.A Burgemeesters, Raden en Burgers Thermiek en Zweefvliegsport Marktberichten Nalezing over het jubileum van „Eilanden - nieuws" J %e Jaargang Woensaag 17 Juni 1953 2213 CHE. WEEKBLAD OP GEEEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN n. Wethouder C Hoek te Stellendam Uitbetaling e'^acuatie-gel den te Stad a.'t Haringvliet Opstijgende luchtbellen niet te zien wel te voelen! V.. SchrammeIjL V. fBedactlebureauPr. HT^NDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerg Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: t 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BH contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag „Het gezag der Overheid is niet heiliger dan de rechten der burgers." Groen van Prinsterer Wanneer het bij de kwestie van de rechtsgi'ond van het optreden der bur gemeesters in de rampperiode alleen ging om het bevel tot evacuatie, dan zouden de meeéte burgers er zich wei nig voor interesseren. Gemeenten als Oude Tonge, Stellendam, Nieuwe Tonge e.a. moesten wel ontruimd worden, om- da* het verblijf er aanvankelijk levens gevaarlijk was en daarna weken lang de gemeente onbewoonbaar bleef. In Mid- delhamis en Sommelsdijk echter was volgens velen de situatie niet zó precair, dat algehele evacuatie noodzakelijk was, zodat een aantal burgers het bevel van de burgemeester eenvoudig genegeerd heeft. Natuurlijk kunnen de burgemees ters zich steeds beroepen op de adviezen van vsraterstaat-deskundigen etc, maar per slot van rekening houden de burgers er ook een eigen mening op na en daar door ontstaan conflicten. Wij Nederlan ders hebben nu eenmaal een aangeboren neiging om de wetten en verordeningen, die ons worden opgelegd, te voelen als een vrijheidsbeperking, v/aaraan we ons sleclits met weerzin onderwerpen. In dat opzicht zijn we anders dan Duitsers en Russen. En daarom is het nodig, dat er zeer plausibele redenen zijn voor maat regelen, die door één man in abnormale omstandigheden worden uitgevaardigd, dus die niet langs de gewone democra tische weg tot stand komen. Een ander punt in dit complex van problemen is de kwestie van het tijdstip der re-evacuatie, dat op Goeree en Over- flakkee veel stof heeft opgeworpen en waarover, met name in Stellendam, har de noten zijn gekraakt al gebeurde dit tot veler verwondering niet in de Gemeenteraad. Krachtens de hun ver leende bevoegdheden bepaalden alleen de burgemeesters het tijdstip en de manier. Bovendien hadden zij allen zeggenschap over het tijdstip, waarop de bevolking gedurende de evacuatie-periode in staat werd gesteld, tijdelijk naar hun huizen terug te keren om nog één en ander te redden en te zoeken. Er was derhalve in handen van de burgemeesters een ab normaal grote macht gelegd en de bur gerij was voor 100% van hun inzicht, beleid en goedwillendheid afhankelijk. Er zijn burgemeesters geweest, die deze dingen met veel tact, begrip en dem.o- cratische zin hebben opgelost. Maar er wareji er ook, die tot schade van hun gemeente en tot grote ergernis der ge meentenaren hun tijdelijk autocratische positie zodanig gebruikt hebben, dat er tenslotte niet alleen veel verloren is ge gaan, dat behouden had kunnen blijven, maar dat ook de wederzijdse goede ver houdingen eronder geleden hebben. Veel valt in dit opzicht te verklaren uit de persoonlijkheid van de betrokken burgemeester. Diegenen onder hen, die van nature democratisch zijn aangelegd en zich in dergelijke droevige omstan digheden meer burgervader dan burge meester voelen, zullen vanzelf soepeler zijn in hun optreden en meer rekening houden met de wensen der bevolking, voorzover dat maar enigszins mogelijk is, dan zij, die uit hoofde van hun ka rakter meer autocratisch zijn aange legd. We zullen niet veel namen noemen, maar er zijn burgemeesters geweest, die ten spoedigste hun wethouders en raads leden hebben teruggeroepen en hen voortdurend raadpleegden, officieus met hen vergaderden en de werkzaamheden verdeelden,. In Oude Tonge, waar aan vankelijk de heer Van Dijk vrijwel al leen stond, werd al spoedig door hem ook een conunissie van notabelen ge vormd, die herhaaldelijk bijeenkwam om de problemen van de dag te bespreken. Daartegenover was er een gemeente. Waar een dusdanig exclusief éénhoofdig legime in optima forma werd gevoerd, dat zelfs wethouders en raadsleden geen kans kregen een vergunning te beko- hien om hun dorp te betreden! Er is over die gemeente het is Stellendam -; veel in de dagbladen geschreven en We enigermate op de hoogte is van de Stuatie, zoals die daar gedurende de eerste 2 a 3 maanden heeft bestaan, die *eet, dat dit niet overdreven is voorge steld. Stellendam was van de buitenwe reld afgesloten. Wie het ongeluk had aan ^e ,overkant" te zitten, kreeg weinig kans zijn dorp te betreden om eens poolshoogte te nemen van zijn inboedel en die er kwamen, deden dit meest nog elandestien, hetgeen mogelijk was door soepelheid der Haagse politie. Er zouden over al deze dingen uit de oiverse gemeenten heel wat bijzonderhe- oen te vermelden zijn, maar we volstaan ™-et het bovenstaande. Het ging er ons "'echts om enkele fouten te memoreren, waaruit blijkt, dat het leggen van onbe perkt gezag in handen van één man, noe noodzakelijk ook op het moment van en ramp, een gevaarlijk experiment is n een democratisch land, wanneer die «solute beschikkingsmacht langer ™urt dan strikt nodig is. Dat neemt de "evolkmg niet, In dit geval leefden de du/^'^^ verstrooiing en waren ze s machteloos, maar in Zierikzeè, waar ^aniherkelijk deel was achtergeble- heeft het niet veel gescheeld, of er «een soort oproer ontstaan. „/;^™eer we na al deze beschouwin- L"e als een inleiding zijn bedoeld ons eigenlijk onderwerp, overgaan kern van de zaak, dan moet de vraag worden beantwoord, waaraan de plaatselijke overheid i.e. de burgemees ters, de bevoegdheid ontleenden om zo danige ingrijpende maatregelen te tref fen als overal genomen zijn, nodig of onnodig. We willen daartoe een ietwat popu laire uiteenzetting geven van ons Ne derlands gemeenterecht, neergelegd in de Grondwet en, gebaseerd daarop, in de Gemeentewet 1851. Daaruit zal blij ken, hoe in normale omstandigheden in staatsrechtelijke zin het gemeentelijk overheidsapparaat is samengesteld en functionneert. Art. 143 van de Grond wet verklaart de Raad tot hoofd der ge meente! En het daaropvolgende artikel bepaalt, dat aan de Raad de regeling en het bestuur der gemeente wordt overge laten. Zo men ziet, is dus volgens onze hoogste wet, de Grondwet, niet de bur gemeester, zoals abusievelijk meestal wordt aangenomen, maar de Raad het hoofd der gemeente. Dit betekent, dat de Raad, die door vrije verkiezing uit en door de burgers gevormd wordt, niet zo als de Staten-Generaal een controlerend college is, maar daarbij en daarboven uit in de eerste plaats het gezagdragend orgaan der gemeente. Landelijk is de re gering, d.i. de Kroon plus het ministe rie het hoogste gezagsorgaan en niet de Tweede Kamer. Plaatselijk echter is het de Gemeenteraad, althans in principe.' Dit moet men goed in het oog houden bij de beoordeling van de situatie, want hieruit volgt o.i. onmiddellijk, dat het grondwettelijk onmogelijk en ongeoor loofd is, de Raad uit het bestuur der ge meente uit te schakelen, ook in abnor male omstandigheden, zodat het niet aangaat, raadsleden de toegang tot de gemeente te ontzeggen, omdat daardoor het hoogste gezagsorgaan der gemeente op non-actief wordt gesteld, wat in feite neerkomt op wetsverkrachting en ,,de- toumement de pouvoir" van de zijde der instantie(s) die de Raad practisch uit schakelt. --^ In de Gemeentewet is dit principe na der uitgewerkt. Art. 1 daarvan luidt: „Het bestuur der gemeente bestaat uit een raad, een college van B. en W. en een burgemeester." Uit deze formule ring blijkt eveneens, dat de Raad voorop gaat bij de gezagsuitoefening. Art. 167 zegt: „Aan de raad behoort, met betrek king tot de regeling en het bestuur van de hiushouding der gemeente, alle be voegdheid, die niet bij deze of enige an dere wet aan de burgemeester of aan B. en W. is opgedragen", teivrtjl art. 168 luidt: „Aan hem (d.i. de Baad) behoort IN MEMORIAM Na een korte ongesteldheid is j.l. Maandag in de ouderdom van ruim 75 jaar overleden de heer C. Hoek, in le ven Wethouder van deze gemeente. Ze ven en twintig jaar is de heer Hoek raadslid geweest, waarvan 23 jaar Wethouder. In de kerkelijke kring was hij ook een vooraanstaande figuur, hij was diaken vanaif 1 Jan. 1928 tot 1 Jan. 1944 en na die tijd tot heden ouderling der Ned. Herv. Kerk. Achtttien jaar lang naar we me nen dus van de oprichting af was hij secr. der Ned. Herv. School. Ook was hij bestuurslid van de pi. Herv. Kiesvereniging. Met hem is een geziene figuur uit de gemeente heengegaan, een vriendelijk man, die voor ieder een woord had. De begrafenis zal a.s. Donderdag te 2 uur plaats hebben. Van 15 tot 19 Juni kan ten gemeen- tehuize geld worden afgehaald door die personen, die tijdens de rampdagen in deze gemeente zijn geëvacueerd. Voor hoofden van gezinnen wordt een bedrag van 10.betaald, voor de echtgenote een zelfde bedrag, kinderen beneden 15 jaar 2.50, boven 15 jaar 5.Alleen staande personen 10.Alleenstaan den onder de 18 jaar 5.'Het kan toor der secretarie is hiervoor geopend van 9 tot 11 uur. het maken van de verordeningen, die in het belang der openbare orde, zedelijk heid en gezondheid worden vereist en van andere, betreffende de huishouding der gemeente." En volgens art. 179 be noemt en ontslaat de Baad alle gemeen telijke ambtenaren en bedienden, wier benoeming niet bij deze wet of de plaat selijke verordeningen aan anderen is op gedragen. Zo men ziet, is dus staatsrechtelijk niet de burgemeester, maar de Raad het hoofd der gemeente. In de practijk is het echter juist andersom. (Wordt vervolgd.) (Van onze weerkundige medewerker) Aansluitend op de weerverwachting, dagelijks door het K.N.M.I. verstrekt, hoort men dikwijls ook een zgn. ther- miekverwachting, bestemd voor zweef- vliegers. Ieder jaar wordt er door het publiek gevi'aagd wat thermiek eigenlijk is, en daarom zullen wij in dit artikel trachten het inzicht over dit verschijn sel wat te verruimen. Ontstaan Wanneer men in de zomer in de voor middag tijdens zonnig en windstil weer op het platteland verblijft en de om standigheden zodanig zijn, dat er gere kend mag worden op een gehele dag mooi weer, gebeurt het herhaaldelijk, dat men af en toe een fris windje voelt, even later weer gevolgd door windstilte. Wat er dan gebeurt is het volgende. JEen hoeveelheid door de zon verwarmde, be trekkelijk dicht boven het aardopper vlak aanwezige lucht, heeft zich losge maakt en is gaan opstijgen (warme lucht is lichter dan koude). Zo'n warme opstijgende „luchtbel", die men niet kan zien, laat een .leegte" achter, die weer moet worden aangevuld. Hiervoor zorgt koude lucht, die van alle zijden, hoofd zakelijk echter uit hogers lagen toe stroomt en verantwoordelijk te stellen is voor het door ons waargenomen frisse briesje. Naarmate de zon hoger komt, neemt het verschijnsel van de opstij gende bellen lucht in het klein kan men ze met een rietje teweeg brengen in een glas water! toe en wordt de stijgkracht ervan groter. De opstijging van hoeveelheden lucht nu, noemt men tl.ermiek. Soorten Er wordt" onderscheid gemaakt tussen droge-, natte-, en buienthermiek. Onder droge thermiek wordt verstaan: opstij ging van luchtbellen bij rustig, zonnig weer, waarbij zich in de middag zgn. mooi-weer of comuluswolken vormen. De warme luchtbellen, die opstijgen, komen tenslotte op een niveau, waar het zo veel kouder is, dat de in de lucht aan wezige waterdamp condenseert tot een wolk, die op een hoogte van 600 tot 1200 m of soms nog iets meer, langs de blauwe lucht drijft. Regen valt er niet uit deze wolk, vandaar de benaming „mooi-weerwolk". Onder natte thermiek wordt verstaan: opstijgende lucht bij een vochtiger at mosfeer, waarin de wolken tot grotere hoogte uitgroeien en er nu en dan een buitje kan vallen. Natte thermiek komt in Nederland met zijn wisselvallig kli maat meer voor dan droge thermiek, die gebonden is aan toestanden met stabiel hogedrukweer. Dit is niet het enige ver schil tussen deze twee soorten, maar het zou te ver voeren in dit artikel hierop dieper in te gaan. Een derde soort thermiek is de buien-thermiek. Deze soort is voor de zweefvlieger ge vaarlijker dan de beide vorige, vanwe ge de zeer krachtige opstijgende lucht stromingen, die in en bij buien voorko men. Stijgwinden met snelheden van 40 tot 50 kra per uur treden vaak op en er zijn gevallen bekend, dat zweefvliegers met hun toestel birmen de tijd van 5 minuten ruim 6000 meter stegen. Dit is wel aanlokkelijk, maar tevens gevaar lijk. De krachtige stijgwinden kunnen nl. op het vliegveld enorme spanningen ver oorzaken. Zo is enkele jaren geleden van een sportvliegtuig, dat van Leeuwarden naar Vlieland vloog, een vleugel afge broken! Verticale stoten, tienmaal gro ter dan de versnelling van de zwaarte kracht en horizontale uitschieters, waar bij de snelheidsmeter sprongen van 100 km per uur vertoont, zijn in dergelijke, dikwijls met onweer gepaard gaande buien geen zeldzaamheid. Vorige week Zaterdag bevond ons land zich in een; situatie, die onweersbuien met heftige windrukken mogelijk maak te. Langs de scheidingslijn tussen zeer warme over land aangevoerde lucht met temperaturen van 2427 gr. C. en iets koelere oceanische lucht, ontstonden in de namiddag verschillende actieve buien, die plaatselijk slagregens en onweer brachten, tenvijl elders soms op ver scheiden kilometers afstand van het buiencentrum, vrijwel alleen hevige wind rukken voorkwamen, die hier en daar enkele dakpannen deden sneuvelen. Mogelijkheden voor de zweefvlieger Het is wel ardig te weten, dat lucht boven een zandvlakte veel warmer wordt dan boven een grasveld en boven een korenveld weer warmer dan boven een bos. Ook boven steden wordt de lucht warmer dan in de omgeving en men spreekt in dit verband wel van ,,stads- thermiek". Het zijn juist de gebieden, waarboven sterke thermiek voorkomt, welke de vlieger opzoekt. Is hij eenmaal in een opstijgende thermiekbel terecht gekomen, dan kan hij tot grote hoogte stijgen en vele uren blijven zweven. Ook in ons land wordt de laatste jaren veel aan de zweefvliegsport gedaan. Eén der grootste zweefvliegcentra is wel Terlet bij Arnhem, aan de weg naar Apel doorn. Bij gunstige thermiek vliegt men vandaar af en toe tot aan het IJzeren Gordijn", let wel; alleen drijvend op op stijgende luchtbellen en dus zonder mo tor! Verwacht het K.N.M.I. droge ther miek, danis het ook fraai zomer weer of voorjaarsweer, omdat deze twee met elkaar samenhangen. Wie meer over thermiek wil weten, kan een in teressant werkje op dit gebied worden anbevolen en wel het door Prof. Dr. W. Bleeker, Dr. J. H. Heierman en Dr. F. H. Schmidt geschreven boekje „De me teorologische grondslagen van het zweef vliegen", uitgegeven bij de Leidse Uitgeverniij. te Leiden. Voor de zeer vele blijken van be langstelling die wij mochten ont vangen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van ons blad „Eilanden-nieuws", zeggen wij zeer hartelijk dank. Inzonderheid ook voor de felici taties en attenties, die onderge tekende bij zijn zilveren jubileum als redacteur mocht ontvangen. TH. DE WAAL Dir. N.V. Eilanden-nieuws Middelharms VEEMARKT ROTTERDAM, 15 Juni. Ter vee markt aangevoerd in totaal 1861 dieren waaronder 1142 vette koeien en 719 var kens. Prijzen per kg: Vette koeien 2.90 3.00; 2.72—2.80; 2.30—2.46; varkens lev. gew. 1.92; 1.90; 1.87. De aanvoer van vette koeien was even ruimer met kalme handel en niet geheel prijshoudend. Enkele prima's boven no tering. Varkensaanvoer als vorige week, de handel tamelijk, Ie en 2e kw. omv. en 3e kw. iets minder. Toen na de fatale rampnacht van 1 Februari de berichten over storm en vloed het vasteland bereikten, daagde er van alle zijden hulp. Als we ttians, nu we weer tot onszelf gekomen zijn deze hulp nog eens rustig overdenken, dan dringt het nu pas goed tot ons door, wat er door allen, die op enigerlei wij ze de helpende hand werd geboden, is gepresteerd. In korte tijd zijn er bergen werk verzet, waarvan men .achteraf moet zeggen, dat het in normale tijden voor onmogelijk zou worden gehouden. Hetzij individueel of in combinatie met andere groepen, het moet gezegd, dat ieder gedaan heeft wat hij kon. Er is haast bovenmenselijk werk verricht. Er was hulp nodig en die is verleend. Schrammetje heeft destijds na een vlotte vaart vijftig meter op iemands rug ge zeten, die hem al plonsende met zijn lange laarzen naar het droge torste. En- kelige meters voor zich uit droeg een andere potige kerel TKijn en we zijn sa men met droge voeten geland. Wie het geweest zijn, die ons geholpen hebben, weet ik vandaag de dag nog niet. Die kerels sjouwden maar den langen lieven dag, maar. ik maak me sterk, dat ze hun rug 's avonds gevoeld zullen heb ben! Het zou bij een nabeschouwing over de verleende hulp van ondankbaar heid getuigen, wanneer men zou zeg gen, dat de één meer gedaan heeft dan, de ander. Want ik ben er vein overtuigd, dat ieder op zijn eigen wijze méér gedaan heeft dan hij kon. Toch wil ik nog één naam noemen, waaraan we veel dank verschuldigd zijn. Dat is het Nederland se Roode Kruis. Zodra de eerste nood kreten werden opgevangen, was het Roo de Kruis paraat. Bij dag en nacht was men weken aaneen in touw. Het Roode Kruis heeft onnoemelijk veel gedaan om het leed te verzachten van de dui zenden, die slachtoffer werden van deze ongekende ramp. Na 1 Februari was de activiteit van het Roode Kruis voor een groot deel gericht op de hulpverlening in de noodgebieden. Gelukkig was men in staat de zo nodige hulp in ruime ma te te verlenen, omdat men over doelma tig materiaal beschikking had. Bij een gelegenheid als deze is het grote nut van het Roode Kruis duidelijk gedemon streerd. Er warem vóór de ramp tal van mensen, die nooit een cent voor deze vereniging over hadden. Ze wisten nau welijks het bestaan er van of zo ze het al wisten, lieten ze de instandhouding er van rustig aan anderen over. Je kon toch overal niet aan geven, nietwaar? Vroeg het Roode Kruis om een gave, dan stuurden ze de lijst van de deur. Vroeg het Roode Kruis om hun bloed, waarbij ze in elk geval hun portemon- naie dicht konden houden, dan meenden ze, dat ze aan bloedarmoede leden, dus zich onmogelijk nog 'n litertje konden laten aftappen, 't Is goed, dat alle men sen er zo niet over dachten en denken, want anders was het Roode Kruis al lang op de fles geweest! Het was, door de gulle gaven van het Nederlandse volk in staat om te helpen en heeft dit gedaan op een wijze, die bewondering afdwingt. Het zal ieder lezer echter wel duidelijk zijn, dat deze laatste hulpactie van het Roode Kruis een geweldige aderlating betekent voor het financiële zowel als het materiële gedeelte van de ze nuttige instelling. Zulke hulpacties vergen handen vol gelds, terwijl het zeer kostbare materiaal, ook al gezien de om standigheden waaronder moest worden gewerkt, ontzettend geleden hee'ft. Daar om doet het Roode Kruis een beroep op de bevolking om te helpen deze gesla gen bres te dichten door een gave. Op enkele plaatsen is reeds voor dit doel gecollecteerd, waarbij het Schrammetje genoegen deed, dat er met milde hand wordt gegeven. Hieruit blijkt, dat men meer oog gekregen heeft voor het werk, dat door het Roode Kruis wordt ver richt. Deze instelling verdient ons aller sympathie, welke we in daden om kun nen zetten, door naar draagkracht onze bijdragen er voor te reserveren. Want vergeet niet, er kan elke dag iets gebeu- Het jubileum van „Eilanden-nieuws" is weer voorbij. We zijn de 26ste Jaargang ingetreden en gaan een nieuw tijdperk tegemoet. Van vele zijden uit onze lezerskring en ook van de zijde van onze ad verteerders ontvingen we hartelijke blijken van belangstelling en mede leven, waarvoor we zeer dankbaar zijn. Door de rampomstandigheden is zoals door ons was bekend gemaakt geen officiële receptie gehouden, maar toch had onze directeur-hoofd redacteur vele felicitaties, bloemstukken e.d. in ontvangst te nemen. Uit de talrijke brieven die onze redactie ontving bleek overduidelijk, dat in tens met „Eilanden-nieuws" wordt meegeleefd en het blad zeer op prijs wordt gesteld. Dat is verheugend en geeft moed voor de toekomst. Op de drukkerij, van Gebrs. de Waal, waar Eilanden-nieuws" gedrukt wordt, is het jubileum ook niet ongemerkt voorbijgegaan. De medewer kers ontvingen ieder een enveloppe met inhoud en werden op de herden kingsdag ruimschoots getracteerd. De hoofdredacteur heeft in tegenwoordigheid van het personeel in vogelvlucht de loopbaaji van Eilanden-nieuws" geschetst. Ups and downs waren aan de uitgifte niet vreemd. Vele moeilijkheden ook van finantiële aard moesten overwonnen worden, felle concurrentie, de crisisjaren, de tweede wereldoorlog en last not least de watersnood. ,,Eben Haëzer" kon worden gezegd, tot hiertoe heeft de Heere geholpen. Mede door de ijver van het personeel is Eilanden-nieuws tot bloei ge komen. Door meerderen van hen werd in deze intieme kring het woorö gevoerd. We wisten niet dat er onder hen nog zulke verborgen rede naarstalenten scholen. Een van de zetters, de heer L. de Korte, decla meerde een keurig saamgesteld gedicht, dat onze lezers misschien ook aardig zullen vinden. We geven het hier in zijn geheel weer: GEACHTE JUBILABIS! Nu ,,Eilanden-Nieuws" 25 jaar heeft bestaan, Ej Wil ik dit niet zomaar voorbij laten gaan. i" i We vieren immers toch een beetje feest d Al zou het zonder ramp uitbundiger zijn geweest. Allereerst zou ik dan geluk willen wensen, Alle aanwezige „Eilanden-Nieuws" mensen. Hoofden en staarten, de groten en de kleinen Die allen helpen om de krant te laten verschijnen. Want al kunnen we de kopstukken niet missen, -, Laat niemand er zich in vergissen. En denken dat zonder de „gewone" man Eilanden-Nieuws" tóch wel uitkomen kan. Ook de lezers delen in dit feest, Omdat zij het 25 jaar lang zijn geweest. Die door hun financiën de krant deden lopen En die dat ook blijven doen, naar we hopen. 25 jaar kranten drukken, dat is vele malen, Uit deze lange tijd zou veel zijn te verhalen. i Maar omdat ik er geen boek van maken kan, Zeg ik er maar een paar kleinigheden van. Als zetter heb ik met het zetten te maken. Door letters bijeen te zetten kun je tot woorden geraken. Dat dachten ze vroeger ook en met de hand, Zettenj we lettertje voor lettertje de krant. Dat nam veel tijd dat kunt U begrijpen. Het stiekum overwerken deed 'm ons vaak knijpen, Tochtjes over de haven, duiken onder zakken, Anders had de politieman ons ied're keer te pakken. i Na enige tijd kregen we een typograaf-zetmachine, In 't werken daarmee kreeg je gauw routine. Maar je kreeg ook zere benen van het staan. Dat hebben we lang van 's morgens 5 tot 's avonds 10 gedaain. En op één plaats, terwijl heus ongelogen, I Soms stukken lood in je nek en om je oren vlogen. Er kwam nog een typograaf-machine bij, Maar ook die beiden gingen later opzij. ii^ Een moderne intertype kwam ervoor in de plaats, Over 't werken daarmee hebben we veej praats. 't Gaat vlugger en beter, je kunt erbij zitten. Minder overwerk, en langer tijd om bij vrouwlief te pitten. Over die gang van zaken in het werk Zijn we wel tevreden, daarin staan we sterk. i/ Er zijn echter and're dingen waar een zetter, f Mee tobben kan dan enkele 't zetten van een.^ letter Ik bedoel het puzzlen boven copy enzovoort Want weinig mensen schrijven echt zoals 't hoort. De één gebruikt een lucifershoutje om copy mee te schrijven. En anderen eten letters op, zodat er enkel strepen blijven. Nou ja, er zit nog hier en daar een krulletje an, - Maar maak daar nu eens behoorlijke woorden van. i De hoofdartikelen-man schrijft klein. Maar wel aardig en duidelijk van letter en lijn. i <i. Maar de papieren van de raadsverslagen i 'I' Daar moeten we nogal eens hulp bij vragen -^ i Van medidatie-schrijvers zij gezegd: Dominé's en dokters schrijven meestal slecht. l'ï Door Kijkvenster no. 1 kwam immer zonnetje dagen. Maar Kijkvenster no. 2 is voor de zetter helaas wel eens beslagen Pas op, mijne heren, ik zeg het ongezouten: Niet kriebelen of krullen, anders maak ik fouten! Van hieruit een extra-zetters-compliment, j^ Aan Ome Ko en hem, die 't buitenlands overzicht pent. En ook onze Schram" kan er best mee door. Die man kan meer dan metselen hoor. f. Zijn er soms nog adverteerders aanwezig. Dan vraag ik hen: Wees toch vroeg genoeg bezig. Met 't inleveren van uw advertentie. Eveneens van de copy, mijne heren, attentie! Nadat ik nu zo mijn hart eens heb gelucht i; Neem ik maar meteen gezwind de vlucht. Neen, niet te ver hoor, wees msAr gerust Wie is die na zo'n verhaal z'n glaasje bier niet lust? Ik blijf bij het werk en tussen alle mensen Die ik bij deze nogmaals van harte geluk wil wensen. Geve God Zijn zegen over ons en onze krant. Tot lof van Zijnen Naam zij 't werk van onze hand. Voor duizenden is „Eilanden-nieuws" in de loop van de voorbijgegane kwarteeuw een trouwe huisvriend geworden. Wij hopen het peil van ons blad zo mogelijk nog op te voeren, waartoe onze medewerkers in de komende periode zich ten volle hopen in te zetten. Geve de Heere allen die medewerken aan de verdere opbouw vajx ons blad wijsheid en verstand, lust en opgewektheid, om ons volk bij de lage landen aan de zee voor te lichten naar het richtsnoer "van Zijn IWoord, tot eer en verheerlijking Zijns Naams. Redactie N.V. Eilancïen-nieuws. i'en, waarbij het Roode Kruis wéér hel pen moet. Zeg nu niet: dat zal wel niet, of dat kan niet. Op de ramp was óók niet gerekend. Maar als onverwacht er gens de hulp van 't Roode Kruis nodig is, moet het wéér paraat zijn. Dat moet gauw gebeuren en mag niet op de lange baan geschoven worden. En bij een ramp zo we nu meegemaakt hebben, komen ook de tekortkomingen voor de dag. Ook hier is de ondervinding de beste leermeesteres. Daarom zijn wij de hon derden, die vrijwillig Roode Kruiswerk verrichten, verplicht financieel de hand te reiken, zodat ze indien onverhoopt no dig, nèg doeltreffender daji voorheen zijn mooie taak kan vervullen. Het is jam mer, dat er dit jaar van bloed-geven op ons eiland wordt afgezien, want anders had Schram weer met liefde een prik in z'n arm late», geven. We hebben nU goed ondervondejn, wat hulp in nood be^ tekent, dus laten we zo.rgen, dat indien nodig, ook aan anderen, die hulp kaii worden vealeend. Voor die gemeenten, waar nog voor het Roode Kruis zal worden gecollecteerd, roept Schram de ingezetenen op, in de colïectebus een milde bijdrage te werpen. Als 't even kan, doe dan i ets meer dan ge kunt, dat heeft het Roe'de Kruis ook voor U ge daan en is ten allen tijde bereid dit weer te doen! ïün, waart ge niet thuis toen de collecta nte ;n of coliectrices bij U aan belden,, weln-u, dan wil de plaatselijke afdeling nog graag Uw gift in ontvangst nemen. Voor Middelharnis en Sommels dijk kunt U er wel mee terecht bij tand arts 3ypken s of dokter Kuijper! SCHRAMMETJE-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1