en Bevolking MTA MORGANA" ramp Boerenleenbank „Middelharnis- Sommelsdijk" maakte in 1952 een goed jaar Marktberichten Eis boven vermogen? A.s. Vrijdag begint ons nieuw vervolg verhaal Jubil eum 258te Jaargang Woensaag 22 Kpnl 1952 No. 2198 GHB. WEEKBLAD OP GËBEFOBMEEBDE GRONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Men stortte f 800.— in het Rampenfonds Telegrafische gelukwensen aan H.M. de Koningin EedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VeracbQnt tweemaal per week. Woensdag en taibeidag ABONNEMENTSPRIJS: t 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. De els dat in hoofdzaak de industrie et bevolkingsaccres, het bevolkings overschot moet opnemen is een te zwa- e eis volgens de directie van P. F. van lissingen en Go's Katoenfabrieken (Vlisco). Door de al te hoge belastingen .worden olgens deze directie de toekomstmoge- ijkheid van het bedrijfsleven op gevaar- ijke wijze aangetast. Het fiscaal klimaat deugt niet voor 'ndustrialisatie, zegt Vlisco. Het bedrijfsleven moet gelden afstaan aan de belasting welke voor de instand- ouding van het bedrijfsleven niet ge mist kunnen worden. De directie kan et nut er niét van inzien door ener zijds veel te veel kapitaal in de vorm van belasting aan de bedrijven te ont trekken, terwijl anderzijds de overheid een proces van geldspreiding effectueert Practisoh het jaar-accres van 40.000 erkzoekenden wordt op de schouders van de industrie gelegd om voor werk- elegenheid te zorgen terwijl de fiscus oortgaat het bedrijfsleven uitputtend e belasten: Daarbij komt nog dat we an nature meer een landbouw- en han- delsvolk zijn dan een industrievolk. Met volle overgave en inzet van alle krach- en moeten we ploeteren om onze pro ducten op de buitenlandse markten van wege de kwaliteit preferentie te doen ge- ieten. Om dat te kunnen bereiken moet de industrie er ook toe in staat worden esteld. Zal het industriële klimaat moe- en worden geschapen om zover te kun- en komen. Nu is het er niet en komt het er niet, dan zal alle inspanning en opoffering voor niets worden gebracht, e directie merkt verder in haar jaar verslag op: Vergelijkt met het industri eel apparaat hier te lande met dat Van Zwitserland, dan valt onmiddellijk op, dat dit van nature arme land reeds ang een gezond industrieel klimaat heeft en daardoor tot een perfecte in- dustriestaat heeft kunnen uitgroeien. Men zal zeggen: ,,Ze moesten wel", maar in ieder geval volbrachten ze de opge geven zware taak, en nu moeten ook Ij. De vroegere rijkdommen, waarop wij isschien te veel leunden, zijn verdwe nen. De harde werkelijkheid staat nu voor ons, namelijk dat we snel en hard met al wat in ons is, moeten aanpak ken, terwijl toch zulk een proces, hoe goed ook begonnen, niet anders dan veel ijd moet kosten. Het accres van de bevolking moet momenteel door de industrie worden op gevangen, door een bedrijfsleven, dat zelf nog inwendig onvoldoende sterk is, een bedrijfsleven, dat door de hoge be lastingen niet voldoende tot zelffinan ciering in staat is en dat bij het vrijwel ontbreken van aanbod van risico-dra gend kapitaal ook uit de kapitaalmarkt niet kan putten. Zonder voorafgaande investeringen kan men het aantal ar beiders niet uitbreiden. Zelfs met veel gere overheidslasten op de bedrijven zal de oplossing van het probleem nog bovenmenselijk zwaar en moeilijk zijn te verwezenlijken. Een stem uit de practijk en dus tot meespreken bevoegd. De hoge belastingen ramen Ie zeer de winst af, die nodig is voor het bedrijfs vermogen. Daardoor is het risico-dra gend kapitaal te weinig geïnteresseerd om in de industrie te investeren. Maatregelen van de regering onder anderen door kapitaalspreiding en aan trekken van risico-mijdend kapitaal kan de te hoge belastingen, niet uitschalte- len als belemming voor vermeerdering van investeringen in de industrie. Daardoor moet uitbreiding van het mdustriële apparaat uitblijven. Met als gevolg vermindering van werkgelegen heid. En op de duur geen ruimte om het jaar-accres van 40.000 werkzoekenden op te nemen. Geen mooi toekomstbeeld en bedenkelijk voor de werkgelegenheid. Het vervolgverhaal over ,,Kea" zo- Is het kortweg genoemd werd is ten einde, Het heeft, naar wij van zeer eel aboimé's vernamen, zeer voldaan. et was spannend van begin tot einde. A.s. Vrijdag hopen wij met een nieuw ervolgverhaal aan te vangen. Het is getiteld: at betekent: luchtspiegeling. In het geval dan dit feuilleton komt het neer PP het „schijnschoon" dat de wereld ledt. Het loopt over een meisje die het in aar dorp niet kan uithouden, en, wan eer ze meerderjarig is geworden, naar msterdam trekt. Een verwaand nest, ie haar ouders groot verdriet bezorgd. e breekt met alles, met haar opvoe- ■ng, met God en godsdienst en komt idden in de mondaine wereld terecht. e harde werkelijkheid van het leven oi'dt zij spoedig gewaar en de gevol- ^"J'an de zonde blijven niet uit. Wij twijfelen niet of ook dit verhaal, at naar het leven is getekend, zal on- tózers en lezeressen wel bevallen. REDACTIE. ,,Onze bank heeft een goede beurt gemaakt" zei de heer Peekstok voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank MiddelharnigSommelsdijk in de in Hotel Speé gehouden algemene ledenvergadering en hij doelde daarmede op de gift van 800.die geschonken is aan het Rampenfonds, waarmede deze bank (voor zo ver bekend) de enige uit het gebied van de watersnood was,- die daarvoor iets afstond. Misschien is het bestuur tot een en ander gestimuleerd geworden door de goe de gang van zaken bij de bank in 1952, waaruit een winstje is overgebleven van 3.244.22. Maar het bestuur is er zich van bewust, dat de ramp en de moeilijkheden, die nog komen, er toe zullen leiden dat de leden meer dan an ders een beroep op hun instelling zullen doen en het bestuur wil het mogelijke doen om te helpen in het te boven komen dezer moeilijkheden. De heer M. Peekstok presideerde de bijeenkomst, die evenals vorige jaren goed bezocht was. Niettegenstaande het klimmen der jaren bleek de voor zitter een onverflauwde ambitie voor en een grote kennis omtrent de zaken van deze boerenleenbank levendig te hou den, Na een hartelijk woord van wel kom, notulen enz. bracht hij het jaar verslag uit. ,Wij releveren hieruit o.a. het volgen de: De Handels- en Betalingsbalans van ons land tonen ten aanzien van 1951 een zeer gunstig beeld. Of en zo ja in hoe verre deze ongunstige toestand besten digd zal blijven is natuurlijk, vooral na de inmiddels plaats gehad hebbende overstromingsramp zeer moeilijk te voorspellen. Het terugkerend vertrouwen in de gulden en de ruimere inkomsten uit het handelsverkeer zijn ook van gunstige in vloed geweest op het spaarbankbedrijf der boerenleenbanken. In deze organi satie tegen de spaargelden met niet minder dan 73 millioen) gulden en ook de aan de spaarbank toevertrouwde gel den zijn met een behoorlijk bedrag toe genomen. De remmende credietbepalingen van de Nederlandse Bank werden in de loop van 1952 opgeheven. De laatste herin neringen aan de geldsaneringswerk- zaamheden verdwenen in 1952 doordat per 1 Juni de resten van de zgn. be leggingsrekeningen naar de vrije reke ningen mochten worden overgeboekt. In het voorbij gegane jaar vond bij onze bank voorts een kassierswisseling plaats, doordat de heer J. J. Zaaijer uit onze dienst trad en de heer J. Tieleman in zijn plaats werd benoemd. Inmiddels vervult de heer Tieleman reeds weer een jaar zijn functie als kassier onzer bank en het doet het bestuur zowel als de Raad van Toezicht genoegen te kun nen mededelen, dat de nieuwe function- naris blijk heeft gegeven ruimschoots de capaciteiten te bezitten die voor zijn verantwoordelijk werk noodzakelijk zijn! Tegelijk met het indiensttreden der nieuwe kassier werd het aantal zittings uren der bank behoorlijk uitgebreid, doordat dit van 16 uren op 26 uren werd gebracht. Teneinde de spaarzin ook bij de jeugd te stimuleren werd in de zo mermaanden een jeugdspaaractie onder nomen in de vorm van een kleurwed- strijd. Voorts werd in 1952 aangevangen met het gratis verstrekken van een spaarbankboekje met een inlage van 2.50 aan alle jonggeborenen in onze gemeenten. Wat de credietverstrekking betreft kan worden vermeld, dat door het weg vallen der belemmerende bepalingen van de overheid over het algemeen wel aan de aanvragen kon worden voldaan. Het zal evenwel een ieder duidelijk zijn, dat de liquiditeitseis geen onbe grensde voorschot- en credietverstrek- kingen toelaat. Maandelijks werd Öoor Bestuur en Raad van Toezicht controle gehouden op boeken en kas. Tevens werd door de voorzitters van beide colleges tweemaal een onverwachte kasopname gedaan. Steeds bleek alles in orde te zijn. De bank telde per ultimo 1952 363 le den, hetgeen een ledenvermeerdering van 10 betekent. Per 31 December waren er 1557 spaar rekeningen; het aantal rekeninghouders bedroeg 79 en het aantal voorschotne mers 56. De spaarbank groeide in 1952 van 2.111.766.53 tot 2.306.228.95, hetgeen dus neerkomt op een stijging van 194.462.42. Men kan deze vooruitgang toeschrijven aan de gunstige bedrijfs- uitkomsten in 1952 in de land- en tuin bouwsector, terwijl tot deze stijging wel licht ook wel de-verhoogde rentepercen tages hebben bijgedragen. Het bedrag der uitstaande voorschot ten steeg in de loop van 1952 met 41.058.— tot 229.445.—. Het saldo der rekening bij de Centra le Bank was op 31 December 1952 1.043.949.01, alzo 147.405.12 hoger dan op 31 December 1951. Naar aan leiding van de opmerkingen over dit saldo in het verleden op de Algemene Ledenvergaderingen, waarbij men naar voren bracht, dat men het saldo bij de Centrale Bank over het algemeen te hoog achtte, merkte spr, op, dat het saldo bij de Centrale Bank per 31 De cember van het jaar niet typerend is voor het gehele jaar. Juist in de laatste maanden van hét jaar gaat dit saldo met grote sprongen vooruit door de be taalbaarstellingen van veilingen; en sui kerfabrieken, terwijl in deze maanden eveneens de meeste rekeningcourant- en spaargelden worden gestort. Zo nam het saldo bij de Centrale Bank b.v. in de maand December van het achter ons liggende jaar alleen al met 260.000. toe!! Op de postrekening der bank stond per 31 Dec. 1952 een bedrag van 92.08. Ook van dit saldo geldt natuurlijk, dat dit aan grote schommelingen onderhe vig is. Het spreekt evenwel van zelf, dat dit saldo zo veel mogelijk wordt gedrukt i.v.m. het feit, dat hieruit geen inkomsten voor de bank zijn te ver wachten. Door de rekeninghouders werd een bedrag van 2.473.243.68 verhandeld. Er was 31 December 1952 van reke ninghouders te vorderen een bedrag groot 238.456.39 en aan hen verschul digd een bedrag groot 105.449.36. Er werd voor 43.589.55 aan pensioen zegels verkocht en voor 17.446.10 aan vacantiebonnen. De afschrijving op het in 1949 aange kochte pand bedroeg wederom 851.88, terwijl enig in 1952 aangekocht kan- toormeubialr ter waarde van 457.92 tegelijkertijd werd afgeschreven. Het reservefonds is na bijschrijving der winst over 1951 en de rente over 1952 gestegen tot 171.383.08 per 31 December 1952. De rekening Reserve Belastingen werd voor 1.975.op de balans op gevoerd, welk bedrag ongeveei- overeen komt met de over 1952 verschuldigde vennootschapsbelasting. Ten laste van 1952 komt een bedrag van 59.077.14 aan rente inclusief de rente van het reservefonds ad 4.991.75 het bedrag der renite dat ten gunste van 1952 komt beloopt 74.251.60. De Verlies- en Winstrekening geeft een voordelig saldo van 3.244.22 na afschrijvingen, reservering, voor- belas ting en bijschrijving V9,n rente aan het reservefonds. Het netto winstbedrag werd met op zet dit jaar gedpukt, .daar zowel het Bestuur als de Raad van Toezicht van mening waren, dat de spaargeldrente zo hoog mogelijk en 'de rente voor de uit zettingen onder de leden zo laag moge lijk diende te worden gehouden. De omzet der bank bedroeg 11.423. 912.89, hetgeen een stijging inhoudt t.o.z.. van het vorige jaar van ongeveer 75.000.—. Wat het bankgebouw betreft is het bestuur het afgelopen jaar steeds zeer actief geweest dit ontruimd te krijgen, doch dit is, hoewel bijna, nog niet ge lukt. Na het jaarverslag behandelde men, de jaarrekening, balans- en winst- en verliesrekening over. 1952. De belang rijkste cijfers hieruit had de voorzitter al in zijn verslag opgenomen. Terzake het bedrag van 800 gld. aan het rampenfonds merkte de heer H. Brj- leveld op, dat men liefst 3e gehele winst van 3.244 gld. had moeten afstaan. De voorzitter antwoordde, dat een en ander onderworpen is aan de goedkeu ring van de Centrale Bank en dat deze een zeer aanzienlijk bedrag in het ram penfonds heeft gestort uit bijdrage van de locale banken. Deze bank w,as de eni ge in het rampgebied, die gelden af stond, (voor zover bekend). De heer A. Schuurman vond het be drag van 800 gld. al zeer hoog. „Wij hebbeni al ramp genoeg!" oordfelde hij, waarnnede de voorzitter in zoverre in stemde dat hij zign bovenvermelde ver klaring omtrent de hulp aan de leden in moeilijkheden aflegde. Er ontstond dan een discussie, inge- - leid door de heer H. van Heest, over het rampenfonds en de vergoeding van geleden schade. Deze spr. vond dat nie mand behoeft te profiteren, maar ook dat men geen genoegen behoeft te ne men met een aalmoes uit het rampen fonds. De Nederlandse Staat behoort de schade te betalen. Spr. betoogde-dat het rampenfonds niets te maken heeft met de landbouw,en hü,ypnd.800 gld. ge noeg. Overigens dient men wel iets bij te dragen. De heer van der Laan merkte op dat de ramp aan de Staat al genoeg kost en deze spr. wekte op tot saamhorig heid. D« vergadering keurde tenslotte het geschonken bedrag goed. Bij verkiezing werden herbenoemd de heren M. Peekstok, als bestuurslid en L. Mastenbroek, als lid vain de raad van toezicht. Zeven leden, die naar het werkgebied van andere banken verhuisden, werden afgevoerd. De rente voor spaargelden werd voor het eerste halfjaar bepaald op 2.76 voor bedragen tot 5000 gld., voor hoger bedragen op 1.44 Gelden in vaste le ning op 2.76 Rente van voorschotten stelde een op 4.25 evenals hypothe ken en rekening-courant. De voorzitter deelde mede dat men voor het tweede halfjaar de rente voor spaargelden wel licht zal moeten drukken. Voor het nazien der rekening 1952 benoemde men de heren C. Boeter en L. van Nimwegen Sz. In de rondvraag deelde een; der leden mede, dat hij tengevolge van de water snood het in voorgaand jaar verschenen jubileumboek heeft verloren en hij vroeg of hier of daar niet iemand hem aan dit boek kon helpen. De voorzitter zei gaar ne zijn bemiddeling te zullen verlenen. De heer den Eerzamen, hoofd der la gere landbouwschool, maakte van de ge legenheid gebruik om de aanwezigen op te wekken de adviezen van de land- bouwvoorlichtingsdienst toch vooral goed op te volgen. Waarop de heer van der Laan mededeelde, dat er land ge huurd was voor pootaardappelen, tegen oude prijs. De heer den Eerzamen waar schuwde tegen bederf van de grond voor jaren. Volgend jaar is er kans dat het weer in orde is, maar nu moet de grond rust hebben! Na nog enige besprekingen volgde dan sluitingv van deze geanimeerde verga dering. Nadat ons land op 1 Februari j.l. werd getroffen door de watersnood-ramp is door verscheidene autoriteiten verband gelegd tussen dit noodlottig gebeuren en de organisatie Bescherming Bevolking. Wij laten hieronder enkele passages volgen uit redevoeringen die in de week na de ramp zijn gehouden. Op Woensdag 11 Februari zei Minis ter-President, Dr Drees in de Tweede Kamer: „De vraag is naar voren gekomen wat voor de toekomst kan worden ge daan, niet alleen ten opzichte van de dijken en waterkeringen, maar ook ten aanzien van de waarschuwingen en van een apparaat, dat onmiddellijk ter be schikking staat. Ik geloof, dat het dui delijk is, dat daarbij inderdaad het ap paraat van de Bescherming Burgerbe volking van grote betekenis zal kuimen zijn. De voorschriften van de Bescher ming Bevolking b.v. van de dienst so ciale verzorging en helaas identificatie en berging van lijken, hebben reeds toe passing gevonden onder geheel andere omstandigheden dan waarvoor zij wer den geschreven. Was de organisatie ge heel voltooid geweest, dan zou het ef fect veel groter zijn geweest en zou een geheel communicatienet, ook van radio verbindingen, over ons land hebben ge legen. Dan zouden de moeilijkheden om trent de berichtgeving, die van zoveel invloed zijn geweest, geheel zijn onder vangen. Er zou ook beschikt hebben kunnen worden over georganiseerde eenheden van de opruimings- en red dingsdienst en van een alarmsysteem voor de bevolking. Hiermede is ten de le ook beantwoord de vraag van de ge achte afgevaardigde de heer van Meel en anderen, welke maatregelen voor de toekomst zullen worden genomen. Juist wat in deze dagen is gebleken, zal wel licht ten goede kunnen komen aan het welslagen van deze organisatie." De Secretaris-Generaal van het De partement van Binnenlandse Zaken, Dr. M. Prinsen, die op een B.B.-bijeenkomst in Leeuwarden op Vrijdag 13 Februari Minister Beel vertegenwoordigde, zei over dit onderwerp. „U zult begrijpen dat ik in deze da gen bij de Bescherming Bevolking voor al denk aan de ontstellende ramp die 1 Februari en volgende dagen het Zuid- Westelijk deel van ons land heeft ge troffen en grote neiging voel juist hier over te spreken. Ik zal weerstand bie den aan die neiging. Het gaat vandaag om een andere bescherming van de be volking tegen een ellende, anders maar niet minder verschrikkelijk dan onze landgenoten in de getroffen gebieden moesten en moeten doorstaan. Hoe gun stig zou het zijn geweest, als de B.B. organisatie reeds was voltooid. Hoe enorm zou de hulpverlening ver sneld hebben kunnen worden indien het radionet dat ter beschikking van de B.B.B-organisatle zal komen, reeds in werking had kunnen treden. Men zou dan zeer spoedig eeni duidelijker inzicht in de situatie hebben kunnen verkrijgen en de hulpverlening ook hebben-kunnen dirigeren naar zeer bedreigde plaatsen, die zonder enige verbinding waren, en omdat niemand wist wat zich daar af speelde, Ip,ng van hulp verstoken bleven; en ik zou willen opmerken dat bij de ze ramp weesr gebleken is, hoe ons volk ook- onder de moeilijkste omstandighe den niet werkloos met de handen over elkaar blijft zitten, maar wil helpen en helpt, waar dit maar kan. Maar al de genen, die geholpen hebben, dikwijls met gevaar voor eigen leven, weten hoe moeilijk het is onder zulke omstandig heden te werken zonder de nodige hulp middelen, zonder gemakkelijk te berei ken centrale posten waar men zijn be vindingen kan melden en alle gewenste aanvulling van het hulppotentieel kan vragen." Op een soortgelijke bijeenkomst die dezelfde dag in Assen werd gehouden, zei Dr. Prinsen: „Inderdaad, stel voor, dat ons land reeds beschikt had over een parate Be scherming Bevolking toen het door de overstromingsramp werd getroffen. Dan zou er een compleet bemande en modern uitgeruste Opruim- en Reddings dienst zijn geweest, wier pioniers- red dingsploegen prachtig werk hadden kunnen doen;. Dan hadden we de beschikking gehad over de Verbindingsdienst, die met een eigen telefoonnet van 6000 toestellen, 217 grote en 500 kleine centrales, maar voolral met haar radionet van 1000 zen ders en ontvangers en een kleine 4000 portofoons, een enorme versterking zou hebben betekend van de hulpverlenings keten, waarin juist de verbindingen een zwakke schakel, bleken te zijn. Denkt U in, -dat het al mogelijk ge weest zou zijn, de 23 Rijks - Mobiele Hulpverleningscolonnes,waaronder een varende brandweercolonne, die bij Rot terdam gestationneerd zal wotden, on middellijk naar de bedreigde gebieden te dirigeren; dat wij al de beschikking hadden gehad over de grote rijdende keukens, die voor de B.B. in de smaak zijn en over de grote waterzuiverings installaties. Inderdaad, de Bescherming Bevol kingsorganisatie, opgezet voor hulpver lening in oorlogslijd, zal ook in vredes tijd bij voorkomende rampen prachtig werk kunnen doen en zich daar door voor altijd verzekerd weten van de dank en de waardering van het gehele volk. Nog voor haar bestaan is haar bestaansrecht volledig bewezen. Ik wil 'er mieteen aan toevoegen: dat wij allen hopen en bidden dat dit bewijs nooit in de praktijk geleverd behoeft te worden, dat ons land nimmer meer een oorlog beleven zal en in vredestijd voor nieu we rampen gespaard zal mogen blijven." Dr. Ir. Ch. Th. Groothoff, voorzitter van de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking, sprak op de genoemde bijeenkomsten in Leeuwarden en Assen o.a. over hetgeen de B.B. reeds deed voor de hulpverlening. „Het is vanzelfsprekend geweest, dat op de noodlottige Februaridagen de Be scherming Bevolking-organisatie zoveel als dat in haar prille jeugdstadium mo gelijk was, heeft geholpen met mensen en met materiaal. Onverwijld werden de Bescherming Bevolkingsmagazijnen open gezet en splinternieuw materiaal ter be schikking van de hulpverlening gesteld en voor zover regionaal en plaatselijk reeds georganiseerd, zijn Bescherming Bevolkingseenheden ook metterdaad in gezet. Brandweer-eenheden uit Utrecht, Amersfoort, Zeist, de Bilt en Maarssen werden reeds de eerste dag naar het rsimpengebied gedirigeerd; in de Krin gen Utrecht ÏII en Utrecht IV werd de Opruim- en Reddingsdienst geconsig neerd; In Zuid-Holland IV. Gouda en omgeving werden material en mensen ingezet voor het behoud van de Krim- penerwaard; in Zuid-Holland VT, waar de benodigde vrijwilligers volledig bijeen zijn, werd de gehele Bescherming Be volking onverwijld geraobileesrd. Bij de evacuatie van Papendrecht b.v. verleen de de B.B. krachtige steun. Door B.B.- mensen werden met eigen materiaal de eerste dag 750 mensen vervoerd, terwijl zij de volgende dagen disponibel bleven voor het vervoer van dijkwerkers, ma terialen en levensmiddelen. Zo zouden er nog vele voorbeelden te geven zijn. Nog een andere les mogen wij trekken uit de ramp, die ons land getroffen heeft. Het aantal vrijwilligers, dat zich voor de hulpverlening spontaan heeft aange meld, was verheugend groot. Nederland liet zich in die bange uren van nood en-ellende van zijn beste kant kennen. Het bleek echter zeer moeilijk de aan geboden hulp onmiddellijk te organise ren en te coördineren,. Laat dit een les zijn voor diegenen, die beweren dat het voor de organisatie van de Bescherming Bevolking nog tijd genoeg is als er wer kelijk acuut gevaar dreigt. Zo ooit, dan BRANDWEERMANNEN VAN DE B.B. In oorlogstijd wordt van de brandweer het uiterste gevergd. B.B.-vriJwilIigers krijgen een goede en uitgebreide oplei ding. Men is zo maar niet ineens een goed brandweerman! DE HEER KL. VROECaNDEWEÏJ TE SOMMELSDIJK 25 JAAR VOORMAN De heer KI. Vroegindeweij te Som melsdijk herdacht deze week dat hij 25 jaren geleden in dienst trad bij de land bouwer J. M. Jacobs te Middelharnis. Dit feit werd enjigszins feestelijk her dacht in de woning van de landbouwer Jacobs aan de Prinses Julianalaan, waarbij zijn echtgenote, dochter en schoonzoon tegenwoordig was. In de echt huiselijke kring gewaagde dhr Jacobs van de plichtsgetrouwheid van de jubilaris; men spreekt tegen woordig veel van rechten maar weinig van plichten zei spr. en Klaas spreekt nooit over rechten maar toont altijd zijn plicht. Toen dhr Jacobs ernstig ziek was, nam Klaas het bedrijf waar en toen hij de „-vrienden" hem in 1943'44 in het concentratiekamp stopten was de leiding bij hem in goede handen. „Trees", zei dhr Jacobs tot de -vrouw van de jubilaris „je bent gelukkig met zo'n man en de kinderenl met zo'n va der. Eigenlijk was de data van het jubi leum 3 Maart, maar er heeft in de wo ning van dhr Jacobs mianshoogte water gestaan, zodat de herdenking moest worden uitgesteld. Men had toen een bloemetje gestuurd, maar het grote ca deau kwam nu voor de dag, nl. een pracht rookfauteuil, die met gelukwen sen werd aangeboden. De jubilaris zeide niet anders dan zijn plicht te hebben gedaan en was zeer verrast met het geschenk. Voor de har telijke woorden en het fraaie cadeau bracht hij vriendelijk dank. Onder het genot van verversingen werden die avond heel wat herinnerin gen op gehaald. Vanzelfsprekend be gon het met de belevenissen van de wa tersnood, die nog zo vers in het geheu gen liggen. iSmoutig was het verhaal van „Trees", die de keu op zolder had gehad en me nig sopje had gebruikt om „de lucht jes" weg te wrijven! Het was een gezellige avond. VEEMARKT KOÏTERDAM 20 April. Veemarkt. Aangevoerd 1674 dieren, w.o. 1037 vette koeien en 637 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.82—2.96, 2.70—2.78, 2.15—2.26, vaï- kens lev. gew. 1.86, 1.84, 1.80. Aan voer: vette koeien; ruim met trage han del en niet geheel prijshoudend. Prima's iets boven notering. Aanvoer varkens als vorige week met stroeve handel en prijzen lager. De afloop was slecht. AABDAPPELBEURS ROTTERDAM 20 April. Aardappelbeurs. Klei aard appelen, 35 mm opwaarts: eigenheimers 14, bevelanders 16, bintjes 13,' al pha's 9.50t—10, furore 12.50—14. Zandaardappelen 35 mm opwaarts: noor derhng 9, voran 7.50, ijsselster 8, industrie 7.50, wilpo 7.50. Voeraard- appelen 3.00—3.25 (prijzen per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vastge steld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto.) Met het oog op de beperkte openstel ling van de PTT-kantoren op de a.s. Koninginnedag, verdient het aanbeve- Ung om telegrammen aan H.M. de Ko ningin, met gelukwensen ter gelegen heid van Haar verjaardag, liefst vóór of op 29 April a.s. aan te bieden. Deze telegrammen worden dan verza meld en op 30 April afgeleverd. is nu wel bewegen, dat men te alleü tijde voorbereid moet zijn! Nü is het tijd de Bescherming Bevol' king zo vojledig mogelijk op te bouwen. Er mag geen dag verloren gaan."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1