Herstel van de dijken rondom Ouddorp Zeldzaam jubileum van Mej. C. Okkenburg te Dirksland Kleine aannemers leveren grote prestaties Verhoging der huren heeft veel perikelen Veertig jaar aan de Kleuter- en Zondagsschool 25ste Jaargang CHR. WEEKBLAD OP GEEEFOEMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE De Bezuijen's pakten de zaak direct flink aan Eerst regie-, nu aangenomen werk De duinen Dijk wordt hoger en breder Rijshout uit Borne en Weer- selo kreeg men gratis Ouddorp heeft veel geleden Zaterdag 2 Mei 1953 No. 2201 BedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerg Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Veraclitint ttveemaal per week. Woensdag en Zaterd&g ABONNEMENTSPRIJS: t 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Over de verhoging van de huishuren is nog slechts een advies verschenen van de S'.E.R. (Sociaal-Economische Raad). Het staat te voorzien, dat nog heel wat geconfereerd zal moeten wor den eer het advies in een wetsontwerp is verwerkt of dat het tot wet is ver heven. Het is ook een uitermate moei lijke kv/estie. Het leven is met vele tien tallen procenten duurder geworden over de gehele linie waar tegenover staat dat de huishuren slechts met 15 procent ge stegen zijn. Het is een teer punt de wo' ninghuren. Het labiele evenwicht tus sen lonen en prijzen dreigt met de huur verhoging geheel verbroken te worden, Eeeds met de verhoging met 15 pro cent moest naar alle kanten gepast en gemeten worden om het evenwicht tus sen lonen en prijzen niet te verbreken. Ben consumptiebeperking van 5 pro cent mOest aanvaard worden om het evenwicht te bewaren. En nu zal een zeer drastische verhoging van de huur prijzen komen waardoor de verhoudin- geiï nog meer verbroken worden. Dat dit allerlei gevolgen met zich meebrengen zal is te voorzien. Allerlei compensatiemaatregelen zullen niet ach- tenvege kunnen blijven en worden dan ook door de regering voorgesteld. Her zieningen moeten getroffen worden in de tarieven der belastingen, zowel van de directe als indirecte belastingen. Ook het loonpeil zal niet ongewijzigd kunnen blijven. Bij hogere uitgaven voor wo- ninghuur zal men het loon zeker op de een of andere wijze moeten verhogen, anders wordt de verhouding te zeer verbroken. Dat men het alleen in con sumptiebeperking zal zoeken is niet te verwachten. Immers de consumptiebe perking in het verleden van vijf procent is niet zonder weerstand aanvaard en werd het uiterste genoemd wat aan vaardbaar werd geacht. Door prijsver- lagende factoren is die aanvaarde con sumptiebeperking van 5 procent zeker gedaald tot ongeveer de helft. De ge leide lonen wil men in brede kringen gaarne kwijt. Liever had men daar de vrije loonvorming, waarbij mogelijk te veel uit het oog wordt verloren, dat de toenemende werkloosheid in 1952 die kringen wel tot voorzichtigheid moet manen. Zij die van een vrije loonvorming stij ging van de lonen verwachten verliezen licht uit het oog, dat daarmede in ver band ook onze concurrentiemogelijkhe den gevaar lopen en daarmee weer in verband onze export. Kunnen we door hoge lonen niet con curreren dan loopt onze export gevaar. Daalt onze export dan vermindert onze werkgelegenheid en komt een verhoogd werkloosheidscijfer dreigend om de hoek kijken. Ook de besparingen en daarmede de mogelijkheid van investeringen houden met het vraagstuk verband. Wordt er minder bespaard en kan minder geïn vesteerd worden. En juist verhoging van investeringen is zo brood noodzakelijk om de industrie uit te breiden. Uitbrei ding van de industrie kan niet gemist worden om het jaar-accres van 40000 werkzoekenden op te vangen. Verhoging van de huurprijzen heeft tal van aspecten. De huiseigenaren zijn er niet mee tevreden. Ze voelen zich te zeer bevoogd door de Staat. Een huur- belasting zoals wordt voorgesteld heeft het karakter van een staatshypotheek waarvan zij de rente moeten opbrengen. Het bedrijfs en zakenleven heeft te kla gen over zware belastingen. Radicale vermindering van de belastingverh. wordt door hen gevraagd, opdat zij uit eigen besparingen hun zaken kunnen uitbreiden. Daarom verwachten ze meer heil dan van kunstmatige aantrekking van investeringskapitalen als gevolg van de kapitaalspreiding mede veroor zaakt door het beschikbaar komen van risicomijdend kapitaal. De middenstand blijft roepen om af schaffing van omzet- en weeldebelasting waardoor hun zaken grote finantiële schade ondervinden en een grote romp slomp van administratiece aard moeten verwerken. Het gegeven advies, meer is het nog niet, doet de intellectuele op hun congressen te hoop lopen om er op te wijzen dat hun finantiële positie verbe tering behoeft. Al met al blijkt uit het bovenstaande genoegzaam dat de ver hoging van de huurprijzen een ingewik kelde zaak is en dat ons economische leven niet in staat is grote wijzigingen te verdragen. De bevroren huurprijzen waren daarvan op zich zelf al een be wijs. Het gehele complex toont ook aan hoe onevenredig zwaar men de huis- eigenaren heeft belast. Dat menj in feite het economisch evenwicht tussen lonen 81 prijzen voor een groot deel op hun schouders heeft geladen. Dat zijn sedert 1945 eigenlijk de slachtoffers zijn ge weest van het in evenwicht brengen en houden van Jonen en huurprijzen. Daarom hoe moeilijk de materie ook 'S er dient verandering te komen. Daarom moet men het advies van de w^' sympathie begroeten. Een aantal schommelingen in onze economische verhoudingen zullen er zeker het gevolg van zijn. verhoging der huren het brengt tal ^consequenties met zich.mee. Jttaar daarom mag huurverhoging niet achterwege blijven, dpvri*^* eerste plaats om de. stiefmoe- engke bedeling van de huiseigenaren ook ophouden en zeker en onroerend bezit van huizen ir,,-^^ niet langer aan verwaar lozing prijs te geven. i^etruó ook en Petrus. (Mare. 16 7) Het klinkt ons waarschijnlijk wat zonderling in de oren als hier zo ge heel bijzonder en zeer afzonderlijk tus sen gevoegd wordt: „en Petrus". Maar, dat is naar onze bevatting toch van zelfsprekend dat ook hèm geboodschapt zou worden dat de Heere was opge staan? Had de engel niet gezegd aan de vrouwen dat ze zouden heengaan en Zijn discipelen aanzeggen dat Hij was opgestaan? Is Petrus daar 'dan niet bij inbegrepen? Hij was toch ook discipel, ja nog wel een; die steeds een zeer bij zondere plaats ingenomen had in de kring der jongei-en? Had hij niet de schone belijdenis afgelegd, dat de Chris tus was de Zoon des levenden Gods? Had hij niet mede een toegang ontvan gen tot de berg der verheerlijking Gun de ook hèm niet de Heere een plaats dieper in de hof dan de andere discipe len? Inderdaad, Petrus had een zeer bijzondere plaats van de Heere onder de discipelen, maar hij had ook in an der opzicht zich onderscheiden te mid den van de jongeren. Hij had zeer hoog van de toren geblazen, dat hij beter was dan al de anderen. Zij zouden geërgerd worden, doch hem zou dat niet gebeu ren. Instede van de Heere te verlooche nen, zou hij gewis met Hem sterven. En wat zal ik zeggen in verband met dit woord van de zaal van Kajafas en hetgeen Petrus daar misdeed in de ver loochening van zijn Heere en Zaligma ker, in het zichzelf met eede vervloe ken. Ik las bij een schrijver dat zulk een zonde alleen maar door Gods volk kan worden gedaan omdat zij Hem hebben leren kennen, maar de wereld kent Hem niet. O Petrus! die ogen van de Getrouwe en waarachtig Getuige in die zaal. O Petrus, dat naar buiten gaan en bitter lijk wenen. Neen, dat was geen vrucht van Petrus, maar van de eeuwig ge trouwe genade des Heeren die hem in beide Zijne handpalmen gegraveerd had. Hoe lang hij geweend heeft vermeldt de schrift ons niet en wat er in hem is omgegaan ook niet, maar één zaak staat onherroepelijk vast dat hij vast bleef in de handpalmen des Heeren, want de Heere kende zijn leed en be rouw, zijn harteleed, dat zo diep, zo in tens, zo oprecht was, want het v/as vrucht van de genade van de opgestane Middelaar. De Heere weet wat Hij in het hart van Petrus gewrocht heeft en nu ziet Hij hem ergens wenende en nu moet deze Petrus een extra boodschap hebben dat Hij leeft. Hij is als Over winnaar van de dood uit het graf ver rezen en dat moet Petrus weten. Hij is zijn Heere wel ontrouw geworden, maar de Heere is hem niet ontrouw geworden en in al zijn zieleleed en zondesmart moet dat aan Petrus gezegd worden. Spoedig, vlug en met zekerheid. O won der van genade en goddelijke trouw. Deze Petrus is een van de Vader be minde, een door Christus gekochte en door de Heilige Geest verzegelde en als vrucht van die onbegrijpelijke liefde des Drieënigen Gods mag hij het straks aan Tiberias' zee belijden aan de Heere: „Gij weet alle dingen, Gij weet dat ik U lief heb." Waar zitten de Petrussen in zak en as, in rouw en droefenis, met verborgen en openbare zonden die ze thuis gekre gen hebben? O, laat U de boodschap geworden dat Hij leeft en dat onze on trouw, de trouw des Heeren nooit te niet kan doen. Hij kan Zichzelf niet ver loochenen. Deze boodschap van godde lijke trouw aan Zijn lieve kinderen moet hun gebracht worden, die het eigendom zijn van Hem die de Zijnen liefheeft ten einde. Zou ons hart onder zulk een lief de niet vernederd worden. Neen, o neen, nooit is de innerlijke vernedering voor waarde tot de genade, maar steeds vrucht er van en nooit zal Gods lieve volk kunnen uitgewonderd komen over zoveel liefde en zoveel trouw. Hij was het die al de zonden Zijns volks uitdelg- de. Niet één bleef er over. Dat hebben Gods knechten te prediken aan des Heeren gunstgenoten. De toepassing is een werk Gods, doch wij hebben dat van Zions hoogten te prediken naar Jesaja 40 1. O, gij'die nog vreemdelingen zijt van de genade, het is nog niet te laat. Het is nog de dag der zaligheid, de welaan- gename tijci. Het moge U uitdrijven tot de troon der genade om dit grote geluk deelachtig te mogen v/orden. Ge kunt alles in de wereld hebben dat XJ naar uw mening gelukkig maken kan, maar het is slechts schijn. Er is een meerder en beter, een onverliesbaar goed. De Heere geve U daar deel aan. Gods gunstgeno ten mogen verwaardigd worden in dit wonder zich te verliezenen Pe trus, zo weerklinke het in uw hart, ge bogen onder de last van zonde en schuld, naar onze gedachten nergens zo erg en zo zwaar. Wellicht hebt ge uzelf al ge schrapt van de rollen waarop de na men van de gezaligden voorkomen van wege uw zonde „en toch ook voor Pe trus." De eeuwigheid zal er voor nodig zijn om daarvoor Zijn Naam eeuwig te erkennen. Loutre goedheid, liefdekoorden. Waarheid zijn des Heeren paan. Hun die Zijn verbond en woorden, Als hun schatten gadeslaan. Wil mij Uwen Naam ter eer, Al mijn euveldaan vergeven. Ik heb tegen U o Heer, Zwaar en menigmaal misdreven. Utrecht. Ds. J. V. d. BERG. Het was wel een zeer zeldzaam jubileum, dat Woensdag j.l. te Dirksland gevierd werd, Mej. C. Okkenburg was 40 jaar aan de Chr. Kleuterschool ver bonden, waarvan 18 jaar als Hoofd. Gelijktijdig was de Jubilaresse 40 jaar on derwijzeres aan de Zondagsschool. Het was dus een dubbel jubileum. De Kleuterschool te Dirksland was voor die gelegenheid enigszins feestelijk versierd; tegenwoordig was het Bestuur van de Chr. School, dat tevens het Bestuur van de Kleuterschool is, en het Bestuur van de Zondagsschool, Burge meester en mevr. van Heijst, Weth. van 't Geloof en meerdere genodigden. De kleuters waren ook van de partij; in een apart lokaal maar met open schuif deuren konden ze de plechtigheid meemaken. De Jubilaresse wordt de Koninklijke onderscheiding opgespeld door Burg. van Heijst. Links ziet men de Voorz. dhr. den Baars en Mevr. den Baars. Dé voorzitter, de heer J. den Baars opende met het laten zingen van het „Opent Uwen mond" uit Ps 81, las daar na Ps. 103 en ging voor in gebed. Hij sprak een welkomstwoord tot de besturen, de burgemeesters, de dames, de ere-voorzitter, en oud bestuurslid A. V. d. Sluijs en het ere-lid dhr Bosschie- ter. Spr. was mede verheugd dat mej. Okkenburg dit jubileum mocht vieren, waarbij hij hoopte dit zou zijn met ere en lof aan de Weldoener, die haar al die jaren lust en opgewektheid tot die ar^ beid had gegeven. Burgemeester van Heyst deed een greep terug naar het kleuter-onderwijs van vroeger en thans. Vroeger sprak men van de Bewaarschool, de kinderen werden „bewaard". Tegenwoordig kan het genoemd worden „voorbereidend la ger onderwijs", daar hetgeen de kinde- Wij hebben de laatste weken zo een en ander meegedeeld over het herstel van de dijken vanaf Stellendam tot Ooltgensplaat onder leiding van de Prov. Waterstaat deze keer willen wij de kop va:n het eiland onder de loupe ne-. men, waar het herstel geschiedt onder auspiciën van de Rijkswaterstaat. Dit herstel staat onder leiding van de heer J. de Groot van de Rijkswaterstaat te Goedereede, daartoe bijgestaan door dhr A. Kelderman, Techn. Opzichter, dhr A. Simonse, techn. ambt. Ie klas te Amsterdam, de techn. opz. C. T. ..ïsijer m,et twee practicanten en ook de kantenier Westhoeve, beter bekend onder de naam vaii Westhoeve .Krijn van Maartje". De aannemers zijn de fa. Bezuijen te Ouddorp en de fa. v. Oord te Utrecht. Sinds wij na de ramp te Ouddorp ge weest zijn, was het ons bijna ongelooflijk wat er aan dit herstelwerk is ge presteerd. Het rayon zeewerende dijken dat van wege de directie van de Rijkswater staat onder handen is, loopt vanaf de polder Schaddelee, de kleine Zuiderpol der of Boerenpolder, langs de Schelp- hoekpolder, de Oudelandse Zeedijk met de Slapersdijk aldaar, de Oude val, langs de Preekhilpolder tot aan de Kilhaven. Aande Noordkant de dijk van de Adrianapolder (die gedeeltelijk door de Prov. Waterstaat wordt hersteld) met de Goereese dijk laxigs de haven. Van Preekhil tot Schelphoek waren niet minder dan 31 gaten, waaronder 6 stroomgaten, n.l. twee aan de Oude Val, een bij de haven van Ouddorp, een t.o. Kommersweg, een bij paal 28 (bij de z.g. Horre en hier zowel in de buiten als in de Slapersdijk) en één bij Jillesweg. Voorts nog twee stroomgaten bij een kruispunt aan de Schaddelee en kleine Zuiderpolder. Deze stroomgaten met de talrijke an dere beschadigingen zijn dus niet zo ge ring en te samen vormen zij een groot herstel-object voor de beide aannemers. Toen de ramp zich in de onvergetelij- Inderdaad, grote nationale waarden staan op spel. 't Zal de Regering zeker moeilijk val len om een rechtvaardige oplossing tot stand te brengen maar anderzijds mag haar dat niet bewegen om een onrecht langer te bestendigen. ke stormnacht ook over Ouddorp vol trok, waardoor het geheel geïsoleerd v/erd en van de buitenwereld afgesne den, waren er drie, die van meetaf nauw samenwerkten om het zeewater te ke ren en de stroomgaten te dichten. En een drievouding snoer wordt niet licht verbroken! Dat was in de eerste plaats het hoofd der gemeente burgemeester Kleijnenberg de kantenier Westhoeve en de aanne mers firma Bezuijen. Westhoeve, die Zondags' met vrouw en kinderen gevan gen zat op een stuk dijk vóór het stroom gat en er met nog enige anderen door de reddingsboot moest worden, afge haald, trad direct in nauw contact met de burgemeester, tot dichting van de stroomgaten. Contact leggen met zijn superieuren kon Westhoeve door het isolement niet en de burgemeester nam op zich, om via de mobilifoon stortsteen, rijshout e.a. materiaal aan te vragen. Dhr Westhoeve had verkennings-toch- ten uitgevoerd en het benodigde materi aal geschat, 's Maandags werd er al een schip steen geladen datreeds Dinsdags te Ouddorp arriveerde. En intussen or ganiseerde de fa. Bezuijen die even als dhr Westhoeve hun huizen maar aan het water overlieten in overleg met de burgemeester om hout te laten hak ken en zand aan te voeren om het erg ste stroomgat aan de haven te dichten. Honderden Ouddorpers togen vrijwiUig aan 't werk, alle beschikbare tractors en vrachtauto's, paarden en wagens wer den ingelast en met man en macht werd aan het werk getogen. De aannemers Bezuijen mochten het genoegen smaken de eerste te zijn op ons eiland die een stroomgat dicht had den, tien dagen na er aan begonnen te zijn! Een prestatie, die moeilijk had kunnen geleverd, ware het niet, dat de Ouddorpers van aanpakken wisten!, Aan het Flauwe Werk was een gat van 120 m lengte, alleen de strandhoof- den waren nog over! En andere groep was ^ier aan een noodverdediging be gonnen, die gelegd werd van rijshout en steen uit de weggeslagen glooiing. De lage plekken in de duinen bij Toppers hoedje werden met een wal van zand zakken afgedekt. Gelukkig waren meerdere voordelen te Ouddorp: ten eerste dat er flinke aannemers bij de hand waren en ten tweede dat er voldoende hout, zand en zakken uit de cichoreifabrieken aanwe zig waren. Zonder zich af te vragen, hoe de kos ten zouden terecht komen, heeft de fa. Bezuijen met alle beschikbare kracht de strijd tegen het water aangebonden. En niet zonder succes. Dit is blijkbaar zeer gewaardeerd ook door de Rijkswater staat, die de fa. Bezuijen al was het dan een kleine firma gelegenheid heeft gegeven het totale herstel te hel pen bewerkstelligen. Omdat het traject te groot was is de fa. van Oordt uit Utrecht ingelast om het herstel te bespoedigen. De Zuidkant tot aan de Schelphoek- polder kreeg de fa. Bezuijen tot haar deel; (waarover als techn. opz, dhr Kel derman gaat) en van de Schelphoekpol- der t.m. Schaddelee en de havendijk (met als techn. opz. dhr C. T. Meijer en 2 practicanten van de Mlddelb. Techn. School werd de fa. v. Oordt toegewezen. Het geheel staat onder leiding van de heer J. de Groot te Goedereede. ledere aannemersfirma kreeg 2 drag lines ter beschikking w.o. van de Hilfs- aktion uit Duitsland, plus bulldozers en ander zwaar materiaal. Over de gehe le linie wordt met plni. 30 G.M.C.- vrachtauto's zand gereden. De eerste weken was het regie-werk dat kon ook niet anders maar se dert 22 Maart is het verdere herstel aangenomen werk geworden. Men geeft hier dus het goede voorbeeld. Alle gaten zijn op stormhoogte ge dicht; men is nu aan het definitieve herstel bezig. Wij hebben hier en daar het werk in ogenschouw genomen en stonden verbaasd over de grote vorde ringen, die gemaakt zijn. (Zoals we al eerder hebben gemeld, ren wordt bijgebracht, tot zelfs in de spelletjes, is gebaseerd op het a.s. lager onderwijs. De taak van de Kleuter schoolonderwijzeres is dus in de loop van de jaren verbreed. Mej. Okkenburg heeft zich in al haar eenvoud aan de voortschrijding van dit onderwijs aangepast. Daarvoor bracht spr. haar hulde en ook voor de wijze waarop zij dit onderwijs gaf. Niet alleen, uit materiële overwegin gen houdt mej. Okkenburg zich met de kinderen bezig; dit blijkt uit haar werk aan de Zondagsschool. Veertig jaar lang heeft zij de kinderen, gedoopt in de Naam van onze Heere Jezus, via de Zondagsschool tot Jezus gebracht. Dus niet alleen de kleuters bijgebracht, wat zij voor het maatschappelijk leven nodig hebben, maar ook wat tot hun geeste lijk heil strekt. is de duinrand zeer afgenomen. Het strand is door de verschuiving veel ho ger geworden, zodat daarvan weer aan was te wachten is. Men heeft 12% km rietscherm geplaatst en er volgt nog 15 km rijs-scherm voor zand aanwinst. Hier zal tijd over heen moeten gaan, maar gevaar levert dit volgens de tech nici niet op. Vermoedelijk zal in de toe komst de dijk vanaf het Flauwe Werk doorgetrokken worden. Aan de West kant is 800 m duin weg, maar daar is de duinrand veel breder, De gevaarlijke plekken worden extra verzwaard; de dijk aan de haven, waar het stroomgat was, wordt hoger en bre der. De hoogte was 4.35 m -)- en wordt nu 5 m -fde kruinbreedte 4 m. Het binnentalud wordt van 1 1,7 op 1 3 gebracht. De kleilaag wordt zwaarder; aan de buitenkant 1 m, de binnenkant 80 cm en op de kruin ook 1 m Aan de Noordkant en bij Jillesweg blijft de hoogte ongeveer gelijk ze was. De heer Westlioeve vertelde ons, dat de vloedhoogte van 1 Febr. vry nauwkeurig was gemeten en 4.30 m hoog was. De dijk van 5 m zal dus wel een stootje kunnen hebben. Dat er gewerkt is te Ouddorp moge blijken uit de volgende gegevens. Het eerste schip stortsteen kwam 3 Febr. aan. Op 4 Febr. was er al een schip met Gelders' rijshout. Het gat a.d. Schaddelee op 28 Fe- gedicht op 11 Februari. Het gat aan de haven te Ouddorp op 13 Februari. Het gat ten Z.O. van Ouddorp op 27 Februari. Het gat a.d. Schaddelee op 30 Maart. Burgemeester Kleijnenberg uit Oud dorp vertelde ons, dat aan zijn oproep om rijshout door de mobilifoons, direct gehoor was gegeven. De gemeenten Borne en Weerselo spanden zich er voor om Ouddorp van dit materiaal te voor zien. In deze plaatsen staan textielfa brieken, waarvan de arbeiders zich vrij willig beschikbaar stelden om hout te hakken. Staatsbosbeheer en de Heide Mij had de leiding. Daar de fabrieken moesten doordraaien werd een ploegen- stelsel ingesteld, waardoor honderden arbeiders vrij kwamen die zich aan dit ongewone werk spontaan gaven, om daarmee daadwerkelijk hulp te bieden aan de dichting van onze stukgeslagen dijken. Onder deze vrijwilligers waren 50 Ambonezen wier gezicht en handen open sprong van de felle Februari kou de, van vorst en sneeuw, maar de man nen, zetten door. Er was nood, er moest Beide besturen is dat 40 jarig jubi leum niet voorbijgegaan zei spreker, U wordt nu geplaatst in het centrum der belangstelling in het dorpsleven. Maar ook tot ver buiten Duirksland is het be kend, het had H.M. de Koningin be haagd haar koninklijk te onderscheiden en te begiftigen ~met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. Het was de burgemeester een grote eer de Jubilaresse deze me daille uit te reiken, de eerste als zodanig sinds zijn ambtelijke loopbaan. Spr. complimenteerde haar met deze Kon. onderscheiding en hoopte dat God zou geven, dat zij deze nog lang met ere zou dragen. Van enkele vrienden over handigde spr. haar tevens de kleine draagmedaille in goud. Mej. Okkenburg bracht hartelijk dank aan de burgemeester en verzocht tevens haar dank over te brengen aan H.M. de Koningin voor deze mooie onderschei ding. De heer Bestman sprak de jubilaresse toe met de woorden: „Eben Haëzer', tot hiertoe heeft de Heere geholpen! Het is geen senicure zei spr. om de kleuters elke dag op duidelijke te vatten wijze uit het Woord Gods te vertellen. De ju bilaresse had dit al die jaren met liefde en toewijding gedaan en spr. hoopte dat zij ook in haar persoonlijk leven de weg naar Jezus had gevonden. Als stoffelijk blijk van waardering schonk hij haar namens het bestuur een prachtige eiken theekast. Hij complimenteerde haar te vens met de Koninklijke onderscheiding. Dhr Bestman bracht het schoolbe stuur dank, dat zij de kleuterschool steeds vrijwillig en kosteloos afstonden voor het Zondagsschoolwerk. De ere-voorz. dhr A. v. d. Sluis oud voorzitter van het bestuur, bracht zijn gelukwensen over met het Jubileum en de Kon. onderscheiding en, hoopte dat haar werk gezegend zou worden tot ere Gods, tot nut van de jeugd en zegen van eigen hart. Het bestuur en personeel is gelukkig met zo'n Hoofd zei spr. Ga zo maar voort het kind te ondei'wijzen zei spr., naar het Woord van Jezus: Laat de kinderkens tot Mij komen en verhin dert ze niet, want dezulken is het Ko ninkrijk der hemelen. Hij verzocht haar toe te zingen Ps. 121 1. Juffrouw Leni complimenteerde na mens het personeel en bad haar Gods zegen op haar werk toe. Namens alle kinderen en het personeel bood zij een keurige eiken tafel aan. De kinderen zegden een speciaal ingestudeerd jubi leum-vers op. Enige oud-leerlingen boden een fraa,ie stoel en een electrisch strijkijzer aan. Namens het bestuur der Kleuter school werd haar een, electr. stofzuiger aangeboden. Vele leerlingen brachten bloemen en presenteerden leuke cadeautjes. De heer Jansen het hoofd der Chr. School bracht mede namens zijn perso neel felicitaties over en zeide dat met haar altijd op zeer goede voet werd ge leefd. De kleuterschool is de voedster voor de lagere school; daardoor komen de kinderen niet zoals vroeger „groen" in de eerste klas wat nogal een scènes gaf. Het klasseleven zijn ze gewoon en ze hebben reeds veel geleerd, zei spre ker. Spreker complimenteerde haar ook met de onderscheiding van onze Ko ningin, die altijd, maar in de rampdagen bijzonder zo met ons had meegeleefd. Ook haar oude vader wenste hij geluk met deze voor zijn dochter zo gelukkige dag. De officiële plechtigheid werd daarna door dhr Jansen met dankgebed geslo ten, waarna gezellig werd bijeen geble ven en de aanwezigen met de kinderen verversingen werden aangeboden. Van de zijde van de burgerij zal het mej. Okkenburg met dit jubileum ook niet aan belangstelling ontbreken, daar door haar meerdere generaties op de kleuter- en Zondagsschool zijn opgevoed geholpen worden! Is het niet om van zoveel spontane hulp klein te worden? Er was een boer die vrijwillig 13 ha hout af liet hakken, een man van wie in 1940 diens boerderij afbrandde en in 1944 nog eens. Dat was een man, die wist, wat hulp betekende! Er zijn buitengewoon veel offers ge bracht en burgemeester Kleijnenberg was dan ook vol lof over dit werk. Bei de gemeenten hadden dit hout geschon ken en bovendien zelf de vracht be taald! In totaal is aangevoerd 27982 bossen rijshout; 269 bossen latten; 1667 bossen palen. Het werd door 62 trailers ver voerd en in 10 schepen verladen. Op 7 Febr. werkten in Saasveld 600 en in Bornerbroek 400 vrijwilligers voor Ouddorp! Geen wonder dat burgemeester Kleij nenberg naar deze plaatsen heen ge weest is om die harde werkers en beide gemeentebesturen hartelijk te danken,. Hij heeft ze uitgenodigd, om later te Ouddorp eens een kijkje te komen ne men! Ouddorp heeft veel geleden, maar ge lukkig ook veel hulp ontvangen. 's-Gra- venhage heeft deze gemeente geadop teerd. Ruim 300 woningen hebben in 't water gestaan, 10 woningen zijn onher stelbaar verwoest waardoor 12 gezinnen dakloos werden. Deze mensen zijn nu nog bij anderen geëvacueerd. Aan het havencomplex zijn acht woningen totaal verwoest en twee aan de Slapersdijk. Gelukkig zijn er weinig mensenlevens te betreuren, één is er omgekomen. Dit is wel in hoofdzaak te danken dat de bewoners vroeg werden gewaarschuwd. De brandweermannen die in de ramp nacht zeer kordaat zijn opgetreden hebben daar ook ruimschoots hun deel aan! Alle lof! (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1