FOLKLORE GD EN TAAL Ha/:ANDE| BANK SCHROEVEN Taak en positie van Waterschappen ^kmóeRhoekje SCHMEXNK - Rotterdam WERF JAN SMIT Czn. N.V. energieke jonge mannen Fa. F. de Korte Zonen 2 woonhuizen zeKrijdende Maaidorsers beste Uien Er komen te veel kippen Te koop bij inschrijving van en een schuur te Dirksland BEGRAFENIS TRANSPORTEN GARAGE GOUSWAART H.H. Landbouwers! fa.Wed.H.v.d.Valk&Zn. 'Q.en goede óckriflfHcichine Gebrs. de Waal Middelharnis TE KOOP7 ha op auto geleverd. GEBR. MAASDAM Blaakschendijk 228 Telef. 23 (Hoekse Waard) IN VOORRAAD ALLE OLIËN Ook roestwerende middelen BEEEIKBAAK TELEF. 24, OUDE TONGE Ro£iLdoxïi de Landbouwschool Zaterdag 11 JuH 1953 „EILANDBN-NIEUWS' BIz. 3 Van vrieje en trouwe. ^at is mooier dan de waere ij' Echte liefde van twee mensen? ffie kan 't wonder Gods verklaere pat het einddoewl van d'r wénsen Is: zich geve an den ander, In te leven voó m'n kander, jn in blieschap in in smart Eén te wezen; eên van hart?, 2. Als je goewd trouwt, zei m'n meutje poe je 't zeker nooit te vroeg, As je slecht trouwt, as het mis goot, poe je 't altied vroeg genoeg. Goewd heit mlt geen goewd van doewn: löt de liefde in een kluus Is veel beter dan in riekdom Ijeve in ruzie in 't groóste huus. 3. 't Is de waereld zoo gelege. Dat 't vrouweharte uutgoót nae de man; iDe man is om de vrouw ver lege, Dat is zoó mooi as 't weze kan. Hart 't binne dichte zwaere wegen Die menig mens bewand'le mot; In wie gehoopt hao op 'n zegen; Beschreeuwt in 't ende vaek z'n lot. 't Kan soms zoö raor goö in het leven. Wie heuningh zocht, die vong fenien. Niejt ieder mènse wordt gelok egeve. Veel wat eest echt leek bleek mar schien. 4. Jan hieuw van Kee, mar Kee van Piejt; Piejt hieuw van Nel en Kees van Griejt; Nel wou graeg Kees in Griejt wou Jan. Hoe raor het tóch soms laope kan! Jan trouwde Nel In Kees nam Kee, Toe brocht Piejt Griejt nae 't durpshuus mee. De jonges hè noe ielk 'n vrouw. Die graeg een aoren hèwwe wou. De vrouwen hè noe ielk 'n man In ieder hoopt er 't beste van. 5. Je mot 'n vrouwe in een paerd niejt vaorde haele. Dan kajje hoóre, ofter wat an schort. Den ofstand mot je dichte dier betaele, Omdat je ommers licht bedroge wordt. Wie bie de keus van vrouwe of paerd nae 't beste ziejt. Die goot een pupe raokens, vaorder niejt. „Kom Bet, m'n houwe kèrmse, goóje mee?" Zei Piejt, in Bet dee 't mit plezier Ze gaf de joon d'r portemenee, Want dat was vroeger mode hier. Piejt gaf mar uut mit volle hand, Hie was de riekste man van 't land. Mar sint ze trouwden, is 't zoö niejt, Hie geeft an heur de portemenee. „De vrouwe houdt de liene, Piejt." In deer neemt 'n genoegen mee. Hie hei noe nog mar buten praes: In huus, deer is de vrouwe baes. Vaoder: 7. Joon, weerom zoek joe toch geen vrouwe Hang niejt altied bie je moer. 't Is al lange tied voor trouwen, In je heit een stal in voer. Jan; Jao, zei Jan, joe kan licht praete. Want joe trouwde mit m'n moe. Mar as ik je goö verlaete. Mot ik nae een vreenvde toe. 8. Een bi;une rand van pruumsop om z'n mond. Nog anderhalve tand in niks geen haer, Leapt ouwe Kees op vriejersvoewten rond In vindt 'n kammeraod in slimme Klaer Ze loapt er vuul in ongewasse bie. Hie heit ze liejf, al is ze wat besnot. Ze passé bie m'nkaore, gloaf mar vrie: Deer is 'n dekseltje op iedere pot. 9. „De jeugd is tegenwoordig heel wat mans," Zei Opa tegen kleinzeun Hans. ,iln mlen tied wazze m'n niet vrie. De kinders binne noe te bie." I De oudjes binne veertig jaer etrouwd, In vaoder woordt gauw veertig jaer, Dienkt Hans wat deksel, dat is waer. Dan was m'n opa in z'n jeugd aok stout.' 10. Mit achttien liep z' al mit 'n joön, Mar iedere keer hao ze 'n aoren. Ze hiew ze voor de gek in liet ze goö, In kreeg de naem: 't Is mar 'n raoren. Noe is ze veertig zonger man. Jao, meisjesmoat, dat komt er vaji! 11. Ak trouwe, mok 'n wuuf mit centen. Zei Krien. Hie trouwde rieke Griejt. Noe zit 'n in de labberenten. Hie heit 'n wuuf, mar centen niejt. Want heur is baes in houdt 'n kort. Al is het, dat 'n altied knort. 12. Leen Braonie was 'n boer mit zestig bunders land, Een stal mit veê in beste paeren. Hie vroeg wat rieke dochters om d'r hand. Mar géén wou mit zoö'n hufter paere. Hie zette 'n advertentie in de krant. Brandde z'n gat in... zit noe op de blaeren. 13. As geen joon me dan .komt vraege, Gooi 'k m'n netten zelf wel uut, 'k Pakke d'r eên bie z'n kraege. Al is 't nog zoö'n naekte puut. Kee is noe een jaer etrouwd Twèllef maenden heit ze erouwd. DRASTISCHE INKRIMPING NODIG Hoewel het lopende jaar voor de Nederlandse pluimveehouder goed belooft te worden, dreigen voor het volgende jaar grote moeilijkheden. De oorzaak hiervan ligt in het af schaffen van de kuikentoewijzingen op 1 October van het vorige jaajt. De gevolgen van deze maatregel zullen het komende jaar in volle omvang merkbaar zijn. Indien er geen afdoende maatregelen worden getroffen, zal er in het voor jaar van 1954 een voorschot van 300 millioenen eieren zijn, waarvoor geen afzetgebied zal zijn te vinden. De enige weg, om niet in moeilijkheden te gera ken ligt in een drastische inkrimping van de pluimveestapel, aldus meldt de Vlkr. Dit betoogde de heer M. J. Dings, voorzitter van de Ned. Pluimveefedera tie en voorzitter van de coöp. eiermijn te Roermond tijdens de te Deventer gehou den jaarvergadering van de coöp. eier- veiling van de A.B.T.B. te Deventer. Hij kondigde aan, dat Donderdag in de pluimveecommissie van de Stichting voor de Landbouw beslist zal worden over de maatregelen, die moeten wor den genomen. Wanneer geen maatregelen worden genomen, zal de pluinvveestapel, die eind 1952 16 millioen kippen telde, in het voorjaar van 1954 zijn uitgegroeid tot 23 millioen stuks. Volgens de heer Dings zal het aan beveling verdienen, dat de regering sub sidie verleent op het afslachten van het oude pluimvee. ^»»s. de Waal St. Maartensdijk Maandagmiddag heeft mr J. Algera, minister van verkeer en waterstaat te Wageningen de achttiende Nederlandse landbouw-week geopend. De minister zeide daarbij, dat het misschien enigszins vreemd leek, dat een minister van waterstaat een land- bouwweek opent. Er zijn echter tal van punten waarop landbouw en waterstaat elkaar ontmoeten. De minister besprak in dit verband het waterschapswezen in verband met de stormvloed van 1 Febru ari, de watervoorziening, de ontgron- ding en de omzetting. Waterbeheersing is in het algemeen van betekenis voor de optimale productie van de landbouw. Ten aanzien van de ontgronding wordt thans een wetsontwerp voorbereid, hoe wel deze zaak niet eenvoudig is en vele kanten heeft. Ir J. L. Klein, directeur hoofdinge nieur van de Prov. Waterstaat hield bij deze gelegenheid een inleiding over ,,Taak en positie van de waterschappen gezien in het licht van de jongste ge beurtenissen." In de Nieuwe Rott. Courant van Dins dag jl. vonden we daar een verslag over, waaruit we hier een gedeelte weer geven. Het gesprokene is ook voor de Waterschappen op Flakkee en andere eilanden belangrijk. De heer Klein herinnerde eraan hoe belangrijk het voordeel van de in schakeling van de localiteit in de stormnacht was gebleken bij de dijk- zorg. Het is in vele gevallen aanwijs baar dat door vervulling van de taken der rechtstreeks betrokkenen dijkdoorbraak werd voorkomen. In de daaropvolgende tijd van verwar ring gingen de voordelen van de loca liteit verloren. In de periode van her stel werd de waterstaatswetgeving in het algemeen op de proef gesteld als nimmer tevoren. Afgezien van enkele paragrafen is de verdienste van deze wetgeving buitengewoon groot geble ken. Over het algemeen mag men niet spreken van tekortkomingen van de waterstaatswetgeving of van het waterschapsbestel, doch van een tekort in de uitvoering in de wettelijke rege lingen. Ofschoon deze buitengewone waarde vertegenwoordigde is hun niet altijd recht gedaan. Spr. was voorstander van het waterschapsbestel, het is nuttig, want het bleek in normale zowel als in abnormale omstandigheden een bui tengewoon fraaie afweging van parti- Dr Alexander Comrie, door Ds J. T. Doornenbal. Uitgave J. Bout, Huizen Bij de uitgever Bout te Huizen ver schijnen regelmatig brochures over al lerlei onderwerpen, w.o. deze keer een over Comrie van de hand van de Oenen- se predikant Ds Doornenbal. Hij geeft een beschouwing over de persoon en het werk van Comrie, gegevens, die hij ont leende aan het proefschrift van wijlen prof. dr A. C. Honig en aan de eigen werken van Alexander Comrie, en bo vendien wat hij in Woubrugge, de stand plaats van Comrie over diens leven te weten kwam. De werken van Comrie zijn onder ons volk steeds zeer bemind geweest en nog worden ze gelezen; velen hebben uit zijn geschriften onderwijs, troost en bemoe diging ontvangen. Daarom zal een bro chure als deze bijdragen om de herinne ring aan dezen theoloog, die voor onze Vaderlandse Kerk van zo grote bete kenis is geweest, levendig te houden. Jammer dat er tamelijk veel fouten in voorkomen: blz. 5 staat „geest" voor hét woord „gast", op blz. 6, 9 en 10 is nagelaten correctie aan te brengen en op blz. 16 komt een storende fout voor in de jaartallen. Wij bevelen dit mooie werkje, dat ieder kopen kan, ten zeerste aan. culiere, locale en algemene belangen. De heer Klein motiveerde zijn voor keur voor~ de waterschappen. Zij zijn een kostbaar goed, waarmede men niet te voorzichtig kan omspringen. Door voortdurend toezicht van de provincie op de waterschappen ontstaat een sfeer van vertrouwdheid. In tijden van nood is deze vertrouwdheid met de proble men en met de personen, die in eerste instantie voor deze problemen worden gesteld, van grote waarde. Wat het oppertoezicht (de rijkswaterstaat) be treft, dit is, zoals het in de water staatswetgeving is geregeld, niet alléén een onontbeerlijk onderdeel, maar het vertegenwoordigt een grote waarde in normale zowel als in abnormale situa ties. De waterschappen moeten kracht kunnen uitoefenen. Het is echter no dig dat zij een behoorlijke omvang hebben. Van waterschappen met slechts luttele hectaren gaat geen kracht uit. Voor een goede dijkzorg is concentra tie van waterschappen noodzakelijk. Elk der Zeeuwse, Zuid-Hollandsee en Waddeneilanden moet tot concentratie komen, evenals de waterschappen langs de zee en de grote rivieren, waar deze concentratie nog niet tot stand is ge bracht. Spr. noemde o.m. als voorbeel den van omvangrijke en dus krachtige waterschappen Delfland, Rijnland, Schie- land. Kracht en omvang zijn nodig voor het verkiezen van een goed be stuur. Een doelmatig technisch apparaat voor een gunstige financiering is voor al belangrijk met het oog op de kost bare waterschapswerken. V/aterschap- pen doppen hun eigen boontjes. Bij verreweg de meeste waterschappen worden de onderhoudskosten gedragen door de waterschapsplichtigen. Spr. waarschuwde tegen subsidiëring. Dit betekent zo vaak dat men komt tot gezagsinmenging. Er moeten wegen kunnen worden gevonden, waarbij het rijk gelegenheid krijgt bepaalde kosten voor zijn rekening te nemen. ïn casu verbeteringskosten en de aanleg van afdammingswerken. Als het rijk de zeegaten afdamt en onderhoudt, rijst dan niet de vraag, of de gehele kust met de dijken onder rijksbeheer zou komen? Spr. wilde dit niet bevesti gend beantwoorden. Het is mogelijk, dat de toestand daar op den duur naar toe zal groeien, maar daarvoor is de situatie niet rijp, zolang m.en nog te doen heeft met eilanden met eigen be langensfeer. Vijf deskundigen gaven hun mening over het door de heer Klein bespro ken onderwerp. Allen konden zich in grote lijnen verenigen met het oordeel van de inleider omtrent het water schapsbestel. Beste jongens en meisjes! Jullie begrijpt dat ik nu niet veel woorden kan verspillen, nu het weer in zenden van brieven is geweest, want dan moet ik zoveel mogelijk brieven beant woorden. Ik zal dan ook maar dadelijk aan het nieuwe raadsel beginnen. Deze week krijgen jullie het 2e JULI-RAADSEL: 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. XXXXXXXXXXX 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 1. Letter. 2. Zoon van Noach. 3. Pries ter uit Davids tijd. 4. Viervorst over Galilea; liet Johannes de Doper ont hoofden. 5. Stad in Galilea; is verhoogd tot de hemel toe. 6. Koning van Elam (Gen. 14.) 7. Vader van Johannes de Doper. 8. Stad die gelijk met Sodom door vuur uit de hemel werd verteerd. 9. Broeder van David. 10. Oom van Saul (1 Sam. 14.) 11. Letter. Op de kruisjeslijn van boven naar be- a. WOONHUIS, aan'het Schel penpad A 536, kad. Sectie B. no. 1431, groot 28 cen tiaren. Verhuurd aan Wed. J. van Dijk. Huursom 2.45 per week. b. WOONHUIS, aan de Straatdijk A 521, kad. Sec tie B 2216, groot 1 are 7 centiaren. Verhuurd aan J. C. Lugt- hart. Huursom 4.60 per week. c. SCHUUR, aan het Schel penpad A 538, kad. Sectie B. no. 1506, groot 30 cen tiaren. Verhuurd aan L. Brooshooft. Huursom 2.30 per week. Zulks ten verzoeke van de Er ven Mw. Wed. M. van Driel te Sommelsdijk. Inschrijvingsbiljetten in te le veren ten kantore van Notaris J. DE VRIES te Dirksland vóór of op 15 Juli 1953, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te ver krijgen. HET ADRES VOOR JS SOMMELSDIJK - TELEFOON 83 LUXE LI IK-AUTO en VOLG WAGENS Chaujjears in zwart uniform. Op alle plaatsen te ontbieden Voor het aanstaande seizoen kunnen wij beschikken over drie nieuwe Beleefd aanbevelend, Waterweg 109 - Telefoon 2451 MIDDELHARNIS *''tW\\m\MBWMw\\%\<M moet aan de allerhoogste eisen voldoen. Neem voor intensief kantoorgebruik een d e g e 1 ij k e en be trouwbare machine van PRIMA ENGELS FABRIKAAT breedte m.m. 57 77 90 102 127 152 12.50 17.— 23.50 30.— 46.— 60.— Gereedschaphandel - Meent 116 Beursgebouw Directie: C. VEROLME te ALBLASSERDAM vraagt van 18 35 jaar voor opleiding in de scheepsbouw Tegemoetkoming in reis- en huisvestingskosten. Inlichtingen en aanmeldingen (schrifteljjk of mon deling) Arbeidsbureau te Middelharnis, of schrifte lijke .sollicitaties IJsselmonde, Oostdijk 29. aBM neden moet hetzelfde woord komen te staan als bij 6 wordt gevraagd. Dit raadsel werd ingezonden door Koos van Loon, Nieuwe Tonge. CORRESPONDENTIE Leny van den D., Nieuwe Tonge. Ge lukkig dat je weer in kon zenden, nu je weer beter bent. En je hebt al de oplos singen; dat is fijn. Ja, aan het verloren goed moet je telkens nog maar terugko men. Van het vulpotlood en het boekje is erg, maar dat die vier prachtige de len van die kinderbijbel verloren zijn gegaan, dat is zeker heel jammer. Het zijn mooie, leerzame boeken en je hebt ze zo maar niet terug, want ze zijn duur. Willie van 't O., Dirksland. Nou, hier sta je dan weer. Leuk, hè Vond je de raadsels moeilijk Het zal wel wat wen nen als je een poosje met ons meedoet. En altijd maar goed naar de oplossingen kijken, die in de krant staan. Daar leer je veel van. Is opoe al beter? Beterschap met haar en ook met je moeder. Gerrit van de B., Zuidzijde (Ben Bom mel). Dat begrijp ik, dat het vulpotlood naar je zin is. Het schrijft best; ik kan het goed lezen. Ik hoop ook, dat je er nog veel brieven mee zal kunnen schrij ven. Zo'n schoolreisje is in de meeste gevallen erg leerzaam en je kan je zo'n uitstapje lang heugen. Cees A., Maassluis. Hartelijk bedankt voor het raadsel. Ik zal het wel kunnen gebruiken en het is een mooi raadsel voor de tijd van het jaar. Of ik kan zwemmen Ja, een beetje wel, maar het is zelden dat ik het doe. Vroeger heb ik het veel gedaan, maar als je ouder wordt gaat het van lieverlee minderen. In een speciaal zwembad is het niet zo gevaarlijk als in het open water. Jan van W., Stellendam. Wat kwam dat prachtige mes goed van pas! En er zelf om geweest. Je mocht toch wel uit zoeken, hè? Zo'n kleinigheidje in de op lossing vind ik niet zo erg. Je hebt het woord in de krant wel gezien, denk ik. Gemakkelijk als je het weet. Nu ver geet je het nooit meer. Een zes voor schrijven is maar mager betaald. Als je nog een schepje erop legt, kan het best een zeven worden. Probeer het eens. Jan V., Middelharnis. Is het reisje je niet tegen gevallen? Dat kan Vv^el eens als je er zo'n moed op hebt. Over die eerste schoolreis zal je volgende keer wel wat te vertellen hebben. Ik ben be nieuwd. Rien D., Herkingen. Ik hoop dat de mooie vooruitzichten in vervulling mo gen gaan. Die éne week naar de Veluwe zal wel de fijnste vacantieweek worden. Ben je wel eens op de Veluwe geweest? Het is er heel mooi. Ik hoop in 't ver volg op een keurig verslag. Aria V., Middelharnis. Nu er zo heel veel spulletjes zijn verdronken, komen vele prijzen dubbel van pas. Die punten slijper is een erg mooi cadeautje, niet waar? Ik hoop dat je' er lang plezier van mag hebben. Ik ben benieuwd naar je volgende brief. Bram H., Ouddorp. Het is een heel eenvoudig raadsel, maar ik kan het mis schien in het vervolg wel een plaatsje geven. Ja, het is nu een mooie tijd. Bij jullie wordt het weer al druk: de va- cantiegangers zoeken de mooie omge ving van Ouddorp op. Jullie worden aan die schone natuur zo gewend, dat het niet meer zo opgemerkt wordt, niet waar? Beppie D., Herkingen. Hoe gaat het met Trien? Ik denk dat ze al een week thuis is. Gelukkig dat het achter de rug is. We zien er erg tegen op, maar het moet toch gebeuren, nietwaar? Nu gaat de tijd opschieten naar de vacantie, hoor! Nog een beetje geduld, en er niet te veel van verwachten. Nellie Ie C, Sommelsdijk. Het is een grote brief geworden, Nellie. Fijn, dat het op school goed gaat, want niet be neden een zeven dat is toch best. Ned. taal is heel mooi, maar in de regel wor den er zulke droge dingen mee uitge voerd, zoals ontledingen en woordbenoe mingen en houd maar op. Jammer dat je brief moest eindigen met iets droe vigs. Er is een tijd om. geboren te wor den en ook een tijd om te sterven. Moch ten we maar bereid zijn als de dood on ze vensteren binnenklimt. Blaartje H., Ouddorp. Nog hartelijk geleficiteerd met je verjaardag. Is het druk geweest? Een tiende verjaardag is een beetje bizonders, nietwaar? Aard beien heb ik volop. Ja, het is een groot verschil met het ondergelopen land. Daar is het dor en kaal, zonder vrucht, een winters aanzien. Nellie G., Ouddorp. Wat kan jij toch schrijven! Twee grote vellen vol! Zulke brieven lees ik graag. Ik weet zodoen de wat er zoal afspeelt in de familie- en vriendenkring. Is tante Pietje al aan een raadsel bezig geweest? Dat mens moet er eerst tijd voor hebben. Ik zal de twee snaken hun zin weer eens ge ven: Pauwtje en Wimpje, hier staan jullie namen. Hebben jullie weer aan de kant van de weg gestaan om op de krant te wachten? Nu is het meegeval len, hè? Maar flink boterhammen eten en dan kunnen jullie ook gaaji raadselen met Oom Ko. Jan N,, Sommelsdijk. Dat zal een mooie excursie zijn naar de Achterhoek. Dat is echt om te leren. Daar zal je het ongetwijfeld heel mooi vinden en ik ben al benieuwd wat je er zoal hebt be leefd. Behalve de landbouw trekt ook de veeteelt je aandacht; dat merk ik uit de tekening van de Melkweg. Je zou zachtjesaan v/el voor reclame-tekenaar kunnen uitgaan. Het is erg aardig, ook het prentje van de jonge vogels die door de oude worden gevoerd! Allemaal. Tot mijn spijt kan ik deze week de prijswinnaars nog niet bekend maken. Nog een week geduld. De har telijke groeten van OOM KO. Dit keer willen we op deze plaats een en ander overnemen uit een artikel, ge plaatst in ,,De Suikerbiet" van Juni 1.1., de voor velen van onze lezers bekende uitgave van het Instituut voor Ratione le Suikerproductie te Bergen op Zoom. Er zijn echter ook verscheidene land bouwers, die de ,,De Suikerbiet" niet kennen, terwijl zé toch ongetrwijfeld be lang zullen stellen in het onderwerp Bieten op „zoute" grond Het is begrijpelijk dat velen, die hun gïond bij de Februari-ramp overstroomd zagen, toch graag nog wat suikerbieten wilden zaaien. Helaas bleek al spoedig, dat de zoutcijfers van de grond hoger lagen dan men wel gehoopt had, en hoe wel de biet, van oorsprong een plant van de zeekust, minder zoutgevoelig is dan vele andere gewassen, waren er toch talloze percelen, die niet meer voor bie- tenzaai in aanmerking kwamen. Op de percelen, die met bieten werden ingezaaid, kwamen de moeilijkheden al direct bij de opkomst, waarbij het dro ge, schrale weer ons ook lelijk parten speelde. Verschillende percelen waren er, waar de bieten helemaal niet opkwamen en ook bij overzaaien weer niet. Op ve le andere was de opkomst traag en zeer onregelmatig. Deze onregelmatigheden zetten zich voort bij de verdere groei, zodat ook het opeenzetten moeilijkheden gaf. Sommige percelen op niet te zoute grond en waar tijdig gips was gegeven, zodat de korstvorming gering was, kiemden en groeiden vrij redelijk, al blij ven ook deze percelen in ontwikkeling achter bij die op drooggebleven land. Er zijn nu echter een tweetal ver schijnselen op vele bietenpercelen op „zout" land te zien, waarop wij speciaal de aandacht willen vestigen. Dit zijn het merkwaardige afsterven van bieten- plantjes na regen en de reeds vroeg op tredende kalkgebreksverschijnselen. Niettegenstaande de droogte bleven de bieten op vele zoute percelen, zij het traag, aan de groei. Ze kregen daarbij weer echt het uiterlijk van hun wilde stamhouders, de Beta maritima van de zeekant, met donkergroene, dikke, iet wat vettig aanvoelende blaadjes, soms roodgekleurd langs de bladrand of de steel en de bladnerven. Zelfs de warme Pinksterdagen werden overleefd, niette genstaande geleidelijk de zoutconcentra- tie in de grond sterk was gestegen. Wel werden toen sommige bladeren slap en wanneer deze op de grond kwamen te liggen trad sterke verbranding op. Na Pinksteren begon een periode met buien en toen deed zich het vreemde ver schijnsel voor dat bietenplantjes in plaats van „verfrist" te worden juist na regen verwelkten. Sommige stierven ge heel af, andere herstelden zich min of meer. De verklaring hiervoor is waar schijnlijk, dat de plantjes, die bij het droge weer in de wortel een normaal ho ge concentratie van zouten hadden op genomen, nu zeer heftig water opnamen en via de bladeren maar weinig ver dampten, zodat te veel spanning in de wortelweefsels optrad en deze barstten of beschadigd werden. Bacterieën en schimmels drongen de beschadigde wor tels binnen, waardoor het sterven werd versneld. Het betrof hier vooral kleine plantjes, die nog in de bovenste, dus zoutste, laag wortelden. Dieper gewor telde bieten hadden minder of niet te l;;den van dit verschijnsel, dat bij de vo rige inundatie niet was waargenomen, en dat duidelijk samenhangt met het v/eersverloop van dit voorjaar. Wat het kalkgebrek in bieten op zou te gronden betreft, dit kan niet aan kalkarmoede van de grond geweten worden. Wat is er dan wel de oorzaak van? Onderzoek heeft geleerd, dat bie ten, die kalkgebrek op zoute grond ver tonen, de normale hoeveelheid kalk be vatten, maar daarnaast abnormaal gro te hoeevelheden natrium, als gevolg van de natrium rijkdom van de met keuken zout doordrenkte grond. Hierdoor wordt in de plant het voor de groei nodige harmonische evenwicht tussen kalk en natrium verbroken en dit uit zich in de zelfde verschijnselen, die wij van niet g'eïnundeerde gronden als kalkgebrek kennen. In werkelijkheid moeten we hier dus echter van een natriumovermaat of natriumvergiftiging spreken. Het schijnt dat de biet niet in staat is deze overmatige opname van natrium tegen te gaan of wel ze te compense ren door een verhoogde opname van kalk. Het is dan ook helaas niet mogelijk dit verschijnsel te bestrijden. Slechts weten wij, dat bij de geleidelijk voort schrijdende genezing" van onze zoute gronden deze storing bij onze bieten ook weer verdwijnt. Als gevolg van het droge voorjaars weer treedt dit verschijnsel hevig en vroeg op en lijdt het gewas er sterk onder. R UI Me 'JUWELIER ,'- HORLOGES BEIJERLLAAH 3,:- ÏIL 70360 - ROTrERDAM-Z. T.B.C. IN NEDERLAND DAALT Het sterfte-cijfer aan tuberculose be droeg in 1952 per honderdduizend inwo ners 12.3. Ten opzichte van 1951 is de sterfte met ongeveer 25 procent gedaald. Ook het ziektecijfer daalde en wel van 146 tot 133.3 per honderdduizend. De wachtlijsten voor sanatoria laten dan ook een daling zien. Enkele' sanatoria hebben voor vrouwelijke patiënten zelfs geen wachtlijsten meer. Er zijn ook in richtingen die niet alle bedden hebben bezet en enkele hebben reeds met moei lijkheden in de exploitatie te kampen. Dit zijn gegevens uit het jaarverslag van de Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose, die op 23 en 24 September in Den Haag haar vijftigjarig bestaan zal vieren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 7