Gevaren voor de Reformatie Dodelijk ongeval te Sommelsdijk Plaatselijk Nieuws Haal ook eens Herbegrafenis van rampslachtoffers te Stavenisse Jaargang ^i^oensdag 8 Juli 1953 2219 CHE. WEEKBLAD OP GEKEFOKMEEKDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Fietsrijder kwam in de Krak onder zandauto Het jubileum van de Fa. C. Esselink Zonen Middelharnis Jongens en meisjes uit rampgebied naar Italië Vandaag vertrekken er 15 uit Flakkee GBAANBEURS Urk schonk Stad aan 't Haringvliet brand- weer-kleding! GESLOTEN ZIJN 128 werden er opnieuw bijgezet Minister Beel was er namens de regering Ontroerende plechtigheid Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag: en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In „Enigheid des Geloofs" vonden wij „en zeer lezenswaard artikel, van Dr J. Ch Krorasigt te Zeist, onder de titel Gevaren der Reformatie". We vinden dit zeer belangrijk, waarom we er hier een groot weergeven, Dr Krom- sigt laat ons zijn waarschuwende stem aldus horen: De roomse honderd-] aar-kromstaf- jierdenking stelde ons als vanzelf voor de vraag: Schuilt er in deze roomse niachtsbetoning ook gevaar voor de Re formatie onder ons volk, dat zijn vrij volksbestaan aan die Reformatie te dan- lien heeft? We denken hier aan de pretentie, waarmee de Roomse kerk optreedt. Zij pretendeert immers niet slechts een van de christelijke kerken in de wereld te zijn, waarnaast andere kerken recht van bestaan zouden kunnen hebben. Zij noemt zich de wereldkerk, de katholieke Kerli bij uitnemendheid, laat daarom op zettelijk de nadere aanduiding „rooms" vieg, waarin ze zelfs wel door argeloze protestanten wordt gevolgd. Dat bete ltent, dat ze daarmee beweert de Kerk te zijn, doe door de apostolische geloofs belijdenis wordt genoemd: „de ene, hei lige, algemene (katholieke) Christelijke Kerk", die daarom principieel geen an dere kerk als rechthebbend naast zich erkennen kan. Als aan haar de macht is, geeft ze ook aan een andere naast zich geen bestaansmogelijkheid, soms doet ze het noodgedwongen, maar nooit vrijwillig. Dat mochten die Hervormden wel be denken, die tegenwoordig ijveren voor toenadering tussen Reformatie en Ro me, om welke te bevorderen dan wel predikanten en paters in gemeenschap pelijke spreekbeurten optreden. Ook die Gereformeerden mochten dit wel bedenken, die nog steeds van poli tieke coalitie met Rome zo veel heil ver wachten. Rome kan hierbij zeer tege moetkomend zijn en zich vredelievend gedragen, maar einddoel kan bij haar alleen zijn overkomst uit reformatori sche kerken tot haar in gehoorzaamheid aan haar paus en haar hiërarchie. Dat is b.v. wel heel duidelijk geble ken bij zeer vergaande toenadering van hoogkerkelijke Anglicanen, dié tever geefs aan Rome erkenning van de wet tige apostolische successie hunner bis schoppen verzochten, waarom mannen als Newman c.s. tenslotte besloten tot haar over te komen, zoals ten onzent b.v. Mej. Dr De Vogel. In ons land was het ook steeds Rome, dat van toenadering en politieke coalities de meeste winst aan macht en invloed boekte. Zo kunnen we niet anders dan in het onmiskenbare opdringen van Rome, bij zonder ook tijdens de honderd-jaar-kroin- staf-heerschappij een gevaar voor de Reformatie zien, dat voor de reforma torische kerken hier te lande waakzaam heid nodig maakt, die tot haar nadeel bij kerkelijke toenaderingsgezinden of pohtieke coalitegezinden o.a. al te zeer ontbreekt. Wat dit tengevolge heeft, blijkt o.a, in het zuiden van ons land, waar kleine protestantse gemeenten geheel dreigen te verdwijnen en in een plaats als Bre da de hervormde kerkeraad tevergeefs protesteerde tegen het houden van een publieke processie, die de openbare straat tijdelijk tot terrein van roomse eredienst maakte onder medewerking van overheidspersonen. Men beweert hiertegenover ter ge ruststelling dan wel, dat Roomse machts uitbreiding niet zo groot is, omdat vele harer gedoopten de roomse kerk ontval len. Dat is ook waar. Daarom is het percentage van roomsen onder ons volk in de laatste jaren niet toegenomen. Het aantal rooms-katholieken, in 1849 was 38,15 in 1859 37,14 in 1945 38,5 Het zorgwekkende is echter de daling van het percentage der protestanten in hetzelfde tijdsverloop. Dat daalde van 60 tot ruim 42 Zo bedraagt dus heden het percentage van de protestan ten slechts 4 meer. dan dat der room sen! Het artikel uit het Meinummer van de „Vriend des Huizes", waaraan we die getallen ontlenen, gaat dan voort: „Dr Schaepman karakteriseerde in zijn tijd de toestand der R.K. in ons land als die van een nietvolk. De opdracht in 1853 gesteld was die om van een niet volk te groeien tot een volk. Dat doel werd bereikt op alle terrein. PoUtiek werd een organisatie gescha pen, eerst de R.K. Staatspartij, thans de R-K. Volkspartij. Een machtige R.K. ar beidersbeweging ontstond, zozeer in aan- 2^ien, dat haar voorzitter een minister zetel kon bezetten in het huidige kabi net. Op wetenschappelijk terrein een even verrassende ontplooiing. Een Uni versiteit in Nijmegen en een Economi sche Hogeschool in Tilburg kweekten een schare leiders op elk levensgebied. Het lager- en middelbaar R.K. onderwijs bereikte een bloei als men in 1853 niet had durven hopen. De R.K. kerk hoopt echter haar machtsontplooiïng nog ho ger op te voeren, want ze heeft niet het gevoel, dat haar emancipatie voleindigd >s en heeft nog tal van wensen op het program. Haar kloosters zijn sterk toe genomen, haar scholen hebben zich enorm uitgebreid met een getal leerlin gen, dat aan dat van andere scholen ge- njk is of het overtreft. R.K. ziekenhui zen en sanatoria werden gesticht ook in geheel protestantse streken Het orgaan vm de protestantse ziekenzorg moest zelfs vragen: worden in het Zuiden de protestanten in zake ziekenzorg uitge schakeld? Dit, omdat door een roomse «minister en staatssecretaris overheids steun voor een in 't zuiden te bouwen P otestants sanatorium werd geweigerd, "at deed zelfs de vraag rijzen: „Begint Vrijdagavond zo ongeveer half elf uur fietste de heer Jac. v. d. Nieuwendijk door de O. Krakeelstraat naar zijn wo ning. Van uit de richting Dirksland kwam een vrachtwagen van het zand- bedrijf Oosterwijk aangereden, waarmee het op het smalste punt tot een botsing kwam. De wielrijder geraakte de macht over het stuur kvrijt en scharrelde in de straatgoot. Hij viel in de richting van de zandwagen, en werd door de voorwie len over de borst gereden. Vrijwel op hetzelfde ogenblik moet hij zijn overle den. De bestuurder, van de zandwagen, die tot aan de muur was uitgeweken, stopte onmiddellijk, zodat het slachtof fer niet eens de achterwielen over zich kreeg. De vrachtwagen zal dus niet veel vaart gehad hebben. Het slachtoffer is op een brandcar naar de woning van dokter Knö'ps ge bracht, die met zijn college dokter Kui pers de dood moest constateren. Van den Nieuwendijk was 47 jaar oud, gehuwd en had twee kinderen. Zijn lijk is ter sectie in het lijkenhuisje op de begraaf plaats te Sommelsdijk opgebaard en la ter vrijgegeven. Onmiddellijk werd de Krakeelstraat afgezet en het verkeer omgelegd tot de andere morgen, om. het Parket van de rechtbank te Rotterdam gelegenheid te geven het ongeval te reconstrueren. De O. Kj-akeelstraat is een van de nauwste straten van heel Plakkee. Alles wat naar West Plakkee moet en terug mooet hier passeren. Een verkeersbord van de richting Dirksland geeft aan, dat men van die zijde voorrang heeft. Het verkeersbord van de Sommelsdijkse zijde is echter niet te zien, daar dit half achter een muur verscholen zit. Hierin dient nodig te worden voorzien! Het is overigens hoog tijd, dat bij het drukke verkeer op dit punt, de O. Kra keelstraat wordt verbreed en oude schu ren e.d. aldaar worden opgeruimd, waar door een bredere rij-ruimte zal worden verkregen. Zoals wij in ons vorig nummer gemeld hebben bestond Zaterdag 4 Juli de Plakkeese Betonfabriek en Bouwmate- rialenhandel van Fa. C. Esselink Zo nen te Middelharnis 40 jaar. In Hotel Meijer is Vrijdag jl. een za kelijke receptie gehouden, die zeer druk werd bezocht. Zowel van leveranciers als van afnemerszijde toonde men belang stelling. Ook was tegenwoordig Burgemeester Rijnders en Weth. van Eek, te Middel harnis, benevens B. en W. van Stad aan 't Haringvliet. Een afgevaardigde van de HJ.B.I.N. (Handel in Bouwm, in Nederland) was speciaal overgekomen, die namens het hoofdbestuur een gecalligrafeerde oor konde met medaille overhandigde, waar bij toepasselijke woorden op het 40-jarig bestaan niet ontbraken. Zeer veel bloemstukken moesten in ontvangst worden genomen alsook meer dere practische cadeaux. Het personeel is Zaterdag onthaald aan wie een tractatie voor hun gezin nen is meegegeven. Ofschoon dit jubileum in stilte is ge vierd, is er toch bijzonder grote belang stelling geweest. in het Zuiden nu voor Rome de victorie over heel ons volk, zoals eens in het Noorden te Alkmaar de victorie voor de Reformatie begon? Wordt zo op elk ge bied protestantse invloed en macht uit geschakeld?" 't Is heel nodig op dit alles zeer na drukkelijk attent te makeii, nodig dat voor metterdaad bestaand gevaar van roomse overvleugeling gesloten ogen van kerkelijke toenaderingsgezinden en politieke coalitie-gezinden geopend wor den." Drie tSrondzuilen In verband met bovenstaand artikel wijzen wij tegelijk op een pas versche nen uitgave „Drie Grondzuilen der Re formatie" door Prof. G. Wisse (Uitge verij M. M. den Hertog te Utrecht)'*). Dit boek heeft Prof. Wisse geschreven naar aanleiding van het roomse eeuw feest van het herstel der Bisschoppelij ke hiërarchie, waarbij hij op de hoofd punten van ons gescliil met Rome de aandacht vestigt. Het drieledig devies der Reformatie was: Sola sciptura, Sola gratia, Sola fides. D.w.z. alleen de Schrift, alleen Ge nade, alleen Geloof. Rondom deze drie cirkelt het grote confUct met Rome. Op kernachtige wijze zoals we dat van Prof. Wisse gewoon zijn zet hij de principiële antithese tussen Rome en de Reformatie uiteen. Rome wordt hier gewogen en te licht bevonden. Het is goed dat ons protestantse volk hiervan kennis neemt, opdat men wete waar we aan toe zijn en opwake uit de indommeling waarin we gezonken zijn. Door bemiddeling van het Italiaanse Roode Kruis zijn een honderdtal kinde ren uit het Rampgebied in de gelegen heid gesteld enige weken in een vacan- tie-ioord in Italië door te brengen. Uit Goeree-Overflakkee waren er 15 uitverkorenen, n.l. 4 uit Stellendam, 4 uit Nieuwe Tonge en 7 uit Oude Tonge. ledere groep mocht zelf zijn leidsters naeebrengen en over de gehele groep heen een geestelijk leider. Waar het hier voor het merendeel pro testanten betrof zal als geestelijk leider meegaan Ds C. Los, Geref. predikant te Stellendam. Als leidsters gaan mee mej. v. d. Doel te Battenoord (N. Tonge) en mej. Ver hoeven te Stellendam. Heden Dinsdag 12.42 uur vertrok dé Flakkeese groep met de R.T.M, boot van het havenhoofd, waarbij burgemeester D. van Heijst van Dirksland, kringvoor zitter van het Roode Kruis afd. Flakkee tegenwoordig was. Er waren meerdere ouders mee naar het Havenhoofd gekomen om hun kin deren voor deze buitenlandse reis uit geleide te doen. De kinderen waren alle zeer enthousiast. De reis zal eerst gaan naar Eindho ven!, waar de kinderen uit de andere rampgebieden, zich zullen verzamelen in de Philips' cantine, waar hen een warme maaltijd zal worden aangeboden. Vervolgens zal de reis per trein wor den gemaakt naar Florance en vandaar naar Siënna, 820 m hoog in de Italiaan se bergen. We wensen de jeugdige gasten een goede reis en veel pleizier. De prqs van dit boek is slechts 1.50. -------------O------------- ROTTERDAM, 6 Juli. Binnenlandse granen. (Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Voedergranen zeer klam. Zomergerst 26—26.50, gro ve daarboven; haver geschikt om te punten tot 27.25, overigens van 23— 25; mais geschoond 3132. De gemeente Urk heeft zich het lot van Stad aan 't Haringvliet, dat mede door de watersnood van 1 Febr. getrof fen is aangetrokken en gemeend ook een steentje in de noodvoorziening te moe ten bijdragen. Hoofdzakelijk zal dit wel te danken zijn aan Urk's burgemeester, de heer Keijzer, die geboren en getogen Stadtenaar is. Burgemeester Keijzer is een bekende figuur uit de geschiedenis van de Urker vissers,' die naar Argentinië trokken, om daar de visserij uit te oefenen. Maandag is het gemeentebestuur van Urk te Stad aan 't Haringvliet geweest en heeft medegedeeld, dat men gelden had ingezameld, waarvan men meende deze het best te kunnen besteden om de brandweermannen aan te kleden. Op het raadhuis zijn over en weer hartelijke woorden gesproken, waarbij het alleen jammer was, dat burgemees ter Brinkman wegens ziekte niet kon te genwoordig zijn. Burgemeester Keijzer van Urk heeft zijn collega Brinkman aan het ziekbed 1000.overhandigd. Met het gemeentebestuur van Urk is vervolgens een rit langs de in aanbouw zijnde dijken gemaakt o.m. te Battenoord en Hoek 3t. Jacob, waarna hen op het raadhuis te Stad een maaltijd is aange boden. Dat deze vriendelijke geste in dank is aanvaard valt te begrijpen. Straks zal men de brandweermannen van Stad in keurige kledij gestoken, zien uitrukken! VEEMARKT ROTTERDAM, 6 Juli. Veemarkt. Aan gevoerd 1528 dieren, w.o. 897 vette koeien en 631 varkens. Prijzen per kg; vette koeien 2.80—2.90, 2.702.80, 2.402.60; varkens lev. gew. 1.91, 1.89, 1.85. Aanvoer vette koeien als vo rige week met redelijke handel en niet geheel prijsh. Enige prima's boven no tering. Aanvoer varkens even ruimer, handel goed, doch niet geheel prijsh. En kele prima exemplaren boven notering. MID0ELHABNIS In de „Zaaier" lazen we het volgende bericht: „De heer C. Vroegindeweij te Middel harnis deelt aan belanghebbende kerke raden mede, dat het gerucht, dat hij de gemeenten niet meer zou voorgaan in de Dienst des Woords niet juist is." Alweer raadszitting. Donderdagavond 7 uur zal alweer raadszitting gehouden worden. Het agendapunt betreft benoe ming sluisknecht, waarover de stemmen staakten. Na afloop zal een geheime zit ting worden gehouden. Lijst V.V.D. voor de gemeenteraad. De kiesvereniging van de V.V.D. heeft verleden week de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen sa mengesteld. Deze lijst ziet er als volgt uit: 1. K. J. Kapteijn; 2. P. A. v. d. Ber ge; 3. S. van Eek; 4. Mevr. E. H. Coppée geb. Ebeling-Koning; 5. M. H. Koese; 6. G. V. Lente; 7. D. Wittekoek; 8. J. Buijsse. Uit deze lijst blijkt dat de thans voor de V.V.D. zittende leden, de heren C. v. d. Meide en J. Boomsma geen zetel in de raad meer verkiezen. DIRKSLAND A.s. Zondagmiddag 2 uur hoopt Ds Zwerus bij de Ger. Gem. doopsbediening te houden. Doopouders kunnen aangifte doen a.s. Vrijdagavond tussen 7 en 8 u. OTJDDORP Toen schipper C v. d. Klooster Dz. zich Maandagnacht om 12 uur naar de haven begaf om ter garnalenvangst uit te gaan, reed hij nabij de uienloods met zijn rijwiel de sloot in. Gezien de lage waterstand kon hij op eigen kracht de vaste wal weer bereiken en kwam met de schrik en een nat pak vrij. Burg. Stand over de maand Juni '53 iieboren: Johannes Jacob, zoon van A. Hoek en A. M. C. Borsboom; Eeuwit zoon van J. van Splunder en L. de Jong; Jacob, zoon van J. Bezuijen en J. West hoeve; Dimmen, zoon van T. Voogd en D. G. Maris; Gerrit, zoon van C. M. Roozemond en N. Eosland. een zakje van die goede fijne ouder wetse PEPERMXfNT. Zeker, ze is duurder dan andere. Maar het is ook iets aparts. 45 ot. per ons in Wed. Kurvinks Drogisterij. Huwelijken: Th. van Veen, oud 29 j. en K. C. Sperling, oud 27 j.; M. P. v. d. Bok, oud 25 jaar en Joh. Breen, oud 21 Op het ministerie van Oorlog heeft Z.Exo. Ir C. Staf aan de militaire attache's van de landen, welke tijdens de stormramp hulp hebben verleend, oorkonden uitgereikt. v.I.n.r. Colonel T. A. Johnston (Canada) Colonel J. R. Pritchard (U.S.A.) Gen. Majoor J. Woussen (België) Lt. Gen. J. C. Buurman van Vreeden Ir. C. Staf Z. Exc. Finland (gezant van Denemarken) Colonel R. Dewatre (Frankrijk) Group Captain J. G. Glen (Engeland). jaar; Anth. Westhoeve, oud 37 j. en N. Akershoek, oud 28 jaar. Overlijden: Catharina Wilhelmina van Elk, oud 83 jaar, weduwe van H. P. Keij zer; Dingena Zaaijer, oud 90 jaar, we duwe van C. Hameeteman; Krijntje Lijn tje Emaus, oud 65 jaar, echtgenote van D. Mastenbroek; Grietje Rijnbrand, oud 83 jaar, weduwe van W. Koek. NIEtrWE XONiGrE Wegens vacantie zal het kantoor van de Boerenleenbank en Landbouwverenl- ging van BIAANDAG 13 t.m. ZATERDAG 18 JUU STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht Pontsint Maxaene. J. de Vos 1, 6; A. C. Koppenaal 2, 7; Meiaard de Gans 3, 4; J. C. Visser 5; C. v. d. Boogert 8; aankomst Ie duif 15.14.21. Laatste duif 20.54.9. Het zoontje van A. Arensman Czn. had het ongeluk te vallen met de fiets, zodat hij zijn arm brak. Opname in het ziekenhuis was nodig. Het was voor Stavenisse een zeer gewichtige dag, toen Zaterdagmiddag de herbegrafenis plaats greep van 128 van de 154 bij de stormramp omgekomenen op 1 Februari. Gedurende 2 nachten had men in de afgelopen week de slacht offers naar Stavenisse gebracht en symbohsch was willekeurig er één uitgeno men, die nog aan'de groeve moest worden toevertrouwd en opgebaard was in het lijkenhuisje. Zoals we van Stavenisse gedacht hadden, woei de driekleur slechts halfstok van de openbare gebouwen, terwijl vele vensters gesloten waren, ten teken van rouw. Een massagraf, waar witte bordjes de namen van de afzonderlijke rust plaats aanwezen geflankeerd door een bed van geraniums, omlijst met blauw ageratum, omvat het stoffelijk overschot van de zo tragisch omgekomenen slachtoffers. Het uit 1911 daterende kerkgebouw was geheel gevuld, terwijl er ook in de Bewaarschool gelegenheid voor een 300 tal was om de dienst bij te wonen en velen in het kerkgebouw zich met een staanplaats moesten tevree stellen-, toen de consulent der Ned. Herv. Gemeente Ds van Dijk van St. Annaland de dienst opende met het zingen van Ps. 42 3 en 5. Vervolgens las Z.E. de 12 artikelen en Lucas 7 1117. Als tekstwoorden koos de Voorganger Luc. 7 13: En de Heere haar ziende, werd innerlijk met ontferming over haar bewogen en zeide tot haar: „Ween niet." Na gebed en het zingen van Ps. 103 vers 8 en 9 hield Z.Eerw. een korte toe spraak, waarvan we een extract laten volgen. Velen zullen vandaag als bij vernieu wing het gemis van dierbaren beleven. De verschrikkelijke nacht van 1 Febru ari is als een koude N.W. wind over ons gekomen, niet alleen over onze. bezittin gen, maar ook aan de levens van hen aan wie we met de vezels van ons hart verbonden waren. Geweldig is de straf Gods geweest, die over ons land, ons volk, ons eiland, ons dorp gekomen is. Laten we de toestand goed indenken en riiet verkleinen. We moeten hem niet enkel zien als een natuurramp. De zon den van ons volk zijn hoog geklommen. Als thema voor deze ure had spreker: „Jezus op de begrafenis". De geschiede nis nagaande schetste spr., dat slechts een kort geluk aan deze vrouw, de we duwe te Naïn, was beschoren geweest. De dood neemt eerst de vader weg. Wat moet er in het hart van de jonge vrouw hebben omgegaan! Alleen haar kind bleef behouden. Zou ze dit edele pand ook moeten missen? Al haar tra nen kunnen de dood niet tegenhouden. Het enigste wordt haar nog ontnomen. Haar troost gaat ook heen. Ze weent met heel haar ziel over haar enig pand. Wat heeft God die vrouw toch wel ge daan, dat God haar zo bezoekt? Een ernstige zonde? Geen wonder, dat deze vrouw weent bij zoveel gemis, verdriet, smart. En diep bewogen gaat deze weduwe achter de baar. Haar jongen zou aan de aarde worden toevertrouwd, zoals haar man reeds eerder was begraven. Klaag vrouwen gaan voor de baar. De moeder volgt. Wat een droeve begrafenisstoet gaat de poort van Naïn uit. Maar van de andere kant komt een stoet Naïn binnen, Jezus Christus en zijn discipe len. De Heere Jezus kwam van Kaper- naüm (2 maal afstand Stavenisse^Ber gen op Zoom.) Jezus, niet genodigd, was op de begrafenis. Hij was met innerlij ke ontferming bewogen. Bewogen met de weduwe. Doelbewust was hij hierheen gekomen. Als Jezus op de begrafenis komt wordt het goed. „Weent niet". Was er geen reden om te wenen? Je zus weet wel, hoe verschrikkelijk de dood is. Maar juist, omdat Jezus de diepte van de smart des (Joods kent, daarom kan Hij en Hij alleen maar troosten. Daarom ziet Hij in. diepe ontroering neer op de weduwvrouw. Niet genodigd en toch komt Hij. Toch spreekt Hij, al werd Hij niet gevraagd. Jezus gaat zelf wor stelen met de dood, omdat Hij weet, dat straks die jongeling op moest staan, zegt hij: „Ween niet." Hij kent de die pe oorzaak van de dood. Hij gaat naar de baar en roept de jongeiing tot het leven terug. Waarom niet treuren? Om dat Hij de machtige is. We gaan straks op weg naar het graf om onze doden te herbegraven. Hoevelen wenen niet? We denken aan hen, die vader, moeder en kinderen verloren. Aan de grote schare bedroefden, die hier ne- derzit. We voelen het vamlaag bij ver nieuwing. Door de zonde liggen we on der de macht van de dootJ, gescheiden van het leven, midden in dtïTiood. Heb ben we over onze zonden leren wenen? Is Jezus ooi» op orize begrafimis, niet li chamelijk, maar geestelijk? Dat ge de len moogt in Zijn overwinning. Waar is er één die troosten kan. Tot Hem neme men zijn toevlucht, want hij kan troosten tot in der eeuwigheid. Slotzang Ps. 65 vers 2. De menigte verliet nu het kerkge bouw en begaf zich naar de dodenak ker, waar reeds velen aanwezig waren. In de stoet merkten we op Dr Beel, Mi nister van Binnenlandse Zaken, Gedepu teerde Philips, namens de Commissiaris der Koningin in Zeeland, de burgemees ters van Tholen, Poortvliet, St. Maar tensdijk, Oud Vossemeer en Alkmaar, de predikanten Ds v. d. Wiel, Tholen, Ds van Putten, Oud Vossemeer; Ds de Lint St. Philipsland; Ds Batelaan; 't Ge meentebestuur van Stavenisse en een onafzienbare rij nabestaanden van de herbegravenen. Langzaam werden de plaatsen op de begraafplaats ingenomen. Het aantal al leen in de kerk werd op een duizendtal, op de dodenakker op vele honderden meer personen geschat. Het Hoofd der gemeente Burgemeester Verburg ving zijn rede aan, dat hij met grote schroom namens het gemeentebestuur hier de slachtoffers herdacht, om op de ze begraafplaats herbegraven te worden. Hij stelde de aanwezigheid van ZEx. Dr Beel en Gedeputeerde Philipse op hoge prijs, evenals alles wat gedaan is door burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. Ook U aller, aanwezigheid wordt zeer gewaardeerd. Weggerukt van de zijde van verwanten, vonden ze soms een be grafenis ver van huis en haard. Ieder is in de gelegenheid gesteld zijn nabe staanden in eigen bodem te laten begra ven. De medewerking was spontaan en ik breng U allen, die deze week, op wat voor wijze ook, geholpen hebt, namens de bevolking van Stavenisse, U daar voor dank. Noch bij 't begraven noch bij 't herbegraven was iets te veel. We willen thans overgaan tot het be graven van één der slachtoffers, wille keurig gekozen, zonder onderscheid des persoons. Een doodse stilte heerste op deze zomerse middag toen heel lang zaam de kist met het stoffelijk over schot in de groeve wegzonk. Stram stond de politie in de houding en meni ge traan werd weggepikt. De Burgemeester vervolgde: Ons aller gedachten gaan uit tot allen, die om kwamen, naar de bloem des velds naar arm en rijk. We gedenken met eerbied en weemoed in 't hart. Laten we enkele ogenblikken bij hen vertoeven ter hun ner nagedachtenis. Natuur en omstan ders werkten saam om deze korte span ne tijds aangrijpend te maken. Trooste God allen, sterke Hij hen. Ge ve Hij bovenal, dat het zij: De Heere heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd. Namens het gemeentebestuur legde hij een krans op het geopende graf. Minister Beel Minister Beel betuigde namens de re gering zijn deelneming aan degenen, die hun geliefde doden betreurden. Zwaar is deze plaatselijke gemeenschap getroffen. Bange uren hebt ge op 1 Februari mee gemaakt. In die donkere stonden is on- noemlrjk veel geleden en gebeden, Phy- siek en geestelijk. Gebeden om redding en kracht. Nu we enkele maanden ver der zijn gaan ook nu Uw ogen op naar Hem, Uw toeverlaat. Lieve Heer, zijt ons vertrouwen. De kracht, waarop we bouwen. Geve de Almachtige U kracht om de ze slag te boven te komen. Uw doden rusten in Zijn Vrede. Namens de regering werd door ZEx. een krans neergelegd. Namens het Gewest Zeeland sprak dhr Philipse Gemengde gevoelens van dankbaar heid en diep medeleven vervult ons, nu we hier nog met honderden, die deZe ramp overleefden om dit massagraf staan. Diep medelijden met hen, die zo zwaar getroffen zijn. Het grootste offer, het leven, werd gevraagd. 5 maanden hebt ge nu gehad om Uw geliefd Stavenisse op te bouwen. Het leven roept. U moet voort. Bou wen aan Stavenisse. God schenke U de kracht. Bid en werk. U zult dan de (Zie voor vervolg pag. 4 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1