„FATA MORGANA" Plaatselijk Nieuws Wegaanduiding door kleuren? etterOet DRUKWERKEN De rampgemeente Ooitgensplaat nam afscheid van de laatste hulpploeg Extra reclame en voordelig! i,^ Ut a^ sooUen en. ma^en. MA/i^f^aah Maar 13 straatmakers uit Groningen en 1 gasfitter uit Tilburg werden dank gezegd Ommekeer in de vlasindustrie VESVOLGVEKHAAL Ruitenwissers straks overbodig? KERKNIEUWS Land en Tuinbouw Schmmme^L CAMPFENS CONFECTIE J J. KASTELEIN TRAMSLOP - GOEDEREEDE Vrijdagavond werd in het gemeente huis van Ooitgensplaat dank gebracht aan de laatste hulpploeg; een van de vele die Ooitgensplaat na de ramp heeft geholpen. De tweede groep straatmakers uit Groningen die in totaal 13 weken hulp verleenden en een fitter uit Til burg die 11 weken hun beste krachten aan de wederopbouw van dit dorp heb ben gegeven vormden het sluistuk van 5% maand hulpverlening wat de more le steun betreft. De hulp van materiele aard heeft nog steeds doorgang. Wat in die maanden is gepresteerd is boven alle lof verheven. Het is zoals een der spre kers deze avond opmerkte in ons dorp niet meer te zien dat een ernstige ramp de gemeente trof. Buiten het dorp op de landerijen daarentegen zijn de sporen nog maar al al te goed zichtbaar. Bij dit laatste afscheid waren naede aanwezig de Wethouders Waling en de Vos, de raadsleden van Es, Korteweg en Langeweg, de waarn. gem. secreta ris de heer Vetter, het hoofd gem. wer ken de heer de heer Vos, Mevr. Hordijk en het keukenpersoneel. Burg-emeeste Hordijk releveerde de angstige spanning voor bijna 6 maanden geleden en de grote ravage die toen heerste en stond vervolgens stil bij de zeer gewaardeerde hulp die van overal is geboden. De diverse levensovertuigingen en ge zindte sloegen de handen ineen en zo was het Nederlandse volk als een man ora de getrotteni gebieden bij te staan. Wij zijn uitermate dankbaar voor al die hulp en spontaniteit. Vooral gaat deze avond onze dank uit naar het team uit Groningen. Het gemeente bestuur van deze stad en van een 10-tal omliggen de plaatsen adopteerde Ooitgensplaat en Den Bommel. Deze adoptie heeft voor ons betekend een prima herstel van de door de ramp vernielde straten. Wij heb ben met groot genoegen uw werk mo- De Zeeuwse correspondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant schrijft aan zijn blad: VDISSINGEN, 17 Juli. Een van de belangrijkste kwesties, die de minister van economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, bij zijn tweedaagse werkbezoek aan Zeeland, dat vandaag begonnen is, met diverse Zeeuwse instanties zal be- spreken.betreft een ommekeer in de vïasindustrie, die binnen enkele jaren wordt verwacht als gevolg van een, wij ziging in het bewerkingsprocedé. In het Instituut voor natuurwetenschappelijk onderzoek te Delft zijn sinds 1946 proe ven genomen, welke tot verrassende re sultaten hebben geleid. Het gehele kost bare en belangrijke rootproces zal in de toekomst wellicht komen te vervallen, de zwingelmachine (turbine) zal vervangen kunnen worden door een eenvoudig onthoudingsapparaat en de vlasindustrie zal dan zelf het bewerkingsprocedé kunnen voortzetten. Het zgn. hekelen, dat nu nog door de spinnerijen wordt gedaan, kan ook in de vlasindustrie zelf geschieden en het drogen van het vlas op de weide zal wellicht overbodig wor den hetgeen het mogelijk zou maken, ook in deze tak van industrie continu te wer ken. De consequenties van deze verande ringen zijn groot. Zo zouden de vlasin dustrie en de vlasspinnerij, welke tot nu de twee afzonderlijke bedrijfstakken vormden, kunnen samenvallen, waardoor de bedrijven een grote omvang zouden krijgen. Men meent In de kringen van de vlassers dat alleen door coöperatie ve samenwerking nog mogelijkheden kunnen worden gevonden. Van de 450 zelfstandige vlassers in Zeeuwsch Vlaan deren moeten er velen terugvallen in de positie van werknemers, omdat de ka pitaalsfactor In de toekomst een veel be langrijker rol zal gaan spelen. Andere aspecten van de nieuwe vinding liggen in de mogelijkheid tot verwerking van het totale jaarlijkse vlasareaal (onge veer 25000 ha) in Nederland zelf en het eveneens in ons land verspinnen van de ze gehele jaarproductie. Tenslotte wordt nog de vraag opgeworpen, of de proef nemingen, welke sedert enige tijd wor den gedaan om een oplossing te vinden voor het beruchte rootwaterproblemen, niet overbodig zullen worden en daar mee ook de aanleg van dure installa ties voor de afvoer van het rootwater. DOOR J. VAN DEN BOSCH (25). „Wat scheelt moeder?" vroeg zij plot seling. „Was vader vanmorgen weer boos?" „Weineen kindje, helemaal niet". „O, neen, vader was heel lief vanmor gen." ,,Ik kom direct terug, hoor. Ik moet even naar Sien." Ijlings verliet zij het vertrek. Zij had het dienstmeisje niets te zeggen. Maar de vragen van het scherpzinnige kind te wijs voor haar jaren waren niet aan te horen. Naar de verlaten hulskamer ging zij. De tranen brandden haar in de ogen. Het kind leed nu al onder de gewron gen verstandhouding tussen vader en moeder. En wéér pijnigde haar de vraag, wat er de laatste maanden was met Her man. Alle vertrouwelijkheid was zoek. Hij snauwde haar en de kinderen, af, was zo weinig mogelijk thuis, kwam soms heel Iaat thuis en sliep dan op de lo geerkamer, om haar niet in de slaap te storen, naar hij voorgaf. Er was geen. land met hem te bezeilen. Zij dulde die houding niet en dan kwam het tussen. gen zien eni' het resultaat is dan ook „af". De technische ambtenaar dhr v. d. Wende werd dank gezegd voor zijn leiding en mocht een kist sigaren en een luchtfoto van Ooitgensplaat in het water in ontvangst nemen. De manschappen werd een fles wijn aangeboden, waarbij Burgemeester Hor dijk aan de ploegbaas de heer Hofman persoonlijk een fles overhandigde. De heer v. Riel uit Tilburg heeft 11 weken door de gemeente gereisd om de gasleidingen in goede staat te brengen. Dank zij uw steun aldus de Burgemees ter, behoeft de straat weer niet direct te worden opgebroken om leidingen enz. te repareren. Onze welgemeende dank gaat ook tot U, daar gij ook alles hebt gedaan om de gemeente spoedig te doen herstellen. Als oudste raadslid sprak de heer P. van Es zijn dank uit tot deheren straat makers en fitter. Hoe moet alles voor elkaar komen, hebben wij na de ramp gedacht. Maar nu kunnen wij trots zijn op onze gemeente. Moge ook spoedig de landerijen onder Gods Zegen, weer tot vruchtbare grond herschapen worden. Evenzo de gehavende dijken. Het is niet alleen een opoffering ge weest aldus de heer v. d. Woude, maar tevens een grote voldoening om Ooit gensplaat en Plakkee weer in een goe de staat terug te brengen. De ontvangst en goede verzorging, waarbij Zuster Bos Een Haagse handelsmaatschappij gaat met ingang van 1 Augustus een nieuw product In de handel brengen, dat wel licht een totale omwenteling zal bete kenen voor de glasindustrie. Haar che mische ingenieurs hebben namelijk na langdurige onderzoekingen een stof sa mengesteld, waarmee de ondoorzichtig heid van glas, die door watedruppels wordt veroorzaakt, kan worden voorko men. Met name zullen automobilisten kun nen profiteren van deze vinding. Ruiten wissers zullen niet meer nodig zijn, wanneer de vorrult met deze stof is be handeld. De waterdruppels die zich zo hinderlijk aan de vensters vast kunnen hechten, lopen bij dit nieuwe systeem onmiddellijk naar beneden, zodat het glas helder en doorzichtig blijft. De vinding heeft ook in het buiten land veel aandacht getrokken en het product zal dan ook in verschillende landen in licentie worden vervaardigd. Automobiel- en vliegtuigfabrieken heb ben reeds hun orders geplaatst, zodat verwacht mag worden, dat deze stof, waarvan de samenstelling uiteraard niet prijs wordt gegeven, Inderdaad een om wenteling zou kunnen betekenen voor de glasindustrie. en de fam. Tiggelman een; groot aandel in hebben gehad, heeft ons allen goed gedaan. Gem. bestuur en personeel mocht de dank incasseren voor de pret tige samenwerking. Spr. hoopte dat spoedig dit eiland in zijn welvarende staat terug mag keren. Het raadslid de heer Cors. Korteweg sloot de rij van sprekers. HAZEt. DIODEN. EN STAALWARENfABIilEK EN TE ZEVENBESSEN HEBV. KERK 'Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. 8 Sept. a.s. zal te Utrecht een vergade ring gehouden worden van predikanten van de Geref. Bond. Als referenten tre den op de heren ds J. v. d. Velden van de Bilt met het onderwerp: ,,Het ver bond" eq dr C. W. du Boeuff, onder werp: ,,De prediking van het oordeel en de zelfmoord". 10 Sept. komen de ambtsdragers bijeen om te luisteren naar referaten van de heren ds L. Kievit te Woerden over: ,,De arbeid van de ouder lingen" en J. Schipper te Rotterdam over: ,,De arbeid van de diaconie in het licht van de huidige kerkelijke situatie." MIDDELHAKNIS Autobotsing met zandwagen. Op de wegkruising aan de Chr. de Vrieslaan (bij de zaak van Schuurman) had Vrij dagavond een autobotsing plaatst. Een grote zandwagen kwam van de richting Geleijn Corn.straat en verleende geen voorrang aan de uit de Chr. de Vriesl. van rechts komende service-wagen van de fa. W. Holleman uit S'dijk. Daar de zandwagen, afkomstig uit Leiden,, een snelle vaart had, was op dit kruispunt een botsing onvermijdelijk. De klap kwam zo hard aan dat het linkervoor wiel van de service-wagen afvloog, die slepend over de weg, door de grote zand wagen, aan de kant werd gedrukt. Ge lukkig bleef de bestuurder, de heer Hogchem ongedeerd. Het kan een won der worden genoemd, dat hier geen per soonlijke ongelukken plaats hadden. Er wordt met de zandwagens in de dorpen vaak op onverstandige wijze ge reden, waaraan paal en perk diende te worden gesteld. De chauffeurs laten dik wijls meisjes meerijden waaraan voor een goede attentie op de rijweg ook een gevaarlijke kant zit. De betreffende chauffeur van deze zandwagen, had er drie in de cabine. De pohtie heeft procesverbaal opge maakt. SOIUMELSDIJK Onze plaatsgenoot, de heer H. J. Jongsma, is te Dordrecht geslaagd voor het eindexamen M.T.S., afdeling Chemi sche Techniek. MELISSANT Eerste prijs voor Laus Deo. Op het Nationaal Zang- en Muziekconcours te Hoog-S'oeren werd door de Chr. Ge mengde Zangvereniging ,,Laus Deo" naet 319 punten een eerste prijs behaald in de Ere afdeling. De uit te voeren werken waren „Godt Is mijn licht ende salicheijt" van Clemens non Papa, en „Lauda Sion" van Hen drik Altink. Dit is voor de vijfde achtereenvolgende maal dat door ,,Laus Deo" een eerste prijs werd behaald, n.l. driemaal in Hoog Soeren en tweemaal op een bondscon cours. De dirigent, de heer Kaslander, werd door de jury een pluim op de hoed ge stoken voor zijn voortreffelijke muzikale leiding. Wanneer onder jongeren of ouderen belangstelling bestaat voor deze vereni ging, worden zij gaarne Vrijdagsavonds op de wekelijkse repetitie verwacht. GOEDEKEEDE De muzlekverenigihg van Goederee- de „ApoUo" behaalde de Ie prijs met 102 punten in de Vaandelafdeling op het Fe deratief concours te Apeldoorn. NIEUWE TONGE Tijdrede Ds Blok. Op Donderdag 23 Juli a.s. hoopt Ds M. Blok van Rotter dam een tijdrede uit te spreken in ,,Ons Dorpshuis" alhier. Aanvang 7 uur. Als agent voor ons blad treedt op de heer C. V. d. aiAST Tydel. adres: Duivenw. dijk 25 Advertentiën, drukwerken enz. worden aan dit adres aangenomen. OOLTGENSPLAAT Wijkverpleegsters uit het rampgebied te gast in Nice Officiële ontvangst door de consul Een en twintig wijkverpleegsters (waarvan 7 van Flakkee) uit Zuid Hol land en Zeeland zijn gedurende twee, drie of zelfs vier weken naet vacantie naar de Rlvière geweest en hebben intens ge noten van de prachtige natuur en niet minder van de hartelijkheid waarmede zij door hun Franse vrienden zijn ont vangen. Het initiatief voor deze reis is uitge gaan van de Franse vereniging van Sor- optimisten, welke zich In verbinding stelde met een Sor-optimist in Zeeland. De zetel van het plan was te Nice ge vestigd en de reis zou ook naar deze bekende stad met zijn omgeving worden ondernomen. De wijkverpleegster Zuster A. Bos van Ooitgensplaat vertelde ons het een en ander van hun bevindingen. Zij is juist met enkele collega's teruggebracht. De heenreis enkele weken geleden geschied de per trein van uit Roosendaal. Te Pa rijs aangekomen vond op het station een officiële ontvangst plaats door afge- vaardigdeni van het Franse Min. van Buitenl. Zaken, voor Sociale Zaken van Econ. Zaken en de attaché van de am bassade. De ontvangst te Nice begon inet een diner. Hier was het de Burge meester van deze stad die de groep ver welkomde, waarbij ook de Hollandse Consul aanwezig wras. Aan het diner werd tevens kennis gemaakt met de Sor-optimiste Madam Comtesso, verte genwoordigers van het Roode Kruis en de plaatselijke predikanten. De dames hebben zo iedere dag de omgeving daar verkend en vanuit Roquebillëde, 50 km in de bergen gelegen, was het een en thousiast genieten van de schone na tuur. In 'Cannes werd Zondags de kerk dienst gehouden. De dienst werd door de gehele groep en hun Franse vrienden bezocht. Er werd gepreekt In de Franse taal. Bewoners van Cannes namen na de dienst de Hollandse dames mee naar haar huizen om daar de dag in intieme kring door te brengen. De hartelijkheid en gastvrijheid heeft ons zeer getroffen, aldus Zr. Bos. Wij hebben geweldig ge noten en zijn zeer dankbaar voor alles wat ons is geboden. De stad Nice en het Min. van Buitenl. Zaken hebben het ge heel bekostigd. -O- ZAAIM ACHINEDAG een lofwaardig streven! Alle lof voor het initiatief van de Stichting van de Landbouw om in het Noorden van ons land een zaaimachine- dag te organiseren met de bedoeling de bezoekers uit de omgeving de deug den, maar ook eventuele gebreken van de zaaimachines te tonen. Hier bleek, hoe nuttig het Is de eigen ei'varingen van de landbouwer met die van anderen uit te wisselen. Een dikwijls geuite vraag was: in hoeverre moet men de landbouw mecha niseren De oorzaak daarvan was gelegen in de verschillen die op te merken, vielen tussen de nieuwe, prachtige machines, waarmede men de landbouw nog meer wil mechaniseren en de dikwijls zeer doelmatige' verbeteringen die de boeren zelf aan hun bestaande werktuigen heb ben aangebracht. Bij de zaaimachines, die uiteraard in het centrum van de belangstelling ston den, viel het op dat er nog vele niet van luchtbanden voorzien waren. Bij de door de boeren zelf aangebrachte veranderin gen ziet men slechts zelden de lucht- band. Dit is eigenlijk vreemd, want lucht banden worden alom in de landbouw toe gepast. Ten eerste omdat hun toepas sing voor het structuurbehoud van de grond zeer belangrijk is en voorts om dat zij een enorme besparing aan trek kracht opleveren. Het aanschaf f en - van luchtbanden is bovendien niet zo be zwaarlijk meer nu er een speciale, be trekkelijk goedkope band voor land- bouwtractie aan de markt is. Juist het feit, dat op een dergelijke dag alle voor- en nadelen van bepaalde machines en methoden in het centrum van de belangstelling komen te staan, maakt dat deze toepassing het vermel den waard is. Niettemin zullen vele landbouwers steun vinden bij het voordeel door des kundige commissies over dit onderwerp verstrekt. ----------O---------- BESTRIJDING VAN DE BLADVAL- ZIEKTE BIJ BESSEN De Plantenzizktenkundlge Dienst te Wageningen brengt de telers van bessen in herinnering, dat aan rode en sra^arte bessenstruiken 'aanzienlijke schade kan worden toegebracht door de taladval- ziekte. Deze ziekte, die zich kenbaar maakt door talrijke ronde, kleine en bruine vlekjes op de bladeren, die in de loop van de zomer ontstaan, kan een sterk vervroegd bladval ten gevolge hebben. Aangeraden wordt de bessenstruiken direct na de pluk te bespuiten met: 1% Bordeauxse pap of met een ander ko permiddel in overeenkomstige sterkte; een organisch kwikpreparaat volgens ge bruiksaanwijzing, of met een ijzervartaa- maat. Men kan hiermede het optreden van deze ziekte in belangrijke mate voor komen. Het gaat voor ons als bouwvakkers ook weer op de vacantie aan. Bij leven en welzijn gaat volgende week de met selaarstent voor een week dicht. Dan trekken we er ons niets van aan dat er zo'n grote woningnood is en dat men in de rampgebieden om ons soort men sen zit te springen. De vacantie gaat nu eenmaal voor, nietwaar? Zo zullen er weer vele duizenden uitzwerven om er een weekje „uit" te zijn; de één hier heen en de ander daarheen. De een heeft ergens een hutje gehuurd, waar hij met zijn gezin in eenl rustige omgeving hoopt te verblijven en de ander zoekt zijn ver tier in het rumoer van de stad, omdat men dan bij familieleden kan logeren en goedkoop uit is. Over dit laatste wilde ik deze keer een woordje schrijven, om dat er een lezeres is, die over dit punt haar hart heeft gelucht en vraagt, wat Schram er van denkt. Zij bewoont met haar gezin een behoorlijk huis en vader verdient een goed loon, dat echter maar juist toereikend is om in de noden; van vrouw en kinderen te voorzien. Iets ex tra's kan er als regel niet af, of het moet uit de mond worden gespaard. Nu zijn de vacantles in zicht en heeft deze lezeres al verschillende brieven gehad van nabije en verre familieleden, die graag hun vacantie op het eiland zou den doorbrengen. Ze willen meteen graag de plaatsen eens bezoeken, die door de ramp het ergst geteisterd zijn en eens gaan zien hoe het herstel van de dijken vordert. Dat vindt onze lezeres allemaal prachtig, maar ze weet vooruit, dat ze al die tijd, dat de familie over is de sloof zaj zijn om voor alles en nog wat te zorgen en bovendien, dat het handen vol gelds zal kosten. En ze weet ook, dat de familie en kermissen allerhartelijkst zullen bedanken voor de prettige dagen die ze bij haar doorgebracht hebben en de hele tegenprestatie een half pond koekjes of wat gebakjes zal zijn. Nu vindt zij dat niet zo heel erg, maar ze komt er op neer, dat er zo weinig begrip bestaat bij de logé's, dat deze vacantle- weken voor het gezin zoveel geld ver slinden, wat eigenlijk node gemist kan worden. Dat zou zij nu zo graag an ders zien. Ja, geachte lezeres. Uw op merking is wel juist. Het is inderdaad in vele gevallen zo, dat men met een heel gezelschap binnen komt vallen, een week lang eet en, drinkt en het met een bedankje af laat lopen, terwijl men weet, dat het eigenlijk bij de familie maar „van sassenbloed" gaat. Men schrijft van tevoren dan wel, dat er natuurlijk voor hun niets bijzonders opgedist be hoeft te worden, maar in de practijk is het zo, dat men logé's toch niet met een bord waterjus vnl afschepen. Als dat gebeurde, zou je later eens wat ho ren. En we weten allemaal, dat het le ven op 't ogenblik ontzettend duur is. Vooral in de rampgebieden, waar anders Op de grote buitenwegen, waar over het algemeen met flinke snelheden wordt gereden, zijn meestal de letters en cijfers, die op de kilometerpalen staan aange geven, niet te lezen. Men is vaak ge dwongen, om langzamer te gaan rijden, ols men wil controleren, of men de goede richting volgt. De opgave door middel van cijfers is bovendien ook nog alleen van belang, wanneer men kan aflezen op een wegkaart, die deze cijfers vermeldt. Wat men in een dergelijk ge val echter niet steeds kan controleren is, of men de genummerde weg in de juiste richting volgt, lezen wij in de „De Auto", het officiële orgaan van de K.N.A.C. In het blad wordt de suggestie ge daan, eens ernstig na te gaan, of even als ook in Amerika, het verkeer zou kunnen worden vergemakkelijkt, door rhiddel van bepaalde kleuren. Voor een land als Nederland, met een grote stad als Utrecht in het midden, zou dit sys teem volgens ,,De Auto" bijzonder een voudig zijn te verwezenlijken. Het blad oppert bij wijze van voorbeeld de ge dachte, om de naar het Noorden leiden de wegen met een blauwe kleur aan te geven, de naar het Westen voerende met een zwarte, de naar het Zuiden lo pende met een rode en de naar het Oos ten gaande met een groene. Wanneer daarenboven nog lichtgevende verf zou worden gebruikt, zou het verkeer bij avond en nacht bijzonder veel eenvoudi ger worden. hen tot een woordenwisseling, die soms hoog liep. De kinderen vernamen dat wel en Constance, geen blad voor de mond nemend, informeerde dan ijskoud, op de man af. Altijd gaf zij dan ontwij kende antwoorden. Maar op de duur was het niet vol te houden, als Herman zó bleef. Aan de ogen van 't kind zag zij, dat deze haar niet geloofde. Wat mankeerde Herman toch? Met geen mogelijkheid kon zij zijn vreemde houding verklaren. Zij had gemeend, dat het in de zaak niet goed ging, maar toen zij, hij was toen in 'n beste stem ming, zeer voorzichtig daarnaar infof- meerde, toonde hij zeer tevreden te zijn. De volgende middag was het weer ge heel mis. Zij was heftig geworden op een ongemotiveerde opmerking van hem en 't was gekomen tot een woordenwis seling, die zó ver kwam, dat 4iij haar afkomst had verweten en dat zij maar een toontje lager had te zingen, want tenslotte had hij haar „uit de modder" opgehaald. Striemend hadden zijn woorden ge klonken. Alsof zij een klap in het gezicht had gekregen. Toen had zij trots en zon der hem nog één woord te zeggen het vertrek verlaten. Maar in de eenzaam heid had zij hete tranen geschreid. Neen, het geluk, waarnaar zij had ge- .jaagd, was niet gekomen. Zij had ge meend, het te hebben gegrepen, maar wreldra bleek het niets dan een hersen schim te zijn geweest. 1 't Leek alles zo mooi; een jaar goed huwelijk, ruim een half jaar nadat zij verloofd waren. Nu ja, er was wel een schaduw geweest: van haar familie was er niemand op de bruiloft geweest, maar dat hadden Herman en zijn ouders ten slotte zelf gewild. Zij had nog een uit nodiging willen verzenden, wel wetend, dat daaraan toch geen gevolg zou wor den gegeven, maar Herman had het af gewimpeld. Zij had immers bewust met huis ge broken? Hij had het kunnen begrijpen, want het was daar geen omgeving voor een charmant meisje, als zij nu een maal was. Even had die schaduw op haar hu welijk geschrijnd, want zij was toch niet helemaal los van huls, al had zij dat wel geschreven, maar kom, het volle geluk lachte haar tegen; wat zij steeds gewild had, had zij ten volle bereikt: een huwelijk met een ietwat gefortu neerd man. Zij, die nauwelijks anderhalf jaar doorvóór als dienstbode in Amster dam was gekomen, werd toen zelf me vrouw, wonende in een groot pand met twee dienstboden. Dat was toch een prestatie, waarvoor de Gaaslanders res pect zouden hebben gehad, als zij er oog voor zouden hebben. Maar dat hadden zij nu eenmaal niet. Ze waren er te lomp voor. Och, wat leek het alles mooi. Tot de krach kwam. Constance was bijna 2 jaar en zij verwachtte haar tweede. Een ontdaan thuiskomen van Her man. Vader Zonderman was plotseling heel erg ziek. De waarheid werd haar eerst verbloemd, met het oog op haar omstandigheden. Maar die kon niet ver borgen blijven. Haar schoonvader had zwaar gespeculeerd. De zaak wankelde. Om een bankroet niet te beleven, had hij zelfmoord gepleegd. 't Was een vreselijke tijd geweest. Herman had zijn vader gevloekt. Maar wat hielp dat? Hij stond voor 't geval. Holderdebolder waren zij naar een veel kleiner huis vertrokken. Meer dan de helft der meubelen, die niet ge plaatst konden worden, waren ver kocht. Het geld kwam Herman van pas. Hij had contanten nodig, verklaarde hij. De belde dienstboden kregen haar con gé. Op die kleine bovenwoning In een veel mindere buurt kon zij het met een dagmeisje af. Dat werd later een mor genmeisje. Want strikte zuinigheid was geboden. Al haar Idealen waren in rook vervlo gen. Zij liep weer met stoffer en blik en werkte in de keuken. Het moest. Maar, kennend de benarde toestand, had zij niet gemord, doch aangepakt, wat Her man zeer waardeerde. Toen was die andere slag gekorrffen. Zij lag nog te bed. Want broer was een week oud. Haar schoonmoeder, wier leven geknakt was door het gebeurde, stierf plotseling. Herman, die dolveel van zijn moeder hield, was gek van smart geweest. Maar de wonde was geheeld. Hij sloof de zich af in de zaak, die hij, geholpen door zakenvrienden, weer vrilde opwer ken. En het ging naar wens. Geleide lijk was er verbetering gekomen. Van weelde was geen sprake. Zij moesten uitzien en konden geen bokkesprongen maken. Doch ondanks alles had zij zich gelukkig gevoeld met haar man en haar belde kinderen, die voorspoedig opgroei den. Maar nu ging het sinds maanden ver keerd. De raadselachtige houding van Herman pijnigde haar. Zij leefden naast elkaar. En ook de kinderen werden de dupe van vaders gedrag. Moe stond zij op en ging nkar het kind: wat hing haar nu weer boven het hoofd? De gereserveerde houding van de dokter beviel haar niet. En dan een consult met een collega. Zou het kind. O, God, dat niet, weerklonk een kreet in haar hart. Maar onmiddellijk daarop een schaterlach als antwoord: wat. God aanroepen? En zij had Hem absoluut uit haar leven gebannen. Haar kinderen waren niet eens gedoopt. Nóg zag zij, hoe verleden jaar Herman, invullend de lijsten voor de tienjarige volkstelling schreef: „geen kerkgenootschap" en dat dik onderstreepte. Even had zij toen zo iets als wroeging gevoeld. Juist toen zij de deur van het zieken- vertrek wilde opendoen, ging beneden de De beste dameskous: SETTER - SET NYLON ENKALON blijft No. I. Ruime keuze, 13 soorten van 3.95 tot 6.35 BIJ AANKOOP VAN 2 PAAR: Ie paar 10 korting en 2e paar 20 korting Westdijk 3224 Telefoon K 1870 No. 2190 MÏDDELHARNIS de tuintjes nog de nodige groenten op leverden, maar nu elke dag de groen teboer aan de deur moet komen, zijn de huishoudelijke uitgaven' aanzienlijk gestegen. Krijgt men dan een eter of wat er bij, dan kost dat voor moeder de vrouw een lieve cent meer. En waat men er anders eens 'n vleesloze midda; tussendoor heeft of het maal met wat gebakken aardappels of kliekjes doet, is dat er met logé's niet bij. Dan vrordt de dis elke dag behoorlijk verzorgd, want dat zou de eer van de gastvrouwe te na komen. Wat meer begrip voor de ze situatie van de zijde der logé's was zeker wel gewenst. Zo zijn daar ook mensen;, die wel eens gxaag in een mooi! omgeving hun vacantie willen doorbren gen. Ze puzzelen uit, dat daar in de buurt nog een familielid of kennis woont en vragen heel beleefd of het hun ge legen valt hen te herbergen. Ze gaas er heen en trekken er elke dag op uit, soms hun ongeschud bed nog voor di gastvrouw overlatend. 's Avonds komen ze weer terug ei vinden, de tafel weer gereed. Zodoendi hebben ze een pleisterplaats, die lira een beetje kost. Maar ze vergeten, dat ze hun gastvrouwen heel wat werk be zorgen en het zeker op prijs gesteld zoii worden, wanneer op de een of andere manier de gastvrijheid werd gewaar deerd. Wil men persé geen geld aanne men, dan zijn er nog tal van airdeit wegen, om blijk te geven dat het er niet om te doen geweest is de gelegeirlieid uit te buiten. Tenslotte nog dit: is de lezeres financieel niet in staat om V( gasten te ontvangen, welnu, schrijf li eerlijk aan de betrokkenen. Weldenken de mensen zullen U dit nooit kwalijk ne men. Ze zullen zich geredelijk de finan ciële toestand van uw gezin kunnen in denken en als het er hun om te doen is om werkelijk een week als familie samen, te zijn, wordt er gezamenlijk wel een modus g-evonden om dit probleem op te lossen. En zij, die het U wel Icwal- lijk nemen, moeten dat dan maar voor zichzelf weten. In dat geval maar beter een kwaad hoofd, dan schulden te moe ten maken voor het genoegen van eei ander! SCHRAMMETJE. telefoon. Zij haastte er heen als het w* re voelend, dat het Herman was. Hij was het. Deelde kort, snauweriS mede, dat hij plotseling de stad ii» moest en wel niet vóór elf uur thuis zo» zijn. ,,Kun je niet even komen?" vroeg* „De dokter is niet tevreden over Con stance. Vanmiddag komt hij terug een collega. Voor een consult". „Is de vent gek", hoorde zij haar' zeggen. ,,Een kinderziektetje. Die maken van een mug een oKfant. O»' maar dikke rekeningen te schrijven. Geld groeit mij ook niet op de rug". ,,Hij vertrouwt het geval niet", zei* Cor timide. „Kun je niet even liOiM» 't Zal het kind goed doen", ,,Ha, maak dat een ander wijs. 1» merk het wel. Je zet het kind tegt'-' de vader op. Ze moeten niets meer mij hebben". ,,Dat is niet mijn schuld", riep zij tig. „Je maakt het er zelf naar"- Direct had zij spijt van haar uit'''! Maar 't was te laat. Zij hoorde, hoe He'" man het gesprek ruw afbrak. Met luid kloppend hart zij had* laatste tijd zo vaak last van hartl*F' pingen en knikkende knieën stro"'' pelde zij weer naar boven, halvenveS even rustend. (Wordt vervolgii' Don van dering' Je diverse openbaar gaderen fosmaakte De burge Pan werden ni va.stgest - de navolg Verzoek lieke Militai 24 Juni subsidie jaar 1954 stel B. en te houden beg-roting- Schrijven daarbij med< van Binnenl bestaat te van 6 Mei verordenrn van de amb retarie. Mededelin boudende ging van jaar 1952 Verzoek van Mobilis ting ,,De te Drach' jaarlijkse ner. Voor zoek aan ling van Rapporto" voor Verific der Verenig nreenten te de gelroude ken van de legeskassen Arnibestuur- „Samenwer' vereniging B. en W- voor kennis Schrijven richtend, d" landse Zake het besluit 1953, houde terlm-reg personeel Schrijven Eestuur Bo' de B.N.A. vraagstuk het optrede" het ontwe' objecten. Op voor dit stuk vo Tenslotte firma P. de d.d. 6 Juh brengen va eventueel de haven. Alles aan en W. Het laat door de voo alhoemrel B. deling aan dels gevr' van de Pr college van De heer weten wat van 3500 water in bovendien genheid ma zelf krijge- smacht. Di voor een S is. Door eb de spuislui een stinkbo Wen dan En wat z volksgezon z'n macht De heer met de wo Men houdt wenste toe Wel wegv- het haast deuren m- De heer kademuren de haven stuk van De voorz te zullen o ei' over, d; '^en blijkt zullen op Een VOO] Joge toepa- treffende net daarvo personeel hchanren ^e raad. ^'■eft, dat '^'/'t. bedraa Zonder linr Ook een J^tiziging V 'oosten 0-- ''P geen°- wijzig-inp- !'°ov 1953 J^ar Voor °hgehuwde riJksiM Eveneen f^ot nren Nederi. Fe rjllige Hu f' '^iJdr-ag ttn^iddels ■fer beh

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 2