Gemeenteraads verkiezingen Welke kansen biedt de emigratie vandaag de dag? FRUITCENTRALE B. VAN DER VEER Vee - schenking van Doetinchem aan Middelharnis - Sdmmelsdijk Plaatselijk Nieuws Jaargang Wöen'saag 20 Mei 1953 Nö. §2ÖS CHE. WEEKBLAD OP GEBEFOEMEERDE GRONDSLAG VOOE DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ï;r was eens Emigratie naar Rhodesia naar de Verse Champignons Asperges -^ Nieuwe aardappelen Aardbeien -^ Bloemkool, Worteltjes -^ Kijsttafel-producten Vraagt onze vers gesneden SOEPGROENTEN (Vrijdags en Zaterdags). Westdijk 36 - Middelharnis Telefoon 2682 Uitdeling Donderdag en Vrijdag a.s. Geen aftrek bij de schade uitkering Veiling van nieuwe aardappelen Algraving oude dijk bij Herkingen Dienstregeling R.T.M. 5chrammetj\ Asbest thans belangrijker dan goud CANTINE^HULP RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VencbQnt tweemaal pei week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Btl contract speciaal tarief. Aanstaande Woensdag 27 Mei heb ben we de gemeenteraads-verkiezin- gen. Bij vorige verkiezingen zat er tegen die tijd meest een beetje span ning in bet publiek, maar dat is thans jjiet te bespeuren. Dit is wel hoofd zakelijk daaraan te wijten, dat bijna het gehele rampgebied voor verkie zingen is uitgevallen. De stemming is door de ramp uitgesteld tot een na dere datum. Op ons eiland nemen op Woensdag 27 Mei alleen aan de verkiezingen deel de gemeenten Dirksland, Melis- sant, Ouddorp en Stad aan 't Haring vliet. Goedereede houdt geen stemming, omdat daar slechts één lijst is inge diend, zodat de zittende leden als 't ware bij acclamatie zijn benoemd. Zo gemakkelijk neemt men in het in bijna geen enkele gemeente in Neder land op; Goedereede is dus wel een unicujnEen politieke strijd over een raadszetel zal daar alvast niet los- branden! Nu zal dat overigens in de andere gemeenten ook wel meevallen. Er is over het algemeen een zekere slap heid te bespeuren, men loopt niet meer warm bij verkiezingen. Dit is o.i. hierin te zoeken, dat er een slap heid in de beleving van de beginse len valt waar te nemen. Niet dat wij zouden willen voorstaan, dat men met alle scherpte tegenover elkaar uitkomt, waarbij vooral bij genjeente- raadsverkiezingen zo gauw persoon lijke dingen in het spel komen. Maar toch mogen en moeten de beginselen, ook bij het stemmen van hen die de raadszetels zullen bezetten, wel scherp worden omlijnd. Wij hopen zeer dat degenen, die in bovengenoemde gemeenten ter stem bus zullen trekken hun taak goed zullen verstaan. Wie met God en Zijn Woord en Zijn dienst rekening houdt, zal ook die mannen hebben te kiezen, die Gods Wet en Getuigenis in de raadszaal recht laten wedervaren. Men dient zich bij het verkiezen van gemeentebestuurders terdege reken schap te geven, of de candidaat die hij stemt de beginselen die naar Gods Woord en getuigenis zijn, in de ge meentepolitiek zal uitdragen. Stemmen is dus een zaak van ge wicht. Hoe wij onze stem uitbrengen, daarvan zal ook eenmaal rekenschap moeten worden gegeven. Het kan 1, van weinig ja soms wel van stem afhangen, of de gemeente links of rechts zal worden geregeerd. Daarom meenden wij goed te doen, ook al is het dat zo weinig gemeen ten in het rayon waarin ons blad ver schijnt aan de verkiezingen kunnen deelnemen, daar nog eens met klem op te wijzen. Wanneer de gemeenteraadsverkie zingen in de andere gemeenten zullen plaats hebben, valt nog niet te zeg gen. Er kan mogelijk intussen nog een andere gebeurtenis plaats grijpen, nl. samenvoeging van gemeenten. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn daarover binnenkort nieuwe wettelijke voor stellen te wachten; die thans gereed Worden gemaakt. Zodra daarover het wetsontwerp wordt vrijgegeven, ho pen we onze lezers nader in te üch- ten. De stemgerechtigden, die te Oud dorp, Mehssant en Stad aan 't Ha ringvliet him stem voor de gemeen teraad hebben uit te brengen, wek ken wij op die marmen te kiezen, die toet de inzettingen des Heeren en Zijn ordinantiën rekening houden. Daarom: Stemt rechts! VARIA. een man, die een lucifer aanstalt, om te zien of zijn benzinetank leeg was het was niet leeg; éen man, die een grote wolfshond aaide om te zien of hij niet vals was hij was vals; een man, die trachtte met zijn auto vóór de trein een overweg te pas seren hij passeerde hem niet; een man, die een electrische kabel aanraakte om te zien, of de stroom uitgeschakeld was hij was niet uitgeschakeld; een man, die het adverteren stop zette, om te zien, of hij er niet zon der dat kon komen hij (Information) door de heer H. A. van Luyk van het Commissariaat voor Emigratie Aan de Oostkust van Afrika, ten Noorden van de Zuidafrikaanse Unie, ligt Rhodesia, een land dat tegenwoordig steeds meer de aandacht trekt en dat grote toekomstmogeUjkheden heeft. Ook in Nederland bestaat belangstelling voor dit gebied, van de zijde van handel en industrie, maar ook van aspirant-emi granten. Want sinds enige maanden emi greren er ook Nederlanders naar Rho desia. Zij hebben daar werk gekregen bij de Spoorwegen, de Rhodesia Rail ways, en ik moet zeggen, dat wij daar over voor het merendeel bijzonder gun stige berichten ontvangen. In het be gin van deze week is juist weer een vliegtuig het vierde in de reeks met 55 emigranten van Schiphol naar Rhodesia vertrokken. Zij gaan als leer- ling-stoker, rangeerder en conducteur. Wat hun daar te wachten staat! Ik zal het U tonen uit brieven van een paar spoorwegmannen, die al eerder naar Rhodesia gjeëmigreerd zijn: „Bij aankomst te Livingstone (Nrd- Rhodesia) werden we afgehaald door een vertegenwoordiger van de Rhode sia Railways. iDe treinreis naar Eula- wayo duurde tifen] uur en werd ge maakt in een 2e klas slaapcoupé, In Bulawayo werden onze kamers aange wezen in een zeer modern gebouw. Alles wat blank is, rijdt in auto'» of op motors. U kunt dus begrijpen, dat het hier in Bulawayo beslist drukker is dan in Amsterdam. De jongens van de eerste groep verdienen op het ogen blik reeds f 900.p. m., dus het dubbele van hetgeen de circulaires in Holland verm.elden. Iets over prijzen: door de Regering vastgesteld, beslist niet hoger dan in Holland; door de hogere verdiensten dus hogere levensstandaard. Met over werk kun je aan 1000.per maand komen." Een beglnnelbig Dat is geen kleinigheid wat onze Hol landse jongens daar bij elkander kunnen krijgen. En het werk? Een beginneling schrijft het volgende: „Ik zit nu voor de tweede man op de locomotief en behoef een hele week anders niet te doen dan te kijken. Mijn tweede dag in die bezigheid is nu om, maar ik stook al op mijn eentje en de stoker zelf kijkt maar zo'n beetje wat je doet. En het is mij reuze meegeval len, dat het niet moeilijker was. Al leen zit ik nu over drie maanden voor een examen en dat moet in het Engels gedaan worden. Enkele jongens die gezakt zijn, moeten weer examen doen, maar dat is hoofdzakelijk eigen schuld. Zo gauw als de heren vrijaf hebben hangen zij tot de avond laat - in de Stad om en leren niet. Het scheelt je zoveel in je geld als je niet slaagt. Anders ben je over 3 maanden hoofd lijn-stoker en kan je 30.per maand meer ontvangen. Dat is de moeite waard. Het bevalt me hier reuze best en ik ben( blij, naar hier te zijn ver trokken." Met de Rhodesiaanse autoriteiten is overeengekomen, dat een kwart van on ze emigranten gehuwd mag zijn. Later kunnen de anderen hun verloofden laten overkomen. De eerste zes gezinshereni gingen hebben al plaats gehad. Vandaag zijn weer drie vrouwen naar Rhodesia vertrokken, om zich bij haar echtgeno ten te voegen. Acht andere gezinnen zullen binnenkort worden herenigd. Op het ogenblik werken er al ruim 200 jonge Nederlanders bij de Rhodesi aanse Spoorwegen. Het verheugt mij te kunnen constateren, dat onze landgeno ten daar over het algemeen een prima naam hebben. De stations van de Rho desia Railways vragen bij het hoofdkaii- toor geregeld om Nederlandse arbeids krachten. De grootste vraag is naar leerling-stokers, waarvan de leeftijd ligt tussen 20 en 25' jaar. Zij, die hiervoor be langstelling hebben, kunnen eens Tjij een der aanmeldingskantoren der Gewestelij ke Arbeidsbureaux of van de particulie re emigratie-organisaties poolshoogte gaan nemen. Of er ook van andere beroepen, dus buiten de Spoorwegen, kansen in Rho desia Uggen? Het is nog te vroeg op die vraag een antwoord te geven. Maar wel is het goed om te blijven letten op de ontwikkeling van dit jonge en interes sante land, dat ontegenzeggelijk een toe komst heeft. (Ook speciaal voor de weck) De speciaaïzaaR Door groenten, fruit, delicatessen en primeurs I Zoals bekend mag worden geacht is onder het vele dat Doetinchem voor de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk gedaan heeft, ook een vee-inzameling gehouden, van koeien, kalveren, varkens en kippen, om de gedupeerde bewoners in hun verlies tegemoet te komen. Dit vee, spontane gift dus van vele meele- venden uit Doetinchem en omgeving, zal deze week op ons eiland arriveren en worden uitgegeven. Alle ingezetenen van Middelharnis en Sommelsdijk, welke vee, varkens en kip pen verloren hebben, bij de ramp, welke ons op 1 Febr. 1953 trof, en deze verlie zen opgegeven hebben bij de Plaatselijke Bureauhouder, zullen a.s. Donderdag en Vrijdag, uit de vee-schenking van de ge meente Doetinchem in het bezit gesteld worden, van een zeker aantal stuks vee. Met de Voedselcommissaris is overeen gekomen, dat geen aftrek van dit vee, bij de schaderegeling zal plaats hebben, indien wat het vee aangaat, verstrekt wordt voor het verlies van: 1 tot 2 koeien 1 kalf; 3 tot 4 koeien 1 pink; 5 tot 9 koeien, 1 vaars; en 10 koeien, 1 koe. Voor 1 varken zal een big verstrekt worden, voor 2 varkens een loper. Wie 1 tot 10 kippen verloren is, zal ongeveer dezelfde hoeveelheid weer in bezit krijgen. Vee en kippen worden verstrekt op het bedrijf van de heer I. Bom, Achtervreg, Middelha.mis; varkens op het bedrijf van dhr Jan Krijgsman op het Spui. Men is druk bezig met het gereedma ken voor de ontvangst van dit vee, waar voor meerdere trailers uit Doetinchem zullen overkomen. Het behoeft niet gezegd, dat dit vee met vreugde ontvangen zal worden, in dankbaarheid aan de bevolking van Doe tinchem en Omstreken. De Vrijdag ter veilifig te Rotterdam afgeleverde nieuwe Napelsö eigenhei mers brachten 11.50 per mandje van 20 kg bruto op. Volgende week wor den opnieuw aanzienlijke aanvoeren ver wacht. Naast hét herstellen van de zeedijk, welke de polder Oud-Herkingen be schermt, zal men de komende week een aanvang maken met het afgraven van de oude dijk, lopende van Peuterdijk naar de zgn. Schenkeldijk. Deze dijk vormt de scheiding van de polder Oud-Her kingen en polder Sint-Elisabeth. De grond van deze dijk zal worden gebruikt voor het herstel van de polder Rosse- nisse. De R.T..M heeft geen zomerdienst in gevoerd. De huidige winterdienstregeüng blijft voorlopig van kracht. stond daar verleden week op een avond 'n heerlijk blikje vis naast m'n bord. Zo, Trijn, heb je zalm gekocht," zei ik ,,Nee, man, zei ze, dat heb ik nu eens niet. Dat blikje heb je cadeau gekregen. Ben vrachtwagen vol kwam er langs de deur. Voor ieder twee. Ik bekeek de goe de gave eens nauwkeurig. Sardines Porteguesas en aceite de Oliva" stond er op, waaruit ik opmaakte dat het Portu gese sardientjes in olijfolie waren. Een gift voor het rampgebied uit Portugal. En niet karig, want ik vernam, dat er voor alle dorpen op Plakkee ruimschoots voldoende waren. Weer een bewijs, dat zowat alle landen hun medeleven met de ramp die ons trof in geld of natura hebben betoond. Zo zijn er ook enorme hoeveelheden textielwaren verstrekt, waarvan een groot deel nog moet wor den uitgedeeld in het rampgebied. De textielhandelaars zullen de terugslag daarvan in hun zaken nog wel onder vinden. Wat voor de een 'n meevaller is, wordt voor de ander een strop. Over het tempo van de uitdeling is m_en naar mij ter ore komt overal niet tevreden. De Stellendammers bijvoorbeeld kunnen zich met de gang van zaken niet altijd verenigen. Mij werd medegedeeld, dat het meermalen voorgekomen is, dat een deel der bevolking in de rij stond ora de voor hun bestemde goederen in ontvangst te nemen, doch weer leegslijfs terug kon den, omdat de uitdeling naar een ander tijdstip werd verschoven. Dat is nu niet bepaald pleizierig, vooral als men de handen nog vol werks heeft om thuis de boel wat op te knappen. Dat gebeurde vaak. Het is zelfs een keer gebeurd, dat ook een der raads leden te wachten stond en ook hij de mededeling kreeg, dat de uitdeling was uitgesteld. Allen konden weer naar huis zonder pakket. Natuurlijk zal daar wel een oorzaak voor geweest zijn, doch als men niet zeker weet, dat alles geregeld is, kan men beter de mensen aan hun werk laten en niet voor niets laten lo pen. Als ik dat raadslid geweest was, zou ik maar eens naar binnen zijn ge stapt om te zien hoe de zaken staan. Want een raadslid heeft toch altijd nog een schrapje vóór buiten 'n gewoon bur ger. Het tegendeel bleek wel in Stellen- dam. Naar mij van een collega-metse laar werd meegedeeld is dit raadslid, toen hij na lang wachten zijn neus om de deur stak, er door de politie uitge bonjourd! In de Gemeentewet is bepaald, dat aan het hoofd van de gemeente de raad staat. Dus is het niet zoals men alge meen van mening is, dat de Burgemees ter het hoofd van een gemeente is. Ve le raadsleden hebben dit nog niet eens door. Dat wil niet zeggen, dat ze nu maar 'eens de baas moeten spelen, maar in be paalde gevallen kan het wel eens nodig zijn om hun bevoegdheden te doen gel den. En in een gemeente als SteUendam, waar slechts weinigen Iets van belang konden redden, is een snelle uitdeling van de beschikbare goederen een eerste vereiste. Daar zit de bevolking er brood nodig om verlegen. Als men weet, dat er nog iets komt, is het begrijpelijk dat men graag weet w&.t dat is, alvorens an dere dingen-aan te kopen. Een snelle hulp is hier dubbele hulp. Het is begrij pelijk, dat er aan zo'n verdeling heel wat vast zit en dat niet alles in een handomdraai kan gebeuren. Maar an derzijds is het zo, dat alles in het werk gesteld dieAt te worden om de gaven in de kortst mogelijke tijd aan de betrok kenen te doen toekomen. Anders is het in de gemeenten, waar men niet zoveel hjf- en beddegoed verspeeld is. Daar kon eerst rustig nagegaan worden waar de grootste nood is. Toch schijnt er volgens een krantenverslag ook in die gemeenten voor ieder een textielpakket disponibel te zijn. Geeft raea. aan de juffrouw die met het onderzoek belast is op, dat men geen textiel nodig heeft, dan krijgt men het ook niet. Toch hoor ik, dat het ook 'in dit opzicht weer verschillend wordt, waardoor ontevredenheid is ontstaan. Naar ik verneem wordt er door de ene juffrouw alleen gevraagd of er textiel verloren ging, terwijl een andere juf frouw ook informeert hoe het er in de linnenkast bij staat. Zo iemand nu niets door de ramp kwijtgeraakt, en wordt dat eerlijk tegen zo'n dame verteld, dan wil dat nog niet zeggen, dat er geen be hoeften zijn. Er zijn tal van mensen die niet ongevraagd van deze behoeften blijk geven, waardoor zij echter de kans lo pen niets te krijgen, hoewel er toch ook voor hun een pakket beschikbaar is. Men mag zeggen: moet je nu over een pak ketje zeuren, terwijl je helemaal geen goed bent kwijtgeraakt? Accoord, maar nu het goed er ook voor die mensen is, heeft ieder evenveel recht. En Schram metje kent vele middenstanders, wier linnenkast lang niet zo goed gevuld is dan bij mensen uit de arbeidende klasse, al hangenj ze dat niet aan de grote klok. Wie de grootste mond opendoet, heeft misschien kans het meest te krijgen, „'t Ontstrantste mens heit 't dorde deel" zeggen ze op Flakkee. Nu is het wel zo, dat er dan toch nog twee derde over schiet voor hen die van meer bescheiden aard zijn, doch de vraag is of ze het al tijd krijgen. „Bescheidenheid is een deugd, maar zonder haar komt men ver der" heeft een zeker geleerde al eens opgemerkt en sommige gevallen zou men geneigd zijn dit te beamen. Het is prach tig dat de mensen die werkelijk textiel verloren en zij die het dringend nodig hebben eerst met gulle hand worden be deeld, maar overigens zou ik geen onder scheid maken. Of in elk geval de dames die een onderzoek instellen, overal de zelfde vragen doen stellen. En om het ene evengoed te zeggen als het ander, het uitdelen van gaven onder zoveel ge gadigden blijft altijd een ondankbaar werk. Men meent maar al te gauw, dat men misdeeld wordt. Wanneer echter het: „gehjke monniken, gelijke kappen" wordt toegepast, zal er weinig aan te merken zijn. En het iedereen naar de zin maken kan men in de wereld toch niet! SCHRAMMETJE. P.S. Naar aanleiding van mijn stukje over het verkopen op Zondag in de cahtine te Sommelsdijk werd de redactie meegedeeld dat er in de cantine 's Zondags niet wordt verkocht. Wel wordt er een con sumptie gratis verstrekt. Industriële ontwikkeling van Zuid-Rhodesië In het verleden zijn het steeds en voor al de minerale bodemrijkdommen van Zuid-Rhodesië geweest die de belangstel ling voor dit land wekten en die ontgin- ners en mijnexploitanten de stimulans gaven het land tot eerste ontwikkeling te brengen. Vooral het goud heeft hier bij van stonds af aan een leidende rol ge speeld. Maar dit jaar is het goud voor het belangrijkste, in Ziüd-Rhodesië ge wonnen erts verdrongen en wel door een ander erts: het asbest. Niet dat de goud winning op zichzelf in betekenis en waarde is afgenomen, want nog in April 1952 is door een Londense goudhandelaar vrijwel de hele huidige productie van goud in Zuid-Rhodesië tegen eenj hoge prijs opgekocht. Maar niettemin is in het afgelopen jaar voor St. 6.6 mill, aan asbest te gen St. 6.5 mill, aan goud gewonnen. Een Canadese ontginnings-maatschappij heeft meer dan St. 2 mill, belegd in de asbestmijnen te Mashaba nabij Port Vic toria. Dit is de grootste belegging die de laatste jaren in Zuid-Rhodesië heeft plaatsgevonden. Met deze belegging heeft de Rhodesia Asbestos Ltd. thans op de asbestvelden te Temeraire en Sha- mala en ook door eenploratiewerk nabij Salisbury en elders in de kolonie onbe twistbaar de leiding op mijnbouwkundig terrein in Zuid-Rhodesië tot zich getrok ken. Te Mashaba is reeds een nederzetting in aanbouw voor de huisvesting van 40 personeelsleden der maatschappij, later zal de omvang dezer nederzetting nog worden verdubbeld. Voorts worden we gen aangelegd, terwijl er nabij de mijn ook een vliegveld in aanbouw is tenein de de verbinding van het mijngebied niet afhankelijk te doen blijven van overigens vaak nog primitieve landwegen. Deze ontginning staat geheel onder Canadese leiding en er zullen de meest moderne Canadese mijnbouwkundige methoden toegepast worden. MÏDÖELlïAliNïS Heden Dinsdagavond 7 uur komt de Raad der Gemeente in openbare verga dering bijeen. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. In gekomen stukken. 4. Voorstel tot onbe woonbaarverklaring van 149 woningen. 5. Voorstel tot aanvaarding in erfpacht van een perceel grond. 6. Vaststelling vergoeding vakonderwijs voor de Chris telijke U.L.O.-School over 1952. 7. Be noeming lid van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim. 8. Voorstel tot aankoop van het altijddurend recht van erfpacht op een perceel grond, gelegen aan het Zandpad. 9. Voorstel tot het ver lenen van een gratificatie aan het ge meentepersoneel wegens extra-werk- zaamheden in verband met de ramp. 10. Voorstel tot verlening van een bijdrage aan de Stichting voor bestrijding van rheumatiek. 11. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1952. 12. Voorstel tot verlening van crediet voor reparatie van stoelen op de Raadzaal. 13. Voorstel tot vaststelling van een al gemene vacantieverlof regeling. t- HEBKINGEN Kestauratie van Hervormde Kerk. Aan de restauratie der Nederlandse Her vormde kerk te Herkingen wordt flink gewerkt. Men heeft onder de vloer een afsluitvoer aangebracht van beton, zo dat men deze week aan het herstel van het buizennet der centrale verwarming kan beginnen. De houten vloer is gedeel telijk al aangebracht. Onder de funde ring der voorgevel zijn ter extra verster king zwaar bewapende betonnen balken aangebracht, zodat de wederopbouw een aanvang kan nemen. De gevel zal over een lengte van zes meter worden ver nieuwd. In de oude gevel is een gedenk steen gemetseld, waarop staat vermeld, dat de eerste steen is gelegd door Jan Deugt, schout en secretaris der gemeen te Herkingen, onder wiens beleid de kerk in het jaar 1786 is gebouwd. De uitgegraven grond, die tussen kerkmuur en dijk geworpen was, is door de gemeenteleden geheel vrijwillig naar een andere stortplaats overgebracht. De werkman C. J. Drooger werkzaam bij dijkherstel, had het ongeluk zijn vin ger zodanig te klemmen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. In verband met het druk verkeer der zandauto's zijn op diverse punten borden geplaatst, met als opschrift: „Denk om onze kinderen." Jammer dat het bord boven de Nieuwstraat voor de chauf feurs niet in het oog loopt. De korenmolen ,,De Dankbaarheid" gebouwd 1842 is in het jaar 1853 op 1 Mei feestelijk in bedrijf gesteld door mo lenaar Voorbeitel uit Bruinisse, vervol gens is de molen in handen gev/eest van fam. Schriër en sedert 1 Mei 1885 bij de familie C. Nijpjes. De jaarvergadering der Chr. School op Ger. Grondslag, welke in verband met de ramp moest worden uitgesteld, zal thans worden gehouden a.s. Donderdag 21 Mei des sav. 7 uur in de School. A.s. Zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden Ds G. Zwerus van Middelharnis. MELÏSSANT Benoemd. Mej. W. de Bonte is met ingang van 1 Juni benoemd tot hoofd van de openbare kleuterschool. SÏELLENDAM Ernstige brandwonden. Toen de heer Joh. Roon Jz., Vrijdagavond bezig was met het bakken van vis, geraakten zijn kleren in brand. In vlammen gehuld vluchtte hij naar het vlakbij gelegen nieuwe badhuis, waar badmeester Jan sen snel de waterslang op hem richtte, waardoor de vlammen snel doofden. Dr Kreling die spoedig ter plaatse was con stateerde ernstige brandwonden aan be nen, borst en armen. Het ongeval bracht, door het geroep van brand ook grote schrik te weeg onder de baders, die zich in de douchecellen bevonden. NIEUWE lONGE Het kantoor van de C0Ö3PEKATIEVE BOERENLEENBANK zal gesloten zijn van Vrijdag 23 Mei tot en met Dinsdag 26 Mei. Na Pinksteren zal het kantoor weer op normale uren geopend zijn. OÜDDORP Geen kleinigheid. De visser, de heer 'M. Lokker, verloor tijdens het vissen zijn gehele vistuig, hetgeen hem een scha depost van 1400.berokkende. OOLTGENSPLAAT Gezin aan gasverstiltking ontkomeil Zeven van de elf kinderen buiten bewustzijn In het afgelopen weekeinde is het ge zin van de gemeente-werkman dhr P. Vos, wonende Pr. Hendrikstraat 24 te Ooltgensplaat aan een gastgevaar ont snapt. Ongeveer half twee in de nacht liet een der kinderen die boven sliep een schreeuw, waardoor de oudste zoon Bas wakker werd en ontdekte dat er iets niet in orde was. Hij was nog bij machte zijn ouders die beneden sliepen, te waarschuwen. Toen het echtpaar boven kwam lagen 5 kin deren al reeds bewusteloos. De heer de Vos aarzelde geen ogenblik en bracht de kinderen beneden en legde ze allen in de Pr. Hendrikstraat. Een zoon kon zelf standig de zolder af, maar zakte be neden in elkaar. Bas die met een vriend de dokter ging waarschuwen verloor op de stoep van Dr Kramers het bewust zijn. Mevr. Dr. v. d. Dorpe verleende de geneeskundige hulp. De buren het ge roep horende snelden eveneens te hulp. De heer de Vos en Dr v. d. Dorpe zijn ruim drie kwartier bezig geweest om de levensgeesten van de 10-jarige Marius op te wekken. Dit ventje was het ergste er aan toe. De pogingen hadden gelukkig resultaat. De heer de Vos en zijn echt genote die met de twee jongste kinderen beneden sliepen bleven bij kennis. De oorzaak van dit gebeuren werd gecon stateerd in het feit, dat een gasslang bevestigd aan een gasstel van de leiding is gesprongen. Naar wij vernemen zijn al de gezinsleden weer hersteld en heb ben zich geen nadeUge gevolgen geopen baard. INGEZONDEN Men schrijft ons; De Stichting voor Maatsciiappelijk Werk doet een beroep op een aantal jon ge mensen boven de 21 jaar. Alle inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk weteni van het bestaan van de cantine in de Krakeelstraat in Som melsdijk. Veel jongeren vinden daar een plaats voor gepaste vrijetijdsbesteding. Er zijn echter niet voldoende krachten om dit werk te dragen. Daarom doen wij een beroep op een aantal jonge man nen en vrouwen die bereid zijn een vrije avond op te offeren voor dit werk in dé canttne, namelijk om een handje te hel pen en een stukje verantwoordelijkheid te dragen. Zij die in dit werk mee willen draaien worden verzocht eens te komen praten op het bureau van de Stichtmg, Voor straat 23, Sommelsdijk, en wel 's mid dags tussen 5 en 6 uur. Wat betreft de prijsuitreiking van de wedstrijden gehouden op de jeugdmid- dag 1.1. Donderdag verwijzen wij naar een berichtje dat a.s. Vrijdag in dit blad ver schijnt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1