voor de openbare school kon beschikken zou men in minder dan geen tijd een prima speeltuin hebben. Ha:ar- lem zit te popelen om die aan te leg gen! En de jeugd heeft er grote be hoefte aan. Dezer dagen kwamen enige jongens van plm. 12 jaar zelf bij spr. aan de deur om hun moeilijkheden inza ke speelgelegenheid te bespreken. Door zo'n speeltuin kon men een en ander opvangen. Het is inderdaad voor Oude Tonge een brandend vraagstuk. Had men die grond maar, dan had men per 1 September die speeltuin, met materiaal incluis! aldus bejammerde de voorz. De heer de Vin sneed een ander on derwerp aan. Bij hem vervoegde zich een dame. Haar huis in de Julianastraat zal moeten verdwijnen! Maar zij had daar van geen bericht gehad. „Verdwijnt dat huis nu of niet?" zo vroeg spr. Die da me wil gaan installeren. De voorz. antwoordde dat de stede- bouwkundige bezig is met het herbouw plan Julianastraat. Er zijn woningen, die zullen moeten verdwijnen. Dat zijn de onbewoonbare. Maar er staan er ook nog twee waarover men overweegt wat er mede te doen. B. en W. moeten dat be zien en de raad zal er over moeten be- shssen. Het college vindt het een du bieus geval. Binnenkort is er weer raadsvergadering en dan zullen B. en W. de raad inlichten over de huizen, die geheel verdwijnen, moeten. ,,Dus wachten!" concludeerde de heer de Vin. „Niet te lang!" beloofde de voorz. „Wij zijn er al in geweest met een ge deputeerde om te zien of de huizen „ge- amouveerd" moeten worden. „Wij zitten voor hetzelfde geval met kerk en woning van de GerefGemeen te" wees de heer Groenendijk aan. „Wij hebben nog nooit bericht gehad." De voorz. meende dat voor de kerk vergunning tot herstel is gegeven. „Voor de woning ook! Dat heb ik te gelijk gevraagd!" verklaarde de heer Groenendijk. „Ik zal het onmiddellijk onderzoejcen! beloofde de voorz., waarna de secretaris een en ander mededeelde omtrent aan vrage en vergunning. ,,Ik heb herstel voor alles gevraagd!" herhaalde de heer Groenendijk. „Ik denk dat U alleen vergunning kreeg voor de kerk!" meende de voorz., die nogmaals toezegde het te zullen na gaan. Dan volgde sluiting der openbare ver gadering voor goed maar opnieuw ging men in geheime zitting. Verleden jaar schreven we enkele ar tikeltjes over de bloementeelt op ons eiland. Het ging er over dat het hart van de bloementeelt op Flakkee ons naar Melissant voerde waar de teelt in vele soorten bloemen in de loop der ja ren een grote omvang had aangenomen Maar ook, dat van lieverlede op meer andere dorpen zoals Dirksland en Her kingen een groeiende belangsteUing voor deze teelt gekomen is. Er werden verle den jaar in verschillende plaatsen veel bloemen en vooral violen geteeld waar velen een nieuwe bron van bijverdienste in vonden, vooral op de kleine percelen, waar geen aardappelen mochten geteeld. Ongetwijfeld zou deze zomer de bloe menteelt op ons eiland zich weer heb ben uitgebreid als de ramp niet was ge komen. Veel vruchtbaar land is tot zou ten grond geworden waarop bloemen nu niet bijster floreren. Deze teelt heeft dus ook een gevoelige slag gehad. Een paar polders zijn gelukkig niet geüiundeerd geworden en zo zien we deze zomer rondom Melissant veel sier gewas de aarde tooien en mensen bezig met het inzamelen van het zaad, waar voor de tijd weer is aangebroken. Maar ook Herkingen doet het dit jaar niet zonder bloemen (violen) teelt. In de polder Dirksland, nabij het dorp, is aan de zgn. Oudendijk circa zeshonderd roeden grond voor violen gereserveerd. Een twintig tal telers van Herkingen hebben hier ieder plm. twintig of dertig roeden violen, die in verschillende vari aties staan te bloeien. Er staan blauwe, donkere en lichte, rode, bruine, bruin rood, witte, gemengd grof en klein, ge le, oranje, paarse, enz. Het is een bonte mengeling van aller lei kleuren wat een zeer fleurig aanzien aan de polder geeft, 's Avonds is er een grote bedrijvigheid met het plukken van de rijpe zaadbolletjes. Het gaat langzaam met dit plukken van bolletje voor bolletje en men is vele uren bezig voor een kilo zaad. Maar dan heeft men ook dertig tot vijftig gulden besomd, al naar gelang de prijs, die va rieert naar klein en soort. Er is nog duurder maar ook goedkoper. Het is echter zo dat vrijwel elk soort een be hoorlijke bijverdienste oplevert als men het goed behartigd al is er uiteraard veel geduld en accuratesse voor nodig. Het donkere en natte weertype van de laatste dagen werkt evenwel tegen. Voor deze teelt is veel zon nodig. Dan maakt het rijpingsproces van het zaad snelle en goede vorderingen. J. V. P. N.V. „Continent", Den Haag voor 167.824.Aann. Mij Gouda Z.H. te Gouda voor 142.994.—; Schoonewil Jonker, Alkmaar voor 169.000.—; Fa. Sluiter Zn., Huissen 162.338.—; N.V Heikamp, Vhsslngen voor 179.600. Ook hiervan werd de gunning aange houden. Rondvraag Gebrs. de Waal St. Maartensdijk Rondvraag De heer Hagens vroeg of de bouw van de woningen vordert. Spr. was pessimist, 'want een hoofdingenieur zei er geen, cent voor te geven zo lang de dijken niet dicht zijn! De voorz. zei dat het om de grond De heer Hagens vertelde bezig te zijn met geld verkwisten, met helpen aan aanleg van „de vijver". De voorz. antwoordde dat deskunigen hem hebben verzekerd, dat die brandvij- ver zal slagen. De heer Hagens vreesde dat de spuit het zo leeg zal hebben. De heer Gebraad merkte op, dat dit buiten de gemeente om is. Het is een rijkszaak. De heer Jochems informeerde of de winkeUersregelingen uit de ramptijd al voldaan zijn. Die mensen hebben ook hun geld nodig. De voorz. meende dat er al betaald is maar spr. zou het nader onderzoeken De heer Kanters vroeg naar het her stel der 14 woningen. Volgens spr. schiet dat niet op. .,-i,i,„ De voorz. memoreerde de moeilijkhe den. Van der Welle bleef in gebreke en werd afgevoerd. Osseweijer zal nu af bouwen en met deze is alle accoord ge maakt. Spr. vond het teleurstellend, dat er nog niet begonnen is, maar volgen de week zal men beginnen; dat is be loofd! De heer Kanters sprak dan over nei zware vervoer naar de dijken, dat veel moeilijkheden ondervindt van gepar keerde wagens voor de garage. De heer Jochems vond dit louter een zaak van de politie. De voorz. zei er aandacht aan te zui len schenken. De heer Moerenhout vroeg naar net De laatste van een vrij langfl reeks vergaderingen waar we deze week van hebben kunnen „profiteren" was die te Stavenisse, waar de voltallige raad Woensdag 15 Juh j.l. in openbare ver gadering bijeen kwam. Een zeer belang rijke bijeenkomst, waar onder meer aan besteding van 69 woningen zou plaats hebben. Na opening en goedkeuring der notu len werd medegedeeld dat de kasgeld lening was goedgekeurd, werd een brief van de Architectenbond voor kennisge ving aangenomen en een verzoek van de Kalkfabriek v.h. Van Dijk Co die ont heffing kadegeld vroeg ging dezelfde weg op. En dan is daar gelijk ook het verzoek van de Technisch Ambtenaar van Rijks waterstaat te Tholen die ook al onthef fing kadegeld vraagt vanwege de grote hoeveelheid materiaal, die via de haven moet worden aangevoerd. Het zat de voorzitter bepaald wat dwars, daar hij de Rijkswaterstaat te Middelburg hierover nog had opgebeld, waar men er om lachte dat Stavenisse kadegeld durfde te heffen. We maken de dijk daar bij jullie toch ook weer mooi in orde, klonk het over de lijn. Nou, dat is geen gunst, maar een recht, repli ceerde de voorzitter eveneens telefonisch. Afijn, ze blijven er in Middelburg om lachen. En de voorzitter kan niet begrij pen dat ze zo'n (wrang) plezier hebben over de paar tientjes die ze voor haven geld moeten betalen, terwijl er aan de andere kant tonnen gelijk worden uit betaald. De heer Hage wijst er op, dat de pol der en gemeente de gevolgen nog best zullen ondervinden van het druk verkeer dat over wegen en haven rijdt. En allen zijn het er over eens dat de belachelijk heid aan één kant zit, daar een ver ordening nu eenmaal wordt gemaakt om ook door het Rijk te laten nakomen. Geen bezwaar is er tegen de vacantie- uitkering 1953. Voorgesteld wordt over te gaan tot aankoop bouwgrond, t.w. een gedeelte van een boomgaard, toebehorend aan mevr. A. Bemhardi-Lukaart. Monde ling heeft laatstgenoemde zich daarmee accoord verklaard, wat ze schriftehjk zou bevestigen. Voor 1.per m2 wordt dit aangekocht. De heer Hage vraagt hoever deze grond strekt. De voorz. antwoordt: tot aan de werf van Van Driel. Aangegaan wordt vervolgens een kas geldlening per 1 Augustus van 50.000 en per 1 September een van 450.000 wat in een handomdraai voor elkaar is. Allen voor. Het is nodig. Voorgesteld wordt tot het verlenen van een opdracht aan Ingenieursbureau Vereniging van Ned. Gemeenten tot ver vaardiging van een riolerings- en stra tenplan. Dit is voornamelijk te doen voor het nieuwe gedeelte en de aansluitingen daarop van oude zielen. Ook de Wilhel minastraat zal wel een vernieuwing moeten ondergaan. Zodra het plan er is komt het weer in de raad. Daarom is niemand ook tegen dit voorstel. Aanbesteding stenen huizen Om 10 uur precies volgt aanbesteding van 50 stenen huizen. Hiervan zijn 30 middelmatige woningen en 20 kleinere. Alle woningen krijgen woonkamer, keu ken, 3 slaapkamers, doucheruimte, W.C. met speling en gang, schuurtje, speel plaats (tussen woning en schuurtje.) Bij de kleinere woningen zijn alleen de af metingen wat geringer. Achter beide soorten woningen komt een mooi tuin tje, voor de woningen een kleine bloe mentuin. De kleinere woningen komen in de nabijheid van de zgn. Nieuwe dreef te staan. De andere in het blok achter de Wilhelminastraat. Er waren 5 inschrijfbiljetten voor deze aanbeste ding, die door de voorzitter werden ge opend, waaruit het volgende bleek: Fa. korteweg Bouw Mij N.V. te Breda in massa 525.000.—; Aannemers Mij Gouda Z.H. te Gouda voor de 30 wonin gen 316.000.voor de 20 woningen 195.000., in massa 510.000.—; Bouw bedrijf P. de Raad te St. Filipsland 30 woningen 290.180.—, 20 woningen 194.870.»—, in massa 485.050.N.V. „Continent" Den Haag 30 woningen 285.750.20 woningen 183.850.—; Schoonewil Jonker, Alkmaar in massa 452.400.—. De gunning moest worden aangehou den, daar dit onderhevig is aan rijks- goedkeuring. 19 houten woningen Om half elf werden 19 Noorse wonin gen, aanbesteed.' Er waren nu 6 inschrij vers, t.w.: De heer Potappel vraagt hoe het komt dat bij de herbegraving grond op het kerkhof is afgevoerd en later door de gemeente weer moest worden bijgekocht en opgebracht. De voorz. antwoordt dat dit op een vergissing berustte. Hoewel deze fout lüet is goed te praten is er toch zoveel goeds verricht dat ze er bij in het niet valt. De heer Hage vindt dat men zich meer aan de plaatseUjke voorUchting had moeten storen. De heer de Vos vraagt of bij opgra ving ontstane putten op de andere be graafplaatsen al zijn gedicht. De voorz. zal informeren. Te Bergen op Zoom is dat wel het geval. Van St. Annaland en St. Maartensdijk weet hij het niet. Dan zal hij er voor zorgen. De heer Tazelaar wil dat de begraaf plaats nu wordt opengesteld, waartoe wordt besloten. De heer de Vos vraagt die plaats nu vooral goed schoon te houden en te om heinen met heg of zoiets. De voorz. merkt op dat het kostbaar zal zijn, daar het een vrij grote opper vlakte is om te omheinen. De heer de Vos vraagt of de klok niet gemaakt kan worden. Dat blijkt niet zo eenvoudig te zijn. De heer van 't Veer vraagt hoe het staat met het onderwijs. Kunnen de kin deren van de lagere school weer het normaal onderwijs krijgen. Zo niet dan misschien na de vacantie. De voorz. antwoordt dat alle lokalen worden leeggeruimd en getracht zal worden ze in de vacantie hersteld te krijgen. - j. De heer Hage wijst op een distehg- geval, terwijl is voorgeschreven dat de inwoners voor 12 Juh alles distelvrij moesten hebben. Hij vindt het van de gemeente een bar slecht voorbeeld dat gegeven is. Bouwkas-spaarsysteem Ter vergadering komen dan 2 afge vaardigden van de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten om voorhch- ting te geven inzake woningbouw met deze Bouwkas. De heer Kars vindt hierbij het woord. Na een inleiding wijst hij er op, hoe plaatselijk een' bouwkas gevormd kan worden met een commissie bestaande uit voorzitter - secretaris en een tech nisch neskundige. Wat via deze Bouw kas kan worden gedaan toont spreker aan met een voorbeeld. Hij stelt daarbij het bouwen van een woning met grond en al kostend 11.000. Premie er af zal er ongeveer 6500.overbhjven, die de eigenaar moet hebben. Dan zal men via de Bouwkas tenminste 2.per week moeten sparen, van welk geld men renite krijgt volgens rijkspostspaarbank- norm. Van extra sparen krijgt men ook extra rente. Heeft men op die manier 1300.gespaard dan heeft men een eigen huis, of liever met bijkomende ad ministratiekosten voor 1366.De rest wordt als hypotheek verstrekt. Deze hypotheek kan men als zgn. anuïteits- lenüig aflossing, dus in 30 jaar, wat aan rente en aflossing ongeveer 6.— per week zou betekenen. Het is dus zo, dat men aan huur ongeveer eenzelfde be drag zou moeten betalen voor een te genwoordige nieuwe huurwoning dan men via de Bouwkas daarvan eigenaar wordt. Naast financiële service is er bovendien een belangrijke technische service, aldus dhr Kars met een aantal niet te onderschatten voordelen, zoals besparing architect (kan zijn van 800.- maar 125.- te betalen) terwijl men toch geheel vrij blijft, wie men het wil laten aannemen en hoe men wil bouwen. Na de ramp ligt het voor Stavenisse echter nog anders. Het gaat er hier om de mensen die voor 1 Februari een eigen huis hadden daaraan weer te hel pen. Men krijgt van het Rijk circa 80% van de vervangingswaarde met 1% per jaar minder zoveel jaren het huis oud is. Zelf betaalt men wanneer men een groter huis wil bouwen dan voorheen. Hoewel ieder geval apart hgt, kan men gemiddeld rekenen dat er een 3000.- voor een normaal huis bij ligt. Dat nu verstrekt de Bouwkas als hypotheek te gen een 30-jarige onopzegbaarheid van de Bouwkas en een opzegbare mogelijk heid voor de particulier. Rampslacht offers zullen maximaal 4% rente beta len. Neemt men dan nu 3000.- die bij gepast zouden moeten worden. Wanneer men dan per week 4.— geeft is in 30 jaar een beter huis eigendom. Concluderend zegt dhr Kars dat men ter plaatse dus onder zeer plezierige voorwaarden hypotheek kan krijgen en men daarnaast ook de technische service krijgt. De gemeente sluit als zodanig aan en betaalt als inleggeld (waarborgsom) 0.40 per inwoner of voor Stavenisse 750.-, waarvan 20% direct moet wor den betaald. Verder 10.— per aandeel en is garant voor rente en aflossing. Dat laatste vindt de heer Hage juist het moeilijke en ook nog wel riskante. De heer Kars vindt dat er heel wei nig risico inzit. Nadat hierover nog eni ge vragen zijn gesteld, dankt de voor zitter de spreker en stelt voor zich hierover te beraden, zodat men het in volgende vergadering al of niet kan aan vaarden, d.w.z. tot aansluiting over gaan. Daarna ging men over in gesloten zitting. -------------O------------- jes, gewone 12.23 tot 12.55. Aanvoer 38 ton. Stambonen 0.42 per kg. Aanvoer 1030 kg. Maritiem bezoek. De schooltjalk ,,De Gerlache" uit Antwerpen bracht deze week een tweedaags bezoek aan Tho len, waarna de leerlingen een overzicht namen van de dijkwerken langs de Zeeuwse wateren. „Van Juliana tot Juliana". De ten toonstelling „Van Juliana tot Juliana" zal te Tholen gehouden worden op 27 Juh a..é. en te St. Maartensdijk 24 en 25 Juh. Geslaagd. Voor het M.U.L.O. examen A slaagden te Bergen op Zoom Ja. A. Kurvink, Aa. A. van Driel en M. C. Jansen te Tholen. Gevonden voorwerpen. Bij de rijkspo- htie te Tholen zijn inlichtingen te beko men betreffende een paar gevonden da meskaplaarzen, maar 4. Geslaagd. De heer M. Jansen, klerk ter gemeentesecretarie te Tholen be haalde te Bergen op Zoom het U.L.O. diploma A. Kerknieuws. Ds. J. H. van Halsema te Tholen heeft bedankt voor het beroep aan de Geref. Kerk te Maasdijk. Veiling van 16 Juli 195S. Eerstelin gen; bonken 16.05, gew. 13.10;'po ters 10.50 tot 10.61; kriel 5.—; Do- ré gewone 15.14 tot 15.19; Witte eigenh. gew. 14.74 tot 15.19, Blauwe eigenh. gew. 15.—; Bintjes gewone 11.51 tot 11.69. Aanvoer 35 ton. Stambonen 0.39 per kg. Aanover 480 kilogramq. Opbrengst collecte. De te Tholen in de Ned. Herv. Kerk gehouden maande lijkse collecte voor het Restauratiefonds heeft 138.85 opgebracht. Mulo examens. Bij de Vrijdag jl. te Bergen op Zoom gehouden Mulo exa mens behaalden C. J. Bierens en J. Hoe zen uit Tholen het einddiploma. SCHERPENISSE Geslaagd. De heer J. Suurland te S'cherpenisse slaagde, na een van 6 tot 11 Juh jl. te Amsterdam afgelegd exa men, voor gezel-timmerman. ST. MAARTENSDIJK Aanbesteding. Voor rekening van de heer C. M. Elenbaas te St. Maartensdijk werd onderhands aanbesteed het herstel len; van de landbouwschuur met toebe horen. De inichrijvingen waren: J. Vos, Tholen 28972.—; F. Burgers, St. An naland 29750.Muller, St. Maartens dijk 29100.— en C. Geluk, St. Maar tensdijk 31100.—. De gunning werd aangehouden. OTJ0 VOSSEMEER iGeslaagd. Mej. M. van Gorsel te Oud Vossemeer slaagde te Utrecht aan de Stichting Ver. Vakscholen voor het exa men costumière. MET LEVENSLANGE schriftelflke fabrieksgarantie. THOLEN Burg. Stand. Geboren: Adriana Mar- garetha, dochter van A. C. Gorlee en M. A. Taillie; Ehsabeth Adriana, doch ter van A. C. Gorlu en M. A. Taillie. Huwelijken: Jac. Joh. de Wilde, oud 26 jaar, wonende te St. Maartensdijk en Fr. M. Geluk, oud 26 jaar, wonende te Tholen. Veiling van 15 Juli 1953. Eerstelin gen; gewone 15.86; bonken /•17. poters 11.92, kriel 4.59; Doré; ge wone 16.18 tot 16.56; Witte eigenhei mers, gewone 16.70 tot 16.98, Blau we eigenheimers gewone 15.62, Bint- „De polder in!" Het boek van de hen gelsport, door Ja» Schreiner N.V. Uit gevers Mij. A. E. Kluwer, Deventer. Prijs geb. 5.95. De hengelsport is op onze eilanden de laatste jaren zeer toegenomen; we vin den in de dorpen hier en daar ook een winkel met hengelsportartikelen. We hebben zo de idee dat er veel „leken" zijn in deze sport, waarom het nuttig kan zijn, dat we op bovengenoemd boek attenderen. De schrijver, de heer J. P. Schreiner is „een verwoed hengelaar" die van jongsaf deze sport heeft beoefend en uit zijn rijke ervaring op zeer onderhouden de wijze in 200 compact gedrukte pagi na's van voorlichting dient. Hij en zijn hengelmakker Piet vertel len hun avonturen wat zij zoal aan het viswater beleefden bij het vissen van al lerlei vis, brasem, rietvoom, snoek, kar per en pahng! De visser in spé wordt ingelicht van het begin af, welk vistuig hij moet kopen liefst niet te zwaar en welke andere gereedschappen moeten worden aangeschaft. En dan krijgen wij spannende belevenissen aan de water kant of in de boot, die bij deze zo po pulair geworden sport worden beleefd. Het is een reeks van amusante en ook interessante verhalen, waar iedere beginner veel uit kan leren;, maar ook de ervaren visser zal in dit boek vele uren prettige verpozing vinden. Het gehele boek is verlucht met dui delijke afbeeldingen van vismateriaal maar ook leuke caricatuur-tekeningen. Een apart hoofdstuk „De Visser en de Wet" maakt de hengelaar wegwijs in de doolhof van acten en vergunningen, sleephengels en peuren. Ook is er in op genomen een uitgebreide hengelsport en cyclopaedic, die de lezer allernoodzake lijkste kennis bijbrengt. Al met al een boek, dat we voor iedere hengelaar of voor die het wil worden een onmisbare handleiding en wegwijzer is. Wie met s,ucces wil vissen kope het en wie dit boek bezit, zal het vaak ter hand ne men. We bevelen het zeer aan. Het is verkrijgbaar of te bestellen in iedere boekhandel. CHURCHILL MAAKT HE'T ZEER GOED Winston Churchill maakt het zeer goed.. Drie weken geleden kreeg hij van zijn dokters te horen dat hij ten minste vier weken volkomen rust zou moeten; hou den. Over enkele dagen zal de beshssing' vallen over het einde van. die periode.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 3