r RANG FATA MORGANA" Uitkering Rampenfonds voor huisraadschade .J JeiigdwerkMiddelharnis-Sommelsdijk en Nieuwe Tonge besproken DW Sa^ *l^it het znót er^ ^- ^^oótubonné'ó -^ Land en Tuinbouw '^yruagt en draagt GLADDE RINGEN Causerie van dhr. Tamsma Het zal meevallen! in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder ,,Rangetje" Verzorging nagelaten betrekkingen SLAVEMBÜRG'S BANK N.V, VEBVOLGVERHAAL Biz. 2 „E IL A N D EN - NI E U W S" Zaterdag 11 Juli Ken nieuw probleem Niet van de Jeugd-, maar van Ouden van dag-en Rusthuizen gevraagd! De gerontologie. De jeugd staat de laatste jaren wel bijzonder in de belangstelling, zowel van de kerk als van andere instellingen. Het komt mij voor, dat de jeugd van onze tijd zich wel een beetje gaat voelen, daar men zozeer de aandacht op hen vestigt. Ook op ons eiland. We hebben jeugdleiders gekregen, en er zijn club huizen in aanbouw, waaruit valt te con stateren, dat de jeugd van onze tijd aardig vertroeteld wordt. Bij deze gelegenheid wil ik daar niet verder op ingaan, maar Inplaats van op het Jeugdprobleem op een ander pro bleem wijzen, n.l. op dat van de ouden van dagen. Daarbij gaat het dan niet hoe houden wij de oudjes geestelijk vast, maar hoe verzorgen, wij hen licha melijk en maatschappelijk. Wie de statistieken nagaat kan we ten, dat de gemiddelde leeftijdsgrens aanmerkelijk naar boven is verschoven. We hebben meer gepensionneerden ge kregen en meer oudjes van tussen de 60 en 70, die in het arbeidsproces niet meer meekunnen en dus rustend zijn. Hun aantal neemt jaar in jaar uit toe en schept daarmee een probleem om de ze oudjes goed te verzorgen. Dit probleem werd in ,,Eenig'heid des Geloofs" in de rubriek ,,In- en Uitval len" ook aangesijeden, waarbij gev/e- zen werd op een tekort aan rusthuizen voor ouden van dagen in ons land. ,,Onze kerken zo lezen we „verouderen" en dit verschijnsel roept eigenaardige problemen op. In enkele gemeenten Is men in het gelukkige be zit van een rusthuis. Maar hoeveel rusthuizen voor oude lieden hebben we? In ieder geval hebben we er veel te weinig. Het aantal oude mensen, waar voor feitelijk geen plaats meer is in de maatschappij, is enorm groot. In de steden is het onmogelijk dooi de toch al gebrekkige en onvoldoende woonruimte, dat een oude vader of moe der een prettige oude dag' beleven in- het gezin van hun kinderen. Particuliere rusthuizen zijn over het algemeen niet goedkoop. Bovendien hebben die zeer lange wachtlijsten van gegadigden. De grote tehuizen voor oudelieden, zoals de burgerlijke gemeenten die hebben, zijn niet erg aantrekkelijk met hun slaap zalen, zitzalen enz. In de jaren voor de oorlog hebben wij deze taak helaas verwaarloosd. Ook uit bezorgdheid, om toch maar geen con currentie aan te doen aan verpleegsters, die een particulier rusthuis exploiteer den. Maar nu zitten v/e met het pro bleem: hoe verzorgen we al die oude broeders en zusters, die niet meer voor zichzelf kunnen zorgen? Dit is niet al leen een finantleel vraagstuk, maar een vraag naar de werkelijke liefde onder ons. Hulp van huishoudelijk personeel is moeilijk te verkrijgen en haast niet te betalen. In de dorpen is er nog veel bu renhulp en neemt de gemeenschap de taak van de onderlinge zorg eerder op zich, dan in de steden, waar men van elkaar maar weinig notitie neem..t en waar vele ouden in verlegenheid zitten, daar zij niet in staat zijn voor elkaar of voor zichzelf te zorgen. Het is zo na meloos triest te ervaren, dat men teveel is. Hier konrt het aan op waarachtige die gewoon zijn de betaling van het abonnementsgeld per postkwi- tantie af te wachten, doen het bes te voor zover ze zelf giro heb ben dit voortaan per giro over te schrijven. De inningskosten bij de Posterijen zijn n.l. sedert 1 Juli sterk ver hoogd en bedragen 30 et per post- kwitantie. Wanneer U dus het ab. geld ad 1.70 overschrijft op on- ze giro-rekening, verdient U tel kens 0.30. Wie geen giro heeft, betale per postwissel. Het nieuwe kwartaal is per 1 Juli ingegaan; wij wachten nu nog 14 dagen met de verzending der post- kwitanties, die dan noodwendig moeten verhoogd met 30 et, dus 1.70 ab. geld plus 30 et is 2. Verdien 1.20 per jaar, door zelf het bedrag over te maken. Administratie N.V. Eilanden-nieuv/s Middelharnis christelijke hulpvaardigheid. Niet alleen particulier ligt hier een taak maar ook voor de christelijke ge meenten! Vroeger waren er weeshuizen nodig. En ze zijn er gekomen. Nu zijn rusthuizen nodig. Die moeten er ook komen. Het probleem der gerontologie (ver zorging van ouden) staat op ons werk- progïamma en mag er niet meer worden afgevoerd, totdat we met Gods hulp wer kelijk hebben gedaan, v/at wij kunnen." Tot zover deze opmerker. De schrijver beziet dit probleem lan delijk en hij beziet het o.i. zeer juist. Onwetend is hier een lans gebroken voor het rusthuis ,,De Goede P^ee" op ons eiland, waar men althans een goede kijk op dit probleem blijkt gehad te heb ben. Men staat er hier nog v/el een wei nig sceptisch tegenover; van buiten het eiland komen echter talrijke aanvragen, om in dit rusthuis te worden opgeno men. Daaruit blijkt wel, dat de nood hoog is. Zeker, het is naar onze mening niet goedkoop en de inrichting is modern men spreekt van het modernste van Europa! maar het rusthuis is er en het mag er zijn. En het lijkt ons, dat degenen die er nu critiek op hebben, er later blij mee zullen zijn. WAARNEMER. Een doelmatige vinding! Aan een der grootste bezwaren van de overigens bedrijfszekere en goedkope A.I.V.-inkuiimethode, n.l. het verdun nen en verdelen van het zuur, is een ein de gekomen door een praetische vin ding: een glazen zuurpompje. Alle nadelige invloeden van het zuur (schade aan huid en kleding) die de toe passing- van onze inkuilniethode in de weg stonden zijn hierdoor weggenomen. De eenvoudige en goedkope installa tie bestaat uit een glazen pompje, dat aan het ene einde door een rubberslang aangesloten is op de waterleiding en dat aan de andere kant met een sproeislang, eindigend in een 1 meter lange omgebo gen buis, het verdunde zuur vlak boven het gras brengt. Het pompje heeft een zijdelings ge plaatste zuigopening, die voorzien is van een slangetje, dat in een fles met onver dund zuur hangt. Het water, dat met grote snelheid door het glazen pompje stroomt, zuigt daar een hoeveelheid zuur aan, zodat een mengsel verspoten wordt. Een knijpkraantje regelt de doorlaat van het slangetje, dat in de fles met zuur hangt. Om de juiste verhouding (6 liter wa ter en een liter zuur) te verkrijgen, moet men de juiste stand van het knijpkraan tje vaststellen. Daartoe hangt men het aanzuigslan- getje in een bakje m.et een liter water en houdt de sproeislang boven een em mer. Zodra de liter verspoten is, trekt men de emmer weg en meet de inhoud. Bevat de emmer 7 liter, dan heeft men dus de juiste stand gevonden. Is de hoeveelheid kleiner of groter, dan moet het aanzuigslangetje respec tievelijk iets meer dichtgeknepen of iets verder geopend worden. Heeft men de juiste stand vastgesteld, dan blijft de mengverhouding constant. Het pompje, een aantal mieters rub berslang en nog enkele kleinere beno digdheden bieden voor zeer geringe kos ten een doelmatige installatie, nauwkeu rig en onverslijtbaar. De Rijkslandbouwconsulent voor Z.W. Friesland te Sneek verstrekt voor zover nodig, inlichtingen. MET LEVENSLANGE schrifteUjke fabrieksgarantie. Plaatst uw Familieberichten in „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 3 Juli is door de Stichting voor Maatschappelijk Werk voor Mid delharnis en Nieuv/e Tonge in het gemeentehuis te Middelharnis een bijeen komst gehouden, om het Jeug-dwerk te bespreken. De heer Tamsma, Secr. van de Herv. Jeugdraad te Rotterdam heeft op deze bijeenkomst enige richtlijnen gegeven waarop een geanimeerde bespreking volgde. Mede aanwezig was de heer D. W. Geesink, jeugdleider en mej. A. A. den Ouden, Maatsch. Werkster. Ook de groepscommandant der Rijkspolitie was met een zijner manschappen aanwezig. De voorz. zeide, dat het niet gem,ak- kelijk was geweest om uit te maken, wie tot deze vergadering moesten worden uitgenodigd. Er is een keus gedaan en er zullen misschien enkele zijn overge slagen. Spreker gaf een overzicht van de groei van het Maatschappelijk Werk in deze gemeenten. Ket is klein begonnen maar is allengs uitgegroeid. De vv'ater- snoodramp heeft een grote stoot aan het werk der Stichting gegeven. Toen is ge- blelien hoe noodzakelijk deze arbeid is. Een belangrijk onderdeel van het werk der Stichting is het werk onder de jeugd. Dat heeft onze bijzondere aan dacht gehad in de laatste maanden. De heer Geesink is in October 1952 zijn werk aangevangen. V/e hebben een ba rak gekregen, die dienst doet als can- tine voor de jeugd. Van de Interchurch hebben we een andere barak gekregen, die geplaatst zal worden aan het Zand pad. Deze nieuwe barak zal een centrum worden voor het jeugdwerk. Het zal nodig zijn, dat het begonnen werk onder de jeugd gedra,gen wordt door de gehele bevolking. Anders zal het niet kunnen slagen. De voorzitter gaf darna het woord aan de heer Tamsma, Secretaris van de Her vormde Jeugdraad, om een en ander te vertellen omtrent het. werk onder de jeugd. De heer Tamsma was dankbaar, dat hij heeft kunnen constateren, dat het werk onder de jeugd met grote kracht in deze dorpen is aangevangen. Het is jammer, dat de v/atersnoodramp daar toe de activerende factor heeft moeten zijn. Een groot deel van de jeugd is .ver geten" geweest. We hebben er ons niet mee kunnen bemoeien. Nu we onder die vergeten jeugd gaan werken zullen we een goed werksysteem moeten opbou wen. Samenwerking van de verschillende bevolkingsgroepen zal zeker nodig zijn. Spreker wil vanavond gaarne meehel pen aan het zoeken naar het juiste werksysteem. Dit systeem kunnen we niet zonder meer van anderen overne men. We zullen het zelf moeten vinden, want dit werksysteem moet aangepast worden aan het karakter van dit eiland. De jeugd verwacht iets van ons. Dit rnag ons verheugen, want er blijkt uit, dat de jeugd van ons iets wil aanvaar den. Eigenlijk moet het gezin voorop gaan bij de jeugdvorming. Alle andere instanties komen daarna. Het gezin kan echter niet alleen de jeugdvorming ge ven. De school en de verschillende jeugd centra moeten belangrijk bijdragen le veren. Spreker wees er op, dat er een wissel werking zal moeten zijn tussen het ge zin en de jeugdleider. De Maatschappe lijk Werkster, die de gezinnen bezoekt, zal dit contact moeten leggen en onder houden. De heer Tamsma vertelde een en an der omtrent het jeugdwerk in Rotter dam. De bedoeling van het jeugdwerk is niet de jongens en meisjes aangenaam en prettig bezig te houden of hen op te leiden tot knutselaar, integendeel, hun karakter moet worden gevormd en aan hen moet vooral datgene worden bijgebracht, wat ze grootgeworden nodig zullen hebben voor gezin, kerk, staat en maatschappij. Ook de vaders en m.oeders worden naar de jeugdcentra getrokken. Hetzelfde geldt ook voor de onderwijzers en onderwijzeressen. De jeugdcentra zijn vaak gecombi neerd met badhuizen, m.edisch-paedago- gische inrichtingen en zovoorts, Iets der gelijks is misschien hier ook mogelijk. Rijk, Provincie en Gemeenten hebben ingezien, dat op dit terrein voor hen een taak ligt. Er is zelfs een afzonder lijk Departement van Maatschappelijk werk ingesteld. Het Rijk en de Provin cie subsidiëren ons werk in belangrijke mate. Datzelfde geldt voor vele ge meenten. Als eis wordt wel gesteld, dat het werk geschiedt op verantv/oorde wijze. Daarna gaf de voorz. gelegenheid om aan de spreker vragen te stellen. De heer Rijnders vroeg' of de heer Tamsma nog iets zeggen wil over de taak der Kerk op dit gebied. De heer Tamsma zeide dat vooral na de oorlog de kerk over het algemeen haar taak heeft leren verstaan. Er wordt hard gewerkt en er worden grote offers gebracht. Dit geldt niet voor één kerk, maar voor de verschillende kerken. Spreker wees er op, dat de heer Gee sink zich straks zal moeten omringen met vele vrijwillige medewerkers. Hij zal zeker in kerkelijke kringen gehoor vinden om kader aan te trekken. Het zal niet gemakkelijk zijn om de rechte man op de rechte plaats te krijgen, want niet iedereen is voor alle werk geschikt. Voor de vrijwilligers worden ook cur sussen georganiseerd teneinde hen de nodige opleiding' te geven. De voorz. wees er op, dat de dorpen Middelharnis en Sommelsdijk met een eigenaardige moeilijkheid had te kam pen. Deze dorpen zijn nl. op Zaterdagen, Zondagen en Feestdagen de trekplaats van de jeugd uit andere gemeenten van het eiland. De watersnoodramp heeft daaraan geen goed gedaan. De heer Ds Muntiegh was blij, dat de ze vergadering belegd was. Er ligt veel werk op dit gebied. De vraag is alleen of bij dit jeugdwerk de grond niet vei- geten wordt. Deze jeugd is niet te red den zonder het geloof in Jezus Christus. Welke taak wordt er ingeruimd voor de Kerk in het aangevangen jeugdwerk. Wat spreker gezien heeft van de jeugd is ontstellend. De heer Tamsma zeide dat Ds Mun- tingh wel de kern van het vraagstuk heeft aangesneden. De jeugd is genera ties lang door de Kerk vergeten, we kunnen dit niet in één generatje inha len. De Kerk zal tot de jeugd moeten komen op zodanige vrijze, dat de jeugd haar verstaat en accepteert. Br zal veel geduld nodig zijn, maar de Christen moet geloven dat God zijn werk zal zegenen. De wijze, waarop we Christus brengen doet er niet toe. Spreker heeft een keer in een poppenspel het verhaal van de Verloren Zoon doen vertonen. Zó moeten we proberen het Evangelie voor hen te doen leven. De heer Ds Muntiiigh wees er op, dat ons jeugdwerk er op gericht moet zijn om de jeugd weer zelf werkzaam te doen zijn. De heer van Nimwegeii v/as bevreesd, dat het jeugdwerk in verschillende rich tingen zal gaan als de kerken er zich mee gaan bemoeien. Het eilan4 is op kerkelijk gebied hopeloos verdeeld en de kerken doen elkander concurrentie aan. De heer Tamsma zeide, dat we in het beginstadium zeker moeten oppassen, voor zekere richtingen, We moeten de ze jeugd van God uit benaderen, de rich ting doet er volstrekt niet toe. Het jeugd werk zal zeker niet in handen moeten komen van een bepaalde kerk. Laten v/o samenwerken. De heer van Nimwegen wees er oj), dat er diwijls een oorlog of een raanp nodig is om de hokjesgeest van hel eiland te overwinnen. De voorz. zeide, dat deze Stichting' toch wel blijk geeft, dat het eiland on der sommige omstandigheden de hokjes geest kan overwinnen. Br is tot nu toe een prachtige samenwerking en we zul len er voor waken, dat deze samenvv^er- king niet verloren gaat. Dat neemt niet weg, dat we wel eens met elkander van gedachten kunnen wisselen. Omtrent de oorzaken van de grote nood onder de jeugd zeide de voorzitter, dat de woningnood hier een grote rol heeft gespeeld. De grote verdiensten van vele jongens en meisjes in de landbouv/ gedurende enkele perioden van het jaar is soms fataal. De heer Tamsma vertelde vervolgens nog een en ander omtrent het werk on der de werkschuwe jeugd in den Haag. Het succes, dat deze arbeid heeft op geleverd, heeft tot gevolg, dat in andere gemeenten dit werk oök zal worden aan gevangen. In de gemeente Vlaardingen wordt het hulpkader geleverd door de bestaQ.n- de jeug'dorganisaties. Dit zou misschien ook in deze gemeente kunnen worden geprobeerd. De heer van Hofwegen vroeg zich af of het juist is om te spreken van ver geten," jeugd. De jeugd dient zich zelf wel aan. Maar we moeten spreken van Verleden week heeft het Nationaal Rampenfonds twee belangrijke besluiten aangekondigd die voor de vergoeding" van de geleden huisraadschade van gro te betekenis zijn en in de tv/eede plaats meerdere zekei'heid geven t.a.v. van de positie van de nagelat enbetrekkingen der rampslachtoffers. Het staat nu vast, dat geen der ge troffenen minder zal ontvangen dan 100%. Was er aan velen reeds ongeveer SO^i uitbetaald, volgens de o'ade rege ling, het N.R.P. heeft besloten niet op de inwerkingtreding van de nieuv/e rege ling te wachten, maar over te gaan tot een 2e uitkering van 507c op basis van de oude regeling om deze, voor hen die daarvoor in aanmerking komen, in later stadium te doen volgen door een slotuit- kering op basis van de nieuwe regeling. Toepassing van aiidere f?.ctoren Het N.R.F, zal deze slotuitkering be rekenen aan de hand van tv/ee factoren; ten Ie een op te stellen normatieve lijst met eenheidsprijzen) van practisch alle goederen welke in de oorspronkelij ke (ff) lijst ontbreken. Dit houdt dus in, dat voor orgels, boeken, v/andversieringen, tuingereed- schap, kippen, voorraden kolen, weck, aardappels enz., die voorheen niet op de lijst stonden, nu ook vergoeding zal worden verstrekt. En wel een vergoe ding die de waarde zoveel mogelijk zal benaderen. Ten 2e een waardering' van het ver loren gegane huisraad naar enkele prijs klassen, gebaseerd op het woonmilieu. De oude regeling hield in één klasse; b.v. 30.voor een stoel; bij de nieu we regeling zal een indeling komen b.v. voor arbeidersklasse, middenstandsklas- de „onbegrepen" jeugd. We moeten trachten om de jeugd te gaan begrijpen. Spreker waarschuwde tegen experimen ten op het gebied van de jeugdgroeiJ. De heer Tamsma zeide, dat de om schrijving er minder toe doet. Hij v/il gaarne toegeven, dat we de jeugd veels zins ook niet begrepen hebben. De heer van Hofwegeii v/ees er nog eens miet nadruk op, dat we hier grote verplichtingen hebben. De heer ÏJijkers zette uiteen, dat de problemen niet alleen liggen bij de ar mere gezinnen. In ogenschijnlijk nette gezinnen komen belangrijke ontsporin gen voor. De heer Tamsma antwoordde, dat dit inderdaad het geval is. Het jeugdwerk wordt over het algemeen om financiële redenen in de grotere gemeenten alleen in de volksv/ijken bedreven. Dat is niet juist. De voorz. concludeerde, dat we nog heel aan het begin staan met ons v/erk. Spreker Vï^ekte de aanwezigen op, dat ieder zijn taak moge verstaan. Deze avond moet veelszins gezien v/orden als een inleidend gesprek. Laat ieder zich in de zaak verdiepen. Op 21 Juli zal in Oegstgeest een dag worden gehouden v,raarop do Gemeenten, de Kerken en de scholen bijeen zullen komen om dit werk te bespreken, Laat ieder er gevolg aan geven als hij daar voor een uitnodiging ontva.ngt. De kos ten woi'den g'edragen door de Stichting' 'voor Maatschappelijk Werk in Zuid- Holland te 's-Gravenhage. Laat ieder eens om zich heen zien naar mannen en vrouv/en, die straks als kader tot ons jeugdwerk kunnen toetreden. Het zeJ nodig' zijn, dat de heer Geesink, de jeugdleider, zich gaat omringen van een staf van bekv/ame en enthousiaste helpers, die, het werk on der de jeugd helpen dragen. se, elite-klasse enz. Daardoor zal de vw- goeding van duurder huisraad etc. k ter tot zijn recht komen. Bij de informaties die wij hierov. kregen, zijn we tot de conclusie v^. men, dat de getroffenen in de rauipff bieden, deze regeling met vertrouwej kunnen tegemoet zien. Er wordt do,, het Rampschadebureau hard gewerkt om de vaststeUing van de schade en d uitkeringen zo vlug mogelijk te doj, verlopen. Opgemerkt zij nog en dat geldt dan speciaal voor de getroffenen t« MiddeiliariiisSonunelsdijk ij. dien er zijn die door afwezigheid ol anderszins nog geen enquête-formu lier hebben ing-evuld of daarbij niet geholpen zijn, zij zich kunnen wen den tot de Stichting Maatsch. Werk, Voorstraat, Sonunelsdijk. Ook kunnen aldaar gegronde klachtes worden ingediend, wanneer men meen' dat zijn formulier voor textiel paliltej niet of niet juist is ingevuld. Specialt gevallen van onbillijkheid zullen worden rechtgebreid. Een tweede belangrijk besluit is door het N.R.F, genomen ten aanzien van dt verzorging van de nagelaten betreltkin- gen van de rampslachtoffers en van hen die ten gevolge van de ramp invalide zijn geworden. Besloten is nl. over te gaan tot perio dieke uitkeringen aan personen, wie. ecSitgenoot, vader, verzorger of kosUvia. ner door of in verband met de joagst« natuurraaïp liet leven heeft verloren of invalide is geworden, alsmede aan die invaliden zelf. Voorts om voor dat doel een kapitaal af te zonderen, voldoende om die uitkeringen voor de duur van de noodzaak blijvend te verzekeren. VOORSTRAAT 7 BMDDELHABNIS TELEF. 2138 Ails Bank- en Effectenzaken Reis- en Zaken-deviezen ES C. STEENBLOK AFGEZET Conflict in de 'Geref. Gemeenten zet steeds verder door In verband met de gerezen moeilijlt- heden in de GerefGemeenten kv/am de classis Rotterdam Maandag jl. in spoed vergadering bijeen. De classis koos als voorzitter ds A. de Blois van Rotter- dam-Z. Zij keurde de handelingen van de door de generale synode aangewezen gemeenten n.l, die van Rotterdam-C, Rotterdam-Z. en Moercapelle goed en besloot, v/aar deze kerken dr C. Steen- blok te Gouda hebben geschorst, hem thans als predikant af te zetten. De ambtsdragers te Gouda waren door de ze drie kerkeraden reeds afgezet, Aan het aan de synode trouw gebleven deel te Gouda en te Vlaardingen werd de be voegdheid gegeven om te doen wat des kerkeraads is. Aan beide gemeenten v/erd een consulent gegeven. In Gouda ging Zondag j.l. voor ds M, Blok van Rotterdam-C. die voor een 700 kerkgangers in het kerkgebouw der Geref. Kerk preekte. Bij dr Steenblok v>raren 's-morgens ongeveer 200 en 's-avonds ongeveer 120 kerkgangers. In Vlaardingen ging ds de Blois voor in de Chr. Geref. Kerk. Ook de kleine gemeen te van Stolwijk heeft zich niet achter de synodebesluiten willen stellen terwijl de kerkeraad van Berkenwoude dit eveneens weigert, hoewel ongeveer helft van de gemeente, die ruim 170 le den telt, dit wel doet. De classis benoem de een commissie om met beide ge meenten samen te spreken. De classis, die een zeer rustig verloop had, nam al haar besluiten met algemeene stem men. OOK TE DORDT SCHEURING IN GEREF. GEMEENTE Naar v/ij vernemen heeft het confiic- in de Geref. Gemeenten ook in Dor drecht gevolgen gehad. 'Enkele kerl«- raadsleden hebben zich door het beleg gen van een afzonderlijke kerkdienst in het gebouw Waarheid en Vrede" iB feite buiten het kerkvei'band gesteld en zich daardoor achter dr Steenblok ge plaatst. ff (22.) DOOR J. VAN DEN BOSCH Omdat ik nu vertrekken moet be doelt u? Dat heb ik toch van te voren geweten." „Hebt u al een nieuwe functie?" „Nog niet", lachte zij. ,,Als het niet anders kan ga ik mijn ouders tot last worden. Ik mocht niet solliciteren van het bestuur". „Mocht u niet, solliciteren? Wat is dat nu voor onzin? 't Was toch bekend wanneer ik terugkwam?" „Ja, 'k heb het meermalen moeten ho ren. Maar mijn vonnis heb ik nog niet thuis gekregen. Ik „Wel, wel, kerel, ik hoor daar op het plein van de jongens, dat je gearriveerd bent. Hoe gaat het?" Het hoofd der school trad, gxil de hand uitstekend, op Kees Jansen toe. Uitstekend, mijnheer. Ik kwam vast eens even kijken, om Dinsdag' weer met frisse moed te beginnen". „Je ziet er kerngezond uit, Jansen. Maar die kleur zul je wel gauw weer verliezen binnen deze schoolmuren. „Niets erg, mijnheer. Ik verlang er hard naar, weer aan het werk te gaan." ,,En met juffrouw Hansen heb je al kermis gemaakt, zie ik. Weet je wat? Je zet de kennismaking nog even voort. We gaair met z'n drieën bij mijn vrouv/ thee drinken. Aangenomen Geen tien minuten later zaten ze in de gezellige huiskamer van mijnheer ZonnevijUe, wiens vrouw bedrijvig' haar gasten verzorgde. Heeft juffrouw Kansen u het grote nieuws al verteld?" ,,We waren juist er over aan het pra ten, toen u binnenkv/am", lachte de on derwijzeres. Mijnheer Jansen begreep er, geloof ik, niet veel van". Excuseer", zei deze haastig, maar bepaald duidelijk v/as u niet. U had het over: niet mogen solliciteren en over een te v/achten vonnis. Wordt daar nu m^aar eens v/ijs uit". ,,'k Zal je even bijlichten, makker. Juffrouw Hansen zal v/el voor vast be noemd worden en ,,'Dat zit nog, mijnheer. Vanavond..." Allemaal larie, met uw verlof. Vanavond is er bestuursvergadering wendde hij zich tot Kees, „m.aar die is niet dan een formaliteit. Het staat vast, dat juffrouv/ Hansen benoemd wordt en dus hier blijft. We gaan vooruit in Zee- dorp, zeg. Drie leerkrachten." ,,Dat is fijn", zei Kees Jansen opge togen. „Het onderwijs komt dan veel beter tot zijn récht. Dus behoeft u toch niet het land te hebben dat ik terugge komen ben." ,,'k Zou niets kunnen zeggen, want ik wist het van tevoren. Maar tóch ben ik blij, dat ik blijven kan. Het bevalt me hier best." Ongelooflijk uit de mond van een Amsterdamse jongedame, niet, Jansen?" lachte het hoofd. „Maar ik moet beken nen, dat het zo is. Juffrouw Hansen voelt zich in Zeestad thuis". ,,'k Zou alleen willen, dat vader en moeder hier ook woonden, want naar hen heb ik wel eens hevig verlangen. Maar overigens kan men Amsterdam van mij cadeau krijgen." „Ik ben er nooit geweest, maar Am sterdam lijkt mij toch de moeite waard, er eens een weekje rond te neuzen", meende Kees Jansen. ,,0, voor de vreemdeling is Amster dam mooi. Er is genoeg te zien. Maar ja, ik kan'het niet helpen, men mag het exentriek vinden, naar Amsterdam heb ik nooit heimwee." Het gesprek splitste zich. Want de heren spraken over de militaire dienst en over onderv/ijszaken, terwijl mevrouw ZonnevijUe dé onderwijzeres in beslag nam'. Deze verdween trouwens na" een kwar tier. - „'t Was "een prettige kennismaking met u", zeide zij met haar enigszins zan- I gerig stemgeluid. ,,Ik hoop, dat wij straks even prettig zullen .samenwerken. „Aan mij zal het niet liggen, zei Kees Jansen beleefd. Met enige bewondering oogde hij de slanke gestalte na, die de kamer uit veerde. „Een juweeltje van een onderwijzeres, Jansen! Ik ben zeer in mijn schik, dat zij blijft." ,,Had u veel moeite met het bestuur?' Absoluut niet.' Je weet, dat al eens meer ter sprake kwam, een derde leer kracht te benoemen. Nu was er een prachtkans. Juffroviw Hansen was er eenmaal. En zij is in het dorp verba zend gezien. Dat is inderdaad verbluf fend. In had er eerst een zv/aar hoofd in. Zo'n Amsterdamse jongedame en dan nog uit gegoede kring, wat moest dat worden in Zeedorp. Maar zij heeft zich volkomen aangepast, al valt het natuur lijk ieder onmiddellijk op, dat zij in een grote stad is opgevoed". ,,U zegt: zij is uit gegoede kring?" „Zij heeft hier eens het een en ander verteld. Onopgemaakt. En meer omdat ik bescheiden informeerde. Want hij spreekt weinig' over zich zelf. Haar vader is een gegoed zaken man. Zij behoefde absoluut niet er u'it, om haar broodje te verdienen. Dat is zuiver vrije wil en roeping. Er zit ook een ,,kop" op dat ding. Op zeventienja rige leeftijd het diploma vijfjarige HBS. Een jaar later met glans examen voor onderwijzeres. Haar vader had haar eigenlijk op zijn kantoor willen hebben, maar zij voelde er niets voor. En mijnheer Hansen hij is hier enkele malen geweest was zo verstandig, haar niet tegen te v/er ken. Gelukkig'. Want voor de klas staan is haar lust en haar leven. Wachten tot er vroeg of laat, een een galant jongmens kwam opdagen, wilde zij niet. En daarom koos zij het vrouwelijk be- i-cep van onderwijzeres. En, zoals ik zeg, zij is er voor geknipt, 'k Hoop haar nog lang' te behouden. Je zult spoedig' ge waar worden, hoe zij hier op de handen wordt g'edragen." HOOFDSTUK XIV. Een gesprek met gevolgen Het was puur toeval, dat zij eikaar ontmoetten op de stille weg: Annie Hansen had een zieke leerlinge in de buurt bezocht en Kees Jansen was die Woensdagmiddag even naar iiuis ge peddeld, vanwaar hij minder aangena me berichten had ontvangen: twee koeien waren door het mond- en klauw zeer aangetast en binnen het etmaal ge storven, 't Was een lelijke schadepost, want Menno Jansen was niet verzekerd, zelfs niet tegen brand. Hij was een prin cipieel tegenstander van verzekering, welk standpunt Kees in geen enkel op zicht deelde. Kees lag meer in de lijn van dr Kuyper, die over deze materie ook zijn advies had gegeven. ïv'Iaar zijn vader kon zich daar niet in vinden. Bij kleinere tegenslagen, de laatste ja ren, was nu deze grote gekomen, die terdege werd gevoeld, naar hem wel uit de brief van zijn moeder was gebleken. Geen ogenblik had hij geaarzeld, oW zijn studie voor die middag op te geve» en hij was naar huis gereden, waar hij droefheid vond bij stille berusting. Ef was overleg' gepleegd. Vader zou aan geld geholpen worden, om nieuwe bees ten te kopen, maar de geregelde aflos sing viel hem buitengewoon zwaar. E' was een korte familieraad gehoudeSi waarvan Kees op de hoogte was gS' steld. Allen, die konden, zouden maan delijks vi^at geven: Huib en Jan en Matie en Neel. Evert en Piet, die in het bedrijfje werkten, zouden zeer zuinig zijn. En natuurlijk had Kees toen onmiddellijk toegezegd, ook van zijn overigens kale bezoldiging wat te zullen afstaan. 'VoC de rest zouden vader en moeder zorge"' Alles met elkaar zou de slag dan te b"' ven worden gekomen. Zo kon Kees, ondanks alles, tanielij» o'pgewekt naar Zeedorp terugkeren: ^a- der was gelukkig geholpen en allen hao' den in grote eendracht daar toe niec geholpen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 6