De Dijkring Flakkee" in Verenigde vergadering bijeen Geen medailles Plannen voor algeheel herstel van de dijken voorgelegd Dorpskernen worden nader beveiligd Ook Dordrecht heeft Ontmoetings centrum voor evacuee's Herbegrafenis rampslachtoffers te Den Bommel S5ste Jaargang Woensdag 15 2Lprii 195S No. 2196 CHE. WEEKBLAD OP GEEEFOEMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ook de christelijke traditie moet verdwijnen r)*) In memoriam O ht verzie Herstel onder technische leiding van de Prov. Waterstaat Dorpskernen komen binnen een tweede beveiliging De plannen Bespreking Vast vooruitschot Met grote inspanning voor de najaarsstormen gereed Overweldigende belangstelling Aan de groeve Verkeer van het Haven hoofd voortaan geregeld met verkeerslichten RedaetiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitenfl Drukkerti Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VeracbQnt tweemaal per week. Woensdag en Za,teidag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Naar de Regering oficieel heeft mee gedeeld zullen er naar aanleiding van de watersnoodramp geen medailles wor den uitgereikt. De Regering heeft over wogen of het aanbeveling zou verdienen een watersnoodmedaille in te stellen, om die uit te reiken aan hen, die zich bg de watersnoodramp op bijzondere vsrijze hebben onderscheiden. Ze is tot de overtuiging gekomen, niet tot de instelling van een dergelijke me daille te moeten overgaan. Volgens de mededeling van de Rege ring doet dit niets te kort aan de grote waardering, welke de Regering heeft voor het werk van allen, die bij de ramp op enigerlei wijze hulp hebben verleend. Het voornaamste motief is zelfs, dat het aantal van hen, die hulp hebben ver leend en de wijze vwaarop ieder van hen zich ten volle heeft gegeven, het prac- tisch onmogelijk maken tot een verant woorde onderscheiding te komen. Vele bewoners van het getroffen gebied heb ben niet minder dan degen,en, die van elders de hulp snelden, bewijzen van gro te persoonlijke moed en menslievendheid gegeven. Zij allen verdienen de dank van het Nederlandse volk. Het stand punt dat de Regering inneemt heeft on ze volle instemming, hoevelen hebben zich met gevaar van hun leven ingezet om hun medemensen te redden. Geen plaats schier in het Rampgebied of on- wraakbare getuigenissen daarvan zijn bekend geworden. Dappere mannen en vrouwen hebben gedaan wat maar enigs zins gedaan kon worden. Velen hebben haast bovenmenselijke prestaties gele verd om hun medemensen te helpen. Neen, een medaille wordt door zulke mannen niet begeerd. In bescheidenheid trekken ze zich liever terug. Schuwen ze het maken van veel drukte. Ze heb ben naar eigen overtuiging hun plicht gedaan. Een medaille is niet nodig. Een betere medaille hebben ze zich verwor ven in de dankbare harten van wie ze mochten redden. Zij zullen het juist waarderen, dat geen drukte wordt ge maakt, 't Is inderdaad verblijdend, dat de veelvuldigheid van betoonde moed en mensenliefde een oorzaak is dat het uit reiken van onderscheidingen practisch niet wel mogelijk is. Het is een bewijs, dat velen, ja zeer velen hebben getoond moed en menslievendheid te bezitten. Uit Boedapest werd dezer dagen ge meld, dat de arbeider van verschillende fabrieken de regering, (communistisch) hebben verzocht om Paasmaandag tot werkdag te verklaren. Natuurlijk heeft de regering dit ver zoek genadiglijk ingewilligd. De vorm waarin voor de Hongaarse arbeiders de Paasmaandag tot een werkdag is ge maakt wordt hier wel mooi aangegeven. De arbeiders willen het, verzoeken het en dan is de regering wel zo democra tisch om het verzoek in te willigen. We vrezen dat de werkelijkheid er wel wat anders uitziet. Dat het eer een gebod van de regering is dan een ver zoek van de arbeiders. Camouflage en leugen en bedrog daar verstaan zich de communisten op. Ondertussen moet de Christelijke traditie verdwijnen. Alles wat aan het Christendom herinnert moet verdwijnen. Inplaats van Christelijke feestdagen stelt men de hoogtijdagen van de pro letarische revolutie. Zo worden de Hon gaarse arbeiders beroofd van de eeuwen oude traditie. De Christelijke feestdagen worden ge maakt tot werkdagen en hoogtijdagen "an de revolutie worden tot feestdagen gemaakt. Donderdag 9 April kwam de Verenigde Vergadering van het Waterschap ,,De Dijkring Flakkee" in jaarvergadering bijeen. Er was grote belangstelling; vrijwel alle leden waren opgekomen. Het was ook wel na zeer bijzondere om standigheden dat de voorzitters van de Folders en de Ingelanden elkander ont moetten; de rampnacht van 1 Februari had een in de geschiedenis nooit voor gekomen ravage teweeg gebracht en op vele plaatsen niet alleen de buiten-, maar ook de binnendijken aan flenters geslagen. Als gasten waren tegenwoordig de heren ingenieurs van de Prov. Water staat met ir. H. van Rossum van het Technische Bureau van de Unie van j Waterschapsbonden, die allen zulk een belangrijke deel en bij het herstel van onze dijken. Pers is op deze vergaderingen nooit tegenwoordig; het was dan ook zeer sympathiek van de voorzitter, ir. J. B. Mijs, dat hij ons voor deze speciale gelegenheid had uitgenodigd. Wij konden mede nota nemen van de plannen, die tot algeheel herstel van onze dijken in bewerking zijn. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat op 19 Jan. 1953 de heer A. A. Mijs overleed, in leven dijk graaf van het Waterschap. Spr. zeide dat men van hem als zijn oudste zoon, niet kon verwachten dat hij uitvoerig in zou gaan op de grote verdiensten, die de overledene voor het Waterschap ge had heeft. Beter dan iemand anders wist hij, welk een grote vreugde het hem zijn gehele leven geweest is, zijn grote gaven van hoofd en hart ten dienste van ons eiland te mogen stellen en wel in het bijzonder voor het Waterschap. De grote harmonie die in de ledenver gadering wordt gevonden, is merendeels aan hem te danken. Zijn nagedachtenis zal niet beter kunnen worden geëerd al dus spreker, dan door die eensgezindheid te handhaven, vooral in de ongetwijfeld moeilijke jaren die voor ons liggen. Ook releveerde spr. het verscheiden van de heer D. Mijs Johz, in 1952 over leden, welke 16 jaar lid van de Vereen. Verg. was geweest. Stilstaande bij de slachtoffers van de stormvloed van 31 Januari j.l., noemde spr. in het bijzonder de naam van de heer Jan Hokke te Den Bommel, die be reids als lid van de Ver. Vergadering was aangewezen, doch nog niet als zo danig was geïnstalleerd. Speciaal gin gen spr.'s gedachten uit naar de kin deren, die ouderloos zijn achtergelaten. Deze herdenking werd staande aange hoord. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgewikkeld en het jaarverslag was voorgelezen, merkte spr. op, dat de ogen schijnlijk florerende belangengemeen schap over de moeilijke finantiële positie van na de oorlog scheen heen te zijn gekomen. Onze gebitumeerde steenglooi- ingen hadden paal en perk gesteld aan de afbrokkeling van het voorland; wij waanden ons veilig achter te dijken, die we meenden, ons te allen tijde zouden beschermen. Dit alles aldus de voor zitter bleek een grote vergissing te zijn geweest. De stormvloed van 31 Ja nuari bracht een vloedhoogte mede, waarop onze dijken niet waren bere kend. Geweldige massa's water stortten zich gedurende langeren tijd over onze dijken, met het gevolg, dat de binnen taluds afkalfden en tenslotte op vele plaatsen de dijken het begaven. Het troosteloze aspect, dat Flakkee dien grauwen Zondagmorgen te zien gaf, Verleden week werd in het gebouw Kunstmin te Dordrecht op initiatief van de Federatie van Dordtse Vrouwenyer- "nigingen een ontspanningscentrum ge- t)pend voor de aldaar verblijvende eva- ué's. Van alle zijden heeft men in Dordt edegewerkt om dit centrum zo gezel- "g mogelijk te maken. Er is volop lec- uur, er is een flinke hoeveelheid speel- oed voor de kinderen, terwijl er voor de rouwelijke evacaué's zelfs gelegenheid estaat er het nodige aan kleding enz. e repareren, want er is ook een prima aaimachine aanwezig. pe opening vond plaats in aanwezig- eid van het voltallige college van Bur- emeester en Wethouders van Dord- echt, en werd verricht door de voorzit ter van de Dordtse Vrouwen federa le, Mevr. van der Dussen-Biegel, echtg. an de Burgem. die op hartelijke wijze e evacuees verwelkomde. Ze hoopte at deze bij alle gemis, hier een gezel- \S tehuis zullen hebben, dat men er ïidelijk een plaats van ontmoeting zal .inden. Het is ongetwijfeld zo dat men ch alleen in eigen huis Thuis kan voe- -n, doch zolang als men van huis en aard verstoken is, zal men iedere dag Kunstmin een prettig home vinden aar men zich kan verpozen. Er zullen teeds enige dames van de Federatie anwezig zijn om de bezoekers met raad 1 daad bij te staan. Mevrouw Van der ussen dankte allen die op enigerlei ijze aan het tot stand komen van dit entrum hebben medegewerkt, inzon derheid ook het gemeentebestuur van Dordt, dat deze zaal belangeloos be schikbaar wilde stellen. Ook de Burgemeester zelf sprak nog enige woorden. ,,Het gemeentebestuur heeft graag meegeholpen,, zei spreker, onder tragische omstandigheden is men naar deze stad gekomen, en wij willen U graag helpen, deze omstandigheden te verlichten, en er aa;n mee te werken dat men zich hier thuisvoelt. Indien men iets te vragen heeft, zijn B. en W. op de spreekuren steeds bereid aan ieders wensen zoveel als mogelijk is gehoor te geven." Na dit officiële gedeelte schaarden de aanwezigen zich om de tafereeltjes, er werd thee geserveerd enj onder gezellige kout kwamen diverse dames al met een brei- of haakwerkje voor de dag, en hield de jeugd zich bezig met lectuur en speelgoed. Dordrecht, dat zelf ook gevoehg door de watersnoodramp werd getroffen, heeft thans nog ver over de 1000 eva cuees geherbergd, onder wie een flink aantal Flakkeëenaren, en heeft met dit contactgebouw voor de geëvacueerden een goede daad gedaan. De Federatie van Vrouwenverenigingen, waarbij de Dordtse verenigingen van vrouwen van alle richtingen zijn aangesloten, komt zeer zeker een pluim toe voor de wijze waarop men zich hier van een mooie taak heeft gekweten. staat allen nog duidelijk voor de geest, aldus spreker. Spr. betuigde zijn deelneming aan al len, die door de watersnood waren ge troffen; in de eerste plaats degenen, die in hun familie doden hebben te betreu ren, daarnakst aan hen!, die in die stormnacht have en goed hebben ver speeld, tenslotte aan de minder gedu peerden, die toch jaren te worstelen zul len hebben met de ontziltings-problemen van hun kostbare gronden. Op de schuldvraag ging spr, niet in; schuld en verantwoordelijkheid zijn twee aparte begrippen; hij wilde niet helpen zoeken naar een Barbertje om te han.. gen. Wat de verantwoordelijkheid be trof, maar dan de mede-verantwoorde- lijkheid, aanvaardde hij deze volkomen, voor het verleden en de toekomst. Het Waterschap moge dan thans als een zwaar gewond dier tijdelijk terneder lig gen, het zal, het moet herrijzen, spoedig en sterker dan voorheen. Hij stelde het zich tot een eer al zijn krachten en tij<J te geven aan een glorieuze herleving van de Dijkring Flakkee en hij verwacht te van de dijkraden en leden der Ver. Verg. dat zij daar' in naar vermogen zouden steunen. Ingaande op de problemen waarvoor het Waterschap zich gesteld ziet, noem de spr. het maken van de buitenwater kering, een doelmatige tweede beveili ging door het instellen van een gesloten binnenkering en meer andere dingen, maar bovenal een volledige waarborging de autonomie, binnen het kader van de oude waterstaatswetgeving. Alvorens de plannen voor de toekomst te bespreken zette spr. in het kort uit een, hoe de gang van zaken in de eerste rampdagen tot de huidige situatie heeft geleid. Zijn persoonlijke opvattingen over autonomie waren de vergadering bekend; ook de connecties met de Z.H. Waterschapsbonden. Dit zal zei spr. on getwijfeld van invloed geweest zijn op de spoedige koihst van Ir. van Rossum (reeds Dinsdagmiddag 3 Febr.), die sindsdien als spr.'s speciale adviseur heeft gewerkt en niet hoewel hij daarmee zeer nauw en zeer collegiaal samenwerkt in personele relatie staat met de Prov. Waterstaat. Ir. van Ros sum geboren en getogen Flakkeeër is voor hem een onmisbare steun, ook in de vele dingen die hij persoonlijk krijgt te beredderen en thans nog buiten hef eigenlijke terrein van de Dijkring lig gen, of daarbuiten zullen blijven. De noodwet dijkherstel heeft in een groot gedeelte van het rampgebied m,et een slag vrijwel alle bevoegdheden van de waterschappen overgedragen aan de Rijkswaterstaat. Flakkee maakt daarop eeh van de weinige uitzonderingen; Flakkee en een groot gedeelte van Goe- ree zullen worden hersteld onder de technische leiding van de Prov. Water staat Zuid Holland. Woensdag 4 Febr. hadden zich, in op dracht van hun chef Hoofdir. Klein, de ingenieurs Terluin, Bruggeman en van der Meer hun diensten aan het Water schap aangeboden, een aanbod, dat gaarne en met vertrouwen is geaccep teerd. Spreker stelde deze gasten aan de vergadering voor: Ir. A. G. Brugge- man, belast met de alg. leiding; Ir. G. Terluin, die het herstel der buitendijken op zich heeft en Ir. W. H. G. v, d. Meer voor de binnendijken. Deze heren zijn gesecundeerd door Ir. H. Machielse (uit geleend door de gemeente Rotterdam); door Ir. H. H. Vos, (uitgeleend door de gemeente Delft) en verder Ir. H. I. den Breeje, Hoofdir. van de Prov. Water staat Overijsel. Al deze heren waren te hulp gesneld en het was hem een eer deze maimen die de grote problemen van Flakkee sterk aanvoelen, op de ver gadering te zien waar hij hoopte dat zij zich thuis zouden voelen. Wat de plannen betreft, is het uitein delijk de dijkgraaf, in overleg met dijk raden, die zijn goedkeuring moeten ge ven. Is er e.v. verschil van mening, be slist Hoofd-dir. Ir. Klein, die bovendien uiteindelijk het fiat op die plannen van de Rijkswaterstaat voor zijn rekening neemt. en de binnenwaterkering stond aangege ven. Aan de hand van de laatste legde spr. de vergadering uit, dat door fac toren van technische noodzaak en over wegingen van meerdere veiligheid, de buitendijken zodanig zouden worden ge maakt, dat zoveel mogelijk een rechte lijn werd verkregen. Dat hierbij zich problemen voordoen valt te begrijpen. Spr. noemde o.m, het gors voor Oude Tonge, waar een tweede keersluis zal komen. Op sommige punten zal er een hoek grond moeten worden genomen, op andere punten komt er grond bij. Het ligt ook in de bedoeling een keersluis te projecteren aan het eind van de haven bij Ooltgensplaat; extra vloeddeuren aan te breng'en op het Sas te Dirksland en Middelharnis. In de Polder Klinkerland brengt de nieuwe situatie mee dat er te Battenoord iets van havenplateau zal moeten worden gemaakt, waarover nog overleg wordt gepleegd. Ook is het nodig gebleken de dorps kernen binnen de 2e beveiliging te bren gen. Schenkeldijken zullen een rol gaan spelen en hier en daar zullen schotdijken moeten worden gemaakt. Waar nodig zullen deze worden verhoogd tot 2% m plus A.P. Aanleg van enige nieuwe dijken, o.a. over de Spuikade van het Ooster Voor gors, een dijk door Klinkerland achter Nieuwe Tonge zal nodig zijn. Dat hierdoor de bevoegdheid van de Dijkring Flakkee groter zal moeten wor den ligt voor de hand. Deze zijn nu be perkt tot de zee- en rivierkerende dij ken; in overleg en naar wens van Ged. Staten zullen de polders Westplaatbui- tengronden. Van Pallandtpolder, de Be- zomerkadegorzen voor de Johannispol- der de Brienenspolder met aanwassen, de Adriaanpolder (poldertje van Rossum) Het Rietveld, het Weipolderse gors, de kleine Ajmion Wilhelminapolder, de Ay- mon Louispolder en, de gorzen rond de haven van Oude Tonge, de grote en kleine Adriana Theodora polder, het Ga- lathese Gors, binnen de hoofdwatering van de Dijkring Flakkee worden ge bracht. Meerdere gedetailleerde bemoei ingen zullen bg keur kunnen worden ge regeld. Met de toestemming van de Ver. Vergadering tot wijziging, op korte ter mijn, zou de behandeling in de zomier zitting der Prov. Staten kunnen plaats hebben. Het gewijzigd reglement wordt daarna aan belanghebbenden ter visie gelegd. Aan de wand hingen enige kaarten, o.m. de bekende „gatenkaart", maar ook een kaart waarop de nieuwe buitendtjk In de bespreking die daarna volgde, werd er op gewezen, dat de Zuidkant van het eiland het eerst grondig zal worden hersteld, omdat deze dijken het meest zijn verwoest. Aan de Noordkant zullen evenwel voldoende voorzieningen worden getroffen tegen de a.s. najaars- stormen. Op een vraag of het systeem de Mu- ralt niet kon worden toegepast (beton nen muur op de dijken) was het ant woord van de technici, dat dit systeem niet voldeed. Een der leden het toezicht op de bin nendijken zeer toejuichend, stelde de vraag wat er gebeuren zou met de op ritten, bebouwen van taluds en de nog aanwezige tankgaten;. Dit alles zou ge regeld worden bij keur. Waar nu reeds is gezaaid op de taluds, wordt gewaar schuwd dit niet te doen, daar dit als er keur komt, ongetwijfeld zal worden ver boden. Dan kwam ter tafel het opheffen van het vast vooruitschot, wat nogal bespre king uitlokte maar waarop niet staande de vergadering een besluit kon worden genomen. De voorzitters van de polders wilden eerst overleg met hun bestuur. De voorzitter stelde voor dit op korte termijn te doen waarna hij a.s. week een Ver. Vergadering zou bijeenroepen. Aan tafel er werd een sobere maal tijd genuttigd werd door verschillen de sprekers lof toegezwaaid aan de in genieurs van de Prov. Waterstaat, die m/et zoveel epergie zich voor het herstel inzetten. O^ hun beurt brachten deze hulde aan de aannemersmaatschappijen, die met groot materiaal aan de beveili ging van ons eiland werken. De slikken, die anders gunstig worden genoemd voor de waterkering, zijn nu een handi cap om het materiaal tegen de dijken te brengen. Ir. Terluin deelde mee, dat veel van het grote materiaal in het bui tenland is, en dat soms strijd moet wor den gevoerd tot aan de Minister toe, om de zuigers e.d. te verkrijgen. De ramp is ook zo groot van omvang, men zit miet hetzelfde geval op de Zeeuwse eilan den en Zeeuws Vlaanderen. Het pro gramma is van die aard, gerekend dat er geen regendagen zullen zijn dat men het met grote inspanning net zal kunnen halen om voor de najaars stormen gereed te zijn. Vermeldenswaard is hierbij, dat de grote zandzuiger „Ahoy" aan de hoek van St. Jacob deze week het werk zal aanvatten. Op de vraag waarom de Zuidkant nu het meest getroffen was, kon geen af doend antwoord worden gegeven. Het geval ligt in het gehele rampgebied vrij wel eender. Bij nameting is gebleken, dat het water aan de Zuidkant veel ho ger is geweest, op een enkel punt zelfs 4.90 m. Er werd nog de hypothese ge steld, dat door de slikken aan de Zuid kant het water niet snel kon terug vloeien, maar het feit op zichzelf bleef een open vraag. Er heerste een buitengewoon goede stemming op de vergadering, overtuigd als men was, dat alles werd gedaan tot bescherming van onze cultuurgrond en tot beperking van een onverhoopte inun datie. De voorzitter besloot met de wens uit te spreken dat binnen niet al te lan gen tijd ons goede eiland weer veilig tussen de dijken zou zijn gebracht. Maandagmiddag had onder buitengewoon grote belangstelling de herbegrafe nis plaats van de slachtoffers te Den Bommel, die bij de ramp van 1 Febr. zijn omgekomen. Van het noodkerkhof achter de molen waren zij op de offi ciële begraafplaats bijgezet. De plechtigheid vond plaats in de uit 1647 dateren de Herv. Kerk, die stampvol was met familie leden en belangstellenden. Velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. Mede aanwezig burgemeester Kruiff van Denl Bqmmel, burgemeester Brink man van Stad aan 't Haringvliet, namens de Coramissaris der Koningin de Kabinetschef dhr v. Weele, de gebiedscommandant der Rijkspolitie kapt. ter Hark, de groepscommandant A. Wolfert van Oude Tonge, het volledige politie personeel van de post en de gedetacheerden. Terwijl de organist Jaq. Floorijp pre ludeerde op het antieke orgel, namen de familieleden van de 11 slachtoffers in de kerk plaats. De dienst werd geleid door de beide pi. predikanten, Ds Postma, Ned. Herv. en Ds Becker Ger. Predt. Ds Postma sprak het votum en de zegen uit en liet zingen Ps. 89 19: Gedenk o Heer, hoe zwak ik ben, hoe kort van duur. Daarna las hij Jes. 45 17 en ging voor in gebed. Allereerst gaf hy een schets van het schrikkelijke gebeuren in de bewuste rampnacht en| wees er op, dat wij zo licht in de tweede oorzaak blijven han gen. De Heere wil echter dat wij de blik hoger opheffen tot Zijn genade-troon, vanwaar alleen de troost toevloeit in smart. Uit het voorgelezen Schriftgedeelte haalde spr. aan hoe de Heere Cyrus voorspoedig deed zqn in het onderwer pen der volken zo zelfs, dat hij 539 j. v. Chr. Babel veroverde. Tegelijk met het kwade dat over die volken kwam be schikte de Heere licht over het Israël in ballingschap. Duidehjk komt er in uit, dat de Heere zowel duisternis als licht beschikt, niets geschiedt er bij ge val. In het 7e vers, waar de spr. zijn aandachtigen bij bepaalde staat: Ik for meer het licht en schep de duisternis. Ik maak de vrede en schep het kwaad, Ik de Heere, doe al deze dingen. Spr. zette uiteen wat vrede en licht inhield, duisternis en kwaad. De Heere beschikt het, het komt niet van mensen. Is er een kwaad in de stad, dat de Heere niet doet? Met uw smart valt ge niet in handen, van mensen, maar in die van de levende God, die slaat, maar Wiens han den helen. Spr. maande met het oog des geloofs op Hem te zien, om in Christus de beker der vertroostingen te ontvan gen om de smart te kunnen dragen. Al gaan Gods wegen in tegen vlees en bloed, eens komt er voor het Sion Gods een andere bedeling. Rouw en droefenis zullen daar verdwijnen. Spr. bad de fa milies toe dat aan hun vervuld zou worden het woord van de Apostel: alle dingen) werken mede ten goede. Hij ver trooste U en zij tJ een alles vervullend God. Na een tussenzang van Ps. 60 het laatste vers, betrad Ds Becker de kan sel en nam tot uitgangspunt Ps. 48 15 „Want deze God is onze God, Hij zal ons geleiden tot de dood toe." Deze tekst aldus spreker bevat een belijdenis en een belofte. De Heere staat achter alles. Bij de ramp had spr. dit woord gegrepen: Keer U tot Hem die slaat. Wij moeten toch weer bij de Heere te recht komen, ook de families in de her leefde rouw. Die God, die Zijn macht zo heeft betoond, is ook machtig om te troosten en te helpen. Laat de belijdenis: deze God is onze God de Uwe zijn en ook de belofte: Hij zal ons geleiden tot de dood, over de dood. Dacht ge dat God een mens in nood zal loslaten Men spreekt van „wegspoelen", wegspoelen van God in het leven is veel erger! Door nood en dood wil God helpen, zelfs al gaan alle baren en golven over hen he nen. Spr. wenste familie en getroffenen toe op God te zien, op Zijn beloften, om van Hem alleen troost in smart te ont vangen. Gezongen werd nog Ps. 48 6 waarna dankgebed en de zegen volgde. Na deze korte dienst begaf familie en belangstellenden zich naar het kerk hof. Namens de Burgemeester van Mid delharnis en S'ommelsdijk maakt de Groepscommandant der Rijkspolitie te Middelharnis het navolgende bekend. Met ingang van heden, Dinsdag 14 April 1953, zal het verkeer vanaf het Havenhoofd naar de richting Kade en omgekeerd in de Spuistraat, worden ge regeld door middel van verkeerslichten. Deze verkeerslichten zijn opgesteld op de Kade en in de Spuistraat. Alle weggebruikers (dus ook wiel- rijdèrs) komende van het Haven hoofd of uit de Waterweg en gaande in de richting Kade, of omgekeerd, zullen dus in het vervolg goed die nen op te letten, of zij bij die ver keerslichten moeten stoppen (rood licht) of mogen doorrijden (groen Ucht.) Voorlopig zullen deze verkeers lichten in werking zyn van 's mor gens 7.00 uur tot 's avonds 19.00 u. Voorts worden de weggebruikers er op attent gemaakt, dat de Molenweg en de Bottenburgerweg naar de richting Oudelandsedijk voor het verkeer zijn af gesloten. Aan het begin van de Rottenburger weg bij de Langeweg en bij het Mariet- jespad en de Steeneweg, zijn de daartoe vereiste verkeersborden geplaatst, ter wijl bij de Hoek Ring-Steeneweg en de Hoek Stationsweg-Marietjespad, waar schuwingsborden zijn geplaatst. Dit verbod geldt niet voor wielrijders en twee-wielige motorrijtuigen, doch be stuurders van motorrijtuigen op meer dan twee wielen dienen er rekening me de te houden, dat bij overtreding van dit verbod proces-verbaal zal worden opgemaakt. Van de 11 omgekomenen waren er 9 in een massagraf bijgezet. (De andere 2 zijn te Oude Tonge begraven). Het was een ontroerend moment de familie leden, schreiend en wenend er omheen te zien staan. Burg. Kruijff sprak een kort troost woord 1;ot de nabestaanden en betuig de zijn innige deelneming met de zwa re geleden verliezen. Hij wekte de dorps genoten op, tot het in practijk brengen van ware naastenliefde en deed een be roep op de bevolking om moedig en een drachtig de tegenslagen het hoofd te bieden in Gods kracht. Bijzonder stond hij stil bij het verlies van dhr Hokke die jaren deel uit maak te van het gemeentebestuur, eerst als raadshd, daarna als Wethouder. Hij zal een ledige plaats achterlaten. Het werd door hem zeer op prijs gesteld, dat de kabinetschef van de Commissaris der Koningin in Z. Holland aanwezig was als blijk van medeleven en ook Kapt. ter Hark, de gebieds-commandant.t Spr. bad allen des Heeren gunst toe, die kracht wil geven naar kruis. Namens het gemeentebestuur legde hij een krans in het massagraf. Vervolgens sprak de heer van Kem pen Sr. namens het Chr. Schoolbestuur waarvan de heer Hokke jaren lid was geweest. Hij schetste diens ijver in de dienst van Gods Koninkrijk en bad de familie troost en genade van boven toe. Ook de andere families bad hij toe dat de Heere heni mocht sterken en schra gen, ook br. Verkerk, die tot 3 maal toe de gang naar de groeve der verte ring had gemaakt. Dit zij de troost zei spr. dat de Heere het loon der genade geeft, omdat Christus boven alles staat, die gezegd heeft: Ik leef en gij zult le ven, al ware hij ook gestorven. De heer Buth sprak namens de A.R. Kiesvereniging, waarvan de heer Hokke voorzitter was en schetste diens arbeid ook op dit terrein. Zowel de betrekkin gen van familie Hokke als de anderen, bad hij troost toe in de diep geslagen wonden, en eindigde met te zeggen, dat God alleen weet wat goed voor ons is, ook al gaat het ogenschijnlijk tegen al les in. De heer W. Bakelaar voerde nog het woord namenls de Chr, Landarbeiders bond, waarvan de heer Hokke pionniers- werk had verricht. Zijn gaven had hij niet in een zweetdoek weggelegd. De heer Korteweg te Ooltgensplaat sprak in de plaats van Burg. Hordijk die verhinderd was, namens de boedel Dabbe. Zijn woord bestemd voor de fa milie Hokke, breidde hij uit tot alle ge troffen families en bad hun kracht en sterkte toe. Hij wenste hen, al het leed op te dragen aan Hem, die alléén de ware troost bieden kan. Ds Postma condoleerde namens de Kerkeraden de getroffen families en stond nog even stil, bij het verlies van een waardig ouderling als dhr Hokke. „Wat is nu Uw enige troost beide in levenj en sterven" vroeg spr., daar komt het op aan. Beantwoordt zelf die vraag of ge Jezus Christus eigen zijt. Dan is alles goed, dan wordt Zijn kracht in zwakheid volbracht. Hij besloot met het allervolmaakste gebed: Het Onze Vader. De Kabinetschef van,de Commissaris der Koningin condoleerde na afloop de getroffen faniilies en drukte hen de hand. Het was eên 2eer ontroerende plech tigheid en diep onder de indruk verhe ten de velen de dodenakker

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1