Buitenland Middelharnis' raad verklaarde 150 woningen onbewoonbaar Jaargang Zaterdag 4 Jiili 1953 2218 CHB. WEEKBLAD OP GEEEFOKMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een teveel aan democratie en een tekort aan verantwoordelijkheid Bid- en boeiedag MEDITATIE Geloofsverwachting Discussies over wonen en bouwen Men verzeilde nog eens in de rampsfeer Melk op school? Sportterrein voor de H.B.S. Onderwijs-perikelen pedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDELHARNIS TELEFOON K 1870 - 2ftl7 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Frankrijk verkeert in een gevaarlijke oestand. Het land dreigt langzamer- and bestuursloos te worden. De ene re- eringscrisis volgt de andere op. En teeds wordt het moeilijker om een Re aring samen te stellen. Vooral deze re- eringscrisis, die 35 dagen duurde, een ecord, veroorzaakt het land grote scha- 'e. Mannen met verantwoordelijkheids- esef durven het niet aan een regering e vormen omdat ze vrezen moeten dat un regering toch spoedig ten val zal orden gebracht. Omdat er bij de ver- chillende partijen geen besef van ver- "twoordelijkheid wordt gevonden. Een alf jaar is de gemiddelde duur van de egeringen na de bevrijding. In die ne gen jaar tijd zijn achttien regeringen ge- omen en ten val gebracht. Niet minder an 158 ministers zijn in die tijd aan de egering geweest. Pinay, de man van treng burgerlijke en soliede economische opvattingen, de man die zijn eigen fa- riek tot bloei en welvaart heeft ge- racht, die enige tijd geleden het hoofd er Regering was en die toen algemeen )s de redder van Frankrijks betaalmid- el werd beschouwd heeft de opdracht ot het vormen van een Regering af- ewezen. Zo'n vertrouwen heeft deze man, dat ij het vernemen van de opdracht aan em de beurzen gunstig reageerden. 'aar hij moest zijn opdracht teruggeven mdat hij geen genoegzame steun van e velschillende partijen kon verkrijgen. Nu heeft de achtste candidaat om een egering te vormen Joseph Laniel de op- "racht tot regeringsvorming aanvaard. ij is geslaagd. Maar, zal zijn Regering en lang leven beschoren zijn Dat staat eer te vrezen. Frankrijk het land van e toegepaste revolutie gaat gebukt on- er de ontaarding van de democratie. Bij de verschillende partijen drijft niet et landsbelang, maar het partijbelang hoven. En bij de partijleden overheerst "e vrees voor het behoud van hun zetel. Dat belet hun die maatregelen te ne en, die de toestand van het land ver- ist. Bezuiniging en belastingverhoging, ntslagen in het te wijd uitgedijd amb- enarencorps. Herstel van Frankrijks oodlijdende financiën. Kort gezegd: Or- ening in de chaos van ontredderde fi- anciën en terugval van de economische Tacht. Maar daarvoor moet zelfverloo- hening worden opgebracht. Van partij n personen. Maatregelen moeten wor den getroffen, waartegenover de Fran- e kiezer uiterst sceptisch staat. En die ranse kiezer heeft het voor het zeg en. Het mandaat van de afgevaardig- en moet bmnenkort vernieuwd. En de isico van niet herkozen te worden wil en niet nemen. Zo zinkt Frankrijk teeds dieper in de afgrond van econo- "ische en finajiciele nood. De Franse even onbezorgd en onbekommerd ver- ■■er. Het beginsel van de Bourbons „Après nous Ie deluge", na ons de zond- loed, schijnt ook nu het Franse volk in ijn ban te besluiten. Ondertussen voert het zijn strijd voor ote mogendheid. In de internationale olitiek eist het zijn rol van derde grote ogendheid van het Westen op. Een po en dat steeds moeilijker wordt omdat et door zijn innerlijke gebrek aan re eerkracht steeds moeilijker het hoofd oven water weet te houden en van zijn en invloed gaandeweg inboet. De Bermudaconferentie kan nu door- ang vinden. Frankrijks zetel behoeft u niet ledig te blijven. Naar verluidt al de ministerpresident Laniel en de ud minister en oud-premier Bidault en rankrijk vertegenwoordigen. Naar al- emeen wordt aangenomen zal Bidault e portefeuille van Buitenlandse Zaken eheren. Zo heeft Frankrijk dan weer een rege- 'ig. De negentiende na de bevrijding. eze keer heeft de crisis buitengewoon wig geduurd. Tot grote schade van het ^i- De staatsman Edgar Faure ver jaarde in de Nationale Vergadering, dat e regeringscrisis iedere dag 3 milliard rancs kostte, wat volgens becijfering an een Frans blad neerkomt op 1% ur loon van de 20 millioen loontrekken- e Fransen, of 20 procent van alle loon- rbeid. Om de regeringscrisis tot oplos- fflg te brengen heeft de president van M Republiek, Auriol zijn toevlucht tot- si ongebruikelijke maatregel geno en. Hij heeft een samenspreking ge- ouden met alle oud-premiers sedert "7 en formateurs waarbij de 21 lei van de verschillende Franse par- "en tegenwoordig waren. Op hen heeft "e President een beroep gedaan. Als gé- olg daarvan heeft de Nationale Con nate met 398 tegen 206 stemmen La s' als kabinetsformateur aanvaard. en ongewone procedure. Maar de nood *°ng tot handelen. En zo kan, zo is e verwachting terwijl we dit schrijven, Merdagavond Laniel zijn nieuwe minis- oekend maken aan het Franse volk et grote moeite krijgt Frankrijk dan ssr een regering. Volgens de verkla- TO van de formateur Laniel zal ^nkrijk trouw blijven aan de Noord- lantische organisatie. De uitputtende ">g in Indo China is volgens de me- S Van premier Laniel een te zware om alleen door Frankrijk gedragen s Worden. elp'^ ^^'"'-so voor toekomstig regerings- eleid noemde de minister president be- ngverhoging en maatregelen op andh'^* terrein om de achterstand op ^^uDouwgebied niet te doen voortdu- ezoiS"^ politiek program is in het kort iddel van het Franse betalings- Ön V ^®t streven van een van 'e Q,^°I-^^^Sers, de zakenman Pinay, P die weg reeds belangrijke resul- President Eisenhower van Amerika heeft 4 Juli a.s. aangewezen als een na tionale dag van boetedoening en gebed. Hij heeft alle burgers verzocht dan te bidden om Gods hulp bij de oplossing van de ernstige problemen" waarvoorde Verenigde Staten zich gesteld zien. Generaal Eisenhower schaamt er zich niet voor om God in erkenning te ne men. Dat was zo bij de eedsaflegging toen hij het ambt van president aan vaardde, ook toen gaf hij blijk dat hij God in erkerming nam, door de eed af te leggen met de hand op twee, bijbels. De teksten die opgeslagen waren, waren zeer toepasselijk. En ook nu erkent hij God van Wien alleen hulp komen kan. Dit doet zeer weldadig aan. Te midden van de wereldgroten, die met God in het publieke leven hebeen afgedaêin wijst hij zijn volk er op, dat Gods hulp onmis baar is om de zware problemen op te lossen. Bid- en boetedagen. Ze zijn in' onze landshistorie niet onbekend. In tijden van groot gevaar of wanneer gewichtige on dernemingen zouden worden uitgevoerd schreven de Staten geregeld bid- en boe tedagen uit. Zeiden niet de Spanjaarden dat ze meer bevreesd waren voor der Geuzen biddagen dan voor de legers der Geuzen! Hoe diep zijn we toch met land en volk gezonken. Onze Regering kent en erkent ze niet meer. Nationale bid- en boetedagen kent ons land niet meer. In het publieke leven God erkennen door de Overheid als de Bron van heil en zegen en als de Machtige om het kwaad af te weren het wordt in ons land niet meer gevonden. Amerika's president gaat er in voor. Hij erkent openlijk dat de hulp des Hee- ren nodig is om de moeilijkheden op te lossen. Hij wekt het volk op tot het doen van boete en tot het bidden om 's Hee- ren hulp. Hoe veel aanleiding is er ook voor ons volk om een boetedag te hou den. De zonden en ongerechtigheden zijn hoog geklommen. Gods hulp is nodig zal het ons volk welgaan. Helaas wordt die publieke erkenning door onze Overheid gemist. Er waait meer een geest rond van „we kennen het, we zullen het wel maken." Uit overheidskringen klinken meer klanken getuigende van hoogmoed dan van ootmoed. En toch ootmoed gaat voor de ere. God te erkennen in al onze wegen is roeping en plicht, voor ieder maar ook voor de Overheid. Het initia tief van Eisenhower is te waarderen, het moge Amerika en zijn president gegeven worden zich recht voor God te verne deren. Land en volk zouden er gewis wel bg varen. Frankryk Na een kabinetscrisis van 37 dagen de langste na de Tweede Wereldoorlog heeft Frankrijk thans weer een re gering. Tegen het einde van de vorige week aanvaardde de Nationale Verga dering met grote meerderheid van stem men de 63-jarige gematigde conserva tief Joseph Laniel als premier, nadat, sinds de val van het kabinet-Nayer oj) 21 Mei, vier andere formateurs hun po gingen zagen mislukken. Zondagmorgen heeft Laniel de samen stelling van het nieuwe kabinet bekend gemaakt. Voor de eerste maal zijn thans ook de Gaullisten in de regering verte genwoordigd. G«orge Bidault (volksre publikein) wordt weer Minister van Buitenlandse Zaken. Wat de binnenlandse politiek betreft, zal Laniel streven naar het einde van de ongeregeldheden in Indo-China, maar tevens aan Engeland en de Verenigde Staten meedelen dat deze last te zwaar is om door Frankrijk alléén te worden gedragen. Als één der grootste zwakhe den van Frankrijk noemde hij de onbe stendigheid der Franse regeringen. Het nieuwe kabinet zal èl het mogelijke be proeven om hierin verandering te bren gen. In het Ministerie Laniel bevinden zich zjvvel krachtige voor- als tegenstanders van een Europees leger. Uit de investi tuurstoespraak van de nieuwe premier trekt men de conclusie dat Frankrijk in deze kwestie met grote omzichtigheid te werk zal gaan. Het afsluiten van overeenkomsten met Groot-Brittanië en de regeling van de Saarkwestie spelen in dit opzicht een belangrijke rol. Laniel beloofde, trouw te zullen blijven aan het Atlantisch bondgenootschap. Bermuda De conferentie van de „Grote Drie" op de Bermuda-eilanden is thans voor de tweede maal uitgesteld. Was de oorzaak van het eerste uitstel het ontbreken van een Franse premier, nu is de conferentie waarop de wereld bijna ademloos wacht, onmogelijk gemaakt door de ongesteld heid van Sir Winston Churchill. De Engelse minister-president is over- v/erkt en, hoewel hij niet het bed be hoeft te houden, toch door zijn behan delende geneesheer enige tijd rust voor geschreven. De leider van Engeland, de man met de ongelooflijke politieke in tuïtie, waarvan men verwacht dat hij het schier onmogelijke mogelijk kan ma ken, kan op deze bijeenkomst moeilijk gemist worden. Maandag echter werd in het Lager huis officieel bekend gemaa,kt, dat er op 10 Juli te Washington een informele voorconferentie zal gehouden worden door de Westelijke Grote Drie. Sir Win ston Churchill zal daarbij vervangen worden door de Voorzitter van de Kroon- raaa, de Markies van Salisbury, die door hem is benoemd om tijdelijk de plaats in te nemen van Anthony Eden, die een operatie heeft ondergaan en thans her stellende is. Italië Intussen heeft premier de Gasperi tij dens het week-end het ontslag van de taten had bereikt, maar die door onver antwoordelijke partijpolitiek er door het niet vrillen aanvaarden van persoonlijke verantwoordelijkheid voor drastische maatregelen werd weggestemd. Zo zakt Frankrijk steeds verder weg. Het Franse volk wil de ernstige toestand niet beseffen, leeft voort in zijn politie ke onverschilligheid, tot de chaos volko men is. Zo ergens dan heeft Frankrijk behoefte aan een; sterke man, die de Au- giusstal weet te reinigen. De toestand is gevaarlijk genoeg. Het communisme is nog een macht van grote betekenis in het land. Eh die liggen op de loer. Moskou lacht in zijn vuistje. Dat heeft slechts belang in regeringsloosheid, cha os en anarchie. Want dat zijn de voor waarden om een volk rijp te maken voor het communisme, 't Is daarom te hopen voor Frankrijk, ja voor de hele wereld, dat Laniel een krachtig beleid mag voe ren en dat hij Frankrijk zal weten te saneren. Italiaanse regering aangeboden. Deze had reeds moeten aftreden, terstond nd. de enkele weken geleden gehouden ver kiezingen. De Italiaanse begrotingen echter, die klaarblijkel^k nooit op tijd klaar kan zijn, was ook thans de oor zaak van het aanblijven van de oude re gering. Verwacht wordt, dat de Gasperi, die sinds 1948 min. pres. is, opnieuw zal worden benoemd tot kabinetsformateur. Korea Een nieuw stadium is ingetreden in de vredesonderhandelingen op Korea. Stuitte de ondertekening van de wa penstilstand aanvankelijk op de tegen stand van Syngman Rhee, de Zuid-Ko- reaanse president, die uit protest tegen een eventuele beëindiging van de strijd enige duizenden krijgsgevangenen in vrijheid stelde, thans ziet het er naar uit, dat de besprekingen binnen afzien bare tfld zullen worden hervat. Nadat de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Robertson, be sprekingen had gevoerd met Rhee, die leidden tot een principiële overeenstem ming van Amerika en Zuid-Korea over e^n v'apenstilstand, heeft Generaal Mark Claik de Noordelijken verzocht de be- spiekingeu onmiddellijk te hervatten ter vaststeUmg van de datum voor een be stand. Het iaat zich echter aanzien dat de Noordelijken niet bijzonder enthousiast zijn over het resultaat van de besprekin gen tussen Amerika en Zuid-Korea. Het crjtnniunistische persbuieau verklaarde dat het enige doel van de Verenigde Staten is, Rhee nog meer middelen te verschaffen om het bestand onmogelijk te maken. De Verenigde Naties zouden hun best doen, militaire waarborgen te verschaffen ter naleving van de be- standsvoorwaarden. We geloven niet dat de Noordelijken, die zich verklaarden te gen een defensieverdrag tussen Amerika en Zuid-Korea, met deze geallieerde be lofte van harte zullen instemmen. Thans schijnt Rhee weer militaire garanties te verlangen, die zover gaan, dat bij voor baat vaststaat, dat het Amerikaanse congres deze nimmer zou willen goed keuren. Berlijn De staat van beleg duurt voort, zij het minder scherp. De demonstraties van vorige week Vrijdag, georganiseerd door de Oost-Duitse arbeiders, droegen een bepaald onopgewekt karakter. De Rus sen trekken hun militaire troepen terug en ontruimen de 5 km brede strook Niemandsland" voor eenheden van de Duitse volkspolitie. De bepalingen van de staat van be leg zijn aanmerkelijk verzacht. Telefoon verkeer tussen Oost en West is weer mogelijk en op vertoon van een dag-pas is het geoorloofd, de zóne-grens te over schrijden. Waarnemers zijn'van mening dat de staat van beleg nog vóór het ein de van de week zal zijn opgeheven. ïn- tussen vraagt de vrije wereld zich af, wat de bedoeling van het Communisme thans is: „Nog meer soepelheid? Nieuwe vredesgebaren Regeringswisseling Niemand kan het met zekerheid zeggen. Japan Tengevolge van zware regenval wer den verschillende streken van Europa en Azië door grote overstromingen ge teisterd. West-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland hadden het zwaar te verdu ren. Het hevigst heeft echter Japan ge leden, vooral het eiland Kioesjoe, waar de ramp deed denken aan de catastro phe in ons eigen land op 1 Februari jl. Steden en dorpen werden in meren her schapen, duizenden mensen zijn dakloos geworden en zaten in bomen of op de daken, tot zij door middel van rubber boten en helicopters werden gered. SpoorUjnen en telefoonverbindingen zijn vernield. Alleen voor de Spoorwegen wordt de schade geraamd op 50 millioen gulden. Het aantal doden tengevolge van deze ramp is nog niet bij benadering vast te stellen. Volgens onbevestigde berichten zou het niet ver beneden de 2000 liggen. Het is alsof de Heere met vlammende letters boven het wereldgebeuren schrijft „Komt, aanschouwt de daden des Hee- ren, die verwoestingen op aarde aan richt, die de oorlogen doet ophouden tot aan het einde der aarde „en daarna zult Gij mij in heer lijkheid opnemen." (Psalm 73 24b.) „En daarna zult Gij mij in heerlijkheid opnemen." Dat is de geloofsverwachting van Asaf. En het is de geloofsverwachting van al Oods kinderen, die niet onzeker is en in de lucht hangende, maar de vaste hoop, die gegrond is in God Zelven, in Zijn Woord en in Zijn werk. En daarna: dat is: als ik Uw raad heb uitgediend in dit leven, als de loop is geëindigd, als de goede strijd is ge streden, dan is het niet uit, dan komt het eerst. Dat is dan ook op zichzelf reeds een vreugdevolle wetenschap voor de gelovige: het daarna in heerlijkheid. Dat staat vast. Maar dan voegt Asaf er nog wat bij. Want of wij al weten dat het daarna in heerlijkheid is, en wij zijn er niet in, dan is de vreugde weg. Neen dit: daarna ik in die heerlijkheid. En dat niet omdat ik zo geloofd heb. Ach neen! Maar Gy zult mij opnemen. Gy, dat is die eeuwige, onveranderlijke, trouwe Verbonds-God. Hij zal dit doen uit loutere genade. Uit Zijn eeuwige raad en dat staat vast. Bergen toch mogen wflken en heuvelen wankelen, maar Zijn verbond zal van de Zijnen niet wijken in eeuwigheid. Asaf, wat zijt gij gelukkig, dat gij in dit vertrouwen ziet op het einde van uw loopbaan! Voor U heeft de dood zijn prikkel verloren. Hij kan U slechts zijn een doorgang tot het eeuwige leven. Ach, hoe weinigen van Gods kinderen zijn zó zeker van hun zaligheid. De hope des eeuwigen levens ligt wel op de bo dem huns harten, maar! ziende op zich- zelven en de grootheid van de zaak, durven zij zo zeker niet spreken. Even wel! al hebben zij zelf geen vrijmoedig heid om met een Asaf te zingen: „en daarna zult Gij mij in heerlijkheid opne men", toch zal dit woord in vervulling gaan voor al Gods kinderen: Elk die Hem vreest, hoe klein hij zij of groot, Wordt van dat heil, die weldaad, deelgenoot. De Heere laat niet los de hand, die Hij heeft aangegrepen! De hoop van de pelgrim wordt niet beschaamd. „En daarna zult Gij mij in heerlijkheid opnemen!" In heeriykheid. O dat is wat! Daar waar de verleider der mensheid zijn voet nimmer zet. Daar waar geen zonde meer is. Daar waar ook de dra gers der zonde verdreven zijn. De Asafs behoeven zich daar niet te kwellen over de voorspoed der goddelozen. Geen mond zal daar tegen de hemel worden open gedaan. Alle lastertaal, alle vervloe king, alle ijdel woord zal daar verstomd zijn. Droefenis en zuchting vlieden dan weg en eeuvrige blijdschap zal op het hoofd zijn. Welk een heerlijkheid zal dat zijn voor de blinde, die dan zal zien, voor de do ve, die dan zal horen, voor de stomme, die dan zal spreken! Is dat niet een blij vooruitzicht, ia dat niet opgenomen worden in heerUjk- heid, als gij eens er toe verwaardigd wordt God te verheerlijken in uw li chaam en in uwen geest? Ja, 't is een onuitsprekeiyke heeriykheid voor die met Asaf van zichzelf moeten belijden: „ik ben een groot beest bij U!" Wat zijn de ogenblikken van gemeen schapsoefening hier op aarde reeds za lig! Dat is echter nog slechts een voor smaak van wat het eens zal zijn, als gij zult smaken deze heerlijkheid van voor eeuwig te zijn bij den Vader. Wat zalig rusten dan in het eeuwige liefdeplan des Vaders! Wat lieflijk schui len dan kan het Vaderhart! Wat zalig verenigd zijn met de Zoon, die met zulk een duren prijs zijn arme bruid kocht. Wat zalige vervulling met den Heili gen Geest, die alle verstand te boven gaat. Zalig, om dan eeuwig vereend te zijn met den Drieënigen God, Wien, te ken nen het eeuwige leven is! Onbekeerde van hart, wat zal uw toe komst zijn? Na uw dood als ge de zon- dedienst hebt voleindigd, dan opgeno men in eeuvngerampzaligheid. Maak toch eens ernst met uw leven! Val God nog te voet, nu het nog is het heden der genade! Lezer, rust niet voor ook gij een ge gronde hoop hebt! Katwijk aan Zee. Ds N. DE JONG De gemeenteraad van Middelhamis vergaderde Woensdagavond onder presi dium van burgemeester D. Rijnders. Alleen de heer De Blok was, met kennis geving afwezig. Er vielen zeer belangrijke besluiten. Het voornaamste was wel dat tot onbewoonbaarverklaring van niet minder dan 150 woningen her en der door het dorp. Natuurlijk lokte een en ander een langdurige discussie uit over wonen en bouwen, over woonruimtegebrek en vervajiging van oud door nieuw enz. De noodkreet van de oudercommissie der openbare ULO, over het onstel lende gebrek aan leerkrachten, bracht eVfeneens een uitvoerige bespreking te weeg en tevens een door de heer L. v. d. Waal ingediende motie, aangevuld door de voorzitter en uitgebreid over alle onderwijs die' naar de minister zal gaan, vergezeld van zoveel mogelijk feitenmateriaal. Uit een voorstel tot gra tificatieverlening aan het personeel van de technische dienst vloeide een dis cussie voort, waarmede men nog eens in de rampsfeer verzeilde §n waarbij drif tige woorden en harde hamerklappen door ons te noteren vielen. Na opening met gebed vroeg mevr. van Groningen vragen te mogen stellen over het ontbreken van zwemgelegen- heid. „Doet U dat nu schriftelijk en eni ge dagen tevoren!" verzocht de voorz., „thans zou U slechts een provisorisch antwoord kunnen verwachten!" De heer L. v. d. Waal viel zijn partijgenote bij met de opmerking dat de rondvraag is afgeschaft en dat er evenwel toch be hoefte aan vragen en antwoorden kan bestaan. „Het reglement geeft genoeg gele genheid"! vond de voorz. „B. en W- aarzelen ook niet om een voorstel twee dagen voor de vergadering voor te leggen in plaats van de voorge schreven drie!" wierp de heer v. d. Waal tegen, hetgeen de voorz. afdeed met het antwoord: „Twee dagen is geen twee minuten!" De raad nam kennis van een groot aantal ingekomen stukken. Daarbij was ook het rapport van de schoolartsen- dienst en de heer Boomsma attendeerde op de opmerking uit dat rapport over de gebrekkige voeding van de schooljeugd. Hij achtte het wenselijk om propaganda voor doelmatige voeding te voeren. De voorz. releveerde, dat veel vetten en zetmeel genuttigd worden, maar wei nig groente. B. en W. bereiden het voor om schoolmelk te doen verstrekken. Men kan beter groenten nuttigen dan ijsjes en taartjes, zo vond spr. De heer Boomsma wees op het be lang van groentfe, mede in verband met het doordraaien daarvan. De heer Koppelaar vroeg naar de' nieuwe schoolarts. „Er is nog niemand benoemd!" antwoordde de voorz., „per 1 Sept. Er zijn solUcitanten!" „Mag ik concluderenj dat het de be doeling is dat B. en W. schoolmelk zul len verstrekken?" vroeg de heer v. d. IWaal. „Dat moogt U niet!" antwoordde de voorz. „Het moet primair van de ouders uitgaan. De diverse organen, die bij de schoolartsendienst betrokken zijn, zul len het propageren." „We zullen 't met belangstelling af wachten!" verklaarde de heer v. d. Waal Een groot aantal ingekomen stukken werd verder vlug afgedaan, totdat men kwam op het verslag van het bevol kingsonderzoek, waarover de heer Kop pelaar enkele vragen stelde. „Het bracht vele tot nog toe onbekende gevallen aan het licht!" De voorz. stemde dat toe. „Hoe is het in vergelijking met ande re streken?" informeerde de heer Krygsman. „Flakkee brengt het er niet slecht af!" kon de voorz. antwoorden. Hij kondigde voor volgend jaar een herhaling van het bevolkingsonderzoek aan. Dan volgden nog weer ingekomen stukken. De heer Boomsma sneed het manke ren van een sportterrein voor de HBS aan. Het terrein achter de school, waar op nu het PTT-gebouw, is er indertijd voor geschonken door de heer v. d. Koog maar het is stelselmatig door het ge meentebestuur onttrokken. „Dat was voor uw tijd en U behoeft het zich dus niet aan te trekken!" aldus de spr. tot de voorz., die afweerde met „Ik zie toch niet bleek!" en die vervolgde met de me dedeling dat de HBS gebruik kan ma ken van het terrein aan de Berkenlaan „waar een goede gever zojuist een wip heeft laten zetten." Weth. Vroeginde- weij vertelde dat het terrein indertijd aan het Rijk is overgedragen voor de HBS, niet aan de gemeente. Alle volgenide ingekomen stukken wer den dan voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling geschiedde van vergoe dingen en bedragen per leerling voor het BLO en voor de Geref. School. Op diens verzoek verleende men aan de heer A. Velders eervol ontslag als leraar der openb. ULO. De voorz. deelde mede, dat men een tijdelijke leerkracht kan benoemen per 15 Juli. Dan zijn er weer 4 leerkrachten. Dit was de enige mogelijkheid om uit de moeilijkheden te komen. De heer L. v. d. Waal releveerde het artikelen van de oudercommissie, gepu bliceerd in de Flakkeese Nieuwsbode, over het gebrek aan leerkrachten en daaruit gevolgde stagnatie in het onder wijs; spr. wees op de funeste gevolgen van de classificatie en de 8% stand plaatsaftrek. Spr. stelde voor de navol gende motie aan te nemen en naar de minister O.K. en W. te sturen: „De raad der gemeente Middelhamis in vergadering bijeen, besprekende de moeilijke omstandigheden waarin het on derwijs op Goeree en Overflakkee mo menteel verkeert, hetgeen mede een ge volg is van de zeer hoge standplaatsaf trek van 8%, besluit er bij de minister op aan te dringen bovengenoemde stand plaatsaftrek met de meest mogelijke spoed drastisch te willen herzien." De heer Koppelaar onderschreef, dat die 8% een zeer' grote moeilijkheid op levert. Spr. vroeg of de leraren niet ver plicht kurmen worden zekere tijd te blij ven. De heer v. d. Meide wees op de 136 leerlingen, welk aantal, als allen terug gekeerd zijn, tot 146 zal stijgen. Er moet nodig een nieuw lokaal bij. „Zijn van B. en W. voorstellen te wachten?" zo vroeg spr. „Al ben ik persoonlijk voor christelijk onderwijs, zo meen ik, dat wij toch ook voor goed openbaar onderwijs te zorgen hebben!" vond de heer Krijgsman, die verder in gelijke geest sprak als de heer Koppelaar. „Men gebruikt nu Flakkee als springplank. Wij moeten proberen daaraan te ontkomen!" De heer Kleingeld dacht dat men ver wend is m,et de ULO, doordat er veel vrijgezellen les leven, hetgeen geen wo ningproblemen opwierp. Nu zal men een woning moeten hebben.' De voorz. antwoordde, dat er een; te kort is aan geschikte krachten vanwege de salariëring. De belangstelling is nog te geringer door de standplaatsaftrek, waarover spr. geheel met de raad in stemde. Opheffing van die aftrek betekent echter wijziging van de gehele loon- standaard in de streek! Men zal tot 1970 tijd nodig hebben om die verandering de baas te worden! Spr. attendeerde op de belangen van het bedrijfsleven, die ook geraakt worden. Hij achtte, het wen selijk om los van de motie v. d. Waal een adres aan de minister te sturen. Men heeft hier een .rimboe-toeslag" no dig," zo oordeelde de burgemeester, die verder wees op de omstandigheid dat men in het rampgebied zit. Bij het l.o. is er ook al lang een vacature en een tijdelijke leerkracht waarover het college overigens zeer tevreden is! en bij het nijverheidsonderwijs sukkelt men met hetzelfde. Inzake uitbreiding van lokaliteit zijn B. en W. bezig. Uit gezocht moet worden of wellicht een ge heel nieuwe school nodig is. Men zit met te weinig uitbreidingsmogelijkheden ter plaatse en er is behoefte aan localiteit voor andere inrichtingen, zodat het een met het ander gediend kon worden. Met de heer Kleingeld stemde spr. in over een woning. Het is te bezien of die voor de Ulo gereserveerd kan worden, maar het schept precedenten. De gedachte van de heer Koppelaar achtte spr. moeilijk te verwezenlijken; hij wees er op dat de on derwijzers hier te weinig gelegenheid hebben voor studie en cursussen. De heer v. d. Melde betoogde dat de moeilijkheden begormen zijn toen de heer van Duijnen naar de HBS overging. Toen had men een huis moeten houden! De voorz. gaf dit toe. Het gaat in hoofdzaak om het diploma! En het feit wreekt zich nu, dat men de streek zelf geen onderwijskrachten levert. „Dat is onze schuld niet!" verwierp de heer Boomsma, ,de minister draaide on ze normaalschool de nek om, daarna de kweekschool te Hellevoet." De voorz. meende, dat de salarissen niet lokken. De jongeren hebben te wei nig belangstelling en dus is men aange wezen op krachten van buiten. Spr. ad viseerde een breed adres op te stellen voor de minister. De heer v. d. Waal hield het bij zijn eigen motie. Hij verklaarde zich voor het scheppen van redelijke omstandighe den en 'frerwierp de uitdrukking „rim boetoeslag" van de voorzitter, waarschu wend dat dit heriimert aan de beruchte memorie van G.S. over de samenvoeging men moet geen aanleiding geven om weer voor iets lelijks uitgekreten te wor den, zo vond spr., die er verder op at tendeerde, dat de levenstandaard, de hu ren enz., hier niet lager zijn dan elders. Hij brak nogmaals een lans voor zijn motie. De voorz. zei de redactie niet geluk kig te vinden en hij wilde in ieder geval uitbreiden tot l.o. en n.o. De heer Kleingeld vond dat men met een „verzoek" maar aan de slappe kant blijft. Hij verklaarde zich voor „flink er op in hakken, zoals men dat met een motie doet!" De heer Krijgsman verklaarde te vre zen dat de minister met zijn antwoord zal verwijzen naar het rapport conun. Kruit. De heer Koppelaar wees op de stand plaatsaftrek, die ook voor de bedrijven geldt, met name voor de drukkerijen. Die krijgen van de overkant ook alleen wat de arbeidsbureau's willen afschui ven. De heer Krygsman stelde voor aan te dringen op een „ramptoeslag", niet op een rimboetoeslag. „'t Is hetzelfde!", vond de heer Klein geld, „men is er immers al vijf jaar mee bezig!" „'t Zal wel zes jaar worden", vermoed de de voorz., „de minister zal geen apar te regeling' voor Flakkee scheppen!" De heer Boomsma zei veel te verwach ten van mooie huizen met tuinen vooi* de leraren. (Zie VeiVolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1