Te^ Q Hoe gaat het nu met de uitkermgen rampschade Nieuwe nchtlijnen Ziekenfonds- wezen watersnood 5ste Jaargang CHR. WEEKBLAD OP GEEEFORMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN let )ankelende vrede MEDITATIE ^kriótuó' opótanding Geruisloos PEPKA Inventarisatie Verdronken Vee Ongeduldige gedupeerden Er wordt op de ramp schade-bureaux hard gewerkt. Zaterdag 4 April 1953 No. 2194 RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend DrukkerijTelef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Wrsnhijnt tweemaal p«r week. Woenndag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. oud 76 te Mid. hstina V, beroep, kehuwd; liar, zon. lelharnis, Vil. [lens de: en Som- |imandai!t| het na- poodrarnpj de weg- [ie in dlé| rkeersbe- Stop-I éen rij de Oost- 115.00 en rijden io] zen voer- |weer gi'\ dê stra- fiale wi]Z<| de we^' a,akt, dat veer pïo-\ laakt te ven vef- neemti die we- ae zacM«l lelijk vootj Itgeen méti Tkeersbof tang naa*! |lde male'l otorri/tui'l fP het W| ^uhoude'l Brano-r :iing, hui 3 deure"! danks li«'| is aaü'R botste »)f2 brand, kan uit'j eders vaiil rbaal woi'l hun m"! .ing of oPI qwiel zo"! hting, wd". Een Bij de dood van Stalin, de communis- iche dictator heeft de gehele wereld het ware de adem ingehouden om zien wie zijn opvolger kan zijn. Zou iemand zijn, die voorzover het com- iunistisch beginsel dat duldt als vre- ielievend aangemerkt kan worden, of )U het iemand zijn, die de tegenstellin- !n zou toespitsen. Zoveel hangt er van af. De zaak van lorlog of van vrede. Een persoonswisseling alleen zou vol- loende kunnen zijn om te beslissen of iet oorlog dan wel vrede zal zijn. Ben symptoom dat aanwijst hoe wan- ;el eigenlijk de wereldvrede is, Beoor- leeld naar menselijke maatstaven. In ■ezen, we weten het, bepaalt geen mens ^iev wereld of het oorlog of vrede zijn zal. Het is de Heere, Die de oorlogen doet ophouden tot aan de einden der aarde. In Zijn Hand zijn alle schepselen, al le groten der aarde slechts instrumen ten, die niet verder kunnen gaan dan God in Zijn voorzienig bestel hen toe laat te gaan. Noch Moskou, noch Was hington, noch Malenkow, noch Eisen- houwer maken de wereldhistorie. Dat mogen we niet vergeten en dat mocht door de individuen en volken meer be- .leefd worden. We zijn zo geneigd op te kijken naar de groten der aarde en zo weinig houden we rekening met de ^^chepper, Onderhouder en Bestuurder ^Kran de wereld. ^H Deden we dat meer het zou het leven ^Kneer rust geven. Het zou ons en de vol- ^Hcen der aarde meer binden aan God en ^^^ijn Woord. Aan de ordinantiën des Heeren. In die te houden en te beleven ligt toch alleen maar de voorwaarde voor een stil en gerust leven. Helaas heeft de mens, veelal ook de groten der aarde met God en Zijn Woord afgedaan. In Gods miskenning en ontkenning zoekt de mens zijn kracht. Hij zal de wereld besturen naar zijn wetten en maatstaven. 's Mensen wijsheid op de troon. God en Zijn Woord onttroond. Dat is helaas het beginsel van de moderne mens. De mens weet, kan en zal het. Rekening houden met God, Die Zich in Zijn Woord heeft geopenbaard doet de mo derne mens niet. Verre is het van de groten der aarde om Gods Woord als inorm of richtsnoer van hun beleid te aanvaarden. Niet 'het minst in de krin gen van de groten der aarde heeft de mtkerstening der volken grote afme- :ingen aangenomen. God in erkenning ;e nemen is een overwonnen standpunt. [Een archaistisch begrip, dat paste in iet tijdsbeeld van vorige eeuwen. Nu [zal 's mensen verstand naar humanisti- ische beginselen de wereld regeren. En toch. God zegt het in Zijn Woord: „Ze hebben Mij verworpen, wat wijsheid izouden ze dan hebben?" Ook nu als in [Vorige en in komende tijden zal het gelden. „Tot de Wet en tot de Getui- [genis". Oorlog of vrede is een zaak niet van lensen, maar van God. Maar daariTiee in onmiddellijk ver- [band staat dat de afwijzing van God en Zijn Woord heenwijst naar het komen Van de oordelen Gods. Wie God ver werpt heeft niets dan smart te vrezen. En dat wordt juist in onze tijd open baar. Men verwerpt God. Maar aan de andere zijde heerst in de gehele wereld onvrede. Heeft men na de Tweede Wereldoor log wel de vrede gekend? De benaming ^van „koude oorlog", leert ons wel dat ir van een werkelijke vrede geen spra- :e is. Dat slechts met inspanning van lUe krachten nog kan worden bereikt ;ot op het ogenblik, dat de vuurmonden log zwijgen, dat de vliegtuigen nog niet lUn verwoestende bonamen uitwerpen. Ie militaire lasten en de zware inspan- lingen om een enigszins behoorlijke ver- [dediging op te bouwen wijzen er ge noegzaam op hoe teer en fragiel het Tedesgebouw op zich zelf is. Ondanks de moderne mens. Ondanks iet hooggeroemde humanisme. Hoe wankel de vrede is is dezer da ten wel gebleken. Het Russische leger- level laat vliegtuigen neerschieten. In :oelen bloede. Als het ware de landen van iet Westen uittartend. Om minder zou- tóen vroeger ultimata zijn verzonden, pen bewapening van de vliegtuigen van [de Westerse landen kan verwacht wor pen. Men kan zich door de Russen toch pnaar niet als kraaien uit de lucht laten ichieten. ,jWe zullen ons niet uit het luchtruim laten verdrijven" hebben de 'merikanen reeds gezegd. Een begrij- 'elijk standpunt. Maar hoe wankel wordt daarmee de 'rede. Hoe licht kan uit elkaar beschie- ;ende vliegtuigen niet een formeel lucht gevecht ontstaan. Dat men van de koude oorlog in de Nte in de werkelijke oorlog afglijdt. "Visseling van nota's, het zenden van |een ultimatum om nog een oorlog te voorkomen schijnt uit de tijd te zijn. De verrassing, de onmiddellijke fel door gezette aanval op de militaire en bur- irerlijke levenszenuwen van de vijand |schijnt na Pearl Harbour regel te zullen vorden. Dat betekent dat men geen respijt ^eer heeft. Dat het afgaan van een iiachinegeweer uit een vliegtuig een Tootscheepse oorlogshandeling kan in- Beiden. In dat opzicht leven we in een pkke mist. Wat weten we van de naas- fe bedoelingen van Rusland Afgaan op vredelievende redevoeringen, op uitla dingen van staatslieden in binnen- of buitenland is niet verantwoord. De taal der diplomaten is maar al te Veelvuldig een middel om hun ware be doelingen te verbergen. Alle voorspel lingen, alle gedachten en uitlatingen van <le staatslieden zijn onbetrouwbare, om dat men de naaste bedoelingen van Rus land niet kent. In het algemeen, ja dan ,,De Heere is waarlijk opgestaan." (Lucas 24 34m.) Welk een heerlijke, rgke paasbood- schap brengen de discipelen aan de Em maüsgangers aan de avond van de -Op- standingsdag, als zij hen tegen jubelen: ,,De Heere is waarlijk opgestaan!" Indien Christus niet was opgestaan, dan was onze prediking ijdel, en ijdel was ook uw geloof, zegt Paulus. Dan worden wij bevonden valse getuigen Gods te zijn; zo zijt gij nog in uwe zon den en zijn ook verloren, die in Christus ontslapen zijn. Maar nuDe Heere Is waarlijk opgestaan!" Die opstanding is geen fantasie, geen gezichtsbedrog, maar een feit, een heer lijke werkelijkheid. Nu is onze predi king niet ijdel en uw geloof is niet ijdel. Nu zijn niet verloren die in Christus ontslapen zijn. O neen, Sion Gods, nu zijt ge niet meer in uwe zonden. Nu is eeuwig zeker uw zaligheid. De Heere is waarlijk opgestaan! De Heilige Schrift getuigt het, de Engel predikt het, het graf bewijst het. Gezien is Christus van de twaalven en van de vrouwen. Daarna van vijfhonderd broederen op eenmaal. Gezien van Ja cobus en al de Apostelen. Ten laatste ook van mij, schrijft Paulus, als van een ontijdig geborene. Alzo heeft Sion een vaste grond voor haar geloof en hope. Wat zich ook stel len moge tegen de Waarheid, het doet niets te kort aan het heugelijk feit van Pasen: „De Heere is waarlyk opge staan!" De Heere is waarlijk opgestaan! In de opstanding heeft de Heere krachtiglijk bewezen te zijn: de Koning zijner kerk, die de sleutels draagt van hel en dood. Wat is dat gelukkig, anders was 't verloren voor eeuwig. De dood spot met alles, in 't natuurlijke en geestelijke. Machteloos staat de mensheid tegenover de dood. Maar wat onmogelijk is bij de mens, is mogelijk bij Hem, die de kluis ters van dood en graf verbrak. Daarom, kostelijke troost, als Gods Geest er vat aan geeft, voor 't volk dat met David zich bekneld ziet in de ban den des doods, en verschrikt wordt door de angsten-der hel. Hij heeft de hel ge sloten voor Zijn amechtlg volk, dat niet anders voor ogen ziet dan eeuwige om koming. Hij heeft de hemel geopend voor Zijn volk, dat maar niet geloven kan, dat daar voor hen ooit plaats zou wezen. O, de God des leven,s verwaardige u eens te treden bij het ledige graf in de hof. Hij wentelt af vaii de ziele Zijns volks alle stenen van zwarigheden en verscheurt de windselen van droevig Godsgemis en wil Zich aan Zijn zoe kend volk openbaren. O, gezegende dag, als die Koning uw leven wordt! De Heere is waarlijk opgestaan! In Zijn opstanding heeft de Heere ook krachtiglijk bewezen te zijn de Hoge priester voor Zijn volk. Als Hogepriester heeft Hij zichzelf geofferd. Hij heeft Zijn dierbaar bloed gestort. Zijn ziel tot een schuldoffer ge steld en daarin voldaan aan het recht Gods. En nu was Zijn opstanding het bewijs dat aan dat Hogepriesterlijk werk niets ontbrak; dat Hij naar waarheid aan het kruis gesproken had: het is volbracht! De schuld Zijns volks is uit Gods boek gedaan. Welk een troost voor u, die gebogen gaat onder de last uwer ongerechtighe den voor God, als Gods Geest u een oog geeft om te zien wat er voor u ligt in de opgestane Heere, als Hogepriester voor Zrjn kerk. Zalig, als Hij u wordt toegepast! De Heere heeft nu niets meer, in eeuwig heid niets meer, van Zijn volk te eisen. Zij hebben de straf hunner zonden ge dragen in hun gekruisigd Hoofd, in hun enige Hogepriester. Nu kan de heilige en rechtvaardige God de band der verzoening leggen in die van Zijn verloren, (oaar nu gevonden kind. O, gezegende dag, als die Priester uw bedienaar wordt! De Heere Is Waarlijk opgestaan! In Zijn opstanding heeft de Heere ook krachtiglijk bewezen te zijn de Profeet der Zijnen. Als de discipelen en discipelinnen maar niet kunnen geloven, dan zal de opgestane Zaligmaker ze zelf onderwrj- zen. Hij is óók hun Profeet, en dan moe ten zij geloven. Want nu gaat Christus Geest uit om heinde en verre te profe teren van het grote heil, gevonden in de Borg en Middelaar voor een arm volk. De levende Profeet spreekt nu tot het arme, in zichzelf verlorene volk, dat door Zijn stem uit hun doodslaap is wakker geworden, van de verlossing van Zijn volbracht werk. En als de Heere begint te onderwij zen, komt er nooit geen eind aan. Wordt het hart der Zijnen óók in onze dag, nog niet brandende, als Hij komt met Zijn onderwijzing tot hun ziel? Dan wordt Hij gezien als Degene, Die gegeven is tot wijsheid, tot rechtvaardigmaking, tot heiligmaking en tot volkomen ver lossing. Dan wordt die opgestane Zaligmaker hen boven alles dierbaar. Dan leren zij in Hem zien, zijn onmisbaarheid, nood zakelijkheid, gepastheid en algenoeg- zaamheid. O, gezegende dag, als die Profeet uw leraar wordt! Bij het bezoek van H.M. de Koningin vorige week aan Stellendam, was de schoonmaak van de huizen in volle gang. Hopen vuil iagen voor de deuren, waartussen H.M. doorwandelde. Zij werd vergezeld door burgem.v. Knobelsdorff en weth. Hoek. De Heere is waarlijk opgestaan! Gelukkigsten dan van alle zielen, die Hem kennen in de kracht Zijner op standing en met Hem leven ter ere Zijns Naams. Nu is niet tevergeefs uw bidden en wachten, uw zuchten en wenen. Opge wekt, vertroost en verheerlijkt, zullen zij Hem eenmaal aanschouwen in heer lijkheid. Ook gij, lezer? O, mijn ziel! wanneer de nacht Des vertwijflens, des bestrijdens, U bestormt en aanvecht, wacht! 't Allerdonkerst uur des lijdens Zal in blijdschap overgaan, Want de Heer' is opgestaan! Katwijk a. Zee. Ds N. DE JONG. Onbeperkte garantie Warm o-"" vering ,010»» weten we het wel. Wereldrevolutie en Wereldoverheersing, Slechts macht kan hen daar van weerhouden. De mate van de te verwachten tegenstand kan hen daarvan afhouden. Geen ander middel dan macht. Moraal of enig ander begin sel weerhoudt hen niet. Daarom is het de taak van het Westen om zich zo sterk mogelflk te maken. Dat is roeping om de communistische agressie te voorko men. Dat is ons op de hand gezet en die roeping hebben we te vervullen. Dat is plicht en gebod. Een zwakke tegen stander trekt het communisme aan. Ook daarom lijkt ons de vrede wankel te zijn. Gesproken hebben de Westerse landen genoeg. Conferenties zijn er vol doende geweest. Maar of voldoende ge handeld is dat is de vraag waarover we moeilijk gerust kunnen zijn. Het neerschieten van de vliegtuigen het kan een aanwijzing zijn, dat Rusland het ogenblik ziet naderen om zijn kans te wagen. Het neerschieten van de vlieg tuigen is een waarschuwing dat de we reldvrede zeer wankel is. Ondertussen indien het van mensen afhing, de oor log ware reeds uitgebroken. Het is de Heere, Die ons nog bij de vrede bewaart. Dat moge ons opleiden om Hem te er kennen, opdat Hij een wankele vrede verandere in een bestendige vrede. Chlorophyll-land pasta? VARIA Gemeenteleden als luizen Een dominee vroeg op zekere dag aan de bekende theoloog Kohlbrugge: „hoe gaat 't toch met uw gemeente?" Ze stonden op dat moment net bij een rozestruik stil. Kohlbrugge wees naar de struik en zei: „Ziet u die rozestruik? Ze zit vol luizen en toch bloeien de rozen. Zo ziet mijn gemeente er uit. (Evang. Luth. weekblad) Nog steeds is niet bekend, hoeveel die ren met de ramp, die ons 1 Februari heeft getroffen, om het leven zijn ge komen. Daar we deze gegevens nodig hebben, zullen er zitdagen worden, gehouden, al waar moet worden opgegeven, hoeveel runderen, paarden, varkens en schapen men heeft verloren. Deze opgave houdt geen verband met de uit te betalen schade, maar is voor andere doeleinden nodig. Zij die niet persoonlijk kunnen komen worden verzocht de opgave op de zit- dag te doen bezorgen. Zie advertentie. Het kantoor van de P.B.H. zal op Vrijdag 3, Zaterdag i en Maandag 6 AprU GESLOTEN z\jn. De Plaatselijke Bureauhouder van District 28 H, J. BUTH. ET'TENSE VEEMARKT Etten en Leur, 1 April 1953. Op de veemarkt werden aangevoerd: 305 stuks; waarvan: 202 runderen en 103 biggen. De aanvoer van runderen was zeer ruim met vlotte handel en staande prij zen. In biggen was de handel stug, de aan voer ruim en de prijzen vrijwel onveran derd. Prijzen: kalfkoeien 6501025, kalf- vaarzen 525—825; Pinken 300500; guste koeien 450750; graskalveren 100—200; paarden 400725; biggen 40—60; lopers 70^100; vette koeien 2.503.00 per kilo geslacht. Woensdag 8 April a.s. veemarkt te Leur De getroffenen door de watersnood van 1 Februari zijn een beetje onge duldig. Men moet herhaaldeüjk horen: „nu heb ik een groen formulier inge vuld en ik hoor maar niets." Dan weer: „hoe m_oet ik aan een voorschot ko men" of: „zou ik dit of dat vergoed krijgen," Wij hebben ons tot de betref fende instanties gewend om inlichtingen, om op deze en andere vragen een ant woord te kunnen geven. Dit kunnen we alvast wel zeggen: Het rampschade-bureau voor Goeree- Overflakkee, gevestigd Ring te Middel- harnis valt in drie sectoren uiteen. Van de centrale administratie is Hoofd dhr A. Vermaat. De eerste sector Bedrijfs- (niet agrarisch) en huisraad-schade valt tevens onder zijn beheer. De tweede sector is Wederopbouw en Volkshuisvesting (alle onroerenid goed w.o. huizen, schuren en schuurtjes, be hang-, verf werk enz.) Hoofd hiervan is dhr Brouwer. De derde sector is de Ryksdienst voor Landbouw-herstel, hoofd dhr Kieviet. Deze drie instanties hebben alle hun eigen directie te Den Haag. Wat te doen bij schade? Allereerst dient men zich te vervoe gen op het Rampschadebureau Ring 13 Middelharnis om daar een zgn. groen formulier te halen. Hierop vult men naam en adres in, aan welk gebouw men schade heeft enz. Men dient dit zorg vuldig te doen, daar niet-juiste invulling ongerief en vertraging geeft. Op dit formulier ontvangt men een kaart, waarop een rampschade-nummer. Al duurt dit even eer men dit ontvangt, behoeft men niet ongeduldig te worden, want komen doet het vast! Men moet weten dat er duizenden groene formu lieren moeten worden geadministreerd en op kaart gezet!' De gereëvacueerden kunnen zo nodig direct een voorschot aanvragen op huis raadschade. Vier personen zijn op het bureau dagelijks" bezig met de voorschot verlening. Deze voorschotten worden verstrekt door middel van een cheque van het rampenfonds. Op het moment dat het mandaat de deur uitgaat is de duur ca. 7 dagen eer men de cheque thuiskrijgt. ScHUde beneden 50. wordt niet vergoed. A.s. week gaat men over tot het uit reiken van formulieren, waarop men kamer voor kamer kan invullen welke schade men heeft aan huisraad, keu- kengerei, kleding enz. (De enquêteurs komen de schade opne men en controleren of alles juist is op gegeven. De Opbouw-Stichting De Opbouw-Stichting Middelharnis Sommelsdijk, gevestigd Marktveld 7, Sommelsdijk, is weer een kous apart. Omdat het enige tijd duurt, zoals bo ven gemeld, éér men de voorschotche que van het Rampenfonds ontvangt, verstrekt deze Stichting voorschotten in de vorm van bonnen waarop gereë vacueerden in de eerste behoefte kun nen voorzien van meubilair, slaapgele genheid, en keukengerei. De Stichting Maatsch. Werk, w.o. de heren Geesink, Lanz en Robijn (uit Dirksland) dienen de getroffenen van advies Er zijn on geveer 30 vrijwilligsters uit Middelhar nis en Sommelsdijk behulpzaam met nog enige werkers en werksters van elders om de getroffenen te helpen bij de eer ste installatie. Men ont\'angt van dhr K. Rentes op het Marktveld een bon, tot een bepaald bedrag die bij de Midden stand in beide gemeenten kan wor den besteed. Dit is dus een tussen schakel voor directe hulp, het is een voorschot op het eigenlijke voor schot, het wordt later van de ramp schade-cheque afgetrokken. Bovenstaande maatregel is dus alleen plaatselijk. Het Rampschade-bureau zelf omvat alle getroffen plaatsen van Goe- ree-Overflakkee. Het publiek dient er rekening mee te houden, dat dit bureau overmatig is be last. Het komt ons voor, wanneer men kleine aanschaffingen, reparaties enz. zelf kan betalen, daarvoor niet direct een voorschot te halen. Dit geeft veel extra werk op dit bureau en tegen over legging van kwitanties kan dit toch worden ingediend. In de eerste sector kan ook een voor schot worden verkregen op bedrijfsscha de, maar niet voor agrarische schade. Binnenkort zullen aan elke gedupeer de rampschadeboekjes worden uitge reikt, (in de vorm van distributie-boek jes met nummers) waarop goederen in natura zullen worden uitgereikt. Dat een en ander een grote admini stratieve rompslomp meebrengt zal ieder begrijpen. Van iedere gedupeerde worden alle gegevens in een stamdos- sier geborgen, wat men bij e,v. recla mes enz. ogenblikkelijk moet kunnen naslaan. Dit is nodig, wanneer b.v. de eerste schade-uitkering 50% zal zijn, en er later een restant bijkomt, zal men direct moeten kunnen nagaan welke uit keringen reeds aan een gedupeerde zijn geschied. De tweede sector gaat over het on roerend goed, huizen, schuren, behang, verfwerk e.d. De taxateurs zijn in de diverse plaatsen bezig, de schade op te nemen. Eerst worden vanzelfsprekend de urgenste gevallen onder handen ge nomen. Men moet dus niet ongeduldig zijn, wanneer men niet direct een beurt krijgt. Goed invullen van de formulieren is dringend noodzakelijk om onnodig werk te voorkomen! Ook is het nodig bij iedere correspondentie over voor schot, uitkeringen enz. het registratie nummer te vermelden. Wat Landbouwherstel en de schade registratie betreft, (alles in hetzelfde gebouw Ring 13 Middelharnis geves tigd) gaat wel h.et meeste aa.n voor schot om, om de landbouw en de vee houderij weer spoedig op peil te bren gen. Op agrarisch gebied gaat van het P.B.H, kantoor (dhr Buth) een voorlo pige verkenning uit, t.o.v. producten waarvan de schade nog te controleren valt. Defenitieve registratie zal door plaatselijke zittingen worden opgeno men. De voorschot-regelingen lopen alle even vooruit op het concept-wetsont werp. Rampschade, dat straks aan de volksvertegenwoordiging zal worden aangeboden. Daarin zal alles nader zijn geformuleerd. De ambtenaren aan het Rampschade bureau Goeree-Overflakkee zijn mensen van ervaring, zij hebben n:.edegewerkt aan de bepalingen bij de oorlogsschade inundatie enz. Er wordt met voortva rendheid gewerkt, waar er echter in meerdere plaatsen zoveel schade is, kan alles niet in een paar weken worden afgewerkt. Zoals destijds is medegedeeld, zijn richtlijnen vastgesteld, die tot 1 April a.s. in verband met de watersnood voor het ziekentfondswezen in acht moeten worden genomen. Volgens die richtlij nen hebben alle slachtoffers, geëvacu eerd of niet, die zich bij een Algemeen Ziekenfonds ter registratie aanmelden, zonder beperkende bepalingen en zon der bijbetalingen recht op geneeskundi ge verzorging voor rekening van het ziekenfonds. Die richtlijnen nu worden met ingang van Zondag 5 April vervan gen door andere, welke voorlopig voor de deur van drie maanden zijn vastge steld. Volgens de nieuwe richtlijnen kunnen slechts personen, die een bewijs tonen van de gemeente van het tijdelijk ver blijf, dat zij geëvacueerd zijn, bij de zie kenfondsen geregistreerd blijven of wor den. Slechts bij de fondsen geregistreer- den hebben recht op geneeskundige ver zorging voor rekening van het fonds. Dit gaat op 5 April in, of, als zij later worden geregistreerd, op de dag der re gistratie. Maar dat* recht betreft dan uitsluitend de geneeskundige hulp, wel ke de normale ziekenfondsverzekering verschaft. Betrokkenen moeten dus voor sommige soorten geneeskundige hulp de normale bijbetalingen doen en kunnen alleen op medische indicatie in een ziekenhuis worden opgenomen. Art sen, apothekers, tandartsen en vroed vrouwen, die aan ziekenfondsen mede werken, zullen slechts aan die geëvacu- eerden, die vóór de behandeling een be wijs van registratie overleggen, genees kundige hulp voor rekening van het fonds verlenen. Ten aanzien van verblijf in een zie kenhuis en van prothetische hulp zijn in bepaalde gevallen overgangsmaatre gelen mogelijk. Er zijn geëvacueerden, die niet in aan merking komen voor een gemeentelijke vergoeding van de kosten van een vrij willige ziekenfondsverzekering, maar wier inkomen wel onder de welstands- grens ligt en die dus wel tot die verze kering kunnen toetreden. Hun wordt aangeraden, zich onverwijld te laten re gistreren, als zij het nog niet hebben gedaan. Zulke geëvacueerden betalen voortaan zelf de premie aan het zieken fonds. Zoals men weet, bestaan ook richtlij nen ten aanzien van de honorering van medewerkers van ziekenfondsen uit de getroffen gebieden en ten aanzien van de honorering van medewerkers voor hulp, verleend aan bij de fondsen gere gistreerde geëvacueerden. Die richtlijnen hebben onder meer ten doel, aan artsen, vroedvrouwen en heil- gymnasten-masseurs, die aan zieken fondsen medewerken en in de getroffen gebieden wonen, fondsinkomsten tot ze kere bedragen te garanderen, onver schillig of zij geëvacueerd zijn of niet. Die oude richtlijnen blijven van kracht, echter enigszins gewijzigd, omdat een nieuw kwartaal begint. De medewerkers blijven voorts voor hulp, verleend aan bij de fondsen geregistreerden, dezelfde bedragen in rekening brengen als in de periode tot 1 April. JVnDDELHARNIS Winkelsluiting. De Groepscomman dant der Rijkspolitie te Middelharnis maakt bekend, dat met ingang van he den weer stipt de hand dient gehouden te worden aan de bepalingen van de Winkelsluitingswet. Door de politie zal hierop streng worden toegezien. Deuren vermist. Tijdens de water snoodramp zijn bij de heer L. v. d, Weij- de Emmalaan 8 te Middelharnis, onge veer 5 deuren, waarvan 2 zeer zware, uit diens pakhuis gehaald, vermoedelijk voor het vervaardigen van vlotten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1