Erger dan Kannibalen Plaatselijk Nieuws Haal ook eens ^ÜROli Seizoen-Opruiming HET MOTORPALEIS Schrijverij over Flakkee LEDEREN KLEDING Kamer van Koophandel komi iegemoei in renielasi aan rampslachioffers OP EEÏS 'n flacon CAKBOVIT (Mijnhardt) tegen spijsverterings stoornissen. Vlaggen in top! GOEDEREEDE Het ambacht op Flakkee Biz. 2 „EIliANDEN-NIETJWS" Zaterdag 18 Juli 1953 VEUVOhQ B,tJITENLAN» Russische Gerechtshof. Beria dient door de Russen thans te worden, beschouwd als een verrader van de regering en een vijand van het Communisme. De meningen in ,0e vrije landen over de plotselinge verandering van Beria van een aartsengel in een duivel lopen sterk uiteen. Sommigen zien er een symptoom in van de innerlijke spannin gen in de communistische landen en voorspellen dat de val van Beria de aan kondiging is van een revolutie. Anderen zijn van mening dat Malen- kow bezig is de weg vrij te maken tot zijn alleenheerschappij en dat deze re geringsverandering zal worden gevolgd door een reeks zuiveringsacties van functionarissen, die een belemmering vormen voor het dictator-schap van de premier. En velen maakten zich bezorgd over de val van Beria, aan wie men de ge matigde politiek en de verzoenings-ge- zindheid van de laatste maanden toe schreef. Inmiddels heeft men van de zijde van het Kremlin de verzekering gegeven dat de buitenlandse pplitiek geen verande ring zal ondergaan tengevolge van Be ria's val. Rusland wil nog steeds een vier-mogendheden-conferentie, echter op voorwaarde van neutralisering van Duitsland en van toelating van commu nistisch China tot de Verenigde Naties. Het is zeer twijfelachtig of het Westen een conferentie op deze bases zal aan vaarden. Bij zonnebrand,doorzit ten, schrijnen, smetten Klein Bermuda Zelden heeft men op een politieke con ferentie in zo korte tijd zulke belang rijke resultaten geboekt als thans het geval geweest is op de bijeenkomst van de Grote Drie te Washington. Zoals bekend is hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten een voor-conferentie gehouden in afwachting van het herstel van Churchill en ter voorbereiding van de officiële „Bermu da-conferentie." Nu de vertegenwoordigers van de Westelijke landen echter een zo grote mate van overeenstemming hebben be reikt, zijn politieke waarnemers van mening, dat „Bermuda'' geheel zal ver vallen. Het bestaande meningsverschil tussen Engeland en Amerika over een eventu ele bijeenkomst van de Grote Vier was reeds spoedig bijgelegd. Amerika wil meedoen, maar Poster Dulles, de minis ter van Buitenlandse Zaken eist dat te voren zal worden afgesproken over wel ke punten de conferentie zal handelen. Daarna is men het eens geworden over een samenkomst van de Grote Vier, te houden in het begin van de herfst. Er zal gesproken worden over de op lossing van het Duitse vraagstuk door het houden van vrije verkiezingen en de vestiging van een vrije regering voor geheel Duitsland. Ook de Oostenrijkse kwestie zal aan de orde komen. Verder was een groot gedeelte van Klein Bermuda" gewijd aan het Kore aanse conflict en de ongeregeldheden in de Franse staten Cambodja, Daos en Vietman. De ministers hebben met gro te voldoening kennis genomen van het Franse voorstel om de souvereiniteit van deze landen te voltooien. Korea De Zuid-Koreaanse president S'yngman Rhee en de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Robertson, hebben volledige overeenstemming be reikt over het bestand; dit althans was de inhoud van een communiqué dat Maandag werd uitgegeven. Robertson zou aan Rhee beloofd hebben, te zorgen, dat de bepalingen van het bestand wer den nageleefd, wapens te zullen leveren aan Zuid-Korea en te trachten te komen tot hereniging van Noord en Zuid. Rhee van zijn kant betuigde zijn instemming met de bestandsvoorwaarden en verze kerde dat hij niet alleen zal doorvechten als het bestand getekend is. Rhee zou de Verenigde Staten drie maanden tijd geven voor de hereniging van Noord- en Zuid-Korea. Zelf zeide hij niet te geloven in deze spoedige her eniging. De delegaties komen dagelijks bijeen en van de zijde der Verenigde Naties werd medegedeeld dat nog vóór het ein de van de week de wapenstilstand kon worden ondertekend, indien de Noorde lijken werkelijk vrede willen. De laatste woorden bewijzen dat aan de goede be doelingen van de Communisten maar al te zeer wordt getwijfeld! Intussen worden aan het centrale front hevige gevechten geleverd. De Chi nezen hebben reeds in het begin van de week aanvallen gedaan op belangrijke sleutelstellingen van de geallieerden. Thans zijn met succes tegenaanvallen ondernomen. Egypte Zondag j.l. heeft men in Egypte ge schoten op twee Britse militairen, waar van de ene gedood en de andere levens gevaarlijk gewond werd. Dit incident was de oorzaak van een Brits ultimatum aan de Egyptische regering, dat echter onmiddellijk verworpen werd. Premier Naguib gaf te kennen dat regering en leger in Egypte meer te doen hadden dan een soldaat van de bezettende mo gendheid op te sporen. Hij wees erop dat een strijd voor vrij heid en onafhankelijkheid gepaard gaat met het vloeien van bloed en verzocht de Britse regering, te zeggen wat ze te zeggen had, opdat zijn land de gelegen heid zou krijgen zijn hoogste offers te brengen voor de goede zaak. Inderdaad heeft Engeland iets gezegd. De regering heeft namelijk de Britse op perbevelhebber in Egypte opdracht ge geven, desnoods met kracht van wape nen op te treden. Sindsdien is de spanning in de geheel geïsoleerde kanaalzone weer afgenomen. Het verkeer ondervindt overal grote vertraging. Berlijn t)e staat van beleg in Oost-Berlijn, die op 17- Juni wegens de ongeregeldhe den werd afgekondigd, is opgeheven. Voor andere Oost-Duitse steden blijft ze nog van kracht. Vanaf 11 Juli Sensationele Lederen damesmantels v.a. 134. Lederen herenj assen v.a. 139. Ledereen broeken 69. Rund led. jekkers van 104.50 nu 79. Vesten, bruin of zwart 47.50 Lederen wanten 4.50 Lederen caps v.a. 5. Korte laarsjes, bruin of zwart 23.35 Vachtvesten 38.50 Div. soorten led. tassen v.a. 10.50 Vachtwanten 17.50 Fietstassen, extra groot en met leer versterkt Handschoenen pr. kwaliteit Witte caps Div. soorten petjes, rib-fluweel De bekende poloroid-bril En verder 1001 artikelen. 14.75 5.90 3.35 I G.45 4.75 welke tegen speciale prijzen worden aan geboden. Schepenstraat 111115, Tel. 82950 -— Botterdam-Blijdorp In haar laatste vergadering heeft de Kamer van Koophandel nagegaan, in hoever enige tegemoetkoming kan wor den verleend aan door de ramp van 1 Februari direct of indirect getroffen on dernemingen, die zich wegens illiquidi- teit voor de noodzakelijkheid zien ge plaatst een beroep op haar bankrelatie te doen ter verkrijging van een crediet. Was aanvankelijk besloten in samen werking met de overige Zuid-Hollandse Kamers de verlening van renteloze voorschotten op bescheiden schaal zelf ter hand te nemen, nu deze vorm van hulpverlening de goedkeuring van de Regering niet heeft verkregen, is thans besloten een tegemoetkoming te verle nen in de rentelast, aan deze credieten verbonden,-"in die gevallen, waarin daar aan in de practijk behoefte blijkt te be staan. In principe komen hiervoor in aanmerking alle in het district der Ka mer gevestigde ondernemingen, voor zo ver hun credietbehiefte in oorzakelijk verband staat met de ramp, zij het dat dit verband slechts van indercte aard is, bv. door achterwege blijven van betalin gen of bestellingen aan ondernemingen, die een belangrijk deel van hun afzet in het rampgebied hadden. De rentevergoeding kan niet integraal zijn, maar zal beperkt moeten blijven van 23% over credieten van ten hoogste 10.000.Zij zal ook niet au tomatisch kunnen worden verleend, maar beperkt moeten blijven tot die ge vallen, waar in de rentelast in de prac tijk een zware last voor de betrokkenen betekent. Een beslissing zal dus van ge val tot geval worden genomen, nadat het crediet is verleend. Dit bericht heeft dan ook als hoofd doel, onder de aandacht te brengen, dat credietbehoevenden zich niet aanstonds behoeven afgeschrikt te gevoelen door de verplichting tot rentebetaling, die zij bij opneming van het crediet voor hun rekening nemen. Het is ons niet moge lijk van te voren te bepalen, of in een concreet geval de bijdrage in de rente zal worden verleend. De Bankinstellin gen, die uit het verloop van de aflossing kunnen concluderen, dat de rentebeta ling voor hun cliënt een (te) zware last betekent, gelieven zich dan in dergelijke gevallen tot onze Kamer te wenden met een gemotiveerd verzoek een bijdrage als bovenbedoeld te verlenen. Ook de credietnemers zelve kunnen een derge lijk verzoek doen. Nader schrijft de K. v. K. ons hier over nog: De direct of indirect door de water snood getroffen winkeliers of ambachts lieden, die voor de noodzaak staan hun bedrijfskapitaal aan te vullen, kunnen voor zover de gemeente, waarvan zij in gezetenen zijn bij het Borgstellingsfonds voor de Middenstand is aangesloten, een beroep doen op dit Fonds. In het alge meen blijven de onder zekerheid van het Fonds door de N.V. Nederlandse Middenstandsbank te Dordrecht te ver lenen credieten beperkt tot bedragen van ten hoogste 2000.in bijzondere gevallen 3500.In vele gevallen zal deze grens te laag liggen om van effec tieve hulp sprake te doen zijn. Daarom heeft de Kamer naar andere middelen uitgezien om de door de wa tersnood getroffen neringdoenden hulp te bieden. Een rechtstreekse credietver- lening in samenwerking met de andere Zuid-Hollandse Kamers te organiseren in een stichting Zuid-Holland 1953, kon de instemming van de Regering niet ver krijgen. In haar vergadering van 8 April heeft de Kamer toen besloten aan di rect of indirect getroffen bedrijven een tegemoetkoming te verlenen in de ren te van door hen bij bankinstellingen op te nemen credieten van ten hoogste 10.000.—. Deze rentevergoeding kan niet inte graal zijn, maar moet beperkt blijven tot een percentage van 23% en wel in die gevallen, waarin de rentelast in de practijk een zware last voor de betrok kenen blijkt. Dit brengt mede, dat de door de Kamer te verlenen bijdrage in de rente moet aangevraagd worden via de Bank door welke het crediet is ver leend. Uiteraard geldt deze faciliteit ook voor de borgstellingscredieten waarvan hierboven sprake was. Op deze wijze kon aan de beperkte hulp, door het Borgstellingsfonds te ver lenen, een verlengstuk worden toege voegd, dat niet van praktische betekenis ontbloot is. Ontegenzeggelijk is ons eiland, Flak kee met name, de laatste jaren wat meer bekend geworden. Er is namelijk nogal eens over geschreven. Neen niet altijd in vleiende bewoordin gen. Verre van daar. In de boeken van Rudolf van Reest, (van Spronsen) de vroegere redacteur van de Maas en Scheldebode komt Flakkee er niet best af. Als men op die boeken zou afgaan, dan krijgt men een afkeur van de Flak- keese mensen zoals ze ons daar gete kend worden. Beter kan men zeggen zoals ze daar mistekend zijn. De man heeft de mensen zitten bekijken van uit een scheve gezichtshoek, 's Mans voor ingenomenheid tegen onze eilandbewo ners heeft geen zuivere beelden maar akelige caricaturen doen ontstaan. Flak kee getypeerd door mensen met een laag, vuil karakter. Gelukkig heeft de vooringenomen schrijver het er zo dik opgelegd, dat ieder onbevooroordeeld le zer dadelijk tot de conclusie komt „Zo Rudolf van Reest de mensen van Flak kee tekent, beter mistekent, neen, zo zijn de mensen van Flakkee niet!" Maar zulke boeken doen hun werk. Hun fatale invloed werkt door. Wat de schrijver er mee beoogt om een bevol king zo in verachtelijke typen uit te beelden kunnen we het best maar voor zijn verantwoording laten. Mogelijk te leurstelling? Ressentiment van de zo bevooroordeelde schrijver? Omdat hij zijn doel niet kon bereiken? En de zaak die hij te leiden had in de grond werkte We zouden een en ander gaarne laten rusten indien we niet van oordeel wa ren, dat dergelijke schrijverij de bewo ners van ons eiland onrecht en kwaad doet. Ook kwaad doet. De invloed van het geschreven woord, vooral van een boek is groot. Men gelooft het, omdat het in een boek openlijk geschreven wordt. De eenvoudige lezer doorziet niet de verkeerde tendenzen, die er aan ten grondslag liggen en zo komen de eiland bewoners door dergelijke sensationeel geschrijf in verachting. 't Gevaar bestaat dat zich een zekere weinig vleiende publieke opinie gaat vestigen. Een verkeerde opinie, die mo gelijk weerklank vindt tot zelfs in de re geringskringen. Dan krijgt men zoals enige jaren geleden een provinciaal rap port te verwerken waarin aan de bevol king eigenschappen worden toegelicht, die de toets van een zuivere kritiek niet kunnen doorstaan. En daarom ligt op iedere schrijver zulk een grote verant woordelijkheid. Vooral wanneer het schrijvers zijn van de overkant". En vooral wanneer ze uitgaan van een ver wrongen bevooroordeelde ons eiland vreemde instelling. Iemand van buiten het eiland, eni dat is met alle streken van ons land het ge val, zal de volksziel moeilijk kunnen ver staan. De psyche van de mensen zuiver aanvoelen. Slechts een langdurig ver blijf en liefde tot het volk zullen daar toe in staat stellen. Zeker geen haat, teleurstelling of ressentiment. Gaat men dan toch aan het schrijven dan krijgt men een totaal vertekend beeld van de mensen. Hoe gevaarlijk dergelijke schrijverij is bleek ons dezer dagen. En hoe licht der gelijke bevooroordeelde schrijvers school maken kwam dezer dagen zelfs tot uiting in het blad „De Hervormde Kerk" van 30 Mei 1953. In dat blad schrijft Ds A. K. Straatsma over een boek van Ru- dolf van Reest: ,,De Samaritaan". In verband met wat we hier boven schre ven begrijpt de lezer zeker al dat de be volking van Flakkee er in dat boek niet best afkomt. Er is in dat boek ook spra ke van een potige burgemeester. Dat woord potige neemt Ds Straatsma grif over. Want zo'n figuur is voor Flakkee nodig. Met minder kan het niet toe. „Persoonlijk voeg ik er de wens aan toe, dat er ook nog eens in die ge meenten een potige dominé mag ko men, van het slag van ,,de Samari taan", iets minder uitbundig, maar even dapper en doorzettend. Die zijn kansel niet misbruikt om de weini ge mensen in de kerk, die de repu tatie van bekeerd te zijn, te vleien. Die meer eerbied heeft voor het Evangelie dan voor de traditie en de dorps-adat. Maar hij zal het er om de dood niet gemakkelijk krij gen, als het hem lukt in het leven te blijven. Ik heb zo'n idee, dat het gemakkelijker voor hem zou zijn om zendeling onder de kannibalen te worden." Dat is een persoonlijke uitlating van Ds Straatsma. We willen in dit ver band ook een persoonlijke uitlating neerschrijven. „Waarom schrijft Ds Straatsma zo'n auteur klakkeloos ha? Waarom gaat hij zelf zich eerst niet persoonlijk op de hoogte stellen? Een vertekend beeld is weer van de bewoners van Flakkee ge- gegeven. En niet zo mis. „Erger dan de kannibalen zijn die Flakkeeërs! En dan de stijl en woordkeuze: „Hij zal het er om de dood niet gemakkelijk hebben." Alles behalve stijl voor een dominee. En waarom dat alles? Waar om schreef Rudolf van Reest zo sensa tioneel over de Flakkeeërs? En waar om volgt Ds Straatsma hem daarin zo klakkeloos na Omdat het Flakkeese volk in overgrote meerderheid rechtzin nig is. Vast wenst te houden aan Gods Woord en de belijdenis. Dat is de bit tere wortel bij Rudolf van Reest. Be grijpelijk door 's mans kerkelijke ont wikkeling, daar hij zijn groepje alleen als de zuivere, de ware kerk beschouwt en alles wat daarbuiten is niet tot het verbondsvolk rekent, Zo leren immers de mannen van arti kel 31. Exclusief tot het alleruiterste. En die gereformeerde gezindheid, die trouw aan Woord en belijdenis, doet Ds Straatsma over de Gereformeerd Her vormden van Flakkee in een officieel orgaan van de Hervormde Kerk schrij ven als van een volk erger dan de kan nibalen! Schrijven is verantwoordelijk. Dat het meer werd bedacht. En zeker als men schrijft over een ganse streekbevolking. Had Ds Straatsma dat bedacht, de voor stelling van de Flakkeese bevolking „erger dan kannibalen", was zijn pen niet ontvloden. Laat Ds Straatsma het eiland maar doorkruisen van De Plaat tot Ouddorp. Geen haar zal hem ge krenkt worden! Hij za,l er een bevolking aantreffen, die met veel gebrek wenst te leven naar Gods Woord en naar de belijdenis gegrond op de H. Schrift. Om daarvoor de Flakkeese mensen uit te schelden voor erger dan kannibalen, dat mag mooi gevonden zijn in dominees door Rudolf van Reest voorgelicht brein, maar het is onwaar en in strijd met de waarheid en daarom te rangschikken on der het liegen en lasteren wat Gods Wet scherp verbiedt. Mogelijk houdt Ds Straatsma van sterke uitdrukkingen, wat we getuige zijn verder schrijven wel aan moeten ne men, mogelijk bemint hij de satire, maar dan moet er een grondslag van waar heid zijn en die wordt gemist weshalve zijn persoonlijke uitlating het karakter krijgt van leugen. Ondertussen: Flakkee's rechtzinnig volk en kannibalen zijn met elkaar ge associeerd en dan doet zulke schrijverij het wel. Stemming wordt gekweekt tegen het volk van Flakkee ook door Ds Straats ma's geschrijf. MIDBELHABNIS Wethouder J. Vroegindewelj is nog steeds ernstig ziek. Hij vertoeft in het ziekenhuis te Dirksland, waar hij dezer dagen een, ernstige operatie heeft on dergaan. Schoolreis. Kinderen van de Groen van Prinsterer School zullen van 27 Ju li tot 3 Aug. op kosten van het Rampen fonds een week vacantie doorbrengen in de omstreken van Venlo. MIDDELHABNIS—SOMMELSDIJK Eerste woningwetwoningen na de ramp te MiddeihamisSommelsdijk Donderdagmorgen ging de vlag in top op de in aanbouw zijnde huizen in de A. J. de Graaffstraat te Somm.elsdijk, de eerste woningwetwoningen, die na de ramp op Flakkee en vermoedelijk in het gehele rampgebied verrijzen. Deze woningen worden gezèt voor re kening van de woningbouwvereniging Sommelsdijk, acht in totaal. Zij zullen de woningnood weer enigermate helpen lenigen. De voorzitter van de woningbouwver eniging was bij het vlaghijsen tegen woordig en hield daarbij een korte re de, waarin de verheuging van het be stuur vertolkte over deze bouw. Hij sprak zijn beste wensen uit voor een vlot verloop der werkzaamheden en een spoedige oplevering. Namens bestuur en aannemers overhandigde hij aan de werklieden een enveloppe met inhoud, kennelijk met de bedoeling dat met na me de werklieden in de feestelijkheid zouden delen. Architect voor deze huizen is Ir Snel- leman, de gemeentearchitect, dagelijks opzichter is de heer A. Lagerwerf uit Rhoon, die door de woningbouwvereni gingen van Sommelsdijk en Middelhar- nis is aangesteld. Aannemer is de heer C. Kroos te Middelharnis, metselaar fa. C. Boeter Zn. te Sommelsdijk, onder aannemer metselwerk fa. Groen uit 's- Gravenhage, schilder de heer van Hulst, eveneens uit Sommelsdijk. Eenzelfde plechtigheid als te Sommels dijk vond 's middags te Middelharnis plaats, waar volgens architectuur van de heer Kloppers in de wijk van de Steeneweg, nader omschreven: aan de Berkenlaan, 11 woningwetwoningen wor den gebouwd door fa. van Hennik Zn te Sommelsdijk, met als schilder de heer De Vogel uit Melissant. Ook hier heeft de heer Lagerwerf het dagelijks opzicht. Men moet zich zeker verheugen over deze nieuwbouw. Voor Flakkee betekent het het begin van bouwen voor het eerst na de ramp en het is te hopen, dat deze voorbeelden uit Sommelsdijk en Middel harnis spoedig in alle gemeenten, waar woningnood heerst en waar de ramp het woningbezit ernstig aantastte, binnen de kortst mogelijke tijd kan worden nage volgd. Gezien de grote woningbehoefte is het ook nodig dat het niet bij een gering aantal huizen blijft. Er zullen op Flakkee veel grotere aantallen moeten verrijzen. Wij hopen dan ook nog menig maal, dan hier dan daar en liefst bin nen zo kort mogelijk tijdsbestek, vele vlaggen meer omhoog te zien gaan. SOMMELSDIJK Schoolkinderen naar Venlo. Kinderen uit de school met den Bijbel te Som melsdijk zullen van 20 tot 27 Juli, op kosten van het Rampenfonds een week vacantie doorbrengen in de omstreken van Venlo. DIRKSLAND Beroepen te Dirksland Cand. T. Poot van Bodegraven bij de Herv. Kerk HERKINGEN Van de dienstplichtigen van de lichting 1954, die op 6 Juli jl. zijn ge keurd zijn geschikt bevonden: T. Best- man, J. E. Coenradie, J. de Jong, W. Markus, C. Ras, P. van der Veer, Jacob van Wageningen. Voor goed ongeschikt werd verklaard L. J. van der Velde en ten aanzien van I. J. van der Vliet werd de beslissing uitgesteld. Op het op 14 Juli j.l. afgenomen examen voor brandwacht 2e klasse, slaagden alle leden van de plaatselijke vrijwillige brandvvreer. Het examen werd afgenomen door de districts-inspecteur van het brandweerwezen. Woensdagmiddag vond in tegen woordigheid van de directeur van het telefoondistrict Rotterdam en een aan tal genodigden de ingebruikname plaats van het geheel herstelde P.T.T. gebouw tje aan de Tuinstraat. Hierdoor kreeg de gemeente weder een eigen kieskring en vervielen de aansluitingen welke uit nood met Middelharnis waren verbon den. Dinsdag heeft het Brandweercorps alhier examen afgelegd voor de Dis trictinspectie Z.H. met het gunstig re sultaat dat alle leden zijn geslaagd voor Brandwacht 2e klas. Het corps heeft de opleiding genoten van hun Comman dant de heer B. Doornhein. J.l. Donderdagmorgen brak er brand uit in de woning van de groentenhande- laar Melissant. Deed dit geval zich aan vankelijk ernstig aanzien, het kon door de bewoners spoedig worden geblust. MELISSANT Predikbeurt. A.s. Dinsdagavond 6.30 uur hoopt aUiier voor de Ger. Gem. op te treden Ds Hage uit Aalst. Huis verkocht. Het huis aan de Mo lendijk voorheen bewoond door wed. C. van Beek is afgemijnd door B. van Oudenaren Jz. STELLENDAM Cremeenteraadsverkieziiig. De dagen der candidaasstelling en der stemming voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Stellendam, zijn vast gesteld onderscheidenlijk op 23 Juli 1953 en 4 September 1953. De muziekvereniging „Apollo" zal Zaterdag aanstaande deelnemen aan het Federatief concours te Apeldoorn, waar zij zullen uitkomen in de Vaandelafde ling. Woensdag 22 Juli a.s. zal Goerees Jeugdkoor deelnemen aan het concours te Leldschendam in de 1ste Afdeling en op Donderdag 23 Juli zal Goerees Ge mengd Koor deelnemen aan het concours te Leldschendam in de afdeling Uitmun tendheid. Maandag is alhier een schip steen gelost voor de bestrating der Gemeente. een zakje van die goede fijne ouder wetse PEPERMUNT. Zeker, ze is duurder dan andere. Maar het is ook iets aparts. 45 et. per ons in Wed. Kurvinks Drogisterij. OUDDORP 3e Poterbewaarplaats. Naar vnj ver nemen worden hier plannen gemaakt om een 2e Coöp. poterbewaarplaats te bou wen. Zestig personen gaven zich op voor deelname, men kan zich nog enkele da gen opgeven bij de heren KI. Grinwis Jz. en KI. Meijer Wz. en T. Lodder Com.z. Op Dinsdag 21 Juli a.s. des nam. 3 uur zal ten huize van de gemeentearts, de heer J. Ruizeveld, gelegenheid wor den gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken van hen, die zich daartoe aanmelden of daartoe wor den voorgebracht. Bij twijfel omtrent de gezondheidstoestand van de in te enten persoon raadplege men vooraf de huis arts. Voor een juiste vermelding van de namen in de vacclnebewijzen dienen trouwboekjes of geboortebewijzen te worden medegebracht. Bunkers weg! De bunkers staande langs de Goereese achterhaven heeft men dezer dagen uit elkander laten springen. De puin zal worden besteed voor de herstelwerkzaamheden aan de wegen. Aanbesteding. Voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van W. v. d. Wende Ez. waren op de gehouden aanbesteding de laagste inschrijvers voor metselwerk Gebr. Boelaars voor het timmerwerk Cor. Kaptein. De E.H.B.O. Vereniging en de leden van het Roode Kruis zullen Zaterdag middag haar oefening houden in het openbaar. Aan dhr J. J. Struik te Dordrecht is volgens tekening van C. v. d. Bok door B. en W. vergunning verleend voor het bouwen, van een zomerhuisje in de pol der West Nieuwland en een voor A. Vis ser te Ouddorp. NIEUWE TONGE Tijdrede Ds Blok. Op Donderdag 23 Juli a.s. hoopt Ds M. Blok van Rotter dam een tijdrede uit te spreken in „Ons Dorpshuis" alhier. Aanvang 7 uur. OUDE TONGE Gebruik Douche-inrichting. Het roos ter van de Douche-inrichting is gewij zigd als volgt: Vrouwen en meisjes kunnen van de douche gebruik maken, elke werkdag tussen 9 en 12 uur voorm. Voor de mannen is dit elke werkdag van 13 tot 17 uur nam. en op Maandag, Dinsdag en Donderdag des avonds van 17.30 tot 19 uur; Woensdag van 17.30 tot 18 uur; Vrijdag van 17.30 tot 20 uur, 's Zaterdagsavonds niet. Wanneer er na bezette tijd nog gedoucht moet worden gelieven men van te voren te waar schuwen. Badmeester is dhr J. M. Knoope. Fyne vacanties voor de jeugd. De Oude Tongse schooljeugd zal door de adopterende gemeente Haarlem een fijne vacantie in deze stad kunnen doorbren gen. Gedurende 14 dagen zullen namelijk 240 schoolgaande kinderen bij de school jeugd van Haarlem mogen logeren. De ouderen die geen school meer be zoeken, zoeken het wat verderop. Don derdag zijn er 34 meisjes tussen de 15 en 23 jaar naar de Ardennen vertrok ken, volgende week gaan er 30 jongens ook naar dit mooie stuk natuurschoon. ■Een drietal jongelui zijn zo gelukkig door loting een vacantie in Engelajid te mogen doorbrengen. Collecte Roode Kruis. De collecte ten bate van het Nederl. Roode Kruis heeft in deze gemeente 369.74 opgebracht. OOLTGENSPLAAT Waterschouw. Het bestuur van ,,De Dijkring Flakkee" deelt mede, dat Za terdag 18 Juli a.s. des voorm. 9 uur in de omliggende polders waterschouw zal worden gehouden. Aardappelen in het rampgebied. De oogst van aardappelen zal in het ramp gebied niet groot zijn. De enkele aan wezige percelen staan er voor het me rendeel slecht voor. De landbouwer J. V. Gurp die op een perceel aan de Lan- geweg nog niet van de minste gewas sen heeft, is thans begonnen met het rooien van deze aardappelen die bestemd zijn voor pootgoed. De uitkomst is ma tig; de kwaliteit is evenwel goed te noemen. Bestrating vordert veel werkkraeh- ten en materiaal. De bestrating die (^j kuxmen wel zeggen) een maand na de ramp is begonnen vordert goed en het laat zich aanzien dat binnen een afzien, bare tijd bijna het gehele dorp weer nor- maal is te berijden. De Groningers l^eb. ben wel het meest tot deze her-bestra- ting bijgedragen. Gezien hun voortref. felijke steun is het mogelijk geworden dat Ooltgensplaat vlug uit de precaire toestand is verlost. Het gemeente per. soneel heeft aan andere werkzaamheden handen vol werk en stond voor een on- overkomelijke opgaaf om het geiieie wegdek dat was verwoest met eigej personeel uit te voeren. Deze week is de laatste hand gelegd aan de Voor straat. Deze straat die voor het verkeer een der voornaamste wegen vormt, ont sluit weer een normaal verkeer in het dorp. Hopelijk zullen ook de Ernma- straat en het Boomgaardpad met de Pr, Bernhardstraat worden vernieuwd. Een spoedige verbetering is daar dringenij gewenst. Afgezien hiervan kunnen wij zeggen, dat de bestrating in zijn geheel zoals deze thans is uitgevoerd, alleszins een practische en noodzakelijke verhe- tering en herstel heeft ondergaan. Examens. De lieer G. J. Kobus slaag de aan de GemeenteUjke Kweekschool te Dordrecht voor de acte handenarbeid. Jaarvergadering „Beter Wonen", Vrijdagavond 17 Juli 7.45 uur komt de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" in „Hotel Hobbel" in jaarvergadering bijeen. In deze vergadering zal een nieuw bestuurslid in de vacature dhr C. V. Kempen worden gekozen, evenzo een commissaris in de vacature dhr A. de Vries. Besproken zal worden de toe zegging bouwvolume, terwijl belangheb benden zich kunnen melden voor een nieuwe woning. Uit het financieel verslag dat de vergadering zal worden voorge legd ontlenen wij, dat aan woninghuur in 1952 is ontvangen 12240.80, aan Rijksbijdrage 36615.dit voor de ja ren '51 en '52). Voor annuïteiten is uit- gegeven 46615.voor timmei'werk 122.91, metselwerk 315.52 en schil derwerk 2724.50. De beplanting kostte 324.95. De rekening sluit met een sal do van 469.91. ZONDAG 19 JULI 1953 MIDDELHABNIS Herv. Kerk v.m. 9.30 en 6 uur dhr C. J. Kesting. Chr, Geref. Kerk 10 en 6 uur Ds G. A. Zij- derveld van Grand Rapids (U.S.A.) Ger. Kerk 10 en 6 uur Ds Muntingli - Ger. Gem-. 10 en 6 uur lezen. Ger. Kerk Ai't. 31 10 en 5 uur Ds P, Lok. SOMMBLiSDIJK Herv. Kerk 10 uur dhr Vetter en 6 uur Ds van Asch. Rem, Kerk 10 uur Ds D. Tjalsma van Gro ningen. HERKINGBN Plerv. Kerk 9.30 en 6 irav Ds Boertje. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur Ds Postma en 6 uur Cand. Bultman van Zwolle. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen MELISSANT Herv. Kerk 10 uur Ds v, Asch en, 6 uur lezen. Ger. Gera. le zen. Ger. Kerk geen opgaaf. STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr Bouman. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur dlu' Vroegindewelj van Middelharnis en 6.30 uur dhr de Reus van Ouddorp. (Bijbellezing.) OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds Steur. Ger. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds SchoUng. Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 7 uur Ds Hage. Doopsgez. Gem. 9.30 uur Ds Bilderbeek van Bolsward. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur Ds van Drenth en 6 uur dhr Vetter. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur dlu' Hartman en 6 uur Ds J. C. Woltliers. Ger. Gem. lezen. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. Cand. H. C. Bultman van Zwolle en 6 uur Ds J. V. Drenth. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur Ds M. Norg van Duin- seperk. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur le zen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur dhr J. Neijenhuis. DEN BOMMEL Herv. Kerk 9.30 uur le zen en 6 uur Ds Postma (H. Doop.) Ger. Kerk 10 en 6 uur Ds Bedce!' STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 uur Ds Wolthers en 6 uiff Ds Steur. Ger. Kerk 9.30 uur Ds Loosman en 3 uur Ds Muntingh, - Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bS' staan van de Bond van Smeden-Con- structie en Machine reparatie bediij'.'f' werd op 14, 15 en 16 Juli een vergade ring gehouden te Utrecht, waaraan eet grote tentoonstelling was verbonden va» v/erkstukken door leden van de boM vervaardigd. Ook waren hier inzendin gen uit Duitsland, België, Frankrijk eH Luxemburg. Honderden werkstuldte» waren in het Jaarbeursgebouw tentoon gesteld. De heer I. A. Mosselman van de ma Mosselman en Vis te Somnrelsdij» vervaardigde voor deze tentoonstelling een bronzen dubbelwerkende pomp, zial' deze firma er reeds velen op de beken de Movi-sproeimachines heeft afg^'*' verd. De heer F. Nieuwland van de fa, Nieuwland Fz. te Dirkslaird zond ef' miniatuur landbouwwagen in. Beide inzendingen werden met P'')' zen bekroond, v/at, gezien de vele b"'' derden werkstukken, die werden Ji^**' poseerd, zeker een onderscheiding n''» worden genoemd. Wij feliciteren de prijswinaars en con stateren ook hier weer, dat Flakkee ï'"^- weet te handhaven op het o-ahicA v?' ambacht en vakmanschap.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 2