Zandbak gekapseisd op het Haringvliet Feestdag voor de Geref. Kerk te Middelharnis Marktberichten Plaatselijk Nieuws CHB. WEEKBLAD OP GEKEFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZülD-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ds G. C. Muntingh van Bergentheim werd aan zijn gemeente verbonden „'Een dozniné is een stem, xneer niet!" De intrede Toespraken Dankwoord 5chmmme^B. Opvarende uit de Lemmer verdronken ■Woensdag.3 Juni 1953 No. 2209 RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: t 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Zondag 31 Mei was het voor de Geref. Kerk te Middelharnis een blijde dag, de ieuwe predikant Ds G. C. Muntingh van Bergentheim (O.) virerd in de morgen- ienst bevestigd en des middags aan zijn gemeente verbonden. Er was in beide iensten een fUnke opkomst; er waren met de familie van de nieuwe predikant -en twintigtal vrienden overgekomen om deze gebeurtenis mee te maken. In de morgendienst werd Ds G. C. untingh bevestigd door zijn' vriend Ds F. Schiebaan van de Krim. Deze had t tekst Haggai 2 van vers 1015 met t tliema: ,,De reinheid van Christus est". Hij bepaalde zijn gehoor bij 1. de akte van de reinheid; 2. de kracht n de onreinheid; 3. de triumph der ge- de. Deze predikatie werd met grote aan- cht beluisterd en nadat het plechtig a ik, van ganser harte" door de kerk- imte klonk, werd de nieuwe herder egezongen de zegenbede uit Ps. 121 ei'S i. Des n.ni. 3 uur had de intrede van de 'euwe predikant plaats. Was er des orgens een flinke opkomst, des mid- waren alle plaatsen ook de gaan- erijen tot de laatste toe bezet. Er wa- en tal van afgevaardigden, allereerst an de eigen kerken uit het eiland, ports van de Herv. Kerk ter plaatse der wie Ds Goedhart; vaji de Chr. Ger. erk en de Geref. Gemeente. Van het agelijks bestuur van de gemeenten Mid- elharnis en Sommelsdijk waren aanwe- 'g Burgemeester Rijnders en Weth. v. ck; weth. Ie Comte en de beide secre- rissen. (Weth. Dijkers was uitstedig). ok was tegenwoordig de vorige predi- ant Ds F. A. Zeilstra. Ds Muntingh op de kansel gekomen prak het votum en de zegen uit en liet 'ngen Ps. 108 1 en 2. Na het uitspre- en van de geloofs belijdenis werd Ps. 7 gezongen. Vervolgenslas Z.Eerw. oh. 3 22—36 Statënvert.Ter inlei- 'ng c'p het gebed werd gezongen Ps. 1 12. Als tekst voor dit uur had spreker ekozen Joh. 3 36. „Die in de Zoon elooft heeft het eeuwige leven; maar 'e de Zoon ongehoorzaam is die zal het ven niet zien, maar de' toorn Gods blijft p hem." „Zo heeft het de Koning der kerk be- agd mij te verbinden als predikant aan eze gemeente," zo begon Ds Muntingh "n inleidend woord op de predikatie. it hebben wij ootmoedig te belijden de Koning der Kerk plaatst zijn die- "ren waar Hij wil." We hebben te ge ven dat dit nodig was; voor U die mij ntvangt en voor mij die tot-IJ ben ge nden. Als we dat niet geloven, staat les op losse schroeven. Het werk des eeren dient erkend te worden. Dan aan- aardt IJ mij uit Zijn Hand en ik aan- aard de arbeid met blijmoedigheid. Misschien is men gespannen te weten, oe ik nu het werk zal aanpakken. Wie enkt, dat ik dat zal uiteenzetten heeft et mis. Een predikant is geen eldheer, de veldheer is Jezus Christus, ok geen koning, die een program van tie ontvouwd. Ónze Koning is van Is- ëls God gegeven. Een dominé is een em, meer niet. Zijt gij Elia? vroeg en aan Johannes de Doper Neen. Zijt ij een profeet? Neen. Wat dan? Een em des roependen! Zulk een stem wil zijn riep spr. uit en onder U alleen erkondigen Jezus Christus en dien ge- uisigd. Het thema van deze predikatie was: et geloof in de Zoon levensvoorwaar- e. Stilgestaan werd bij 1. In de zoon et eeuwige leven; 2. buiten de Zoon de uwige toorn. Vooraf werd gezongen S;_ 138 1, 2 en 3 en gecollecteerd. Spr. zette eerst uiteen hoe de mens an het leven hangt. Dit weet de duivel "k, hij zegt: huid voor huid en al wat mand heeft, zal hij geven voor zijn le en. Al is men arm, oud, al lijdt men pijn e mens vidl leven! Men huivert van de ood. Spr. beschreef verschillende ang- en voor de dood, de vrees voor de hel, st zijn in de eeuwige pijn. Als er een rum gevonden werd om de dood op te «en, zou de mens uitbundig zijn van eugde zei spr. En misschien ook niet, en zou het eerst nog eens vrillen af- ken. 's-Heeren Woord komt al eeuwen tot dat er Iemand is, die de dood op- «t. Jezus Christus heeft de dood ver- onden tot overwinning. Hij is de Heer an de dood. Wie dus angst heeft voor TO moet tot Jezus Christus gaan. _Wat dat kost? Dat kost alles zei spr. ^'■P U me tegen dat Jesaja het esenteert „zonder prijs en zonder geld dat is ook zo maar er wordt toch gevraagd, n.l. geloof. Het is te ver- ijgen op conditie van geloof en geloof Het geloof is dus belangrijk. =t geloven aan, maar geloven in Jezus onih ^P^- verklaarde dit met een wdeeld en haalde een kerkvader aan, ^5f',?^'- wie zich iedere dag opnieuw ei' Zijn opzicht onderwerpt, iedere dag ^zonden betreurt, en zich dan in ge- laat opnemen, die gelooft. Wie ge- vpn weggeven, hij moet zijn y Jez,us geven. '?°'^t geloven in een Man, die een 'duizend jaar geleden geleefd heeft eken ^^bt. Waar de geschled- aare terloops van vertellen, «van alleen de Bijbel spreekt. Die gekruist is, Zich heeft laten leegbloeden, in het graf gegaan is, opgestaan, opge varen; is en ter rechterhand Gods is! Hij bestaat, Hij is er, je moet in Hem, niet aan hem geloven zei spr. En die in Hem gelooft heeft het niet krijgt maar heeft het eeuwige leven. Als U het hier niet krijgt, krijgt U het nooit zei spr. Is er zekerheid? Die in de Zoon ge looft behoeft niet te twijfelen; het staat in de Bijbel, ieder kan het zich voor ge zegd houden. U moet het hier weten, want waar de boom valt, daar blijft hij liggen. De Gereformeerden worden wel eens voor licht" aangezien; niets is minder waar, zij maken er ernst met die zaken, zij willen het hier weten. Wat is het eeuwige leven? vroeg spr. Een kort deel dat beslist op een on eindig deel, aldus defineerde spr. dit, doorsneden met de doodsrivier. De dood kon de in Jezus Christus gelovende niet vast houden, voor hem is de dood een tunnel naar het eeuwige leven omdat Christus de dood heeft overwonnen. Het eeuwige leven begint hier al; het is ge loofsgehoorzaamheid, een leven in de gunst Gods. Het betekent God kennen en van Hem geken,d zijn. Een vertrou welijke omgang met God, die in de he mel in volkomenheid zal zijn. God is toch uw Vader in Jezus Chris tus? vroeg spr. zijn gemeente. Heel ons leven dient in dankbaarheid Hem gewijd te zijn. In ellendekennis tot en met, maar ook in de verlossing. Dat moet U ge loven! En uit dat geloof leeft U .in de dankbaai'heid. Als we dat niet doen ,,komt" niet, maax „blijft" de toorn Gods op ons! De Zoon eist restloze overgave. Hij is geen God dat Hij liegen zou, dan geeft hij het eeuwige leven. Zijt gij gedoopt? Dat is meer waard dan honderd duizend gulden zei spr. Gaat met die Doop naar God, in het geloof zult gij het eeuwige leven ontvangen. Als je niet gelooft, is het uw eigen schud, dat U verloren gaat. Spr. wilde oproepen tot geloof in Je zus Christus en hoopte een staand leger voor Hem te vinden om zich in Zijn dienst te stellen en de God des hemels zal het ons doen gelukken. Spr. besloot met: „Hem de eer tot in der eeuwig heid." Nadat gezongen was Gezang 27 1: Nooit kan 't geloof te veel verwachten," richtte de praeses van de kerkeraad de heer Joh. P. Nieuwland zich tot Ds Muntingh en verwelkomde hem namens de gemeente. Hij bracht dank aan de Heere, dat na de emeritering van Ds Zeilstra de vacature zo spoedig was ver vuld, memoreerde hoe op 31 Jan. het be roep was aangenomen, waarop 1 Pebr. de ramp volgde, waarbij Ds Muntingh zich direct had ingezet om contact te krijgen en veel voor de gemeente had gedaan. Hij wenste hem een zegenrijke arbeid toe, beval ook de jeugd en de verenigingen in zijn hoede aan en bad mevrouw Muntingh en hét gezin Gods zegen' toe. Staande verzocht hij de ge meente te zingen Ps. 134 3. Ds lioosman van Stad aan 't Haring vliet sprak een welkomstwoord namens de classis Brielle. Burgemeester Rijnders was blij het feest in deze gemeente mee te maken en riep Ds Muntingh een welkom toe namens de burgerlijke gemeente. Hij schetste hoe de taak van de kerk en de Chr. Overheid wel onderscheiden maar vlak bij elkaar ligt, beiden hadden een opdracht van God en spr. hoopte dat men elkaar op dit brede terrein zou ontmoe ten. Vooral op het terrein, om te arbei den onder hen die aan de zelfkant van het kerkelijk verband staan. Hij sloot zich aan bij de gezongen zegenbede en hoopte dat Gods zegen op zijn arbeid zou rusten. Ds Los van Stellendam was blij dat de vacature te Middelharnis zo spoedig voorzien was en ds Muntingh uit het ver re Overijssel naar het barre Flakkee was gekomen. Hij hoopte dat zijn komst een goede tijd voor Flakkee zou bren gen en hij hier .zegenrijke arbeid zou mogen verrichten. Tenslotte werd het woord gevoerd door de bevestiger, Ds Schiebaan die Ds Muntingh wees op de rijkdom van het zo kort geleden Pinksterfeest en drukte de hoop uit dat hij door die Geest het program ten uitvoer mocht bren gen en een boodschap brengen, die in de gemeente aanslaat. De Muntingh bracht dank aan de spre kers: aan de bevestiger en aan gemeen te en kerkeraad voor de ontvangst. Ook sprak hij Ds Zeilstra toet de classis broe ders, en burgemeester Rijnders. Hij bad ook hem in zijn ambt Gods zegen toe en zeide de voorbede voor de Overheid niet te zullen nalaten. Ofschoon de afgevaardigden van de kerken niet hadden gesproken hoopte hij dat zij elkaar tot een hand en voet zou den zijn. De Kerk diende een te zijn, maar dit scheen in deze bedeling niet anders te kunnen. Als we in gebroken heid leven, laten wij elkaar niet verket teren zei spr. Hij bad deze broeders Gods zegen toe; als Kerk zoeken we alleen de eer en de heerlijkheid van Jezus Chris tus. Tenslotte dankte hij de broeders en zusters uit zijn vorige standplaats, dat zij dit feest met hem hadden willen vieren. Hij deed dit slechts met een enkel woord daar zijn gemoed vol schoot. Na het dankgebed werd staande ge zongen Ps. 72 11 waarna de zegen op de gemeente werd gelegd. In Rehoboth naast de kerk werd door afgevaardigden en gasten nader kennis gemaakt en de thee gebruikt. Bergentheim was de eerste gemeente van Ds Muntingh waar hij 5 jaar ge staan heeft. In de classis Hardenberg was hij de topman in het Evangelisatie werk; hij werd, toen de scheiding kwam met de beweging van art. 31 predikant op artikel 8 D.K.O. Met een kleine groep bleef Ds Muntingh over; het kerk gebouw kwam aan de scheidenden op art. 31, zodat er een nieuw kerkge bouw moest gebouwd. Hierop heeft Ds Muntingh een kruis laten plaatsen met neon-verlichting, dat van heel ver te zien was. Vóór zijn predikantschap was Ds Muntingh procuratiehouder te Am sterdam. Hij is gehuwd en heeft een gezin met .vijf kinderen. AARDAPPELBEtJBS ROTTERDAM, 1 Juni. Klelaardap- pelen 35 mm opwaarts: eigenheimers 20, alpha's 15, furore 20, rode ster 20.—. Voeraardappelen 3.Prijzen bere kend per 100 kg. en op de handelsvoor- waarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagen, schip of auto. GRAAJSTBEURS ROTTERDAM, 1 Juni. Binnenland se granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam)Tarwe naar kwa liteit 26^28.25. Voedergranen met wei nig aanbod en voor gerst en haver iets beter; zomergerst 26.50^27.50, grove daarboven; haver geschikt om te punten tot 28; overige tot 26; rogge 27.50 28; mals geschoond 3132.50. Peulvruchten kalm: groene erwten 35—51; schokkers 4057.50; bruine bonen niet meer genoteerd. VEEMARKT ROTTERDAM, 1 Juni. Veemarkt. Aan gevoerd 1463 dieren, w.o. 853 vette koeien en 610 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.88—3.05, 2.72—2.82, 2.252.45; varkens lev. gew. 1.88, 1.86, 1.83. Aanvoer vette koeien kleiner met levendige handel en wat stijver in prijs. Prima's boven notering. Varkens aan voer iets minder, handel vlot en even hoger in prijs; enkele prima exemplaren boven notering. MIDDELHARNIS Burg. Stand over de maand Mei 1953 Geboren. Aren Pieter, zoon van J. L. Vroegindeweij en J. Jordaan, wonende alhier Oudelandsedijk 21; Adriaantje dochter van H. Kik en J. Aupperlee, wo nende alhier O. Voorgors 20; Johannis Simon, zoon van J. Kamp en J. J. van der Mast, wonende alhier Steneweg 51; Marrigje Martine, dochter van M. L. v. Splunter en M. Bloemendaal, wonende al hier Westdijk 60; Hendrik, zoon van J. Krijtenberg en L. van Heemst, wonende alhier Gel. Corn, straat 2; Huibrecht Gerrit, zoon van M. van der Veer en B. Zoon, wonende alhier Steneweg 39; Adri- ana Stijntje Pieternella, dochter van M. Noteboom en C. A. van den Nieuwen- dijk, wonende alhier Nieuwstraat 29; An na Pieternella, dochter van L. Kievit en J. HoUeman, wonende alhier Kaaidreef 25; Arendje Leentje, dochter van D. Vroegindeweij en E. van Wezel, wonen de alhier Hobbemastraat 41; Huibertus, zoon van H. Bechtum en D. Overweel, wonende alhier Voorstraat 43; Jacob, zoon van I. Driesse en A. van den Nieu- wendijk, wonende alhier Emmalaan 17. Overlijden: Jannetje in 't Veld, oud 76 jaar, wonende alhier, echtgenote van A. Keijzer; Adrianus van der Ham, oud 78 jaar, wonende alhier, gehuwd geweest met A. V. d. Have; Hendrik Cornells v. Griethuijsen, oud 85 jaar, wonende al hier, echtgenoot van D. A. Voorwinden; Maria Lodder, oud 83 jaar, wonende al hier, echtgenote van Abr. Verhage; Jan van der Stad, oud 85 jaar, wonende al hier, gehuwd geweest met J. v. d. Sluis; Adriaantje Polder, oud 30 jaar, wonende alhier, echtgenote van M. Vroegindeweij Jaimetje Zeedijk, oud 73 jaar, wonende alhier, ongehuwd. Huwelijken: C. L. van Gulik, oud 27 jaar, administratief ambtenaar, wonen de te Beverwijk en W. de Pijper, oud 26 jaar, winkelbediende, wonende alhier; P. V. d. Sluis, oud 24 jaar, agent van politie, wonende te Rotterdam en Adr. Schol, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Middelharnis; Adr. van Heemst, oud 24 jaar, bankwerker, wonende te Ridder kerk en L. den Engelsman, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Middelharnis; S. Flohil, oud 32 jaar, kantoorbediende, wonende te Rotterdam en J. M. Tiele- man, oud 25 jaar, winkeljuffrouw, wo nende te Middelharnis; KI. van den Hoek oud 23 jaar, landarbeider, wonende te Dirksland en Petr. Appel, oud 22 jaar, werkster, wonende alhier; A. Boeter, oud 50 jaar, metselaar en: Adr. Driesse, oud 29 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Middelharnis; Johannis van Groningen oud 23 jaar, automonteur, en W. W. E. Blok, oud 22 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Middelharnis. DIRKSLAND A.s. Donderdagavond 7 uur zal ver gadering worden gehouden voor de le den van de Ger. Gemeente. Mededelingen zullen dan worden gedaan aangaande de komst van Ds van Gilst van Elspeet in verband hiermee zal het boekenruilen der J.V. „De Zaaier" Vrijdagavond plaats hebben. HERÏQNGBN Ernstig ongeluk. Gisterenavond heeft te Herkingen op de Molendijk een ern stig ongeluk plaats gehad. Het vijf-jarig zoontje van de fam. Joh. de Geus, die in het zand aan het spelen was, stak spe lenderwijs de straat over. Juist naderde een lege zandauto van de fa. Oosterwijk, waardoor het kind door de auto gegre pen werd en de achterwielen over de borst heengingen. In ernstige toestand moest het jongetje met inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis worden ver voerd. Zijn toestand is nog steeds cri- tiek. Ouders, waarschuwt uw kinderen voor het steeds drukker wordende zware ver keer! De heer L. Verweij met verloofde ge zeten op een motorrijwiel, kwamen j.l. Zaterdagavond in botsing met de auto bestuurd door de Veearts uit Dirksland, met het gevolg dat de motor licht werd beschadigd, en de heer V. met een ge kneusde knie en de verloofde met de schrik huiswaarts kon keren. STELLENDAM De gehouden collecte in de Ned. Herv Kerk voor de Inwendige Zending heeft 150.57 opgebracht. NIEUWE TONGE Voor groepsbezoek aan de tentoon stelling te Nieuwe Tonge gelieve men zich tijdig van te voren aan te melden bij de leiding p.a. „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge. DEN BOMMEL Gemeenteraadsverkiezing. Op 3 Juni a.s. zal in de gemeente den Bommel candidaatsstelling plaats hebben voor de verkiezing van de leden voor de gemeen teraad. Op 22 Juli zal de verkiezing '//orden gehouden. STAD AAN 'T HARINGVLIET De beroepen predikant Ds Lindenberg van Beekbergen zal heden Dinsdag een bezoek brengen aan de gemeente. Bliksem ingeslagen. Tijdens het on weder dat Maandagmorgen over deze gemeente ging sloeg het licht in bij dhr Tammer. De schoorsteen stortte naar beneden. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. In de jachtige, haastige tijd die wij beleven kan het woord „geduld" zo zachtjesaan wel uit de woordenboeken worden geschrapt. Er is bijna geen ge duld meer om eeiK iets geduldig te doen en de geduldigen worden niet meer ge duld. Het is alles maar jakkeren en haas ten. „Even" dit en „even" dat. De njens is door de ver doorgevoerde mechanisa tie zelf een halve machine geworden. Ik hoorde eens een predikant zeggen: „we leven niet meer, maar we worden ge leefd." Zo is dat. We worden meege sleurd door de geest van de tijd in steeds sneller vaart. En al klampt men zich krampachtig aan het oude vast, er komt een tijd, dat het verzet breekt en we worden ook meegevoerd in de dolle maal stroom van het haastende leven. De groenteboer die twintig jaar geleden nog rustig met de kruiwagen zijn klanten bezocht, snort nu met een motorcarrier langs de weg. De slager, die toen zijn spieren ontwikkelde aan het handworst- machien, draait nu het knopje om en het vlees wordt electrisch in gehakt omge zet. Kwam toen „Joap van Bert" niet elke dag heel gemoedelijk van Stad aan 't Haringvliet naar Menheerse met de hittekar om zijn pakjes af te halen en de boodschappen voor de Stadtenaars uit te voeren Wat had die man een zee van tijd om rustig over allerlei dingen na te denken, wanneer zijn hitje over de Stadse dijk sjokte. Maar ook aan zijn mijmeringen kwam een eind, toen zijn hit de laatste reis maakte en hij een Fordje aanschafte. Hij had er niets mee op, maar de Stadtenaars wilden vlugger hun boodschappen thuis hebben en Jaap moest op de gevorderde leeftijd leren chaufferen. Toen was het gedaan met zijn mijmeringen en had hij alle aan dacht nodig om op de dijk te blijven. Zo is het met alles en iedereen gegaan: spoed, spoed! Om nog enig geduld te leren oefenen moet men in het ziekenhuis terecht komen. Of op het postkantoor te Middelharnis. Schrammetje moet daar ook een enkele keer wel eens zijn, en dan valt het hem op, dat het er daar nog even rustig toegaat als een kwart-eeuw geleden. Door verschillende lezers werd mij gevraagd, daar eens de aandacht op te vestigen. Wie haast heeft, moet daar zelf niet heengaan, want een half uur of drie kwartier wachten behoort er heus niet tot die zeldzaamheden. Daar kan )e. omgeslagen zandbak, waarmee het ongeluk geheurde voor de haven van Jtliddelharnis. De sleepboten pogen de hak in gewone stand te trekken. Op het Haringvliet, vóór de haven van Middelharnis is druk beweeg van zand- zuigers, drijvende zandbakken en sleep boten van de fa. Boltje te Zwolle om het zand dat uit de rivier wordt gehaald aan te voeren voor het nieuwe dijkli- chaam aan de Van Pallandtpolder. De zandbakken die hun lading bij de zandzuiger innemen, worden getrokken door een sleepboot en zijn meest met twee koppen bemand; een roerganger en een dekknecht. Zaterdagmiddag stond er een flinke Noorderbries en er liep een flinke stroom op het Haringvliet, waarbij een van de ze diep geladen zandbakken, midden op de rivier is gekapseisd. Het ongeluk speelde zich in een on deelbaar ogenblik af; de bak ging on derste boven, loste de lading en bleef omgekeerd drijven op de luchtledige zij wanden. Een van de opvarenden die aan de hoge kant zat, de bakschipper P. Vhg uit de Lemmer, wist zich op de omge slagen bak te werken, waardoor hij het leven] redde. Hij kon op de langszij va rende sleepboot overstappen. De andere opvarende, de 47-jarige R. Visser, even eens uit de Lemmer, die toen het ongeluk gebeurde aan de lage kant zat, werd door de zuiging van het water meege sleurd en was niet meer te vinden. Men heeft de bak naar de wal gesleept (zoals men op de foto ziet) en door kloppen nagegaan of de vermiste zich misschien onder in de bak bevond. De klopsignalen bleven echter onbeantwoord De man is dus, naar voor vast kan worden aangenomen, op de aldaar 20 m diepe rivier verdronken. Sleepboten heb ben een tijdlang de rivier afgezocht, doch tevergeefs. Later heeft men in de bodem van de bak een gat geboord om zo binnen in het vaartuig te komen, maar het slachtoffer is niet gevonden. Alleen een klomp, die in de besloten ruimte dreef. Op de foto ziet men de omgeslagen bak in de luwte vlak bij de haven van Middel harnis, die men met drie sleepboten poogt in zijn gewone stand te trekken. Dit bleek echter onmogelijk te zijn. Men zal nu een kraan moeten laten komen om de zandbak te lichten. Het tot heden nog vermiste slacht offer is gehuwd en vader van een kind. Bij het herstelwerk aan de dijken zijn met deze diep geladen zandbakken reeds meerdere ongelukken gebeurd. De stroom op de rivier is sterk en ver raderlijk; komt zo'n diep geladen bak bij flinke wind dwarsstroom te liggen, is het gevaar van kapseisen groot. Minder zwaar beladen, zou het gevaar aanmer kelijk verminderen, de man achter het loketje natuurlijk niets aan doen, want hij doet z'n uiter ste best om de mensen zo vlug mogelijk te helpen. Hij kan er zich hlets van aan trekken al staat de wachtkamer vol met klanten. Duizenden guldens glijden er door zijn handen en Schrammetje heeft bewondering voor deze ambtenaren als 's avonds hun kas steeds tot de laatste cent klopt. Ik heb er laatst eens ge staan, toen er nog een tiental klanten vóór me waren. Met de eerste vier, vijf, schoot het nog wat op, maar de rest, nou, dat duurde wat! 'n Meneer bood een achttal girobiljetten aan en legde een stapel bankbiljetten neer, waar je stil van werd. Minutenlang flapperden de voddige papiertjes door de vaardige en vlugge vingers van de ambtenaar, die daarop zijn klant weer aan een massa postzegels moest helpen. Dan was er nog ©en cheque te incasseren en al met al ging er een kwartier mee gemoeid. De dame, die toen! aan de burt was vroeg om een spaarbankboekje. Daaraan zaten ook heel wat formaliteiten vast en toen ze na nog wat wissewasje eindelijk plaats maakte voor een ander waren er weer achtttien minuten verstreken. Ben oude baas bood een pakket ,aan voor Afrika en had. er heel gewoon maar een post- pakketkaart voor het binnenland aange bonden. Dat gaat zo niet, zei de ambte naar. Daar moeten vier formulieren voor ingevuld worden. „Da's de moeite nog al waerd", zei de oude. „Kan joe m'n daer es even an helpe, want ik hewwe geen verstand van die diegers, oor!" „Ik heb geen tijd, vader, zei de ambtenaar, maar het hopeloze gezicht van grootvader, die een pop naar z'n kleinkind in het land van de mielies en doringbomen wou stu ren, vertederde z'n' hart en als de wind vloog z'n' pen over de papieren. ,,Wat kost die pop?" „Dat weet ik niét, oor, want groatje heit 'n gekocht, 't Is nogal brutaal van je om daer nae te vraegen; je heit 'r eigenlijk niks mee te maeken!'" ,,Ja, maar het moet op 't formulier zie je", verduidelijkte de amb tenaar. „Nou, 't is er wel eên van twin tig gulden, zoa nae weet ik 't wel." ,,Zo, zo, nou goed dan. En nu moet U vier keer Uw naam zetten". „Ei, ei, dat wil nog al wat zegge; mar dan mo'k eerst m'n fokke 's opzette, oor". Na veel gegrabbel in alle zakken kwam de bril voor den dag en beverig zette opa vier keer z'n naam. „Zoa, da's' dat, in noe nog betaele; 'oeveel is 't?" „Vier gulden veertig, alstublieft'". ,,Da's kittig veul voor zo'n poppe, kan 't niet voor vier- negen-en-doartig grapte de oude. Ein delijk was de transactie afgesloten en schoof de ouwe baas weg. Weer tien mi nuten om. Ondertussen was de schare wachtenden allengs aangegoeid. Tot overmaat van ramp in dit geval van wachttijd drong er een meneer naar vo ren, die een telegram aan te bieden had. Dat was de klant, die in feite achter de pakketman volgde teveel. „Ho, ho, dat gaet 'r zoa niet, ik bin an de beur- te," beet hij die meneer toe. ,,Ja, maar ik heb een telegram, waar haast bij is," zei de meneer beleefd. ,,Daer hew' 'ik niks mee te maeken, wiele hewwe oak haest. Ik stae hier al meer as 'n half ure. Beurte is beurte, oor. Die overlan- ders dienike mar dat ze aoles magge doeë!" De loketambtenaar nam het voor de meneer met zijn telegram op. Aan bieders van telegrammen en expresse stukken gaan desgewenst voor, zei hij en pakte het formulier aan. Daarna kon de grimmige baas zijn postzegels kopen, een aangetekende brief aanbieden, wat geld van zijn spaarbankboekje opnemen en waren er weer royaal acht minuten verstreken. Een andere meneer, die ach ter m'n rug stond moest met zijn auto naar de overkant. Hij verliep de door hem bedoelde boot, omdat hij te lang wachten moest Ja, het is wel een beetje te erg. Wachten is winst derven," zei de oude Henry Ford en dat kan het wachten op een postkantoor ook zijn. Is daar nu niets aan te doen? Op een kantoor zoals Middelharnis komt het Schrammetje voor, dat er toch wel permanent twee loketten open konden zijn. In elk geval op de drukke uren. Het lijkt me ook niet overbodig, dat het kantoor de hele dag open is. Tal van mensen, die tussen de middag nog even naar 't postkantoor zouden kunnen, vi'nden de deur gesloten. Dat is jammer en het past niet meer in het kader van onze gejaagde tijd. De tijd van de postmensen schijnt erg kostbaar te zijn, want ik heb meermalen een vreemde meneer op 't postkantoor ge zien, die met het horloge in zijn hand al de bewegingen van het kantoorper soneel gadesloeg. Of een die met de be stellers meeliep om precies op te meten hoelang een bestelling duren mag. Het gaat daar blijkbaar bij de voetstap af. Schrammetje zou daar ook wel eens graag zo'n horloge-meneer bij de wach tenden zien staan. Want ook van die mensen is de tijd even kostbaar als van de postkantoorambtenaar. Ik geloof, dat hij gauw tot de conclusie zou komen, dat er een mannetje bij moet. 'n Cent op 'n postzegel er bij en de zaak is oké. En dan liefst zo vlug mogelijk! SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1