get bacterie-leven in door zout geïnundeerde gronden Contactavond Ooltgensplaat- Zeist (Heerewegen) Plaatselijk Nieuws NIEUWS UIT ZEELAND KERKNIEUWS Belangrijke aanwinst nieuw zoutloos brood voor dieetpatiënten 30.000 HA cultuurgrond minder dan vorig jaar GOEDEBEEDE Schmmmetjt Betaling abonnements geld per postkwitantie Op de Algemene vergadering van de Vereniging voor Landbouwonderwijs ijeeft het Hoofd van de Landbouwschool te Sommelsdijk, de heer G. den Eerza- men een causerie gehouden over het bacterie-leven in de door zout geïnundeerde jronden. Om de belangrijkheid geven wij het gesprokene van die middag zo breedvoerig mogelijk weer. Allereerst stond dhr den Eerzamen f] bij het leven der microben in nor- Ule gezonde grond. Spr. schetste hoe grond een buitenge- ifoon ingewikkeld levensmilieu heeft en onderscheidde de volgende bestanddelen. 1 de lucht, in de grotere holten van de grond; 2. het water in de poriën; 3 de grovere bestanddelen, o.a. zand; 4 De fijne coUoïdale minerale be standdelen; (klei) 5 de organische stoffen. De lucht in de grond maakt ademha- lino- der hodembewoners mogelijk, al leen in losse grond van goede structuur bevindt zich voldoende lucht en verloopt het leven in de grond normaal. Door lucht in de grond is deze armer aan zuurstof en rijker aan koolzuur. Water in de grond heeft een belang rijke functie. Door een te sterk uitdro gen stagneren de processen van levende wezens in de grond. Te veel water geeft echter te weinig lucht en dus te weinig zuurstof. Daar door wordt de grond anaërob. (Let op liet woord „aero" dat hierin voorkomt! De aërobe bacteriën (luchtminnende) sterven af of worden in-actief. Er ont staan ongunstige omzettingen, waardoor Ie wortels vergiftigd worden. Een met water verzadigde grond is op de duur voor normale gewassen on- truikbaar. Er kunnen alleen moerasplan- ten gedijen. Ook de structuur lijdt er on der. De grovere minerale bestanddelen het zand hebben voor het bacterie- leven geen betekenis. De fijnere delen de kleifractie zijn de dragers van het adoptievermogen van de grond, waar door de voedingsstoffen worden vastge houden. Dit gedeelte is door het natri um bedorven en van kalk-klei verandert in natron-klei. De organische stof in de grond wis selt voortdurend. Er is toevoer door af stervende planten en dieren en vermin dering door ontleding en mineralisatie. Normaal zijn deze processen in even wicht en vrij constant. Door te veel wa ter, wanneer de grond aneërob of zuur wordt, ontstaat een opeenhoping van org. stof en komt er veenvorming. Als organische stof wordt onderge- ploegd, worden eerst de gemakkelijk aantastbare stoffen aangetast door de bacteriën (zetmeel-suiker). De bac teriën vermeerderen snel en er ontstaat veel CO 2. Deze toestand duurt slechts enkele weken. Daarna zijn de 'gemakke lijkst aantastbare bestanddelen uitgeput en gaat de omzetting trager. De kool zuurproductie daalt en daarmee ook 't aantal bacteriën. Nu komt de celstof aan de beurt. Dit duurt enkele maanden en reeds een half jaar na 't onderploegen is de grond in zijn normale rusttoestand weergekeerd. Duurt de omzetting langer, dan man keert er iets aan, bv. wanneer de grond te nat, te dicht of te zuur is. Normaal wordt 11 cm2 koolzuurgas per m2 bodemoppervlakte gevormd per uur. Na stalmest of groenbemesting kan dit oplopen tot 200 cc. om enkele we ken later snel terug te lopen. Een klein gedeelte ondergaat veranderingen, zon der geheel afgebroken te worden. Men noemt ze bestendige humus dat een zeer goede invloed heeft op de structuur. Deze „bestendige" humus verdeelt hen in 1. voedingshumus en 2, voedsel voor de bacteriën. De overstroming met zout water doet NED. HEBV. KERK ÖS H. GOEDHART BEDANKTE VOOB HET BEROEP NAAR 's-GREVELDtJIN-KAPELLE Zondagmorgen jl. heeft Ds Goedhart na de dienst van de kansel afgezegid, dat hij voor het beroep naar 's-Grevel- duin-Kapelle had bedankt. De berichten in de dagbladen, in de kerkelijke pers en ook in ons blad zijn dus wel voorbarig geweest. OUD GEREF. GEMEENTEN DE HEER L. GEBRAAD NAAR KAPELLE a.d. IJSSEL De heer L. Gebraad, laatstelijk voor ganger der Chr. Geref. Kerk te Tholen, heeft liet beroep bij de Oud Geref. Ge beente te Capelle a.d. IJssel aangeno men, terwijl hij bedankte voor de beroe pen naar Loenen a.d. Vecht, Nieuw Leu zen en Papendrecht. GEREF. KERKEN •^K C. VELTENAAR OVERLEDEN Op 80-jarige leeftijd is te Maassluis overleden dr C. Veltenaar, emeritus pre- "«ant van de Geref. Kerk te Tholen. Aanvankelijk was Ds Veltenaar pre- mkant in de Geref. Kerken te Bmmer- '^"mpascuura, Suawoude en Veenendaal. In 1915 promoveerde hij op een proef schrift: getiteld: Het kerkelijk leven der gereformeerden in den Briel tot 1816." ^ter ging hij over naar de Ned. Herv. Kerk en diende hij de gemeente Aspe- ■■«n (N.H.) In 1926 keerde hij terug in de Geref. •merken en werd hij bevestigd te Tholen. "62e gemeente heeft dr Veltenaar tot zijn emeritaat in 1940 gediend. verscheidene publicaties zijn van de »hti van dr Veltenaar. Hij was ook een send historicus en hterator en schreef ■™- '.De geschiedenis van Tholen". GEREF. GEMEENTEN 5i .'Ie Geref. Gemeente te Scherpe- scha tweetal gesteld Ds M. Heer- ■^P en Candidaat A. Honkoop. Gem Tholen is bij de Geref. neente beroepen Cand. A. Honkoop. haast alle genoemde bestanddelen van de grond grote veranderingen onder gaan. 1. de bodemlucht wordt verdreven. 2. de resterende gassen worden af gesloten van de buitenlucht. 3. te veel bodemvocht. 4. de kalk-klei verandert in de na- tronklei. 5. de organische bestanddelen gera ken onder de invloed van de anaërobe omstandigheden. Omzet ting wordt vertraagd en krijgt een abnormale richting. De bacteriën in de grond kunnen wor den verdeeld in ten Ie luchtminnen,de en 2e luchtschuwende. De luchtminnende hebben zuurstof uit de lucht nodig om te leven en de organische stoffen af te breken. De luchtschuwende hebben wel zuurstof nodig, doch onttrekken die aan hoog geoxydeerde verbindingen, sulfa ten, carbonaten, fosfaten en reduceren deze. We moeten, zei spr., in onze grond streven naar een normale werking van de luchtminnende bacteriën, dus een los se structuur, met veel lucht in de grond. De organische stoffen ontleden snel en er ontstaat een stabiele humus, (anders een half verteerde, veenachtige massa). Spr. gaf een overzicht van aëroben in één gram. grond (gemiddelden van zwa re grond, hei- en veengrond, kwelders etc, maar ook van slibwad, rivier en zeebodems) waaruit bleek, dat een langdurige inundatie de micro-f lore sterk doet verminderen en toestanden in het leven roept, die de zeebodem benaderen! Het bacterie-getal dat volgens de jongste wetenschap vrij goed kan wor den bepaald is van groot belang voor het nagaan van het bacterie-leven in de grond. Toch wordt bij de beoordeling van de grond meer gelet op bepaalde soorten en wel op de N-bindende, de nitrificerende, de zwavel- en, de sulfaat-reducerende bacteriën. De N-bindende leven vrij of in symbi ose met bepaalde planten en worden wel wortelknoUetjes-bacteriën genoemd. Ze leven het best in goede, vruchtbare grond. Op de bodem van water en in pas drooggelegde gronden komen ze niet voor. Nvi kan men de grond enten met re- inculturen, die men bestellen kan bij 't Bedrijfslaboratorium van grondonder zoek te Groningen. In de pas droogge legde Zuiderzeegronden is deze enting in 't groot geschied, met sprekende re sultaten. Na een langdurige inundatie zal, na het herwinnen van geïnundeerde terreinen, enting in de eerste jaren ze ker nodig zijn. Bij een korstondige overstroming wor den de wortelknolletjes-bacteriën, blijk baar met succes overleefd, waarvan als voorbeeld de Wilhelminapolder (Zee land) in 1944 werd genoemd. De ent- noodzakelijkheid blijft dus een open vraag, al zal die vooral voor polders die langen tijd onder water hebben ge staan, op grote schaal moeten worden toegepast. Belangrijk zijn ook de Nitrificerende bacteriën, die ammoniak omzetten in ni traat. De bacteriën die dit doen, stel len hoge eisen aan de grond, ze moet niet zuur, doch alkalisch zijn. Ze leven dus in kalkrijke grond met goede struc tuur en goede ontwatering. In de overstroomde polders zullen ze sterk gereduceerd zijn en bij waterover vloed spoedig sterven. Als laatste groep noemde spr. de zwa- vel-oxyderende en sulfaat-reducerende grond. In de nu ondergelopen polders is de bacteriën. Zwavel is een bestanddeel van eiwitten in de grond. Blijft deze zwavel in gereduceerde vorm achter oxyderen deze tot sulfaten en in kalkrijke grond ontstaat calcium-sulfaat of gips, hetgeen in normale grond oplost en uit spoelt. Is er geen kalk, ontstaan zuren en draagt dit bij tot verarming van de tijd te kort om deze sulfiden te vormen. Dat duurt jaren. Na de inundatie van 1944^45 heeft men nagegaan welke gevolgen het zou te water op het bacterie-leven in de grond had. Vast staat, dat een overstro ming met sterk zout water het micro- benleven schaadt, zodat ook de kool zuurproductie daardoor merkbaar ach teruitgaat. Bovendien is gebleken dat water met een hoog zoutgehalte slechts langzaam de taacteriegetallen en de koolzuurproductie doet terug lopen. De oorzaak was, dat de overstroomde gron den niet ineens anaërob worden. Slechts op de lange duur verschenen er pleksgewijze blauw-zwarte plekken van zwavelijzer, die op een sterke re ductie wezen. Langs alle wortelgangen, scheurtjes en kanaaltjes, bleef de grond echter op 't oog aëroob, de structuur van de grond bleef opvallend goed in stand. Zelfs een msiandenlange overstroming verandert de oude grond niet tot dichte structuurloze zeebodem. De relatief hoge bacterie-getallen en hun behoorlijke activiteit, na maanden van zoutwater-inundatie, zijn het gevolg van de hardnekkig standhoudende struc tuur. De bacteriën blijven ook onder wa ter actief; overstromingen die niet te lang duren bederven de grond dus recht streeks minder dan men zou verwach ten. Bij zout water ontstaat echter na- tronkaü en dit geeft na uitspoeling van het keukenzout structuurverval. Door organische bemesting kan geen structuur-verbetering optreden. Dit heb ben proeven in '44'45 bewezen. Wel werd de koolzuurproductie aanmerkelijk verhoogd maar zonder uitwerking op de structuur. Schijnbaar in strijd met deze zienswij ze zijn de beide algenxeen bekende prac- tijk-ervaringen, dat: ten eerste: Bijzon der humusrijke gronden, zoals bv. blij vend grasland, door inundatie veel min der bedorven worden en zich ook ge makkelijker weer herstellen, en ten tweede: dat elke begroeiing, maar spe ciaal blijvend en diepwortelende, de structuur van geïnundeerde gronden zeer gunstig beïnvloed! Toch Is deze tegenspraak inderdaad slechts in schijn aanwezig. Het grotere weerstandsvermogen van extra humusrgke gronden, behoeft im mers volstrekt niet een gevolg te zijn van hun hogere koolzuurproductie. Veel eerder moet men hiervoor de specifieke structuur-verbeterende werking van or ganische colloïden op kleideeltjes vei'- antwoordelijk stellen. Het zijn dan ook niet de gemakkelijk ontleedbare, nog gedeeltelijk onvergane plantenresten!, maar juist de reeds ge rijpte bestendige humus, die de gunstige structuur werking heeft. Ook de gunstige werking van de be groeiing van de grond berust vrij ze ker niet op de koolzuurproductie wegens de ademhaling der wortels, alleen daar om al, omdat de ademhaling der wortels zelfs in de gunstige omstandigheden nog veel geringer is dan de ademhaling der bacteriën, ze zou dus nooit een belang rijke rol kunnen spelen. Men moet ook hier een andere verkla ring zoeken en de gunstige werking van een gewas toeschrijven aan de zui ver mechanische werking op de grond van alle wortels. Zaait men lucerne bv. en laat men de ze enkele jaren liggen, dan zal de waar de van deze lucerne vooral die zijn, dat men gedurende al die jaren de grond op geen enkele wijze bewerken en dus ook zeker niet bederven kan, terwijl hij toch niet veronkruidt. Alvorens van de bespreking der struc tuur van geïnundeerde gronden in ver band met de plantengroei af te stappen, werd nog terloops gewezen op de waar neming, die in 4045 in Zeeland telkens weer gedaan werd, dat de structuur ver slechtering toch slechts zeer zelden tot een anaërobe toestand in de grond leid de. De grond bleef vaak tot op 3040 cm diepte steeds aërob, zelfs na langdurige regens en een ogenschijnlijk volkomen dichtslemping. Wel echter kon men de zwartkleuring telkens vinden op terrei nen, die om de een of andere reden ex tra diep en extra intensief bewerkt wa ren. Men krijgt dus de indruk, dat een grond met een geconsolideerde structuur niet gemakkelijk zodanig dichtslaat, dat hij geheel en al anaëroob wordt. Zodra de struciuur echter kunstmatig ver stoord is, treedt zeer snel een volkomen verdichting op. Vermoedelijk is de rela tief goede gToei der planten het gevolg van deze oude structuur, die zich tot op zekere hoogte een gehele tijd kan hand haven. De oude geconsolideerde structuur blijkt dus vrij heel weerstand te bieden, zowel aan de inundatie zelf als ook aan het daaropvolgend structuurverval van de Na-klei. Maar in beide gevallen moet men de grond zo min mogelijk bewerken, daar hij daarbij zijn structuur zeer gemakke lijk verliest en dan geheel dichtslaat en anaëroob wordt. Dit zijn ervaringen opgedaan in '40 '45 en daarna. Een wijs man wil profiteren van de ervaringen van anderen, een dwaas van eigen opgedane ervaringen. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat de Flakkeese boeren ook in dit opzicht wijs zullen blijken te zijn. Binnen zeer korte tgd zal in Den Haag en in Nijmegen een nieuw soort meel voor zoutloos brood ter beschikking worden gesteld. Het is echter de bedoeling, geleidelijk aan de voorziening over het gehele land uit te breiden. Deze mededeling werd te Utrecht ge daan in een conferentie, waar dr C. den Hartog, directeur van het voorlichtings bureau van de Nederlandse Voedings raad de medische kant van deze nieuwe mogelijkheid onder ogen heeft gezien. Hij vestigde er de aandacht op, dat bij verschillende ziekten natrium- en chloor verbindingen uit het dieet moeten wor den geweerd. Het blijkt echter, dat de patiënten speciaal bezwaar hebben te gen zoutloos brood, een reden, waarom vaak gewoon brood wordt genomen. Daarom is het voor de artsen een aan winst van niet te onderschatten beteke nis, dat hun patiënten straks over zout loos brood kunnen beschikken, dat een behoorlijke smaak heeft. De uitvinder van de nieuwe meelsoort, de heer Van der Zande te Beneden- Leeuwen vertelde, dat iedere bakker het zoutloos brood zonder enig bezwaar kan bakken mi de heer Van Stolk, directeur van het Maalderij-bedrijf deelde nog mee, dat het meel uitsluitend uit tarwe wordt gemalen. Het zal onder de naam pas- sano-brood in de handel komen. De oppervlakte aan cultuurgrond, waarover Nederland in Mei jl. beschikte, ligt 30.000 ha beneden die van het vori ge jaar. Voor een groot deel houdt dit verband met de watersnood, waardoor reeds 18.000 ha werd uitgeschakeld. Voor het overige komt 16.500 ha voor rekening van het bouwland, 130.000 ha voor rekening van het grasland en 800 ha voor rekening van het tuinland. Opvallend is de uitbreiding van de oppervlakte zaauien van 5000 tot 6200 ha. De Nederlandse veestapel vertoont in zijn geheel een behoorlijke vooruit gang. Dit komt nog sterker uit wanneer men de toeneming van het aantal dieren sedert Mei 1952 vergelijkt met de tussen haakjes genoemde aantallen dieren, die bij de overstroming verloren zijn gegaan: runderen 62.000 (20.500), varkens 96.700 (10.000), schapen 36.230 (14.000). -O- VEILING VAN 26 JUNI 1953 TE MIDDELHARNIS Vroege aardappelen 20.23.10; Drie- lingen 13.—15.90; Kriel 9.—12.— Postelein 20.^25.Aardbeien 92.-^97.—; Kroten 10.—11.— per 100 bos; Bloemkool 8.—20.per 100 Stuks. In het Intern, ontmoetingscentrum van de Doopsgezinde jongeren M.V.S. „Herewegen" te Zeist hebben vele Pla tenaars tijdens hun evacuatie een vrien delijk onderdak gevonden. De poorten van dit landgoed werden wijd open ge zet en de directrice Zuster Paula deed alles om het de tijdelijk bewoners zo aangenaam mogelijk te maken. Niet al leen de evacué's hebben met de bewo ners van dit Centrum in nauwer ver binding gestaan, want vele jongeren uit diverse landen zijn door overbrugging van „Herewegen" ook hun krachten gaan geven aan de opbouw van de ge troffen rampgebieden. In Ooltgensplaat en Ouddorp zijn maanden enkele ploe gen werkzaam geweest en thans hebben de jongeren zich ingezet te Nieuwe en Oude Tonge. Er is dus een dubbel con tact gesmeed. Dit wederzijds contact is door enkele jongeren op de gevoelige plaat vastgelegd. Bij hun bezoeken aan Zeist en tijdens hun werkzaamheden op plaatsen in de diverse rampgebieden werden verschillende kleuren foto's ge maakt. Roger Hochstitler en Harry Gerber (beide Amerikanen) hebben hier van de primeur. Zij nu en enkele andere vrienden kwamen vorige week naar Ooltgensplaat om hun foto's door mid del van een projector op het witte doek te brengen. Voor deze avond waren al lereerst de evacué's van Zeist uitgeno digd benevens vele bekenden uit Oolt gensplaat. In het vereen, gebouw 't Centrum verwelkomde Burgemeester Hordijk deze internationale groep, waar bij hij releveerde het onstane contact van de vriendschap tussen hen en de be woners van Ooltgensplaat. Grote dank baarheid vervuld ons tegenover U al len, zowel voor uw werk, alsmede voor de gastvrijheid door onze Inwoners op Herenwegen ondervonden. De heer Ro ger Hochsteller dankte de Burgem. har telijk voor zijn ontvangst en was blij weer hier te zijn. De kleurenfoto's die werden vertoond waren allen schitte rend en brachten ons in Amerika (de woonplaats van de fotograven), Duits land waar zij hebben gewerkt in een vluchtelingenkamp, Zvritserland met de prachtige zonsondergang. Zeer interes sant waren de beelden uit O'Plaat en Nieuwe Tonge, waarbij de verwoesting maar ook tevens de herstelwerkzaamhe den werden vertoond. Van het bezoek van H.M. de Koningin aan Ooltgensplaat waren enkele zeer mooie opnamen, ter wijl de tijdelijke bewoners van Heerewe gen" mochten genieten van de tijdens hun verblijf gemaakte foto reportage. De bollenvelden, die zo bijzonder in trek zijn en enkele malen door de groep zijn bezocht, werden niet vergeten. Sol, een van de bekende jongens van Heerewegen", gaf een toelichting tij dens de vertoning der foto's. Dinsdag gaat deze jongeman weer naar zijn Va derland. Hij spreekt al aardig Hollands en wist zich best de amuseren met de Platenaars die hij geregeld heeft bijge staan in het centrum te Zeist. Was het wonder, dat hij bij het afscheid na de vertoning, enkele leuke souvenirs in ontvangst mocht nemen. Het Delfts blauw klompje en de eigen gemaakte miniatuur tripklompjes van klompenma ker P. Mans zullen thuis in Amerika zeer zeker een ere plaatsje krijgen. Want klompen zijn nog altijd in trek bij de Amerikanen. HERKINGEN Heden Dinsdagavond 30 Juni 19.30 uur komt de Raad der gemeente in open bare vergadering bijeen. 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het van overeen komstig en toepassing verklaren van het „Gratificatiebesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1952" (vacantie-uitke- ring 1953). 4. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor het maken van de funderingen, het opbouwen en inrichten van de 10 geschonken houten woningen. 5. Vaststelling 11e begrotingswijziging, dienst 1952 (exploitatie woningwetwo ningen) 12e wijziging 1952 (herbereke ning rente-omslag) en 13e wijziging 1952 (afsluiting dienstjaar 1952). 6. Benoe ming leden commissie tot het nazien van de gemeente-rekening, dienst 1952 en de gemeente-begroting 1954. 7. Vast stelling 7e wijziging van de begroting, dienst 1953 (Ambtswoning gemeente secretaris). 8. Rondvraag. De gehouden Anjercollecte alhier heeft de som opgebracht van 30.70. Het zoontje van A. 't Mannetje had het ongeluk van een wagen te vallen, zodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. A.s. Zondagmorgen zal H. Doop wor den gehouden. De doopvaders worden Zaterdagavond 7 uur in de consistorie kamer verwacht. Maandagavond 6 Juli om 7.30 uur zal er lidmaten vergadering plaats hebben en bij niet voldoende deelname om 8 u. NIEUWE TONGE Onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. Gebraad, voorganger bij de Chr. Ger. Kerk te Tholen Is overgegaan naar de Oud G«r. Gemeente. Hij heeft nu een beroep naar Capelle aan de IJssel aan genomen. DEN BOMMEL 87-jarige redde te water geraakte vrouw. De vrouw van P. Fokker had het ongeluk in de watering te vallen. De 87-jarige K.van Zanten die het onge- Als ik zo hier en daar op karwei ben, vang ik er iets van op, dat de examen tijd weer In zicht is. De jongelui hebben er in de gezinnen de mond vol van en velen van hen worden al lichtelijk ner veus, wanneer ze aan de angstwekken de dag denken, dat ze hun In jaren moeizaam vergaarde kennis dan in lut tele uren op commando voor de strenge ogen van hun examinatoren zullen moe ten uitstallen. In de kranten zie ik al advertenties van firma's, die beweren tabletjes te verkopen, welke alle exa menvrees als sneeuw voor de zon doet smelten. Of dit zo is waag Ik te betwij felen, WEmt dan zouden de examens lang niet meer met zoveel angst en beven te gemoet worden gezien. In onderwijskrin- gen Is men niet zo op deze preparaten gesteld, omdat ze bij veelvuldig gebruik een verdovende werking hebben, waar door de aandacht niet voldoende meer kan worden geconcentreerd op de te be handelen vraagstukken. Er zijn echter maar weinig mensen, die geen zenuwen hebben. Nee, we hebben ze allemaal, maar de een is er meer meester over dan de ander. Van de jongelui, die exa men moeten doen, komen er echter wei nig zonder zenuwen af. Ze zitten er over in, wat de geleerde heren hun zullen vra gen en of ze daar een behoorlijk ant woord op kunnen geven. Het gekke is, dat leerlingen die op school prima cij fers hadden, op de examens soms op eenvoudige vragen geen antwoord we ten. Als ze later over die momenten na denken, vragen ze zich af, hoe ze toch zo dom konden zijn. Vaak is het ook zo, dat een examinator juist iets vraagt over een materie, waar de leerling niet zo bijster best in thuis is. Daar ga je dan met je goeie gedrag. Zo'n leerling voelt zich daar lang niet lekker meer en meent de hele zaak ho peloos verknoeid te hebben. Ze zijn al lemaal niet zo vrij als die jongen, aan wie de examinator iets over een bepaald onderwerp vroeg waarop hij geen ant woord wist. Die knaap was niet verlegen en zei tegen de examinator dat hij het niet leuk van hem vond juist dèt aan hem te vragen. Want over datzelfde on derwerp wist hij een heleboel andere dingen te vertellen en vrijmoedig nam hij het woord en redeneerde er tien mi nuten lang over door, zodat z'n onder vrager moest zeggen: „hó, joh, kom nou maar eens op!" Maar ondertussen was er een flinke hap van de toegemeten tijd verstreken, waarin de leraar hem geen andere strikvragen kon doen. Aan een andere leerling vroeg een examina tor eens: „Zeg, door hoeveel deuren ben je gekomen, om dit lokaal te be treden?" Gevat antwoordde hij: „Ik ben door geen enkele deur gekomen, meneer, want Ik heb ze allemaal open moeten doen!" Niet, dat men er met gevatheid alleen.komt, maar toch is het voor een leerling 'n groot gemak, bepaalde situ aties ineens dóór te hebben. Hoor ik zo hier en daar goed, dan zitten de exa- mencandidaten van Flakkee wel een beetje in de plepzak. Omdat ze een ze kere achterstand in hun studie gekre gen hebben door de ramp. Er zijn er bij, die twee maanden schoolverzuim hebben gehad. Weer anderen hebben wel op een andere school gegaan, doch waar de leermethode meestal verschillend was met de school die ze bezochten, haalde dit onderwijs niet veel uit. Een achter stand van een paar maanden heb je te gen het examen zo maar niet Ingehaald. Schrammetje heeft echter goede hoop, dat de examencommissies met dit feit rekening zullen houden. Naar mij ter ore kwam Is er in elk geval geïnfor meerd welke leerlingen de ramp hebben meegemaakt en welke er in werkelijk doodsgevaar hebben verkeerd. Het is zeer goed, dat daar aandacht aan wordt besteed. Of er echter nog onderscheid gemaakt dient te worden tussen hen, die in doodsgevaar hebben verkeerd en hen, die alleen voor het water naar bo ven moesten vluchten, Is voor mij een open vraag. Er zullen kinderen zijn, die de dood om hun heen hebben gezien, welke daarvan niet zo angstig geweest zijn, als kinderen, die alleen het water in huis zagen stromen. Ik hoorde on langs nog een moeder van zes kinde ren vertellen, dat al haar spruiten an ders op de omstandigheden hadden ge reageerd. Het mag daarom voor een examencommissie mijns inziens geen on derscheid maken op welke wijze de leer lingen de ramp hebben meegemaakt. Een kind, dat bijvoorbeeld ouders of vele fa milieleden verloor zal hierop vanzelf een uitzondering kunnen zijn. Evenwel, Schrammetje heeft nog wel zoveel ver trouwen in de examinatoren, dat ze al gauw merken, welk vlees ze in de kuip hebben. Ik vind het altijd wel sneu, dat een leerling of leerlinge, die overigens gedurende zijn of haar schooljaren goe de rapporten heeft gehad, door zenuw achtigheid het diploma voorbij de neus ziet gaan. Of de examinator deze rap porten eerst nog onder de ogen krijgen eer de candidaten op de folterbank Van de P.T..T ontvingen wij de mede^ deling, dat per 1 Juli de incassokosten met tien cent worden verhoogd. De in ning van de postkvritantles komen dus op 30 cent per postkwitantie te staan. Wij verzoeken onze abonné's, die gewoon zijn per postkwitantie te beta len, ons het abonnements-geld te gire ren of per postwissel te voldoen. Daar door kan telkens 30 et worden bespaard. Het nieuwe kwartaal gaat in per 1 Juli a.s. De abonnementsprijs is zoals bekend 1.70 per kwartaal franco per post of thuisbezorgd. luk zag sprong te water en wist de vrouw zolang boven water te houden totdat met toegeschoten hulp ze samen behouden op het droge kwamen. Ver der liep dit ongeval met de schrik en een nat pak goed af. Maar het was wel kranig van die oude heer! plaats nemen, weet Ik niet. Ik hoop van wel, omdat zij daardoor toch een indruk krijgen van de bekwaamheid van hun slachtoffer tijdens de normale schooltijd. Want we mogen toch aannemen, dat de leraren deze bekwaamheid in juiste cij fers hebben uitgedrukt, zonder aanzien des persoons. Al met al blijft de exa mentijd voor de schooljeugd een span nende tijd. Ze zien in hun ondervragers zo'n beetje de beulen, die niet rusten eer ze de genadeslag hebben toegebracht. Ze denken, dat deze heren het op hun ondergang hebben gemunt. Maar zo Is het toch In werkelijkheid niet. Schram metje heeft wel eens een gesprek over dit punt met een examinator gehad en toen bleek me duidelijk, dat ook zij het prettig vinden, wanneer een leerling op getogen met een diploma naar huis kan gaan. Dus, jongens en meisjes, bekijk het maar wat sportief en laat de zenu wen thuis. Een leraar gaf eens de raad aan zijn examenklas om een week voor 't examen elke morgen op de nuchtere maag een paar flesjes Coca Cola te drinken om de zenuwen op de vlucht te jagen of in elk geval te onderdrukken. Probeer dat dan maar eens! SCHRAMMETJE. THOLEN Door het hemelvuur getroffen. Tij dens het onweer van Woensdagavond jl werd bij de landbouwer C. Kodde In de Mosselhoek te Tholen een paard door de bliksem getroffen en gedood. Bij de wed. v. d. Maas sloeg het he melvuur in het dak en veroorzaakte eni ge schade. Wyn en vis. Aan de geëvacueerden te Tholen worden thans van het Itali aanse Roode Kruis flessen wijn en ge conserveerde vis uitgedeeld. VeiUng van 25 Juni 1953. Eerstelin gen: bonken 20.Gewone 18.73 tot 19.04; Poters 18.63 tot 19.—; Kriel 15.52. Doré gewone 21.Aan voer 62 ton. Veiling van 24 Juni 1953. Eerstelin gen Bonken 25tot 26.Gewone 22.^ tot 23.—. Poters 21.— tot 22.—. Kriel 16.— tot 17.—. Doré gewone 24.Aanvoer 59 ton. Gevonden voorwerpen. Bij de Rijks politie te Tholen zijn Inlichtingen te be komen betreffende een gevonden bruine portemonnaie met inhoud; een snoer imi tatle parels; een Lipssleutel no. 936; een zwarte portefeuille met inhoud en een rode ballpointpen. Kerknieuws. Ds J. H. van Halsema te Tholen is beroepen naar de Geref. Kerk te Maasdijk, gem. Naaldwijk. ,De leerlingen van de Landbouwhuis- houdschool te Tholen maakten Vrijdag 26 Juni jl. een reisje naar den Haag en Scheveningen. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen aan de Rijks H.B.S. te Bergen op Zoom slaagde J. van Dalen te Tholen. Wedvlucht van Noyon. De P.V. De Trouwe Duif te Tholen hield een wed- vlucht van Noyon. In concours waren 102 duiven, die te 10.30 uur met harde wind op de kop werden gelost. De eer ste duif arriveerde te Tholen te 14.34.01 uur en de laatste te 15.06.25 uur. De af stand bedroeg 234 km. De uitslagen luiden: V. Lataan 1, 2, 22, A. Bout 3. G. Soomers 4. D. Jansen 5. J. Deurloo 6, 11, 25. L. Jansen 7, 12, 15, 24. Joh. Baalj 8. C. Soomers 9, 16. A. Jansen 10, 20. L. Laban 13, 18, 19. J. Praat 14, 17. K. v. Poepelen 21, 26, R. de Groot 23. Kampioenschap Vitesse t.m. Noyon behaald door J. Praat 1. J. Deurloo 2. V Laban 3. L. Jansen 5. Geslaagd. Mej. R. Jansen te Tholen slaagde te Middelburg aan de Oplei dingscursus aan de Chr. Kweekschool voor het examen Kleuteronderwijzeres, diploma A. Mej. J. van As te S'cherpenisse be haalde aan dezelfde cursus hoofdakte, diploma B. Veiling van 26 Juni. Eerstelingen: bonken 22.—. Gewone 18.51 tot 19.17. Poters 18.91 tot 19.13. Kriel 16.28 tot 16.76. Doré: gewone 20.54 Aanvoer 72 ton. Dwerg Goerani. De Aquariumvereni ging Dwerg Goerani te Tholen kwam in het voormalige Distributiekantoor bij een waar de heer C. Burger een cause rie hield over planten. De heer Burger vertelde, dat dit ter rein geweldig uitgebreid is. Hij besprak de vormen welke de planten kunnen hebben vanaf de kleinste algen tot de grootste woudreuzen toe. Een stukje biologie werd behandeld toen hij sprak over het aanpassingsver mogen van planten, over bladmozalek, drijvende, ondergedoken bladvorm en aquariumplanten en de ademhaling der planten in het algemeen en die der aquarium. Zonder plantenleven Is geen leven mo gelijk. Tot slot werd besloten gezamenlijk een tentoonstelling te Rotterdam te be zoeken. POOBTVLIET iG«slaagd. Aan de Technische School te Utrecht slaagde de heer W. C. Ge braad Pzn. te Poortvliet voor geschuts- monteur. Door de kerkeraad der Ned. Herv< Kerk te Poortvliet is een beroep uitge bracht op Ds J. Spelt te DInteloord, OUD VOSSEMEEB De ouden van dagen op stap. Dé ouden van dagen van Oud Vossemeer bracht Woensdag jl. een bezoek aan Kaatsheuvel en omgeving. Benoeming. Tot ontvanger-griffier van het Waterschap Broek en Roeland te Oud Vossemeer is benoemd de heer mr J. J. Versluijs. Schoolreisjes. De leerlingen van de Ie en 2e klas der O.L. School te Oud Vossemeer zullen op 3 Juli a.s. een be zoek brengen aan Bergen op Zoom. De kinderen uit de 3e en 4e klas gaan op 10 Juli naar Tilburg en omgeving en de klassen 5 t.m. 8 gaan op 17 Juli naar Nijmegen, Arnhem en omgeving. Verkabeling radiodistributienet. Door de P.T.T. wordt thans te Oud Vos semeer evenals in andere gemeenten het radiodistributienet verbeterd. Alle lucht- lijnen zullen verdwijnen, daar het ge heel wordt verkabeld. Merriekeuringen. De afd. Zeeland van de Kon. Ned. Ver. Het Trekpaard zal op Donderdag 2 Juli a.s. te Oud Vosse meer een merriekeuring houden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 3