V. Burgemeesters, Raden en Burgers Lijk gevist van verdronken bak- schipper Cijfers over het Bevolkingsonderzoek op Goeree-Overdakkee Het meten Tan de uren zonneschijn CHE. WEEELBLAD OP GEREFOKMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN EE IJK succes Hoog percentage opgenomen il KERKNIEUWS Kerkdiensten in Parijs Zendingsdag van G.Z.B, weer in Driebergen Postspaarboekjes en de ramp van 1 Februari Kan uw jongen of meisje niet erg mee op de lagere school? De afwisselende Meimaand Aantal nieuwe gevallen van tuberculose daalt ke Jaargang Woensdag 10 Juni 1953 2211 RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, BQ contract speciaal tarief. aand •uk had. brief; de me- geld; was z« instbode te Ko- bij g«- Let een zo, een iloetere» ankteer rezen! wat2« reef wat passa- brief' erelcend; die had wel ziJ"' oIg«)' „Het gezag der Overheid is niet heiliger dan de rechten der burgers." Groen van Prinsterer Nu in de gemeenten op ons eiland, die meerdere of mindere mate door de Etormramp van 1 Febr. getroffen zijn, het leven weer normaal is of langzaam an op gang komt, is het, naar het ons taorkomt, de juiste tijd om nog eens en kele nabeschouwingen te houden over |én en ander, dat in de periode gebeurd ,toen vrijwel geheel Goeree en Over- Eakkee geëvacueerd was. We willen het Waarbij niet hebben over waterstaats- kangelegenheden, maar meer speciaal de feituatie van toen bezien vanuit het ge zichtspunt der rechten van overheid en furgers, m.a.w. de problemen bespre- Jten, die destijds aan de orde van de dag waren in verband met de evacuatie, de [re-evacuatie, de macht en positie der ïiurgemeesters, de bevoegdheden der ge meenteraden en de rechten van de bur- Jgers. Er is in die tijd ontzaglijk veel cri- Kiek uitgeoefend, met name op degenen, jtiie een machtspositie innamen, dus wel keer in het bijzonder op de burgemees- Kers, al is het zó, dat deze critiek in de tens gemeente heel wat sterker was dan I de andere en dikwijls ook van geheel jverschillend karakter. Het is niet onze bedoeling dit alles nog eens opzettelijk ■op te rakelen, maar het lijkt ons nuttig [en nodig, dat we uit de historie van de (laatste maanden,speciaal wat betreft Jde verhouding-overheid-burgers enkele llessen trekken. We zullen het er allen over eens zijn, Idat het ambt van burgemeester op en |na 1 Februari voorwaar geen sinecure I geweest. Op de burgemeesters rustte Ide zware verantwoordelijkheid enige or- Ide te scheppen in de chaos, maatregelen Ite treffen om nog zoveel mogelijk men- Isenlevens te redden, de hulpverlening jvan buitenaf en in de gemeente zelf te lorganiseren, beslissingen te nemen van buitengewone draagwijdte, zoals de eva- Icuatie van de gehele of van een deel der Jievolking, de afvoer der duizenden, die ■ten spoedigste het rampgebied moesten [verlaten, besprekingen met landelijke, provinciale en waterstaatsautoriteiten, [benevens met de officieren der politie ■enz. enz. Het is heus geen wonder, dat ■enkele burgemeesters na enkele weken |een ineenstorting nabij waren. Er is in dit opzicht uit de aard der ■zaak groot verschil tussen de ene en de ■andere gemeente en derhalve ook tussen ■de ene en de andere burgemeester. Het lis niet onze bedoeling, van Ouddorp tot lOoltgensplaat elk dorp onder de loupe Ite nemen, hoewel het voor onze lezers Imissohien wel interessant zou zijn. De ■omstandigheden liepen nogal uit elkaar; ■Ouddorp is niet te vergelijken met Oude |Tonge en Dirksland niet met Stellen- dam. Aan de ene burgemeester werden veel hogere eisen gesteld dan aan de an- Idere, wat betreft de verschillende aspec- Iten van hun optreden. Maar dat neemt Iniet weg, dat bv. de burgemeester van lOuddorp, al is die gemeente er goed af- fcekomen, toch heel wat werk heeft moe den verzetten en dat de burgemeester wan Dirksland, die tevens burgemeester mn Herkingen is, eveneens zijn hele per- Joon heeft moeten inzetten voor dat deel |van zijn ambtsgebied en bovendien niet fci gebreke is gebleven al het mogelijke Ik doen om van de oase Dirksland een pentrum van hulpverlening te maken. ^ij gaan dan ook geen cijfer voor ge- prag en vlijt, voor wijsheid en tact uit- pelen aan al onze burgemeesters, of schoon wij nu wel zo langzamerhand pver voldoende gegevens beschikken om pat te kunnen doen. Niemand zal het ons ichter kwalijk nemen, wanneer wg hier Pen uitzondering maken voor burge meester Van Dijk van Oude Tonge. Hij peeft wel inzonderheid gestaan voor een povenmenselijke taak, niet alleen wat de Tiateriële dingen betreft, maar bovenal poor het ontzagUjk hoge dodencijfer in ftin gemeente, waardoor zulk een diep pagische situatie geschapen werd, te midden waarvan hij, aanvankelijk vrij- ^el alleen, leiding moest geven aan al patgene, wat noodzakelijkerwijze gedaan ™est worden. De positie der burgemeesters was dus Merdaad weinig benijdenswaardig. Zij Ptonden voor ontzaglijke moeilijkheden. Pe hulpverlening was in den beginne vrij paotisch en daarin moest coördinerend wden opgetreden. Er moesten besluiten fWi grote draagwijte door hen persoon- Wk worden genomen, al is er uiteraard |eel overleg geweest met hogere autori teiten, toen dit mogelijk werd. Dat er Fouten zijn gemaakt, ligt voor de hand. f'3 de beoordeUng van het optreden der Frgemeesters moet daarom rekening gehouden worden met de hoogspanning, ^aaronder zij moesten werken en bo- raüien dat dit moest gebeuren in een poogst verwarde situatie. Llii^'^ belangrijke vraag willen we Bteli verband hier aan de orde P eijen. Zoals men weet en zoals velen feeJvff^ "^en lijve ondervonden hebben, Ltn 1 burgemeesters over dicta- L ronale bevoegdheden. Zij hadden van tl"°Sere autoriteiten in Den Haag, met L "6 van de Commissaris der Koningin, berkt ""^^^f" is- vrijwel onbe- len R,-°^^°'*'» optreden ontvan- napht i'-* °P ë^°"d ■^an die vol- DetrpH "®°'^^=- zij evacuaties bevolen, het Lmt '^an het grondgebied der ge- fevap,,„V t>urgerij verboden, de re- I '*<=uatie geregeld op het tijdstip en op de manier, die zij geschikt vonden en veel meer andere zaken. Er heerste dus in die tijd in de meeste gemeenten van ons eiland een éénhoofdig bewind, dat hier en daar wat gematigd,werd doordat de wethouders werden ingeschakeld, maar dat in wezen strijdig was met on ze Grondwet en de Gemeentewet. Het is niet te verwonderen, dat uit deze abnormale gezagsuitoefening con flicten geboren zijn en zeer veel onte vredenheid is voortgesproten. Bij de be oordeling daaraan willen wij, om objec tief de dingen te bezien, op de voorgrond stellen, dat uit de aard der omstandig heden voortvloeide, dat het wettelijk be stuursapparaat niet voor de volle 100% kon functionneren. Afgezien nog van het feit, dat vele wethouders en raadsle den onbereikbaar waren, doordat ze vrij willig waren geëvacueerd, moesten bo vendien zo.veel ingrijpende beslissingen op korte termijn genomen worden, dat het samenroepen van een raadsvergade ring de zaken niet had bevorderd, maar getraineerd. De situatie was inderdaad zo, dat gedurende de eerste week of twee weken dat was in de diverse gemeenten verschillend noodzakelij kerwijze een buitengewoon grote macht in handen der burgemeesters moest wor den gelegd. In tijden van rampspoed kan dit nu eenmaal niet anders en het lijkt ons verstandig dit te erkennen. Niettemin kan de vraag gesteld wor den, op welke rechtsbasis deze speciale bevoegdheden der burgemeesters rustten Zijn deze alleen ontleend aan een op dracht van de Commissaris, c.q. van de Minister van Binnenlandse Zaken, of is ook daarvoor een wettehjke grondslag aanwezig geweest? Dit laatste is na tuurlijk mogelijk. De wetten voorzien meermalen in bij zondere omstandigheden. Het is nodig, dit uit te zoeken, omdat we moeten we ten, waar we aan toe zijn ,als later nog eens wat God genadiglijk verhoede bijzondere maatregelen nodig zijn. Som mige verordeningen waren zó ingrijpend, dat de burgers zich meermalen hebben afgevraagd vooral als ze het er niet mee eens waren of de burgemeesters daartoe nu eigenlijk wel bevoegd waren. In Zierikzee heeft zelfs een deel der burgerij de burgemeesters voor de recht bank gedaagd voor diens beleid inzake de evacuatie. Het komt ons voor, dat er van de zijde der autoriteiten rekening gehouden moest worden met het feit, dat het gedwongen verlaten van eigen huis en inboedel, het verbod om eigen gemeente en huis te betreden en te be wonen van zulk een buitengewone im portantie zijn voor ieder burger, dat der gelijke geboden en verboden toch zeker wel een degelijke rechtsbasis moeten hebben. We leven in een rechtsstaat, waarin ook bij abnormale omstandighe den elke burger de gelegenheid moet hebben, indien hij het met bepaalde be schikkingen niet eens "is, zijn recht te zoeken of althans te weten, waarop die beschikkingen rusten. Er zijn honderden burgers van ons eiland geweest, die wekenlang elke dag in figuurlijke zin uit hun vel zaten te springen, omdat bij Hellevoetsluis een IJzeren Gordijn" hing, dat hun de toegang tot huis en haard belette, terwijl zij van mening waren, dat er althans in enkele gemeen ten, nog wel één en ander te redden was. (Wordt vervolgd) -O- Maandag is het Ujk gevist van de ver dronken bakschiper, de heer Visser uit de Lemmer, werkzaam bij de fa. Bolt je Zn. aan het dijkherstel, waarvan we verleden week uitvoerig verslag gaven. Het lijk werd op het Haringvliet ge vonden en te Middelharnis opgebaard. Heden Dinsdag zal het naar de Lemmer worden vervoerd en aldaar ter aarde worden besteld. Van het Bevolkingsonderzoek door ,,Tuberova" verleden jaar op ons eiland gehouden kunnen thans de officiële cijfers worden gepubliceerd, die we in onderstaand staatje weergeven. Zoals bekend geschiedt dit massale onderzoek door Prov. verenigingen die dit werk in verschillende districten hebben verdeeld Goeree Overflakkee ressorteert onder het district Schiedam en draagt de naam „Tuberova". De kosten worden gedragen door subsidies van de gemeenten en vrijwillige bijdragen. In onderstaande tabel zijn de opkomst percentages van de verschillende ge meenten vermeld. Dit opkomstpercentage is op twee wijzen berekend: het zgn. bevolkings- percentage (het percentage onderzoch ten vgji alle inwoners) en het gecorri geerde percentage (het percentage on derzochten van diegenen, die in staat waren te komen: dus het aantal kinde ren beneden het jaar, zeevarenden, enz. van het inwonersaantal afgetrokken.) Onderzocht werden 28.216 mensen. Hiervan werden 593 of 2.1 terugbe- steld voor nader onderzoek. (Op Voor- ne en Putten 2%). Van de terugbestel- den hadden 44% geen afwijkingen bij nader onderzoek. (Op Voome en Putten 44%.) Hieruit mag geconcludeerd wor den, dat de „screening" op zeer constan te wijze geschiedt. Dubieus actieve tuberculose werd ge vonden in 0.38 o/oo. (Voome en Putten 0.33 o/oo.) Actieve longtuberculose in 0.670/oo.) (Voome en Putten 0.49o/oo). Rijksge- middelde lo/oo)- o S g a o u Middelharnis 5080 4123 81.1 92.7 Sommelsdijk 3729 3175 85.1 94.7 Dirksland 3017 2615 86.6 96.4 St. a. 't Haringvl 1309 1134 86.6 98.6 Den Bommel 2020 1721 85.2 92.6 Ooltgensplaat 3239 2806 86.6 96.9 Nieuwe Tonge 2187 1883 86.1 96.8 Oude Tonge 3102 2624 84.6 9V.3 Herkingen 1072 903 84.3 95.2 Melissant 2020 1343 66.4 90.8 Stellendam 1888 1659 87.9 91.2 Goedereede 1199 986 82.2 87.2 Ouddorp 4008 3244 80.9 88.4 Totaal 28216 Gevonden afwijkingen by het onderzoek op Goeree Overflakkee Tuberculose: Inactief 162, waarvan 26 bekend op C.B. Dubieus actief 11 Actief 19 Positief sputum 8 Aspecifieke longaf- vrijkingen 35 Longcarcihoom 2 Tumoren 10 Varia 22 Hartafwijkingen 30 Ziekte van Besnier Boeck 10 Het ligt in de bedoeling het bevol- kings-onderzoek om de drie jaar te her halen. Men heeft in eigen district on geveer, 2 jaar werk om rond te komen. Het is naar wij vernemen niet uitgeslo ten, dat het in de rampgebieden wordt vervroegd. Sedert enige tijd waren ten aanzien van de Verenigd Herv. Geref. Kerk te Parijs moeilijkheden ontstaan. Een door de laatstgehouden generale synode der Geref. Kerken in Nederland benoemde commissie die met deze VHGK corres pondentie in enge zin onderhoudt, gaf opdracht aan deze commissie deze moei lijkheden tot een oplossing te brengen. Naar wij vernemen heeft reze commis sie, bestaande uit de predikanten ds P. N. Kruyswijk te Ouderkerk a. d. Amstel ds. P. D. Kuiper te Sassenheim en ds. C. V. d. Woude te Leeuwarden, aan haar opdracht kunnen voldoen, zodat de moeilijkheden te Parijs zijn opge lost en een bevredigende oplossing is getroffen. Voor de kodende maanden, waarin vele toeristen wellicht Parijs zullen bezoeken, luidt de dienstindeling van de VHGK als volgt: Ie, 3e en 5e Zondag der maand: Temple de Bercy, due de la Lancettte, aanvang 15 uur. 2e en 4e Zondag der maand Temple de Charenten, ru Guerin Chareton, aan vang 15.30 uur. Als voorgangers treden op: dr. G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage 14 Juni; ds. F. J. Jonkhof 21 Juni (H. Avond maal); ds. C. Gilhuis, Geref. predikant te 's-Gravenhage-C. 28 Juni; ds. P. D. Kuiper, idem te Sassenheim 5 Juni en Ds. F. J. Jonkhof 12 Juli. De grote jaarlijkse zendingsdag, uit gaande van de Gereformeerde Zendings- bond in de Ned. Hervormde Kerk, wordt dit jaar gehouden op 6 Augustus in Driebergen-Rijsenburg. De samenkom sten duren van 10 tot ongeveer 3.45 uur. Ditmaal hopen te spreken: ds F. Kijf- tenbelt te Wierden (openingswoord), ds. H. A. van der S'looten te Wierden, ds J. T. Doomenbal te Oene, ds P. P. J. Mon ster te Katwijk aan Zee, ds D. J. van Dijk te St. Annaland oud-zendingspre- dikant (radio-uitzending om 2 uur), ds C. J. V. d. Graaf en ds P. Zijlstra te Vlaardingen, oud-zendingspredikant (sluiting.) In het voorlichtingsblad van de P.T.T. R.P.S. lazen wij over bij de ramp ver loren gegane spaarboekjes het volgende: De watersnood, welke zoveel verbijs tering in ons land en ook daarbuiten heeft veroorzaakt, heeft voor andere P.T.T.-diensten meer zorg en moeilijk heden veroorzaakt dan voor de R.P.S. De R.P.S. kreeg het enige tijd na de ramp druk met het afgegeven van du plicaatboekjes, omdat van honderden in leggers in het rampgebied het boekje was verloren gegaan. Vele door water en modder onbruikbaar geworden boek jes moesten worden vernieuwd. Aan aanvragen om een duplicaat is zo spoe dig mogelijk voldaan. Tragischer was de afdoening van de vele verzoeken om in lichtingen omtrent eventuele boekjes ten name van slachtoffers. Enkele personen, wier boekje kort voor de ramp was afbetaald, vroegen om een schriftelijke Verklaring van het be drag dat zij ontvangen hadden. Zij wa ren nl. dat geld kwijt geraakt. Onwil lekeurig dringt zich dan de gedachte op, hoe goed het is geld niet thuis te be waren, doch het op de spaarbank te brengen, waar het ook bij een grote ramp als die van 1 Februari veilig is. Is de ramp ook van invloed geweest op de verkeerscijfers van de R.P.S.? Op deze vraag is zo maar niet direct een antwoord te geven. Er zijn wat verzoe ken binnengekomen om bedragen naar het Rampenfonds over te maken en er is aan de postkantoren voor hetzelfde doel geld van boekjes opgenomen. De grootte van dit laatste bedrag is onbe kend, omdat nu eenmaal slechts weinig mensen aan de loketambtenaar medede len, waarom zij een bepaald bedrag op- neben. Wel kon worden geconstateerd, dat in totaliteit in Februari zelfs minder werd opgenomen dan men volgens het seizoen-patroon kon verwachten. Aan de andere kant is het zeker, dat verschillende inleggingen, welke onder normale omstandigheden bij de R.P.S. zouden zijn terechtgekomen, naar het Rampenfonds- zijn overgemaakt of dat vrijwillige „kortingen" op inleggingen zijn toegepast. Bekijken wij het dage lijkse verloop volgens onze spaarindi cator, dan zijn er slechts in de eerste week van Februari aanwijzingen voor deze opvattingen te vinden. De invloed -van de ramp op de inleggingen moet in die periode in de orde van grootte van 2 min liggen, waarmede tevens wordt aangeduid, dat deze slechts betrekke lijk gering is geweest. Onze Jan gaat naar school! 's Morgens is hij al vroeg wakker, hij kleedt zich vlug aan, gunt zich geen tijd om te eten, rent de deur uit, haalt z'n makkertjes op en al spelend en hol lend komt hij bij de school. Zie hem eens rennen tussen de 200 andere schoolkindertjes! Wat voelt,hij zich thuis! Daar gaat de bel. De school begint en met de pret is 't gedaan. Nu begint de 'ernst. Och, voor Jan is de ernst veel maar een pretje. Die sommen kent hij wel. Hij glundert als hij zijn bladzijde af heeft. Lezen doet hij zonder moeite en schrijven kan hij netjes, en als de juffrouw vertelt, hangt hij aan haar lip pen. Jan kent alleen maar blijdschap in zijn schoolleven. Wat is voor uw Jan of Jarmetje de lagere school een genot. Maar er zijn ook andere Jannen. Jan nen, die niet graag naar school gaan. Vandaag hebben ze hoofdpijn, morgen buikpijn en overmorgen weer schoolziek. Geen wonder! Jantje kan de stof niet aan. Het tempo gaat hem te snel en hij ziet, dat zijn klasse-genootjes het wel kunnen. Hij voelt zich dom en juist dat gevoel van het-niet-kunnen maakt dat 't steeds slechter gaat en dat Jantje zenuwach tig wordt. Opgeruimd is hij vaak niet. Hij is stil, vaak opstandig, ontstemd, wordt ondeu gend en ga zo maar door. Jantje past niet meer in de gewone lagere school. Het klassikaal onderwijs bezorgt hem steeds meer een minder waardigheidsgevoel. Geen dokter en geen drankje kan hier helpen, alleen overplaatsing op een school voor indi vidueel of hoofdelijk onderwijs. Daar leert Jan in de kleine kring van medescholieren (18 leerlingen per klas) zich aanpassen bij anderen. Daar onder vindt hij de blijdschap en vreugde, waar hij naar „snakte"; het deel uitmaken van een samenleving, waarin ook hij een plaats gevonden heeft. Hoe opvallend goed deze Jannen soms reageren als ze zijn overgeplaatst op een school voor individiueel ondervrijs, kan het best worden aangetoond met een voorbeeld. Kareltje komt op de school voor hoof delijk onderwijs. Zijn teruggetrokken en timide houding zegt ons: Laat me maar zitten, ik kan 't toch niet. Op de lagere school kon ik 't ook niet bolwerken, daar ben ik al „blijven zitten," dus: maak je maar niet te druk. Na enige dagen komt er enige teke ning in. Er valt op te merken, dat hij anders begint te worden. Hij wordt drukker en beweeglijker. Ja zeggen we, het gaat komen, hoor! Weet U waar de schoen wrong? Kareltje was zijn zelfvertrouwen op de lagere school kwijtgeraakt en dat be gint hij nu te herwinnen. Bemoediging en een „streekje" over zijn kuif had hij nodig. GESCHENK VOOR ROTTERDAMSE DIERGAARDE Dank zij het slagen van een gehouden opinie-onderzoek te Rotterdam, waar aan duizenden Rotterdamse Ibis-rokers hebben medegewerkt, werd een Ibis-kooi met Ibis-vogel officieel aan de voorzitter van de Stichting Rotterdamse Dier gaarde Blijdorp, Ir W. N. van Nooten, overgedragen door de heer L. A, A. van der Heyden, directeur van Louis Dobbelmann, Waddinxveen, Tijdens de Ijeschouwing van de maquette van de Ibis-kooi met Ibis-vogel, bij de officiële overdracht zien we van links naar rechts de heren Van Nooten, Sie- wertz van Reesema, directeur van de Diergaarde Blijdorp en Van der Heyden. Van onze weerkundige medewerker In de maandoverzichten, waarin men temperatuur, neerslag en andere weer- cijfers aantreft, wordt ook steeds mel ding gemaakt van het aantal uren zon neschijn dat is geregistreerd. Zit hier voor elke dag in De Bilt iemand met papier, potlood en een horloge op de uitkijk en noteert die onmiddellijk wan neer de zon begint en ophoudt met het schijnen, zo vroeg onlangs een lezer. Dit is niet het geval. Men heeft hiervoor een eenvoudig maar vernuftig apparaat uitgevonden, namelijk de „Campbell-Sto kes" zonneschijnmeter die het meest ge bruikt wordt. Op verschillende plaatsen in ons land is zo'n zonneschijnmeter opgesteld, al wordt in de overzichten vaak alleen De Bilt genoemd, omdat men aldaar onmid dellijk na het einde van de maand de gegevens heeft, terwijl de andere stati ons hun rapporten dan nog moeten in zenden, die in de Bilt moeten worden uit gewerkt. Men heeft in de eerste plaats 3en ruime open plek nodig, zodat de zon ook op de laagste dag van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat het appa raat kan beschijnen en ook in de win ter, wanneer de zon laag aaji de hori zon staat. De zonneschijnmeter ziet er als volgt uit. Een massieve glazen bol van ongeveer 10 cm doorsnee (lijkt veel op een grote glazen kogel, die bij het knikkerspel wel wordt gebruikt.) Deze glazen bol fungeert als brandglas. De zonnestralen die op de bol vallen, wor den door de bol op één punt gericht (het z.g. brandpunt). De glazen bol zit vast in een kle«xi en achter de bol bevindt zich een gedeeltelijk metalen oncdiulsel „voor zien van sleuven. Elke dag wordt er een zgn. stook in geschoven en zodra de zon begint te schijnen, brandt deze een spoor in het papier. De zonneduur kan dus aan de hand van de lengte van het brandspoor worden vastgesteld. Het eni ge werk hiermee is dan ook, dat de strook die in de sleuf wordt geschoven elke dag wordt vernieuwd. Aan het ein de van de maand kan precies worden berekend op hoeveel uren de zon heeft geschenen en ook hoeveel dagen er ver liepen zonder dat de zon zich heeft la ten zien. Het werkt dus precies als het brand glas, dat de kinderen wel eens gebrui ken om er bv. hun naam mee in de klomp te branden. Het K.N.M.I. heeft behalve in De Bilt op ongeveer 15 plaatsen elders in ons land een zonneschijnmeter opgesteld. Zo blijkt dat Mei in ons land gemid deld de zonnigste en December de som berste maand van het jaar is. Gemid deld bedragen deze cijfers over het ge- liele land voor Mei 220 uren en voor December 39 uren. MEI 1953 was wat het aantal uren zonneschijn betreft vrij normaal. In De Bilt scheen de zon op 219 tegen normaal op 215 uren. Van 14 tot en met 26 Mei kwam een warme periode voor met in Zodra hij maar eventjes iets goed deed, kreeg hij een pluimpje, een vrien delijk woord, mocht hij een plaatje plak ken in zijn schrift. Kareltje heeft zijn zelfvertrouwen herwonnen en goede, mooie vorderingen gemaakt, hij leest de krant en schrijft een brief, hij lacht en is blij. Kareltje is Kareltje van vroeger niet meer, en moeder pinkt een traan weg. Zij is blij, dat hij de school voor indivi dueel onderwijs heeft bezocht, zoals wij onze „Prinses Irene-school" te Middel harnis hebben. (Zie advertentie.) peratuur op 16 dagen onder normaal. Er werd in De Bilt een vorstdag waar genomen, hetgeen na 1952 in Mei niet weer was voorgekomen. De hoogste temperatuur bedroeg in De Bilt 28,4 op Tweede Pinksterdag gemeten, de laag ste 1,9 op 11 Mei waargenomen. De ge middelde etmaaltemperatuur bedroeg 12.9, normaal 12,6 gr, C. Op de meeste plaatsen viel te weinig regen. In Den Helder, Vlissingen en Maastricht 33. De Bilt 28 en op het vliegveld Eelde 40 mm. Normaal valt er in Mei ongeveer 55 mm in het midden en 40 mm in het noord westen van het land. Ook de laatste da gen van Mei waren guur en koud, zodat het een bloeimaand is geweest met gro te temperatuurtegenstellingen. De Bilt 6 tegen normaal 3 zomerse da gen. Toch lag de gemiddelde etmaaltem- sterftecijfer in Nederland b^na het laagste ter wereld Ook dit jaar is weer een daling vdri het aantal nieuwe gevallen van tubercu lose waar te nemen. In 1952 werden in totaal 13.836 nieuwe patiënten geregi streerd, hetgeen betekent, dat er een daling is geweest van 5.7%, In 1951 was er een daling van 8,9%, zodat de ver mindering van de nieuwe gevallen in 1952 geringer is geweest dan het vorige jaar. Een vergelijking met het vorige jaar toont aan, dat de geringere daling van 1952 voor een belangrijk deel wordt veroorzaakt door het grotere aantal nieuwe lijders aan andere vormen van tuberculose dan longtuberculose. Hier immers is een toeneming van 11% (208 gevallen) waar te nemen. Men mag hier uit evenwel niet concluderen, dat er in ons land een toeneming is van deze an dere vormen van tuberculose. Het is waarschijnlijk, dat de andere vormen van tubeculose meer dan voorheen voor on derzoek naar de consultatiebureaux wor den gezonden. Dit wordt vermeld in het orgaan van de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose. Het aantal nieuwe gevallen van longtuberculose is in 1952 met 8% (1046) verminderd. Het blijkt, dat niet alle provincies tot deze daling hebben bijgedragen. In Drente werden in 1952 198 patiënten meer in geschreven, in Gelderland 128, in Utrecht 10 en in Limburg 63. In het bij zonder dient de aandacht te worden ge vestigd op de provincie Drente. In twee jaren is daar het aantal nieuw inge schrevenen verdubbeld. In 1950 werden 313 nieuwe lijders aan longtuberculose ingeschreven en in 1952 niet minder dan 602. In de meeste provincies is de daling gering geweest en slechts enkele pro vincies vertonen een belangrijke daling. Het zijn Overijsel met 354 minder inge schreven lijders aan longtuberculose en Noordbrabant met 343. Van de grote steden geeft alleen Amsterdam met 372 een sterke daling te zien. Het percentage van het totaal nieu we lijders bedroeg 13.5 per 10.000 inwo ners van de gemiddelde gevolking. 12.3 per 100.000. De sterfte aan tuberculose is in 1952 weer lager geweest dan in 1952 en be droeg 12.3 per 100,000 inwoners (1276 sterfgevallen). In 1951 stierven er 1657 personen aan tuberculose (16.1 per 100.000). Hiermede heeft de sterfte aan tuberculose een peil bereikt, dat bijna het laagste is van de wereld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1