r I Grote activiteit te Oude Tonge inzake herbouw-plannen m Krotten worden zoveel mogelijk opgeruimd Plaatselijk Nieuws Brandspuit te Stellendam kwam vernieuwd terug erktn^en, Halve eeuw Coöp. Boerenleenbank te Ooitgensplaat |iat Een onaangenaamheid Barakken - terrein Bespreking Wederopbouw- plannen Honderd woningen Geen Zweeds dorp! Schoonmaken van de Boezem 5tet vertrouwen der Leden waardig Een millioenen zaai De eerste wereldoorlog Oorlog 1940-'45 Financië'e gang Spontane hulp in het kader van adoptie Internationale groep nam afscheid van Ooit gensplaat Labee's Levensmiddelen- bedrijf heropend ynensdag 13 Mel 1953 „EILANDEiN-NIEUWS" bl2. 3 en- een laat Jen. leen Izijn Idhr Ind- pen- Iver- Iraat |reii- vor- igen ?lan. lente 1 Een vol- feisen (plan „De eer- |eder- titen |s van een Por- perin- die nood- bhter. |rie?" Cruis; bnken J gere- len bij moet landse pnkje perste chenk eens lof zij [t Ne- van lat er tzorgd ld dat Ichenk een J.1 mijn mijn Inmer- I eerste kun- In huis In een \s het er in Ier Pa- tangt. heeft llerlaag In ver- |ke fa- lip het loderne Icircus- „rug tractof sleep- les het aaken. wacl>" ts haar Ij vrien- Led Cor kèt zijn 1 kn, had 't hart I vreen^' ,lles uit ■wenki tegeB- rertroü- ,door k mee» ist jo"' )en"- arni. was pe o-emeenteraad te Oude Tonge kwam Woensdagavond weer bijeen, hoofd- I akelijk ter bespreking van bouwplannen. De raadsleden bleken na de uiteen- I rettineen van de voorzitter zeer tevreden te zijn over de voortvarendheid van IB en W. Br is reeds een plan in gevorderd stadium voor de bouw van 100 wo- I „jUggn. Besproken werd ook het al of niet plaatsen van een aantal nood- woningen. Aan het begin van de zitting was er een onaangenaamheid over uit- I latingen in de vorige zitting, betreffende de waarschuwing aan de bewoners bij de ramp. De agenda werd voorts op prettige wijze afgewerkt. De voorzitter burgemeester van Dijk Lende met gebed. De notulen van 24 kpril kwamen aan de orde, waarop de feer Kanters een aanmerking had op he redactie over de gezegdens van het keuren van woningen, wat de voorz. hader toehchtte. Ze werden z.h.s. vast- Eesteld. Onder de ingekomen stukken was een Ichrijven van de sluismeester P. den Rooyen, die zich gestoten had aan de bpmerkingen in de vorige zitting, waar- Lit hij opmaakte, dat hij bij de ramp tl gebreke zou zijn gebleven, omdat wan heer zijn vader, de heer W. den Rooyen Ir geweest was, niet zou zijn gebeurd fiat thans was geschiedt. De voorz. nerkte op dat dit op een misverstand fcerustte; men is altijd zeer tevreden fcver het werk van dhr P. den Rooyen, pók in de bewuste stormnacht. De heer de Vin zeide een privé-brief ge hebben ontvangen waarin deze man bpmerkte, dat hij om 1 uur reeds de fcurgemeester had gewekt, terwijl er teerst veel later alarm is gemaakt. Dit ji'erandert wel iets aan de zaak zei spr. 3ij is nog van mening dat dhr den itooyen eerder de Overheid zou hebben gewaarschuwd. Tegen dhr P. den Rooyen heeft hij als zodanig niets, dat begrijpt Hie man blijkbaar niet r De voorz. meende, dat dhr de Vin be ter eerst de zaak kon onderzoeken, eer hij met beschuldigingen in de raad kwam. „Ik beschuldig niemand, maar ik blijf bij mijn vorige uitspraak" zei dhr de iTin. De heer Kanters vond het zeer onvoor zichtig van dhr de Vin wat hij gezegd had. De heer de Vin. Ik heb hier die brief, daar staat in, dat de burgemeester om l uur gewekt is en pas 3 uur later kwam kijken! De voorz. betwistte dat. Hij wist de |tijd niet precies meer. „Het was 3.15 uur", aldus Weth. Ge- Ibraad. De voorz. wilde toch dat dhr de Vin Iterug nam, dat de burgemeester niet op Itijd zou zijn gewaarschuwd, omdat de Vm uit de brief voorlas, dat het woord i,Overheid" werd genoemd. Daartoe was dhr de Vin bereid. De voorz. vond dat door het gezegde gen njs, dat A.mster- rvolgd' ceniruM van bedryoigksiel Een grote muzbak, (Muz betekent [Maatschappij tot uitvoering Zuiderzee- Iwerken) door een nijdig sleepbootje ■voortgetrokken, glijdt statig het Her- Ikingse haventje binnen. Er staat een otorfiets op en twee bulldozers waar- |van de motoren reeds draaien. Zodra de zolderschuit tegen de vloeipalen schuurt, Iklimmen de twee bulldozer-machinisten lop huime machines om deze de wal op Ite rijden. De bak schommelt hevig als de formidabele grondverschuivers zich op iae kant werken. Dan springen de ma- Ichinisten weer van hun machine om Inieuwe brandstof toe te voegen en zich Igereed te maken om naar de dijk te fgaan. Het is zo te zien en te horen dat het Igeen Hollanders zijn. Deze machines en Ihet personeel dat er bij behoort, zijn een londerdeel van het hulpprogramma voor löe getroffen gebieden van onze natio- Inale Zuiderbuur België. Ze moeten naar Ide dijk, die van het dorp loopt naar de Izgn. Nol, waar zware vrachtv/agens zand laan voeren voor het nieuwe dijklichaam. Aan de KUnkerlandsedijk bij Herkin- Igen, waar weken achtereen in het Istroomgat een moeizame strijd met het Iwater is gevoerd en waar veel materi- laal was samengebracht, is het heel v/at Irustiger geworden. Eén dragline is er |nog bezig aan een stukje zomerkade en Itwee baggermolens baggeren vlak voor Ihet voormahge stroomgat een brede fsleuf, dat de zandzuiger aan de wal kan Ikomen. Al het materiaal aan smal- Ispoor, kipkarren enz. dat bij het stroom- Igat is gebruikt, ligt op de kade geslagen. 1 Ja, op die kade ligt nog al wat. On- Itelbare hoeveelheden materiaal voor het Iherstel van de dijken ligt er opgestapeld. IPijpleidingen voor de zandzuigers, wie- Ipen voor het maken van zinkstukken en Ischepen voeren steeds maar rijshout en piet aan, wat alles naar de dijken wordt Ivertransporteerd. Er liggen af en toe Idulzenden spijkerspaaltjes die nodig zijn V'oor rietbeslag. I In het haventje is het soms zo druk laat het voor een binnenlopende schipper jsoms een hele toer is om een Ugplaats- Ije te veroveren. Het varend materiaal is Izeer variërend, het zijn motorscheepjes, izolderschuiten, sleepbootjes en vletten, jaie lederen dag in en uit varen. Het is Inier dan ook een komen en gaan en de Iponte meng-eling van schepen en scheep- Ijes, geven aan het anders zo rustige ha- jventje een levendig beeld. Het Werk van de zandzuiger „Ahoy", de arbeid van de rusteloze heen |en weer draaiende draglines; de presta- l^ies van de vooruit en achterwaarts iwuipende bulldozers de honderden arbei- jaers ieder op zijn post, de voorlichting lan ^^^^i^ van de technici, het past Iw raderwerk in elkaar en het Ijegt getuigenis af van de grote activi- lieit, om de strgd tegen het water te fwinnen. (j_ y. p.) onnodig moeilijkheden met dhr den Rooyen kwamen, waarop dhr de V'n zei, dat dit wel losliep. Maar zijn gezegdens nam hij niet terug. De voorz. beëindigde de discussie. Een groot aantal zangkoren in de adopterende gemeente Haarlem zullen op 21 Mei een uitvoering geven, de ba ten zullen zijn voor de rampslachtoffers te Oude Tonge. De raad werd tot bijwo ning uitgenodigd, er zou voor logies worden gezorgd. Niemand verklaarde zich tegen, waarom dit werd aangeno men. Een voorstel van de rechtse leden, nl. Kanters, Groenendijk, Fase en Hagens tot sluiting van cafe's op Zondag, werd naar een volgende zitting verschoven. Aan mej. Dirx werd op eigen verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Maart a.s. als Hoofd van de Kleuterschool. Voorstel tot verhuur aan het Rijk van het voetbalterrein aan de Thonisseweg tot plaatsen van een barakkenkamp voor arbeiders a 250.^per jaar. De voorz. lichtte toe dat het enigszins een ge forceerd besluit was en gaf een uiteen zetting dat deze barakken op'diezelfde wijze zouden komen als te Melissant, met een eigen keuken, een kampleider en mogelijk ook een cultureel leider. Werd besloten dit terrein voor onbe paalde tijd te verhuren. B. en W. had besprekingen gehad met de Prov. directie, waarbij gewezen werd op de aanwezigheid van uitbreidings- en rioleringsplannen. Men v;ees er op, dat er doorbraken voor verkeer e.d. zouden moeten gerealiseerd worden. Met het In stituut Stad en Land zijn de herzienin gen besproken, die in een e.v. vergade ring in de raad komen, waarbij dan de voorbereiding ingevolge art. 36 Woning wet kan 'geschieden. In die bespreking is er op gewezen, dat het gewenst is, dat een volledig overzicht wordt gege ven van de verwoestingen, die op kaart en op foto dienden te worden gebracht. De voorz. zei dat de gemeente Oude Tonge gelukkig was geadopteerd door een grote gemeente, die een gedeelte van de technische dienst heeft afgestaan om de wederopbouw voor te bereiden. Dank zij deze dienst uit Haarlem was er een volledig overzicht van kaarten en foto's gereed gemaakt, waarvan door de raads leden met aandacht kennis werd geno men. Uit deze schadekaart wordt een resu mé getrokken; waaruit blijkt dat het aantal ernstig beschadigde woningen nog hoger ligt dan 177, wat eerst was vast gesteld. Vóór de ramp was het aantal krotwoningen 92, waarvan een aantal door het water volledig is verwoest. Aan architect Niepoth is volgens een schema opdracht gegeven tot de bouw van 100 woningen. Het moeilijke hierbij is, dat de gemeente niet over bouw grond beschikt; de minister van Weder opbouw die deze week Oude Tonge be zocht is op deze moeilijkheid gewezen, waarop ZEx. zei dat daar alle aandacht aan zal worden besteed, om Oude Ton ge zo spoedig mogelijk te herbouwen. Bedoeling is de grond te kopen in min- melijk overleg; zou dat niet gaan, dan zal de minister zijn medewerking ver lenen. Er is al een uittreksel gemaakt van de gronden, en er worden voorstel len gereed gemaakt door de Technische Dienst. Het standpunt van het ministerie van Wederopbouw is, dat als richtcontingent kan worden aangenomen het aantal wo ningen te herbouv/en, dat is verr^ietigd. Dit zal boven de 200 liggen zei de voor zitter, Niet alle te herbouwen woningen zullen woningwet-woningen zijn, parti culieren krijgen ook gelegenheid te bou wen. Spr. haalde aan dat volgens de krant een groot aantal houten noodwoningen zouden komen, ja zelfs een Zweeds hou ten dorp! Spr. had van die berichten al veel narigheid ondervonden. Het was zo, dat er 20 permanente houten woningen zouden worden gebouwd, zoals terecht in de pi. bladen was gepubliceerd. In totaal zouden er 40 houten woningen ko men aan de Julianastraat waarover na dere voorstellen zullen worden overge legd, als er meer zekerheid is. De bouw zal niet in rechte lijn maar in de vorm van een Tuindorp worden uitgevoerd. Aan de Westkant zou het dorp daarmee worden verfraaid. Wanneer de 14 aanbouw zijnde woningen klaar zijn, zoi'i- den er voor October 54 woningen gevet komen. Ook was er sprake geweest van nooj woningen, die toch nog pim. 4500 zouden kosten,. Indien de raad er vo voelde, achtte de voorz. het gewfenst 2 model-woningen te Middelharnis te bi zichtigen, die op hem een vrij gunsti/ indruk hadden gemaakt. Deze noodw ningen zouden na een paar jaar, voi strandhuisjes kunnen worden verkocht Spr. was enigszins bedeesd van nood woningen, omdat dit de permanente wo ningbouw zou kunnen tegenhouden. Dan is er de vraag, hoe de bouw moet worden aanvaard. Moet dit door eigen aannemers, of moeten er andere aanne mers worden aangetrokken vroeg spr. Dit was een vraagstuk dat nog niet uit gepraat is! Willen we niet met St. Jut- temls aan het bouwen zijn, zal er wat moeten gebeuren zei spr. De adopterende gemeente Haarlem zendt a.s. week 20 metselaars; de veer- kosten neemt Haarlem voor zijn reke ning. De conditie is echter, dat deze men sen aan licht beschadigde woningen zul len werken, die spoedig kunnen v/orden bewoond. De voorz. had de minister meegedeeld, dat Oude Tonge vóór de ramp wat de woningbouw betrof, toch al in de knel zat, wat door de ramp zeer is verergerd. Spr. stelde het zich tot een' ideaal, dat er nu een totale herziening zou komen en dat de oude woningen werden op geruimd, zodat het dorp er keuriger zou uitzien als ooit te voren. De heer Kanters kwam terug op de noodwoningen en vroeg waar deze zou den worden; geplaatst en of ze geen hin der zouden opleveren voor de permanen te bouw. Hij bezag de moeilijkheden van een e.v. riolering bij die woningen. De voorz. antwoordde dat nog niet bekend was, waar die noodwoningen sou den komen. Er was nog niet eens een uitspraak over. Spr. vond dat dit mo del-woningen te Middelharnis er niet on aardig uit zagen. Dit sijn echter zomer huisjes, hoe ze in de winter zouden vol doen, moest nog blijken. De heer Kanters prees de voortva rendheid van B. en W. ten.opzichte van het werlc tot heden geschiedt. De heer Both was ook zeer tevreden, maar vroeg hoe het moest wanneer eige naars weigerden huurwoningen te laten repareren. De voorz. vond dit een moeilijk punt. Op de duur zou de raad er in moeten worden gekend om tot herstel te dwin gen of het als gemeente zelf doen. Wat de Rampwet hierover bepaalde wist spr. niet, omdat die nog niet is verschenen. De heer Both noemde enkele geval len, waarop de voorz. zei, dat huurders hun bezwaren ook bij de technische dienst konden indienen, om te worden geïnstrueerd wat bv. met kleine herstel lingen zou moeten vvorden geda.an. De heer Both merkte op, dat door het uitbreidingsplan vele volkstuintjes ten offer zouden vallen. Hij adviseerde B. en W. te trachten grond van het Burgerl. Armbestuur aan de Tonisseweg (dreef van Es) beschikbaar te stellen. De voorz. gaf hierop een toelichting waarop spr. zei, dat over deze grond reeds een kwestie was geweest voor de kantonrechter, nu de vorige pachter Job Mijs verdronken was. Hoewel spr. kon begrijpen, dat men gaarne die gronden in familie handen houdt, was dit niet in het belang van de gemeente Oude Tonge, omdat het zou kunnen worden uitgegeven voor tuingrond. Het stemde spr. tot voldoening wat door dhr Both was opgemerkt; B. en W. was in die richting werkzaam. Aan de revisie- en contact commissie werd een presentiegeld van 7.50 per dag toegekend. Bespreking omtrent de al of niet nood zakelijkheid betreffende het schoonma ken van de boezem van het Oudeland. De bevolking zou dit gaarne wensen, zei de voorzitter, men is van mening dat er zich nog slachtoffers in bevinden. De voorz. was van mening dat alles moest worden gedaan om de laatste slachtoffers (ongeveer 8) nog te vin den. Er was een rapport van de Techn. dienst, waaruit bleek dat de greppels en sloten waren afgezocht en geen slachtoffers meer waren gevonden. In de boezem konden er zich nog be vinden, de kosten aan bemaling en af zetting werden geraamd op ruim 100.000.Het Polderbestuur kan er alleen de gewone jaarlijkse onderhouds kosten aan bijdragen; het Rijk zou er mogelijk subsidie aangeven. De Techn. Dienst adviseerde tot schoonmaking over te gaan. De voorz. merkte op dat de kosten nog al hoog zijn. Hij meende dat de Hei de Mij opdracht moest worden gegeven de boezem af te dammen en leeg te ma len; en het vele stro dat er in zou zitten er uit te halen, later zou dan over uitdieping kunnen worden toeslist. AI was het maar voor één slachtoffer was de overheid z.i. verplicht te doen wat mogelijk is om deze te bergen. Wel was deze middag nog een slachtoffer aan de boedel Dabbe gevonden en kon den zich dus ook nog slachtoffers op andere plaatsen bevinden. Alle puin omzetten vond spr. niet noodzakelijk, daar gebleken is, dat wei nig slachtoffers onder het puin zijn ge vonden. Maar komt er een familielid vra gen het te doen, wordt het onmiddellijk aangevat zei spr. De heer Both juichte het voorstel toe en vooral dat het met de hand en niet machinaal zou gebeuren. Is het vuil er uit, ligt de uitdieping niet voor rekening der gemeente maar z.i. voor het Polder- bestuur. Weth. Oebraad dacht dat al spoedig gezien zou worden of er zich veel drap in bevond. Het ging hier uitsluitend om de berging der slachtoffers, met de uit dieping had de gemeente z.i. niet van van doen. Weth. v. Vugt wilde het noemen het „schoonmaken" van de boezem en Weth. Gebraad wilde morgen de dag al begin nen, wat de voorz. toestemde. De heer Kanters was het eens met de sprekers en wees tegelijk op de rioolaf- voer aan de Hilstraat,- die was volge- slibt wat zeker diende te worden gerei nigd. De voorz. zeide toe dat hieraan aan dacht zou worden geschonken. Daarna ging men in besloten zitting tot bespreking verkoop aangespoeld hout aan de havendijk en het nemen van een principebesluit inzake de begraaf plaats der rampslachtoffers aan de Spul- dijk. Een van de voornaamste instellingen in een landbouwdorp is wel de Boeren leenbank. Hier klopt het hart van het bedrijsleven en zien grote en kleinere spaarders hun gelden goed geborgen. In Ooitgensplaat werd genoemde bank nu 50 jaar geleden (om juist te zijn 27 Febr. 1903) opgericht en sindsdien is deze uitgegroeid tot een machtig lichaam in de dorpsgemeenschap. Werd begonnen met 23 leden, thans is dit aantal tot ruim 200 gestegen. De heer A. v. Rossum die tot kassier werd benoemd, had zijn kantoor in huis. Thans beschikt men over een modern kantoor, annex woning voor de kassier dhr C. J. Oostdijk. Door energie en wilskracht is deze ba.nk opgebouwd en het devies is: ,,De eigen bank in eigen hand". De oprichting van de bank was vroe ger voor de kleine man, aldus het ge denkboek (geschreven Inverband met het 50-jarig bestaan, door de kassier dhr C. J. Oostdijk) een goede vooruitgang omtrent hun moeilijke financiële positie. De goed gesitueerden bezaten contanten in overvloed en per gratie werd men ge holpen. Op velerlei manieren moest de kleine boer zich redden en was de uit komst dikwijls ruimer. Velen kwamen in de stad terecht of men ging naar Ame rika. Gelukkig kwam er verbetering en bij het ontstaan van de bank was men niet zo zeer aan willekeur overgegaan. Men had nu rechten en plichten. De oprichting te Ooitgensplaat ge schiedde 27 Febr. 1903. Dhr Timmermans uit Sommelsdijk had de leiding. Als be stuur werd gekozen de heren J. v. d. Tol, J. A. SUs en A. Wagner. De Raad van Toezicht werd gevormd door de he ren H. P. Waling, J. A. van Nieuwen- huijzen en M. Breeman. De kassier dhr A. van Rossum kreeg 50.salaris per jaar toegezegd. Eind Maart waren er 27 spaarders met een totale inlage van 1326.97. Twee personen kregen een voorschot van te samen 1200Bind 1913, dus na 10 jaar was het saldo ge klommen tot 102.900.verdeeld over 334 spaarboekjes. De eerste rekening courant werd in 1912 geopend. De kas sier kreeg toen een salaris van 150. per jaar. Hobbei volgde hem op. In 1927 overleed de kassier dhr A. v. Rossum die evenals dhr Wagner met grote toewijding de bank hebben gediend. Het kantoor werd nu verplaatst in Hotel Hobbel en als kassier werd dhr C. J. Oostdijk benoemd. Het 25-jarig bestaan der bank v/erd in 1928 in Hotel Meijer te Middelharnis gevierd. De crisisjaren was voor de bank een fiscale bron voor de landbouwers. In 1944 volgde de evacuatie. Ook de bank moest weg. Het geld werd naar de Centrale Bank'gezonden. De boeken wer den opgeborgen in de kluis. In Rotter dam hield men bestuursvergaderingen. In Sommelsdijk hield de kassier zitting voor uitbetalingen en op 20 Juni werd aldaar een ledenvergadering gehouden, waar 13 personen aanwezig waren. Bij terugkeer in 1945 bleek dat de kluis in Hotel Hobbel door de Duitsers was ver nield. De twee brandkasten waren in tact. In 1945 was het saldo gestegen tot 1.925.000.eeni hoogte punt dat niet als normaal moet worden genomen. In 1944 was dit bedrag 1.288.000.en eind 1952 1.800.000.Het rekening- courant verkeer is stuk toegenomen. In 1952 zijn de mutaties 1.000.000.cre dit- en debetzijde. Vanaf de oprichting werd totaal aan rente uitbetaald en bij geschreven 661.293.11. De reserve be draagt in 1952 72.000.—. Door de watersnood is het 50-jarig be staan niet herdacht. Op de nu komende jaarvergadering heden Dinsdag 12 Mei, zal na afwerking van het gewone pro gramma, het feit worden herdacht. Het zal niet feestelijk zijn, maar waar toch felicitaties kunnen worden uitge bracht. De Boerenleenbank heeft in Ooitgens plaat een plaats die ze waard is. OOLTGENSPLAAT Benoemd. Chr. School: tot onderwij zer (vac. dhr A. Weijers)i dhr Bos van Bodegraven; tot onderwijzeres (vac. Mej S. Zandstra) Mevr. Prins-Contant, al hier. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot onderwijzer te Zonnemaire (Schouwen) dhr H. J. Dame, thans onderwijzer aan de O.L. School no. 1 alhier. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. School no. 1 is aangesteld Mevr. Hoekstra van Lang straat. De brandspuit ,,Ajax te Stellendam kwam er niet best af met de ramp. Ver dronken stond hij in het spuithuis en toen bij het zakken van het water de mannen van de vrijwillige brandweer er bij kwamen, was het één bonk roest. Intussen had de adopterende gemeente 's-Gravenhage al maatregelen genomen en een spuit met een aantal manschappen naar Stellendam gezonden! De eer ste dagen na de ramp waren die mannen er al, alle ongeneugten voor lief ne mend! Men peuterde ook de spuit uit het water en in de reparatie-werkplaat sen van de Haagse brandweer werd het apparaat keurig opgeknapt. Als ver nieuwd kwam de brandspuit Donderdag j.l. terug. Vóór het gemeentehuis aan het eind van de Voorstraat, werd de spuit door de Stellendamse brandweer mannen opgewacht en door de Haagse brandweercommandant dhr Otten, over gedragen. De geheel gereviseerde en van een nieuwe motor voorziene brandspuit werd teruggebracht door de commandant van de Haagse brandweer, de heer Otten, in gezelschap van Kapt. de Haas, de hoofd brandwacht van Gelder en brandwacht Ie klas J. Oostdijk. Burgemeester J. v. Knobelsdorff wees bij deze ontvangst in een korte speech die hij op straat hield hoe de situatie zich met de spuit bij de ramp had toege dragen. De vrijwillige brandweer, die uit 14 man bestaat, was zeer aan deze spuit verknocht, zei spr., met zijn 2500 1 per minuut had hij hen nog nooit in de steek gelaten. Spr. vond het een schitterend staal in het kader van de adoptie, dat men te Den Haag op zich nam om de spuit volledig te repareren, die nu als vernieuwd teruggekomen is. Ook gewaagde spr. van het sympa thieke gebaar, van de adopterende ge meente, dat aanstonds na de ramp een spuit met enige manschappen werd ge zonden, die in broederschap met de pi. brandweerlieden op de zolder van de red- dingsloods huisden en daar alle onge makken en ongerief door de ramp ont staan voor lief namen. Spr. prees ook het vrijwill. corps, dat zijn taak zo goed had verstaan, door hulp op allerlei ge bied te bieden, inzonderheid door de ber ging der lijken. De brandweer is een apparaat zei spr., waarop men in tijd van nood altijd een beroep kan doen. Daarom verheugde het spr. te meer, dat de brandspuit in deze staat was terug gebracht, en de mannen weer een keurig stuk materiaal ter beschikking kregen. Door een handdruk met de commandant werd die dank bestempeld. Comnuiadant Otten kan met enige trots zeggen, dat nooit een vergeefs be roep op de brandweer werd gedaan. Er wordt wel eens gezegd het is een duur apparaat maar dan toch een onmisbare, waarop men staat kan maken, het zij dat het een beroeps- of een vrijwillige brandweer is. Niet alleen voor wetrkelij- ke branden, kleine of grote moet de Haagse brandweer uit, maar vaak ook om een kat van dak te halen! Het deed de commandant veel genoe gen, dat door de revisie van de spuit een steentje tot de wederopbouw was bijge dragen en spr. hoopte dat bij voorkomen de gelegenheid er veel genoegen van zou worden beleefd. De heer Visser, commandant van de pi. vrijw. brandweer bracht namens zijn manschappen ook een dankwoord over. Hij zeide vol bewondering te zijn over het werk dat door de gedetacheerdon uit den Haag was verricht. De mannen had den overal aan meegeholpen, aan het bergen van cadavers, het schoonspuiten van huizen e.d. baantjes meer. De kroon op het werk was gezet, dat thans de spuit als vernieuwd was terugontvan gen. Het speet spr., dat de vrijwilligers niet in staat waren een tastbaar bewijs van genegenheid in de vorm van een gp- schenk te overhandigen, hij hoopte 6t> die gelegenheid zich nog eens zou voor doen. Er was een band van vriendschap gelegd met de Haagse brandweer en zij hoopten het feest van de broederschap in den Haag nog eens te vieren. Nadat enige verversingen, waren ge bruikt werd de spuit aan de haven on der grote belangstelling van het publiek geprobeerd. Het behoeft niet gezegd, dat deze aan alle verwachtingen voldeed, de Haagse brandweer was het een eer, de spuit prima af te leveren. Behalve de pomp was zo wat alles nieuw, bovendien waren een groot aantal nieuwe slangen bijgevoegd. Op de raadzaal te Ooitgensplaat vond voor de zoveelste maal een afscheid plaats. Ditmaal was het de Doopsgezin de Jongeren groep, waarvan enkele reeds vanaf 16 Maart in deze gemeente hun beste krachten hebben gegeven. Naast Burgeem. ën Mevr. Hordijk waren de beide Wethouders de heren Waling en de Vos, de gem. architect dhr J. de Vries en het hoofd gemeentewerken dhr Jac. de Vos aanwezig. Burgemeester Hordijk sprak in de Engelse taal een dankwoord tot deze vrijwilligers die bij haar aan komst op 16 Maart geen officiële ont vangst werden toebereid, daar toen de omstandigheden nog van dien aard wa ren,- dat hier geen tijd en gelegenheid voor was. De Amerikaanse hulp, aldus de Burgem. is zeer groot. Denk bv. aan de Helicopterdienst, de amphibiewagens, de voedselpakketten de kleding die is gezonden. Daarbij komt Uw persoonlijke hulp die het meest bestond ui{ het op ruimen van karweitjes. Veel hout is ge ruimd, met de opbouw van huizen is geholpen, bergen met vuil werden verre den, kortom allerlei soort werk is verzet. Door de bevolking is uw hulp zeer ge respecteerd. Wij brengen daarom onze dank aan u allen over.. Gij hebt ook de opbouw van ons dorp meegemaakt, en dit zal U ook tot dankbaarheid stem men. Als boerenzoons is uw interesse ze ker ook uitgegaan van de ontwikkeling van het landbouvirverlof na de ramp. Wederkerig gaat ook onze belangstelling uit naar uw land. Al zitten wij hier op een eiland; met het wereldgebeuren blij ven wij op de hoogte. Voor al uw hulp nogmaals onze dank en het gaat U al len goed. Roger Hochsteller dankte de Burge meester voor zijn hartelijke woorden'. Met genoegen hebben wij hen ingezet voor de wederopbouw van deze gem.een- te. De groep zal zich voegen bij de groep die te Nieuwe Tonge werkzaam is. Hun verblijf was hier in de Ger. Pasto rie en in Nieuwe Tonge Is de legering eveneens in een Pastorie, terwijl in Kort- gene, de vorige plaats van hulpverle ning, ook een pastorie werd betrokken. OOLTGENSPLAAT Burg. Stand. Geboren: Geertje d.v. G. V. Kempen en La de Vos; Pieter Leen- dert, z.v. H. v. Noord en J. W. Kloet; Cornells Adrianaus z.v. P. Luijendijk en D. Buscop. Overleden: J. Beijer, 88 jaar, weduw naar van D. Ardon; J. W. v. Esper 77 jaar, weduwe van L. J. Beije; T. v. Dam 72 jaar, echtgenote van M. Leijdens; C. V. d. Berg, 79 jaar, echtgenote van Anth. Wouters; B. v. Brummelen, 77 jaar, echtgenoot van G. Duim; G. Mooijaart, 88 jaar, weduwe van P. Hotobel; C. Lo- kers, 77 jaar, echtgenoot van S. Getouijs; J. V. Kouteren, 56 jaar, echtgenote van A. J. Wijbrand; J. v. Dam 78 jaar, we duwnaar van G. Kornet;C. S. Korteweg, 27 jaar, dochter van J. H. Korteweg en S. V. Hassent; C. v. Dam 67 jaar, onge huwd; J. V. Kempen 31 jaar, echtgenoot van M. Vertaurg. Vertrokken. S. Zandstra naar Veen dam; J. Overbeeke naar Bergen op Zoom G. de Gans engezin naar Dordrecht; T. Heijmans naar Nieuw Gastel; A. Braber naar Rotterdam; J. v. Dam naar den Dolder; J. M. v. Dravik naar den Bom mel; E. Hobbel naar Sliedrecht; W. de Klerk naar Sassenheim; H. Schudde- beurs naar Rotterdam; W. v. Dam naar Alblasserdam; G. Vermaas naar den Haag; A. Damen naar Rotterdam; I. Kamp naar Veldhoven; A. de Vos naar Stad aan 't Haringvliet; J. Huisman naar Schiedam; J. Hagemans naar den Haag; P. A. Braber naar Canada; E. Moeren hout naar Breda en A. Weijers naar Zuid Beijerland. Ingekomen. W. de Boer van Klaas waal; C. Korteweg van Dordrecht; W. Ras van Bodegraven; G. M. J. v. Oor schot van Warmond en, J. E. W. v. Vugt van Warmond. Huwelijken. J. Broeden 28 jaar en J. M. van Dravik 23 jaar; H. Donkersloot 39 jaar en A. Wielaard 33 jaar; A. C. Osseweijer 26 jaar en P. E. Kamp 23 jaar; F. v. Hooff 24 jaar en A. J. IJpe- laar 21 jaar; K. Neels 25 jaar en E. Kamp 21 jaar. VAN ONZE ADVERTEERDERS Toen dhr C. Labee vorig jaar in Juni de kruidenierszaak van dhr L. v. Has sent overnam en deze opnieuw her opende, zal niemand hebben vermoed, dat nog binnen een jaar weer opnieuw een heropening van deze grote levensmidde lenzaak zou plaats hebben. Dit laatste is evenwel een feit geworden, want Don derdag j.l. werden de deuren weer open gezet om voor het eerst na de ramp weer uit de winkel te verkopen. Wij schrijven uit de winkel, want de verkoop heeft de laatste tijd plaats gehad op de 1ste eta ge van het pakhuis. De Pieter Bigge- straat te Ooitgensplaat ligt erg laag en bij de watervloed bleef van de etalage ruit maar een 30 a 40 cm boven water. De schade was dan ook zeer groot. Ter stond werd evenwel werk gemaakt van de wederopbouw. Slechts enkele dagen geëvacueerd zijnde ging dhr Labee naar een winkeUnstallateur en gaf zijn orders voor een gehele nieuwe winkelbetimme- ring direct door. Een termijn van 1 Mei als afleveringsdatum werd gesteld en de fa. Haasdijk uit Rotterdam zorgde prompt dat alles klaar was. (Vertegenw. dhr J. Holleman O. Voorgors te M'hamis) Prachtige vitrines en een zeer doelmati ge winkelbank met marmer bovenplaat staan practisch opgesteld. De bakken voor losse artikelen zijn uitneembaar en kunnen boven in het magazijn word^i gevuld. Onder de toonbank bevinden zich enkele draaibare bakken bevestigd aan de deuren die ieder een inhoud hebben van een baal suiker, zout of soda. Een electrische koelkast bergt de vleeswaren, boter en andere aan bederf onderhevig zijnde artikelen. De vleeswaren worden met een gehele nieuwe „OUand" electri sche snijmachine gesneden. Deze machi ne is een doelmatig en mooi stuk inven taris. De verlichting is aangebracht van Contralux lampen, welke een prachtig effect geven aan de keurig opgestelde en geëtaleerde goederen. Voor de cliën ten is een flinke ruimte opengehouden. Zoals wij reeds schreven is de gehele be timmering uitgevoerd door de fa. Haas- dijk te Rotterdam, terwijl dhr H. van Gent (alhier) zorgde voor een overeenr komstige schildering van ramen en deu ren. Wij wensen de heer C. Labee en gezin een goede verkoop (de inzet bij de opening was best) en vele gezonde jaren in dit moderne bedrijf. Ooitgens plaat is een keurige winkel rgker gewor den.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 3