Nieuwe Dienstregeling van de R.T.M. In „dure tijden" Vergoedingen levensonderhoud voor gedupeerde landbouv^ers 'en middenstanders Marktberichten Schoolkinderen|,na een 3-v/eeks vacantie-verblijf in Wierden terug Stavenisse ontving een Chr. Dorpshuis 26e Jaargang Woensdag 22 Juli 1953 CHR.-WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bedrijfskapitaal voor de land bouw moet stabiel blijven. Z.-Afrika schenkt Nederland ruim een millioen voor water snood - slachtoffers Dijkherstel op Goeree en Overflakkee kost 60 millioen Flakkeese kinderen zijn leven dig van aard en welbespraakt KERKNIEUWS 2223 Kedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Onze tijd is een dure tijd. Dat mogen (ve gerust neerschrijven zonder tegen spraak te wachten. Zeker zullen de huis moeders het met die uitspraak eens zijn. Laat de inkomsten maar betrekkelijk jioog zijn. de uitgaven zijn dermate hoog van wege de duurte dat het alle moeite j[Ost de eindjes aan elkaar te knopen. Pu duurte van de tijd is het onderwerp van de gesprekken. De stijging van de lonen heeft geen gelijke tred gehouden met 'de stijging van de prijzen. Voor vele, vele artikelen is de prijs zeker tot het vyfvoudige ge stegen van voor de oorlog en met de lonen, is dat geenszins het geval. Geen (ïonder, dat uit alle lagen der bevolking klachten worden vernomen. De arbeider klaagt, de middenstander klaagt al ja- ven, maar ook uit de kringen van de intellectuelen worden veel klaagtonen vernomen. Zo ook uit de wereld der predikanten. ,Het Orgaan" van de Bond van Neder landse Predikanten schrijft: „De predi kantenstand is een stand van schulde naars." Het blad meent dat de lage pre- diltantssalarissen oorzaak zullen zijn, dat de meestbegaafden zich niet voor het predikambt zullen geven. Dat ook voor de armste lagen van ons volk het predikambt niet geambieerd zal worden omdat in een tijd van 40 dienstjaren de studie- en installatieschulden niet eens afgelost kunnen worden, wanneer geen aanzienlijke bijverdienste worden ver kregen. Volgens genoemd orgaan zijn de pas- toriën toonbeelden van nette armoede en door de nieuwe salarisregeling zal de predikantenstand afzakken naar een in tellectueel pauperdom, dat alleen door zeer middelmatige geesten irunerlijk aanvaard kan worden. En dat alles wordt gezegd van een nieuwe verhoogde salarisregeling. Uiteraard laten we de conclusies voor rekening van dit orgaan van de predi kanten. Het geheel smaakt ons al te ma terialistisch. We geven gaarne toe, dat een predikant ook moet leven en dat hij ook met de duurte dagelijks te maken heeft en we willen op de voorgrond stellen, dat een predikant niet gebukt moet gaan ondfer geldzorgen, dat de ge meenten moeten zorgen, dat hij een goed en onbekommerd bestaan moet hebben zonder finantiële zorgen. Dat kan zijn werk slechts ten goede komen. Toch, hetzij in het voorbij gaan opgemerkt ligt de toon van het predikantenorgaan ons niet omdat het geen rekening houdt met de heilige en Goddelijke roeping van het ambt. Dat over de predikanten schrijft als over „een vak" dat open moet staan voor eea ieder, zoals de andere vrije be trekkingen. Wie door God tot dit ,ambt" geroepen wordt zal zich zeker niet gaan verliezen in materiele speculaties zoals het predikanten orgaan dat doet. Maar in hem zal iets leven van door God ge roepen te zijn. Dat betekent ook door God verzorgd te worden. Het zich over geven in de hand Gods met weg en lot, ook met de finantiële zijde van het le ven zal zo iemand niet vreemd zijn. Evenwel dit alles gaan we stilzwijgend voorbij daar we alleen iets op wilden merken over het algemeen verschijnsel, de duurte van de tijd. Zoals ons uit het bovenstaande blijken kan klagen de predikanten ook erg over de duurte, ja spreken ze over de predi kantenstand als over een stand van schuldenaars. „Pauperisme" en nette armoede" zijn volgens hen in vele pastoriën geen onbekenden. Maar het zijn de predikan ten niet alleen die klagen. O neen. Ook de lerarenstand dreigt volgens talrijke stemmen uit die kringen „een stand van schuldenaars" te worden. Al jaren wordt door de leraren een strijd gevoerd tegen verpauperisering, die volgens hen reeds bedroevende vormen heeft aangenomen. En een stand vaji intellectuelen van ge heel andere soort, de officieren verkeren al in geen betere positie. Heeft niet een minister hen de kwalificatie opgedron gen van „kleine middenstanders", tegen welke kwalificatie deze stand met alle geweld optornt. Maar wat is tenslotte een naam? Erger is het dat een recent on derzoek heeft aangetoond, dat tenmin ste een derde van deze groep voor een behoorlijk bedrag in het krijt staat! Predikanten, leraren, officieren kla gen allen over de duurte. .Ze kunnen er liet van komen. Elk van deze groepen strijdt voor hogere salarissen. Al deze intellectuele volksgroepen klagen er over dat ze tot een stand van schuldenaars dreigen te worden. Het ligt niet in onze bedoeling om de financiële toestanden waarin deze be volkingsgroepen verkeren te beoordelen. Neg minder een oordeel uit te spreken Wer het gerechtvaardigd zijn van hun veriangen naar verhoging van hun sala ris. Alleen willen we er mee demonstre- 'M, dat het begrip ,,dure tijd" in alle '3§:en van ons volk een begrip is waar- Wede men dagelijks te worstelen heeft, yan de werkman; de middenstander, de 'tóellectuelen-groep, het is bij allen een strijd om in de „dure tijd," de eindjes elkaar te knopen. En welke remedie daar voor aan te J'Szen? Verhoging van salarissen op Wede schaal We geloven niet dat daar ^e baat gevonden moet worden. Natuur- willen we de gerechtvaardigde eisen l^an Zekere groepen niet beoordelen. Maar in het algemeen geloven we dat door salarisverhoging de strijd tegen de ™urte niet gewonnen kan worden. Inte gendeel, dat daardoor de duurte nog toe ^3-1 Hemen. We geloven dat een ander middel meer effect'zal sorteren. Als ieder in ^n- stand zijn eisen eens wat lager stel- Indien er wat meer uitgegaan werd de inkomsten. Indien het zetten van "5 tering naar de nering in alle stand- Verleden week is in de raadzaal te Middelharnis een bijeenkomst gehouden onder presidium van burgemeester D. Rijnders, waarbij uiteenzettingen wer den gegeven over uitkeringen van rampschade en vergoedingen voor onderne mers die door de ramp zijn getroffen en toch in hun onderhoud moeten voor zien. Ook werd er een en ander toegelicht over de veelvuldige arbeid van Maatschappelijk Werk. Uitgenodigd waren de raadsleden uit Middelharnis en Sommelsdijk, waarvan er weinig tegenwoordig waren. Wel waren er weth. v. Eek en de beide wethouders uit Sommelsdijk, secr. Knape en meerdere secr, ambtenaren, dhr Geesink en twee ambtenaren van het Ministerie, n.l. de heren van Gog en Versteghe. De bespreking over de rampschade gaan we hier stilzwijgend voorbij, omdat we daarover reeds uiteenzettingen in ons blad hebben gegeven. De wet op de Rampschade moet in de Tweede Kamer nog behandeld worden, waarop we t.z..t. nader terug komen. Zoals op meerdere vergaderingen naar voren gebracht, werd ook hier belicht, dat de na-schade veel groter zal zijn, dan de directe schade. In de landbouw vooral, maar ook in de middenstand, zal men dit vele jaren voelen. Jaarlijks zul len de duizenden ha onder water gelo pen grond vele millioenen aan landbouw producten minder opbrengen. Wij vernamen dat door diverse instan ties bezwai'en zijn ingebracht tegen de (volgens art. 22) aftrek van 50.voor ieder object dat schade geleden heeft. Men acht dit vooral voor huurhuizen e.d. een groot bezwaar en zou dit gaarne op 10.gesteld zien. Ook de huurder ving is een punt waar veel wankanten aan zitten, alsmede de moeilijkheden, dat overdracht kan plaats vinden aan de huurders voor uitvoering herstel e.d. Ten deze zal moeten worden afgewacht, hoe het Wetsontwerp uit de bus komt. Een nijpende vraag die zich in onze contreien voordoet is, hoe kómen de boe ren, vooral de kleine boeren en midden standers door de moeilijke periode heen? De boeren krijgen de kale kostprijs voor de landbouwproducten betaald, maar het ondernemingsloon wordt niet vergoed. Vooral voor de kleine boeren en kleine zelfstandigen, die zgn. van de hand in de tand leven, is dat thans reeds zeer penibel en staat een zeer moeilijke si tuatie voor de deur. De vraag komt hier naar voren, wordt het ondernemingsloon betaald óf moet Maatschappelijk Werk de helpende hand bieden De regering voelt aan, dat hier hulp geboden moet wor den. Uit hetgeen wij op deze vergadering opgevangen hebben bleek, het zo te zijn, dat steun zal worden verleend, in die zin, dat het bedrijfskapitaal van de boer (of van de ondernemer) onaange roerd blijft. Als straks de landbouw zich De bevolking van Zuid-Afrika heeft een bedrag van 256.69 pond sterling in het fonds van de gouverneur-generaal voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, Engeland en België gestort. De bijdrage van de regering be droeg 50.000 pond sterling. Reeds werd overgemaakt naar Neder land 53.283 pond sterling (564.800), naar België: 1.55 pond sterling en naar Engeland 18.12 pond sterling. De gelden, die niet voor een der drie landen in het bijzonder waren bestemd, zijn als volgt verdeeld: Nederland: 105.204 pond sterling (ongev. 1.115. 063). België 26.201 pond sterling en Engeland 52.602 pond sterling. Deze bedragen zullen binnenkort wor den overgemaakt. Volgens een verschenen rapport zul len de kosten van het herstel van de door de stormramp beschadigde buitendijken (40 km) en binnendijken (70 km) op het eiland Goeree en Overflakkee bedragen 60 millioen gulden. In dit bedrag zijn niet begrepen de kosten van het rykswerk aan de zo genaamde kop van Goeree en Over flakkee. Het omvat de kosten voor alle her stelwerkzaamheden aan de dijken en voor de aanleg van 23 km vernieuwde dijk, welke dit jaar zal geschieden. Het grootste werkobject op het eiland is de vernieuwing van 18 km buitendijk aan de Zuidkant van het eiland. den, in alle lagen van ons volk wat meer in toepassing werd gebracht. Het levenspeil zoals dat zich in onze dorpen en steden vertoont is niet in over eenstemming met de worsteling tegen de duurte aan de binnenzijde van het le ven. Een matiging van onze eisen die men aan het leven stelt en een zich aan passen aan zijn stand lijkt ons een goed middel om de last van de „dure tijd" te verlichten. weer zal kunnen ontplooien moet het kapitaal van de boer niet zijn op gesou peerd. Wel wordt er rekening gehouden met de rente-opbrengst van dit kapi taal. Heeft iemand dus zoveel kapitaal op de Boerenleenbank of andere banken staan, dat uit de rente in zijn levenson derhoud kan worden voorzien, trekt hij uit deze nieuwe regeling niets. De hoog te van de uitkering is gebaseerd op 70.per week. Zou iemand dus b.v. 35.aan rente uit zijn kapitaal genie ten, zou hij in aanmerking komen voor 35.Ook iemand die vermogen heeft naast zijn bedrijf, komt er niet voor in aanmerking. Het valt te begrijpen, dat hier geval voor geval bekeken moet worden. Daar om worden in de rampplaatsen, com missies gevormd, om tot een juiste vast stelling te komen. Te Middelharnis en Sommelsdijk zal ook een dergelijke commissie in het le ven worden geroepen, die bestaan zal uit twee eerste wethouders uit deze gemeen ten; een vertegenw. van het Arbeidsbu reau, 1 functionaris-uitvoerder van de gemeente, een ambtenaar van het bu reau zelf en een vertegenwoordiger uit de getroffenen. Zoals gezegd, wordt geval voor geval bekeken, de mogeiykheid bestaat ook dat er door het arbeidsbureau passend werk wordt verschaft, al zal men iemand die gewoon is arbeiders onder zich te hebben, niet aan de dijken laten werken. Wie dus hiervoor in aanmerking wil komen, moet zich melden aan het Ar beidsbureau. B. en W. is echter het uit voerend orgaan. Een grens van zo of zoveel land is er niet, b.v. dat iemand van 8 ha wel moet gaan werken en iemand van 10 ha niet. Neem eens dat iemand met 5 ha land in Schouwen en Duiveland, dat tot nog toe onder water staat, niet zou behoeven te werken en uitsluitend van steun moeten leven Het valt te begrijpen, dat dit absurd zou zijn. Middenstanders, die hun bedrijf niet of slechts ten dele kunnen uitoefe nen tengevolge van de ramp, komen er ook voor in aanmerking. De belasting biljetten zullen een handwijzer kurnien zijn, hoeveel minder het inkomen thans is, dan in een normaal jaar. Ook zal' een controledienst in het le ven worden geroepen om na te gaan of iemand vergoeding voor levensonderhoud geniet en e.v. toch werkt, waardoor hij een dubbel inkomen zou hebben. Het Arbeidsbureau neemt nu reeds dergelijke gevallen aan, er komen ten minste regelmatig aanvragen binnen. Wie dus dermate door de ramp is ge dupeerd, dat voor levensonderhoud het bedrijfskapitaal inteert, doet het beste op het Arbeidsbureau informaties in te winnen. Voor het eerst na de ramp van 1 Fe bruari kan de R.T.M. weer een dienstre geling uitgeven, die behalve voor Schou wen en Duiveland, de normale toestand benadert. De grote verkeersmoeilijkheden op dè reis naar Schouwen en Duiveland en die op het eiland zelf, zijn er de oorzaak van, dat tot nu toe zoveel geïmprovi seerd moest worden. Schepen met enige diepgang konden tot nog toe in de ha ven van Zierikzee niet manoeuvreren, doch vermoedelijk zal met ingang van Maandag 20 Juli de toestand zo zijn, dat zowel de Provinciale Stoombootdiensten als de R.T.M, met hun gewone schepen bij elk tij de Zierikzeese haven kunnen binnen lopen en verlaten. Dit brengt de mogelijkheid op een be langrijke verbetering in het auto- en personenvervoer met zich mee, doch de bezwaren zijn, bij het toenemende ver voer gedurende deze zomermaanden nog geenszins opgelost. De afmetingen van de zwaaikom voor de aanlegsteiger in bedoelde haven beletten nog altijd, dat twee schepen tegelijk aanleggen, laden of lossen. Samenwerking tussen Provinciale Stoombootdiensten en R.T.M, lag dus voor de hand. De nieuwe dienstregeling is nu zo samengesteld, dat de boot van de ene dienst aanlegt als die van de an dere aankomt en omgekeerd. Men heeft om geen stagnatie te veroorzaken, de vaartijd wat ruim genomen. De dienst ZierikzeeBurghsluis kan slechts met kleine schepen worden ge varen. Ook al omdat Burghsluishaven in de eerste plaats werkhaven is en dus sleepboten, bakken en werkschepen voorrang m.oeten genieten. Speciaal Schouwen en Duiveland pro fiteert van de nieuwe dienstregeling, doordat passagiers uit Zierikzee en Burghsluis (die resp. 6.30 en 5.20 uur de eerste boot kunnen nemen) al te 8.40 uur te Roosendaal aansluiting op de treinen kunnen vinden. De laatste boot- dienst, die deze aansluiting op de spoor wegen te Roosendaal heeft, vertrekt te 20.00 uur uit Zierikzee. Tussen Zierikzee en Burghsluis zullen niet minder dan 6 diensten per dag worden onderhouden. dn de nieuwe dienstregeling is ook re kening gehouden met de belangen van het toeristenoord de Westhoek van Schouwen. Er worden 3 maal per dag van Renesse uit, stranddiensten met bus sen onderhouden. Des Zondags worden op de lijnen Zierikzee-Burghsluis en ZierikzeeAnna Jacobapolder 2 vaarten heen en weer uitgevoerd. Zeer belangrijk zijn de verbeteringen in het postvervoer, die Maandag een feit zullen worden. Tot nog toe had in vele der getroffen dorpen de eerste postbe- stelling niet vroeger dan half twee plaats. Via Katseveer is de eerste post van Maandag af reeds te 7.15 uur te Zierikzee, te 8.00 uur te Brouwershaven en te 9.00 uur in de Westhoek (Burgh, Haamstede, Renesse). Ook tot de laatste postverbindingen in omgekeerde richt- ting strekken de verbeteringen, zich uit. In de groep Hoeksche Waard zijn slechts enkele wijzigingen van onderge schikt belang aangebracht, evenals in de groep Flakkee. Van meer betekenis zijn de wijzigin gen in de groep Voome en Putten, waar de tramdienst Rotterdam^Oostvoorne belangrijk is uitgebreid, doch deze maal is het belangrijkste nieuws de wijziging MKKStiAKD Burg. Stand. Overleden: Adrianus Ardon 69 jaar, echtgenoot van Maatje de Jong. van de autobusdienst Rotterdam-Rhoon- Maasoord-Poortugaal van een uurdienst in een half uurdienst. Deze uitbreiding is noodzakelijk geworden, doordat zich steeds meer Rotterdamse geziimen in Rhoon en, Poortugaal gaan vestigen. Deze winter van beide oevers een vaste uurdienst. Reeds thans kan worden medegedeeld dat het in de bedoeling ligt, om met de komende winterdienst grote veranderin gen aan te brengen in de veerdienst MiddelharnishavenHellevoetsluis. De autoveerboten Grevelingen en Stad Zierikzee zullen dan van beide oevers een vaste uurdienst gaan varen, waarbij behalve in de eerste uren van de dag en in de late avond, geen aansluiting zal worden gegeven op de trams en auto bussen aan beide oevers. Deze aanslui tingen zullen worden verzorgd met een speciaal passagiersschip, vermoedelijk het s.s. Schelde. Hiermede zal ook in Voome en Putten een belangrijke wijziging van de tram.- diensten gepaard gaan, welke zeer bin nenkort met de Eilandengemeenschap Voome en Putten besproken zal worden. Koplading te Zljpe-A.J. Polder Het veer ZijpeAnna Jacoba Polder zal, wanneer de verbinding tussen Zijpe en Zierikzee weer mogelijk is, met een kopladingpont worden bediend, waar door het overzetten van auto's, vooral van grote trailercombinaties belangrijk gemakkelijker zal worden. GKAANBEURS ROTTERDAM, 20 Juli. Binnenlandse granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam: Voedergranen van de nieuwe oogst vrijwel nog niet ter markt. Kleine par tijen zomergerst van de oude oogst kon den in verband met de verhoogde rege ringsprijzen voor Australische Plata- en Russische van 26.50^27bedingen; grove daarboven; haver (geschikt om te punten) tot 27.25, overigens van 23 24.50. VEEMARKT ROTTERDAM, 20 Juli. Ter veemarkt aangevoerd in totaal 1780 dieren, waar onder 1128 vette koeien en 652 varkens. Prijzen p. kg: vette koeien 2.742.80, 2.502.70, 2.30^2.44, varkens lev. gew. 1.95—1.93—1.89. De aanvoer van vette koeien was iets groter, de handel zeer traag en met da lende prijzen. Enkele prima's boven no tering. De aanvoer van varkens was ruimer met kalme handel en de prijzen gemiddeld als vorige week. Enige pri ma's boven notering. ----------O---------- „BIJBEL-AUTOBUS" VAN N.B.G. RIJDT DOOR HET LAJJD De Nederlandse Spoorwegen hebben een autobus beschikbaar gesteld aan het Ned. Bijbel Genootschap die nu is in gericht als winkel en bijbeltentoonstel ling. In de betrekkelijk kleine ruimte is veel bezienswaardigs bijeenge1:)racht terwijl de winkel een zo groot mogelijke verscheidenheid aan bijbeluitgaven be vat. Deze „Bijbel-autobus" zal in de zomermaanden een tocht door het land maken en in verschillende gemeenten de mogelijkheid bieden de rijdende ten toonstelling te bezichtigen. 125-iarig jubileum van de Kofiinkiyke Militaire Aoademie te Breda. Overzicht van het spelen van de feestmars door 14 politiemuziek corpsen Na 3 weken met vacantie te zijn geweest te Wierden (O.) kwamen Maan dag 62 kinderen van de onderscheiden scholen uit beide gemeenten vrolijk en welgemoed te Middelharnis terug. Het was 's-middags een hele drukte op het station toen de jolige schaar arriveerde en blijde moeders hun kinderen stra lend terugzagen. Het. gezelschap was met bussen tot Hellevoetsluis gereden, de laatste etappe was per iDoot en tram afgelegd. De kinderen waren onder ge leide van dames-comité-leden en burgemeester Mr Maaldrink uit Wierden. Wierden is geen onbekende klank in Plakkee. We herinneren dan maar aan de treinbeschieting in de bezettingstijd, toen zoveel jongens bij de Wierdense be volking een vriendelijk onderkomen von den en geholpen, werden voor de nazi's onder te duiken. Daaraan herinnerde ook burgemeester Rijnders, toen hij het Wierdense dames comité met burgemeester Mr Maaldrink op het raadshuis ontving. Hij bracht zijn grote erkentelijkheid naar voren, dat de Wierdense ouders de kinderen zo vriendelijk hadden gehuis vest en dankte namens de Ouders voor het gulle onthaal hen ten deel gevallen. 'Spr. zeide dat de band, die destijds reeds door Middelharnis met Wierden was ge legd, daardoor was versterkt. In vogelvlucht vertelde de burgemees ter iets van de ramp die GoereeOver flakkee getroffen had en illustreerde zijn betoog aan de hand van K.L.M, fo to's en de bekende „gatenkaart" om te laten zien, hoe onze dijken aan flarden waren gescheurd. Spreker verduidelijkte hierdoor wel zeer de rondrit, die hij dezen middag langs de dijken en door het verwoeste Oude en Nieuwe Tonge met het comité zou houden. Dankwoord Onder de aanwezigen waren ook eni ge ouders, waarvan er twee het woord voerden, n.l. mevr. Schellevis-Kranse en mevr. Jongejan-Vos, die namens alle ouders in hartelijke woorden het comi té dankzegden, voor hetgeen zij de kin deren hadden laten genieten. Er waren geen klachten gekomen, wel waren de kinderen in het eerst een beetje stil, wat zich echter spoedig herstelde. De spreek sters dankten ieder op hun wijze, voor hetgeen men de kinderen had laten ge nieten. Burgemeester Mr Maaldrink van Wierden zeide dat zijn gemeentenaren het als een plicht hadden gevoeld, iets voor deze rampgemeenten te doen. Dank wilde hij niet aanvaarden zij hadden nog maar zo heel weinig gedaan. Wier den voelt zich verbonden aan Flakkee sinds de treinbeschieting en hij riep de aanwezigen toe, die verbondenheid is .versterkt. De dank is aan de ouders, die hun kinderen aan ons hebben afgestaan. Spr. beaamde, dat de kinderen eerst stil waren, maar later kwam de spraak zaamheid wel voor de dag. Die uitwisse ling had een goede zijde, want in zijn gemeente waren de kinderen meer ge sloten van aard. iSpr. besloot met de wens, dat deze mooie eilanden, die er nu zo dor en doods uitzagen spoedig in hun oude glorie zou den zijn hersteld, tot welvaren van de bevolking. De heer van Loo, Hoofd van de Open bare School dankte namens zijn coUs- ga's van de andere scholen voor de gast vrijheid en het genoegen de kinderen ge boden. Spr. maakte een grapje over de Flakkeese vrijmoedigheid en de welbe spraaktheid van de Flakkeese jeugd, die inderdaad wel eens aanstekelijk kan werken. Vele kinderen hadden van Wierden eèii ansichtkaart van het oorlogsmonument gezonden, waarin uitkwam dat destijds aan zoveel van onze Flakkeese jon gens onderdak was geboden. Een was er gesneuveld. Spr. hoopte dat de verbon- denlieid niet alleen zou zijn gestimuleerd door rampen: eerst de oorlog en nu de watei'snoodramp, maar vruchten zou af- v/orpen voor later. Met een dronk van de geschonken Portugeese wijn, werd de saamhorigheid tussen Wierden en Middelharnis-S'om- melsdijk beklonken. NED. HERV. KERK Beroepen: te Grijpskerk (toez.) H. E. K. Vegter, cand. te Groningen; te Amei- de en Tienhoven Corn. Graafland, cand. te Gouda; te Vuursche T. Poot, cand. te Bodegraven. Aangenomen: naar Putten (toez.) J. van Sliedregt te Ede. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Wijhe, cand. W. H. Melles te Maarssen, die bedankte voor Wijckel, Hijlaard en Westeremden; naar Warns, cand. R. Reitsma te Ee, die bedankte voor Woldendorp, Otto- land en Bozum. CHB. GEREF. KERKEN Tweetal: te Krim-Oost, cand. J. A. Rebel te Rotterdam en cand. H. v. d. Schaaf te Amsterdam. Bedankt: voor Dokkum, Jac. Over- duin te Almelo. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Werkendam, Melisker- ke. Herkingen, Veen en Boskoop, cand. A. F. Honkoop te 's-Gravenhage. Aangenomen: naar Leiden Ds de Wit van Moercapelle. -O- I In Stavenisse is in het leven geroepen de „Stichting tpt Beheer en Exploitatie van een Christelijk Dorpshuis" ten dienste van het kerkelijke, maatschap pelijke, sociale en culturele leven, met namen ten dienste van de jeugd. De stichting werd in het leven geroe pen omdat door de Stichting Oecumeni sche Hulp aan Kerken en Vluchtelingen een dubbelwanidge barak (geschikt voor ruim 300 personen) aan Stavenisse is geschonken. Dezer dagen is deze barak te Stave-' nisso overgedragen door mgr A. Lager- wey, in tegenwoordigheid van dr Rössler en dr Braun namens het Hilfswerk der Evangelischen Kirche im Rheinland (die de gelden beschikbaar stelden) en de heer O. W. Heldring, secretaris van de Interchurch-Aid. Burgemeester Verburg dankte dei schenkers in hartelijke bewoordingen.-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1