SV^OF STER Voor de Landbouw een regeling van herstel in natura Aan onze abonné's! Schipper van zand bak verdronken SUIKER BIETEN ZAAD zbe terugtocht 58te Jaargang CHE. WEERBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN >^^l-i ferwisseling van personen laar niet van regiem MEDITATIE Onbetwist de beste tandpasta Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. Om dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. HET GAT TE DEN BOMMEL. HET IS NU DICHT! Een drukbezochte vergadering Zaterdag 21 Maart 1953 No. 2192 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentlën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Btj contract speciaal tarief. zijn doorl [panden, het) ns weer op.[ evacué ook be goed men ■bben, men is yeïe gezinnen verschillende gezinsverband Dat wil ieder herstellen. Al |zijn, dat men moet. Want ad en kleding J het een hele Ibij elkaar te van te wor- lUioenen reeds 1 spontaan bij- liende wat er jJen bij elkaar llijk bezit, dus Ifsschade, dan 1 niet voldoen- Ben. De dank- 1 leven werden let verlies aan lachten. Insen zijn, die \t zouden wil- Ihun omgeko- |terug konden op onze min- lliezen van fi ler te dragen dat er op de plaats vinden, tmel bezit der wordt door Ie hand gesla- leuwse winke- ^n zijn nog' in 700 pakjes SteUendams en sigaren- het mogelijlc zijn, die hun [/•e omstandig- In, is Schram |ke individuen de zwaarste Ig. Ik heb het feker zich er |s te doen. Tij door de Duit- I en dieveggen in eigen ge len huishoude- 3eze langvin- hiet uitgestor- I dan schande, toe, dat de zulke sujet- flngen zijn af- Isden van elke povers niet te ie schandpaal lAMMETJE. rer het wijde in Oude en I Oude Tonge aaf de toren ïn waar hele Iken zijnjver- Personen wisselen, maar het regiem tlijft, zo zouden we de toestand na het Iverl'ijden van Stalin kunnen samenvat- len En daarmee gepaard, diende althans lepaard te gaan een Westerse wereld, lie alle krachten inspant om de commu- listische agressie uit het Oosten te ke len. Zelden heeft de wereld met zoveel Ipanning toegezien als bij het sterven lan Stalin. Wie zou de opvolger wor- ien? En hoe zouden diens opvattingen mn vergeleken met de beginselen van talin. Veel speculaties en veronderstel- ngen zijn geuit; niet voor niets wordt gesproken van het ijzeren gordijn. |n die scheiding, het is weer gebleken, fan tamelijk effectief genoemd worden. De benoeming van Molenkof kan wel bn verrassing worden genoemd. In de gereld van het vrije Westen is hij een Jyeinig bekend persoon. Hij is een der lohgere revolutionnairen. Oudere, ge- laghebbende revolutionnairen zijn ge- basseerd en deze man van de klasse van 1915 is de opvolger geworden van de leweldenaar Stalin. Wat zal de beteke nis van deze persoonswisseling zijn? Wij |foor ons geloven dat de persoonswisse- iing van weinig betekenis zal zijn voor Ëe buitenlandse verhouding. Dat er in Pe verhouding van het communistische .iusland tegenover het Westen geen noemenswaardige verandering zal in treden. Dat de persoonswisseling voor ie binnenlandse verhoudingen in Rus land van enorm groter belang zal zijn. De opvolgingskwestie in dictatorale Elanden zoals Rusland is altijd een pro bleem op zichzelf. Immers van doorwer- feing van democratische beginselen, van toepassing van zedelijke normen of van in het staatsrecht verankerde bepalin gen is daarbij geen sprake. Het is een kwestie van macht. Van macht verkre gen door geweld en intrige. Zo bezien [is de opvolging in een staat als het com- imunistische Rusland een machtssrijd «tussen elkaar bestrijdende en bekampen- •He mannen der revolutie van de eerste ^■orde. Noch de wil van de gestorven dic- 'tator Stalin, noch de capaciteiten van de opvolger vormen het criterium voor ;,de benoeming. Toen Alexander de Gro- 'te bij zijn dood gevraagd werd wie zijn «opvolger moest zijn gaf hij ten antwoord %,De waardigste". Dit voorkwam geen opvolgingsstrijd, integendeel het was er juist de prikkel toe, want ieder had de -meiging zich de waardigste te gevoelen. En prompt ontstond er een strijd over ;de opvolging die het machtige rijk van- "jenscheurde. Zie dat klassieke voorbeeld Igkt ons ook op te gaan bij de opvolging 'an alle dictatoren in het algemeen en lij de opvolging van Stalin in het bij zonder. De waardigste in het revolutl- onnaire jargon zullen ongetwijfeld meer- Öeren zich geacht hebben. De waardig- [ste is dan hij die de meeste troeven in 'handen heeft. En het wil ons voorko men, dat Molenkof opvolger is gewor- jden omdat hij de beste papieren had. De f beste papieren omdat hij beschikken kon over de nodige machtsmiddelen om zijn verheffing mogelijk te maken. Molen- i kof de opvolger van Stalin wil ons in- zienis niet zeggen dat hiermede de wens van de communisten in vervulling is ge gaan, maar wel dat hij' over de midde len beschikte, die zijn verheffing moge lijk maakten. Ondertussen zal het de nieuwe dictator niet gemakkelijk vallen voor het binnenland in de voetsporen van Stalin op te treden. Hoe het ook moge zijn om Stalin was een aureaal van vez'ering. Hij werd ver- afgood. Allerlei adjectieven werden aan zijn naam toegevoegd, waarvan nog de minste waren vader van de revolutie en dergelijke meer. Hij werd afgodisch ver- eerd. De bevrijding van Rusland van de r'Nazi's, zijn voorspoedige uitbreiding van Rusland met de Baltische Staten en de satellietstaten waren voor Stalin een aanmerkelijke creditpost, die hem in het oog van het volk groot gezag ga- .■ven. Stalin was ongetwijfeld in veler oog de oppercommunist. Vandaar de ve- Ie adjectieven, waarmede zijn naam werd omgeven. En zet daar nu eens naast de naam Molenkof. Hoe mager en schriel staat daar die naam. Stalin, de grote leraar en leider, de geliefde vader en kampioen en bezieler van de zaak van de vrede, de revolu- tionnaire leider van de volkeren der wereld, het geloof en de hoop van de werkende mensheid. Zie, dan staat die naam Molenkof daar toch wel uiterst sober en voor het revolutionnaire volk weinig zeggend. Hij moge dan Stalins opvolger zijn, tot de verbeelding van het revolutionnaire volk spreekt zijn naam niet. Een verzwakking van het communis me in Rusland. Ongetwijfeld. Als het ware een uitnodiging voor topfiguren, om hem opzij, hem voorbij te streven met al wat daaraan verbonden is van intrige, verborgen strijd en tegenwer king. Tenzij dat hij, hard als Stalin zo van hen gezegd wordt, de machtsmid delen hanteert en evenals zijn voorgan ger met niets ontziend geweld zijn posi- tie veilig stelt. Zich veilig stelt door uitzuivering verbanning, moord en dood slag. Maar dat zijn interne Russische, communistische problemen. Inderdaad, maar die ook voor het Buitenland van onoverzienbare betekenis zijn. Immers hoe sterker het Communisme, hoe agres siever het optreedt. Dat is voor de vrije volken een waarheid die niet genoeg in het oog kan worden gehouden. Het communisme heeft een groot imperea- listisch doel. De wereldrevolutie. De totale over heersing van de gehele wereld. Dat is het doel dat nagestreefd wordt. En dat men tracht te bereiken. Op welk© wijze .dan ook. Overwegingen van moraal gel- jden hierbij niet. Het communisme is in Zult Gij ook de rechtvaardige met den goddeloze ombrengen? (Genesis 18 23) Wij hadden ons antwoord op deze vraag aanstonds gereed: „Neen, dat zal de Heere zekerlijk niet doen". En toch is het gebeurd! Slaat Jesaja 53 eens op. Daar leest gij van de Rechtvaardige, die met de overtreders is geteld geweest en door Jehovah werd verwond en verbrij zeld. Maar deze Rechtvaardige was de Borg, die, vrijwillig en naar 's Vaders welbehagen, plaatsbekledend de zonden Zijner gemeente op Zich naam. Op Gab- batha en Golgotha liet Hij Zich tot een goddeloze verklaren,, tot een gevloekte maken, om doemschuldigen uit het ge richt te verlossen. Daar waren in So dom geen tien rechtvaardigen en in de ganse wereld zult gij er ook thans geen tien vinden. Rechtvaardig beduidt im mers: volkomen beantwoordend aan Gods eis en welgevallen. Het Woord verklaart dan ook: „Er is niemand rechtvaardig, ook niet één; allen zijn zij afgeweken". (Rom. 3 10, 12). Onver biddelijk staat het geschreven: allen, zonder uitzondering, zijn aan de dood onderworpen. Nu is er echter een volk, dat zijn doodvonnis leerde billijken, en niettemin roemt. ,,Ik zal door 'svijands zwaard niet sterven, maar leven". Wie zijn het? Zij, die kregen te belijden: „Onze 'woning is in Sodom", en die nochtans mochten vluchten naar Zoar, wijl in de Borg de goddeloze om niet gerechtvaardigd wordt. Indien zij dit doen, aan het groene hout, wat zal aan het dorre geschieden? (Lucas 23 31) Van vruchtbare twijgen aan de boom des levens zijn wij allen in Adam, ons stam- en bondshoofd, tot dode takken geworden. Niemand brengt ere toe aem zijn Schepper, de Landman. Naar Gods bestel is uit de dorre aarde echter nog een Rijsje, een Spruite opgeschoten: Je zus Christus, de Rechtvaardige, En ziet eens, hoe dit groene hout aan de dood werd prijs gegeven, als ware het zonder waardij. Die schande, dat lijden, die vloek heeft het dorre hout over Hem gebracht. Het gebeurde evenwel door de bepaalde raad en voorkennisse Gods, op dat brandhout aan het eeuwige vuur zou worden ontrukt, en verstorven lo ten, ingeënt in de Spruite Davids, her leven zouden door een wonder van 's Heeren almachtige genade. Dan rijpen aan het weleer dorre hout vruchten des Geestes en der dankbaarheid; Hosea's woord krijgt bevestiging: „Uwe vrucht is uit Mij gevonden". Wat zal echter geschieden aan het dorre hout, dat dor blijft, wijl het niet aan Christus, Gods levenstwijg, verbonden wordt? Het oor deel over Jeruzalem, aan de wenende vrouwen voorzegd, is een voorafscha duwing van het geduchte eindgericht. Wie oren heeft om te horen, die hore. Nog past de Heilige Geest de weldaden van Immanuël, het groene hout, toe. Laat dan het heden der genade niet on benut. Utrecht. Ds. E. V. d. Meer Uit Bijb. Dagboek. daar praten we niet meer over: dit opzicht volkomen zonder moraal. Het acht zich nergens door gebonden. Als het de kans ziet slaat het toe. De meest afschuwelijke oorlog kan het daar niet van weerhouden. Men maakt speculaties in verband met de vredelievende woorden van Ma- lenkof. Och dat zegt niets omtrent aard en doelstelling van het communisme. Hoogstens kan het een graadmeter zijn voor de omstandigheden waarin het communisme verkeert. Een aanwijzing van de mate van de kracht, die het communisme zich toekent om een greep naar de wereldmacht te doen. Dat de vrije landen dat niet uit het oog verliezen. En zich aaneensnoeren om tegen het communisme een dam op te werpen. En daar ontbreekt helaas nog veel aan. We zijn in het Westen nog niet genoegzaam doordrongen van de afschuwelijke methoden van het com munisme en van de onverbiddelijke strijd, die het voeren wil om de wereld heerschappij te veroveren. In Moskou had verwisseling van per sonen plaats. Stalin werd door Malen- kof vervangen. Mogelijk een tijdelijke verzwakking. Een crisistijd voor het communisnie in het binnenland. Maar het gevaarlijke systeem blijft. Aan de wereldrevolutie wordt gewerkt. Ten spijt van vredelievende woorden. De grootste legermacht van de wereld, een marine, die de tweede van de wereld in sterkte wordt geacht. Aanwijzingen dat het Communisme zich voorbereid voor de wereldmacht. Dat de vrije landen het mogen verstaan en zich aangorden om hun krachten op te voeren. Want dat alles bepaalt de overgang van de koude in de hete oor log. De communisten rekenen alleen met macht. Dat de vrije volken het mo gen verstaan. Nog is het de tijd. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Vriendelijk verzoeken wij onze geëva cueerde abonné's, wanneer zij naar hun haardsteden terugkeren, ons dit te wil len berichten, om de krant weer bij hun thuis te laten bezorgen. Het is voor onze administratie nodig, dat daarbij het evacuatie adres wordt opgegeven, om de postverzending aan dit adres te kunnen laten vervallen. Wij roepen de medewerking van onze lezers in dit beslist te doen, om fouten en over bodige administratie te vermijden. Nogmaals wijzen wij er op, dat wij tot eind van dit kwartaal éénmaal per week blijven verschijnen en in het be gin van het volgende kwartaal dus na Pasen weer tweemaal per week hopen uit te komen. DE ADMINISTRATIE. Bij het uitoefenen van zijn v/erkzaam- heden op een zandzuiger welke is gele gen op het Volkerak onder Ooltgens- plaat, is de 56-jarige schipper Z. van Hardinxveld bij het omslaan van een bak met zand te water geraakt en ver dronken. Zijn collega's hebben Z. per roeiboot naar de wal gebracht en poog den door kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken. Te Ooltgens- plaat voer juist een politietaoot uit Vlaardingen uit de haven en zette k.o#s terug met de roeiboot op sleeptouw. Per luidspreker verzocht de politieboot dokters hulp. Toen de boot in de kaai was, was ook mevr. Dr. M. C. H. E. Kramers-v. Dorpe aanwezig en kon slechts de dood bij het slachtoffer con stateren. De overledene is in deze ge meente opgebaard. De heer Z. was ge huwd. N.V. HÓLLANDSCH ZWEEDSCHE ZAAD MAATSCHAPPIJ Koningslaan 26 r Amsterdam-Z. Van Zaterdag 21 Maart v.m. 12 uur t.m. Maandag 33 Maart v.m. 9 uur MiddeUiarnis-Sommelsdyk Afwezig de artsen P. Knöps, C. F. Arends en J. J. Wieringa. Voor spoed gevallen Tj. Kuipers, arts. Tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant. Afwezig dr P. Boot. Voor spoedgeval len G. Huisman, arts, Tel. 01877-412, Melissant en B. Elvé, arts. Tel. 01877- 227, Dirksland. Den Bommel-Ooltgensplaat- Stad aan 't Haringvliet: Afwezig de artsen G. J. Buth öa E. Bouman. Voor spoedgevallen C. W. Kra mers, arts. Tel. 42, Ooltgensplaat. 'il:'."^^ Wi/ geven hier nog een uniehe foto van het grote slroomgat te Den Bommel, dat zoals wij gemeld hehhen ia gedicht en waarover thans weer alle verkeer gaat. De doorbraak geschiedde op een zich aldaar bevindende oude sïuïs, De dijk scheurde en de huizen stortten in, wat alles door het water werd weggesleurd. Gelukkig konden de bewoners tijdig hun huizen verlaten. Hel is een unieke foto, ons afgestaan door de Nw. Apeldoornse Courant, die we onze lezers nog gaarne wilden voorleggen. Het begint er nu naar uit te zien, dat de bewoners van Middelharnis en Sona- melsdijk alle naar hun haardsteden kun nen terugkeren. Beide gemeentenl zijn nu vrijgegeven voor re-evacuatie al is dat vooralsnog beperkt tot werkkrachtige personen tussen 18 en 65 jaar en hun echtgeno ten. Deze zullen moeten terugkeren, om dat de evacuatiegelden ophouden. Het officiële bericht luidt, dat zieken, invaliden en kinderen onder geen om standigheid worden toegelaten. Deze beperking zal tot gevolg hebben, dat verschillende vrouwen met de terug komst nog even moeten wachten, om dat de kinderen niet aan de zorg van anderen kunnen worden gelaten. Zover ons bekend zal voor wat Middelhar nis en Sommelsdijk betreft voor Pa sen de bevolking in zijn geheel terug kunnen zijn. Er is over de re-evacuatie heel wat te doen geweest. Men kan er nog een en ander over lezen in het raadsver- slag van Sommelsdijk, elders in ons blad opgenomen. We gaan er niet over na praten: het dagelijks bestuur van de ene gemeente nam het nauwer dan de ander. Zo was men te Dirksland en Herkingen, waar het gevaar o.i. even groot was, soepeler met het toestaan van bewonen en kwamen straffe poli- tie-verordeningen niet voor. Het is voor all?s zeer gewenst dat de bevolking waar mogelijk terugkeert om normale toestanden te verkrijgen. Allereerst voor het gezinsleven zelf; men mag het nog zo goed hebben bij anderen, het spreekwoord „Oost West, Thuis best", gaat nog altijd op. Men komt in het gewone gezinsleven meer tot zichzelf, waardoor men ook met meer energie de wederopbouw kan aan vatten. De Middenstand, die een geduchte klap heeft gekregen, zal er ook wel bij varen. Vele bedrijven, winkels e.d. lagen stil, die in tact zijn gebleven hebben alle met een sterk verminderde omzet te doen. „Waar het volk is, is de ne ring", zodat bij de herbevolking er weer enige opleving te verwachten is. Erger is het voor hen die terugkeren met rouw en droefheid in het hart. Ga ten in dijken kunnen worden gedicht, materiële schade worden hersteld, maar verlies aan mensenlevens is onherstel baar. Voor hen is de terugtocht zwaar. De Heere mocht de rouwdragenden een weinig moed geven om de arbeid die hen op de hand is gezet, weer te kun nen verrichten. En bij ons, die ons weer op het gewone leven trachten in te stellen mocht de bede zijn uit Ps. 90. „De lieflijkheid des Heeren onzes Gods zijn over ons; en bevestig Gij het werk onzer handen over ons, ja het werk on zer handen bevestig dat." CONSUMEER «EEN AANGE SPOELDE PRODUCTEN!! De Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk, maakt het volgende be kend: Het is gebleken, dat sommigen aan gespoelde groenten, fruit, aardappelen, uien, enzovoorts, gebruiken voor con sumptie. Er kan niet genoeg worden gewaar schuwd tegen het grote gevaar, dat dit oplevert voor de gezondheid van mens en dier. Alle groenten, fruit, aardappelen, uien, enzovoorts, die in het water heb ben gelegen zijn aangespoeld, moeten als besmet worden beschouwd. Het gebruik daarvan voor consumptie van mens en dier moet ten sterkste worden ontraden. Het verkopen van dergelijke produc ten is ten strengste verboden. Zo'n groot aantal landbouwers als aanwezig waren op de vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en waarin de provinciaal voedselcommis- saris A. van den Hoek, de inspecteur van de dienst Landbouwherstel, Ir H. G. Kuipéri en de rijkslandbouwconsulent, Ir van iRaalen, uiteenzettingen en aan wijzingen gaven terzake herstel van de rampschade, hebben wij in het verleden nog maar heel zelden op bijeenkomsten tesamen gezien. De grote zaal van Ho tel Spee was tot in de uiterste hoeken gevuld^' men stond in de gangpaden en er moesten stoelen en banken aangesleept worden omdat alle ruimte diende benut. Hetgeen genoemde deskundigen te vertellen hadden was uiterst belang rijk voor onze landbouwers en voor onze streek en er werd dan ook gedurende meer dan drie uren met de grootste aandacht geluisterd. Wfl laten hieronder verslag van een en ander volgen. De voorzitter van de Ver. voor Be drijfsvoorlichting, de heer Joh. Mol, opende met een welkomstwoord. Spr. memoreerde dan het verscheiden van de heer A. A. Mijs. De boeren zullen hem node missen. Spr. riep dan de ramp in herinnering, die honderden doden van het eiland eiste en waarvan ieder met ontzetting kennis nam. Gedurende enige ogenbliken her dacht men in diepe stilte de slachtof fers. De heer Mol ging na dit plechtig en ernstig ogenblik over tot de orde van de vergadering. Reeds heeft de Vereniging praatmid- dagen gehouden en honderden boeren werden al voorgelicht. Zodra een of een paar polders droog vallen houdt men deze middagen. Thans kon men gezame- lijk luisteren naar de hoofden der dien sten, die het herstel leiden. Ir. Kuipérie vond het een goed idee een vergadering als deze te beleggen, omdat hij geen tijd heeft voor plaatse lijke vergaderingen. Spr. zei een en ander te zullen vertel len omtrent de algemene toestand van het herstel. De schade in de landbouw wordt geregeld door de dienst Land bouwherstel, die ieder zich uit de oor logsjaren herinnert, de een met aange namer herinneringen dan de ander. Een voordeel van deze dienst is dat de men sen er van ervaring hebben en tevens dat men zal proberen de fouten, te ver mijden, die vroeger gemaakt zijn. Doch wie werkt maakt fouten en spr. riep ieders hulp en medewerking in om de schade aan Flakkee zo spoedig mogelijk tot het verleden te doen behoren. Ook over de schadevergoeding heeft men zich al beraden. Men dacht aan een watersnoodwet en zo'n afzonderlijke wet wordt straks de kamers der S.G. aangeboden. Spr. zei er helaas nog niet veel over te kunnen zeggen, omdat er nog aan gewijzigd wordt. Er is echter al een ontzaggelijke te verrichten, hoeveel heid werk te wachten. Ieder getroffene kan al op zijn bedrijf de schade en de verliezen opnemen en noteren. Straks zal de bureauhouder deze gegevens op vragen. Uit het hoofd zal men dan een en ander niet kunnen opgeven. Er zijn verschillende rampschadebu- reau's opgericht en daar wordt alle schade opgenomen, van de fluitketel evenzeer als van de combine. Voor de afd. Landbouw is de heer H. Kieviet het hoofd te Middelharnis, terwijl de heer J. Buth de voedselcommissaris vertegen woordigt. Beiden zullen zoveel mogelijk gelijktijdig zitdagen houden. Spr. deed een beroep op de plaatselij ke deskundigen, die algemeen geachte vertrouwensmannen zijn, per plaats twee of drie, die met de P.B.H. enz. de schade per bedrijf vaststellen. Spr. verklaarde zich tot beantwoor ding van vragen bereid, maar in afwach ting van de Wet verzocht hij niet te vragen hoeveel men voor bv. een dors machine terug krijgt. Pe schade aan de grond heeft ook al aandacht van de regering. Die schade wordt herstel „in natura"! Dit bete kent dat de grond voor de land- en tuinbouwers gratis hersteld wordt in de toestand van voor 1 Febr. Zelf herstellen Allereerst wil men de boeren active ren tot het verschaffen van eigen lei ding bij dit herstel, het herstel van het eigen bedrijf met eigen krachten. Er moet een begroting gemaakt worden en aan spr. worden toegezonden, die er toe zegging op geeft. In eerste instantie kan men gaan tot een maximum van 10.000 gld. Als er moeilijkheden zijn op het ge bied van de arbeiders dan kan men zich tot het bureau oogstvoorziening wenden. De minimumgrens is gesteld op 100 gld. In zeer bijzondere gevallen is hier over met de dienst nog wel te praten. Als de begroting hoger loopt dan 10.000 gld. dan dient een cultuurmij in geschakeld te worden, zowel voor be groting als uitvoering. Men kan zelf de cultuurmij kiezen na goedkeuring door Landbouwherstel en deze tot uitvoering en financiering machtigen. Zelfs kan men toezicht houden en de rijksdienst doet dat ook. Voorts zijn er de werken met de ver- zamelbegrotingen. Bv. terzake herstel van schade door sppelgaten achter de dijken, waarin meerdere bedrijven tege lijk gemoeid kunnen zijn. Hier verzorgt de rijksdienst geheel het herstel en de financiering. Het dichtslibben van perceel en kavel sloten van particulieren is aan dezelfde regeling onderhevig. Met de polders en waterschappen zou spr. 's middags ver gaderen. Ben belangrijk onderdeel van het her stel, is het herstel van de bouwvoor. Dit valt ook onder de regeling van her stel in natura. Het betreft de zoutver- giftiging. De eerste werkzaamheden zijn al verricht nl. het vaststellen van de zoutcijfers in het water en in de grond. Voor Flakkee is dit helaas allerminst gunstig! De maatregelen tegen het structuur- verval beginnen met zeer gediscipli neerde en voorzichtige behandeling van de grond, die door onoordeelkundige behandeling nog zou verslechteren. De voorlichtingsdienst verstrekt alle raad gevingen en spr. wekte op tot bezoek aan de praatmiddagen, tot maken van notities en goed opvolgen der raadge vingen. Voor de tuinbouw geldt hetzelf de of nog strenger. Over de gipsverstrekking volgt ook nog een aparte voorlichting. Een com missie van specialisten zorgt daarvoor, (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1