imt 150 woningen onbewoonbaar verkiaard Jaarvergadering Staatkundig Geref. Partij te Utrecht iJI/UddaiAQ\i/iCé &ctKauhda een. jOi%g> pKedCkatit V- Burgerlijke Stand Meer grond... betekent meer voedsel, nneer werkgelegenheid, meer ext J Vervolg Raad Middelharnis Uitbreiding Technische Dienst Gemeentetimmerman Sluisknecht Conflicten ^tt ket 1 Berichi aan de „Boekzaal" Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 4 Juli 195, die gewoon zijn de betaling van het abonnementsgeld per postkwi- tantie af te wachten, doen het bes te voor zover ze zelf giro heb ben dit voortaan per gii'o over te schrijven. De inningskosten bij de Posterijen zijn n.l. sedert 1 Juli sterk ver hoogd en bedragen 30 et per post- kwitantie. Wanneer U dus het ab. geld ad 1.70 overschrijft op on ze giro-rekening, verdient U tel kens 0.30. Wie geen giro heeft, betale per postwissel. Het nieuwe kwartaal is per 1 Juli ingegaan; wij wachten nu nog 14 dagen met de verzending der post- kwitanties, die dan noodwendig moeten verhoogd met 30 et, dus 1.70 ab. geld plus 30 et is 2. Verdien 1.20 per jaar, door zelf het bedrag over te maken. Administratie N.V. Bilanden-nieuws Middelharnis „Ik heb al tegen mijn fractiegenoten gezegd: de redactie zal wel niet goed zijn, dat valt me niet vreemd!" ver klaarde de heer v. d. Waal, die overi gens zei geen bezwaar tegen aanvulling te hebben, echter dan ook met de be drijven er bij genoemd. De heer Koppelaar stemde met dat laatste in. Deze spr. vroeg- of het waar is, dat de examenklas van de ULO in gevaar is. „Ik meen van niet'." antwoordde de voorz. ,,De kinderen mogen niet de dupe wor den! Dat mag men toch wel eens over wegen!" aldus de heer Koppelaar, die nog eens aandrong op eisen t.a.v. langer aanblijven. „Dan krijgen we helemaal geen solli citanten meer!" vreesde de voorz. De heer Koppelaar vond het in ieder geval nodig dat geen leraar vlak voor het eindexamen vertrekt. Na nog enige discussie werd dan de motie, nog nader aan te vullen en van feitenmateriaal te voorzien, aangeno men. Zonder stemming. Waarna goedkeuring volgde van de begroting van de Emgo. Het volgende voorstel betrof benoe ming van een 3e opzichter in tijdelijke dienst bij de Techn. Dienst. B. en W. motiveerden dit uitvoerig o.a. met het vele werk, dat de ramp heeft veroor zaakt, o.a. controle aan onroerend goed en bemiddeling in geval er geen over eenstemming is over het schadebedrag, welk aantal zeer groot is. Ook verniel de woningbouw brengt veel werkzaam heden met zich. De wedde wordt bere kend naar 400 gld. per maand. De heer Krijgsman stemde wel met de benoeming in, maar vond dat de twee mensen van het rampschadebureau moe ten zien alles af te maken. Spr. vond dat men niet moet gaan zitten wachten op de rampschadewet, zoals een der ambtenaren voorstelde, hetgeen hij nog „sportief" noemde bovendien. De heer v. d. Waal vroeg zich af of het wel nodig is dat die twee ambtena ren er zitten. De voorz. verklaarde niet over het schadebureau te willen spreken en hij sneed de discussie af met de opmerking, dat hij het niet met de gedragslijn van dat bureau eens is. De heer v. d. Waal becritiseerde dat de direct, techn. dienst tevenehoofd van de brandweer is. De voorz. verzocht een ander geschikt iemand aan te wijzen. Bovendien vond spr. het een wel zeer gemeentelijke zaak. Na nog enig heen en weer praten werd ook dit voorstel aangenomen. B. en W. stelden vervolgens voor een timmerman in tijdelijke gemeentedienst te benoemen. Voorgedragen werden 1. F. van Es, 2. L. Visser. De heer Boomsma was het niet met dit voorstel eens. „De omstandigheden zijn totaal veran derd!" verklaarde de voorz. „Wat is gemeentewerk?" vroeg de heer Beversluis. „Het opknappen der gemeentelijke woningen bv.!" antwoordde de voorz. „Niet van de woningbouwvereniging?' De voorz. antwoordde ontkennend. De heer van Es werd met 6 st. be noemd, de heer Visser kreeg er 2, 2 wa ren blanco. Aan de heer A. van Wezel verleende men op verzoek en wegens benoeming te Amsterdam eervol ontslag als sluis knecht per 1 Juni. B. en W. wezen er op hoezeer het op 1 Febr. gebleken is van welk belang het is, dat bij de sluis personeel is, dat met het water bekend is. Vandaar de voordracht voor een nieu we sluisknecht, die luidde: 1. A. Groen, 2. R. Albregts. „Is het werk gedurende deze twee maanden niet goed geweest?" vroeg de heer v. d. Waal. De voorz. antwoordde dat men direct een tijdelijke sluisknecht nodig had. Bij de definitieve benoeming behoort vol gens B. en W. de beste voorop te staan; dit is een man die het water kent. Het houdt helemaal niet in dat de ander niet voldaan heeft. De heer v. d. Meide memoreerde dat men al eens heel andere gedragsregels bij benoeming volgde. Toen koos men juist onder het motief dat betrokkene al in dienst v/as! Na opening der briefjes bleken de he ren Groen en Albregts ieder 5 stemmen te hebben gekregen. In volgende verga dering volgt dus herstemming. Benoemd moest ook worden een be stuurslid van de Instelling voor S'ociale Belangen. De voorz. deelde mede dat de heer J. van der Meide bedankte. B. en W. droegen voor 1 M. Koese, 2 G. van Lenten. De heer Kleingeld memoreerde, dat er een conflict gerezen is tussen de heer V. d. Meide en het bestuur, het ging over het waarnemen van het voorzitterschap De voorz. antwoordde dat er geen. ge schil behoefde te zijn want een en an der is geregeld in „de grondwet" van de instelling. De heer v. d. Waal zei dat er in die grondwet geen sprake van is dat de oud ste wethouder presideert. De voorz. releveerde h et gebeurde. Toen Weth. Vroegindeweij ziek werd kwam automatisch de andere wethouder aan de beurt. Dat is logisch, omdat men niet buiten de raad en B. en W. om mag en kan. „'k Ben het niet met U eens!" ver klaarde de heer v. d. Waal. ,,Dat spijt me, maar 't zou een won derlijk beleid zijn als het anders ging!" vond de voorz. „Dan is het onzin dat het in het reg lement is omschreven!" becriticeerde de heer v. d. Waal. ,,Het presidium berust bij degene, die de schakel is tussen raad en armbe stuur! En het beleid ligt hier!" aldvis de voorz. met enige stemverheffing. „Dan drastisch dat reglement wijzi gen!" achtte de heer Kleingeld nodig. „Er komen heel andere voorstellen" beloofde de voorz. „Men kent dit in andere gemeenten niet!" ging de heer v. d. Waal voort. „Daarom willen wij ook een gespecifi- seerde dienst met Sociale werkers!" ont hulde de voorz. „Dat hebben wij drie jaar geleden al bepleit!" herinnerde de heer v. d. Waal. De voorz. deelde mede, dat zijn me dedelingen niet namens B. en W., maar nog slechts persoonlijk waren. De heer Koese werd benoemd. Zeer belangrijk was het voorstel dat B. en W. met het 14e punt van de agen da indieniden, nl. tot onbewoonbaarver klaring van niet meer of minder dan 150 „krotwoningen"". In een vrij uitvoerig praeadvies ga ven B. en W. deze woningen nader met de huisnummers enz. als volgt aan: Nieuwdorp 6 t.m. 20 (even nummers), 22, 24, 26, 28, 30, 32, 46 en 48. Oostdijk 35, 37, 39 en 41 Visserstraat 1 t.m. 53. Visserstraat 2 t.m. 58 Waterweg 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19 en 21. Spuistraat 11 en 19. Brandsteeg 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 7, 9, 11 en 13. Kaaidreef 9, 17, 19, 21, 23, 25 en 27. Spui 5 en 9. West-Achterweg 45, 40 t.m. 50 (even nummers). Oude Oostmoersedijk 1. Oudelandsedijk 10, 45 en 47. Kerkepad 6. Nieuwepad 12 t.m. 22 (even num mers). Oost-Achterweg 33, 35, 37 en 39. Ring 94, 98, 100, 102, 106 en 108. Sommelsdijkse Havendijk 10 t.m. 32 (even nummers). B. en W. overwegen dat van deze wo ningen de funderingen slecht zijn, alle muren verzilt, de balklagen onvoldoende en slecht, evenals de kapconstructies, de schoorstenen, de ramen en deuren on voldoende, dito de lucht- en lichttoetre- ding, kortom dat er sprake is van ver vallen, verwaarloosd en in sommige ge vallen bouvrvalligheid, zodat de woningen ongeschikt zijn ter bewoning en niet verbterd meer kunnen worden. De hoofdingen, dir. wederopbouw adviseer de ook tot onbewoonbaar verklaring. Voorgesteld werd de termijn, waarbinnen de woningen moeten worden ontruimd te bepalen op één jaar na de dag, waar op de termijn van voorziening is ver streken of het besluit in beroep is ge handhaafd. In discussie gebracht verklaarde de heer v. d. Meide, in herhaling van in vo rige vergadering gemaakte opmerkin gen,, dat hij niet alle woningen tegelijk onbewoonbaar wenste. Eerst moeten er nieuwe zijn. Het moet in gedeelten. „Dat is het paard achter de wagen spannen!" vond de voorz. Eerst moet men onbewoonbaar verklaren, anders kan men het bewonen niet doen staken. Met vergunning van de raad kunnen de huizen nog bewoond blijven, het gaat er om te kunnen ontruimen als dat nodig en mogelijk is, het laatst met het oog op nieuwe huisvesting. Anders zit men, met huisjesmelkers, die ondanks alles toch laten bewonen, zo vreesde spr. 'De heer v. d. Waal voelde wel dat er reacties zijn. Nog deze avond kwam iemand bij hem over twee woningen en het ging daarbij, om candidaten uit an dere gemeenten, die in Middelharnis werken en wonen willen. Als dat door gaat moet men dezulken later een goe de woning geven. En is er garantie dat er voldoende nieuwe woningen komen De voorz. antwoordde dat het aantal nieuwe woningen afhankelijk is van de voortgang van de sanering en van het bouwvolume. Van dat laatste is nog niets definitiefs bekend. Men mag dus niet denken, dat men spoedig voldoende huizen zal hebben. Voor wat nu uitvalt heeft men de totale volume's van 1953 en 1954 nodig en om die inkomenden te helpen ook dat van 1955. Thans gaat het er om de bewoning van een krot te kunnen doen staken. De raad ligt, als het voorstel wordt aangenomen, voor de toekomst vast. Spr. achtte het niet vei-- antwoord om zonder deze massale on bewoonbaar verklaring het woningbeleid te voeren. Op een vraag van de heer v. d. Waal antwoordde de voorz. dat er 16 Noorse woningen komen, dit, nadat hij meer en andere gegevens omtrent de toekomsti ge woningbouw had vermeld. De heer Koppelaar zag er in, dat de jongelui voorlopig,geen kans op een wo ning hebben! De voorz. bleek het daarmede niet eens. Hij wees op opschuiving door over lijden en op de duplexwoningen. De heer Beversluis vroeg of men geen extra bouvolume voor de sanering krijgt „Daar zijn we mee bezig!" verklaarde de voorz. Na nog enige discussie werd het voor stel zonder stemming aangenomen. De heer v. d. Waal wees nog op het huurverschil tussen <leze oude en de toe komstige nieuwe Woningen; daaruit zal ook wel opschuiving ontstaan. Boven dien is zeker 50 procent van de bewo- ,ners van krotwoningen al als woning zoekend ingeschreven! (Slot van het verslag dezer langdu rige en veelomvattende raadsvergadering hopen wij a.s. Dinsdag in ons blad te plaatsen. Redactie.) Woensdag 1 Juli werd de jaarlijkse Algemene vergadering der Staatk. Ger. Pai-tij te Utrecht gehouden. Van heinde en verre waren auto's en autobussen gekomen om deze toogdag bij te wonen; in de omgeving van ,,Tivoli" was het een levendige drukte, men zag er zowel de Zeeuwse klederdracht als de bonte dracht uit Urk. Toch waren er minder bezoekers dan andere jaren, waarVan de reden moet worden gezocht, dat deze jaarvergadering anders in Februari en nu door uitstel wegens de watersnood in Juli werd gehouden. Onder de aanwezige predikanten bemerkten we Prof. Wisse, Ds G. Zijderveld en Ds Hegeman (beiden uit Amerika) Dr Steenblok, Ds de Bres, Ds M. Vis ser, Ds G. Zwerus, Ds J. W. Kersten e.a. Ds Zandt, de partijvoorzitter liet zin gen Ps. 25 6, las een gedeelte uit Ps. 119 en ging voor in gebed. Daarna hield hij een rede, met als uitgangspunt: „Komt aanschouwt de daden des Hee- ren" uit Ps. 46. Allereerst stond hij stil bij de ontzettende watersnoodramp, die ons land getroffen heeft, waarin niet louter een natuurramp, maar de bestu rende hand Gods moet worden gezien, opdat het zou zijn tot lering en beke ring. Spr. stond in dit verband stil bij de ontzettende verliezen, die er aan men senlevens geweest zijn. Oordelen zowel als zegeningen roepen ons op Gods da den te aanschouwen. Spr. bezag de roemrijke daden Gods in vorige eeuwen, toen ons volk naar Zijn Wet en Getuige nis leefde. Ons land slechts een stip op de wereldkaart, maar groot van macht en aanzien, staande aan de spits der vol ken. Dat er verval in trad, was te wij ten aan de afval van God en Zijn dienst wat spr. in de geschiedenis naging, waar na hij kwam op de huidige toestand van Kerk, Staat en Maatschappij. Spr. nam de Staatsbemoeienissen, waartegen de S.G.P. zich verzet onder de loupe, de verplichte inenting van vee, straks de verplichte inenting van militairen. Ook de ontheiliging van Gods" dag, de milli- oenen guldens die worden gevoteerd voor bevordering van sport en spel, toneel en opera, bibliotheken etc. Ook ging spr. de grondslagen van de verschillende par tijen na, grondslagen waarbij Gods Woord niet ten richtsnoer ligt en er daarom ook geen verwachting van is. De rede werd beëindigd met de wens dat de S.G.P. niet mocht aflaten ons volk terug te roepen tot de Wet en de Getuigenis, ook al vervult zij daarbij in het oog van de wereld de rol van een dwaas. In het hoofdbestuur werden dé heer W. Jansen en Ds C. Smits herkozen en in de vacature Ds J. v. Dijk werd de heer M. v. Leeuwen te Maartensdijk be noemd. Uit de jaarverslagen bleek dat de S.G.P. zowel bij de Kamer- als Gemeen teraadsverkiezingen vele stemmen was vooruitgegaan. Bij de Tweede Kamer in 1948 116934 stemmen tegen de verkie zing van 1953 129081 stemmen. Het aan tal kiesverenigingen was tot 275 geste gen. Aan reclame was bij de verkiezin gen 15.000.uitgegeven, wat dus veel van de" kas had geverg'd. Doordat de Drankwet was gewijzigd en de lotingsdagen met de lotingsplicht zijn vervallen werd art. 4 van het pro gram ge"wijzigd. Bij de vragen en voorstellen van de kiesvereniging, "in de middagzitting be handeld, nam de bespreking van de maatregelen tegen mond- en klauwzeer veel tijd in beslag. Het petitionnement tegen de verplichte inenting, waarop reeds 20.000 handtekeningen waren ver zameld, zal 16 Juli a.s. aan het minis terie worden aangeboden, vergezeld van een krachtig protest-schrijven. Het slotwoord werd gesproken door Ds Mieras, die daarbij tot uitgangspunt had de woorden uit Matth. 11 „Ik heb u op de fluit gespeeld en gij hebt niet gedanst" enz. Ondanks de warmte was er groot en thousiasme en saamhorigheid. SOMMELSDIJK Burg. Stand over de maand Juni '53 Geboren: Elizabeth, dochter van C. Knape en E. Boshoven. Jannetje, doch ter van J. Kransse en J. M. Maliepaard; Jannetje Cornelia, dochter van Adr. Troost en A. vdiiDongen; Johanna, dochter van J. Troost en J. v. Wezel. Huwelijken: J. Kik oud 23 jaar en M. Hollaar, oud'l8 jaar; F. H. Born, oud 32 jaar y M. W. Buth, oud 32 jaar; Adr. Visbeen, oud 28 jaar en J. Groenendijk oud 22 jaar; B. Schellevis, oud 28 jaar en C. S. E. Troost, oud 26 jaar; H. Brooshoofd, oud 25 jaar en A. M. van Vliet, oud 26 jaar. Huwelijksaangifte: J. P. C. Vogelaar, oud 26 jaar en W. M. Mooijaart, oud 22 jaar. ei^ In de Domkerk te Utrecht Jo- docus van Lodensteyn Verval en onderlinge twisten Mea culpa* Onlangs te Utrecht zijnde heb ik weer eens de oude Domkerk bezocht. Dit ge- "weldige, gotische bouwwerk trekt altijd weer aan; wie zijn oog laat glijden langs de machtige pijlers en verder opblikt naar de hoge gewelven en luchtbogen, wordt gegrepen en staat verbaasd over de bouwkunst uit de 13e en 14e eeuw, een kunst, die bijna niet is geëvenaard. Ik heb de muurschilderingen, de kapel len, de graftombes, (geschonden in de tijd van de beeldenstorm) weer eens be zichtigd en mij tenslotte in het schip van de kerk op een der banken neergezet met vóór mij het quasi-gothische orgel van 1831 en de gemoderniseerde preek stoel van de nieuwere tijd. Zittend in een van die banken in die lege kerk heb ik mij ingedacht hoe eeuwen geleden (na de reformatie, want het was oorspronkelijk een roomse kerk) godvruchtige mannen daar reeds het Woord hebben bediend, wier stem door de ruimten heeft geklonken., oproepend tot boete en bekering, Een. van hen was Jodocus van Lodensteyn, die van Voe-. tius zijn opleiding had ontvangen en in 1653 predikant te Utrecht werd. Uit de geschiedenis is ons bekend dat Van Lodensteyn een brede schaar waar- heidlievende vrienden had; zo was lus- tus van den Bogaart zijn boezemvriend en ook de godvruchtige Teellinck, de Maetsius en Schotanus, e.a,. mannen van strikt Gereformeerde piëtische stempel! In den geest zag ik deze getabberden in de hoge banken rondom de kansel en Van Lodensteyn (die overigens niet sterk was) in wijde toga er op, zijn stem uit zettend: „God is alles, de mens is niets!" Die Ds van Lodensteyn bracht een zielsontdekkende prediking, hij toornde tegen de zonde en werd wel genoemd: ,,de groote Reformateur der Seeden." Maar hij predikte ook voor arme zonda ren een rijke Christus, de schoonste der Mensen kinderen, die hij in zijn liede ren zo treffend bezongen heeft. Een pro fessor in de Godgeleerdheid, die hem eens kwam beluisteren, zei van hem: ,,Er is in dien man iets Apostolisch, ik geloof dat de Apostelen zó gepredikt hebben." Ds Van Lodensteyn was een zeer ver mogend man. Hij bewoonde, het fraaie renaissance-huis „Het Park", t.o. de Heerenstraat. Van zijn geld en goed kon hij best wat missen. Mild waren zijn gaven aan de armen; hij zond ook grote bedragen naar de vervolgde Waldenzen in Piemont. In de tuin van zijn huis hield hij be sprekingen, die in zijn Beschouwingen van Zion", in de vorm van een samen spraak zijn weergegeven. Een van de drie personen uit die samenspraak, ,,Urba- nus", is hijzelf, de persoon die al zijn klachten over de vervallen toestand van kerk en Volk onder woorden breng-t. Peinzend in de Domkerk dacht n. was dat toen al zo, wat zou het dan zs. wanneer hij nu zijn ogen eens kon oplij; f en? De Kerk des Heeren in ons ligy. Vaderland beziend, zou hij zeker «J dichtregelen van toenmaals dubbel on. derstrepen; „Nu sien wy helaas de wilde Swyne.i Uw Wynberg vroeten!" Wat is sindsdien het fijne goud ver. donkerd! De Kerk des Heeren in ons law ligt gedeeld en verstrooid gelijk be^j, deren aan de mond des graf sEn in dj. gedeelde kerken zijn zo grote ondeiljf,, ge twisten en verdeeldheden, dat sclieu. ring op scheuring volgt. Wie zou daarover niet wenen? g^j mocht ons wel smarten, dat we er 2, weinig smart over hebben. Gaat het ulie den niet aan, vraagt de profeet, gij jj, leri, die over weg gaat Of denken ^ïe dat het ons wèl raakt, omdat we zulfej strijders zijn in onze groep, omdat we vechten voor personen, zonder dat de zaak zelf ons nauwelijks beroerd? "VVaf zijn we er dan slecht aan toe! Mea culpa, mijn schuld, zal het nioe. ten zijn of worden. Mede schuldig aaj het diepe verval der kerk. Die dat ij waarheid gevoelen en beleven zijn geej drijvers maar bidders. Geen blote toe schouwers alleen, die eens kijken 1105 liet toegaat en hoe het afloopt, maar er mee werkzaam zijn aan de troon der oe- nade. ,,Wij hebben God op 't hoogst mis. daan, ja wij", niet een afschuiven oji anderen. Zulke ootmoedigen sturen het meest op de ware eenheid aan. Zo peinsde ik in de Domkerk. WAARNEMER Onder de herders en leraars, die in vorige eeuwen de kerkelijke bediening te Middelharnis hebben waargenomen, neemt Johannes van den Bqsch maar een zeer bescheiden plaats in. Hij kwam in 1744 uit Goedereede naar deze gemeen te over enl stierf reeds vier jaar later. Voor de curiositeit geven wij hier het bericht door, dat na het overlijden van ds Van den Bosch uit Middelharnis werd toegezonden aan de „Boekzaal der Ge leerde Wereld", toentertijd het enig or gaan in Nederland, waarin kerknieuws stond opgenomen. Men krijgt dan een indruk op welke wijze het leven van een ontslapen voorganger in korte trekken werd beschreven. ,,Zyne Eerwaarde zo begint het be richt uit treffelyke borgerlyke Ouders te Delft geboren, en van jongs op tot den H. Dienst geschikt, is de Latynsche Scholen in zyne Vaderlyke Stadt door en tot de Akademie te Leiden overge gaan, daar Zyn Eerwaarde met ongemene naarstigheidt 't gelukkig onderwys der voornaamste Professoren in verschelde Wetenschappen, zo der Talen als Wijs begeerte, inzonderheidt van den Hoog Eerwaarden en groten Godtgeleerden Jo hannes Wesselius, in de H. Godtgeleerdt- heldt genoten hebbende, de 18 Maart 1739 in de Classis te Leiden door D(s) Jeremias HoUebeek, thans Rustendt Predikant te Leidei-dorp, praeparatoir geëxamineert en, tot den H. Dienst toe gelaten is." Ziezo, dat is één zin! En daarin heeft de berichtgever jeugd en studietijd van Johannes van den Bosch geheel vervat. De genoemde professor Wesselius (1671 1745) doceerde in Leiden de uitleg- kunde van het Nieuwe Testament. Maar daai'naast onderwees hij de studenten in de welsprekendheid. Naar de eilanden Kennelijk was Van den Bosch wat de welsprekendheid betrof een waardig leerling van Wesselius. Het bericht gaat namelijk voort: ,,En na op verschelde plaatzen wegens zyne aangename gaven in aanmerking geweest te zyn, is Zyn Eerwaarde in de Stede Goederee beroe pen den 25 May 1741, en na een zeer loffelyk premptoir Examen in deze Classis, vervolgens den 20 Augustus in die Gemeente bevestigd, door zyn Eer waarde Neef Cornelius de Feyser, Phil. Doctor A.L.M., Predikant te Hoorn, met de woorden uit Openb. XX, 16 Ik Jezus hebbe... Doende aldaar tenzelven dage zyn In trede uit Hand. XVI, 9, 10 Ende van Paulo wierdt in den nacht een gezicht gezien Br rijzen misschien enkele vra gen. Als Van den Bosch over zulke aan gename gaven" beschikte, v/aarom duur de het dan meer dan twee jaar eer hij een beroep kreeg? Dit hangt samen met de omstandigheid, dat er een grote me nigte theologische candidaten voorhan den was. De lijst daarvan bevat in het midden van de 18e eeuw soms meer dan tweehonderd namen! Vele proponenten hebben hun. hele leven als beroepbaar ingeschreven gestaan maar moesten ten slotte toch een andere werkkring zoeken meestal werden zij leraar aan een Latijnse school om in hun onderhoud te voorzien. Iemand, die na twee jaar een beroep kreeg, zoals Van den Bosch, was be voorrecht. De bevestiging geschiedde door ds De Feyser van Hoorn, kennelijk een geleerd man want hij was doctor in de Philo- sophie en Artes Liberales Magister, d.i. meester in de vrije kunsten. Hij had zich derhalve een bepaalde graad van ken nis verworven in de vrije kunsten, na melijk rhetorica, grammatica, dialectia, geomatria, musica, arithmetica en as- tronomia. In BliddeUiamis „Na ruim twe Jaren zo gaat het bericht verder met veel vrugt in de ze Gemeen,te gearbeidt te hebben, is Zyn Eerwaarde met de Collatie van Middel harnis door de WelEdele Hals heeren tot groot genoegen van deze grote en talryke Gemeente, den 14 November 1743 begunstigt, en aldaar den 12 Janu ary 1744 bevestigt door D(s) Franco Gaveel, met de vi^oorden 1 Tim. VI, 20, 21 O Timotheë, bewaar het pand u toe- betrouwt Predikende des namiddags zyne Intree uit Ezech. XL'VII, 10 Ook zal 't geschie den datter visschers aan dezelve zullen staan Doch hier is Zyn Eerwaarde in den bloei zyner Jaren, en in de kracht van enen iverigen en, getrouwen dienst, in het 34ste Jaar zyns Ouderdoms, ter gro te smerte van zyne Gemeente, en van de gantsche Classis, daar Zyn Eerwaar de om zyn ongemene gaven, zagten aardt en vriendelyken ommegang, van alle de Leden zeer geagt en bemindt was, den 29 September dezes Jaars (1748), na ene ziekte van weinige dagen Overle den, nalaatende ene bedrukte Weduwe met twe Kinderen, die 's Mans schielyk en smertelyk overlijden met reden be treuren, terwyl de loffelyke nagedach tenis van zyn Eerwaarde Bevestiger ter dezer plaatse,, D(s) Franco Gaveel, met vele aandoeninge des Zondags daar aan gevierdt is, met de woorden van Joh. V, 35 Hy was ene brandende en ligtende keersze, en gy hebt u voor enen korten tydt in zyn ligt willen verheugen." Franco Gaveel was predikant te Nieu we Tonge van 1734 tot 1763. Hij heeft vele collega's op de eilanden, bevestigd en na hun sterven herdacht. Het overlijden van ds Van den Eoseli was des te smartelijker voor zijn wedu we, Anna Overgaauw, omdat zij t-wee maanden na de dood van haar man nog het leven schonk aan een zoontje. Dit zoontje, Reyer van den Bosch geheten, is later advocaat geworden. Hij ging ook in de politiek; in de patriottentijd speel de mr Van den Bosch een belangrijlte rol. Met de eilanden heeft hij echter geen enkel contact gehad. In Delft, waar zijn vader vandaan kwain, werd hij ge boren en na een veelbewogen leven over leed hij in 1823 te Voorburg. De vereniging mag zich in een flinke groei verheugen. Het ledental steeg met 40 Provinciale Besturen, vele water schappen en een aantal Gemeente Be sturen, die belang bij de landaanwin ning hebben, evenals een aantal land bouwers traden als lid tot de vereniging toe. De jaarlijkse excursie ging vorige zomer naar de landaanwinningsv/erken in het Hellegat (onder de gemeente Ooltgensplaat.Tevens gaf de vereniging haar leden vele publicaties, alles betrek king hebbende op het winnen van nieuw land. Aan de Vereniging ,,Nieuwland" te Stellendam werd door een delegatie van het Dagelijks Bestuur een bezoek gebracht, hoofdzakelijk ter bespreking tot inpoldering van de „Scheelhoek". Met de burgemeester van Ouddorp vond een bespreking plaats, v/aarbij her verkaveling ter sprake kwam. Het jaarverslag is van een aantal fo to's voorzien, benevens een kaart van de landaanwinningswerken in het Hel legat. Het doel van de Ned. vereniging- voor Landaanwinning is om het bovenstaande te verwezenlijken In een keurig jaarverslag over 1952 geeft de Ned. Vereniging voor Land aanwinning enkele belangrijke gegevens om te geraken tot meer welvaart van eigen land, dat kan worden verkregen door het winnen van meer land. Het Nederlandse volk neemt snel toe en van de 550.000 ha vruchtbare grond wordt jaarlijks 3000 ha cultuurgrond verloren ten aanzien van woningbouw, industrie terrein, wegen, kanalen^ vliegvelden, spoorwegen, sportterreinen en defensie werken. Door het winnen van meer grond kan een en ander worden ondervangen. De vereniging stelt daarom alles op alles om door inpolderingen het verlies te be perken en indien mogelijk tot uitbreiding over te gaan. In 1952 werd de afsluiting van de Braakman een feit, hierdoor verkreeg men een landaanwinst van 1300 ha. De kosten van dit werk zullen zo ongeveer 10 naillioen bedragen, aldus het jaar verslag. Het werk van Oostelijk Flevoland (Zuiderzeewerken) vindt zijn doorgang. Het ligt in de bedoeling om in 1953, naast voortzetting, zomogelijk voltooiing van de reeds in uitvoering zijnde wer ken, met de aanleg van drie nieuwe dijk vakken te beginnen. Zal men dit plan kunnen blijven volgen (herstel van schade vei'oorzaakt door de watersnood eiste evenwel het overgrote deel van het baggermateriaal op) dan kan bedijking' van deze polder in 1958 gereed zijn. Voor de Noord-Oostelijke polder is dit jaar een bedrag van 13.315.000 uitge trokken bestemd voor de bouw van 75 boerderijen in montagebouw (2428 ha) van plan 50 boerderijen in traditionele bouw (1218 ha). Geschoolde bouwvak arbeiders aan te trekken is daar moei lijk. Het animo om in de vlakke open polder te werken en in kampen te leven isn iet groot. Door montage bouw kun nen ook minder geschoolde arbeiders tewerk worden gesteld. De kosten van inpoldering van de tot eind 1951 uitgegeven is nog verwachte kosten van inpoldering van de Noord oostpolder bedraagt 490 millioen, voor het Oostelijk Flevoland 640 millioen. Volgens het verslag zal de indijking van de Biesbosch in sneller tempo ge schieden. De begroting Verkeer en Waterstaat '53 Een bedrag van 400.000 is uitgetrok ken voor landaanwinningswerken in Zuid Holland en Zeeland. Bij een nota van wijzigingen is ook anderhalf millioen aangevraagd voor de afdamming van het Spui. Nog niet alle gegevens zijn be schikbaar om reeds thans een definitief plan op te stellen. De afdamming van het Spui past echter in alle oplossingen, die voor het complex Benedenrivieren in aanmerking komen. In nauw verband hiermede staat het vraagstuk van af sluiting van de zeegaten. Een mogelijke afsluiting van het Haringvliet is reeds in de in gang zijnde studie betrokken, terwijl de Minister inmiddels opdracht heeft gegeven ook de mogelijkheid van afsluiting van de zeearm tussen, Over- flakkee en Schouwen en van de Ooster- schelde te bestuderen, aldus genoemd verslag. ïlUWEUEJl HÖRLÓGER' BEIiERLlAAN i |£L: 70360 - ROTTERDAHi. DE ROUTE VOOR DE WANDEt- TOCHT VAN MORGEN De route voor de Zaterdagmiddag te houden Flakkee-wandeltochten is als volgt uitgestippeld: Vertrek van de openbare lagere school Zandpad, Middelharnis, te 2.45 uur; l.a. Chr. de Vrieslaan, la. Louis Bouwmees terplein, Emmalaan, l.a. Juliana v. Stol- bergiaan. Donkereweg, r.a. Achterv/eg, l.a. Ring, r.a. Steeneweg, Boomgaard weg, l.a. Bolletjesweg, Oudelandsedijk, l.a. Schenkeldijk, Oude Stadse Zeedijk, Stad aan 't Haringvliet, r.a. Molendijk, Lieve Vrouwepoldersedijk; tot hier is de route gelijk voor deelne mers zowel aan de 15 als 25 km tociit; de 15 km-tocht vervolgt met: r.a. Scheid v/eg, r.a. Oude Oostmoersedijk, r.a. Oudel. dijk naar Middelharnis; de 25-km tocht vervolgt met: SlitaveS' Tilsedijk, Lieve Vrouwepolderedijk. Oudel. dijk bij G. Soldaat naar Oudel. dijk, Oostdijk, Nieuwstraat en naar punt van vertrek, de openbare school te iVIid- delhtvrnis. Er gaven zich reeds 115 deel nemers op; aan de start worden er nog naeer verwacht. -O- THOLEN ZoKdagsdienst artsen op 5 Juli :i.s. Voor de gemeenten Tholen, Oud Vos- semeer en Poortvliet hebben Zondi'S dienst dr A. Kugel te Poortvliet, Tet 1" en dr L. D. A. Looysen te 'Xholen, tel 49.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 2