l^EEUWUK) op SHELL "BUTAGAS"! SHELL NEDERLAND N.V, D. STRUIK Zn. 1500 MOTELKAMERS oofddepöt voor Goeree Overflakkee 1 tot 5J»«' TOEGANC VRIJ „OUDE" BINNENWEG ROTTERDAM Actieve Roo'de Kruiswer ken wil ontslag uit functies Ds Joh. de Bres uit Sint Maartensdijk met emeritaat /N MEMORIAM L. Potappel, Stavenisse FEBRUARI i933 Let op uw schrikdraad- bewijs 5chmmmetji Nooit vuile handen, geen roet meer op de pannen. U kookt beter en vlugger en U maakt de mooiste baksels als U SHELL "BUTAGAS" in huis hebt. Zet nü door en vraag inlichtingen over dit moderne gas! de blauwe (les Vraag Inlichtingen, prijzen en fjj; gratis demonstratie I Afdeling Butagai, Waiïanaarteweg 80, '«-Gravenhage, Tel. 18.34.00 LEFOON 3252 MIDDELHABNIS Deze met veel zorg samengestelde expositie van oude en moderne stijlen geeft U een volledig beeld, van wot heden over de gehele v^ereld op het gebied von v^er- kelijke meubelkunst bereikt vrordt. Op deze indrukwekkende tentoonstelling zult U kunnen r 't bewonderen een zeer aparte collectie huiskamers, bankstellen en slaapkamers, ontworpen door binnen- en buitenlandse orchitecten. ICUM IN EUROPA THOLEN RECHTZAKEN P. T. uit Roosendaal had uit de bus an de Spoorwegen een pakje weggeno- "en wat hem te kwam te staan op 1 aand voorwaardelijke gevangenisstraf et een proeftijd van 2 jaar. S. K. uit Tholen had op 30 Oct. 150 g mosselen onrechtmatig medegeno- en van de firma S. De uitspraak werd epaald op 1 maand voorw. gevangenis- traf met een proeftijd van 2 jaar en nder toezichtstelling van het Leger des eüs. Voorts had hij geen vestigingsvergun- ing als kleinhandelaar in vis. Dit kost- e hem 2 x 5.— of 2 x 3 d.h. I. J. de H. te St. Maartensdijk had op 7 Nov. roekeloos gereden met een vier- ielig motorrijtuig en een botsing ver- orzaakt met de bromfietsrijder I. V. evens had hij geen rijbewijs en toonde ok geen spijt over het gebeurde, zodat egen hem een maand gevangenisstraf 'oorw. werd geelst met 2 jaar proeftijd n tevens 50.— boete subs. 20 d.h. A. K. C, C. en F. J. P. uit St. Maar- ensdijk hadden op 23 Febr. jl. Roode- ruisgoederen weggenomen. Nadat zij r nogmaals waren op gewezen, dat de- e goederen bestemd waren voor de lachtoffers van de watersnood zeide de echter streng te zullen optreden, te- eer daar de daders niet zulke beste apieren hadden. Tegen ieder van hen erd 2 weken onvoorwaardelijke gevan- enisstraf geëist met onmiddellijke ge- angennemlng. Conform de eis werd et drietal onmiddellijk naar Middelburg vergebracht. M. L. meubelmaker te Tholen had veneens de Vestigingswet overtreden at hem een boete opleverde van 3. f 1 d.h. De heren B. en S. uit Breda, die in ebruari jl. een week op het eiland olen aan de dijken hebben gewerkt, esohouwden deze week als een ult- "answeekje en namen, in verschillende afé's een „drankje" in zonder te beta- 'n. Bij verstek werden zrj leder veroor- «eld tot 3 maanden voorwaardelijk met en proeftijd van 2 jaar. J. N. te St. Maartensdijk had zijn inderbijslaglljst vervalst en onrechtma- g ..overbrugging" getrokken. Conform e eis werd hij veroordeeld tot 3 weken oorw. gevangenisstraf met een proef- ■fld van 2 jaar. Candidaatsstelling CH-IT. In een onderdagavond gehouden ledenverga- ering van de Chr. Hist. Kiesvereniging e Tholen werden de heren J. Quist aftr.), Jac. v. d. Velde, J. Gelderblom, de Korte, J. v. d. Zande, C. Zacha- asse, M. Franke en W. Quist als can- daat gekozen voor de a.s. gemeente- aadsverkiezing. Zoals reeds eerder gemeld hebben de eren B. c. van Westen (wethouder) en Geilings zich niet meer herkiesbaar "esteld. SCHEBPENISSE Engelse taal en letterkunde. De heer M. Duijhhouwer te Scherpenisse aagde an de Universiteit te Amster- «1 voor het doctoraal examen in En- else taal en letterkunde. D.E.L. De vereniging van varkens houders D.E.L. te Scherpenisse hield een algemene vergadering waar uit het fi nancieel verslag viel uit te maken, dat er een batig saldo is van 21.57. De inkomsten bedroegen 818.38 en de uit gaven 797.81. Met algemene stemmen werd beslo ten, dat ieder lid verplicht is zijn die ren, bij eventueel uitbreken van long- pest, te laten inenten op eigen kosten. Bij nalatigheid zal geen uitkering plaats hebben. OUD VOSSEMEER Mishandeling. F. C. J. N. te Oud Vossemeer werd door de Rechter te Tholen veroordeeld tot 20.boete subs. 10 d.h. wegens mishandeling van H. Naar wij van welingelichte zijde ver- nenaen heeft de heer D. M. Treurniet te St. Maartensdijk aan het hoofdbestuur van 't Ned. Roode Kruis in Den Haag ontslag gevraagd als groepscomman dant en administrateur van de trans- portoolonne en als beheerder van het rampendepot. Tevens heeft hij bedankt voor het bestuurslidmaatschap van de afdeling Eiland Tholen. Velen op Tholen zullen dit besluit van de heer Treurniet betreuren, want van hem kan gezegd worden, dat hij bezield was met de ware Roode Kruis-geest. Tijdens en direct na de ramp is hij dag en nacht in touw geweest. -----------o----------- De Provinciale Kerkvergadering van Zeeland heeft met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat verleend aan ds Joh. de Bres, predikant van de Ned. Herv. Ge meente te St. Maartensdijk, na 42 vol brachte dienstjaren. Ds de Bres werd 25 Mei 1887 te Dordrecht geboren, bezocht het gym nasium in zijn geboortestad en studeer de vervolgens aan de Rflks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. De Bres op 27 April 1910 door het Provinciaal Kerkbe stuur van Noord-Holland was toegelaten tot de Ned. Herv. Kerk verbond hij zich op 6 November van datzelfde jaar (1910) aan zijn eerste gemeente Bles- kensgraaf (classis Gorinchem). In 1914 verwisselde ds De Bres deze gemeente met die van St. Annaland (classis Zie- rikzee) vanwaar hij in 1916 naar Bru- chem en Kerkwijk (classis Bommel) vertrok. 1 September 1929 deed hlij, na vooraf te zijn bevestigd door ds H. A. de Geus, toen predikant te De Bilt, zijn intree te St. Maartensdijk (classis Zie- rikzee). Weer ging een kind des Heeren, Den weg door God bepaald. God heeft een moede zwerver Voorgoed naar huis gehaald. In Kedars tent te wonen Is nu voorgoed voorbij. Hij is z'n kooi ontvloden, Gods kind is eetiwig vrij. In 't lieflijk Stavenisse Heeft hij zijn werk gedaan. Zei daags nog voor zijn sterven Het volk het oordeel aan. In Stavenisse's straten. Werd nog des Heeren Woord, Eén dag voor de verwoesting. Door ieder aangehoord, Hoe kwam hij te vermanen, Hoe ernstig klonk die stem Tot alleonbekeerden; Men was 't gewoon van hem. Toen 't rustdag was geworden Heeft niemand het vermoed Dat 't dorpje Stavenisse Door zulk een grote vloed Nu weggevaagd zou worden. Wat is God souverein! Helaas, toen bleek de ure Voor hem ook daar te zijn. Dat hij nu door de Heere Voorgoed werd thuisgehaald. Weer bleek het. 't Woord des Heeren Heeft nimmer ooit gefaald. Toen ging dit kind des Heeren De weg van alle vlees. Maar hier was nu een sterven, 't Welk zonder angst en vrees Aan hem zich heeft voltrokken. Dit kind was voorbereid. Hij mocht aldaar" ook strijden In het geloof de strijd. Waaraan gewis en zeker, Een einde komen zal. Hij mocht getroost verlaten Dit aardse tranendal! Neen, geen Ella's wagen Haalt deze pelgrim af; Hij vond in 't woelig water, Op 's Heeren tijd, zijn graf. Maar toch, dit was een sterven In 's Heeren raad bepaald. God heeft 't was op de rustdag Zijn kind nu thuisgehaald. Om nu de eeuw'ge 'Sabbath Te mogen vieren gaan. In 't Kana.an der ruste Land deze pelgrim aan. De schelp ligt hier beneden. De parel boven 't stof. Geeft nu de Heere eeuwig De dank en alle lof. Want dwars door storm en winden, Door nacht en golfgebruis, Haalt God Zijn Sionieten Op 't onverwachtste thuis. Daar is de strijd gestreden, Daar rust een strijder uit. Daar is al 't leed geleden. Zijn ziel werd als een bult Dit strijdperk uitgedragen. Nu juicht hij voor de Troon. Ook Stavenisse's pelgrim Ontving 't genadeloon. Al die grote waterstromen Zijn, Heer', over hem gegaan. En hem over 't hoofd gekomen. Doch Gij hebt hem bijgestaan. En op 't alleronverwachtste Was zijn strijd hier volstreen. Weer een juicher meer hierboven. Maar een bidder min beneen. (Bovenstaand gedicht stond in 't blaad je „Brandende Kaarsen".) Ingevolge het Veiligheidsbesluit elec- trische schrikdraden moet het hoofd of de bestuurder van een onderneming van landbouw, tuinbouw, bosbouw of vee houderij, waarin gebruik wordt gemaakt van een schrikdraad, in het bezit zijn van een door een bevoegd deskundige opgemaakt bewijs, waaruit blijkt, dat ten tijde dat het bewijs werd afgege ven, de schrikdraad aan de in het besluit genoemde eisen voldeed. Ook voor schrikdraadinstallaties met batterijvoe ding is dit bewijs vereist. Sinds 1 Juni van het vorig jaar geldt de bepaling, dat het bewijs op 1 April van het jaar, volgende op het jaar van afgifte, zijn geldigheid verliest. Op 1 April 1953 zijn dus alle vóór 1 Januari 1953 afgegeven bewijzen niet langer gel dig. In verband hiermede worden de houders van sohrikdraadinstllaties, die niet over een in dit jaar uitgereikt be wijs beschikken en ter verkrijging daar van nog geen maatregelen hebben ge troffen, dringend aangeraden zich thans ten spoedigste tot hun installateur te wenden. Een duplicaat van het bewijs moet aan de Arbeidsinspectie worden toegezonden. MELISSANT Geboren: Hendrik Jacob, zoon van A. Maan en J. Hogchem; Jan Aart, zoon van J. Koster en D. E. J. Witvliet, wonende te Middelharnis; Jaantje, doch ter van E. Vroege en J. C. Koote; Job, zoon van C. Tieleman en J. C. de Geus; Johannis Willem, zoon van A. Brugge- man en G. Boshoven; Johanna Hermi na, dochter van I. Deijdens en J. E. v. Oostrom; Jannetje, dochter van H. van Oudenaren en N. van Huizen; Gozewij- na Cornelia, dochter van J. van Ast en C. Overweel; Pieter, zoon van J. Kalle en H. M. Holten (geb. te Dirksland) Krijn, zoon van L. Bom en J. Saarloos (geb. te Dirksland)Agatha, dochter v. M. Kardux en J. J. A. van Oostenbrug ge (geb. te Dirksland)Neeltje Pieter- tje, dochter van L. van Putten enL. Pee- man (geb. te Dirksland); Leentje, doch ter van C. Witvliet en P. van Sliedrecht (geb. te Dirksland)Peter Cornells, zoon van Th. K. Keur en L. A. van den Herik (geb. te Weesp.) Gehuwd: N. Mijnders, oud 21 jaren, landbouwer, en Adr. B. van Waasber- gen, oud 23 jaren, zonder beroep, bei den Wonende alhier. Ondertrouwd: P. Joh. Heestermans, oud 30 jaren, landbouwer en A. v. Eij- keren, oud 26 jaren, zonder beroep, wo nende te Oude Tonge; Chr. Hoek, oud 28 jaren, vertegenwoordiger, wonende te Rotterdam, gehuwd geweest met M. A. Zonneveld en E. Joh. Vroege, oud 20 jaren, wonende alhier; D. J. Smits, oud 25 jaren, landarbeider en C. Joh. van Sint Annaland, oud 20 jaren, zonder be roep, wonende te Dirksland. Overleden: Jacub du Pree, oud 77 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Arentje Snijder (overleden, te Rotterdam). Ingekomien: T. Grootenboer, van Oud- dorp (Z.H.); C. Kornet van Dirksland; Vertrokken: D. Hogerwerf en gezin naar Ontario (Canada); L. Hoekstra en gezin naar Dirksland. Men kan merken, dat de re-ëvacuatie zich thans heeft voltrokken, voor wat betreft de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk. De deur staat tenmin ste bij Schram niet stil. Of ik zo gauw mogelijk de regenbak schoon wil komen magen. Of ik direct grint wil komen brengen. Of ik de schoorsteen na wil komen kijken. Of ik een verstopte W.C. of een idem gootsteen wil herstellen. Of ik dit en of ik dat en alles op staande voet natuurlijk. Want nauwelijks een voet in huis of de schoonmaakwoede heeft de vrouwen te pakken. Manlief heeft de slik wel uit het huis gewerkt, doch dat is maar roe-weg". De vrou wen zullen alles nu wel eens met de fij ne kam bewerken. En dan moet dê met selaar bij de hand zijn. Schram doet na mens al zijn collega's echter een beroep op de huisvrouwen om een weinig cle mentie te gebruiken. Men kan nu een maal niet bij alle klanten tegelijk zijn, dus een beetje geduld oefenen is wel nodig. Bekijk het zo, dat het nog een geluk is, dat de schade met een vuile regenbak, een nat behang of 'wat ka potte meubeltjes afloopt. Schrammetje heeft al mensen horen jeremiëren over een stuk verdronken Balatum, dat je er de kouwe koorts van zou krijgen. Na tuurlijk is het altijd onpleizierig wan neer er iets van ons bezit teloor gaat, maar kijk dan eerst eens naar de men sen die totaal alles kwijtraakten. Die zelfs geen dak meer boven hun hoofd hebben en bovendien in de diepste droef heid zijn gedompeld door het verlies van dierbare panden. Dan vallen de kleinere verliezen hoe onaangenaam ze ook mogen zijn niet op en past het ons de hand op de mond te houden. Toch zijn verreweg de meeste evacué's blij, dat ze weer naar eigen omgeving kun nen terugkeren. Want, hoe goed men het ook bij anderen gehad mag hebben, er gaat niets boven het eigen thuis. Na tuurlijk zijn. er uitzonderingen, want Schram heeft wel van mensen gehoord, die wensten hun hele leven evacué te mogen zijn. Ze hadden het best, behoef den niet te werken en leefden om zo te zeggen uit de korf zonder zorgen. Er waren er die zelf zeiden dat ze wel voor 10 jaar kleren hadden gekregen, dus wat wil je nog meer. Dat zijn de para sieten, die op een ander willen teren. Gelukkig is hun getal niet zo bijster groot geweest. Het werken zal zulken straks weer afvallen! Thuis gekomen, kunnen de evacué's de schade die ze geleden hebben eens rustig overzien. Ze kunnen eens optellen voor welk bedrag er door het water ver loren ging. Zal dit bij sommigen mee vallen, bij het merendeel zal het eind cijfer nog tegenvallen. Gezien de duur te van textiel, meubilair en wat niet al, is er al een heel bedrag gemoeid met de huishoudelijke verliezen. Dsm zijn er talloze „kleine mannen", die een varkentje, een putje uien, wat aardappels en zo al meer verspeelden. Wat lopen dan de bedragen op! Opti misten beweren, dat zulks alles tot de laatste cent vergoed wordt en pessimis ten zeggen, dat je maar helemaal op ,,je eige" moet rekenen, want dat je niets krijgt. Schrammetje gelooft geen van beiden, maar ziet het zo, dat de tussen weg gevolgd zal worden. Een bepaald percentage zal worden vergoed en voor de rest zal de getroffene zelf moeten zorgen. Nu hoopt Schram één ding en dat is, dat er over de watersnood heen nog niet een vloedgolf van ambtenaren zal komen. Dan wordt de ramp nog groter dan ze al is. Toch ben ik er bang voor, want ons land schijnt een speciale in slag voor ambtenaren te hebben. Ik zeg dit niet zo maar, doch wijs nog even terug naar de vorige, ons door de Duit sers opgelegde inundatie. We zijn thans acht jaar na de bevrijding en nog zijn alle schadegevallen niet tot een goed einde gebracht. Gaan we met de ramp schade hetzelfde karrepad op, zoals men dat op Flakkee uitdrukt, dan zijn we er nog niet. Dan komt er aan een schade regeling, die laten we aannemen eens 'n 50 gulden te hoog zou liggen, mis schien vijfhonderd gulden overheen voor Sint Bureaucratius. En duurt alles veel en veel te lang. Schram weet van de vorige inundatie wel gevallen, waar voor een schade aan een landbouw- schuur van misschien vijfhonderd gulden een jaar lang om de twee maanden een andere ambtenaar kwam passen en me ten of zijn voorganger het toch wel goed opgenomen had! Al was er dan bij wijze van spreken van meet-af aan voor die schuur achthonderd gulden betaald, dan was dat nog stukken goedkoper ge weest dan de toen gevolgde weg. Om nog maar niet te spreken van al het ongerief dat de getroffenen er van on dervonden. Neen, met een eenvoudige, snelle en direct afdoende schaderege ling zijn onze mensen het meest ge baat. De opgegeven schade laten con troleren door mensen die verstand van hun vak hebben, ieder in het zijne, en daarmee, af. Dat is de goedkoopste en meest doeltreffenide oplossing. Nu moet U Schram goed begrijpen. Ik wil aller minst beweren, dat er geen ambtenaren nodig zijn. Integendeel. Want men moet ook niet uit het oog verliezen, dat alle gedupeerden geen heilige boontjes zijn. Er zijn altijd mensen die met een gerust hart veel meer schade op durven ge ven, dan ze in werkelijkheid hebben ge had. En dat kan voornamelijk in de be drijven in de duizenden lopen. Daarte gen moet worden gewaakt. Br zijn vele ambtenaren, die feeling" voor hun werk hebben en al direct aan hun klantj es merken of er iets scheef zit. Dan zijn ze op hun qui-vive en men speldt ze niets op de mouw. Is echter alles in or de, dan zullen ze zeker niet nalaten de rampslachtoffers zoveel mogelijk ter wille te zijn. Het gaat er mij maar over, dat er niet over pietluttigheden tot in het oneindige gedelibereerd wordt, maar de nodige soepelheid in acht wordt ge nomen. Weet U, wat Schram ook graag zag? Dat er een weinig meer voorlich ting kwam, wat er nu gaat gebeuren. Tallozen vulden een groen aangifte for mulier in, dat ze schade hebben, maar hoorden er nog niets op. Intussen is er al ontzettend veel' kapot meubilair, vloer bedekking enz. naar de vuilnisbelt ver huisd. Komt er nu controle, dan kan men het niet meer laten zien. Hoe moet dat daar dan mee? Kijk over deze en dergelijke vragen zag het publiek zich eens 'gaarne ingelicht. Ik weet wel, de controleurs kunnen niet overal tegelijk zijn, maar het komt Schrammetje toch wel gewenst voor, dat de getrofffenen vooraf zo'n beetje weten waar ze aan toe zijn. Meneer de Redacteur zal dat graag in zijn blad opnemen. SCHRAMMETJE. VARIA De toepassing van de preek In Bridgwater in Engeland heeft de 69-jarige gepensionneerde admiraal B. W. Leir na afloop van de godsdienst oefening de predikant een pak slag ge geven, omdat hij meende dat de Schrift lezing van die morgen op hem gemunt was. Hij heeft van de rechtbank een boete van 20 pond gekregen. (Evang. Luh. weekblad)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 7