Mevrouw Caruso, echtgenote van de Italiaanse gezant, bezocht Flakkee H.V.ANDEL Oproep Aan velen werden pakketten uitgereikt Plaatselijk Nieuws PUROL Geneest al wat Uw huid deert! 5ste Jaargang Zaterdag 18 April 1953 No. 2197 CHB. WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ins volk zal in de ko- iende jaren moeten [aanpakken onn grote werkloosheid te voorkomen. 'DMES: EN ^HÉRENHORLOGÉS „Opzetjes" verboden Dienst posterijen op Donderdag 30 April a.s. Middelharnis-Soznznelsdijk Verkeer van het Haven hoofd voortaan geregeld met verkeerslichten Mevr. Késper, echtgenote van de Commissaris der Koningin in Z.H., bood de helpende hand. MEDITATIE Te Dirksland Een zoen I Roode heden Kruis werkzaam- inzake de ramp beëindigd T?pdactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerschJDnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. ns volk zal zich in de komende vijf ,r geweldig in moeten spannen om omvangrijke structuele werkloosheid Fvoorkomen. Die inspanning zal door gehele volk, werkgever en werkne- fer, kortom door alle lagen van de foólking opgebracht moeten worden. |t zouden we de korte inhoud kunnen temen van de vierde nota door de mi- ïter van Economische Zaken over de lustrialisatie aan de Tweede Kamer richt. Onderstaande cijfers zullen daar enigs- y een induk van kunnen geven. Pm werkloosheid op grote schaal te orkomen zullen in het tijdvak 1952— fe7 niet minder dan 9 milliard gulden [de Nederlandse industrie geinvesteerd elegd) moeten worden. Dat is niet nder dan gemiddeld 1800 millioen gul- 1 per jaar. In 1951, een topjaar, is bereikt, maar zal men grote werk- Isheid kunnen voorkomen, dan zal Ier elk der jaren 1953 tot en met 1957 topcijfer bereikt moeten worden. De ïoruitzichten zijn in dit opzicht niet Instig omdat over 1952 een lichte in- Jiking intrad, die zich vermoedelijk Ier 1953 zal handhaven. Jmmers in 1952 werd 185 millioen nder geinvesteerd en yolgens de plan- j zal dit over 1953 niet meer dan 1400 millioen bedragen. Derhalve een bterstand beginnende in 1953 van on- Iveer 400 millioen. Het behoeft geen Itoog, dat daardoor de taak voor ko- ^nde jaren aanzienlijk wordt ver aard en dat de uitvoerbaarheid op |t spel wordt gezet. Het brengen van I investeringscapaciteit op een bevre- eend peil en het zoveel mogelijk weg- pnen van ongunstige factoren behoort de taak van de regering. Ernstige üdie en nauwgezette overweging van het te volgen industrialisatiebeleid [daarom gebiedende eis. IMinister Zijlstra, de minister van fonomische Zaken geeft in de nota een teenzetting van het te volgen beleid de komende jaren. ÉHet te voeren beleid heeft onder meer ftrekking op de financiering van de [Justriële investeringen. Verwacht loet worden dat een zekere schaarste \n risicodragend kapitaal ten behoe- van deze financiering niet zal uit- feven en daarom zal een Garantiefonds 100 millioen worden gesticht om ^icosnijdend kapitaal ook beschikbaar krijgen voor industriële investeringen iReeds door zijn ambtsvoorganger mi- ister Van den Brink is een wetsont- ^rp voorbereid, dat de stichting van It fonds beoogt. Dit bedrag van 100 lillioen zal verkregen worden, zoals pnister Van den Brink destijds reeds de Tweede Kamer heeft meegedeeld de gelden van de zgn. tegenwaarde- Ikening. IDe betekenis van dit Garantiefonds Idat het de bestaande of nieuw-op te phten financieringsmaatschappijen in gelegenheid zal stellen risicomijdende Iddelen op de kapitaalmarkt op te ne- len en deze middelen risicodragend in |dustriële ondernemingen uit te zet- Voor de betrokken spaarders kan ze risico aanvaardbaar worden ge- aakt door garanties ten laste van het ^rantiefonds. Hierdoor worden de fi- ncieringsmaatschappijen in staat ge- feld onder alle omstandigheden aan irpUchtingen tot betaling van rente en tlossing voor het risicomijdend geld te lldoen. Zowel grote als kleine onder- |mingen zullen van de mogelijkheden, het Garantiefonds schept kunnen tofiteren. Een wijdere armslag wordt lor het Garantiefonds ook geschapen lor de Ned. Middenstandsbank daar Ize bank credleten zal kunnen ver- ïekken onder garantie van de Staat |t een bedrag van 100000, waar nu limiet was gesteld op 50000. Bij In nieuw in te dienen wetsontwerp zal Ik een belangrijk groter bedrag dan 11 millioen worden aangevraagd voor I financiering van objecten, zoals de Btwikkeling van nieuwe producten, ap- Iratuur of productiemethoden. ■Het te voeren industrialisatiebeleid pt verder gericht te zijn op vergro- hg van de investeringsbereidheid, die pk afhankelijk is van de afzetmoge- Icheden, de winstmogelijkheden en de f lopen risico's. Een verlichting van de Jlastingdruk op het bedrijfsleven kan jet worden gemist, om te komen tot |n krachtige prikkel tot het aanvatten nieuwe projecten. Beperking van de voer van bepaalde goederen ter be- herming van een nieuwe Nederlandse Sustrie kan slechts bij hoge uitzon- Iring worden toegestaan. iRechtstreeks optreden van de Over- fid tot het uitbreiden of het ves- pn van nieuwe industrien is slechts I bijzondere gevallen verantwoord. Ver- p wordt nog als een der te nemen featregelen in het belang van de in- |strie gewezen op de aanstelüng van faalf deskundigen als verbindingsper- Pien tussen de research-instituten en 9e nijverheid waarvoor gelden kunnen _^orden gevoteerd uit het fonds van de genwaarde rekening. Als middelen tot opvoering van de in- |strie noemt de minister in zijn nota |g het vestigen van buitenlandse, voor- Amerikaanse, ondernemingen in ons ttd en tenslotte wordt door hem nog iwezen op,het grote belang dat de in- |strie er bij heeft dat de opleiding van Karbeiders, middelbare en hogere tech El aangepast wordt aan de eisen, die industriële ontwikkeling stelt. Uit de ministriële nota blijkt dat we er nog lang niet zijn. Een grootse in spanning wordt in de komende vijf ja ren van ons land gevorderd. Niet min der dan 9 milliard zal in die periode geinvesteerd moeten worden. Een Garantiefonds zal worden ge vormd om ook het risicomijdend kapi taal voor industriële investeringen aan te trekken. Belastingverlaging zal niet uit kunnen blijven. Bescherming van de Nederlandse industrie door invoerbeper kingen is slechts in uitzonderlijke ge vallen te verwachten. Het particulier initiatief zal de verdere industrialisatie moeten bewerken, in uitzonderlijke ge vallen zal ook de Overheid optreden. Instelling van een commissie als ver bindingslichaam tussen de research-in stituten en de nijverheid kan stimule rend werken. Bevordering van vestiging van buitenlandse industrien is voor ons land zeer gewenst. Inderdaad uit het bovenstaande kan blijken, dat de Regering haar best zal doen om de industrie te bevorderen, maar ook kan men er uitzien dat heel ons volk voor een zware opgave staat om aan de zich steeds uitbreidende schare van werkvragenden arbeid en brood te verschaffen. STAAL-DOUBtÉ-GOUD JUWELIER HORLOGER BEIJERLIAAN 3.,. I.E(., 703!iO%ltOJTERDAM.Z. In de bouw- en aannemerswereld is nog al een en ander te doen geweest over de kwestie van „het opzetten". Men kent het gebruik. De inschrijving naar een project wordt opengesteld. De dag van de aanbesteding breekt aan. De aannemers leveren hun briefje in. Nogal eenvoudig. Maar zo eenvoudig is het niet. Voor de aannemer zijn brief je inlevert is er heel wat komen kijken. Vooral als het een groot werk betreft. Dagen van berekeningen maken. Infor maties inwinnen per telefoon of brief. Een flink bedrag is al uitgegeven voor het briefje wordt ingeleverd. Eén man kan de gunning krijgen. Voor al de an deren zijn al de gemaakte kosten ver geefs gemaakt. Dat moet op zich zelf genomen een misstand worden geacht. Van niemand mag gezegd worden, dat hij voor niets een moeilijke en verant woordelijke arbeid verricht. Om hier te gen gedekt te zijn hebben de aannemers „het opzetten" bedacht. Ze komen sa men en verhogen hun aannemingssom met een zeker bedrag. Wie de gunning krijgt is nu verplicht het opgezette be drag aan de collega's aannemers uit te betalen. Die krijgen op die manier een vergoeding voor hun werk. Een systeemi waartegen naar onze mening indien het eerlijk wordt toege past weinig bezwaren zijn in te bren gen. Evenwel zijn er gevaren aan dit stelsel verbonden. De voornaamste zijn: De opzet" houdt wat haar grootte be treft geen verband meer met de wer kelijk gemaakte kosten. Een tweede be zwaar is het meedoen van aannemers, die geen ernstige reflectanten kunnen worden genoemd. Die van de ene aan besteding naar de andere trekken en voor wie het deel van de ,,opzetgelden", tot een bron van hun bestaan is ge worden. Vaak worden tegen deze niet bona-fide aannemers van de zijde van de aannemers wel maatregelen geno men, zodat het gesignaleerde kwaad meer en meer verdwijnend is. Nu is een beslissing gevallen door ons hoogst rechtscollege dat „het opzetten" straf- b^ax stelt. De Hoge Raad heeft in zijn arrest uitgemaakt dat „opzetjes", op grond van het prijsvormingsbesluit niet zijn toegelaten. Een beslissing, die in de aannemers- en bouvsrwereld zeker met gemengde gevoelens ontvangen zal wor den. De beste oplossing in deze lijkt ons te zijn, dat de principaal een voor ieder project verschillend bedrag, variërend naar de aannemingssom, aan iedere bo na-fide inschrijver uitbetaalt voor de gemaakte onkosten. Van Zaterdag 18 April v-m. 13 uur fcm. Maandag 30 April v.m. 9 uur MiddeUiarnis-Sommelsdijlk Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en J. J. Wieringa. Voor spoedge vallen C. F. Arends, arts, Telef. 2001, Middglharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts. Tel. 01877412 Melissant en dr P. Boot, Tel. 01877-227 Dirksland. Den Bommel-Ooltgensplaat-Stad aan 't Haringvliet: Afwezig de artsen C. W. Kramers en E. Bouman. Voor spoedgevallen G. J. Buth, arts. Tel. 1871—306, Den Bom.mel. 1. Op 30 April a.s., de verjaardag van H.M. de Koningin, zal de postdienst als volgt worden uitgevoerd: a. in het gehele land zal één brief- postbestelUng worden uitgevoerd; b. de expeditie wordt in het algemeen slechts uitgevoerd voor zover zulks voor de aanvoer van de correspon dent voor de postbestelling op die dag nodig is; c. de nachtposttreinen zullen in de nacht van 30 April op 1 Mei a.s. niet rijden. 2. Het vorenstaande houdt in, dat de tijdschriften enz., voor zover zij vóór Zondag 3 Mei a.s. moeten zijn besteld, uiterlijk op Woensdag 29 April a.s. moe ten worden terpost bezorgd en wel op een zodanig tijdstip, dat de bladen uiter lijk met de nachtposttreinen, welke in de nacht van 39 op 30 April a.s- rijden, kunnen worden verzonden. Bij latere terpostbezorging kan voor bestelling vóór '3 Mei a.s. niet worden ingestaan. Overigens zal ter beoordeling van de betrokken postdirecteuren de bestelling van de bladen zo nodig over Don derdag 30 April, Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Mei a.s. kunnen worden verdeeld. 3. Voor het verkrijgen van nadere in lichtingen; (b.v. omtrent de uiterste tijd stippen van terpostbezorging voor de nachtposttreinen) kunnen belangheb benden zich tot de hoofdkantoren der posterijen ter plaatse wenden. ----------O---------- ETTENSE VEEMARKT Etten en Leur, 15 April 1953. Op de veemarkt werden aangevoerd: 294 stuks; waarvan: 205 runderen en 89 biggen. De aanvoer van runderen was zeer ruim, met vlugge handel en de prijzen aan de hoge kant. In biggen was de handel levendig, de aanvoer ruim en de prijzen vrijwel on veranderd. Prijzen: kalfkoeien 650—1050; kalf- vaarzen 550850; pinken 800525; guste koeien 475^725; graskalveren 100200; paarden 400700; biggen 40^60; lopers 70^100; vette koeien 2.503.00 per kiOlo geslacht. Woensdag 22 April a.s. veemarkt te Leur. Huisvesting Maatschappelijke Werksters A.s. Maandag komen een 20-t.al maat schappelijke werksters, van de Chr. School voor maatsch. werk C.L.S.S'.A., welke de bevolking van Sommelsdijk en Middelharnis behulpzaam zullen zijn bij het invullen van de formulieren voor de rampschade. Tegelijkertijd nemen zij op wat aan textiel moet worden aange vuld. Zij die voor enige tijd (plm. 14 dgn.) deze meisjes willen onderdak verlenen, gelieven zich te melden bij de heer Gee- sink. Voorstraat 23, Sommelsdijk, Tel. 2120. Laat de burgerij hieraan volle me dewerking verlenen. Namens de Burgemeester van Mid delharnis en Sommelsdijk maakt de Groepscommandant der Rijkspolitie te Middelharnis het navolgende bekend. Met ingang van heden. Dinsdag 14 April 1953, zal het verkeer vanaf het Havenhoofd naar de richting Kade en omgekeerd in de Spuistraat, worden ge regeld door middel van verkeerslichten. Deze verkeerslichten zijn opgesteld op de Kade en in de Spuistraat. Alle weggebruikers (dus ook wlel- rijders) komende van het Haven hoofd of uit de Waterweg en gaande in de richting Kade, of omgekeerd, zullen dus in het vervolg goed die nen op te letten, of zij bij die ver keerslichten moeten stoppen (rood licht) of mogen doorrijden (groen Ucht.) Voorlopig zullen deze verkeers lichten in werking zijn van 's mor gens 7.00 uur tot 's avonds 19.00 u. Voorts worden de weggebruikers er op attent gemaakt, dat de Molenweg en de Rottenburgerweg naar de richting Oudelandsedijk voor het verkeer zijn af gesloten. Aan het begin van de Rottenburger weg bij de Langeweg- en bij het Marlet- Donderdag 16 April bezocht mevr. Caruso, echtgenote van de Italiaanse ge zant en mevrouw Kesper, echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zuid Holland Goeree Overflakkee, alwaar zij te Oude en Nieuwe Tonge, Dirks land en Stellerndani, pakketten goederen, kleding en levensmiddelen, geschenken van het Italiaanse Roode Kruis uitdeelden. In het gezelschap bevond zich ook Jhr. Verspiek, directeur generaal van het Nederl. Roode Kruis en de heer L. A. Flantua, adj. dir. van de Stichting Maatsch. Werk. Uit Italië zijn voor de rampgebieden massa-zendingen goederen ontvangen. We herinneren aan de drie Italiaanse vliegtuigen, die direct na de ramp af geladen naar ons land werden gezon den, daarna aan de grote trein ,met 34 wagons goederen en vervolgens aan de zgn. solidariteitstrein uit Venetië en Milaan. Mevr. Caruso, echtgenote van de Ita liaanse gezant, vergezeld van mevr. Kesper, echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, en Jhr. Verspiek, dir. gen. van het Nederl. Roo de Kruis, brachten een bezoek aan Flak kee, om genoemde zendingen, waarvan Flakkee zo rijkelijk zijn deel heeft beko men, door het uitreiken van pakketten te symboliseren. Het gezelschap arriveerde met een politieboot uit Hellevoetsluis en werd aan het havenhoofd te Middelharnis ver- jwelkomd door de heer L. A. Flantua, iadj. dir. van de Stichting Maatsch. Werk. Vervolgens werd naar Oude Tonge gereden, waar het gezelschap ontvan gen werd door Burgemeester van Dijk. Op het gemeentehuis werden aan een aantal ernstig getroffen vrouwen en kinderen pakketten, die klederen, w.o een iwollen vest, zakdoeken, sokken, lederen Öjandschoenen, chocolade en voor de kin deren speelgoed en zeep bevatten, uit gereikt. Mevrouw Caruso toonde veel interes se voor deze mensen, onder meer voor een klein meisje, dat haar ouders was verloren. Zij onderhield zich in de Fran se taal, wat door Mevr. Kesper werd vertolkt. Vervolgens werd een wandeling ge maakt door het ernstig verwoeste dorp, waar zoveel doden zijn te betreuren. DE VERSCHIJNING VAN JEZUS AAN DE ZEE VAN TIBERÜAS Na deze openbaarde Jezus zich- zelven wederom de discipelen aan de zee van Tiberias. (Joh. 21 1.) Jn ons tekstvers heet het, dat Jezus zichzelven openbaarde. Wanneer iemand zich openbaar maakt, wil dat zeggen, dat hij zichzelf bekend maakt, dat be tekent dat hij openbaart wie en wat hij is, wat er in zijn binnenste omgaat. Er wordt wel eens gezegd: „gedachten zijn tolvrij", terwijl daarentegen de woor den en daden onderworpen worden aan het oordeel. Mensen, die gewoon zijn veel te spreken, worden spoedig open baar, daarentegen mensen die weinig zeggen, niet zo vlug. Wat hebben we nu echter te verstaan onder het open baar maken van Jezus, waarom open baart Jezus zich niet aan zijn vijan den, waarom juist zoals ook hier het geval is aan zijn discipelen? De vijan den immers lagen niet onder de belofte. Maria Magdalena bijvoorbeeld daaren tegen wel. Zijn discipelen eveneens en nog wel bovendien krachtens hun per- soonlflke roeping tot het Apostelschap. Evenzo liggen al Gods kinderen onder de belofte. Na hun krachtdadige roe ping uit het diensthuis der zonde, ont vangen ze een belofte. Dit gaat meteen zodanige kracht gepaard, dat ze gelo ven mogen dat die belofte van God is. En al degenen die van God een belofte hebben ontvangen, aan dezulken open baart zich Jezus als hun Borg en Zalig maker. Die een belofte van God heb ben, zoeken ook Christus, ook al is hun zoeken soms totaal verkeerd. Eigenlijk moeten ze uitzien en wachten, doch dit behoort wel tot het zwaarste werk wat er bestaat. Zie maar in Matth. 26 31 en 32 als Jezus Petrus waarschuwt: „Gij zult allen aan Mij geërgerd worden in jespad en de Steeneweg, zijn de daartoe vereiste verkeersborden geplaatst, ter wijl bij de Hoek Ring-Steeneweg en de Hoek Stationsw«g-Marietjespad, waar schuwingsborden zijn geplaatst. Dit verbod geldt niet voor wielrijders en twee-wielige motorrijtuigen, doch be stuurders van naotorrijtuigen op meer dan twee wielen dienen er rekening me de te houden, dat bij overtreding van dit verbod proces-verbaal zal worden opgemaakt. Mevr. Caruso was diep onder de indruk van de verwoestingen, en informeerde belangstellend, hoe een en ander ook met de reddingen zich had toegedra gen. Anderzijds had zij bewonderinsf voor de energie der bevolking, die zich weer zo moedig aan de herbouw heeft gezet. Na dit korte bezoek werd naar het Paulina van Weelziekenhuis gereden, waar Burgemeester van Heyst het ge zelschap afwachtte. Mede aanwezig was de chirurg Dr Stoel, de internist dr Jessurun en de directrice Zr v. d. Kooij. In de conversatiezaal hadden wij een onderhoud met mevr. Caruso, die ons vertelde dat dit het eerste bezoek was van leden van het corps diplomatique aan Goeree Overflakkee. Zij deelde ons mee, met hoeveel spontaniteit door het Italiaanse volk de goederen waren ge schonken. Belangstellend informeerde zij naar het leven en het werk op het eiland en liet zich vertellen, hoe het met de red ding van de slachtoffers door hélicop- tères, dukws e.d. had toegedragen. Bij de rondgang door het ziekenhuis werd aan meerdere rampslachtoffers een pakket uitgereikt. Interessant was daarbij de overhan diging aan de 91-jarige Wed. L. Katte- staart-Groen van de Waterweg te Mid delharnis, die in de Flakk. klederdracht, met een gehaakte muts op, op een der zalen aanwezig was. Zij praatte hon derd uit tegen mevr. Caruso, wat door mevr. Kesper en dr Stoel werd ver taald. Spontaan gaf mevr. Caruso het oude mens een zoen en pakte de pakket ten uit, daarbij geholpen door mevr. Kesper. Mevr. Kesper vond in Nederland de oudjes zeer populaire mensen. Mag ik je „duuzend mael bedahke" zei het oude mens bij het afscheid, er zijn toch nog goeie mensen op de wereld". Op de vrouwenafdeling viel Wed. Hob bel, mevr. Gebraad en mevr. Wesdorp ook een pakket ten deel. De mannen, die daarna een beurt kregen, moesten meteen de alpino passen en de sjaal om,doen. Allen waren ver rast met het vele en werden door mevr. Caruso de hand gedrukt en beterschap toegewenst. Van de mannen kregen de heren Ho- gerwerf uit Nieuwe Tonge, Kanters uit Oude Tonge en C. van Dam een pakket verder nog mevr. Bilkes uit Herkingen en mevr. Waling te Nieuwe Tonge. De kinderafdeling werd ook niet ver geten: Josientje Tanis en Jacob Pijl uit Ouddorp, Jan Jordaan uit Middelharnis, Maria Bilkes uit Stellendam en Corne lls W. Buscop uit Ooltgensplaat keken zich de ogen uit. Ze waren eerst wel een beetje schuw voor het hoge gezelschap, maar de oogjes flonkerden toen mevr. Caruso de pakketten losmaakte. In de lighallen ontvingen mevr. Pul- leman te Nieuwe Tonge en mevr. Vol- werk uit Sommelsdijk een pakket. De lunch werd in het ziekenhuis ge bruikt waarna te Stellendam en te Nieuwe Tonge aan meerdere bewoners deze verrassing ten deel viel. Mevr. Caruso is een charmante da me die zich op zeer levendige wijze, de Italianen eigen, beweegt en spreekt. Op enthousiaste wijze heeft zij de uit reiking in de verschillende plaatsen ver richt en daarmee vertolkt, hoezeer het' Italiaanse volk met onze getroffen streek heeft meegeleefd. Het Bestuur van de AfdeUng Middel harnis van het Nederlandse Roode Kruis, verzoekt ons opname van het navolgende. Krachten;s beschikking van de Rege ring zijn de bemoeienissen van het Roo de Kruis met, de slachtoffers van de watersnood beëindigd. Wat de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk betreft zijn deze overge bracht naar de Stichting Opbouw Mid- deUiarnis-Sommelsdijk, Bureau Markt- veld 7, Sommelsdijk. Men gelieve zijn aanvragen dus uit sluitend tot dit adres en niet meer tot het Roode Kruis te richten. deze nacht; want er is geschreven: Ik zal de Herder slaan, en de schapen der kudde zullen verstrooid worden. Maar nadat Ik zal opgestaan zijn, zal Ik u voorgaan naar Galilea." Wat waren ech ter de discipelen nog dom en onwetend. Jezus openbaart zich dus hier aan de zee van Tiberias, welke gelegen was in het land van Galilea, Galilea betekent „grensscheiding.'' Jezus was op de grensscheiding gekomen. Hij zou uit de landpale Israels vertrekken. De discipe len moesten nu door het geloof gaan le ven en niet meer als voorheen uit de openbaring. Dit is heden ten dage nog zo. Elk kind van God moet na de openba ring van Christus door het geloof le ven. Voor die tijd moeten ze altijd zien, tasten en voelen en hebben echter vaak dan nog geen vrede. Wanneer komt nu echter Christus zich te openbaren!? Op de grensscheiding tussen leven en dood; ontkomen of omkomen. Lange tijd heeft Gods volk vaak op de belofte geteerd, maar dat zijn zomervruchten. Maar juist als de belofte in het vergeetboek is, ja zelfs juist als de belofte verder, naar het schijnt, van haar vervulling verwijderd is, komt Jezus zich te open baren. Dan schijnt het voor de ziel een verloren zaak, naar het schijnt is alles afgesneden en nu die openbaring van Christus. Dan wordt de belofte weer in herinnering gebracht. Dan leert de ziel verstaan dat de beloften in Christus ja en amen zijn, dan ondervindt men dat Hij de Getrouwe, de amen, de eerste en de laatste is, die dood geweest is en leeft, ja leeft tot in alle eeuwigheid. Zeven discipelen in getal waren hier in ons teksthoofdstuk bij elkaar. Petrus, wiens voorbarigheid en moedeloosheid in onverschilligheid oversloeg. Thomas de ongelovige, Nathanaël de oprechte. Jacobus en Johannes de zonen des don ders en nog twee anderen wier namen in dit wonderlijk gezelschap niet ge noemd worden. Stillen in de lande, niet vurig van liefde, niet krachtvol van hoop, niet sterk van geloof; mensen die laag bij de grond leven. Mensen bij wie eb en vloed wenig merkbaar zijn, eng van ingewanden, die over geen grote dingen durven spreken, liefst in een een zaam hoekje verscholen zijn, dat zijn de andere discipelen. Doch ook zij gaan vissen. Beschouw deze personen nu eens waarlijk, het is de hoop der ellendigen. Zij kwamen uit Galilea uit de wereld, zij waren uit de wereld uitgerukt. Moeten dat nu de pi laren worden waarop Christus zijn kerk gaat bouwen? Luister maar! Simon Petrus zeide tot hen: ,,Ik ga vissen." Het wachten was voor Petrus een zeer moeiUjke taak. Voor de natuur lijke mens is het onmogelijk, op de school van Jezus echter wordt het ge leerd. Aan de belofte had Petrus op dit ogenblik niets, en blijkbaar was er haast bij want zij traden terstond in het schip; zij keerden weer tot hun oude beroep alsof er nooit iets gebeurd was. Blijk baar verkeerden) ze allen in die ziele toestand. Maar dat werk wordt in de nacht verricht. Nacht is het in hun ziel en nacht in de natuur. De nacht van onverschilligheid, van moedeloosheid, van ongeloof en hopeloosheid. Ze gaven het op. Maar natuurlijk in die nacht vingen zij niets, hetgeen te begrijpen is. In zulk een toestand brengt de ziel geen vruchten voort. Kent gij mijn le zer ook van die ogenblikken dat ge Uw werk opgeeft? 't Was toch een visrijk water waar ze hun arbeid verrichtten. Petrus is hier al weer de oorzaak dat ze allen dwalen. De zaal van Kajafas stond hem niet levendig meer voor ogenj. Doch nu zal Jezus' opzoekende liefde weer bhjken. (Doch daarover een volgende maal.) MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Herbergingsschade. De Burgemees ter van Middelharnis en Sommelsdijk brengt ter algemene kennis: A. aan hem kunnen schriftelijk wor den gedaan opgaven van herbergings schade, welke het gevolg is van bijzon dere hulp aan evacuees, het Onderbren gen van hulpverleningsinstanties enz. De schade dient omstandig te zijn om schreven, met een raming van de gele den schade. B. dat de pakketten landbouwmaterialen ter distributie zijn gegeven aan de Ver enigingen! ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door land arbeiders te Middelharnis en te Som melsdijk. Van de zijde van de Burgemeester zal dus geen verstrekking plaats heb ben. DEN BOMMEL Gedenksteen op het graf van de ramp-slachtoffers In de gemeente Den Bommel is een commissie ingesteld, met het doel een gedenksteen te plaatsen op het graf van de slachtoffers van de rampnacht. Daar toe zullen in de loop van de volgende week gelden worden ingezameld. Laten wij allen op deze wijze ons me deleven in een daad omzetten! I Nainens de commissiej J. VISSER.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1