Jjotdat <^e kiaox ^¥i Haal ook eens WM 5 NIEUWS UIT ZEELAND Plaatselijk Nieuws Uit alle provincies werkt men aan onze dijken Met Rheumatische Pijnen moet U niet door blijven lopen. Roei ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. KERKNIEUWS Het Schisma in de Ger. Gemeente ^Jraagt ew draagt GLADDE RINGEN 5chmmm9tlL Het donkere Flakkee iT^eaMag 15 Juli 1953 „E I L A N D E N - N I E U W S" Blz. 3 ^„yficatiebesluit" Burgerlijke Rijks- btenaren 1952 (vacantie-uitkering- ?c3) wordt met algemene stemmen .„ngenomen. ng voorz. deelt mede, dat zoals de ,i reeds bekend is, aan de gemeente Oostenrijkse woningen zijn toegewe- De centrale directie van de weder- ,'L'ouw dringt thans er op aan om spoe- tot aanbesteding van de funderings- „erkzaamheden over te gaan. B. en W. hebben reeds onder de plaatselijke met laars een onderhandse inschrijving fehouden met als resultaat, dat deze Irkzaamheden door Chr. v. d. Veer kunnen worden uitgevoerd voor 5760 door A. Kerkhof-Mans voor 5858-. Aangezien de prijs en de aarmemer de foedkeuring van de centrale directie Lhoeven is voorgesteld om de funde- -jggswerkzaamheden te gunnen aan Chr V d. Veer. pe berichten hieromtrent kunnen ■meug binnenkomen. De raad kan zich Jjei-mede verenigen. Zonder hoofdelijke stemming worden vastgesteld de 11e begrotingswijziging ^enst 1952 (exploitatit woningwetwo ningen); de 12e wijziging 1952 (herbe- rekening rente-omslag) en de 13e wij ziging voor het dienstjaar 1952 afslui ting dienstjaar 1952). Vervolgens wordt vastgesteld de 7e wijziging voor het dienstjaar 1953 inza ke de bouw van een ambtswoning voor de gemeente-secretaris. De voorz. deelt mede, dat de premie in de kosten van het rijk zal bedragen 4050.terwijl (Je huurwaarde is vastgesteld op 360.- per jaar. De bouwkosten zijn geraamd op 18.000.zodat ongeveer 14.000 voor de gemeente resteert. Indien Ged. Staten zich met deze uitgaaf kunnen verenigen kan tot aanbesteding worden overgegaan. Pe rekening vande vleeskeurings dienst. Kring Dirksland, over 1952 is ingekomen. Deze vertoont een batig sal do van 5700.66, waarvan voor de ge meente Herkingen is 339.69. De reke ning met deze meevaller wordt goedge keurd. Tenslotte deelt de voorz. mede, dat van het voorlopig comité Maatschappe- Werk West-Flakkee een bericht is ontvangen omtrent de mogelijkheid van aanstelling van een maatschappelijk werkster voor de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen. De kosten zullen voor de gemeente 500.— bedragen, te.x-wijl ook de kerke lijke gemeenten zullen bijdragen. Met algemene stemmen wordt hiertoe besloten. Rondvraag De heer J. vaii Wageningen infor meert naar de mogelijkheid om loon- toeslag te verstrekken aan de arbeiders, die thans behulpzaam zijn bij het op ruimen van de gemeente. De voorz. zegt, dat dit onmogelijk is. Inmiddels is dit niet meer nodig, daar lij in de zelfde loonklasse geplaatst zijn lis de arbeiders, die de sloten uitdoen. De heer Hogerwerf vraagt of de wo ning, waarin voorheen mej. de Klerk woonde nog wordt afgebouwd. De voorz. zegt, dat eerst taxatie van ie rampschade moet geschieden en dat dan de woning kan worden afgebouwd. Beide gevels zullen van nieuwe steen worden voorzien, De heer T. Kalle vraagt of het niet mogelijk is de verlichting op de Schar- loodijk weder in orde te laten brengen. De voorz. zal hieromtrent met de E,M.G.O. in overleg treden. De lieren J, C. Kalle en M. de Geus hebben een vraag over de schuren en kippenrennen, welke door het water zijn vernield. De voorz. deelt mede, dat door het Adoptie-comité voor Tuindorp 10 schu ren beschikbaar zijn gesteld en dat de kippenrennen worden hersteld. Hierna sluiting. mDDELHARNIS—SOMMELSMJK - Uampschade. De Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk maakt be kend, dat allen die nog geen enquete- foi-mulier hebben ingevuld of voor wie liit niet gedaan is, en die dus nog geen TOorschot of uitkering huisraadschade vergoeding hebben ontvangen, zich liefst schriftelijk kunnen wenden tot het Bu reau van de Stichting voor Maatschap pelijk Werk, Voorstraat Sommelsdijk. - Sanatorium-verzekering. De Burge meester van Middelharnis en S'ommels- brengt het volgende ter algemene kennis: Gedeputeerde Staten dezer provincie berichten de Colleges van Burgemeester en Wethouders, dat de niet onaanzien lijke offers, welke de verpleging van tu berculose patiënten in sanatoria jaar lijks van de gemeenten en de provin cie vragen, genoemd College aanleiding hebben gegeven een onderzoek in te stel len naar de vraag of een meer algemene Verzekering van de bevolking tegen sa- natoriumkosten bevorderd zou kunhen gorden. Daarbij is gebleken, dat van de Nederlandse bevolking ongeveer 52% alleen primair tegen de kosten van sana- toriumverpleging is verzekerd en onge veer 26% een aanvullende verzekering heeft gesloten. Er is reden om aan te Jemen, dat deze cijfers ook gelden voor "eze provincie. betekent, dat van de 2.453.465 in woners, welke deze provincie telde op ^l Deo. 1952, er slechts (rond) 630000 ^Jjn, die bij verpleging in een sanato- fiuni aanspraak kunnen maken op een jsgemoetkoming, welke de verpleegkos- ten voor een belangrijk deel dekt; dat 'ond 1.270000 personen een bescheiden gedeelte van die kosten vergoed krijgen; *i dat voor rond 550000 personen op dit geen enkele verzekering geldt. Hoewel er reden is om aan te ne- hhh 0"<3er degenen, die tot dusver ebben nagelaten een vrijwillige sana- fiumverzekering te sluiten personen cbv'i*^ daartegen om redenen van prin- P'ele aard of anderszins bezwaar heb- en, menen Gedeputeerde Staten, dat en ander toch veelszins voortvloeit 'onbekendheid met het nut en de odzakelijkheid van het sluiten van de enomschreven verzekering. Niet ïnoet worden over het hoofd ge- trnit'i, voorkomend geval de be- ttokki snen zware offers zullen moeten teen ^ware offers zullen moeien dieh!!?'* onder zeer ongunstige omstan- linVT t^i^wijl de Burgerlijke Instel- ëen vo '',\berei_ "^^Ipende hand te bieden indien met ■'Th sociale befangen niet aï- Öe hof^^H zullen worden gevonden om Het aantal dijkwerkers dat thans aan onze geteisterde zeeweringen werkt, loopt in de honderden. Alleen van ons eiland, uit alle dorpen van Flakkee zijn het er een groot aantal, maar ook uit de diverse provinciën van ons land. 's Morgens rijden er bussen met dijk werkers, jeeps en fietsers naar de wa terkeringen, nauwelijks is het dag of ze trekken er op uit om tot de avond toe ibezig te zijn. De werkers van de „overkant" vertoe ven in woonwagens, woonketen, en woonarken, de laatsten liggen in de ha vens van Middelharnis, Dirksland, Her kingen, Oude Tonge en aan de Gala thee. Om er een beeld van te geven: over de pijpleiding aan de Hoek van St. Ja cob zagen we een leerling dragline-ma chinist met een bus vet op zijn rug. Hij kwam uit Groningen. Op de kruin van de nieuwe dijk aldaar een opzichter van de Prov. Waterstaat uit Utrecht met een sextant, om de hoogte aan te geven bij het heien van damwand. We ontmoet ten er dijkwerkers uit Sliedrecht. Hoge en Lage Zwaluwe. Op het stort werken Plakkeeënaars en Friezen samen. Een groep taludmakers komt uit Drenkte. Er zijn er ook uit Limburg en Gelderland. De Utrechtse Wegenbouw en de HoU. Beton Mij. is vertegenwoordigd met in drukwekkend materiaal. En kijkt U eens naar de vele zandwagens uit bijna alle provincies. Vrijdags als een groot deel van deze werkers huis toe gaan en 's-Maandags als ze terug komen, hoort men op de tramboot in alle dialecten spreken. Nog niet genoemd hebben we de bui tenlanders, de Belgen, de Duitsers. De ze mensen kunnen niet iedere week naar de Heimat en ze schikken zich daarin. Het is een nationaal en een interna tionaal gezelschap, dat aan onze dijken werkt. En hard werkt. Totdat ze gereed zijn. J. V. P. - betrekking tot- de voorzorg niet datge ne is gedaan wat gedaan behoorde te worden. In een en ander vindt de Burgemees ter, voornoemd, aanleiding de bevolking zijner gemeenten op te wekken om zich door verzekering te dekken tegen de kosten van verpleging in sanatoria. SOMMELSDIJK Door de heer Keijzer is tot uitbrei ding van zijn schoenmagazijn de schuur naast zijn woning, die tot dusver als garage dienst deed, aangekocht. Er zal een verbouwing tot magazijn plaats vinden. HEBKINGEN Actie voor de Kerk. Te Herkingen is door de Herv. Gemeente een actie op touw gezet „Werk voor de Kerk", waar bij èn door de jeugd èn door ouderen gelden worden ingezameld tot herstel van het interieur van het verwoeste kerkgebouw. Er is reeds een som bin nen groot 3157.51, waaronder een gift van één persoon, groot 600.Boven dien zijn volgens de Zaaier3 aan delen van 50.geschonken, in afdoe ning van oude schuld, rustende op het orgel. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag weer in het eigen kerkgebouw worden gekerkt. Sedert de ramp was het kerk gebouw der Ger. Gem. welwillend afge staan voor Herv. diensten. De officiële ingebruikname van het Herv. Kerkgebouw is bepaald op Woens dag 29 Juli a.s. De adopterende gemeen ten hebben n.l. twee gedenkramen ge schonken, die nog niet gereed zijn. De kerkdienst zal worden bijgewoond door een comité uit de adopterende gemeen ten, die deze ramen aan de Kerkvoogdij zullen overdragen. GOEDEREEDE Geitenkeuring. Donderdag 9 Juli heeft de G.G.V. haar keuring gehouden. Aan wezig waren 13 geiten. Van 2 jaar en ouder was de 1ste prijs aan J. v. Splunder. 2e prijs aan W. San- tifort, 1-jarige geiten Ie prijs J. v. Splunder en lammeren Ie prijs J. Witte, 2e prijs W. Santifort, Se prijs J. v. Splunder. een zakje van die goede fijne ouder wetse PEPERMUNT. Zeker, ze is duurder dan andere. Maar het is ook iets aparts. 45 et; per ons in Wed. Kurvinks Drogisterij. OUDBORP Geitenkeuring op 9 Juli 1953 op het erf van de heer J. W. Hameeteman te Ouddorp Door de ere-voorz. Burg. Kleijnentaerg werd een welkomstwoord gesproken en kon bij deze gelegenheid, in verband met de geleden watersnood schade medede len dat door de bond van Geitenfokver- eniging enige jonge lammetjes ter be schikking gesteld waren. Hierna werd het woord gevoerd door Burg. Geleedst, Oud Burg. van de Ge meente Ouddorp en voorz. van de bond Geitenfokverenigingen in Z.H. Allereerst zeide Burg. verblijd te zijn weer eens in zijn oude gemeente te kunnen zijn en bovenal verheugde het hem dat hij in de gelegenheid was om namens de bond 18 jonge lammetjes aan de getroffen leden aan te kunnen bieden. Daar na de oorlog de geitenstapel te rug is gelopen, was Burg. toch van me ning dat men de geit als de koe van de kleine man moet blijven beschouwen en bovendien dat de melk, een prima volks drank is. Hoofdassistent «S. de Jong uit Den Haag verzocht de leden, die door het lot een lammetje toegewezen kregen per soonlijk in contact te treden met de ge vers van deze lammetjes. Op de keuring waren weinig geiten vertegenwoordigd, waarvan er toch eni ge beste geiten met een prijs werden beloond. Daar er in het buurtschap de Oost dijk ook nog een keuring was, moest er wat vlug gewerkt worden, wat niet weg nam, dat een en ander een gezellige in druk op de aanwezigen maakte. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. Zaterdagavond half zeven hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds Hage van Aalst in het Vereni gingsgebouw der Ned. Herv. Kerk. Botsing die goed afliep. Vrijdagmid dag ontstond op de Magdalenadijk on der Oude Tonge, ter hoogte van de boerderij van dhr C. PoUemans een bot sing tussen een vrachtauto van de fa. V. uit Nieuwe Tonge en een personen wagen uit Dordrecht. De botsing moet vrij hevig zijn geweest want de vracht wagen kwam aan de Unkerzijde van de dijk in de sloot terecht. De chauffeur er van kwam met de schrik vrij en zijn wagen werd slechts licht beschadigd. De bestuurder van de personenwagen slaag de er in zijn auto op de dijk te houden, hoewel sporen duidelijk uitwezen dat ook deze een flinke schuiver gemaakt moet hebben. Deze wagen kwam er ook min der goed af. Een spatbord werd afge rukt, de wagen kreeg ook een lekke band en olietank en waarschijnlijk is ook de achteras beschadigd. De politie stelde direct een onderzoek in terwijl later ook de verkeers-inspectie het ge val kwam onderzoeken. Het mag een wonder heten dat er bij deze botsing geen lichamelijk letsel is opgelopen. OOLTGENSPLAAT Bijna verdronken. Mevr. Versendaal- Vinke zag Vrijdagmiddag vanuit haar hotel een kind in de volle kaai sparte len. Terstond waarschuwde zij haar man die bij aankomst nog juist de kleine drenkeling kon grijpen. Het bleek het 3- jarige kleinzoontje van dhr P. v. Kem pen te zijn die geheel alleen aan de kaai speelde en vermoedelijk is uitgegleden en voor de sluis in het water terecht kwam. Toen dhr Versendaal de kleine boven had begon het te huilen, een te ken dat de levensgeesten niet waren ge weken. Het komt tegenwoordig veel voor dat kinderen aan de kaai hun spel zoeken. De ouders mogen hier wel op toe zien en trachten hen van het water vandaan te houden. Eerste groep straatinakers neemt afscheid van de rarapgemeente Ooltgensplaat De eerste groep straatmakers die dOor bemiddeling van de adopterende gemeen te Groningen en ommelanden in de rarapgemeente Ooltgensplaat en Den Bommel op het eiland Goeree-Overflak- kee gedurende 2 x 2 en 1 x 3 weken is 7 weken werkzaam zijn geweest, kwamen Vrijdagavond in het historische Raad huis van Ooltgensplaat bijeen om af scheid te nemen. In de Raadzaal waren behalve de Groningers met hun chef dhr V. d. Woude, mede aanwezig Burgemees ter Hordijk van Ooltgensplaat, Burgem. de Kruljff van Den Bommel, de Wet houders de heren Waling en de Vos, de waam. gem. secretaris dhr Vetter, de gemeente-architect dhr S. de Vries en het Hoofd gemeentewerken dhr Jac. de Vos. Dank aan Groningen en zijn werkers Burgemeester Hordijk verwelkomde de aanwezigen, daarbij opmerkend, dat het nu geen afscheid nemen is van dames, maar van heren. Het was de laatste tijd traditioneel geworden om op Vrijdag avond van de een of andere club afscheid te nemen. Meest waren het dames die hulp hadden geboden maar nu vanavond zijn de rollen omgekeerd. De gemeente Groningen en ommelan den, aldus Burgem. Hordijk heeft zich het lot van onze gemeenten aangetrok ken en zond hulp. En wij mogen wel zeggen: zeer gewaardeerde hulp. Naast de administratieve bijstand die onze secretaris mocht ondervinden kwam al spoedig de eerste groep straatmakers met hun helpers en een chauffeur. Voor af waren besprekingen gevoerd met dhr V. Helden, v. d. Woude, Kok en andere en daarbij kwam vast te staan dat het herstel der straten een eerste vereiste was. Door het water overspoeld waren vele straten niet meer begaanbaar. Ons College en de ingezetenen zgn vol be wondering en dankbaarheid voor het mooie en noodzakelijke werk dat zeer vakkundig door U allen is uitgevoerd. Van een oude kei wist nog een be hoorlijke straat te maken. Onze waarde ring is zeer groot en t.z.t. hopen wij U voor uw attentie iets te mogen aanbie den als dank en tevens als aandenken. Voor uw prettige omgang en goede team geest wist U een juiste sfeer te schep pen. Als symbool van al deze waarde ring overhandigde de Burgemeester dhr V. d. Woude een fles wijn, die aan allen werd meegegeven voor de huiselijke kring. Als ik na de ramp over de Molendijk reed, aldus Burgemeester Krugff van Den Bommel, dan was het hobbelen en botsen, maar na behandeling door de he ren uit Groningen gleed men over de Molendijk heen. Onze straten zijn keurig afgewerkt en daarvoor onze hartelijke dank. Beide Burgemeesters spraken openlijk hun dank uit aan de adopterende ge meenten voor al hun hulp. De heer Kees de Vries, een der straat- makers, beantwoordde de sprekers. Al lereerst stond spreker stil bij de eenvoud van mens tot mens die hij hier had aan getroffen. Dit heeft ons helemaal inge nomen. De collegaliteit is groot en bij de omgang polst je op de bodem vaïi die mens. Ook bij de Burgemeesters en de burgers mochten wij een echte vriend schap ontmoeten. De bakjes" koffie en de „brokken" tijdens ons werk ontvan gen vonden wij overweldigend en ook zeer interessant. Zuster Bos van het wijkgebouw en haar helpers, de ploeg van de centrale keuken en van de can- tine en verder allen zeggen wij harte lijk dank. Wij gaan met een heerlijk ge voel naar huis en gij hebt ons in die 7 weken, van niet thuis te zijn ons er doorheen gebracht op een hartelijke wij ze. Van Burgem. de Kruijff mochten de heren twee bUkjes vis in ontvangst ne men. Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuiverende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen, Uw lever, nieren en ingewanden trager wer ken. De zes minerale zouten van Kru schen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzuiver- heden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf jJie pijnen tot het verleden. Te Dordrecht is het conflict in de Ger. Gemeente ook doorgewerkt. Enige kerkeraadsleden, die zich niet achter de besluiten van de Synode wensten te stel len, hebben kerkdiensten georganiseerd in het gebouw Waarheid en Vrede". In deze gemeente is zeer van invloed dat de uitgetreden predikant Ds Aangeen- brug Dordrecht diende van 1946'1950. Te Dinteloord heeft op een ietwat rumoerige vergadering -de gemeente voor het grootste deel zich tegen de be sluiten van de Synode verklaard. De enige ouderling, de heer van Eek, staat nu met een klein aantal leden alleen. -Ds Mallan van Bruinisse was hier consu lent. Dinteloord ig een kleine gemeente, volgens het jaarboekje met 124 leden en 100 doopleden. Generale Synode. De generale Synode zal D.V. 27 en 28 Juli te Utrecht op nieuw bijeenkomen. Beroepen. Bij de Geref. Gem. te S'cherpenisse is beroepen Cand. A. Hon- koop uit Den Haag. MET LEVENSLAJVGE schriftelijke fabrieksgarantie. Paraphrase Heilige Schrift (Efeziërs en Petrus I en II) door J. Smelik. Uit gave T. Wever, Franeker. Met regelmaat komen paraphrases over de Heilige Schrift van de persen van de fa. Wever. Dit keer de brief aan de Efeziërs en de brieven van Petrus. Vooraf geeft de schrijver een inleidend woord op deze Bijbelboeken, die op zich zelf al zeer leerzaam zijn. De meiring van de Staten vertalers wordt er ook bij aangehaald. Deze paraphrases werken zeer verhel derend bij het ernstig bflbel-lezen. Voor al bij die gedeelten, die voor de gemid delde lezer zwaar zijn om te verstaan. Prijs geb. 2.60. „Man en Vader", Uitgave La Ri viere Voorhoeve, Zwolle. Prijs geb. 5.90. Over vrouwen en moeders zijn al veel boeken verschenen, maar tot nog toe be stond er geen boek speciaal voor de man en vader, waarin diens problemen en diens strijd naar voren komen. In elf hoofdstukken wordt hier een verhandeling gegeven over de man, zijn bijzondere geschapenheid en plaats in de gemeenschap van menselijke wezens. Wij hebben deze hoofdstukken met intense belangstelling gelezen en al zijn we het niet met alles precies eens, de man en vader wordt hier van verschillende zij den belicht, waaruit voor iedere man en ook voor iedere vrouw wat te leren valt. De man zal op bepaalde punten zichzelf zien getekend en de vrouw zal bij het lezen te beter de man leren ken nen. Er zijn hier „deskundigen" aan 't woord, een paedagoog, een psycholoog, een psychhiater, een predikant, een lei der van een bureau voor huwelijks- en gezinsmoeilijkheden, een sexuoloog en een litterator. En ook: één vrouw, een vrouw die een kostelijk hoofdstuk heeft geschreven hoe zij een hele reeks man nen ziet. Om de lezer een indruk te geven van dit boek, noemen we hier de titels van de hoofdstukken: 1. Man en Vader door Ds G. Lugtigheid; 2. Op Huwelijksvoor waarden door Chr. W. J. Teeuwen; 3. De bestaande nood, door Ds G. Lugtig heid; 4. De man en zijn vrouw. Dr J. C. Roose; 5. Hoofd van het gezin, Ds G, Lugtigheid; 6. Geslachtsgemeenschap en gezinsvorming; 7. Hoofd der vrouw. Dr N. J. Hommes; 8. De vader en zijn kin deren. Dr. J. C. Roose; 9. Tussen werk e^ Gezin, Dr Joh. v. d. Spek; 10. Een vrouw over mannen, A. M. de Moor, Ringnalda; 11. Uitgevlogen, A. Wape- naar. Dit boek zal zeker bij speciale gele genheden verjaardagen, vaderdag e.d. aan mannen en vaders worden cadeau gegeven. -------------O------------- HULP VOOR JAPAN UIT NEDERLAND DEN HAAG. Het Nederlandse Roo ds Kruis heeft voor de slachtoffers van de watersnood op Japan een partij goe deren verzonden, bestaande uit 2400 wit te jurken, 1200 katoenen pakken en 200 katoenen rokken, benevens een grote partij melkproducten. De K.L.M., die voor de watersnood In Nederland voor meer dan een mjUioen gulden rellefgoederen naar Nederland vervoerde, heeft aangeboden deze partij gratis over te vliegen naar Japan. (Alg. Dagbl.") De schoolkinderen zitten alweer te hunkeren naar de vacanties. Vier we ken achter elkaar vrij, het kan niet op. 't Schijnt voor hun een begin zonder eind. En toch is deze tijd ook in het kinderoog veel te vlug om. Een genoeg lijke periode gaat maar al te snel voor bij. Vooral voor het schoolkind is vacan- tie noodzakelijk. Na een lange tijd onaf gebroken schoolgaan waarbij van de kinderhersenen veel wordt gevergd, doet deze rustpoos hun werkelijk goed. Men zou geneigd zijn te denken, dat het kind, na een volle maand van school te zijn, veel van het geleerde vergeten zou zijn. Niets is minder waar dan dat. Ik heb wel eens een onderwijzer horen zeggen, dat de meeste kinderen zich na de vacantie de vóór de vacantie geleerde stof uitstekend kunnen herirmeren. Laat ze dus in deze onbezorgde tijd maar zo veel mogelijk genieten en in de bulten- vlucht vertoeven. Het is echter op de meeste scholen echter gebruikelijk, de vacanties in de maand Augustus te la ten vallen. Men dringt er van overheids wege wel op aan om zoveel mogelijk va- cantiespreiding toe te passen, maar men ziet blijkbaar over' het hoofd, dat vele mensen onmogelijk eerder met vacantie kunnen gaan, omdat ze aan de vacantie- tijd van hun schoolkinderen vastzitten. Zou het nu niet mogelijk zijn om de schoolvacanties te vervroegen? Wanneer een groot gedeelte der scholen hun deu ren veertien dagen vroeger zouden slui ten, konden er tal van mensen reeds dan op stap gaan. Nu valt alles gelijk en is de drukte bij de spoorwegen e.d. soms niet te verwerken. Misschien willen de schoolbesturen dit eens in overweging nemen. Ik geloof dat men, er vele ouders een genoegen mee zou doen. En boven dat worden de schooltijd-perioden nog wat gunstiger over het jaar verdeeld! Nu we het toch over de school heb ben, wil ik meteen nog een briefje be handelen van een onderwijzer, waarin hij de klacht uitte, dat er bij vele ouders zo weinig begrip is voor het werk van het onderwijzend personeel. Met enkele voorbeelden verduidelijkte hij dit. Er is bijvoorbeeld een jongen, die niet zo snug ger is in de rekenkunde. De onderwijzer ziet toch graag, dat hij met de stoet mee kan en^ geeft hem een briefje met sommen mee naar huis. Helemaal niets bijzonders. Inplaats dat de ouders dit op prijs stellen en zoonlief wat aansporen, komt de volgende morgen hetzelfde briefje terug, waarop vader aan de ach terkant geschreven heeft, dat zijn zoon die sommen niet thuis behoefde te ma ken, daar was op school tijd genoeg voor! Ga daar nu maar eens aan staan. Op een andere keer zit meester te ver tellen. De kinderen zijn vol aandacht, maar een meisje wordt er telkens afge leid, doordat een achter haar zittende leerlinge telkens met beide handen op een irriterende manier door haar haar zit te friemelen. De ohderwijzer krijgt er erg in en kijkt de haarkloofster dreigend aan. Zonder resultaat overigens. Dan draait de onderwijzer zich om en schrijft haar naam op 't bord. Een feilloos te ken, dat je school moet blijven. Na schooltijd vraagt meester: „zeg Jansje, wat deed je onder 't vertellen?" Jansje kijkt brutaal de meester aan en bijt: niks!" „Watblief?" niks! „Kan je niet met twee woorden spreken. Jans je?" Wat deed je onder 't vertellen? niks! Stug hield Jansje vol. De meester vond dat Jansje nu maar eens moest blijven zitten, tot ze fatsoenlijk zou zeggen wat ze deed. Maar Jansje had een verstokt hart en meester moest haar uiteindelijk eens flink bij de arm pakken waardoor hij haar eindelijk zo ver kreeg, dat ze al schokkende en schreeuwende met twee woorden sprak. Helemaal overstuur ging Jansje naar huis. En als de onderwijzer een half uur later Jansje's moeder passeert, roept de ze hem in bijzijn van nog enkele an dere vrouwen toe: ,,Jij moet vanavond maar eens komen, jij lelijke dit en dat... enz. enz. En 's avonds klimt vader in z'n pen en schrijft een briefje van je welste om de meester eens flink op z'n nummer te zetten. Jansje mag een dag thuis blijven om haar geschokte zenu wen tot rust te laten komen. Ja, zo gaat dat. Een andere leerling wordt door moe der beloofd, dat hij Vrijdagmiddag met haar mee mag naar de stad. Ze zegt er lüet bij: als de meester het goedvindt. En deze heeft redenen om dit niet nood zakelijke verlof te weigeren. Eerstens is het zo, dat Jan alle zeilen bij moet zet ten om de klas bij te houden -en twee- dens is het Vrijdagmiddag, dus heeft Jan de andere dag een hele dag vrij. Maar wie er 's Vrijdagsmiddags kwam: geen Jan! Moeder had het hem vast be loofd en dan wordt er met permissie van meester geen rekening meer gehou den. Dit zijn slechts een paar voorval len, welke de houding van sommige ouders ten opzichte van de onderwijzers duidelijk illustreren. Dat er van zo'n houding een funeste invloed op de leer lingen uitgaat, is zo klaar als een klont je. Want niet de meester, maar vader of moeder is de baas. En onder makkers zullen zulke leerlingen wel vertellen hoe vader die rot-vent van 'n onderwijzer aangepakt heeft! Voelen zulke ouders niet, dat ze door hun handelwijze het gezag ondermijnen, en hun kinderen een geheel verkeerde opvoeding geven? Ter geruststelling van de misschien nog jeugdige onderwijzer die me het briefje schreef wil ik nog zeggen, dat er in Schrammetjes jeugd ook al zulke ouders waren. Toen waren echter de on derwijzers niet zo flauw en ze durfden een leerling gerust een ferme oorvijg te geven. Het „Spaans rietje", waarmee zulke venijnige tikken konden worden gegeven, deed nog al eens dienst. En verreweg de meeste- ouders gingen er mee accoord, dat meester niet met zich liet spotten. Ze spaarden zelf de roede ook niet en hechten meer geloof aan de slagen van de onderwijzer, dan aan de praatjes van hun kinderen. „Als je klap pen gekregen hebt, zul je ze wel ver diend hebben," zeide de ouders en daar mee was de zaak af. De Majesteit van Zijne Hoogheid de schooljongen stond toen nog niet zo hoog aangeschreven! Jammer, dat als hierboven geschetste ouders het belang van goed onderwijs voor hun spruiten inzien. Ze moeten be grijpen, dat ze door hun handelwijze niet de meester, maar hun kinderen treffen. Beter was het dat ze eens met de onder wijzer gingen praten, inplaats van hun oor te lenen aan de verhalen van hun kinderen, die de onderwijzers zo zwart mogelijk uitschilderen. En dan zo, dat de leerlingen daar niets van weten. Zorg dat ze respect voor hun onderwijzers hebben. Daar zullen ze op rijpere leef tijd blij om zijn! SCHRAMMETJE. THOLEN VeUing van 9 Juli. Eerstelingen: bon ken 19.— tot 19.10. Gewone 17.30. Poters 12.Kriel 4.52. Witte eigen heimers: gewone 18.20 tot 19.Do- ré gewone 17.49 tot 17,55; Bintjes: gewone 12.11 tot 13.06. Aanvoer 52 ton. Veiling van 8 Juli 1953. Eerstelingen bonken 17.46, gewone 16.61 tot 17.30. Poters 11.65. Kriel 4.70. Do- ré gewone 18.29 tot 18.35. Witte eigenjieimers 19.03 tot 19.96. Aan voer 53 ton. Gevonden voorwerpen: Bij de Rijks politie te Tholen zijn inlichtingen te be komen betreffende een gevonden pad- vindersriem, een muntbiljet van 2.50, een jaeger kindervest, een zakdoek, een nummerbord van auto N 7-47-31; een bruine rubberkinderlaars, een bruine overjas en een ceintuurtje. Geslaagd voor het toelatingsexamen. Aan het dr MoUer Lyceum te Bergen op Zoom slaagden voor het toelatingsexa men A. V. d. Hoeven en J. v. d. Peijl te Tholen, J. Blindenbacht te St. Maartens dijk, J. v. Strien te Anna Jacobapolder en C. Versluijs te Oud Vossemeer. Wed vlucht van Orleans. De P.V, „De Trouwe Duif" te Tholen hield een wed- vlucht van Orleans. In concours waren 108 duiven. De eerste duif arriveerde te Tholen te 1.54.12 uur en de laatste te 3.50.34 uur. De uitslagen luiden: D. Jansen 1, 2, 22. Joh. Baaij 3, 4, 8. V. Laban 5, 7. C. Soomers 6, 14, 17, 25. J. Deurloo 9. A. Bout 10, 21. J. Praat 11, 20. M. Tazelaar 12, 27. A. de Jonge 13, 16. L. Laban 15, 23. M. Moeliker 18. S. Jansen 19. M. Nijs 24. K. V. Poepelen 26. Een dagje uit. De kinderen uit de 2e klasse van de Alg. Kleuterschool te Tho len maakten Donderdag jl. per autobus een reisje naar Oosterhout, terwijl de Ie klasse Vrijdag een dagje gingen door brengen in de speeltuin te Bergen op Zoom. SCHERPENISSE 40 jaar getrouwd. Het echtpaar Th. A. P. Slager-Bolier herdacht Vrijdag 10 Juli zijn 40-jarige echtvereniging. Burg. Stand over de maand Juni '53 Geboren: Adriaan Johannes, zoon van J. P. van Houdt en van C. D. J. den En gelsman. Huwelijksaangiften: D. C. Duijnhou- wer, 39 jaar en E. N. Menheere, 29 j. Overlijden: Jozina Andriesse 78 jaar, weduwe van Jan Suurland. Ingekomen: L. C. Hage en gezin van PoortvUet (2 m. x 2 vr.) T. Deurloo- Bos van St. Maartensdijk. Vertrokken: A. P. Deurloo naar St. Maartensdijk; C. Geldhof naar Bergen op Zoom. Met enige verbazing las ik uw hoofd artikel in het nummer van 11 Juli j.l. Om verschillende redenen heb ik mij verwonderd. Uw blad heet „Eilandennieuws" en dient zich dus aan als een nieuwsblad. De ondertitel is Christelijk Weekblad op Geref. Grondslag". Het is dus geen kerkelijk blad maar een nieuwsblad. Het wil dus het kerkelijk, landelijk en we reldgebeuren beschouwen en toelichten vanuit dit Gereformeerd gezichtspunt. Die Gereformeerde grondslag is naar mijn mening de Bijbel als Gods Woord en de drie formulieren van Enigheid. Op die grondslag staan verschillende kerken. Zo ook de Gereformeerde Kerk, waarvan ik predikant ben. Dit laten wij ons niet ontnemen en ik tart een ieder, die durft te zeggen, dat wij van deze grondslag zijn afgeweken. Ik zal heus van antwoord dienen. Daarom verwondert het mij, dat onze Gereformeerde Kerk door uw blad wordt aangevallen uit een bepaalde hoek. En dan niet in een ingezonden stuk, maar n.b. in een hoofdartikel. Is dan „Eilandennieuws" niet bedoeld voor de leden van de Gereformeerde Kerk? Ik meen toch van wel! Met dankbaarheid hebben wij het uit voerige, mooie en getrouwe verslag ge lezen, dat uw blad over mijn intrede ge geven heeft. Daarom geloof ik, dat het artikel „Het donkere Flakkee" niet op zijn plaats was. Het krenkt een deel van uw lezers. In de tweede plaats wil ik iets zeg gen over de getallenfactor. Niet omdat dit het voornaamste is, maar om een be gin te hebben. De schrijver heeft het over de kleine groep Gereformeerden en zegt dan: ,,Het aantal leden der Gere formeerde Kerken is niet zo heel erg groot en bovendien achteruitgaande." Als de schrijver de moeite genomen had de jaarboekjes van de Geref. Kerken in Nederland gedurende de laatste 20 jaren er eens op na te slaan, was hij tot de ontdekking gekomen, dat hier geen sprake is van achteruitgang, maar van een stevige vooruitgang. Ik bedoel niet over Nederland, maar hier op Flakkee. Kom eents op het Kerkepad nr 7, hoog geachte scribent en ik zal het U bewij zen. Trouwens met getallen moet je in het (Zie voor vervolg pag. 4 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 3