r Herkingen krijgt een nieuwe motorspiiit I ^en ^Jxuwelykóbeveóiiging te 0ude x^ong^ Grote nood op woning-gebied te Ooitgensplaat Acte „pro deo" opgesteld DRUKWERKEN FATA MORGANA Plaatse V. „E3ILANDEN-NIEUWS" Woensdag 15 Juli 19;; ^^ensdag 15| Gemeesitekode Raap in ambtscostuuzn Touiouse (Fraiikifijk) schonk f 43000.Hiervoor zal nieuwe kleuterschool worden gebouwd Nieuwe Kleuterschool Verenigingen in impasse Over varkenshokken en mestpütten Grote woningnood In huis trouwen Ds Bosch bezwaard J. KASTELEIN TRAMSLOP - GOEDEREEDE Er zullen 6 Oostenrijkse woningen worden geplaatst VEEVOLGVEEHAAL J Biz. 2 Het was maar een kleine agenda, die de gemeenteraad van Ooitgensplaat Woensdagavond te behandelen had en de daarop vermelde punten gingen dan ook vlot van stapel. Maar dat was misschien ook wel een gevolg van het feit dat aan de openbare bijeenkomst een geheime vergadering was voorafgegaan. Bij het betreden van het monumentale raadhuis bleek ons dat dit v/eer op plechtstatigheid heeft gewonnen, thans doordat uitvoering is gegeven aan het raadsbesluit om Bode Raap in arnbtscostuum te steken. De heer Raap was keu rig in het donkerblauw laken met op de kraag aan weerszijden fraai het wa pen van Ooitgensplaat geborduurd. Een welhaast nog fraaiere uniformpet bleek hij achter de hand te houden voor het geval hij werkelijk met groot vertoon en in het openbaar moet optreden. Wij vonden het keurig en geheel bij de sfeer van dit antieke raadhuis passen. De raadsleden, die indertijd het voorstel deden en er voor stemden waren wellicht nog meer in hun nopjes dan de heer Raap zelf. Minder enthousiast moesten voorzitter en raad zich uitlaten over de woning nood en, de kansen op woningbouw in Ooitgensplaat. Burgemeester Hordijk ver telde, dat er op zijn burgemeesterkamer al menige traan geschreid is vanwege de grote nood op woninggebied en dat het is om er moedeloos onder te worden. De heren van Kempen en D. C. van Oostende woonden deze vergadering niet bij. Na opening der openbare vergadering volgde vaststelling der notulen, dan in gekomen stukken, waarvan wij noteer den goedkeuring door Gedep. Staten van enige begrotingswijzingen o.a. inzake de watersnoodschade, vei'der van de reke ning bouw- en woningtoezicht. Diverse gemeentekassen waren gecontroleerd en in orde bevonden. De heer A. H. Ver hoeve berichtte dat hij zijn benoeming tot onderwijzer accepteerde. De Bond van Ned. Architecten had een adres in- gestudeei'd, waarin er op werd gev/ezen dat vele gemeenten door hun eigen ar- ciiiecten woningbouw enz. laten verzor gen, v/aardoor de belangen der parti culiere architecten geschaad worden. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Burgemeester Hordijk bracht dan het voorstel ter tafel tot aanvaarding van een aan de gemeente vermaakte geld- schenking. I'n de Franse stad Touiouse bevindt zich een Comité de Patronage de la Chaine de 1' Enfrance" en dit co mité heeft aan Ooitgensplaat het kapi tale bedrag van 4 millioen francs of wel 43.000 gld. toebedacht voor het kleuteronderwijs. B. en W. hebben over deze schenking al nader overlegd en stelden de raad voor om van dit geld een nieuwe kleuterschool te bouv>ren en natuurlijk stelden zij de raad allereerst voor om de schenking in dank te aan vaarden, hetgeen uiteraard niet op de minste tegenstand stuitte. De voorzitter betuigde grotelijks dank en erkentelijkheid jegens genoemd Frans comité en de Toulousers voor dit gewel dige blijk van offervaardigheid en be hulpzaamheid, waai'mede inzonderheid de jeugd gediend wordt. Spr. wees op alle hulp en alle g'eschenkzendingen, die men de laatste maanden ontving en me moreerde daarbij in het bijzonder ook de Lekkerkerkse biggen. Dit alles ver vult met grote dankbaarheid en het brengt tal van blijde gezichten teweeg. Over de bouw van de nieuwe kleuter school is overleg gepleegd ook met de Stichting Maatsch. Werk. Men overwoog daarbij, dat men in Ooitgensplaat met het kleuteronderwijs in een precaire toe stand is geraakt; de oude school is ab soluut onvoldoende en op de vorige be groting trok de raad al 10.000 gld. voor verbeteringen uit. Met een nieuwe school is men ineens uit alle moeilijkheden. En de burgemeester kon hierna een aanslui tende nieuwe en verheugende mededeling doen, nl. dat een Zweedse instelling, de „Fbreningen Radda Barnen" te Stock holm voor een inventaris van de school zal zorgen en dat trouwens voor alle kleuterscholen in de gemeente zal doen! Hierover is al overleg gepleegd met de inspectrices van het kleuterendeiwijs, Mej. Glas. Over de plaats waarop de school zal kunnen verrijzen wilden B. en W. zich nog nader beraden alvorens met voor stellen bij de raad te komen. De raads leden namen met kennelijk genoegen kennis van deze mededelingen en gaven B. en W. de vrije hand om bouw enz. verder af te wikkelen. Dat het Ooltgensplaatse gemeentebe stuur niet louter wil afv/achten hoe van buitenaf de helpende hand wordt toege stoken bleek uit het volgende voorstel van het college, hetwelk inhield het ver strekken van een voorschot aan de ver schillende verenigingen in deze gemeente voor het herstel, c.q. we er aanschaffen, van de als gevolg van de watersnood verloren gegane bezittingen. Burgemeester Hordijk vertelde de raadsleden, dat de verenigingen door de gevolgen van de watersnood in een im passe zijn geraakt. Zij maken alle grote terugslag door, vanwege verlies aan materialen. De verenigingen dienen voor de herfst weer hun normale werkzaam heden te kunnen opnemen en dat geldt zowel voor de muziek, als de zang, de bibliotheken, de jeugdver. enz. In de schadewet is een regeling opgenomen, maar het kan nog wel lang duren voor dat men daarvan wat ziet en B. en W. wilden gaarne de verenigingen op gang helpen, temeer omdat er in de a.s. win ter misschien al veel werkloosheid zal zijn. B. en W. stelden derhalve voor om voorschotten te verstrekken aan de ver enigingen, in de vorm van cessies op de schadeuitkeringen, voor het aanschaf fen van materialen. Vallen alle verenigingen daar onder? Ook kerkelijke?" vroeg de heer K. van Oostende. „Alle, die schade hebben opgegeven, ook kerkelijke" verzekerde de voorz. die toelichtte dat het in totaal om een be drag van plm. 10.000 gld gaat. „Kan het niet van het Rijk?" vroeg de heer v. d. Yliet. De vooi'z. antwoordde dat B. en W. de gemeente alvast als tussenschakel willen laten optreden. ,,De verenigingen zijn toch verant woordelijk voor het geld?" vroeg de heer van Es, hetgeen de voorz. bevestigde, waarna hij nog mededeelde dat het bij de muziekvereniging vooral om nieuwe instrumenten gaat. (De oude zijn bijna allen verloren gegaan, zo vernamen wij na de vergadering! Redactie.) Dan keurde de raad zonder stemming ook dit voorstel goed, hetgeen ook het geval was met een drietal voorstellen voor begrotingswijzigingen van gemeen te en bewaarschool. Alvorens aan de rondvraag te begin nen gaf de voorzitter dan gelegenheid om het uniform van de heer Raap te bewonderen, die juist bezig was koffie met een koekje rond te dienen. De heer Langeweg vroeg of een mest- put aan de West-Achterweg niet met een verordening weg te krijgen zou zijn. Die werd dezer dagen leeg gehaald en het was er ondraaglijk vaJi de stank en het ongedierte. De voorz. antwoordde, dat de veror dening het tijdstip aangeeft, waarop mestvaalten moeten worden leeg ge haald. Radicaal zou zijn: alle hopen en hokken uit het dorp weg en alhoewel spr. het betreurde dat hij dit moest zeg gen, hij vond het jammer dat ondanks de stormvloed alle hokken (geen uitge zonderd!) zijn blijven staan. Spr. be toogde dat B. en W. liefst een verza melplaats voor alle varkenshokken zou den hebben, buiten het dorp. Dat is be ter dan dat men ze overal vindt. De heer v. d. Vliet onderschreef dat het met die mestput, waarop ook alle afval van geslacht wordt gebracht, een vreselijke toestand is. Vooral in de zo mer. Het zou beslist weg moeten! De voorz. verklaarde gaarne een en ander onder de loupe te willen nemen. „Weten de heren een plaats voor de varkens?" zo vroeg hij. De heer van Es meende, dat men een goede plaats zou kunnen vinden tegen over de begraafplaats ,,aan deze kant van de redoute", met af heining en een groenbeplanting er omheen. Dan kan men de Koude Stoof ontruimen en daar van eenj speelplaats voor de jeugd ma ken! De heer v. d. Vliet was er niet voor om gelegenheid te scheppen bij de be graafplaats; vanwege het vele onge dierte. Spr. achtte het bij de gashouder een beter plek. „Daar zit men er mee aan een drukke verkeersweg en In het gezicht!" ver wierp de heer van Es. „Elzen langs poten!" zag de heer v. d. Vliet een oplossing. Weth. de Vos wees er op dat aan de Westkant van het dorp de meeste mes ters gevonden worden. De heer v. Oostende raadde als plaats aan de hoek bij het wandelpad, onder de Tramdijk en de heer Langeweg- stem de daarmede in. B. en W. zullen het nader bekijken. De heer v. d. Vliet herinnerde de voorz. aan een door deze gedane be lofte bij de opening van de kleuterschool in de Langstraat, dat de gemeente voor een zandbak zou zorgen. ,,Die staat er al!" antwoordde de voorz. „Maar het zand lag er nog naast!" De heer K. van Oostende attendeerde op een „moeras" bij de Pieter Bigge- straat, naar het pompgemaal. De voorz, deelde mede dat bezien wordt hoe hier de afwatering gemaakt kan worden. De heer v. d. Vliet attendeerde op overlast, die de vier huizen beneden de Molendijk ondervinden van het regenwa ter dat de dijk af stroomt. De voorz. antwoordde dat ook dit nog in onderzoek is. „De waterleiding is er ook lek!" dacht de heer v. d. Vliet en de voorzitter ver klaarde dat ook te geloven. De heer van Vugt informeei'de naar de houten woningen, waarover men in vorige vergadering al handelde. „Die komen in de Langstraat!" ant woordde de voorz. Daartoe is toch niet besloten!" meen de de heer v. d. Vliet. De voorz. zei hierop dat het o.a. met Stad en Land bekeken is en dat advi seerde ook tot bouw in de Langstraat. De heer v. d. Vliet wees op de grote woningnood in het dorp zelf. Het wordt tijd dat men de nog geëvacueerden ook kan terughalen, maar met de woning bouw schiet het helemaal niet op. De voorz. kon mededelen, dat er Don derdagmorgen een bespreking zou zijn met de directie van wederopbouw, de heren Kiers en De Graaf, over de wo ningbouw. De heer K. v. Oostende raadde aan over te gaan tot onteigening van grond van Wed. Ras en van De Ruyter voor woningbouw. „Met de verkorte procedure duurt het toch altijd nog negen maanden"! deelde de voorz. mede. De heer v. Oostende vond het niet in de haak, dat men die grond niet wil af staan. Hij noemde het kortweg een „schandaal", waarop de voorz, met de hamer klopte en verzocht zulke uitla tingen niet te bezigen. iDe heer Langeweg vroeg of er in de Langstraat wel genoeg gegadigden zijn voor die houten permanente! wo ningen. Er hebben zich in de buurtschap wel eens woningzoekenden terug getrok ken! En in het dorp is er zeer veel be langstelling voor nieuwe woningen! De voorz. verklaarde in zijn beant woording dat door de heer Geersing uit Groningen een onderzoek is ingesteld naar de krotwoningen in Ooitgensplaat. Die zijn er 198, in de Nieuwstraat, ach ter de Molendijk, in de Kerksingel enz. enz. Het is in één woord afgrijselijk. Dat zal ook besproken worden met de heren van wederopbouw. Al die mensen heb ben nieuwe huizen nodig, maar dan zul len zij er zich bij neer moeten leggen dat zij niet met 1.25 huur klaar zijn; men zal zich moeten instellen op plm. 6 gld.! Maar zoals de toestand nu is, is het asociaal en immoreel. De heer Langeweg voerde aan dat er andere gemeenten zijn, die al 60, 70 en 100 woningen toegewezen hebben ge kregen. De voorz. zei slechts van één gemeen te te weten. In de eerste weken na de ramp konden B. en W. er niet op uit, er zo heel veel te doen. Tot heden zijn alleen de 6 Oostenrijk se woningen toegewezen. Maar er is om 45 woningen gevraagd! De heer van Vugt verklaarde dat die woningen in de Langstraat wel zeer no dig zijn. Veel is er vernield en er moe ten nog huizen weg voor de nieuwe dijk! „We mogen de Langstraat niet lan ger laten wachten!" stemde de voorz. in, terwijl weth. Waling verklaarde juist nog in een woning geweest te zijn in de Langstraat, die niet meer te bewo nen is. Burgemeester Hordijk zei dan, dat men met de woningen allermiserataelst zit op het ogenblik. Men gaat steeds dieper in de put. Droevig is het om wo ningzoekenden te ontvangen en te woord te staan. ,,In de laatste tijd zijn er heel In de eerste maanden van het jaar 1721 besloten Jan Vroegop en Maaytje Kattestaart, na overleg met hun ouders, mogelijk wel op verlangen van deze ouders, een echtverbintenis aan te gaan. De bruidegom was in Oude Tonge woonachtig, de bruid in Den Bommel, maar blijkbaar is het gezin waaruit de bruid voorkwam, kort voor de huwe lijksbevestiging naar Oude Tonge ver huisd. Waarschijnlijk gebeurde dit wel met het oog op de toekomstige werk kring van de bruidegom. Misschien is Jan Vroegop met zijn jonge vrouw bij zijn schoonfamilie gaan inwonen. Wij weten, dat het jonge echtpaar niet tot de vermogende klasse gerekend kon worden. Hun huwelijksacte werd na melijk ,,pro deo", dus zonder kosten, opgesteld. Dit laatste kwam alleen voor wamieer het een huwelijk tussen eenvoudige lie den betrof. Meestal moest men wel een paar gulden hiervoor betalen. Wanneer Bestman Hendrikse Oosterling op 24 November 1734 in het huwelijk treedt met Lena Dingemans van Ekeren, we duwe van Jacob Koning, dan betaalt hij daar drie gulden voor. In hetzelfde jaar 1735 en wel op 23 Mei waren Adriaan Moris en Maaytje Wildschut getrouwd. Zij hebben voor de huwelijksacte te Oude Tonge elk der tig gulden, dus samen zestig gulden, neergeteld. Maar laten we terugkeren naar het andere paartje te Oude Tonge. De hu welijksbevestiging was bepaald op 24 Maart (men gebruikte de term .beves tiging" toen nog algemeen, omdat de kerkelijke plechtigheid tegelijk gold als de burgerlijke bevestiging van het hu welijk. De predikant was in feite amb tenaar van de burgerlijke stand.) Nu hadden Jan Vroegop en Maaytje Kattestaart de wens te kennen gege ven, dat zij niet in de kerk wilden trou wen ma,ar thuis. Naar de reden daarvan kunnen wij alleen maar gissen. Het trouwboek van Oude Tonge geeft daar voor geen nadere gegevens. Wel weten we, dat een huwelijks sluiting aan huis niet tot de gewoonten behoorde. Het was zelfs verboden, maar van lieverlede werd met dit verbod de hand wel gelicht. Er konden omstandig heden zijn waarin een huwelijkssluiting in de kerk niet gewenst of mogelijk was. De verschillende provinciale synoden bepaalden echter bij herhaling, dat er alleen in de kerk getrouwd zou worden. Wie dat niet wilde, behoefde ook niet te rekenen op afkondiging van het hu welijk in de kerk. En een huwelijk, dat niet van de kansel bekend was gemaakt, rnocht dan wel geldig zijn, het gold niet als een christelijk huwelijk. De bedoeling van deze bepalingen is wel duidelijk, kerk en overheid wilden, dat het huwelijk in aanzien zou blijven. Weliswaar was het geen sacrament, ge lijk de kerk van Rome leerde, maar de huwelijkssluiting diende als een zeer be langrijke stap te worden beschouwd. En wanneer er in de kerk ten volle aan dacht aan zou worden geschonken, dan zou het besef bij de mensen blijven le ven, dat trouwen een gebeurtenis was van het allergrootse belang. Op het verlangen van bruid en bruide gom om aan huis te worden getrouwd, rezen bezwaren van de zijde van domi nee Theodorus Bosch, de predikant van Oude Tonge. Ds Bosch was juist een paar maanden in de gemeente werkzaam. Als propo nent had men hem in 1720 beroepen. Bij het beroepingswerk speelden de am bachtsheren van Grijsoord een rol. Zij hadden) na de dood van ds A. van Halen in Januari 1719 verschillende nomina ties voor een te beroepen voorganger afgekeurd. Was ds Bosch misschien beducht voor moeilijkheden met ambachtsheren of an dere magistraten, wanneer hij niet vol gens de kerkelijke (en burgerlijke) be^ palingen handelde? Wij kunnen ons indenken, dat de jon ge predikant het er moeilijk mee had. Men zal hem gezegd hebben, dat huwe lijken aan huis wel meer voorkvi'amer maar hij was tenslotte een pas beginne 1 predikant en waarom zou hij misstanden laten voortduren Toch heeft men de predikant wetei, I te overreden het huwelijk aan huis 1 sluiten. Om zichzelf echter enigermau 1 te dekken, liet ds Bosch een verkiarij,, opstellen, die wij hier overnemen. „Den 7 Maart (1721) sijn bij ons ij 1 wettige ondertrouw opgenomen Jj, Pieterse Vroeg-op J.M. (jongeman) wo,^ nende alhier, met Maaytje Cornells Kat. testaart J.D. (jongedochter), en alsoo de bruijdt laatst op den Bommel ge. woond hadde, syn ook daer hare huwj. lijkse voorstellingen gegaan, en als ons 1 daer van op een behoorlijk zeegel blij); was gebragt, sijn sij door ons aen de- Bruijds Vaders huijs, in den huwelijken 1 staat bevestigt, in tegenwoordigheid vaj Willem Bont, en Besseman Oosterling Diakens, dev/ijl de overige Leeden des 1 Kerkenraads niet bij de hant ware, eii alsoo den predikant swaerigheden maak- te, om haarlieden in huys te trouwen heeft hij dit volgende door de Bruijds Va! der en de presente Leeden des Kerken- 1 raeds doen tekenen". „Den predikant swaerigheden maaken- 1 de om Jan Pieterse Vroeg-op met Maayt je Cornells Kattestaart in huijs te trou- wen, heeft in presentie van de Kerken- raadt de bruijts vader afgevraagt, of hij op sig wilde neemen alle swaerighe den die den predikant deswegens mog- ten werden aengedaan, welke daarop heeft aengenomen voor alle swaerigiie- den des wegens inte staan, en dit nevens de predikant met de presente Leeden des Kerkenraads ondertekent actuni Oude Tonge, den 24 Maart 1721. Was getekent Cornells Cattestaart Willem Bont Besseman Oosterling Theodorus Bosch v. d. m. De acte van Bruijdegom en Bruijds zijde was getekent pro deo den 7 Maart 1721. Joh. Anemaet Secretaris." En hiermee was de zaak afgedaan. Nergens blijkt later, dat ds Bosch moei lijkheden heeft gekregen met deze liu- welijksbestiging aan huis. Laten we ho pen, dat het huwelijk van Jan Vroegop en Maaytje Kattestaart zeer gelukkig is geweest. wat tranen in mijn kamer geschreid!" zo vertelde spr. De minister staat ech ter op het standpunt, dat een krot op Flakkee net zo'n krot is als een in Drente. Z.Exc. vergeet dan echter dat die hier al tweemaal in het water heb ben gestaan. S'pr. uitte de hartgrondige wens, dat men nu eens binnen afzien bare tijd flink wat nieuwe woningen zal krijgen. Maar er zijn steeds weer moei lijkheden en spr. wees op de ongelijk heid, die er is in toeslag etc. voor vreem de arbeiders, zoals die gegeven wordt aan aannemers van buiten het eiland en van het eiland zelf. .De heer v. Es maakte dan nog eniige opmerkingen over de pomp van het ge maal en het verbruik van electriciteit. De voorz. zette uiteen, dat het electri- citeitsnet zwaar belast wordt door een enorme motor in Oude Tonge. Tenslotte kon de voorz. nog een be langrijke aangelegenheid ter tafel bren gen; in Sluishaven heeft men een nood- waterleiding nodig. De aannemer en de provincie hebben gevraagd of de ge meente er belang bij heeft als men die leiding laat liggen en B. en W. dit be zien hebben, overwegen dat er t.z.t. wel twee woningen bij het veer gebouwd zullen worden aan Dinteloord is ge vraagd er bouvolume voor af te staan! zodat waterleiding zeker van belang is. De aannemer zal 3000 gld. er in be talen, de provincie de helft van het res tant en dan kan de gemeente voor een zelfde bedrag als de provinsie er in steekt de leiding behouden. Over 14 dagen moet die leiding al klaar zijn, anders heeft men er niets meer aan. De heer van Es greep dit onderwerp aan om de wenselijkheid van aanslui ting der zgn. onrendabele gebieden aan het waterleidingnet te bepleiten. De raad stemde er volledig mede in, dat men die leiding naar Sluishaven moet accepteren. Als laatste mededeling kondigde de voorzitter dan nog aan, dat volgende week Donderdagavond officieel afscheid genomen wordt van de Groningse straat makers! Maandag 6 Juh 1953 des sav. 7 uur kwam de raad der gemeente in open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burg. van Heyst, Secreta ris de heer J. A. van der Ster. De voorz. opent de vei'gadering op de gebruikelijke wijze en heet alle aanwe zigen hartelijk welkom. De notulen van de vergadering van S Juni jl. worden onveranderd vastgesteld en getekend. Ingekomen stukken: Rapport van het centraal bureau voor verificatie en fi nanciële adviezen der vereniging van Nederlandse gemeenten te 's-Gravenha- ge d.d. 30 Juni 1953 inzake opname van kas en boeken van de gemeente-ontvan ger over het 2e kwartaal 1953. Kas en boeken werd in orde bevonden. Rekening van de schoolartsendienst, Kring Middelharnis, over 1952 alsmede het aan de commissie overgeleverde ver slag van de schoolarts over 1952. Goedkeuring van de verordening tot wijziging van de verordening op de hef fing en invordering van havengeld en van kaalgeld bij K.B. van 2 Juni 1953, no. 9. Schrijven, van Ged. Staten houdende mededeling nam,ens de minister van Binnenlandse zaken, dat geen bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit tot vast stelling van een interimregeling' ziekte kosten gemeentepersoneel 1953. Mededeling van Ged. Staten, houden de goedkeuring van de 3e begrotings wijziging 1953 inzake de aankoop van een nieuwe brandspuit. Ged. Staten heb ben de goedkeuring verleend in het ver trouwen, dat het advies van de stricts- inspecteur van het brandweerwezen zal worden gevolgd en dat niet zal worden overgegaan tot aanschaffing van een lichte motorspuit zonder trekker. Volkswagen pick-up voor motorspuit De voorz. deelt mede, dat juist een dag na de vorige raadsvergadering een brief van genoemde iri,specteur is inge komen, waarin deze adviseert een zgn. „Volkswagen-piek up" aan te schaffen waarop een draagbare motorspuit met een capaciteit van 8001000 liter per minuut kan worden geplaatst. De hier aan vei'bonden kosten bedragen onge veer 10.00.B. en W. stellen dan ook voor dit advies op te volgen. De raad kan zich hiermede verenigen. Tenslotte is door Ged. Staten goed gekeurd de uitgave van 4500.voor het oprichten van de geschonken Finse woning. In verband hiermede deelt de voorz. mede, dat onderhandelingen gaande zijn met de heer Dorst om deze woning te verkopen. Maar deze gegadigde wacht lang met een beslissing te nemen. De voorzitter zou gaarne van de raad een uitspraak hebben wat met deze woning te doen. Er zijn twee mogelijkheden: of verkopen of zelf oprichten en dan ver huren. Weth. Witvliet is vóór verkopen want deze wenst de grond aan-de Grevelingea weg te reserveren voor particuliere wo ningbouw. De heren de Geus en S. C. Kalle wil len de woning aan de gemeente hou den en dan later verhuren. Besloten wordt, dat de voorzitter eerst nog in on derhandeling zal treden met enige ge gadigden om de woning te verkopen en indien dit niet gelukt, zal zo spoedig' mogelijk tot aanbesteding van de werk zaamheden voor het oprichten v/orden overgegaan. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Goedkeuring wordt verleend aan de begroting voor het boekjaar 1952/53 van de N.V. E.M.G.O. Afwijzend wordt beschikt op een ver zoek van de Centrale van katholieke militairen tehuizen om een subsidie als mede op een adres van het bestuur van de Bond van Mobilisatie-invaliden en zijn dochterinstelling. De Stichting ,,De Nederlandse soldaat" om een subsidie van een cent per inwoner. Het voorstel tot het van overeenkom stige toepassing verklaren van het n II DOOB J. VAN DEN BOSCH (23). Alleen met Huib, zij waren onder vier ogen geweest, had hij even een heftig gesprek gehad. Huib wilde naar Cor in Amsterdam schrijven en haar de toe stand bloot leggen. Zij wisten haar adres wel niet, maar dat was wel uit te vis sen. Met kracht had Kees zich tegen dat denkbeeld verzet. Cor had, geheel eigener beweging de ouderlijke woning de rug toegekeerd. Zij was het niet waard, dat haar geschreven werd en om hulp werd gevraagd, al kon zij dan ook gemakkelijk helpen. Na zijn heftig ver zet had Huib zijn denkbeeld laten va ren. Hij was op ongeveer een kwartier af stand van Zeedorp, toen uit een zijweg Annie Hansen naderde. Bijna gelijktijdig waren zij op de tweesprong. „Neen maar", zei zij, „neen maar, hoe heb ik het nu, Jansen? Zo'n kostelijke vrije middag en avond verluieren en de boeken met geen blik waardig keuren!" Zij wist evenals velen in het dorp, dat hij ingespannen blokte voor het komend hoofdacte-examen. Elk half uur benutte hii er voor, zodat men hem in het gezel schap niet zag en hij alleen de Jonge lingsvereniging bezocht. Mijnheer Zonne- vijle had hem zelfs al een enkele maal gewaarschuwd: „Span de boog niet te strak, als de reactie komt, is het te laat". Maar hij verklaarde, zich jong en sterk en krachtig te voelen. Het ging uitstekend met de studie. „Er was noodzaak, juffrouw Hansen" zeide hij, naast haar rijdend. „Ik moest naar huis". Zij waren in die enkele maanden zeer verti'ouwelijk met elkaar geworden, voor zover zij elkaar ontmoetten in en buiten de school. „Toch geen zwarigheid?" vroeg zij on middellijk. „Zieken?" Hij had haar wel eens het een en an der verteld van zijn ouderlijk huis, daar bij volstrekt niet verhelend, dat zijn ouders met moeite rond konden komen en dat het een zware opoffering voor hen was geweest, hem te laten studeren. Iti geuren en kleuren had hij haar ver teld van het grote gezin van twaalf kinderen. Van elk had hij wat gezegd. Alleen niet van Cor. Die was voor hem dood. Zieken? Neen gelukkig niet. U moogt het gerust weten". En hij vertelde van de slag, die zijn vader getroffen had. „U hebt er weinig verstand van, maar ik verzeker u, dat het voor vader een halve ruïnering betekent". „Ik kan het best begrijpen", verze kerde zij levendig. „En hoe moet het nu?" Hij glimlachte om die vraag. Daar was weer haar practische zin, die hem steeds zo aantrok. „We hebben een weg gevonden. Niet alle 11 kinderen kunnen iets doen maar toch wel een stuk of zes, zeven. Met wat opoffering en geduld kan va der de slag over enige tijd te boven zijn". „Alle elf kinderen. Er zijn er toch twaalf? Je had het toch over: „het do zijn vol?" Pats! met een krachtig geluid sprong haar achterband. Zij had, naar spoedig bleek, door een stukje glas gereden. ,,Wat een pech. Maar er is een geluk bij een ongeluk: 't is niet ver meer", zeide Annie Hansen. „Er zit niet anders op dan onze be nen te gebruiken", vond Kees. En zo stapten zij naast elkaar, elk de fiets aan de hand, over de weg. „Er zijn toch twaalf kinderen?" her haalde zij haar vraag. „Dat vond ik juist zo leuk. Ik dacht onmiddellijk aan va der Jacob met zijn dozijn". ,,Maar onder dat dozijn waren minder goede", zei hij bitter. ,,Een zuster is dood voor ons. Zij heeft de ouderlijke woning vaarwel gezegd en laat niets meer van zich horen. Die zus ter telt niet mee." De scherpte in zijn stem was zij niet gewoon. ,,Is dat wel goed?" vroeg zij. ,,Zij blijft toch uw zuster?" ,,Zij heeft zichzelf dat zusterschap on waardig gemaakt." ,,'t Is best mogelijk", hield Annie Han sen vol zij gaf zich nooit spoedig ge wonnen, want zij had een vaste overtui ging, die zij pas uitte na goed doorden ken, ,,maar dat verandert toch niets aan het feit, dat zij uw zuster is en blijft". „In principe is dat natuurlijk juist", antwoordde hij. ,,Maar een buitenstaan der kan zo moeilijk oordelen. Zij heeft haar ouders en ons allen op het hart getrapt. Alleen uit trots en wereldzucht. Je moet het meemaken, om te begrij pen". ,,Is dat al lang geleden?., vroeg zij deelnemend. „Ruim vijf jaar. Gaasland was te klein voor haar. Zij zou en zij moest naar Arasterdam. Vader wilde geen, toestem ming geven, maar moeder oordeelde het verstandiger, haar te laten gaan. An ders zou zij toch gegaan zijn. En dan was er heel geen band gebleven, dacht moeder. Och, 't was goed bedoeld. Maar 't heeft niet gebaat. Zij ging naar Am sterdam. Als dienstbode. Doch dat bleef ze niet lang. Ze was er te trots voor, Vi'ilde grande dame" spelen. Dat zat er van jongsaf in, heeft moeder wel ver teld. Zij werd toen winkeljuffrouw en was binnen een jaar verloofd met een gegoed heer, een zakenman, geloof ik. Verder weten we niet veel meer van haar". ,,:Ts zij dan nooit weer thuis geweest vroeg Annie Hansen verbaasd. Gelet op zijn enthousiasme en aanhankelijkheid, als hij over thuis sprak, kon zij zich niet voorstellen, dat daar één der kinderen harteloos de ouderlijke woning verliet. „Jawel. Éénmaal op een Kerstmis, 'k weet het nog heel goed. Het was toen niet prettig thuis, 't Was, of zij een vreemde voor ons was. Zij was toen nog niet verloofd. Later kwam zij nog eens met haar verloofde, één dag, want zij moesten ook nog naar Leeuv/arden, naar familie van hem. Hij haalde de neus op voor ons vrij armoedig huisje, 't Was een koude beweging. Wij voel den hem allen als 'n indringer. En toen zij weg waren, zei vader: ,,Nu zijn wij Cor helemaal kwijt. Hij trekt haar van ons af." 't Was juist gezien. Een paar dagen later kwam er een brief van Cor vol verwijten. Wij zouden hem slecht behandeld hebben en meer van dat fraais. Maar zij liet hem niet los, want zij had hem lief. Daarom vond zij het beter, met thuis te breken. Zij werd toch niet verstaan. Een half jaar later is zij getrouwd. Daarvan hebben wij nog ken nis gekregen. Vader heeft nog geschre ven. En moeder. Maar er kwam geen antwoord. Ziehier in enkele woorden een tragedie. Nu voel je toch, dat zij dood voor ons is?" ,,Maar zij is niet dood en zij is en blijft je zuster! Ik maak mij sterk, dat je vader en moeder er niet zo over den ken als jij", glimlachte zij. ,,Dat is waar", gaf hij toe. ,,Cor mag elke dag terugkomen. Ik geloof, dat va der en moeder daarop nog hopen. In el!' geval", hij sprak even zachter nu, „ViJordt voor haar gebeden." ,,Meer kunnen jullie ook niet doen. Maar dat is veel, is alles waard. Met de godsdienst heeft zij zeker gebroken?" ,,Vóór zij naar Amsterdam ging' mis schien al, 'k weet het niet. 'k Was toen zowat zestien. Maar in Amsterdam in eik geval. Hij was op en top een man van de wereld. Misschien ken je hem of tcnmuiste zijn naam. Zonderman. Ge- r.ialckelijk om te onthouden". ,.Keen, nooit van gehoord. Pa kout hem mogelijk wel, wanneer hij een za ken man is. Dus na die tijd hebben jiU- lic mets meer van haar gehoord?" ,,We weten niets. Mijn broer Evert, die niet voor een klein geruchtje ver- vaar-d is, was vóór twee jaar op tf'n bondsdag' in Amsterdam. Hij ging iiaar onvervaard opzoeken, toen hij het adres was gewaar gev/orden. Hij beging de onhandigheid, te zeggen, dat hij uit Gaasland kwam, toen het dienstmeisje vi'oeg', wie zij kon aandienen. Zij kwam terug met de boodscha.p, dat mevrouw niemand kon ontvangen, 't Is haast on gelofelijk. (Wordt vervolgd.) int szt Gratificatie' ambtenaren 1953) ^^or'J* aangenomen. pe voorz. t raad reeds b fi oostenrijk; zen. De cent: opbouw drm| dig t°t aanbe werKzaamhed \leoVen reeds selaars een gehouden me IwerKzaamhed [kunnen word en door A. K A,angezien d 'ppedkeuring I behoeven is I rins'swerkzaa Iv d. Veer. pe bene, spoedig blnne [hiermede verJ zonder hoo^ 1 vastgesteld d dienst 1952 ningen); de I rekening ren Iziging- voor jt-jng' dienstja I -vervolgens wijziging VOO' ke de bouw (Je gemeente' mede. dat d het rijk zal (je huurwaar per jaar. De op IS.OOO.-^' voor de gemf Staten zich verenigen kaï overgegaan, j De rekenmt dienst, Krin: ao van 5701 meente Herk^ „ing met dezt keurd. Tenslotte I van het voor lijk Werk Wl. ontvangen oi| aanstelling f werkster vooï Melissant en De kosten J 500.bedr.' lijke gemeent Met algem', besloten. De heer jj meert naar toeslag te vei| die thans be ruimen van De voorz. Inmiddels is zij in de zelfq als de arbeidj De heer Ui ning, waarin' woonde nog t De voorz. f de rampschac dan de wonir Beide gevels wolden voorr De heer Ti" mogelijk is d|| loodijk weder^ De voorz. E.M.G.O. in O De heren .1 hebben een i kippenrennenl vernield. De voorz. f Acloptie-comi't ren beschikb,| kippeirrennen: Hierna sluj MÏBBELH.' Kampscha Middelharnis kend, dat al) formulier hel dit niet geda voorschot of vergoeding' h| schriftelijk K reau van de pelijli: Werk, Saiiatoriui meester van dijk brengt B kennis: Gedeputeerf berichten de en Wethoudö lijke offers, vt berculose pa* lijks van de cie vragen, hebben gegev len naar de v Verzekering 1 natoriumkost Worden. Da,a} Nederlandse alleen primal toriumverplej veer 26% ee heeft geslote nemen, dat d (ieze provinc Dit betekei Weners, welli 31 Dec. 1952 zijn, die bij rium aanspre tegemoetkom ten vcor cer> i'önd l,27000i gedeelte van en dat voor punt geen en Hoewel er fien. dat onn hebben nage] toriumverzeki ^yn, die daar eipiële aard '^en, menen ee-ü en andei "^■'t onbekenc '^eodzakelijkl ^'orenomschr Niet moet ^;«r dat in tioltkenen z '^i'engen ond di,5h9cien, te 'Wgen voor «Kl bereid z "^s helpende

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 2