Rusthuis „De Goede Ree" in gebruik gesteld Burgemeesters, Raden en Burgers Marktberichten Kunstmatig kweken van gras CHE. WEEKBLAD OP GEREFOEMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Geen luxe, maar alles even geriefelijk en oer-degelijk! indeling van het gebouw Quis ad es quis Techniek komt de natuur te hulp Verzorging en ontspanning Baanbrekend werk Architect en Aannemers GRAANBEUBS Stichting voor Maatschap pelijk Werk Oost- Flakkee Ds H. Goedhart te Mid delharnis nam beroep aan naar Greveiduin- Kapelle Adverteer in „EILANDEN-NIEUWS" ge Jaargang "Woensdag 24 Juni 1953 2215 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDDEUIARNIS XELEFOON K 1870-20-17 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. „Het gezag der Overheid is niet heUiger dan de rechten der burgers." Groen van Prinsterer III. Wettelijk is het, zoals we in ons vorig ikel zagen, dus onmogelijk, dat een emeente bestuurd wordt met uitscha- eling van de Raad. Art. 216 van de effleentewet accentueert dit nog nader oor deze formulering: „De leden van et College van B. en W. zijn ieder af- nderlijk en tezamen voor het door het oUege gevoerd bestuur van de huis- ouding der gemeente aan de Raad ver- twoording schuldig en geven hem te ie aanzien alle verlangde inlichtingen." "eruit volgt, dat zowel de Burgemees- er alleen alsook het gehele College voor He bestuurshandelingen verantwoorde- Ök zijn jegens de Raad. Nu is uiteraard it artikel zo in elkaar gezet voor nor- ale omstandigheden, maar dan moet e wet toch ook voorzien in bijzondere evallen. En dit nu is slechts zeer sum- ier en onvolledig geregeld. De wets- rtikelen, waarop de autoriteiten zich de eerste rampperiode steeds beroe- eE hebben om het éénhoofdig bewind, of niet met de Commissaris erachter, e verdedigen, zijn de art. 217 en 220 er Gemeentewet. In het eerste staat: ,In geval van oproerige beweging, van amenscholing of andere stoornis der are orde of van ernstige vrees voor et ontstaan daarvan, is de burgemees- er bevoegd, de hulp van krijgsvolk te orderen." En in art. 220 wordt gezegd: ,Is het in zodanige toestand (dus zoals n art. 217 genoemd. Red.) nodig, alge ene voorschriften in politie uit te vaar- igen en onverwijld af te kondigen, de urgemeester is ertoe bevoegd. Hij rengt die voorschriften terstond ter ennis van onzen commissaris in de pro- incie en zo spoedig mogelijk ter ken- is van de Raad. Onze commissaris kan e uitvoering van zodanige voorschrif- en schorsen. De voorschriften verval en, zo zij niet aan de Raad in diens erstvolgende vergadering, waarin meer an de helft van het getal zitting heb- ende leden tegenwoordig is, ter be- rachtiging worden aangeboden." Wanneer we deze artikelen, lezen, voor 1 217, dan valt het ons op, dat er alleen prake is van oproer of gevaar voor rdeverstorlng en dat er heel wat juri- 'sche fantasie en inlegkunde voor no- ig is om dit artikel toepasselijk te ver laren op de situatie, zoals die'was tij dens en direct na de ramp. De vorde- 'ng van militairen wijst er op, dat de etgever bij de formulering van dit ar- ikel aan andere omstandigheden heeft edacht. Nu is het bij juristen en ook ij mensen, die de practijk van het taatsrecht beoefenen, niet ongewoon, at zij evenals sommige predikanten dat et Bijbelteksten doen, in gevallen, aarin de wet kennelijk niet voorziet, en zeer ruime en gezochte interpretatie even aan artikelen, die er met enige erbeeldingskracht bijgesleept kunnen orden. Dit is o.i. ook hier gebeurd. Is burgers moeten wij ons daarbij ech- er neerleggen. Vrees voor verstoring er openbare orde is een zeer elastisch egrip en dergelijke elastieke zinsne en zitten er meer in de wet. Het bevel ot evacuatie en de vergunning tot re- vacuatie hadden o.i. niets te maken met e openbare orde. Niemand was van lan, in dergelijke droeve imstandighe- en de orde te verstoren. Indien er din- en gebeurd zijn, die niet door de beugel onden diefstal b.v. is dit geschied n de tijd, dat de burgers afwezig wa- ■en. Evacuatie en re-evacuatie stonden verband met de al of niet-bewoon- aarheid der gemeente. Intussea vinden we het niet zo heel rg, dat de tijdelijke uitschakeling der den slechts een zeer twijfelachtige etsbasis heeft. Er was overmacht in et spel en dan moeten tenslotte alle etten zwijgen. Het komt ons echter oor, dat op dit punt de Gemeentewet "el enige aanvulling behoeft, want^ het s toch altijd beter, dat elk optreden der utoriteiten gedekt is door een solide "etsbasis. Dat eist de democratie! Een punt, dat meer stof opgeworpen eeft, is de kwestie van het tijdstip van et weder inschakelen van de Raad. Dit niet overal „zo spoedig mogeUjk" ge- eurd. Wanneer moet de Raad verga- eren? Volgens art. 46 der Gemeente- et jaarlijks tenminste 6 malen en oorts zo dikwijls de burgemeester of en W. dit nodig oordelen of in ge- eenten beneden 20.000 zielen door 3 eden schriftelijk met opgave van rede en wordt gevraagd. Het is ons opgeval- en, dat er een groot verschil geweest is «ssen de diverse gemeenten in dit op- <=ht, dat niet verklaard kan worden uit Uiteenlopende situatie ter plaatse. El- burgemeester heeft noodverordenin- pn moeten uitvaardigen, die „zo spoe- g mogelijk" (zie art. 220) ter kennis de Raad moesten worden gebracht, u IS ook die uitdrukking „zo sp. m." oh elastiek, maar een democrati- ™/i:enieester zou er, dunkt ons, "cn behoefte aan hebben, inderdaad ten iioedigste, de Raad bijeen te roepen. 'emand maakt ons wijs, dat het zelfs ae 2\vaar getroffen gemeenten, eU «Ken moest duren, vóór en aleer het elS raadsvergadering te ek» ,f°' ^°^-® va-n één gemeente -elntai-f' tijd, waarin de ge- alrm. problemen zó overstelpend nViro-^'i''^ zó grote belangrijkheid at tB zijn, is het vanzelfsprekend, wn spoedigste de Raad weer wordt ingeschakeld. B. en W. hebben dan maar te zorgen, dat er voldoende voorstellen ter behandeling zijn en, waren die er aanvankelijk niet, dan had de Raad toch op zeer korte termijn gelegenheid moeten krijgen, zelf in algemene be schouwingen, de situatie in de gemeente en de wensen der burgerij te bespreken. Indien dit initiatief van de zijde van de burgemeester of van B. en W. niet op de juiste tijd genomen is, moet dit als een ernstige beleidsfout worden aangemerkt Maar de raadsleden zelf gaan ook niet vrijtiit, daar zij blijkbaar geen gebruik hebben gemaakt van hun recht om zelf een vergadering schriftelijk aan te vra gen. Uit datgene, wat we in dit en de voor gaande artikelen gezegd hebben, bUjkt, dat zowel de positie van de burgemees ter en de Raad, alsook de rechten der burgers in het geding zijn geweest. Ge bleken is ook, dat de gezagspositie van de burgemeester practisch groot is en die van de Raad weinig meer betekent. De wet gaat uit van de gedachte, dat de Raad de gemeente leidt, maar de fei telijke toestand is daarmee volkomen in strijd. Dr. Prinsen, de burgemeester van Breda, zegt in zijn dissertatie over „De burgemeester", dat de Raad uiterlijk met veel macht bekleed is, maar dat hij uit zijn aard naeer een instrument is om geleid te worden dan om te leiden. De loop der dingen heeft inderdaad een ster ke verschuiving veroorzaakt, waardoor het gezag of de macht van de Raad in bedenkelijke mate is gedevalueerd. Al lerlei factoren hebben daarin een rol ge speeld: de burgemeester is als voorzit ter en beschikkende over het gehele ambtelijke apparaat practisch de leider geworden van raad en gemeente. De landelijke en provinciale overheden heb ben dit ook steeds in de hand gewerkt. Daarbij komt, dat de samenstelling van onze raden ten plattelande zodanig is, dat de burgemeester dikwijls heel ge makkelijk de dominerende persoon is. -. Met alle respect voor onze heren raads leden kan toch gezegd worden, dat de meesten hunner niet voldoende kennis bezitten om de tegenwoordige gecompli ceerde en zich steeds meer uitzettende bemoeiingen der gemeente te beoorde len. Het is- overal een zwaar probleem om geschikte raadsleden te candideren, personen, die stemmen trekken, op de hoogte zijn van de gemeentezaken, een behoorlijk betoog kunnen houden, slag vaardig kunnen debatteren etc. Intellec tuelen mogen er vrijwel ook niet in. Op deze wijze is het vanzelfsprekend, dat het gezags- en machtsaccent verlegd wordt van de Raad naar de burgemees ter. Indien de raadsleden daarover jere- miëren, moeten ze bedenken, dat het ge deeltelijk eigen schuld is. Bestuderen zij vooraf de stukken serieus? Laten zij zich nooit overrompelen door de vlugge hamer van de burgemeester? Gevoelen zij zich hoofd der gemeente als Raad (zie de Grondwet) of vinden ze het al leen een gunst aan de raadstafel te mo gen zitten? Waarom ontnemen ze zich hier en daar de gelegenheid tot inter pellatie door zelf de rondvraag af te schaffen? Waarom nemen ze er genoe gen mee als een burgemeester op du- bieus-formele gronden weigert inlichtin gen te verschaffen over uitdeling van goederen of i.d. En gaat zo maar door. De raadsleden moeten bedenken, dat zij daar ook zitten om op te komen voor de rechten der burgers en deze zijn, naar het woord van Groen, even heilig als het gezag der~ Overheid. Het Rusthuis ,,De Goede Ree" is verleden week in gebruik gesteld. Wel zijn nog niet alle kamers bezet, het kapitale gebouw wordt van lieverlede be volkt. Er blijkt echter wel ambitie voor te zijn, wat ook geen wonder is, daar de Inrichting in een woord af is. De prijs om in dit tehuis te worden opgenomen mag dan hoog zijn, (wij hebben daar al eens meer over geschreven) maar men heeft ook waar voor zijn geld. Kosten noch moeite zijn er aan gespaard, om de ouden imn dagen het zo comfortabel mogelijk te maken. Werden vroeger in dergelijke tehuizen oudelieden „opgeborgen", hier hebben ze huiselijkheid met veel comfort en een prima verzorging. Nu het gebouw gereed is, hebben wij er een rondwandeling door gemaakt, waarvan hieronder een korte beschrijving volgt. Voor het publiek is er ook gelegenheid deze mooie instelling te bezich tigen n.l. heden Dinsdagavond 23 Juni van 79 uur en Woensdag 24 Juni van 35 en 79 uur. Men neme de gelegenheid waar! Het Rusthuis „de Goede Ree" had al veel eerder zijn poorten geopend, ware het niet, dat de ramp er tussen was ge komen. De waterschade aan dit nieuwe gebouw, is enorm. Alle leidingen onder het gebouw zijn door het water zwaar gehavend en moeten alle van nieuwe iso latie worden voorzien. De schade aan de verwarming alleen beloopt meer dan een halve ton. De kelders zijn alle onder water gelopen tot aan de vloeren van het gebouw; de totale schade beloopt tussen 1% en 2 ton. Met hard werken is het nu zover ge komen, dat de eerste verpleegden ver leden week konden worden opgenomen. In hoofdzaak zullen dit zoveel moge lijk oude lieden uit Flakkee zijn. De mo gelijkheid voor de gemeentebesturen, om hun oudelieden in „De Goede Ree" te vestigen was tot 1 Juni opengesteld. Met Middelharnis en S'ommelsdijk en ook met enige andere gemeenten kreeg men geen overeenstemming, zodat het voor de rest van buiten het eiland zal wor den bevolkt. Gemeenten zoals Zeist, Amersfoort enz. blijken de gestelde be dragen wel te kunnen opbrengen. Dia conieën werken echter con amore mee. Het terrein waarop het gebouw staat is plm. 2 ha groot. Het gehele complex bestaat uit 6 vleugels. Vleugel I omvat het hoofdgebouw. Daar bevindt zich de fraaie hall met trappenhuis, de administratie, bestuurs kamer appartementen voor de directrice, wachtkamer, telefooncel en kapsalon voor de bewoners en een garderobe. In de hall is een prettig zitje met bijzon der fraai meubilair, zitjes, die men door het gehele gebouw heen vindt, met tel kens andere stoelen en weer andere be kleding. Op de eerste verdieping aan de voor zijde van het gebouw hgt een prachtige ruime conversatie zaal, toegankelijk voor alle bewoners, die tevens kan worden ingericht als kerkzaal. Wordt er kerk gehouden, of spreekbeurten vervuld, kan het gesprokene via de microfoon naar- alle kamers worden doorgegeven. Naast de conversatie zaal is de biblio theek.'Wie boeken te missen heeft, kan een steentje voor deze bibUotheek bij dragen! Vanuit deze beide vertrekken heeft men een schitterend gezicht op de tuinen, die nu helaas door het water zijn verwoest, maar toch zo spoedig mogelijk weer opnieuw zullen worden aangelegd. Met de ruime lift (geleverd door de fa. Mohringen uit Haarlem) kan men van uit de hall de verschillende etages be reiken. Vleugel n. In het souterrain bevin den zich de keukens, de stookplaatsen voor de centrale verwarming, sorteer- kamers voor linnengoed en dienstver- trekken. Deze grote keuken is van alle moderne gemakken voorzien. Op een groot Aga- kolenfornuis worden alle gerechten ge reed gemaakt, daarnaast een grote kip- bare braadpan, frig^daires, de nieuwste mengmachine waar men op culinair ge bied wonderen mee kan verrichten, nl. mengen, klutsen, gehakt en puree ma ken, kersen ontpitten, koffie malen enz. Voorts een electr. broodsnijmachine, kaas- en vleesmachines, aardappelschil- en groentenhakmachines alles bere kend op massaal werk. Men vindt in dit souterrain ook een grote frigidaire, op slagplaatsen voor aardappelen, groenten in blik en andere etenswaren, plus een kantoor voor het hoofd van de keuken. Het was er een heerlijke geur, de soep was juist gereed en een kokkin legde de laatste hand aan partij blinde vinken! Het is er alles Gero wat de klok 'bezoekt het '^ualhuió te iSommelódyk heden ^Dinó- dagaoond van 7 tot 9 uur en '^^oenadag a.a. n.tn. isan 3-5 en ü«k 7-9 uur slaat! Alle serviezen, van de grote kookketels tot het kleinste theelepeltje is Gero. De practijk heeft bewezen met als voorbeeld het Ziekenhuis te Dirksland al Is de aanschaf duur, dat dit materiaal het goedkoopst in gebruik is. Van het zoute water had het ook niet in het minst geleden! Vleugel Bp[ ligt Oost West. Op de be gane grond en de eerste verdieping i>e- vinden zich totaal 46 kamers. ledere ka mer heeft een afmeting van 3.15 x 4.50 m. Er bevinden zich 2 verticale opklap- bedden met matrassen in; voorts een wastafel met warm en koud sti'omend water. Boven de bedden bevinden zich kastjes met bergruimte, terwijl er voorts nog een flinke hang- en legkast aanwe zig is. Vitrage,, overgordijnen en vloerbedek king (linoleum) worden door het tehuis ter beschikking gesteld, de overige meu bilering is voor rekening van de bewo ners. De prijs voor bewoning van 2 personen bedraagt 210.per maand, voor 1 persoon 170.per maand. In deze vleugel zijn ook de nodige dienstvertrekken, badkamers, toiletten, theekeukens enz. Op de gangen bevinden zich volauto matische z.g. kruikenmoeders. ledere bewoner heeft n.l. zijn eigen bedkruik, die electr, op hitte worden gebracht. De spijstransportwagens, waarmee de gerechten langs de kamers worden gere den ziet men overal op de gangen. In vleugel IV zijn in totaal 16 kamers ondergebracht, die ieder een afmeting hebben van 3.46 bij 4.51 m. Ook hier zijn de opklaptaedden in een nis wegge werkt. Per 4 kamers zijn 2 toiletten en 1 badkamer. In vleugel V bevinden zich 6 appar tementen. Deze appartementen hebben ieder een ruime zit- en slaapkamer, twee van deze hebben 1 badkamer met toi let, wastafel en bad en een eigen hall. Deze zitkamers hebben openslaande deu ren, waardoor men uitkomt op eigen ter ras of balcon. De bewoning voor 2 per sonen bedraagt 420.per maand! De andere 4 appartementen hebben ook ieder een zit- en slaapkamer een eigen entree en toilet, maar geen terras en voor gemeenschappelijk gebruik 1 badkamer. De prijs hiervan is voor 2 peronen 370.per maand; voor 1 per soon 320.per maand. Bij bewoning voor 2 personen komen deze kamers op 270.per maand; voor 1 persoon 220.per maand. Vleugel VI is de z.g. ziekenvleugel. Er zijn 2 ziekenzalen, een isoleerkamer, een onderzoekkamer, badkamer, spoel keuken en toiletten. Twaalf patiënten kunnen er worden verpleegd. Aan het eind van deze vleugel is te vens de Aula, waar rouwdiensten kun nen worden gehouden. „Quis ad es quis" USIS photo Magazine 7: Uit „Gras" Aarde komt er' niet aan te pas. Gelijk matig is het graszaad verdeeld over me talen platen, die vervolgens in een spe ciaal daarvoor geconstrueerde kast worden geschoven. Een andere plaat, boven de eerste aangebracht, wordt ^>ol- gestrooid met voedingszouten, die in water oplossen en zich ten slotte als een verzadigd mengsel over het daaronder liggende zaad verspreiden. Een nauw keurig afgestelde oven draagt in de vorm van warmte het zijne bij. Zes da gen nadat het zaad alleen nog maar het zaad was, doet deze Normandische koe zich reeds tegoed aan de voedzame re sultaten van dit snelle groeiproces. Na zes dagen heeft het zaad zes maal zijn gewicht in gras opgebracht De moeilijkheden, die de Europese boer bij de vaststelling van het winter rantsoen voor zijn vee ondervindt, zul len uiteraard niet direct tot het verleden behoren, maar toch kunnen zij door dit systeem, dat op het ogenblik reeds op verscheidene plaatsen in Frankrijk wordt toegepast, aanzienlijk worden ver minderd. Het verlies aan gewicht, dat 's winters niet zelden bij de dieren te constateren valt, zal wellicht biimen- kort op grote schaal kunnen worden on dervangen. In een Frans centrum voor kunstma tige inseminatie hebben nauwkeurige onderzoekingen uitgewezen, dat het nieuwe, aldus verkregen gras goede re sultaten oplevert. De kans op meer kal veren wordt, nu er ook in de nawinter voedzaam gi'as beschikbaar is, vergroot. Ook de pluimveehouderij, heeft er de voordelen reeds van ondervonden. Het welzijn van de veestapel, dat de productiviteit der veehouderij in zo ho ge mate bepaalt, is opnieuw door de we tenschap gediend. De grote demonstratie in Oost-Berlijn tegen het communistische bewind. Het verbranden van een propanda-kiosk op de Potsdamerplatz. staat hier in een gebrandschilderd raam wat betekent: „Wie gij ook zijt". Kern achtige spreuk, wie wij ook zijn, de dood komt. Piëteitvol is hier voor de laatste uitgang gezorgd, wanneer aan het te huis oudjes door de dood zullen ontval len. Wij zouden over dit tehuis waarin ve le nieuwigheden zijn aangebracht, wel een krant vol kunnen schrijven. Alles is even keurig ingericht. De verf is in fijne zachte tinten, het stucadoorswerk in gangen, wanden en plafonds zeldzaam mooi. Wat de verzorging betreft is in iedere kamer een electrisch werkende oproep, waardoor men met een druk op de knop ieder moment hulp kan krijgen. Zoe mers waarschuwen en rode lampjes dui den aan, waar hulp gevraagd wordt. Op iedere kamer is radio (centrale) ook zullen er voor de oudjes ontspan- nings-avonden worden gegeven. Door het tehuis zal een geestelijke verzorger worden aangesteld, maar iede re bewoner mag bezoek van eigen pre-- dikant, ouderling of wie ook ontvangen, ledere bewoner heeft ook zijn eigen ge neesheer. Ten laste van het tehuis mag iedere bewoner per persoon 8 stuks wasgoed per week ter bewassing geven. De maaltijden worden niet gezamen lijk, maar afzonderlijk op de kamersge- taruikt. Wij hebben met enkele bewoners ge sproken, die uitstekend over de verzor ging, het eten enz. tevreden waren. Later komen we op dit Rusthuis nog Wel eens terug, daar de officiële ope ning waarschijnlijk in September of Oc tober a.s. plaats zal hebben. Het gehele object heeft 1% millioen gulden gekost. Men kan nu twisten over een te grote opzet, over luxe, of... over. noodzakelijkheid. Het is uit de tijd, dat onze oude lieden werden „opgeborgen", (zoals men in de camera obscura kan lezen) de op jaren gekomenen, waaraan de jongere generatie zoveel te danken heeft komen wel een beetje geriefelijk- heid en gemak toe. We gunnen ze het graag! Het is Christenplicht de oudjes prima te verzorgen en het ziet er naar uit, dat dit hier zal gebeuren. Het kan niet worden ontkend dat door de diaconieën hier baanbrekend werk is verricht. Mo ge het Rusthuis „De Goede Ree" onder super toezicht van de directrice mej. A. C. V. d. Klooster velen een rustige, geze gende oude dag bezorgen! Architecten van het Rusthuis waren A. van Essen te Voorburg en J. F. Nie- poth te Rotterdam. Aannemers: Dijkers en Kroos te Mid delharnis. Electriciteitsaanleg: A. Th. H. Schipper te Nieuwe Tonge; Centr. verwarming: fa. van Buuren Zn. te Rotterdam; Behang- en schilderswerk fa. Baart Melissant en Karels te Her kingen. Electro techn. adviseurs: fa. Deerns, te Den Haag. Het meubilair (Pas-toe) is van de Mij. Ums te Utrecht, het bestekwerk Gerofabriek; porcelein- en aardewerk van fa. Jos. ten Berg te Utrecht. Plastic-vloeren van fa. Smeets te Geleen. VEEMARKT ROTTERDAM, 22 Juni. Ter veemarkt aangevoerd in totaal 1587 dieren, waar onder 988 vette koeien, 599 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.90 3.00, 2.74—2.84, 2.40—2.60; varkens lev. gew. 1.91, 1.89, 1.86. De aanvoer van vette koeien was kor ter met redelijke handel, Ie kw. goed prijshoudend, 26 en 3e kw. iets stijver. Enkele prima's boven notering. De aanvoer van varkens was kleiner, de handel kalm en niet geheel prijshou dend. ROTTERDAM, 22 Juni Binnen landse granen, officieuze noteringen per 100 kg, franco R'dam. Voedergranen flauw op de Zaterdag afgekondigde verlaging voor de import- granen. Door samenwerldng van kerk en gemeente Ook Oost-Flakkee heeft nu een stich ting voor Maatschappelijk Werk, tot stand gekomen door samenwerking van Herv. en Geref. kerken en Burgerlijke Armbesturen van de gemeenten aldaar. De oprichting van een dergelijke stichting is reeds lang voorbereid en de plannen waren in een vergevorderd sta dium toen de ramp van 1 Februari plaats had. Het zal dui^'-'"': dat er na die gebeurtenis hard is frewerkt om de stichting tot stand te dn.'.i komen. Door vruchtbare samenwc. .img van de besturen der kerken de Herv. en Geref. van Stad aan 't Haringvliet, Den Bom mel en Ooltgensplaat, de Herv. Kerk van Oude Tonge en de Burg. Armbestu ren van deze vier gemeenten is deze stichting tot stand gekomen. Op het ogenblik fungeert er nog een voorlopig bestuur doch binnenkort zal er een defi nitief bestuur worden benoemd waarin dan van alle elf deelnemende instanties 1 bestuurslid zal zitting hebben. Men heeft het maatschappelijk werk in de laatste maanden reeds genoegzaam leren kennen door het vele werk dat er na de ramp werd verricht op dit ge bied. Dit was meer in het bijzonder voor de verzorging van het algemene welzijn. Het werk dat de stichting voor Oost- Flakkee beoogd is meer gericht op de persoonlijke behoefte. We noemen hier bijv. gezinsmoeilijkheden, hulp aan hen die de a-sociale kant dreigen op te gaan, en in deze tijd vooral ook hulp aan de door de ramp getroffenen. Bij dit laatste denke men vooral aan wat hier voor M.W. te doen is door het verlenen van hulp en bijstand van hen die alleen zijn overgebleven zoals er in Oude Tonge vele gevallen bestaan, niet alleen kinde ren doch ook mannen en vrouwen. Dit werk zal naast de gezinsverzorging een grote taak hebben. De stichting voor Oost-Flakkee heeft er de voorkeur aan gegeven dit werk te laten verrichten door een vrouwelijke kracht. Met ingang van 15 Juni jl. werd hiervoor aajigesteld Mej. L. M. Hendrik- se uit Den Haag, die ook kort na de ramp als zodanig reeds in Oude Tonge werkzaam was. Ds H. Goedhart Ned. Herv. Predikant te Middelharnis, heeft het beroep naar Grevelduin-Kapelle aangenomen. Ds Goedhart diende de gemeente van Middelharnis bijna 5 jaar. Hij deed zijn intrede 31 Oct. 1948 met de tekstwoor- den uit 1 Cor. 1 23 en 24. Op 30 Deo. daarop brandde de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis af zodat hij direct voor grote moeilijkheden stond. Ds Goedhart is de initiatiefnemer ge weest voor de oprichting van de B.D.O.- sohool te Middelharnis. Zijn naam zal aan deze school altijd verbonden blijven. Het meest gelezen blad in dit rayon I Zomergerst 26—27, grove daarbo ven. Haver geschikt om te punten 27.75, overigens van 23.^25. Rogge geruimd. Mals geschoond en natuurgedroogd Peulvruchten wegens gering aan= bod geen noteringen,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1