Raad St. Annaland FOLKLORE r QD EN TAAL y Het hondsdagenweer van eind Juni Plaatselijk Nieuws ^_- Nieuwe agent te Oude Tonge Ondiepe depressies in de zomer van grote invloed! i( Aanschaf motorspuit en trekker -^ Benoeming havenmeester Dank aan Lekkerkerk Land en Tuinbouw Reis naar Frankrijk uit rampgebied ^i,uióhoudelyke wenketx^ ^e gewoon zijn de betaling van het abonnementsgeld per postkwi- tantie af te wachten, floen het bes te voor zover ze zelf giro heb- ijgQdit voortaan per giro over te schrijven. De inningskosten bij de Posterijen zijn n.I. sedert 1 Juli sterk ver hoogd en bedragen 30 et per post- kwitantie. Wanneer U dus het ab. geld ad 1-70 overschrijft op on ze giro-rekening, verdient U tel kens 0.30. Wie geen giro heeft, betale per postwissel. Het nieuwe kwartaal is per 1 Juli ingegaan; wij wachten nu nog 14 dagen met de verzending der post- Itwitanties, die dan noodwendig nioeten verhoogd met 30 et, dus 1.70 ab. geld plus 30 et is 2. Verdien 1.20 per jaar, door zelf het bedrag over te maken. Administratie N.V. Eilanden-nieuws Middelharnis MIDDELHARNIS B.B.-cursus. J.l. Donderdag is een aanvang gemaakt met de opleiding van de mobiele ploeg Opruim- en Reddings dienst. De betreffende cursus staat on der leiding van dhr Caron, Hoofdinstruc teur van de Opruim- en Reddingsdienst. Een lokaal van het Weeshuis te Som- melsdijk, aan de Langeweg, is hiervoor bereids beschikbaar gesteld. Begin van brand. Maandagmorgen ontstond een begin van brand in de keu- Iten van de woning van de heer Wajon, meulDelmagazijn, Schoolstraat. Een gordijn van het keukenraam vat te vlam door een brandend gasstel en deelde het vuur mee aan het venster kozijn. De heer en mevr. Wajon waren uit- stedig, de huisbewaarster belde direct de Rijkspolitie op, die onmiddellijk de brandweer het uitrukken. Bij aankomst behoefde men echter geen water te ge ven, daar men het brandje zelf reeds had gedoofd. Beter voor niets uitrukken dan te laat, want het had erger kunnen zijn. MELISSANT Burg. Stand, Ingekomen: M. van der Spaan van 's-Gravenhage, Vertrokken: J. A. de Geus en gezin naar Rhoon; H. J. van der Boom naar Herkingen; G. H. Vreeman en echtgeno te L. Klink naar Winterswijk; J. Dries- se naar Breda; L. Soldaat, wed. C. Otte, en M. Kievit, wed. C. van Beek, beiden naar Sommelsdijk. OUDE TONGE Collecte Roode Kruis. Het bestuur van de afd. van het Roode Kruis is voornemens op Vrijdag 10 Juli a.s. een collecte te houden. Gezien het prachtige en opofferende werk door deze instel ling in dé afgelopen rampmaanden ver richt, bevelen wij deze collecte bij ieder ten zeerste aan. Vooral de beursbezoekers uit andere gemeenten bevelen wij deze collecte aan. Laten zij in het zwaar getroffen Oude Tonge met milde hand geven! Door het vertrek van de heer Th. de Pender naar Brabant, hebben wij als agent voor ons blad aangesteld de heer P. Groenendijk Oostdyk 36 Oude Tonge De heer Groenendijk belast zich met het opnemen van abonnementen en ad vertenties. OOLTGENSPLAAT Gevonden. Bij de politie zijn de vol gende gevonden voorwerpen te bekomen 1 portemonnaie met inhoud; 1 ledige portemonnaie; 2 alpinomutsen; 1 kin derbroekje. Als verloren staat aangege ven 1 portemonnaie met inhoud. Burg. Stand over de maand Juni '53. Geboren: Johanna Maria, dochter van W. F. V. Wijk en A. Moerenhout; Willem Frans, zoon van J. Kievit en J. Kreeft; Maria Johanna, dochter van A. C. v. Dam en L. Leydens; Theodorus Johan nes, zoon van W. S. v. Everdink en C. 6. Hogemans; Wilhelmus Cornells, zoon van M. Haek en A. Hameeteman. Overleden: A. M. van Everdink 65 j., echtgenote van J. C. Vermaas; S. C. Stolk 77 j., echtgenote van J. v. Ree; M, de Vos'77 j., echtgenote van W. J. Buth. Gehuwd: Joh. Jansen 27 jaar en J. IJpelaar 23 jaar. -■ Ingekomen: J. Knops van Nieuwe Tonge; L. Kreeft van Ridderkerk; L. Vemiaat en gezin van Fijnaart; M. M. V. Dam van Schipluiden; A. v. d. Klun- dert en gezin van den Bommel; J. Min- lïenberg en gezin van Den Bommel. Vertrokken: A. v. Oostende naar Me- hssant; S. van Gurp naar 's Heer Arends ?,erke; J. l. Beijer naar Ridderkerk; P. ï-. Kamp naar Oude Tonge; C. de Vos naar den Bommel; A. de Vries en ge- an naar Gouda; J. Kamp naar Voor- ""rg; C. C. Vermaat naar Roosendaal en G. Moerenhout naar 's Hertogenbosch uitdiepen wateringen. De waterin- gen uitlopende op het watergemaal in fle kom der gemeente worden met een "aghne uitgediept. Deze watergangen yn tijdens en na de ramp zeer ondiep geworden. De uitkomende grond en moüder wordt verreden naar de voorma- 3 ™?oute aan de Dorpsdijk. Verzilveren vacantiebonnen. Het in- hph?'®"^ van vacantiebonnen zal plaats '«oben op de navolgende data: voor bouwTvakarbeiders op Vrijdag 10 ''"a.s. sav. van 5 tot 9 uur hij dhr F. ■^- vliet, Boomgaardpad. voor de landbouw op Zaterdag 11 Ju- as. nam. 2 tot 5 uur bij W. de Vos, *^- Biggestraat. Voor de-landarbeiders op Zaterdag 11 (Van onze weerkundige medewerker) Onlangs spraken wij met iemand, die ons vertelde in zijn jeugd eens drie mid dagen achtereen de school te hebben verzuimd. Dat was indertijd gekomen door zwaar onweer. ledere middag, om streeks hetzelfde tijdstip ontwikkelden zich onweersbuien, die zo hevig waren, dat de kinderen thuis moesten blijven en de school noodgedwongen dicht ging. Bij het aanhoren van dit verhaal heb ben wij mogelijk een beetje ongelovig gekeken, omdat we ons een dergeUjk voorval niet zo best konden voorsctel- len. Sedert de weersomstandigheden varj 22—27 Juni van dit jaar is dat anders. In sommige delen van ons land, met na me in het Noordoosten, zijn er dagelijks onweersbuien voorgekomen, die een on derdeel vormen van een zeer uitgestrekt onweersgebied boven het vasteland van Europa. Boven Europa bevonden zich grote hoeveelheden warme en vochtige lucht, waarin door verwarming van de zon heel gemakkelijk verbreking van het even,wicht plaats had. Wanneer de tem peratuur in de onderste lagen van de atmosfeer tot een zekere graad ver warmd werd, ontstonden er opstijgende luchtstromingen, die soms tot grote hoogte reikten. Het K.N.M.I. deelde in een van zijn weerpraatjes mee, dat straaljagers een hoogte van 10 km voor de toppen van buienwolken von den. Zijn de toppen van de buienwolken tot een dergelijk hoog niveau doorge drongen dan is er allang eeni krachtige onweersbui aan de gang, die vergezeld gaat van hagel en zware windstoten. Nu komen er ieder jaar wel dagen voor met een onstabiele weerstoestand. Het weer is dan van de kook en bij het minste of geringste regent of onweert het. De toestand, die in Juni van dit jaar is opgetreden, was toch wel in be paalde opzichten anders dan gewoonlijk pleegt voor te komen. Europa werd overdekt door een ondiepe, zgn. vlakke depressie, die practisch niet van plaats veranderde. Het gevolg hiervan was, dat ook de luchtmassa's op het continent aan haar plaats gebonden waren en niet door een drogere luchtsoort vervangen konden worden. Dezelfde weerstoestand hield zodoende dagenlang aan. Men ziet hieruit dat in de zomermaan den ondiepe depressies voor de bewoners op het land gevaarlijk kunnen zijn. In de wintermaanden zijn het daarentegen juist diepe lagedrukgebieden, die de zee varenden het meeste ontzag inboezemen. Onweer uit het Oosten Vaak kan men bij mensen misverstand aantreffen over het verband tussen trek richting van de buien en de wind. Ter verduideUjking diene in de eerste plaats dit: De wind aan de grond heeft in de practyk geen enkele invloed op de door een bui te volgen baan. Waait er een Oostenwind, dan wil dat niet zeggen, dat het onweer ook uit het Oosten zal opkomen. Onweerspuien bewegen zich over het algemeen met de heersende hoogtewind mee, en deze kan wel eens tegengesteld wezen aan de wind bij de grond. In de vlak achter ons liggende be ruchte Juni-periode kwamen de onweers buien uit richtingen tussen OZO en NO, een voor ons land vrij zeldzame richting. Een opmerkzame waarnemer zal hebben geconstateerd, dat veel buien zich pre-, ciés richtten naar de drift van de mid delbare wolken, b.v. de schaapjeswol ken. Bij buiige situaties kan dit ver schijnsel voor een eigen voorspelling op korte termijn vaak een belangrijk hulp middel zijn om te bepalen of een bui al dan niet over de plaats van waarneming zal trekken. Tenslotte nog een enkel woord over een grote neerslaghoeveelheid. In Zu rich viel in iets meer dan een etmaal: 80 mm. Berekenen we, hoeveel gewicht aan water er daar op een stuk land van 1 hectare is gevallen, dan komt men op het fantastische getal van800.000 kg! Juli as. van nam. 2 tot 5 uur letters tot 7\^' 6 tot 9 uur letters M pad ^- '^- ^- Vliet, Boomgaard- Dinsdagmorgen 30 Juni kwam de vol tallige gemeenteraad te St. Annaland in openbare vergadering bijeen. De ingekomen stukken worden na opening en vaststelling notulen behan deld. Dat is ten eerste een schrijven van de Commissaris der Koningin, waarin het besluit wordt vervat, dat dhr F. M. Boogaard tot wnd. burgemeester is be noemd tot zolang in de per 1 Mei jl. ont- stante vacature is voorzien. Een goedkeuring op de gewijzigde be groting 1953. Een dankbetuiging van de bond „Pro Rege" voor verleende subsidie. De rekening van „Het Groene Kruis" over 1952, waaruit blijkt dat de gemeen te 783.97 bijdraagt in het tekort, wat ook betaalbaar is gesteld. Een mededeling van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim dat in haar laatste vergadering de heer A. A. Goe- degebuure Azn. is benoemd tot voorzit ter en dhr C. J. C. Boot tot secretaris. Voorts een verslag over 1952 van de ze Commissie, waaruit het minime on geoorloofde verzuim blijkt, nl. nadat een oproep was gedaan, welk verzuim ge oorloofd bleek. Het stemt de commissie tot grote- voldoening dat men slechts 1 geval moest behandelen. Geen bezwaar is er tegen toekenning van de ramptoelage aan de gemeente ambtenaren. De salaris verordening is ook gewijzigd en na een kleine opmer king goedgekeurd. Evenzo het ambtenarenreglement. Er is ook geen bezwaar tegen de va- cantieuitkering 1935 die nu 2% be draagt zonder limiet, terwijl het voor heen tot een maximum van 75.was. De ziektekostenregeling"" is ook 2 maar dit met een maximum van 60. waarmee de Raad ook kan instemmen. De Z.L.M. steunt het nog niet inge komen verzoek van een aantal buiten de kom der gemeente wonende- eilandbe woners die electrificatie wensen en pleit er voor dat wel te willen bevorderen en steunen. B. en W. stellen voor, waar nog geen nadere gegevens bekend zijn, zoals prijs en kosten voorshands in principe te be sluiten tot het verlenen van medewer king. De heer G. iGoedegebuure is van me ning dat de kosten niet klein zullen zijn. ©e biggen in ons Ooltgensplaat Verging het in de rampnacht kwaad, Ze smoorden in het zilte nat Zodat de „Plaat" geen big meer had. Dit was voorwaar een flinke strop. En voor de eigenaars geen „job". Neen, 't waren flinke schadeposten Die geld ons hadden kunnen kosten. Ons kunnen kosten, ja, want ziet Wat Lekkerkerk onS gratis biedt, Een zending biggen en ook zeugen, We konden ons weer echt verheugen. 't Geschenk kwam zeldzaam goed van pas Gezien ons dorp schier „bigloos" was. Maar nu wordt straks weer druk geslacht Daar Lekkerkerk de biggen bracht. Wij willen daarvoor hart'lijk danken De hulp bleef niet bij holle klanken, Maar was fantastisch en kordaat. Heb daarvoor dank van Ooltgensplaat. De Varkenshouders te Ooltgensplaat. De heer J. Moerland vraagt of het niet bezwaarlijk is om een principebe sluit te nemen. Het zou dan te meer te genvallen wanneer het straks niet aan vaardbaar blijkt en het valt dan ook moeilgker tegen te stemmen. Weth. Stola zou het zeker steunen, wanneer het maar enigszins mogelijk is. Dat wil dhr J. Moerland ook wei, maar terug te moeten is beroerder. De heer G. Goedegebuure zou het lie ver niet bij een gedeelte laten, maar alle buitenbewoners electrificatie geven. De voorz. wijst er op, dat er nog geen kosten bekend zijn, en men dus niet ver der kan gaan dan een principebesluit zoals voornoemd. Daar zijn tenslotte al len voor. Uit een schrijven van de Waterleiding Mij Tholen blijkt dat een deel van het buizennet moet worden vernieuwd, nieu we bronnen aangeboord en pompen bij geplaatst. Door de gebeurtenissen op 1 Februari werd een en ander weliswaar vertraagd, maar daarom niet minder noodzakelijk, integendeel. Dit aan te vullen en te vernieuwen is nodig om in 1953 en 1954 voldoende ca paciteit te krijgen. In totaal zal er 500.000 gulden voor worden geleend en de gemeenten worden als aandeelhoud sters gevraagd zich voor een gedeelte van dit bedrag garant te stellen. Zo bijv. te St. Annaland voor een bedrag van 81.000.Niemand heeft er be zwaar tegeni. Nadat de voorz. de uitslag van de gehouden verkiezing heeft medegedeeld onderzoeken twee raadsleden de ge loofsbrieven van de nieuw benoemden en adviseren tot toelating. Aangeboden wordt vervolgens de ge meente rekening 1951. Trekker en spuit Dan is aan de orde het voorstel tot verlening machitging aankoop 2-wielige motorbrandspuit met trekker-manschap wagen. Hierbij leest de voorz. een brief van de Brandweerinspectie waarin op de noodzaak van uitbreiding en verbetering wordt gewezen. De voorz. wijst er op, dat dit „grapje" wel een 12.000 zal kuimen kosten. Hij heeft verschillende aanbiedingen gekregen, maar zag liever eerst dat de Raad het dag. bestuur machtigde om in overleg met de brand weerinspectie deze zaak eerst te bekij ken en dan een conclusie voor te leggen. De heer J. L. Goedegebuure vraagt of hierop dan alle manschappen ook ge plaatst kunnen worden. De voorz. antwoordt bevestigend. Het is niet de bedoeling, om een uitermate duur ding te kopen als het eenvoudig ook kan. De heer J. L. Goedegebuure stelt voor op dat het hard nodig is en dhr C. Goe^ gebuure vindt het evenimin een overbo dige luxe. Er moet nu maar goed mate riaal komen. De heer J. den Engelsman vraagt of de oude spuit nog wat waard is. Dat blijkt niet zo heel veel te zrjn, maar ze kan nog wel gereviseerd wor den. De voorz. is het er echter mee eens om nu goed materiaal te nemen. Er is nu lemg genoeg getobt vindt de heer J. L. Goedegebuure. Laten we dan niet op duizend of tweeduizend gul den zien knikt weth. Stols, anders zitten we straks weer met de stukken. De heer J. Moerland erkent dat trek ker en spuit niet goedkoop zullen zijn, maar door snel ter plaatse te zijn is het wel eens mogelijk in één keer een zoda nig pand te redden, dat bij onvoldoende materiaal de schade meer zou bedragen dan de kosten van het materiaal. Het dag. bestuur wordt vervolgens gemach tigd zich in deze nader te oriënteren. Havenmeester Door het overlijden van de heer M. J. Boogaard is de betrekking van haven meester de vacant. De voorz. wriijdt woorden van dank aan de overledene, die ook dit werk steeds met grote accuratesse deed en steeds bereid was te helpen.- De heer G. Goedegebuure wenst deze woorden te onderstrepen. Er blijken 5 solhcitaties te zijn inge komen, n.I. J. Scherpenisse, rustend schipper, A. Weijler, gemeentebode, D. A. v. d. Klooster, Achterweg, Johs. Keur Wzn. A 239 en, Arie Rijnberg voorheen Haven 246. De voorz. wijst er op dat het loon 15% van de opbrengst havengelden bedraagt en benoeming per 1 Juli a.s. valt. De heer G. Goedegebuure merkt op dat er vijf sollicitanten zijn en dat er maar één nodig is. Hij stelt voor in be sloten zitting even van gedachten te wisselen, waartegen niemand bezwaar heeft. Na heropening wordt gestemd en krijgt J. Scherpenisse 1, A. Weijler 5 en Johs. Keur Wzn. ook 1 stem. A. Weijler is dus als havenmeester benoemd. Herziening uitbreidingsplan Voorgesteld wordt een besluit te noe men inzake herziening van het uitbrei dingsplan In de Suzannapolder. De voor zitter licht dit nader toe door er op te wijzen hoe er 1 Februari een 8 tal hui zen in genoemde polder zijn vernield. Voor tot bouw kan worden overgegaan is in het belang van de inwoners ge wenst, aldus de voorzitter, dat herzie ning van genoemd deel van het uitbrei dingsplan wordt voorbereid. Dhr Wes- seloo is al bezig met de voorbereidingen daartoe. Dit moet eerst eer het andere kan volgen. Men zal trachten dit zo vlug mogelijk te doen plaats hebben, want hoe eerder begonnen kan worden Hoe prettiger voor de mensen. Daarmee is de raad het eens, die dan ook accoord gaat met genoemde herzie ning. De wijziging begroting gemeente over het dienstjaar 1952 en 1953 gaan onder de hamer door. Rondvraag Heeft B. en W. al een aanwijzing ge had dat ze kunnen gaan bouwen en wat is het plan met het oude gemeentehuis, zo vraagt dhr IG. Goedegebuure. De voorz. antwoordt dat hij daarop straks na de openbare raad wel even terugkomt, wat trouwens zijn be doeling was. Voorts vraagt de heer G. Goedegebuu re of er nu al definitieve plannen zijn met betrekking tot afscheiding op de haven, wat toch ook voor de gemeente van belang is. De voorz. antwoordt dat aanbesteding vorige week plaats had, maar men daar overigens (financieel) niet mee te ma ken heeft, daar het tot het Waterschap behoort. Weth. Stols heeft een grief tegen het parkeren op de Langestraat. Niet wan neer dat behoorlijk gebeurd, maar wel zoals de laatste tijd aan beide kanten van de straat, waar dan tussendoor vrachtauto's rijden wat voor de jeugd hoogst gevaarhjk is. Een parkeerverbod aan één kant is z.i. gewenst. De voorz. begrijpt niet waarom weth. Stols daarmee in deze bijeenkomst komt aandragen, waar er vorige week wethou dersvergadering was, waar hij het even had kunnen zeggen en men dan de po litie maatregelen had kunnen laten ne men. Weth. Stols zegt er Vrijdag jl. geen erg in te hebben( gehad. De voorz. vindt dat men de mensen niet geheel kan weren, dus was het vol doende dat even te zeggen tegen de po litie. Weth. Stols ziet niet in, waarom hij dat hier niet te berde zou brengen. De heer J. den Engelsman vraagt of er nog wat gaat gebeuren in de haven. In de hoek bq Keur ligt er veel modder en er zijn nu toch modderschuiten. De voorz. zal dit laatste bekijken. Die hoek wordt overigens weinig meer ge bruikt naar zijn mening. De heer C. Bidderhof vraagt hoe of het er nu eigenlijk bijstaat met de toe slag kolen, welke bedragen nog steeds niet zijn uitgekeerd. De voorz. antwoordt dat er meer te doen is. Weth. Stols is het volkomen eens met dhr Ridderhof. Er zitten ook nog be dragen in van ten onrechte geind va- cantiegeld. En dat loopt al vanaf vorig jaar Pinksteren. Het is meer dan tijd dat dit wordt uitbetaald. Hij vindt dat men er die mensen nog wel rente bij mag geven ook, want dit duurt veel te lang. De voorz. zegt er voor te zullen zor gen, dat het op korte termjön zal wor den uitbetaald. Daarna sluiting. Enkele wenken voor gebruik van traetorbanden Een goed onderhoud van tractorban den kost menig landbouwer nog wel een^ hoofdbrekens. Men heeft inmvers zomer en winter te maken met ongunstige weersinvloeden! Ja, ook in de zomer, want het felle zonlicht is zeer schade lijk voor rubber en kan de oorzaak zijn van het ontstaan van kleine barstjes in de band. Modder en vocht daarentegen doen geen kwaad en het is zelfs raad zaam 's zomers de banden met modder te bedekken. In dit verband moet men er aan denken, dat men de banden ook beschermt tegen oliën en vetten. Slippen van banden heeft tot logisch gevolg: slijtage. Slippende banden door snel optrekken of plotseling remmen kan tot gevolg hebben, dat stukken van de ribben afscheuren. Het is van belang de wieldruk op peil te houden door vloei stof in de banden te doen of door wiel- gewichten. Men moet beslist verhinderen, dat de banden tegen de zijwanden van de ploeg- voor schuren. Dat kan men doen door de ploeg op juiste w^jze achter de trek ker te koppelen. Een raadgeving, die altijd zijn waar de behoudt, is: let op de spanning en op de snelheid! Overspanning of onder spanning van de banden kunnen kar kasbreuken veroorzaken. Grote snelheid geeft extra slijtage; bovendien zijn trac- torbandenj daar niet op berekend. Door een juist gebruik zullen de voor delen van de luchtband nog beter tot hun recht komien. In en,kele voorgaande artikelen heb ik de aandacht gevestigd op de kinder spelen van vroeger, de spelen buitens huis. Nu zal ik iets meedelen over de genoegens van de jeugd thuis, zoals ik die zestig jaar geleden gekend heb en voor zover ik ze me nog hériimeren kan. Tegenwoordig hebben de kinderen al lerlei speelgoed, auto's, treintjes, vracht wagens, bewegende dieren, poppen, bromtoUen, enz. Ze krijgen speelgoed op d'r verjaardag, met Sint Nicolaas, met Kerstmis; als de ouders naar de stad zijn geweest, enfin bij allerlei gelegenhe den en in bijna alle gezirmen. Het speel goed ia overal te koop, zelfs al op de dorpen. Vroeger kwam er op de „Ker- remse" een „kraeme" met allerlei snuis terijen, poppen, fluitjes, tollen, „toeters" en dan kreeg een kind wel eens wat, maar voor de meeste was het daarmee afgelopen. Er was immers geen geld voor duur speelgoed? En toch speelden de kinderen, net zo goed .als nu. Het is zo aardig voorde groten, dat dure moderne speelgoed, dat ze voor hun kinderen kopen, het ene stuk na 't andere. De kinderen spelen er een of twee dagen mee en dan gaat het weer op de hoop bij 't andere. Alleen een paar stukjes zijn de uitverkorenen van het kind, die namelijk, welke zijn fantasie aan 't werk zetten. Want alleen daarop komt het aan! Een arm kind speelt met een simpele lappenpop en een armzalig wiegje even fijn als een ander met de duurste pop en de prachtigste wieg. Als moeder er angstig op toeziet, dat het fraaie speelgoed niet te veel verhan- nest wordt en het kind voelt dat, dan is het vrije ongedwongen spel al gauw uit. Geef een kind een duur mechaniek je, dat hij niet eens zelf mag opwinden; hij kijkt er een paar keren naar, vaak minder verrukt dan de ouders, en dan wil hij zelf draaien. Al gauw is het dan stuk; hij draait het niet kapot, omdat hij zo ondeugend is, maar omdat hij dil onderzoeken hoe ver -hij gaan kan. Is het stuk, dan is z'n belangstelling weg en de ouderen zuchten over dat mooie dure speelgoed, dat weer „nae z'n moer" is. Wij speelden met een oude stoel en stoof „paertje", uren lang; we speelden „vaodertje in moewdertje", met een stoof als tafel, al of niet met een paar kleine kopjes van een serviesje. We speelden schooltje en een barse meester of juf frouw liet de stoute kinders in den hoek staan. Onze ouders waren toen niet ,,pae- dagogisch" onderlegd er stonden nog geen rubrieken over „opvoedkunde" in de kranten en van „psychologie" wisten ze helemaal niets. Maar ze zullen vaak gelachen hebben om de manier, waarop de kinderen hen in hun spel nabootsten en er zelfs leringen uit getrokken heb ben. We hadden een blokkedoöze, eenvou dige houten blokken en bouwden er van alles van huizen, torens, stalletjes voor 't vee, enz. Daar waren ook de do- meneetjes (domino-stukken) zo fijn voor En we hadden een vader, die uit een peen of knol allerhande beestjes kon snijden, die arresleetjes maakte uit een stukje karton, een wagen uit een peen met vier schijfjes als wielen, die poppe tjes, mannetjes en vrouwtjes kon knip pen en van alles kon tekenen, paar den, koeien, varkens, huizen, bomen, al lerlei voorwerpen. Soms moesten we ra den, wat het worden zou, als hij een paar krabbels had opgezet. De hoofd zaak, waar het bij de opvoeding van kin deren op aankomt is, dat ze in een pret tige sfeer opgroeien, dat ze niet alles, maar ook niet helemaal niemendal mo gen, dat ze geleid worden met vaste hand maar zonder hardheid. En al spe lende leren ze ook; zo leerden de meis jes vroeger spelende breien, stoppen en naaien. Ik weet wel, dat er ook wel eens traantjes vielen, als er zo en zoveel naadjes gebreid moesten worden, maar 't kwam er toch in hoofdzaak op aan, dat ze spelende leerden. Kunnen ze nu ook nog breien, haken, letteren (letters en figuurtjes maken op een letterdoek), enz. De oude letterdoeken zijn nu zelfs geld waard. Wie heeft er nog één voor het Plakkeese Museum? En wie heeft nog oude knipsels? Huiselijke spelletjes. Ik reken daaron der ook vertellen (een vertelseltje doe- we)waarop kinderen dol zijn. Nog denk ik aan de schemeruurtjes, dat vader ons de geschiedenissen van Mozes, Jozef, David, enz. vertelde. En dan namen op geven. J. v. D., wie is dat Jan van Dam, A. K. En dan wij maar raden, soms was het de naam van iemand, die we heel goed kenden, maarbij een bijnaam of als Jan van Kees, Bet van Aeren, enz. Moeder wist altijd van die vreemde te bedenken. Onder elkaar deden we het ook. Raadseltjes opgeven, „t Roótje steekt 't zwartje; dat 't witje uut de weie laopt", d.w.z. het vuur verhit de zwarte ketel, dat de witte melk er uit loopt. „Hoop in vrees zat op de waegen, hie zag tweêbeên vierbeên draege." „Tweebeên gooide driebeên nar vierbeên in die d'r van deur" (de schoenmaker, die z'n driepoot naar een hond gooide). Af en toe werd er zevezot gespeeld of op 't Ganzebord. Ieder kreeg wat kaak jes of pepernoten en het avonduurtje ging genoeglijk om. Df er werd gedo- meneed (met de domino-stenen), meest al blind. Speelde je met z'n vieren, dan kreeg ieder zeven stenen, die hij om gekeerd voor zich had liggen. En dan op de beurt „anzette", wie kon, anders verhuusde de steen naar onderen en moest de volgende zetten. De ouderen speelden ook wel een echt spel. Er ble ven dan stenen liggen, om te likken, d.w.z. ze erbij te nemen, als je niet kon. (HoU. kopen of eten) Bij sommige spel letjes mocht je op de koeje rieje, d.w.z. je mocht nog een keer meedoen, al had je geen fiches meer. 't Kienspel noem den we kieme. Ook werd er wel eens gedamd engeblazen, ook wie 't gauwst z'n stukken kwijt was. Boeken hadden we niet veel. Ik kan me alleen nog berinneren een boekje van Roodkapje en de Wolf en van Thyl Ui lenspiegel en Huibert en Klaartje van Ter Haar, geïllustreerd, verder de Enk- huizer almanakken met d'r perkamenten omslagen. We kregen niet veel centen, minder dan de jeugd van nu kwartjes heef t om te vers noepen, maar een enkele keer konden we overplakkertjes kopen, van die overdrukplaatjes en ook wel eens een prent. Tegenwoordig zie je die kin derprenten niet meer, maar vroeger wa ren ze nog al in trek, zelfs werden zei op de scholen wel eens uitgedeeld. Over die prenten, wil ik nog wel iets zeggen. Die kinderprenten gaven nog al eens moraliserende beschouwingen, het kwaad werd gestraft en de deugd beloond. Er stonden wel 16 of 20 afbeeldingen op met een twee of vierregelig versje of een aaneensluitende vertelling in proza. Ik herinner me nog zo'n plaat van Klein Duimpje: Klein Duimpje, uit een kool gekomen Wordt van de moeder aangenomen. Hij werd, ofwel de historie liegt In enen houten klomp gewiegd. Zo kreeg je de hele geschiedenis met voor kinderen aardige plaatjes. Ook was er een plaat met de Bremer Stadsmuzi kanten. Die kinderprenten waren eigen lijk een voortzetting van de oude volks prenten, die ingelijst als wandversiering dienst doen. Bö een oud-oom van me hing de hele geschiedenis van Genoveva van Brabant, de vrouw van Graaf Sieg fried, die door het werk van de verrader Golo door haar man verstoten wordt en jareui lang met haar zoontje in een bos verborgen leeft. Op een dag worden moe der en kind door de daar jagende graaf toevallig ontdekt. Haar onschuld komt aan 't licht en ze wordt in ere hersteld. Misschien zijn er op 't eiland nog wel van die oude volksprenten, die steUig een plaatsje in 't Museum verdienen. Er zijn ook nog wel Bijbelse volks prenten, b.v. van de vlucht naar Egyp te, van de Verloren Zoon. Bij niijn groot moeder hing er een van het Laatste Oordeel. Ten slotte wijs ik nog op de prenten met allerhande soldaten en met de ver schillende beroepen. En wie der ouderen herinnert zich niet: de Trappen van do Ouderdom, van kind tot grijsaard? F. DEN EERZAMBN. Gebrs. de Waal St. Maartensdijk Zoals bekend hebben op uitnodiging van de Ned. Protest. Bond te Parijs een 20-tal echtparen uit het rampgebied de gelegenheid gekregen enige weken in de Franse hoofdstad te vertoeven. Onder de bevoorrechten waren ook een aantal Plakkeeënaars, waarvan we onlangs de namen in ons blad hebben afgedrukt. Bij het publiek bleek er enige onte vredenheid over te bestaan, dat de ge nodigden alle intellectuelen waren en „the man in the streef' er niet voor in de gelegenheid was gesteld. Wij hebben hierover ons licht eens opgestoken en vernamen dat de Ned. Prot. Bond te Parijs zélf de catagoriën heeft bepaald en eisen stelde dat men min of meer de taal machtig moest zijn met begrip voor cultuur enz. Er waren enorm veel aanvragen, waarom onder hen is geloot. Zo is bur gemeester Rijnders er uitgeloot, die op eigen gelegenheid een deel van zijn va- cantie in Frankrijk heeft doorgebracht. Men moet bovendien niet vergeten, al was men de gast van de Ned. Prot. Bond te Parijs, en al had men gratis reiskos ten en logies, men toch op behoorlijke kosten) komt te staan. Entré's voor mu sea, tripjes e.d. moest men zelf beta len, en het leven in Frankrijk is duur. Waarmee wij maar zeggen willen, dat al waren er andere catogoriën uitgeno digd, deze mogelijk de kosten niet had den kurmen dragen. Wel is er nog gelegenheid naar inter nationale kampoorden te trekken, waar over de heer Geesink te Sommelsdijk gaarne nadere inlichtingen zal willen verstrekken. De KOK ZEGT: Soms kan men een gevoel van mis lukking hebben als er aan de jus geen reuk of smaak is en, wat men ook pro beert, de smaak er niet beter op wordt. Maar kook eens plak sé,lami-worst mee in de jus, dan krggt deze smaak en aroma.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 3