ikM Aanleg nieuwe weg tussen de B. C. Zaayerlaan en Secr. Rooy- laan Ie Dirksland i M Marktberichten Betere propagandakansen GEMEENtERAADSVERGADERmG ste Jaargang CHK. WEEKBLAD OP GEEEFOEMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bouwgrond uitgegeven voor 4 nieuwe woningen Verhuring tuingrond Aanleg nieuwe weg Concurrentie in brandslangen! Rondvraag 1 Mei hoogtijdag Kon. Ned. Middenstandsbond hoopt op 100 pCt. uitkering aan getroffen Middenstanders Teruglopende cijfers in vrijwel alle branches De watersnood Rampgevolgen Integrale schadevergoeding noodzakelijk ^óalm en in d, e nac^ kt- VECHTPARTIJ TE MIDDELHARNIS Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën tütslultend Drukkertj TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Vencbynt tweemaal per week. Woensdag en SEaterdag 2202 ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BH contract speciaal tarief. Wat is er in Rusland toch aan de ang? Wat zou toch de draagkracht ztjn an de veranderde houding van het of- iciële Rusland sedert Malenkow aan het oofd van Sovjet Rusland is komen te taan. Die vraag wordt gesteld door de een voudige krantenlezer maar niet minder door de voornaamste staatslieden v»n alle vrijheidlievende landen. Ben vraag, die wel geen afdoend ant woord zal vinden. Och verklaringen voor die veranderde houding worden wel gegeven. Maar ze kerheid is er niet. Men gaat uit van veronderstellingen. En niet van vast staande feiten. Uitgaan van veronder stellingen is altijd gevaarlök. En vooral ij zulk een uitermate belangrijke zaak als de wereldvrede. Bij de vele veronderstellingen die ge daan worden wUlen we er nog een bij voegen. Communistisch Rusland heeft deze vt-randerde houding nodig voor haar propaganda. Het is toch een feit, dat Rusland het er altijd op gezet heeft zonder oorlog zijn macht uit te breiden. Russiche tac tiek is: „Het kweken van een sterke communistische partij in een land. Die p;'.rtij meer en meer aan invloed doen winnen. Samen met andere partijen een regering vormen. Uitholling van de an dere partijen. Intrige en allerlei onder gronds gekuip. En dan een plotselinge regeringscrisis en overname van de macht van de staat. Zo ging het in de satellietstaten. Het Russisch recept tot uitbreiding van het Communisme zonder oorlog." Oost-Duitsland ia er het laatste voor beeld van. Maar daarmee lijkt in Euro pa althans de rij van slachtoffers voor- hands afgesloten. De propagandistische kracht van het Communisme is ge knakt. In alle landen gingen de Com munisten van verkiezing tot verkiezing achteruit. Van een sterke minderheids- partij daalden de Communisten in de meeste landen tot een min ol meer on betekenende minderheid. De koude oor log, het vreselijke cynische, niets, ont ziende optreden van Rusland heeft vele ogen open doen gaan. Om het eenvou dig te zeggen,: „De klad zit in het Com munisme." Er zit geen groei, geen uit breiding meer in. Van een gevaarlijke vijfde kolonne, waarmee Rusland wer ken kan daalde in vele landen de Com munisten tot een aan invloed inboetende minderheidspartij. Het wil ons voorkomen dat Rusland dit tenvoUe heeft doorzien. Dat het daarom een voor het oog andere koers gaat inslaan. Een andere koers maar niet met verandering van doelstelling. Wereldrevolutie is en blijft het ideaal waarnaar de Communisten biflven stre ven. Slechts de mogelijkheid tot verbe tering van de propagandakansen en daarmee tot versterking van de commu nistische partijen in de diverse landen lijkt ons de Russiche koersverandering. Andere inzichten? We geloven er niet aan. Een stunt om de propaganda voor het Communisme betere kansen te ge ven. Als werkelijk Rusland tot ander inzicht was gekomen dan zouden er doorslaggevende daden volgen. Juist omdat die daden uitblijven vertrouwt men o.i. terecht de nieuw» Rus«i«che geluiden niet. Opleving van en versterking' van de ingezonken communistische partijen in de diverse landen achten w« d» ware beweegreden van de veranderde RuMi- sche houding. Om daartoe te kunnen geraken moet er iets goeda van Rutland gezegd kunnen worden. Natuurlijk is een doel evenwijdig aan het bovengenoemde het trachten om de weerstand tegen het Communisme t» verslappen. Die weerstand zit het Commimi«me dwars. Waar de vrije wereld zich tegen de communistische agressie daadwerkelijk verzet kan het Communisme niet voor uit. Daar loopt het tegen een muur. Berlijn-Korea. Dat zijn er de spre kende bewijzen van. Met openlijke aan vallen, met locale oorlogen kan het Communisme niet vooruit komen. En daarom moeten de Communisten In de onderscheidene landen voor hun propa ganda kunnen werken met nieuwe ide ologische gegevens omtrent de grote Sovj et-broeder. Neen met oorlogen i« het Communisme momenteel niet uit te breiden. Daarom zien we in de verande ring van Ruslands houding niets anders dan een voor de vrije landen gevaarlijke propaganda-stunt. Een poging om de vrije landen zand in de ogen te strooien. Boven spraken we van een gebrek aan vredelievende daden. Het tegendeel bUjkt. VERGIF IN DRANKJE EINDHOVEN (A.N.P.) Na het in nemen van een hoestdrankje, dat op recept in een apotheeg was gehaald, zijn de twee kinderen van de heer P. Van S. te Eindhoven onwel geworden. Een der kinderen begon hevig te bra ken. De gemeentepolitie stelde een onder zoek in. Het bleek dat het hoestdrankje Vergif bevatte. De grondstoffenleve- i'ancier had de apotheek een verkeerd extract afgeleverd, dat uiterlijk gelijk Was aan de 'voor de hoestdrank beno digde grondstof. Een der kinderen is in ernstige toestand in het Binnenzieken- huis opgenomen, SMS- Dgbl.) rmimiBioiinuiiumiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiMiiiiiiiiniiiiauiiiiiiiiiiMiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ De gemeenteraad van Dirksland kwam Vrijdagavond 1 Mei in voltallige zit- ting bijeen. Men begon al heel vroeg om half zeven uur omdat men na afwerking van de agenda een bespreking had over de restauratie Kerkgracht. Dhr Poortvliet was er niet zo over tevreden, dat men op 1 Mei vergadering hield, omdat dit de hoogtijdag voor de Partij van de Arbeid was.' De burgemeester kon naar eer en geweten verklaren, dat hij daar geen erg in gehad had. Het belangrijkste besluit in deze vergadering was het aannemen van het voorstel aan leg nieuwe weg van de Burgemeester C. Zaaijerlaan naar de Secretaris Rooy laan. De voorz. opende de vergadering met gebed. De notulen werden daarna vast gesteld. Ingekomen stukken: Bericht van het Centraal Verificatie bureau inzake gehouden controle van kas en boeken van de gemeente-ontvan ger, d.d. 2 April 1953; Bericht alsvoren inzake gehouden kas- opnemlng en controle van de administra tie van het Gasbedrijf, d.d. 2 April 1953;- Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit, d.d. 30 Januari 1953, in zake toetreding tot de Vereniging van Gasbedrijven; Goedkeuring alsvoren op het raadsbe sluit, d.d. 30 Januari 1953, inzake wijzi ging van de Verordening op de heffing en invordering van keurlonen; Goedkeuring alsvoren op de raadsbe sluiten nr. 3 en 4 tot wijzig^ing van de gemeente-begroting, dienst 1953; Besluit van Ged. Staten, d.d. 10 Maart 1953, waarbij het presentiegeld voor de leden van de raad met ingang van 1 Januari 1953 wordt bepaald op 5j per Ud per vergadering. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Voorstel verlening kasgeldlening, groot IOO.OOOjb\j de Rijkspostspaarbank voor 1 jaar 1%%. Bij raadsbesluit van 25 April 1952 werd bij de Rijkspostspaarbank een kas geldlening, groot 100.000.— é.2% voor 1 jaar aangegaan. De Rijkspostspaar bank is genegen deze kasgeldlening weer met 1 jaar te verlengen en nu tegen een rente van 1^4% per jaar. Voorgesteld werd deze kasgeldlening weder voor 1 jaar aan te gaan. De heer Bestman vroeg of er ook een lening zou worden aangegaan voor wo ningbouw; waarop de voorz. antwoordr de dat men bezig is om een vaste lening te sluiten, waarover in volgende zitting voorstellen komen. De kasgeldlening werd goedgevonden. Voorstel verlenging huur perceeltje grond aan A. Hameete f 10.per jaar. De heer A. Hameete Pzn. heeft bij zijn woning aan de Voorstraat een perceel tje grond van de gemeente in huur, groot 38 m2. De huur daarvan is 1 Januari 1953 afgelopen. Voorgesteld werd dit perceeltje weder voor 10 jaren aan Ha meete te verhuren voor 10.per jaar. De heer D. Poortvliet vond het wel goed, maar wilde de oude krotten oprui men en één richting verkeer maken, door het verkeer door te trekken en om te leggen onderlangs. De Achterweg zou daardoor worden ontsloten tot woning bouw. De voorz.; De saneringen komen ge'- lukkig dichterbij; er is tekening in en er wordt door B. en W. voortdurend aan getrokken. Zij waren er attent op en wanneer de mogelijkheid zich voordoet komen er beslist voorstellen over. Het voorstel tot verhuur werd aan vaard. Voorstel verlenging huur grond aan Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage voor benzinepompinstallite voor de sme- derg J. L. de Ligtiie. De N.V. Shell Nederland heeft voor de benzinepomp vóór de smeder^ van de heer J. L. de Lignie een strook grond van de gemeente in huur 30.per jaar. Voorgesteld werd aan de N.V. Shell nieuwe huur te verlenen voor 5 ja ren eveneens voor 30.per jaar. Werd goedgevonden. Voorstel tot het verlenen van voor schotten aan de bijzondere schoolvereni ging over 1953 op de vergoedingen inge volge artikel 101 en artikel lOlbis der lager-onderwtjswet 1920. De'bijzondere schoolvereniging vraagt een voorschot op de vergoedingen inge volge de l.o.-wet 1920. Zij heeft daarop ingevolge art. 103, 6e lid, recht. Voor de o.l. school zijn destijds de kosten per leerling voor 1953 vastgesteld op 31.79 De bijzondere school heeft een gemiddeld aantal leerUngen van 242 1/3, zodat er een voorschot kan worden verleend van 242 1/3 X 31.79 7703.78. Voor het handwerkonderwijs bedraagt dit voorschot 2400.De voorschotten worden telkens voor een vierde betaal baar gesteld op de laatste werkdag van elk kwartaal. Hiermede ging de raad accoord. Voorgesteld wordt de tuingrond van de gemeente tussen de Burgemeester C Zaaijerlaan en PhiUpshoofjesweg op nieuw aan de tegenwoordige huurders te verhuren. De overige tuingrond van de gemeente in het uitbreidingsplan wordt in verband met de bouwplannen nog- niet verhuurd. De heer Grootenboer vroeg of het nog belang had dat deze tuintjes bebouwd zouden worden wegens mogelijkheid van woningbouw. De voorz. antwoordde dat die moge lijkheid bestond. Bij het aanvullende punt zou er op terug gekomen worden. De heer D. Poortvliet vroeg of de ge meente voor tuintjes kon zorgen voor de arbeiders, daar deze wegens toenemende woningbouw nog al gauw kwijt raken. De voorz'. vroeg of dit niet lag op het terrein van de Landarbeidersvereniging, waarop dhr Poortvliet antwoordde dat het wel werd geprobeerd, maar niet zo eenvoudig was. Het voorstel werd aangenomen. Voorstel tot het aanleggen van een nieuwe weg van de Burgemeester C Zaaijerlaan naar de Secretaris Rooijlaan. Omdat een aanvrage binnengekomen is voor het bouwen van 4 woningen aan de nieuw geprojecteerde weg tussen de Burgemeester C Zaaijerlaan en de Sec retaris Rooijlaan wordt het nodig geacïit dat deze weg wordt aangelegd. Het waJs vroeger de bedoeling de aanleg van do ze weg in D.U.W. verband uit te voereii. Dit is echter niet mogelijk, zodat eeji aanbesteding zal moeten volgen. OmAsit de plannen nog enigszins zijn gewijziga. kan de vroeger opgemaakte begroting, niet meer worden aangenomen. De op zichter is thans nog bezig een begroting van kosten van deze aanleg op te ma ken. De voorz. lichtte toe, dat met het oog op het bouwvolume deze maatregelen werden genomen. De opzichter had een begroting gemaakt van de weg, die 1% m breed zou worden met links een plant soentje en rechts 1.50 m betegeld, met voortuintjes voor de huizen. De weg wordt 5 m breed. De heer de Bonte vond dat het in de Oranjelaan met die voortuintjes een mislukking was. Ze leggen er een pad door recht op de deur aan en beplanten het ook niet zo het behoort. De voorz. betreurde het dat hier en daar een pad door de tuin lag, maar overigens viel het nogal mee. In de plantsoentjes van de nieuw aan te leggen weg komen bomen en heesters, die door de gemeente worden onderhou den. Op de vraag van dhr Grootenboer wie de tuinen in de Oranjelaan onderhield antwoordde de .voorz. dat de gemeente dit thans voor haar rekening heeft geno men. De heer v. Es had gezien dat het er nu aardig uitzag. De heer Poortvliet meende dat er heiningtjes om gezet dienden te worden zo als bij het ziekenhuis. De betonplaten staan ook te laag in de grind, waardoor de grind in de tuintjes komt. De voorz. Daarom komen we nu met een voorstel van een smal tegeltroittoir. De huidige situatie in de Oranjelaan, zou opgenomen worden. De heer Poortvliet vroeg of de aan vraag voor 4 woningen van particulie ren was, wat de voorz. bevestigend be antwoordde. Dhr Poortvliet zag er in, dat er geen woningen voor arbeiders kwamen, tenzij dat de andere mensen een woning achter lieten. In die zin kon hij de particuüere bouw niet erg toe juichen. De voorz. juichtte het particulier ini tiatief wel toe; er resteerde een bouw volume van 4 woningen en- waar B. en W. wist dat de woningbouw-verenigin- gen geen prijs stelde op zo'n klein com plex, kwam men met het voorstel. Wan neer de nieuwe weg er ligt hoopt B. en W. met een flink aantal woningwetwo ningen te starten zei spr. Hiermee was dhr Poortvliet tevreden. De heer v. Es informeerde of de di recte aanleg van deze nieuwe weg niet zou stagneren, daar alle beschikbare krachten aan de dijken werken. De voorz. meende dat toch openbare werken moesten worden uitgevoerd. De kwestie van de Kerkgracht komt straks ook nog ter sprake zei spr. De heer Bestman. Het Heide Mij werk in de sloten komt vlug klaar; ik ver- Tj/aoht dit jaar nog tamelijk werkloos heid! De heer Grootenboer. Ir Bruggeman heeft mij verteld dat hij straks wel dui zend man aan de dijken kan gebruiken! De voorz.: De D.U.W. heeft thans heus niet zoveel projecten op het eiland. Als de kans er is zullen wij die grijpen. Z.h.s. werd tot aanleg van deze weg besloten. B. en W. zullen zo spoedig mo gelijk openbare aanbesteding houden. Voorstel wijziging gemeente-begroting 1952. Dit betrof een wijziging van admini stratieve aard van posten die overschre den zijn. Voorstel wijziging gemeente-begroting 1953. Deze wijziging vloeide voort door het aannemen aanleg nieuwe weg, waarvoor 30.000.werd uitgetrokken. Voorstel tot uitgifte van bouwgrond in het uitbreidingsplan tegen een jaar lijkse erfpacht van 16 cent per m2 aan: A. van den Doel, 241.56 m2; A. Matsin- ger, 241.56 m2; A. van den Hoek, 241.56 m2; C. Grootenboer, 241.56 m2. Ter bespreking over de prijs van de erfpacht werd de vergadering een ogen blik geschorst. Na heropening stelde de voorz. het betreffende punt aan de orde. wat werd goedgevonden. Van de brandweer was een schrijven binnengekomen, waarover de voorzitter meedeelde, dat er een concurrentie-strrjd scheen ontstaan te zijn tussen fabrikan ten van brandslangen. De prijs was 6.75 per m en nu 3.50 per meter! B. en W. meende dit te moeten waar nemen en deed een voorstel om 300 m drieduims en 200 m twee-duims te be stellen, wat m.et alg. stemmen werd goedgevonden. De heer Bestman informeerde of het waar was dat verschillende personen uit de gemeente, van wie tijdens de ramp een auto was gevorderd, de benzine niet betaald kregen. De voorz. antwoordde dat particulie ren wel eens een ritje gemaakt hebben en daar niet eens aanspraak op ma ken! De rekeningen zijn echter alle be taald. De heer Bestman vroeg naar de her- stelkosten van het bewaarschoolplein, waar zand van onder de tegels gehaald is bij de ramp. De voorz. zeide dat dit in orde kwam t.z.t. evenals de begraafplaats waar ook zand gehaald is. Dit loopt nog even, omdat er nog men sen begraven worden uit Nieuwe Tonge. Hierover deelde de voorz. tevens mee, dat nog niet bekend was of herbegrafe nis zou plaats hebben. Vermoedelijk niet, meerderen stelden er prijs op, dat de overledenen daar zouden blijven rusten. Op een vraag hoeveel er begraven wa ren, meende de voorzitter van tachtig. Blijft het massagraf er, zal dit extra worden verzorgd en mogelijk ook voor een gedenkteken worden gezorgd. Burgem. Hordijk spelt dhr. K. v. Ostende de ere-medalUe op de borst. Links Mevr. V. Ostende-Lefldens. De heer W. v. Dam Joh.zn. (juist de medaille ontvangen) en Mevr. v. Dam-Konings zien toe. Op de groene tafel liggen de getuigschriften van de C.B.T.B. met daarop de enveloppe met inhoud ge schonken door de werkgevers. Zie verslag aan de btnuenzqde van dit blad. De heer Poortvliet vond het niet pret tig dat juist op 1 Mei een raadsverga dering was uitgeschreven. Als Partij v. d. Arbeid is dit onze hoogtijdag, zei spr. De voorz. zeide daar geen erg in ge had te hebben, bij volgende gelegenheden zou hij er rekening mee houden. De heer Poortvliet kwam met een voorstel om inplaats van een nieuw Ver enigingsgebouw een nieuwe Openbare School te bouwen. Hij meende dat dit op de duur voordeliger zou zijn. De oude school kan dan als Verenigingsgebouw gebruikt worden. De voorz. kan daar a bout portant geen antwoord op geven, een nieuwe school bouwen kost een groot kapitaal, dit was niet zo eenvoudig. De heer Grootenboer attendeerde nog op een strookje grond bij Markwat, ach ter de woning van Guldemeester dat als uitgeschoten bleef liggen, waarop de secr toelichtte dat het te klein was om op te bouwen. Het was uitgegeven voor tuin grond. Daarna besloten zitting. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht heeft de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond zijn jaarlijkse algemene vergadering ge houden, welke door talrijke afgevaardigden van afdelingen uit het gehele land en van aangesloten vakorganisaties was bezocht. De bondsvoorzitter, de heer L. de Groot uit Velp, hield de openingsrede, waarin hij de wens uitsprak, dat deze bijeenkomst zal uitgroeien tot een de monstratie van de eenheid van het midden- en kleinbedrijf in Nederland. 'In zijn openingswoord richtte de voor zitter zich tot de vertegenwoordigers van afdelingen in het rampgebied en zei de o.m.. „toen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari, in uw dorpen en steden de noodklokken werden geluid en de radio de berichten begon door te geven van de zware ramp, die U getroffen heeft, is er een schok van medeleven en me dedogen door het Nederlandse volk ge gaan. Tegen de aanvallers, die U be sprongen de kokende zee en de woe dende storm was geen verzet moge lijk. Lijdelijk hebt gij U allen over moe ten geven; huis en haard en broodwin ning hebt gij moeten offeren, maar gij hebt dat gedaan met een waardigheid en een moed, die de bewondering heeft af gedwongen van uw medelandgenoten. Het moge U thans wel duidelijk zijn geworden, dat Uw leed en Uw moeilijk heden zijn geworden het leed en de moei lijkheden va,n heel ons land. Voor zover het de materiële schade aangaat voelt het Nederlandse Volk het als een dure plicht U die materiële scha de gezamenlijk te helpen dragen. De eenheidsgedachte, die in de bezet tingstijd zulk een kenmerkende eigen schap is geweest onder ons Nederlan ders, is weer ontwaakt, die eenheid is, maar ik mag aannemen, gedemonstreerd in de sommen, die voor het herstel van de materiële schade worden bijeenge bracht." Nadat staande de slachtoffers van de watersnood waren herdacht, sprak de voorzitter over de gevolgen van deze ramp. „Vanzelfsprekend zou het Nederland se volk niets liever zien en zo zeide de heer de Groot ik mag aannemen, gezien de grote offervaardigheid, dat het daar gaarne toe wil medewerken, dat aan de getroffenen 100 van de ver vangingswaarde van het verloren gegn- ne werd uitgekeerd, evenals de bedrijfs schade als gevolg van de stilstand, eva cuatie en andere oorzaken. Maar tot nog toe is van een plan tot definitieve vergoeding nog niet veel ze kerheid te verkrijgen. Wij leven in de verwachting, dat onze regering spoedig de aangekondigde Ram penwet aan de Stateu-Generaal zal voor leggen. In afwachting daarvan hebben de drie Centrales voor het Midden- en Kleinbedrijf reeds enige dagen na de ramp een conferentie gehad met de Staatssecretaris Dr. Veldkamp en ik kan U verzekeren, dat bij die regeringsauto riteit volkomen begrip gevonden is voor hetgeen de besturen van de centrales hem hebben medegedeeld. Immers ook op ander terrein hebben de besturen zorgen. Dankbaar zeer dankbaar moeten wij zijn voor de stroom van goederen, uit het binnen- en bui tenland ter beschikking gesteld van het Nederlandse Roode Kruis. Maar die stroom van goederen, gebruikt en nieuw, dreigt een tweede ramp te worden voor de elders dan in het rampgebied geves tigde ondernemingen. Algemeen zijn in de laatste weken klachten tot ons gekomen over teruglo pende ontvangsten in vrijwel alle bran ches van de detailhandel. De cijfers, die daaromtrent reeds gepubliceerd zijn, la ten geen twijfel toe. Het zal U daarom begrijpelijk voor komen, dat de centrale organisaties ter zake paraat zijn geweest en zullen blij ven. De zaken zijn in handen gesteld van een ConMnissie, waarin ook de Koninklij ke Nederlandse Middenstandsbond met een paar leden zitting heeft gemaakt. Gezocht wordt naar oplossingen, waar door wordt voorkomen, dat het aantal getroffenen door de overstromingsramp nog niet vergroot zal worden, door op andere wijze gedupeerden. Wij vertrouwen en de gegevens, die wij daaromtrent verkregen wijzen er op, dat deze ongunstige omzetontwikkeling, na verloop van enige tijd wel weer tot het verleden zal gaan behoren, al zal naar onze mening de terugslag op de binnenlandse productie met name in het textiel-, meubilerings- en schoenbedrijf nog wel geruime tijd voelbaar blijven." Uit het jaarverslag lichten we nog, dat de bond op het standpunt staat, dat aan de rampslachtoffers integrale scha devergoeding behoort te worden toege kend. Men moest erkennen, dat de werk zaamheden van de Sociaal-Economische Raad in zekere mate in geheimzinnigheid zijn gehuld, doch dit geschiedt in het eerste stadium waarin adviezen domi neren op verzoek der regering. Er komt evenwel geleidelijk vanzelf meer open baarheid. In Kortgene - 't ligt in Zeeland, Was er óók een hoge vloed. Zodat menigeen het ergste, In die rampnacht duchten moet. Daar werd ook een kind des Heeren, Wakker doojr het golfgebruis, Samen met haar kleinzoon klom ze. Naar de zolder van haar huis. Hoger steeg aldoor het water. Menigeen is nu in nood. Men hoort hulpgeroep weerklinken. Maar 't was God Die bijstand bood. .Grootmoe, gaan we nu verdrinken?" Vraagt de kleine. ,',Neen mijn kind We gaan zingen!" Ondanks golven Ondanks 't bulderen van de wind, In een nacht vol doodsgevaren. Gaf de Heere nog een psalm. Hij ontsloot de weg naar Boven. Grootmoe is bijzonder kalm. Er komt stilstand in het water. Het kwam nu niet meer omhoog. God wou haar voor. leed bewaren. Want de zolder blijft nog droog. 't Waren niet de slechtste uurtjes. Aldaar zingend doorgebracht. Psalm na psalm is er gezongen, In die vreselijke nacht. En er was maar één verlangen: „Heere, haal Uw pelgrim Thuis." Heimwee was er in de ziele. Heimwee naar het Vaderhuis. Maar, des Heeren weg was anders. Deze pelgrim, bleef gespaard. Op Gods tijd wordt pas de tarwe Immers in Gods schuur vergaard? Als de h3Tpocriet moet zwijgen. Zingt Gods kind het hoogste lied. 't Bijgeloof, hoever het gaan kan, Kent ook zulke uren niet. X. Noot van de Redacties Dit vers vonden we in „Een lichtende kaars" een uit gave van de heer A. de Redelijkheid te Ouderkerk a.d. IJsel; De betreffen de persoon waar het hier over gaat is de Wed. A. van Gilst te Kortgene, moeder van Ds H. v. Gilst, predikani; te Elspeet. Het bloed stroomde over straat De heer H. Paasse Hz. te Sommelö» dijk kreeg in de nacht van Zaterdag op Zondag ruzie met een bakschipper, die zand vaart voor de dijken. De heren wa ren, onder de invloed van sterke drank en werden handgemeen. Faasse werd met een scherp voorwerp zo toegekakeld dat hij 3 grote wonden aan het hoofd kreeg en wel een zeer diepe b^j het oog^ Van de Vissersdijk begaf hij zich strompelend naar huis op straat een lijn van bloed nalatend. Dokter Wieringa verleende de eerste hulp. Het had niet lang moeten duren of het had er voor de getroffene slecht uitgezien. De bakschipper is vertrokken maar zijn naam is bekend. De politie heeft de zaak in handen en procesverbaal opge maakt. VEEMARKT ROTTERDAM, 4 Mei. Aangevoerd 1611 dieren, w.o. 955 vette koeien en 656 var kens. Prijzen per kg. vette koeien 2.80 2.96, 2.68—2.78, 2.10—2.20; varkens lev. gew. 1.83, 1.81, 1.77. Aanvoer vette koeien even ruimer met kalme handel en prijshoudend. Prima's gingen nog tot 3.Varkens iets kor ter aangevoerd met tamelijke handel en niet geheel prijshoudend. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM, 4 Mei. Kleiaardap- pelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers 1414.25; Bevelanders 1616.50; Bint jes 13—13.50; Alpha's 8.50—9; Furore 12.50^14. Zandaardappelen 35 mm op waarts: Noordeling 8. Voeraardappe- len 3.Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vastge steld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1