En hij stierf... Negentig procent van de woningen te Middelharnis stond in 't water Zaaigranen en Meststoffen landbouwloodste Ooltgensplaat CHE. WEEKBLAD OP GEKEFORMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE De weeklachten van Jeruzalem's vrouwen beantwoord RAAD MIDDELHARNIS 21% van de bevolking is alles kwijt In de loop van de volgende week wordt in de een voorraad zaaigranen en meststoffen aangevoerd, waaruit de inwoners van Ooltgensplaat en omgeving op normale wijze kunnen betrekken. No. 2191 RpdactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS ItELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VeTschynt tweemaal pei week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: i 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bfj contract speciaal tarief. langs Apel- iw'at kan de mens toch een grote hooffte beklimmen! Van schoenmakers- ^on in een verre afgelegen provincie van het Rijk tot dictator over een men senmassa van meer dan twee honderd :^*Uioen. Meer dan koning, meer dan |H^er Verafgood en aangebeden door ^Bee millioenen geestverwanten, gehaat m gevloekt door vele tientallen milli oenen die in verbanning en concentra tiekampen het erbarmelijke leven heten of de dood nog afwachten. Een toppunt van macht heeft hij be reikt Stalin de zoon van een schoen maker uit Georgië. Maar hij stierf. Hij is niet meer. Alle grootheid, macht en staat zqn verdwenen. De stok van deze drgver is gebroken. Hoe eeuwig waar is toch Gods Woord.. Wat is eer, macht, roem en aanzien? De ijdelheid zelf. „Vreest de mens met, wiens adem in zijn neus is," zegt Gods Woord Wij mensen zijn zo geneigd ons te vergapen op dingen, die geen wezen hebben. Wij achten hen gelukkig die het ver in de wereld brengen. Omdat wij, mensen aanzien wat voor ogen is. We zien op de schijn. Van Filips II, die zo zwaar hen het vervolgen, die hun hoop en verwachting alleen op God en Zijn Woord hadden wordt verhaald dat hij in het aangezicht van de dood de wens uitsprak, dat hij liever schaapherder dan koning was ge weest. De eer, staat en grootsheid des levens verzinkt bij de dood. Dat zien we ook weer bevestigd bij de dood van deze geweldige. God nam hem de adem uit de neus en hij voor wie zovelen in schrik en angst knielden keert weer tot het stof. Weg is alle aardse grootheid. Voor het leven, ja dan was Stalin geslaagd. Van een man van geringe afkomst tot dictator van een groot wereldrijk en tot geestelijk leider van millioenen daar buiten. Maar nu moet ook hem gezegd worden, die wei- ninge woorden van ontzettende bete kenis. En hij stierf. Wat baat hem nu alle vleitaal, die men hem toezwaaide? Wat gewin zal het hem brengen dat zijn partijgenoten zich hebben uitgeput in het bedenken van allerlei vleitaal. Dat men hem noemde, „de grote le raar en leider." Dat men van hem sprak als van een, gelief de vader en, kampioen en bezieler van de zaak van de vrede. Hem vereerde als de revolutionnaire feider van de volkeren der wereld. Van hem getuigenis gaf als van de vader der volken. En dat hij door de revolutionnairen wel genoemd werd: „Het geloof en de hoop der werkende mensheid." Arm geloof en schamele hoop, want op hem is van toepassing. „En hij stierf." Zodat daarmee dat geloof en die hoop vernietigd is. Een summier overzicht van zijn leven: In 1879 geboren als de zoon van een schoenlapper. Bestemd om opgeleid te worden tot Grieks-Katholiek priester bezocht hij het seminarium te Tiflis. Als student wordt hij reeds aan hanger van de revolutionnaire bewe ging. Een avontuurlijk leven heeft hij als revolutionnair geleid. Vele jaren heeft hij als balling omgezworven tot dat de revolutie in Rusland zegevierde en hij na zware strijd als dictator aan het hoofd van het Russische volk komt. En daar heeft hij gestaan als een ko los van macht. Hoe hij zijn macht verkregen heeft? Over bergen van hjken. Omhoog geste gen door bloed en tranen. Mensenlevens werden door hem niet geteld. Millioenen en millioenern zijn door hem omgebracht In de verschrikkehjke moordkampen. Onder niet te beschrijven druk en el lende. In hem is de mens op de troon ver heven. Als een god is hij vereerd. Hij heeft gestreden tegen God en Zijn Woord. Het Woord Gods is door hem veracht. Het beginsel dat hij beleed was tegen de inzettingen des Heeren. Met God hield deze geweldige mens geen re kening. Nu moet van hem getuigd wor den: „En hij stierf." Nu is alle macht en grootheid van hem genomen. Het is een lange rij. Van Nimrod, Ne- bucadnezar. Napoleon, Hitler en Stalin. Geweldenaren. Die van zich hebben doen spreken. Maar waarvan we met Gods Woord moeten getuigen „Ze waren niet om Gods lof te verkondigen." Nebukadnezar heeft het in een toekomstgezicht ge zien. Een steen zonder handen van een berg gehouwen. Die vermaalde al de koninkrijken der aarde. En die heer schappij duurt tot in alle eeuwigheid. Het koninkrqk van de Heere Jezus Christus. Van Hem getuigt Gods Woord „En Hij leeft". Leeft en heerst tot in eeuwigheid. Zie de groten der aarde, ze hebben roem en macht voor een tijd. j_ Tien, twintig, meer of minder jaren. En dan klinkt het over de hele we- |eld „En hij stierf." Maar van Jezus Christus geldt het ,|iEn Hij leeft tot in alle eeuwigheid." 1 Zalig, die dat in waarheid geloven ■piogen. Die zullen niet beschaamd worden. P.llen die hun hoop en geloof vestigden 'Op de mensen, op Hitler, op Stalin, of -•^elk geweldig mens ook zullen be- :f chaamd worden. Maar die zijn hoop en geloof mag stellen op Jezus Christus, van hem zal pok eenmaal getuigd moeten worden ^^piEn hij stierf", maar om eeuwig te le- lyen met Hem, Die het leven is tot in Ie eeuwigheid. „Weent niet over Mij, maar weent over U zelve en over Uwe kinderen." (Lucas 23 28b.) Wie kan de lijdende Borg en Zaligma ker zich voorstellen, zoals Hij daar met het kruishout der schande beladen, de poort van Jeruzalem uittreedt, zonder dat, vooral in het licht bewogen ge moed, iets van die stemming der doch teren van Jeruzalem wakker wordt, die de kruisweg met weimenende, en toch welbeschouwd min beduidende tranen besproeien? Uitwendig en oppervlakkig bezien is die stemming betrekkelijk be ter dan de onverschilligheid en lichtzin nigheid waarmee zo menigeen die de naam van Christus noemt, vervuld blijft zelfs gedurig, als naar ouder gewoonte de lijdensgeschiedenis in 's Heeren ge meente behandeld wordt. Maar toch zegt de lijdende Midde laar: „Weent niet over Mij". Want die droefheid is nodeloos en blijft meestal onvruchtbaar, zij kan zelfs verderfelijk worden. Neen, Jezus behoeft geen tra nen van menselijke meewarigheid, die geen wezenlijke vrucht voor ons zelf af werpen. Neen, niet over Hem, maar over ons zelf moeten wij de aanblik van de lijdende Jezus treuren. Immers geen Godsgericht over de zonde is zo ontzet tend als wij in de kruisdood van de Zone Gods zien voltrokken. Indien dit aan het groene hout geschiedt, wat zal aan het dorre geschieden? Het zijn toch de zonden, die het Jezus zo bitter ma ken, en wij; helaas zo diep zijn wij ge vallen, dat wij geen tranen hebben om die zonde te bewenen. Niet dat ons dat vrij maakt, o neen, want God heeft en houdt het recht op ieder mens, dat wij voor Hem. leven met ons ganse hart, maar wat hebben wij Hem tot hiertoe vergolden? Het is waar, dat er veel geweend wordt, want dit leven wordt wel eens genoemd, een tranendal. Maar wat is de oorzaak van al dat wenen? Is het helaas niet meest, omdat de gevolgen der zonde zo smar telijk zijn, maar hoe weinig wordt er over de zonden zelf geweend? De zon digheid der zonde te zien en te gevoelen dat zij bedreven zijn en worden tegen over een goeddoend en weldadig God. Ja, dan wordt daar een ootmoedig zon- deberouw beleefd; dan komt er een we nen over ons zelf, dat wij zo diep onge lukkig zijn, waardoor de rechtvaardig heid en de heiligheid Gods ons aangrijpt en wij daardoor onze verdoemeniswaar- dige staat bij het licht des Heiligen Geestes krijgen te zien en te doorleven. Dan wordt het een vanzelfsheid da.t het vermaak uit de zonde wordt weggeno men, en wij iets zullen inleven wat ons tekstwoord zegt: „Weent niet over Mij, maar over U zelf, en ook over Uwe kinderen." Dan worden wij gewaar, dat wij en ook onze kinderen verdoemelijk voor God zijn, en dat door moed- en vrijwillige ongehoorzaamheid. Dan wor den de beesten des velds wel eens geluk kiger geacht, dan wij ons zelf bevinden, ja, dan worden de nachten doorgebracht met tranen en onze dagen met zuchten. Toch ligt er een zoetigheid in zulke tranen, al kunnen zij, die het doorleven dat niet altijd bemerken. Zie eens het onderscheid tussen Judas en Petrus; wat Judas niet vond, mocht een Petrus ervaren, die vond een plaats des be- rouws. Die tranen toch over het Gods- gemis, uit de smart over de zonden, zijn het niet de vruchten van wederbarende genade en een bewijs dat de liefde Gods in het hart is uitgestort? Want uit die liefde wellen toch die tranen op. Neen, het is dan geen traan uit een geprangde consciëntie, hopende maar, dat die be nauwdheid maar over gaat, neen, die droefheid kenmerkt zich hierin, dat het is naar God, naar de levende God. Hoe groot is het voor zulke treuren den, dat Christus toen Hij in de bergre de de grondwet van het koninkrijk der hemelen afkondigde o.a. heeft gezegd: Zalig zijn zij, die treuren, want zij zul len vertroost worden." Niet omdat zij treuren, o neen, maar toch niet zonder dat treuren. O, die belofte, welke in Christus Ja en Amen is, zal in het leven van hen, die waarlijk treuren, beleefd worden. Immers, om die tranen van boetvaardige zondaren en zondaressen te kunnen dragen, daarom ging Jezus naar Golgotha's kruisheuvel. Daa.r zou Hij, gelijk de koperen slang in de woes tijn verhoogd werd, verhoogd worden aan het kruis. Daar zou Hij als Sions betalende Borg voor allen, die Hem van de Vader gegeven zijn de kooppennnin- gen uittellen in des Vaders hand, om de Zijnen te eigenen ons voor hen „Het is volbracht" uit te roepen. Immers, in dat volbrachte werk van Jezus hgt de bron van troost voor arme en treurende Sionieten. Hij, Die Zijn bloed in het openbaar voor de Zijnen stortte, zal hen ook in het verborgene Zijne vertroosting doen ervaren. Geen troost in ons zelf of door ons zelf, o neen, maar bediend en bedeeld te worden uit Jezus' kruisver- dienste, dat alleen is de ware en won derlijke troost. Immers, aan het kruis Is er voldaan door Hem, aan de God delijke rechtvaardigheid, waardoor het nu mogelijk is dat door de kanalen van Jezus' verdiensten de wezenlijke ver troosting medegedeeld wordt, in het hart van hen, die treuren over zichzelf en over hunne kinderen. Kampen. Ds A. VERHAGEN. Dit is de Voorstraat te STELLENDAM in het water. Het is Iiier al een eind gezakt. De verwoesting in deze gemeente, was ontzettend; er zijn ook tal van slachtoffers te betreuren. In ons vorig nummer gaven wij reeds een kort resumé van hetgeen in de raadszitting van verleden Donderdag werd behandeld. Met dit verslag komen wij daar nog op terug, ofschoon wij zeer summier moeten zijn vanwege de plaatsruimte. Zodra we twee keer per week verschijnen, hopen we weer wat breedvoeriger te kunnen zijn. Uit de lange rede die burgemeester Rijnders hield stippen we aan, dat hij allereerst wees op het ontroerende mo ment, dat zo direct né. de ramp H.M. de Koningin zich persoonlijk op de hoog te kwam stellen. Ook Prins Bernhard, de Commissaris der Koningin en meer dere regeringspersonen bezochten de ge meente. Bij de ramp is door honderden uit eigen gemeente en daarbuiten hulp ver leend. Door sommigen is zeer moedig opgetreden bij het redden van mensen. Spr. noemde de vrijwilligers, studenten, militairen, lucht- en landmacht, verbin dingstroepen. Kon. Marechaussee, Rijks politie en de uitgebreide hulp van het Roode Kruis, de totstandkoming van de zenders, waardoor voortdurend contact was met allerlei instellingen op het vas teland, de opererende vliegtuigen, het werk van hélicoptères enz. enz. Over MiddeUiarnis, dat door zijn ligging het trefpunt was, werd een groot deel van de evacué's afgevoerd, werd ook rege lend en organiserend, opgetreden voor transporten, aanvoeren uit de lucht voor het achterland Plakkee. Voor de raad ligt een rapport ter Inzage over de ver bindingsdienst. Spr. gewaag-de van de adoptie van Doetinchem, die onmiddellijk een actie op touw zette voor kleding en voedsel, waarbij 30.000 stuks kleding in 24 uur werd ingezameld. Spr. bracht voor de ze onmiddellijke en ook latere hulp har telijk dank. Dan schetste spr. het optreden van het Roode Kruis, die de gaarkeukens instelde, cantines en recreatie-zalen in richtte, die later door de gemeenten zijn overgenomen. Ook bracht hij dank aan Rotterdam en Willemstad voor hun ga ven en hulp, aan de Vrouwel. hulpcolon nes, voor de geschonken baddouche, voor de 2 schepen goederen uit Am sterdam, voor de vrachtauto's kleding uit Hummelo en Keppel, waardoor plm. 20.000 stuks kleding zal kunnen worden verdeeld. Delft en Amersfoort besloten tot adoptie, Amersfoort adopteerde o.m. de Middenstand van Middelharnis. De grootscheepse hulp van de Marine werd gememoreerd, de hulpverlening door Gouda toegezegd. De opgerichte Stichting „Opbouw" heeft tot doel onvoldoende hulpverle ning aan gezinnen aan te zuiveren. De ze Stichting houdt contact met de schade-enq. oomm. en het Rampenfonds, 50% meubelschade zal worden uitge keerd, of de vergoeding groter wordt zal komeni uit verdere toevloeiing. De Stichting interesseert zich voor elk lid der bevolking en de Middenstand. Scha de in de landbouw loopt over Landbouw- herstel. Spr. ging na dat de evacuatie geen moeilijkheden had opgeleverd. Inbraak kwam slechts in een enkel geval voor. De avondklok was er slechts voor de kwaadwillenden. Geruststellend was de goede ontvangst van de geëvacueerden, die het veelal beter hadden dan de ach- terblijvenden. Be-ëvacuatie Spr. schetste de Waterstaatkundige situatie en roemde het optreden van de Prov. Waterstaat, die op maximum ca paciteit was opgetreden om de gaten te dichten. Veilig is onze bevolking nog lang niet, aldus spr., wat niet voldoen de wordt gerealiseerd. Waarom mo- geen geen vrouwen en kinderen terug" is de vraag. Als we weer invloeiing krij gen, weet men niet wat er zal gebeu ren. Daarom is de Overheid voorzichtig. Terugkeer van de totale bevolking zou dan bezwaarlijk zijn al zal spr. alles doen valide mannen en vrouwen terug te laten komen. Belangrijk vóór dat het zomer is, zouden ook kinderen terug kunnen, al moest spr. armslag houden betreffende weer en water. Het hangt alles af, wat de Waterstaat adviseert. Met de geëvacueerden wordt contact gezocht en pers. moeilijkheden opgevan gen. Van de 1371 woningen stonden er 1330 in het water, of 90 Xen Noorden van het Zandpad en Oost dijk 314, of 22,9 die wel het zwaarst zijn getroffen. In de ver spreide bebouwing 33 stuks. In die 314 woningen woonden 1061 men sen (21 van de bevolking die al les kwqt zijn.) Spr. zei dat re-evacuatie van laatst genoemden veel heeft te betekenen en dat voor deze gezinnen directe hulp noodzakelijk is. Deze huizen zijn vrijwel modder-vrij, voor deze mensen wordt voor de Ie nachthulp alles gereed ge maakt. Van de zijde van B. en W. wordt alles gedaan om tot oplossing van be woning te komen. Een 50-tal perma nente houten woningen werden cadeau gedaan, die tegen niet al te hoge huur zullen worden beschikbaar gesteld. Dan ging spr. na de hulp van de rei nigingsdienst uit Rotterdam, prees de directie en personeel van gas-, water en electriciteit, die in zeer korte tijd hiervan wist te voorzien, de cadaver- ploeg die onder leiding van dhr Frylink 7000 cadavers weghaalde met hulp van ducks en amphibie-vaartuigen. Spr. noemde verder dat de jeugd in de gelegenheid was gesteld door Doetin chem om daar de H.B.S.-studie voort te zetten, de Amb. school was met een kleine klas begonnen. Het uitbreidingsplan zou wijzigingen ondergaan door nieuwbouw, het Stede- bouwk. bureau te Delft zou dit plan verzorgen. Tengevolge van het vele scheepvaart verkeer (de aanvoer van zand enz. ge schiedt grotendeels over M'harnis) is het herstel van de sluis tot nader order stop gezet. Gevaarlijk verkeer? De tram rijdt weer naar Melissant zei spr. waarvoor de baan door deskundi gen was geschouwd. Spr. achtte echter de veiligheid van de passagiers niet ge waarborgd waarvan hij de Dir. Gen. van het Verkeer mededeling heeft gedaan. 'Gezondheidstoestand goed Tenslotte deelde spr. mee, dat de ge zondheidstoestand der bevolking zeer goed was te noemen. Misschien zou het bij warmer weer wenselijk zijn zich te gen, typhus te laten inenten. Het con sultatie-bureau functionneert weer, zo dat men zich weer kan laten doorlichten Dankwoorden In ons vorig overzicht hebben wij al opgemerkt door de heren C. v. d. Mei- de en J. H. Koppelaar aan de voorz. dank werd gebracht. De heer C. v. d. Meide herdacht de slachtoffers en bracht woorden van dank aan hen die zo krachtig geholpen hebben. Hij achtte het gewenst de ge ëvacueerden zo mogelijk direct terug te laten komen, het werk te hervatten, en de onderwijsinstellingen! te laten func- tionneren. De heer Koppelaar wees er op, hoe de tuchtigende hand Gods ons land had ge troffen die tot vernedering roept opdat ons niet wat ergers geschiedde. Veroot moediging past dat wij zijn gespaard, terwijl wij toch niet voortreffelijker zijn dan de omgekomenen. Spr. adviseerde degenen die hulp had den geboden een aandenken te verschaf fen al was het in de vorm van een oor konde. Hij bracht dank aan de burge meester en Weth. van Eek, die zich bei den in de moeilijke dagen geheel had den ingezet. Spr. prees dat zoveel man nen direct terug konden, het zijn de stille werkers, die grote opofferings gezindheid aan de dag leggen. Hebben ze bezwaren, verleen zé dan gunstig oor zei spr., ze zijn het waard. Hij besloot met de wens, dat de Heere B. en W. zou sterken in hun moeilijke arbeid. De voorz. zeide dat er een prachtige samenwerking was geweest bij het hulp- werk. Zeer zeker zou hij later op som migen speciaal de aandacht vestigen, zonder de hulp van zovelen te verge ten. De gaarkeukens Over de gaarkeukens werd medede ling gedaan, dat het eten voortreffelijk was. Op de exploitatie was echter een tekort. In Amerika was voor Middelhar nis een collecte gehouden waarvan spr. een cheque had te wachten, om dit te kort te dekken. De rest zou uit de ge meentekas moeten komen. De heer Koppelaar (finantieel advi seur over de keukens) raamde het te kort op 4500.Zoals het nu staat kan het tekort op 1500.per week geschat. Spr. zou iedere week een over zicht geven van de stand van zaken, waarvoor de voorz. dank bracht. Eervol ontslag werd verleend aan de heer B. Baks, onderwijzer aan de Openb U.L.O. op een nader te bepalen datum. Zo komen 's Maandags de mannen te rug, die met het weekeind hun vrouwen en kinderen op het vasteland hebben bezocht. Men ziet ze hier van de boot gaan, terug naar hun werk, om zich in te zetten voor de opbouw van ons zo zeer gehavende eiland. Nachtverblijf in ontruimde woningen Dan kwam het voorstel aan de orde tot vaststelling politie verordening inza ke art. 217 en 220 gemeentewet, wat we reeds in ons vorig nummer hebben afgedrukt. De heer Koppelaar wees er op, dat dit voorstel onder de bevolking grote beroering had gebracht. In de afgelo pen weken waren mensen in het verbo den gebied door de politie gemaand dat ze er niet mochten wonen. Spr. vond dat er betreffende het yrijgeven van stra ten te weinig publiciteit gegeven was. De mensen weten niet waar ze zich aan moeten houden. De voorz. antwoordde dat er geen verbod was om zich in de verboden straten te bewegen; wel om er nacht verblijf in te houden. Het was ruim schoots gepubliceerd, ook door aanplak ken. De Overheid neemt deze maatre gelen uit sympathie voor de bevolking, omdat nog altijd de dijken open liggen en met een hoge waterstand moet reke ning gehouden worden. De heer Koppelaar wees op de kade die tijdens de bezetting rondom M'har nis S'dijk gelegd was waaraan de be volking spontaan had geholpen. Twee jaar heeft men daar veilig achter geze ten, al spoelde het water er wel eens over heen. Spr. vroeg waar wij nu nog dijken hebben de bevolking nog niet te-^ rug mag. „De omstandigheden liggen nu an ders" zei de voorz. Alles is zo onbe schermd, dat een kade geen zin zou heb ben! De heer Kleingeld zei, dat gevaar al tijd een rol speelde. Zo'n ramp kan eens in de 500 jaar maar ook 2 x per jaar voorkomen. Hij drong er op aan als er enigszins kans was, de bevolking te la ten terugkeren. De voorz. antwoordde dat het liep over de beveiliging vaji ca. 9000 men sen. De 17 doden spreken onsgenoeg aan. De maatregelen worden niet voor niets genomen, al zal er een soepele toepassing zijn. De heer Boomsma meende dat we nu in de 2e phase waren, de eerste was de ramp, maar de 2e de opbouw; wat de voorz. tegensprak. Het gevaar is nog acuut zei de voorz. Dhr Boomsma voer de aan dat de moeilijkheden groot wa ren als vrouwen en kinderen niet terug keren. De voorz. antwoordde dat er ten deze pionnierswerk was verricht, waarvoor wij respect konden hebben. Van de zij de van de Prov. Waterstaat is duide lijk gezegd, dat de bevolking niet weet hoe ernstig de situatie is. Daarna sluiting. MIDUKLHABNIS West-Havendijk 6 Telef. K 1870 - 2298 kunnen uit voorraad geleverd worden. Bestellingen worden direct uitgevoerd, doch t ij d i g e bestelling is gewenst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1