r Ds P. A. Zeilstra nam afscheid van de Gereformeerde Kerk te Middelharnis DE STURMRAMP VAN 1 FEBREWAORIE 1953 Jubil eum - nummer G.E.B. Den Haag helpt Sieliendam Marktberichten Amerikaans' geschenk aan Nieuwe Tonge CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG YOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN inister van de Kielt liet ich uit over vergoedingen rampschade Tv/ee en twintig jaar diende hij zijn gemeente Duplex- en Woningwet woningen te Middel harnis gegund FOLKLORE EN TAAL (58) V. Huis -aan - huis - verspreiding op 22 Mei a.s. Electrische aansluitingen in recordtijd vernieuwd DEKEN-UITREIKING De burgemeester van Boskoop overhandigde de cheque Brand te St. Annaland Woensdag 13 Mei 1953 No. 2204 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Vnmch^nt tweemaal per week. Woeasdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: t 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Het ontwerp van de rampschadewet 1 deze week bij de Tweede Kamer wor- n ingediend. Zodra het ontwerp be- end is liopen we er een uittreksel uit geven en er een en ander uit mede te elsn. De minister van Fmantien van de 'eft, die verleden week de getroffen elen'van Zeeland en ook ons eiland Goe- e—Overflakkee bezocht, heeft echter er de inhoud al iets losgelaten. Van een integrale vergoeding der -pschade zal geen sprake zijn, omdat e regering geen al te groot onderscheid an maken tussen de oorlogsgetroffenen n de slachtoffers yan de watersnood, e vergoedingen zullen echter behoorlijk eregeld worden op basis van de wet op e materiële oorlogsschade. De regering eeft het beginsel der draagkracht laten ervallen. De minister verklaarde voorts, dat olgens het ontwerp als basis van de ergoedingen de vervangingswaarde ordt aangenomen, waarbij met at hrijvingspercentages zal worden ge- erkt. Voor hen, die reeds twee of drie aal getroffen zijn zal een andere rege- "g gelden, die neerkomt op een inte- ale vergoeding. Deze mensen hebben ,1. nog maar kort geleden de beschik- 'ng gekregen over nieuwe goederen, aardoor de afschrijvingswaarde gering zodat zij ongeveer de oude waarde ilen terugkrijgen. Minister van de Kieft deelde mee, dat et Rijk niets te maken heeft met de ergoeding van huisraadschade. Dat omt geheel voor rekening van het ampenfonds. De minister achtte hand- aving van het zgn. forfaitaire stelsel eenheidsprijzen, waarover we in een vo- 'g artikel reeds geschreven hebben) -er waarschijnlijk. Dit was echter een ak, waarover het Rampenfonds be- -hikt. De minister ontveinsde niet te* -ggen, dat er zich grote moeilijkheden ouden voordoen door het miheu-ver- cliil. Het stelsel zelf echter werkt snel, iform en soepel. Wel zei minister van e Kieft, dat de getroffenen zich geen org behoefden te maken over de ver- "oeding van de huisraadschade, want ouden de middelen van het Rampen- -nds niet toereikend blijken, zou het ijk voor aanvullirig zorgen. De zgn. economische schade aldus erklaarde de minister komt niet voor ergoeding in aanmerking. Zo zal een Inkelier die zijn omzet tengevolge van e ramp ziet teruglopen, een dokter iens praktijk is verminderd en andere ergelijke gedupeerden niet op vergoe- 'ng kunnen rekenen. Er wordt op gewerkt, dat de gehele chade-regeling binnen twee jaar af- popt. De minister voegde er aan toe at het in het voornemen ligt, de helft er schadeuitkeringen te verwerken in en begrotingswijziging over 1953, de an- ere helft te brengen op de Rijksbegro- ■~g voor het volgende jaar. Ook de finantiële positie der getroffen emeenten had de volle aandacht van de inister gehad. Hij deelde mee, dat de de maak zijnde wet op de schadever- oeding aan de lagere publiekrechtelijke 'chamen zeer ver gaat en dat ook scha- eperkende maatregelen (aanleg van een ooddijk bv.) voor vergoeding in aan- erking komt. De adoptie kan in som- 'ge gevallen voor de uitkering aan de emeenten finantiële consequenties heb- en. Geschenken zullen nl. in rekening orden gebracht wanneer zij met de ijksvergoeding de integrale schadever- oeding te boven zullen gaan. Bijzondere eschenken, zoals een muziektent, ear, dhuis e.d. vallen daar niet onder. Wel omt het hierop neer, dat de getroffer emeenten door de ramp er niet beter an mogen worden! Wij zullen nu het ontwerp-wet afwach- n en hopen er dan nog nadere publi- aties uit te doen. VEEMARKT ROTTERDAM, 11 Mei. Ter vee- arkt aangevoerd in totaal 1543 dieren, aaronder 808 vette koeien en 735 var ens. Prijzen per kg: vette koeien 2.843.- ■70—2.82, 2.202.40; varkens lev. gew. ■85, 1.83, 1.79. De aanvoer van varkens was ruimer et vlotte handel en iets lagere prijzen, nkele zware varkens gingen boven no- ring. GRAANBEURS ROTTERDAM, 11 Mei. Binnenland- granen. Officieuse noteringen p. 100 g franco R'dam. Tarwe naar kwa- teit 26—27.50, Voedergranen klam. omergerst 25—26.75, grove daarbo- eti, Wintergerst 25—25.75, Haver vast oor koppenhaver tot 26.25, overigens an 24—25.75. Rogge 27.75—28.25. ais geschoond 3132, Peulvruchten ast. Groene erwten 3548, schokkers 40—53, bruine bonen 70—92. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM, 11 Mei. Kleiaard- PPelen 35 mm opwaarts -eigenheimers .M.—14.15, bevelanders 16—16.50, ffltjes 14—15, alpha's 8.50—9, furo- 12.5014, Zandaardappelen 35 mm pwaarts Noo'rdeling 7.Voeraard- PPelen 3.— (Prijzen per 100 kg en P de handelsvoorwaarden, vastgesteld por de verkoop van consumptie-aardap- «en op wagon, schip of auto). Zondagmiddag nam Ds P. A. Zeilstra afscheid van zijn gemeente, die hij ruim 22 jaar heeft gediend. Er was grote belangstelling voor deze dienst, van alle zusterkerken op het eiland waren afgevaardigden en. Ds Becker van Den Bom mel vertegenwoordigde de classis Brielle. Ds P. A. Zeilstra heeft in November van het vorige jaar zijn emeritaat ontvangen en zal zich naar wij vernemen bin nenkort in de gemeente Abbenbroek vestigen, waar hij als hulpprediker hoopt werkzaam te zijn. De grijze predikant betrad de kansel en sprak het votum en de zegen uit. De aanvangsspalm was 87 1, waarna ZEerw. de Belijdenis des Geloofs las, ver volgens werd gezopgen. Ps. 87 5 en werd voorgegaan in gebed. Gelezen werd Jes. 54 8—15. In zijn voorwoord tot de predikatie wees Ds Zeilstra er op, dat er overvloe dige stof was om te roemen van de goe dertierenheden Gods. Vooral de laatste maanden, nu de wateren ons eiland had den bedekt en Gods dragende hand over ons was geweest. Was er de belofte niet van Zijn goedertierenheid, dan waren wij al lang vergaan. De Kerk des Heeren wordt uitsluitend door Zijn goedertie renheid bewaard, wat ook uitkomt in de tekstwoorden die spr. nam n.l. uit 2 Ti- motheüs 2 19: Evenwel het vaste fun dament Gods staat, hebbende dit zegel: De Heere kent degenen, die de Zijne zijn; en: Een iegelijk die de naam van Christus noemt, sta af van ongerechtig heid." Het thema was: De onveranderlijke trouw des Heeren over Zijn volk; ten Ie onze roem; ten 2e onze rust; ten 3e on ze roeping. ZEerw. herinnerde er aan dat hij op 14 Dec. 1930 zijn bediening te Middel harnis aanvaardde met de woorden uit 1 Tim. 1 15. Dit is een getrouw woord en alle aanneming waardig, dat Christus Jezus in de wereld gekomen is, om zon daren zalig te maken. Al die jaren had hij het Evangelie van Jezus Christus gepredikt, hij zou ook niet anders heb ben gekund. Nu zou zijn predikatie zijn uit de tweede brief van Timotheüs, de laafste brief die Paulus uit de gevan genis te Rome schreef. Spr. gaf een beeld van de toenmalige situatie in de Kerk des Heeren; er was twisting en ijdel roe pen, hij herinnerde aan Hymenëus en Filétus, die de opstanding loochenden. Het woord Gods is actueel zei spr.; de zelfde strijd is er nog. Paulus ziet de toekomst donker in. Hij bestraft Timo- theüus niet dat laat hij aan de cri ticasters maar waarschuwt hem en wijst op de verschillende toestanden in Gods Kerk. En ofschoon hij onder beuls- handen is, hij roemt ook van Gods goe dertierenheid en het Evenwel" het vas te fundament Gods staat komt van Zijn lippen. Spr. ging na wat dit woord „evenwel" inhield, op andere plaatsen staat voor dit Griekse woord „nochtans" de Nieuwe vertaling heeft ,,en toch". Spr. ontvouwde achtereenvolgens dat daar nu de roem in lag voor Gods Kerk en ook de rust; maar ook de roeping om onze roeping en verkiezing vast te maken. Het zegel waarvan de tekst spreekt heeft twee kanten: eerst de be vestiging van het vaste fundament, maar ook de waarschuwing: Een ieder die de Naam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid. Spr. wees er op dat het Christenzijn in handel en wandel, in het huiselijk en maatschappelijk leven moet uitkomen. Indien de vastheid van dit woord niet werd gekend, diende er de bede te zijn: geef ook mij die blijd schap en de zekerheid, dat ik een der Uwen ben, om eeuwig te kunnen zingen van Gods tierenheden. De tussenzang was Ps. 89 1. Ouaerling L. J. den Hollander (oud burg.) twijfelde niet of de scheidende predikant zou met grote dankbaarheid zijn vervuld, dat God hem 22 jaar lang de kracht had gegeven om het heerlijk Evangeliewerk te Middelharnis te ver richten. Slechts enkele malen kon hij we gens .ziekte zijn dienstwerk niet verrich ten. Spr. wees er op, dat velen de in trede hadden bijgewoon<i^ die er nu niet meer waren; op de vele ziekenbezoeken die waren afgelegd; op de troost in zo menig huis gebracht. Het werk van de dienaren des Woords is veelzijdig en moeilijk zei spr., er mocht voor hen wel een gedurig gebed zijn. Onze dagen staan in het teken van critiek op de predikanten; in Paulus' dagen was" dit ook al zo, zoals in de pre dikatie is genoemd. In het besef van een onvolmaakte predikant en een onvol maakte gemeente zou dit zeker minder zijn. Namens kerkeraad en gemeente bracht spr. zijn oprechte dank voor al het werk te Middelharnis verricht, hij dankte ook mevr. Zeilstra voor de verleende gast vrijheid en eindigde met de wens, dat het de scheidende predikant eenmaal zo zou zijn. ,,Gij zult mij leiden door Uw raad en naar Zijn belofte aan het eind punt opnemen in heerlijkheid. Staande werd Ds Zeilstra toegezongen Ps. 121 4. Ds Becker, Geref. Preüt. te Den Bom mel sprak woorden van dank, namens de classis Brielle en de gemeente Oolt- gensplaat. In die 22 jaar had Ds Zeilstra in de classis- 24 predikanten zien komen en gaan, waarvan ook jonge dienaren waren ontslapen. Hij dankte voor het waarnemen van deputaatschappen en kerkvisitaties. Vraagt ge nu naar de vrucht van de prediking vroeg spr., zie er dan op, dat Gods Woord nooit ledig weerkeert. De Heere laat er wel eens wat van zien, maar meestal maar zoveel dat we niet hoogmoedig worden en zo weinig, dat we niet worden ontmoedigd. Hij besloot met de wens, dat de Heere hem aan het eind van de loopbaan zou toeroepen: „Ga in, in de vreugde des Heeren." Burgemeester van Heijst, ouderling der Ger. Kerk te Melissant schetste de vele diensten, die Ds Zeilstra als consu lent had geleid en zeide dat in deze vacan te gemeente nooit tevergeefs een beroep op hem was gedaan. Dikwijls had spr. hem gehaald en teruggebracht en uit de ge voerde gesprekken een inzicht gekregen van de vele moeilijkheden waarmee de scheidende predikant te kampen had. In de kansel-arbeid had hij dit echter nooit bespeurd. Hij dankte namens zijn kerke- raad voor de bereidheid om te helpen en hoopte dat hij later nog wel eens de ge meente van Melissant zou willen dienen. Spr. bad hem Gods zegen toe voor de toekomst. Ds Loosman, predt. te Stad aan 't Ha ringvliet, die met zijn gehele kerkeraad en enige vrienden tegenwoordig was. Dracht eveneens dank voor de waarne ming van het consulentschap. Persoon lijk had hij Ds Zeilstra nog niet veel ont moet, omdat spr. in November van het vorige jaar pas op het eiland kwam en de ramp er tussen was gekomen. Leg de vrucht van uw werk in Gods handen, besloot spr., die het zal doen ontkiemen, tot Zijn eer, want het vaste fundament blijft. Ds Zeilstra dankte de sprekers voor de hartelijke woorden en besloot inet dankgebed. Na staande gezongen te heb ben het laatste vers uit Ps. 2, legde hij voor de laatste maal de zegen op zjjn gemeente. Velen maakten daarna gebruik van de gelegenheid om Ds en mevr. Zeilstra in de consistorie ten afscheid de hand te drukken. De bouw van 12 duplex- eii 11 wo ningwetwoningen te Middelharnis is ge gund aan respectievelijk Dijkers Kroos te Middelharnis en aan fa. Van Hennik te Sommelsdijk. Er is inmiddels reeds aan de bouw begonnen, een en ander in opdracht van de woningbouwvereni ging Middelharnis. De sturmwind buldert over land en zee In doewt de mensen in d'r huzen béve; Ze voewle mit de schepeliengen mee. Die noe in dóosnood vechte voor d'r [leven. De sturm stiert raezend 't waeter nae [de kust Der laêge landen, die in groot gevaar [verkeêre. De mensen binne zich dat niejt bewust Ze gaen nae bèd as kon geen leed ze [dêere. Ze wete d'r eige veilig achter zwaere [dieken, Die eeuwen lang daer hèwe pal [gestaen. Die wisten van geen wankele of wieke Mar 't waeter wast mar deur. Hoe [mot dat gaen? De sturrem in de springvloewd spanne saeme: Wat kan d'r woeste krachten nog [weerstaen? De waetren komme hoager dan ze [vroeger kwaeme Noe dringt het mit geweld de polders [binnen. Vernielend, wat het op z'n wegt [ontmoewt. Wat kan 'n mense tegen zo6 veel [kracht beginne? Hoe redt 'n 't vege lief uut dezen [waetervloewd Noe vollegen de schriklijkste [toónêelen, Want huus in schure worre [meegesleurd. De doodskreet klienkt uut veule [mensekeien 't Zou laeter blieke, wat d'r is gebeurd. In êen uur ties verlore honderden d'r [leven, Paeren in veê verdronke in de vloewd. De vruchten van een lang, volhardend [streven Wierre vernield mar wie docht [an z'n goewd. Zoolang nog mensen zich in [döosgevaer bevongde. Toevend op daeken of geklomme in ['n baom. Hangend an stikken hout, of staende [op grongden, Die afgebrokkeld wierre deur de [straom. Van alle kanten kwam d'r hulp [opdaege, Vliegtugen brochte redding in den [nood. Ieder dee mee om 't ziene bie te [draegen Tot redding van die mensen van den [dood. Duzenden moste alles achterlate In wiere levers oares heengeleid, 't Devies was. hier wor niks bereikt [mit praeten; Wie helpe kon, was tot de daed bereid. De mensen gawe klêeren, geld, van [êenentwege In namme gedupeerden in d'r huus; Het lajid was êen, dat was ''n gröote [zegen, lelk wou wat helpen lichte an 't [zwaere kruus. In ondertussen waere ze gaen wèrke 't Land most z5o gauw as 't kon het [waeter kwiet; De wank'le dieken mosse ze versterke De gaeters moste dicht in mak'lijk [gieng het niet. Daer waere burgers in veel [mielitaeren; Daer kwaeme helpers uut het [buteland Mit mattriaol van d' allerleste jaeren In bèrregen zakken voor 't vervoer [van zand. De Keuningin kwam zelf zich op de [haogte stelle In Heur anwezigheid brocht troost in ['t rampgebied. Prins Bernard kwam per vliegtuug [oversnelle. Hie kwam bie Vrouw in Volk in ['t zwaer verdriet. Ook Prinses WuUemien, de ouwe [Vrouwe Van 't Land, dat Heur zóo nae an 't [harte lag, Kwam in het rampgebied getuge van [d'r rouwe Om al het leed, dat ze om d'r hene zag. Van alle kanten stroamden giften binnen Uut 't binnen mar aok uut het [buteland; Zoó kon men daolijk uit de hulp beginnen Omdat een ieder gaf mit milde hand. Most deze ramp weer an de mensheid [leere. Dat aoUe mensen broers in zusters [binne, In dat het is nae 't Woord des Heeren Dat men z'n naeste as eige mot [beminne Een groot deel van 't gebied is droag [gekomme In heel wat gaeten in de dieken binne [dicht. Duzenden bunders land binne an de [zêe ontnomme, In korten tied is heel wat werk verricht. Niet overal is 't waeter overwonne, Daer stroamt de zêe tweemaal per dag [nog in, Mar het herstelwèrrek is aok daer [begonne. De leuze is: Houd moed! Zet door en loverwin! Toch mot nog heel wat tied verloape. Eer aoles is hersteld, in 't land weer [vruchtbaer is. Eer aoles is herbouwd, wat ze noe motte [sloape, In het getroffe land al weer welvaerend [is. Mar gróote 'deernis voele ■we voor alle Die in die rampnacht ploiïslieng bin [gedoov.;, Voor de femielies van die Tarn gevalle: God sterke ieder hunner in üe nood. P. DEN EER.ZAMEN, Wassenaar, Witteburgerweg 32 Ter gelegenheid vanchet 25-jarig be staan van ons blad „Eilanden-nieuws" op 1 Juni a.s., zullen wij een speciaal ju bileum-nummer geïllustreerd met vele foto's uitgeven in de week vóór Pinkste ren, n.l. op 22 Mei a.s. Onze adverteerders die van deze gele genheid willen gebruik maken om in dit speciale nummer te adverteren, gelieven vroegtijdig hun advertenties in te zen den. DE ADMINISTRATIE Kunnen wij elders in dit nummer melding maken van een voortreffelijk staal tje van Haagse hulp aan Stellendam op het gebied van de brandweer door volledige vernieuwing van de spuit wij dienen ook gewag te maken van de hulp, die de Stellendamse bevolking ondervindt van een zestal electriciens van het G.E.B. Den Haag, die sinds S April in het zwaar getroffen dorp bezig zijn met herstelwerkzaamheden aan aansluitingen en hoofdleidingen. Deze zes technici hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt met het herstel len van het kabinet van de Emgo, dat ernstig beschadigd werd en voorts voor al met de aansluitkasten in de wonin gen. Het water is zo hoog gestegen ge weest in Stellendam, dat er geen kast droog gebleven is. Eerst heeft men de bedrijven geholpen, daarna is men aaji de huisaansluitxngen begonnen en men is op het moment zover gevorderd, dat men bijna klaar is. Alle bewoonbare hui zen zijn onder handen genomen. Alle electriciteitsmeters moesten ver wijderd worden en door nieuwe vervan gen. Verwoeste huizen werden geheel af gekoppeld. De binnenleidingen der huizen moeten de bewoners of eigenaars zelf laten her stellen of vernieuwen, maar voordat men licht of kracht had moest uiteraard eerst de invoer van de stroom mogelijk en in orde zijn. Vanzelfsprekend was een en ander een omvangrijk werk, maar het is in record tijd klaar gekomen. De huisinstallaties vallen natuurlijk buiten de bemoeiingen van de Emgo en van deze zes Haagse electriciens. Dat gebeurt door de particuliere bedrijven. Gezien het vele dat ook in dezen moet gebeuren, kunnen de plaatselijke instal lateurs het werk niet aan en, zijn er werkkrachten van elders aangetrokken. In ieder geval hebben, deze Haagse GEB-ers hun sporen in Stellendam ver diend. Wij willen hen gaarne een pluim op de hoed steken en met hen tevens het G.E..B zelf. De zes heren zijn gehuisvest te Dirks- land vanwaar zij dageUjks naar Stellen dam heen en weer trekken. Die huisves ting geschiedt eveneens op kosten van het G.E.B. Den Haag. STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK MIDDELHARNIS, SOM MELSDIJK en NIEUWE TONGE Ten aanzien van Middelharnis en Som melsdijk zijn nu practisch alle straten afgewerkt. Gemiddeld kon één deken per bed beschikbaar gesteld worden. Indien in éèn gezin meer bedden in gebruikt zijn, dus meer dan één deken uitgereikt moest worden, ontving men 1 eerste, 1 tweede, 1 derde soort enz. Degenen welke nog geen dekens ont vingen, kunnen deze afhalen a.s. Vrijdag middag van 26 uur bij het Gymnas tieklokaal v.d. Openb. ULO School. Sardines Met de uitreiking hiervan is een aan vang gemaakt. Per gezinslid worden twee klein* of één groot blikje beschik baar gesteld. Bij meer dan twee perso nen, ontvangt men per gezin steeds dit aantal 'min één. Bv. vier personen, ont vangen 4 maal twee is 8 kleine blikjes min 1 is 7 blikjes enz. Niet alle straten kunnen tegelijk worden afgehandeld. Vond uitreiking in uw straat plaats en was U niet thuis, dan kunt a.s. Zater dagmorgen uw deel afhalen bij het ge meentehuis in Sommelsdijk van 9 tot 11 uur. Gistermorgen vond op het gemeentehuis van Nieuwe Tonge in kleine kring een treffend gebeuren plaats, dat beschouwd kan worden als een prachtig staal tje van nationaal en internationaal medeleven m.et de slachtoffers van de water snood. In de raadszaal begroette burgemeester Van Hofwegen vergezeld vaii zijn beide wethouders, de heren Van Alphen en Opstelten de burgemeester van Boskoop Mr Verkerk met diens wethouders, de heren Van Nes en Taat en de dames Verkerk en Trapman, deze laatste de echtgenote van de secretaris van Boskoop. B. en W. van Boskoop hadden hier een zeer bijzondere zending te ver vullen, waarvan de oorsprong in Amerika lag, of neentoch eigenlijk in Bos koop? ven hebben weergegeven en met een ste vige handdruk bezegelde hij het ge schenk, dat hij in enveloppe burgemees ter Van Hofwegen overreikte. Heel hartelijk heeft Nieuwe Tonge's burgemeester bedankt en tevens kon hij aanstonds mededelen welke bestemming aan het geld wordt gegeven. B. en W. van Nieuwe Tonge besloten tot stichting van een fonds ten behoeve van de 4 wezen en 19 halfwezen, die de ramp Nieuwe Tonge heeft toegebracht. Aanleiding daartoe vond het college in een paar schenkingen, die eerder werden ontvangen, 500.van professor v. d. Honing te Leiden en 75.van een postzegelverzamelaar uit Noorwegen, die men op verzoek een paar bijzondere ze gels, o.a. van de watersnood, had toege zonden. Bij deze gelden past nu prachtig deze Amerikaanse schenking en burge meester Van Hofwegen verzocht wel de grote dank van Nieuwe Tonge er voor over te brengen. Het is het voornemen om uit dit fonds de wezen en halfwezen iets van het ge mis te vergoeden door een geschenk op de verjaardag, door verstrekken van ge reedschap als men in betrekking gaat of, als het kan, als attentie bij het huwelijk. Deze dollars vertegenwoordigen een waarde van 1700.89 in Nederlandse munt en dit brengt het fonds al op be hoorlijke hoogte. Gedurende enige tijd bleven de offici ële vertegenwoordigers van Boskoop en Nieuwe Tonge in de raadszaal bijeen. Burgemeester Van Hofwegen kon, als kleine tegenprestatie, de heren en dames uit Boskoop de bekende K.L.M.-foto aan bieden van het centrum van Nieuwe Ton ge, Ring en kerk enz., in de sneeuw en, in het water, dit tevens als herinnering voor mevr. Verkerk voor de tijd dat zij zich in Nieuwe Tonge met haar helpsters verdienstelijk heeft gemaakt. 's Middags is men het dorp, dat er ge lukkig al behoorlgk opgeruimd uitziet, nog eens gaan bezichtigen. Fonds voor veezen en half wezen gesticht Dertig jaar geleden reisde een Bos- koopse jongen voor zijn vader, een boom kweker, naar Amerika. Dé States zijn hem blijkbaar goed bevallen want hij is er gebleven en in 1949 werd hij, John van Krevelen, gekozen tot burgemeester van zijn woonplaats Gamillus, een voor stad van de City of Syracuse in de staat New York. Sindsdien is hij driemaal in het ambt herkozen en zetelt hij dus nog als eerste burger op het stadshuis van Gamillus, ook als eerste burgemeester, die in het buitenland geboren werd. In de oorlog streed in Holland Her- bert Rosberg, een soldaat uit Gamillus. Herbert Rosberg behoorde tot de velen, die het leven hebben moeten geven in de strijd om de vrijheid en de bevrijding. Na 1945 hebben in zijn woonplaats zijn vrienden, oudmilitairen en oudmatrozen en gesticht „The Herbert Rosberg Post, New York Veterans of Foreign Wars"- Club. Deze club doet enorm veel goed in de stad en helpt waar hulp nodig is. Sinds drie jaar was zij bezig met de bouw van een eigen clubgebouw. En toen kwam in Holland de water snood De clubgenoten hoorden van de teiste ring, die Holland en Zeeland trof en on middellijk staakten zij de bouw van hun clubhuis. Zij hadden nog ongeveer 500 in kas en die brachten zij bij hun burge meester, John van Krevelen, rriet het verzoek het geld naar Holland over te maken voor de wederopbouw van de overstroomde gebieden. En burgemeester John van Krevelen herinnerde zich zijn geboorteplaats Bos koop. Aan de burgemeester dier gemeen te. Mr. Verkerk stuurde hij een cheque en een brief, met verzoek er een goede bestemming aan te geven. Boskoop trok zich het lot van Nieuwe Tonge aan! Daarvan bleek o.a. door de komst van mevr. Verkerk met de vrou welijke hulpkolonne, die zo enorm veel moeilijk, maar uiterst dankbaar, werk heeft gedaan bij het schoonmaken van gebouwen en huizen. In Boskoop heeft men de nood en het verdriet van Nieuwe Tonge begrepen. Zo wordt het verklaar baar dat burgemeester Verkerk aan Nieuwe Tonge heeft gedacht toen het ging om de besteding van het geld van de club uit Gamillus. Welnu, gistermorgen is genoemde bur gemeester, vergezeld van de dames en de wethouders, het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge een en ander komen aan bieden. De burgemeester vertelde de oor sprong van de gift, zoals wij die hierbo- Vrijdagmorgen brak brand uit op de mestvaalt bij de boerderij van de heer Adr. Duijzer in de Dorpsweg te St. An naland. Daar er door de vrij sterke wind gevaar bestond voor de belendende land- bouwschuur, werd de plaatselijk brand weer gealarmeerd, die spoedig ter plaat se was, zodat dit brandje zich gelukkig niet uitbreidde, doch beperkt bleef tot de mestvaalt. Een en ander bracht veel volk op de been.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1