Ufó OUDE TONGE, oord van verwoesting en verschrikking toestand |ppij pp Goeree-Overllakk^e iSanapirin ^^e,, ,f HOEST? 25ste Jaargang CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE ROEMT AAL Krijgt Goeree-Overflakkee Marshall-hulp? Stichting „herstel" opgericht Cadaverploeg Zaterdag 21 Februari 1953 No. 2188 niEuws Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscb^nt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: t 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. 17.50 18.00 18.10 18.16 17.55 18.10 18.16 18.30 20.25 19.05 21.20 21.24 21.30 21.45 21.24 21.30 21.40 21.50 len derde Wij hebben deze week weer over ons iland Goeree en Overflakkee heenge- .worven en alle plaatsen, (behalve Oolt- [ensplaat en het buurtschap Achthui- ai) bezocht. Onze algemene indruk is, dat het her- ;el met kracht wordt ter hand geno-, ien en er hard wordt gewerkt. Alle laatsen zijn bereikbaar, ook Ooltgens- jaat, hoewel daar op het moment dat ij dit schrijven er van landzijde nog sen goed verkeer naar mogelijk is. Men bepaalt zich deze week hoof dza- ^lijk tot het dichten der binnendijken, [aardoor het verkeer met de plaatsen iderling mogelijk werd. Aan het gat in de dijk te Den Bom- lel, waarin het water tot Woensdag 'jg in- en uitkolkte en waardoor deze imeente ligt gescheiden, wordt met [an en macht gewerkt om dit te dich- [n. Een grote zandzuiger, die voor het 'litenland bestemd was, zal hier bij ilstand water grote hoeveelheden zand (spuiten, waardoor men in korte tijd, it enorme gat hoopt te dichten. We ho- [n dat, wanneer onze krant verschenen I dit het geval zal zijn. [Er is te Den Bommel één slachtoffer Bborgen, nl. Hendrik Ottevanger, wo- bnde in de Julianastraat, oud plm. 58 iar en te Oude Tonge (zie lijst) is es. in begraven, nl. de vrouw van A. Don- bsloot, mej. Lena Helleman. Er zijn ihter nog meerdere vermisten. - Ons eiland is nog één bonk water tot Ixeden, al is het in verschillende polders Ezakt. Zijn de watergemalen hersteld, karaan hard wordt gewerkt, zal de Uing spoedig merkbaar zijn. Voor de brging van slachtoffers, vooral te Oude 'i Nieuwe Tonge is dit wel zeer nood- ikelijk. (De burgemeesters uit diverse plaatsen Squireren alléén mannen, die bij het frstel kunnen worden tewerk gesteld, loor vrouwen en kinderen is vooralsnog ^en plaats. iTe Middelharnis en Sommelsdijk, dat ffiwel geheel droog is, zijn bepaalde ideelten vrij gegeven om te bewonen. Jit komt neer dat de werkzame man- Jen weer thuis kunnen gaan slapen. ■■De waterleidingbreuk te Stellendam ^Pmet brandslangen overbrugd naar de ^wste leiding, waardoor op bepaalde pun ten te Melissant, Dirksland, Middelhar- #s enr Sommelsdijk water kan worden gegeven. Daardoor is de aanvoer van water per schip in deze verminderd. Ouddorp is goed bereikbaar bij laag water. Woensdag jl. hebben wij Goede- feede en Ouddorp bezocht, het meeste Water staat vlak over de zgn. Witte èrug. Er ging een sterke stroom dwars ^er de weg. Burgemeester Kleynenberg vertelde ons, dat deze' week 200 man van de ge- ie zou worden ingezet om de weg al- lar 1 m te verhogen. Daardoor zal het irkeer veel vergemakkelijkt worden. iNiemand uit Ouddorp en Goedereede lag de plaats verlaten of binnenkomen )nder vergunning. Dit is maar goed »k, want een groter verkeer op de we- ïn en dijken zou het herstelwerk zeer ^moeilijken. j Dinsdagavond was er te Melissant en Brksland alarm, omdat een dijk in de >lder Diederik op doorbreken stond. Iders in ons blad kan men er een ver- Bgje over lezen. Dit geval is goed af- blopen, maar er blijkt uit, dat bij de bng van het water voorzichtigheid is boden. [Ons eiland Goeree en Overflakkee is ig een open gebroken stad zonder luur. De gaten in de buitendijken lig- 8n grotendeels nog open. [!We krijgen nog kwade maanden. God |rhoedde dat er geen Noordwesterstor- en losbreken, opdat niet weer be- lalde gedeelten overvloeien en het ver ren land spoedig terug gewonnen iordt. |Wij volstaan met dit korte overzicht i hopen van week tot week onze abon- 5's, waarvan zeer velen in de vreem- vertoeven, op de hoogte te houden. isdag Inderdag Iterdag gelijk. van Ds rericht in Welsdijk. pvergeno- verschil- pie door hlen wor- I gaarlceu- (gaan. De f jl. niet maaltij- Jerd. Ko- igen voor, luis direct I komt ze- die zich i.m. ook iruisarti- bieden. locht eva- 2 Febr. het eva werd Hpers en psteit was werk en Izoek was, lek raakte Ha- hijnlijk een ■vroeg Bat het ta pen hij be- met de Imag ik je Ie dochter, teworden!" porige dag oude man bto in de gin gezien, een auto ^ndijk? En een hart toningshuis kelijke goe- feer kunnen lester moet I hebben ge lig voor al- Igeschiedde. Iben en wel 1 hebben be- toevoegen, een groot |k moet nog Is gaande, het wateï [ouden, zul- ilslieden en 'eer op po- jaar gele ld door het rienden, zal Is onherroc- friële vraagt hetgeen we laal zullen opbrengen, ir voor het s vele pro- in er nog hebben ge- ijn in grote m hen, die sr zullen on- n hun kans rust, dat ze un taak aan ibreken. Itegen kou - koorts griep [Koker 50 tabletten BO et 25 tabletten 45 cl DE KEDAOTIE Verzoeken om reeds ver schenen nummers iVan vele abonné's ontvingen wij ver- beken om e.v. reeds verschenen num- lers te ontvangen. IWij attenderen er op, dat na de ramp Ie ons trof nog maar één nummer is ferschenen, n.l. Zaterdag 14 Februari, t De verschijning daarvan ging met tote moeilijkheden gepaard. Alle num bers daarvan zijn uitgegeven, zodat we daarvan niet kunnen nazenden. - Wij hopen dat onze abonné's begrip lebben voor onze moeilijkheden. Wij be- iVeren ons, om althans met één num- ijier per week uit te komen, om vooral onze evacué's, die gaarne telkens iets il|it het rampgebied willen vernemen te gerieven. Ieder nummer kost ons geld, omdat W^ de inkomsten van advertenties der tien. i Wanneer evacué's weer naar hun wo- Mng terugkeren, verzoeken wij beleefd ™t aan ons door te geven, om onnodige "^ministratie te vermijden. jMet Gods hulp, hopen wij van liever- pe de krant weer op hetzelfde peil te lengen waarop deze vóór de rampnacht 1 Februari stond. DE REDACTIE. Als wrakhout spoelden de huizen tegen de dijk aan. AUeen de molen bleef trots zijn wieken verheffen. De verbinding met Oude Tonge is hersteld. Wij hebben er in het begin van deze week de eerste rit per auto heengemaakt. De route loopt langs den Bom mel-Zuidzijde, via de Watertoren, naar het stoomgemaal. Tot even voorbij de hofstede van Rosmolen gaat het vrij goed; eerst passeert men het grote ge dempte gat bij de Lint en vervolgens gaat het over tientallen gaten in de binnendijken, die met zandzakken zijn gestopt. Door het zware vervoer zijn deze gaten vol kuilen, er liggen ijzeren lopers over, die er voor zorgen dat men niet algeheel wegzakt. Er is een verbinding, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Aan weerszijden van de dijk ligt een opeenhoping van hooi en stro, planken, kozijnen, meubels, ja wat niet al en vooral cadavers. Eer men te Oude Tonge is, komt men reeds diep onder de indruk van de gigantische krach ten, die door de stormvloed zijn ontwikkeld. De zwaarst getroffen gemeente van heel het rampgebied Nadert men het dorp, ligt de plaats zelf als een uitsteeksel te midden in het water. Wat men er te zien krijgt, tart iedere beschrijving. Het is één woestenij van ingestorte of deerlijk gehavende huizen. Schier geen huis is ongeschon den. Water, planken, meubelresten, stro en puin terwijl men zich alleen over de dijken kan verplaatsen. En onder dat puin nog vele - betreurde doden, waar van de stoffelijke overschotten nog niet kunnen worden geborgen. De eerste die wij te Oude Tonge ont moeten, was burgemeester van Dijk. Wij hebben hem hartelijk de hand geschud. „Men heeft van IJ verteld burge meester, dat U ook in de kokende gol ven waart omgekomen, maar dat is toch Goddank niet gebeurd" zo spraken wij hem aan. „En men heeft ook verteld, dat ik de plaats des onheils had verlaten" al dus burgemeester van Dijk, ,,maar ik ben altijd op mijn post gebleven." Het zou geen wonder zijn, dat men bij het aanschouwen van zoveel leed en el lende, het moest opgeven. ledere dag worden weer een aantal gevonden slachtoffers in het massagraf aan de Spuidijk bijgezet. ledere dag weer doen zich nieuwe problemen en vraagstukken voor, waarin het hoofd van de gemeen te wordt betrokken. Er is voor hem en trouwens voor iedere burger die er woont, moed toe nodig, om in dat oord van dood en verderf te blijven verwijlen. Hoe de ramp zich voltrok Wij hebben het ons weer eens opnieuw laten vertellen, hoe zich de ramp over Oude Tonge voltrok. Op de Molendijk voerden we een gesprek met de heer Iz. Boom, de opzichter van de Polders. Za- terdags-avonds was hij er al niet gerust op, gezien er bij laag water reeds een hoogtij water was. Deze man slaapt zo mer en winter met een gedeeltelijk ge opend raam om, als de vrind er door heen fluit, op zijn post,te kunnen zijn. Vooral toen de sluis nog niet hersteld was, dreigde er voor Oude Tonge dik wijls water-gevaar. In die bewuste rampnacht had hij zich naar de buitendijk begeven, waar hij zich door de storm bijna niet overeind kon houden. Hij had eerst gemeend dat de Suis-polder gevaar zou lopen, maar toen hij op de Oudelandse dijk stond, kwam er een vloedgolf aanzetten van naar schatting 2.80 tot 3 meter hoogte. Met donderend geweld wierp deze vloed zich op de dijken en scheurde ze in één slag op vele plaatsen vaneen. Dit werd voor Oude Tonge rampzalig. Niets was voor deze kracht bestand. De vloedgolf verplaatste zich romme lend en bruisend en ramde de binnen dijken, waar ze vooral haar prooi vond in de oude tankvallen, die ons eiland als erfenis van de Duitsers zijn gelaten. De hofstede van Gebrs. Hobbel beide broers kwamen in de golven om werd in een slag verzv/olgen. De stukken van de schuur liggen bij de molen van de fa. van Schelven tegen de dijk. Ongetem perd verplaatste zich de vloed in de rich ting van de boerderij van Nilles de Wit waardoor het Oudeland van Oude Ton ge en daarmee het gehele dorp onder water kwam. Een doorbraak bij de boer derij Krouwer was oorzaak, dat de Mo lenpolder invloeide. Schrikkelijke tonelen Verschrikk«liike tonele»-hebben zich afgespeeld. De ramp vertrok zich zó snel, dat schier geen redding mogelijk bleek. In allerijl moest men de vlucht nemen naar zolders en daken en ook daar vonden velen nog geen schuil plaats. De vloed, die een geweldige stroom ontwikkelde, gepaard met een sterke golfslag door de storm, scheurde vele huizen open en veegde hier en daar gehele straten weg. Mannen, vrouwen en kinderen werden door het neerstor tend puin bedolven en wie geen houvast meer had werd door de stroom meege sleurd. Hartverscheurende verhalen hebben wij te Oude Tonge aangehoord. Wij ont houden ons maar, om ze onze lezers voor te zetten. Wie zich in het ene huis niet veilig waande, vluchtte naar het andere en kwam om, terwijl later bleek dat men beter op zijn eerste plaats had kunnen blijven. Er zijn ook wonderlijke reddingen ge beurd, er was een vader die in z'n ene arm een kind vasthield en met de an dere hand zwom, en intussen met de tanden een klein kind boven water hield en toch behouden aan de dijk kv/am. Tientallen van die verhalen zouden we ook kunnen geven. De Julianastraat is practisch geheel verwoest, de Joseph-dreef is geheel weg. Aan de Capelle-weg is op één woning na alles verdwenen. Aan de Langeweg werd de boerderij van W. Fase geheel weggevaagd, waarbij zijn vrouw jam merlijk in de golven omkwam. Op de Zuiddijk werden de woningen boven op de dijk door de zee weggespoeld. Plm. 30 a 40 woningen aan het eind van de Nieuwstraat, bijgenaamd ,,de Luchtbal" werden met de grond gelijk gemaakt, van de Schoolstraat is ook een derde ge deelte weg. Men kan zich dus inden ken, welke tonelen zich daar hebben af gespeeld. Meer dan de helft van de wo ningen die nog overeind staan zijn on herstelbaar verwoest. Het reddingswerk Dat nog zovelen konden worden ge red is hoofdzakelijk te danken aan het optreden van enkele schippers, die met hun roeiboten de mensen uit de huizen wisten te halen. Hoewel we niet gaarne namen noemen, omdat we zo licht an dere moedige redders over het hoofd zien. willen we deze schippers met ere vernoemen. Onder hen is wel de eerste, de kranige 71-jarige Johs. Kantors, die tientallen, neen honderdtallen uit hun benarde posities heeft bevrijd. Deze oude rustige schipper, geboren en getogen Oude Tongenaar, heeft vele mensenle vens gered. Toen de Koningin te Oude Tonge kwam, heeft men overal naar hem ge zocht om hem aan Hare Majesteit voor te stellen, maar hij was nergens te vin den. „Dat was maar goed ook, ik houd daar niet van", zo zei hij ons. Maar wij mogen daarbij ook niet ver geten de namen van de schippers L. van Dijke uit Dirksland, M. Eezemer en Bram de Korte uit Oude Tonge, die met hun roeiboten door de straten en ste gen voeren, om de roepende en schreeu wende mannen en vrouwen, en om hulp kermende kinderen in hun boten te ne men. Dit ging met levensgevaar ge paard, want telkens stortten huizen in, ze konden ook zelf onder het stortend puin worden bedolven. Hulde, voor deze dappere mannen! In café de Weerd het hoogste punt te Oude Tonge, werden de vluchtelingen liefderijk opgenomen. Wat de familie de Weerd voor al deze mensen gedaan heeft, is boven alle lof verheven. Het hulpwerk van buiten kwam eerst veel later opdagen. Te laat eigenlijk voor velen! Maar deze ramp was zo groot van omvang over het gehele eilanden gebied, dat men niet dadelijk overal kon zijn. Toen dit hulpwerk zich nationaal en internationaal inzette, met vliegtui gen, hélicoptères, en vaartuigen, was dit ook radicaal. De hélicoptères heb ben aan tientallen, vooral op de over stroomde omliggende boerderijen, het leven gered. Zij streken neer op de kaai en zetten daar de geredden af. Dikwijls kostte het de piloten grote moeite, de mensen van de boerderijen af te halen. Men kon ze niet altijd duidelijk maken hoe ze moesten handelen, om in de hé- licoptère te worden binnengehaald. Zo bevordert mede een snelle genezing werd de vrouw van de landbouwer Koen de Bruin ternauwernood gered, doordat ze niet naar binnen kon worden gehaald en hangend in de lijnen onder aan het toestel, op het droge moest wor den gebracht. In doodsangst heeft men echter meest bovenmenselijke kracht. Het was reeds Woensdag laat eer de laatsten in veiligheid waren gebracht. De evacuatie De evacuatie voltrok zich voor het merendeel per schip. De plaats Oude Tonge was een eilandje op zichzelf ge worden; het lag tot aan het begin V8.n deze week, geheel van de buitenwereld afgesloten. Het Roode Kruis, afd. Gou da, heeft bij de evacuatie buitengewoon opofferend werk verricht. Er wonen nu te Oude Tonge op de dijken nog ruim 200 burgers. Hoe deze mensen het er tot heden toe hebben uit gehouden, gaat boven ons begrip. Wie er voor het eerst komt en de ontzet tende ellende om zich heen aanschouwt, zou er weer direct willen uitvluchten. Maar er moeten nu eenmaal een aantal mensen blijven om het noodzakelijke werk te verrichten, vooral wat betreft het bergen van de slachtoffers en ook van de cadavers. De verdronken bees ten worden door ducks uit schuren ge haald of uit het water gevist en naar de dijk gesleept. Tractors slepen ze weg, waarna ze naar de destructiebedrijven worden vervoerd. Triest werk Het meest trieste werk en het droe vigste werk, is de berging der slacht offers. De gehele dag door zoekt men met drie boten de omgeving af. In iede re boot bevindt zich een zg. kikvors- man" die zonder gevaar desnoods ge heel onder water duikt. Militairen en rijkspolitie zijn .daarbij behulpzaam Met eigen ogen hebben we het gezien, hoe enige slachtoffers werden geborgen en piëteitvol werden weggebracht om te worden geindentificeerd. Eerbiedig heb ben we er het hoofd bij ontbloot en met smart in het hart deze jammer aan schouwd. Een van de mannen die hierbij dag in dag uit in touw is, is de Oude Tongse burger, de heer Philip Vijfhuize. Zijn hulp is onmisbaar, want hij kent iede re plaats in het overstroomde gebied. Met ere noemen we zijn naam. „Het is triest en droevig werk", zo zei hij ons, „maar het moet". Inderdaad, deze mannen bewijzen de nagelaten betrekkingen een grote dienst daar door hun moedig werk de slacht offers een eervolle begrafenis krijgen. Helaas kunnen nog niet allen worden geborgen. Dan zal eerst het water uit de polders moeten zijn weggevloeid. Wij hopen zeer, dat dit spoedig het geval zal zijn, daar anders de slachtoffers niet meer alle zullen kunnen worden ge indentificeerd. Hoog bezoek Ons Vorstelijk Huis heeft zich de ramp van Oude Tonge zeer aangetrokken. Vrij spoedig was H.M. Koningin Juliana ter plaatse, die landde aan de kaai. Zij heeft heel de verwoeste gemeente in Doch de Heere in de hoogte is ge weldiger dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldig* baren der zee. (Ps. 93 4.) Deze Psalm zonder opschrift wordt genoemd een lied van David. Hij sluit aan, aan de voorgaande Psalm, waar de vijanden van David moed grijpen en trachten Zijn rust en vrede te verstoren. Maar de Heere staat er boven; Hij regeert. Hij is de allerhoogste Koning, niet alleen van Israël, maar van de ge hele wereld. Dat was de sterkte in Da vid's leven, dat was ook de sterkte van het volk van Israël en nóg, van geheel het geestelijk Israël. David's roemtaal strekte zich dan ook uit tot de aanbid ding en de sterkte des Heeren Heeren. Zijn kracht is geweldiger dan het brui sen van grote wateren, dan de gewel dige baren der zee. Dit mocht tot sterkte en troost we zen van hen, die door de- geweldige ba ren der zee huis en haard moesten ver laten, ja meer nog voor hen, die door de vloed geliefde betrekkingen moesten verliezen. Kinderen, ouders, verwanten zijn om gekomen onder de geweldige stortvloed van Gods toorn en verbolgenheid. Waar om toch al die dingen? O Flakkee, o Nederland! Aanmerkt de roede en Dien, die hem besteld heeft! Daar mocht een bukken geboren worden onder 's Heeren slaande hand. De zon den van land, kerk en staat roepen het oordeel Gods in en dat rechtvaardig. Daarom mocht het recht Gods toegeval len worden om uit te roepen: Zijn doen is enkel majesteit en aanbiddelijke heer lijkheid. Doch de Heere in de hoogte is ge weldiger dan de baren der zee. In Ps. 71 vers 19 staat: „ook is Vwe gerech tigheid tot in de hoogte. Gij die grote dingen gedaan hebt, o God. wie is U gelijk?" Hier wordt ondanks alle we derwaardigheden de Naam des Heeren geroemd. De Heere in de hemelen staat boven alles, immers Hij is geweldiger dan wie of wat ook. De verlossingen Zij ner Hand zijn ook veelvuldig. Hier scheen ons 't water 't overstromen Daar werden wij bedreigd door 't vuur Maar Gij deed ons 't gevaar ontkomen. Verkwikkend ons ter goeder uur. Grote dingen heeft de Heere gedaan, waarin verklaart ligt de diepere strek king van Ps. 93. De majesteit, kracht en heiligheid van Christus Koninkrijk is tot bescherming Zijner gemeente. Gods kerk ligt wel mede onder het oor deel, is, debet aan het oordeel, maar ze gaan niet ten onder onder het oordeel. Al zijn er van 's Heeren kinderen door het bruisen der grote wateren omgeko men, dit is maar een aflossing van hun ne posten. Ze hebben een ruil gedaan die met geen pen is te beschrijven. Het bruisen van de wateren zal daar niet meer gehoord worden, daar zal geen zee meer zijn. Zij zullen eeuwig Gods glorie uitjubelen, verlost van zonde, dood en oordeel. Flakkee en Nederland! De Heere in de hoogte is de Geweldige, dat is nu ge zien. Wij hebben de tekenen van Zijn macht en majesteit aanschouwd. Wat zal het zijn als Hij komt om te richten ten oordeel. Daarom mocht er van Vor stenhuis tot onderdaan een bukken en buigen komen onder Zijn slaande hand, om schuiling te vinden ter bekwamer tijd in de enige Rotssteen, Jezus Chris tus. Onze hulp en verwachtig mocht zijn van Hem, bij Wien alleen hulp te wachten is. Wiens Naam heilig en heer lijk is. Middelharnis Ds G. ZWERUS. ogenschouw genomen, waarbij ze werd voorgelicht door de heer M. Fiere. Ver volgens heeft Hare Majesteit zich op het Raadhuis onderhouden met burge meester van Dijk, vri^ zij haar diepe deelneming aan de zo zeer getroffen be volking overbracht. Ook heeft Prins Bernbard de geteis terde gemeente bezocht, evenals minis ter Mansholt, het lid van Ged. Staten Mevr. de Ruiter en de Kamerleden Mol en Fes. (K.V.P.) Het opruimjngswerk De burgemeester deelde ons mede, dat de Heide Mij. is ingeschakeld voor het opruimingswerk. Deze week waren er nog plm. 200 militairen aan het werk, die echter langzamerhand zullen worden afgevoerd. Het ligt in de bedoeling, dat de burgemeester alle werkloze mannen zal oproepen om aan het herstel te be ginnen. Ons kwam het voor, dat er té weinig mensen aan het opruimingswerk bezig waren. Wethouder v. Vugt antwoordde ons hierop, dat zolang er water stond, te weinig kan worden gedaan. Wij kun nen dat niet goed bekijken, maar het gaat ons alles wat traag. Ook mochten de bewoners wel/ïlieer van goederen en andere zaken w/wden voorzien, er is toch genoeg? Het is de diepst getroffen ge meente, waar wel een overvloed moest zijn. Bekwame reparateurs zijn bezig om het dieselgemaal te herstellen; is dit ge reed, zal de polder eerst goed kunnen worden ontwaterd. En dan zullen vele sterke handen nodig zijn, om de on noemelijke puinmassa's te verwijderen en nadien aan het herstel der gemeente te beginnen. Het massa-graf Eer we Oude Tonge verlieten hebben we nog een ogenblik verwijld, bij het massagraf aan de Spuidijk. Daar worden weer iedere dag nieuwe slachtoffers bij gezet, om later, als God het wil, op het kerkhof te worden herbegraven. De lijst van hen die geborgen werden, hopen we in dit nummer te kunnen opnemen. Er gaat van dit graf een sprake uit tot heel ons volk, tot heel ons eiland en inzonderheid tot het zo zwaar getroffen Oude Tonge. Toen we daar stonden scheen de zon, en wierp een glinsterend licht over de wateren. Zachtjes kabbelden de golfjes aan de voet van de dijk. De „waaroms" stapelden zich in ons op: waarom Oude Tonge zó zwaar ge troffen? Waarom de ene plaats gedom peld in de diepste ellende en de andere plaats niet? Ja waarom zo velen bijge zet in dat kille graf en wij niet? Wie zal dat raadsel kunnen uitvin den? God is souveréin vrij in al Zijn doen: God is groot, en wij begrijpen Hem niet! Wonder van Gods genade dat we nog leven, dat we nog mogen zijn die we zijn en nog mogen verkeren in het vriendelijk heden der genade. Een woedende storm en een geweldige vloed teisterde het dorp en velde er ve len maar nu, op deze schone Februa- ri-morgen scheen de zon over deze zo gehavende plaats, over het puin en over het wrakhout, over de doden, maar ook over de levenden. Teken nog van Gods genade, dat Hij nog gans geen voleinding maakt. Dat we dan ook de tijd leren uitko pen en een wijs hart bekomen; zoeken de wat tot onze eeuwige vrede dient. Deze week heeft Goeree-Overflakkee weer hoog bezoek gehad van de directie van de Marshall-hulp, die finantiële hulp zullen bieden aan ons door de ramp ge troffen eiland. De dir. generaal Mr. Hunter uit Den Haag kon niet meeko men, zodat zijn plaatsvervanger Mr Charles P. Fossum aanwezig was, ver gezeld van Mr Williams en nog enige Amerikanen. Deze heren kregen hun voorlichting van Ir J. B. Mijs, Dijkgraaf, de pi. bu reauhouder J. Buth, de heer G. A. Fry- link en de heren D. en P. W. Vogelaar van Stad aan 't Haringvliet. Mede was tegenwoordig Ir. Moons, die een leiden de functie heeft bij landbouwherstel en Kolonel v. d. Kroon, Commandant v. d. Koninkl. Marechaussee te Breda. Zij hebben zich voor laten lichten om trent de schade, een bezoek gebracht bij het grote gat in Den Bommel, en ook de zwaarst getroffen gemeente Oude Tonge bezocht, waar zij werden voorge licht door burgemeester van Dijk. Naar wij vernemen zal de Marshall hulp bestaan in finantiële steun in de vorm van dollars. Deze steun zal niet lopen langs de officiële weg daar dit te lang zou duren. Men zal dit nu pro beren door adoptie van verschillende Amerikaanse steden aan de dorpen van Flakkee. De heren waren zeer onder de indruk van de ramp. Zij verklaarden na afloop uitdrukkelijk dat zij niet waren geko men uit nieuwsgierigheid; om hulp te verlenen was het noodzakelijk dat zij de centra van de ramp in ogenschouw na men. De heer Götz, leraar Engels aan de H.B.S. te Middelharnis fungeerde als tolk. Opgericht is de „Stichting Herstel Middelharnis-Sommelsdijk." Deze Stichting wordt gevormd door de dagelijkse besturen van beide ge meenten t.w. burgemeester D. Rijnders (voorzitter) en de wethouders Vroegin- deweij en Van Eek voor Middelharnis, Dijkers en Ie Comte voor Sommelsdijk, benevens de raadsleden L. van der Waal (Middelharnis) en J. Blok (Sommels dijk) verder is vertegenwoordigd het Roode Kruis door Mr. L. J. den Hollan der. Mevr. Rijnders-van Kempen heeft zitting in verband met de hulpactie van Doetinchem. De bemoeiingen van deze stichting zullen nog nader worden uitgestippeld; zij zal o.a. kunnen putten uit de gelden, die door de inwoners van Doetinchem zijn bijeengebracht (70.000 gld.) en men stelt zich voor dit geld o.a. te benutten voor een aanvulling op de algemene uit kering voor geleden schade aan huis raad e.d., dit in gevallen, waarin zo'n aanvulling nodig en gewenst is. Rode Hoestpoeders van Mijnhardt jMH^H^^^HHH^^H^^HHM DooS In de opruiming van de cadavers be gin tekening te komen. Wat bereikbaar is, is thans afgevoerd. Wel is het zo, dat nog honderden cadavers niet bereik baar zijn, o.m. te Oude Tonge en Oolt- gensplaat. Een deel van de cadaverploeg wordt afgestoten, het apparaat blijft echter met een deel van het materiaal in tact.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1