Mededelingen van de uitgever en dé redactie van de Flakkeese Nieuwsbode Rijkspolitie ROUW Ite Jaargang CHE. WEEKBLAD OP GEKEFORMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN BANK Eerst over enige tijd zal herver schijnen in de oude vorm mogelijk zijn. Er wordt hard gewerkt aan het herstel. Noodbehandeling van trekkers en landbouwwerktuigen onmiddellijk na droogmaking. Hamea-Gelei voor Uw handen Zeer tragisch Zaterdag 14 Februari 1953 No. 2187 edactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS 'ELEFOON K 1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschttnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bq contract speciaal tarief. haven. Hij ren, vooral verlangen, ouden met ur kon wel irde naar is er zeer igen gezet dat hij vezen pra- loten. De issen, ten- )or in ruil B. en W. liet ergens uijzen. In iwd wordt, Izijde zijn! vervolgens in Acht- die klacht ens is ver- if en die iering van ar de Mo- verlichting langens in de gehele omen kan cwam nog' iet bagge- de rug die kon irwijderen. lit niet zal geschiedt deze ope aken msterdaw, ort, Dord- '.n. Maas- ren. Tel. 21^" m zeepoi vaarop de )ost moet haakjes. vermeld: :i2 Febr.) It 12 Febr, 2 Febr.) 4*Febr.) (31 Jan.) (5 Febr.) (2 Febr.) (31 Jan.) Als Hij spreekt, zo doet Hij een stormwind opstaan, die hare golven omhoog verheft. (Ps. 107 25) ien ontzettende ramp heeft de d-HoUandse en Zeeuwse eilanden- p getroffen. Ie berichten hebben wij door de io of uit de dagbladen verno- nen, terwijl ons blad ook weer bij- iondirheden hoopt te vermelien, iodat wij daarover niet behoeven te ichrijven. God de Heere heeft gesproken, loor middel van Zijne knecliten, ,vaar\an het water er een is, die me- le in de Heilige Schrift vermeld ivonlt. De grote vraag is nu, of v/ij die i^ke Gods verstaan, ■wanneer een ouder een kind r#itv aardig straft, een onderwijzer rijji leerling, een rechter de overtre- 3ér in het burgerlijk leven, dan doet ie straf geen nut, wanneer de over treding niet wordt erkend en het r|Öitmatige van de straf gebillijkt. 'U^ordt de overtreding ingezien, dan volgt er berouw en dat berouw werkt vernedering en verootmoedi* ging. Zo'n vernederd kind of over treder mort niet over de straf, maar erkend eigen schuld en wordt door de liefde gewonnen. Is dit nu ook de vrucht van de slagen, waarmede de Heere God ons bezocht heeft? Wij vernamen van verschillende kan ten, dat menig predikant hier 1.1. Zondagmorgen op gewezen heeft. De Heere God gerechtvaardigd in Zijn handelingen en het volk ver maand tot vernedering. Schrijver zelf mocht een predika tie beluisteren uit Amos 5 48; waarin leven en dood, zegen en oor deel tegenover elkander werden ge steld. Hei mocht Gode behagen met de werking van Zijn Heiligen Geest, die verootmoediging te werken, opdat die gezegende vrucht nog mocht wcirden aanschouwd, en wij niet in de vfflharding doorgaan. Met deernis gaat ons hart uit, naar d4 getroffen gezinnen. Het ene dorp of eiland is veel zwaarder getroffen dan het andere. Waarom? Zijn wij beter? Ach, wie zou dit durven be weren. Het zijn de goedertierenheden des Heeren, dat wij niet mede ver nield zijn. Neemt b.v. Oude Tonge, Stellen- dani, Stavenisse, Nieuwerkerk enz., dan worden wij stil en moeten zeg gen: waarom zij er niet wij? Wat is er voor ons die gespaard zijn, niet een' ontzaggelijke hulpver lening op touw gezet. Wat hebben alle instanties niet medegeholpen om te redden en het löied te verzachten. jDe miUtairen en matrozen zij heb bin zich met behulp van moedige bargers ingezet en een werk ver richt, boven ^lle lof verheven. Verschillende burgemeesters met hun hulp-acties zijn dagen achtereen niet uit de kleren geweest, en hebben zich met al hun krachten ingezet, hun eigen gezin maar overgevende aan de hulp van anderen. De evacuatie-centra, zij hebben ge holpen op een wijze, dat wij die het ondergingen er klein van werden. Nu, na de redding van de mensen levens, is men bezig een overzicht te verkrijgen van de herstelwerkzaam heden en pakt men aan met man en macht. Getracht wordt in de dorpskernen die behouden bleven, weer terug te keren, tot het normale leven. Het is alles moeilijk, doch met be grip, grote opofferingsgezindheid en verantwoordelijkheidsgevoel, is er veel te bereiken. Mochten wij dit niet doen in eigen kracht en eigen vermogen, maar on der biddend opzien tot Hem, Wiens handen slaan, maar ook helen en Wiens barmhartigheden geweldig zijn in de Heere Christus, over de genen die Hem vrezen. Onze hulpe sta in de Naam des Heeren Die hemel en aarde gemaakt heeft. Bvacué's uit Middelharnis in Rotterdam Zoals de2e bejaarde vrouw ondervonden de getroffenen van alle zijden hulp en medeleven. Cliché's welwillend afgestaan door „De Rotterdammer" en „Trouw" van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met-! 'iMiMr^af Een wel buitengewoon ernstige ramp heeft ons verschijnings gebied getroffen. Ons eiland Goeree-Overflakkee is met uit zondering van de plaatsen en de polders Dirksland en Melis sant bijna geheel onder water gekomen. De gemeente' Ouddorp is aan de zuidkant van het dorp wegens dijkbreuk bij de haven onder water gekomen, ivaar de bewoners ternauwernood het vege lijf konden redden. Goedereede werd overstroomd, maar daar is het water vrij wel zeer vlug teruggelopen. In 't kort gezegd is de situatie zo, dat GoereeOverflakkee practisch in drieën is gesneden; het midden gedeelte vanaf Stad aan 't Haringvliet, Middelharnis, Sommelsdijk, Dirksland, Herkingen tot Melissant is onderling over de dijken bereikbaar gebleven, de Oost- en Westkant van het eiland zijn door het water (tot op heden) geisoleerd, In tal van plaatsen zijn kostbare mensenlevens te betreuren, waarvan in sommige, zoals te Oude Tonge, zelfs enkele hon derden. Duizenden hectaren land staan onder water, boerderijen en huizen zijn overstroomd of geheel weggevaagd en alle op het eiland opgeslagen veldvruchten, aardappelen en uien, een waarde vertegenwoordigend van vele honderdduizenden, gul dens, gingen verloren. Onze zo welvarende landbouwstreel', is in een paar uur tijds een toonbeeld van ellende geworden. Elders in ons blad vindt de lezer een beknopt overzicht fare de stand van zaken uit die gemeenten, waar ons blad wordt gelezen. Wij zijn er van overtuigd dat we niet volledig zijn omdat zich een veelheid van gebeurtenissen aan ons opdringt. Wij hopen er echter onze lezers een dienst mee te beicijzrn. Er wordt op ons eiland hard gewerkt aan het herstel van de buiten- en binnendijken om, wanneer zich weer storm of een hoogtij water zou voordoen, de vloed te kunnen keren. In de afgelopen dagen hebben wij kunnen constateren, dat er met schier bovenmenselijke kracht door allerlei instanties ge werkt wordt om erger te voorkomen en wij kunnen de ver zekering geven, dat de leiding in goede handen is. Zegene God de arbeid van die mannen, die hun uiterste krachten inspan nen om ons vruchtbaar eiland aan het water te ontrukken en het weer tot een bewoonbaar eiland te maken. Nu wij weer in staat zijn om zij het in bescheiden vorm en voorlopig eenmaal per week een blad uit te geven, zul len wij ons uiterste best doen om onze lezers van het herstel werk op de hoogte te houden. Erkentelijk voor de collegialiteit en de bereidwilligheid van de uitgeefster en de redactie van ons zusterblad Eilan- den-nieuws maken wij gaarne gebruik van de ons geboden gelegenheid om de lezerskring van de Flakkeese Nieuws bode op de hoogte te stellen van de toestand van het moment en van de naogelijkheden voor de toekomst van ons blad. Wij delen met onze drukkerij Drukkerij Pas Co en onze kantoren aanzienlijk in de materiële ramp waardoor de bevolking van ons eiland is getroffen. Ons bedrijf werd niet aanstonds door de vloedgolf getroffen, maar onont koombaar kwam toch het water de drukkerij en kantoren binnen, waarna ons spoedig duidelijk werd, dat het bedrijf op een der laagste plaatsen van Middelharnis gelegen is. Machines, papier, enz. kwamen ver in het water te staan. Het steeg tot de toetsenborden der zetmachines en klom op tot aan de cylinders der grote persen. Gedurende enige da gen is deze toestand zo gebleven. Slechts langzaam trok het water weg, waarna wij met verslagenheid de ravage in ons nog zo splinternieuwe bedrijf konden gaan opnemen. De electromotoren zijn goeddeels vernield door het zoute water, de zetmachines laten zich niet gebruiken, de persen willen niet draaien, kortom, ons bedrijf is voor het ogenblik ge heel uitgeschakeld. Dit houdt tevens in, dat wij onze Flakkeese Nieuwsbode in de eerstkomende dagen niet op de normale wijze zullen kunnen laten verschijnen. Natuurlijk gaan wij niet bij de pakken neerzitten. Een groot deel van ons per soneel bleef in Middelharnis of omge ving, het andere deel is bereid om bij eerste oproep weer aan te treden, ten einde de normale arbeid te hervatten en mede te helpen aan de wederopbouw van hetgeen in luttel tijd verwoest of beschadigd werd. Zeer goed doet het ons te mogen er varen, dat men ons van de andere kant van het Haringvliet niet aan ons lot overlaat. Het grootste Nederlandse be drijf van grafische machines, de ,,N.V. Lettergieterij Amsterdam" heeft ogen blikkelijk drie van haar bekwaamste en voortvarendste monteurs te onzer beschikking gesteld en op het moment dat wij dit schrijven zijn deze mensen, geassisteerd door onze eigene, hard aan het werk om de schade te herstellen. Het spreekt vanzelf dat wij voor deze hulp buitengewoon dankbaar zijn en dat wij die op hoge prijs stellen. Bovendien wevd ons ook van andere zijden al veel hulp toegezegd, 70dat wij hopen binnen niet al te lunge tijd onze zaken weer op orde én onze ma chines weer draaiend te hebben, waar na wij aanstonds de uitgifte van de Flakkujse Nieuwsbode in haar oude vorm zuUen hervatten. Enorme veranlering Wij v'srhelen ons niet, dat zich onder de bevolking van onze streek enorme vera.idei.'ngen hebben voltrokken, wij zigingen, die zelfs i;og lang niet beeiri- cügd zijn. De meeste van onze gemeon- toa 5:ijn zo goed als ontvolkt. Mon vii;dt er alleen de mannen, die werken auii hot hei'&tel. Maar weinigen in dez.'i „'e- mecnten vinden huisvesting in hun eigen woning. Dt bevolking is uiteen gerukt en door ejkaar gemengd. Alleen v:-;n Ouddorp, Goedereede, Melissant: en Dirkfland de enige geheel of voor een flink deel droog gebleven, dan wel zeer spoedig Vvfatervrij gekonaen, plaat sen k;ir gezegd worden, dat mon de ingezetenen op hun gewone adrcSpsen kan bereiken. Wij rekenen in deze dro ge dorpea. gaarne op de medewe.'kii.g van onze agenten om de abonné'3 m kennis te stellen van hetgeen wg hier- toven omtrent de Flakkeese Nieu-.irs- bode hebhen vermeld. Zeer piarne zullen wij ook op öt hoogte gesteld worden van de adrej;i9n van geévacueerden, hetzij op Flakkee, hetzij op het vasteland. Zodra de T!ak- k&ese Nieuwsbode verschijnt zullen wij onze geëvacueerde a^xnné's de krsr.t toesturen. Wij verzoeken tevens om or.s •.an toekomstige adreswijzigingen op Qd jiurf^te te houden. .\bonne'.3, die deze mededelingen '..n- dev ogen krijgen verzoeken wij om e-r. en ander zoveel mogelijk onder n.'Sdo- geévacueeraen bekendheid te geven. Helaas is het ons nog enigszins mo gelijk cm enig tijdstip van het hoi'ver- scJ lijnen in het vooruitzicht te stellea. De toestand in ons eigen bedrijf is nog niet l.e.'emaal te overzien, de tijd, die nodig is voor het herstel, evenmin. Bo- vet/dien blijft er de beangstigende i;u-- tor van het water! De dijken van Flak- Kee fi]n nog niet gedicht. Berst als dat get),?.urd is zullen wij ons veilig gevoe len. Wij hebben echter goede hoop-- en vertrouwen in dezen op de mededelin gen van de waterstaatkundigen dat de gevaarlijkste dijkbreuken zo spoedig mogelijk hersteld zullen zijn. En alhoe wel de toekomst dus nog ongewis is, gaan wij zo krachtig mogelijk voort met het wederopbouwen van ons bedi'ijf en de uitgave van de Flakkeese Nieuws bode. Wij hopen dat ons v/erk niet te vergeefs zal zijn en dat geen nieuv/e onheilen dit werk zullen verstoren of ongedaan maken. Helpen en samenwerken Voorlopig moeten wij er ons toe be perken om in samenwerking met de re dactie van Eilandennieuws onze lezers kring op de hoogte houden van het her stel. Nogmaals betuigen wij die redac tie daarvoor onze hartelijke dank. Deze vriendelijke geste vormt een der bewij zen van de wil tot helpen en samenwer ken, die ons volk in deze tijd van grote nood nodig heeft. Gelukkig dat wij deze bewijzen overal om ons heen geleverd zien. Het geeft moed om de zware ar beid aan te vatten, een arbeid, die moet leiden tot het volledig herstel van de geleden materiële schade. Wij herdenkel»^ Wat onherstelbaar is, dat is het ver lies aan mensenlevens. Ook uit onze le zerskring zijn levens door de stormvloed weggerukt. -Hen gedenken wij eerbiedig; deernis vervult ons bij dit herdenken, deernis met de slachtoffers zelf, van welke velen in de volle bloei van het leven stonden, deernis met de nabe staanden, die een vader, moeder, kind, broer of zuster in een moment zich voor eeuwig ontnomen zagen. Als wij dit vre selijke, dit verdriet, op„ ons laten inwer ken, dan moeten wij alle materiële scha de die kwam en die wellicht nog komt, van weinig belang achten. Flakkee werd wel zwaar getroffen. Wij denken aan Stellendam, Middelharnis, Nieuwe Tonge met Battenoord en vooral aan Oude Tonge. Daar vielen vele slachtof fers. Tal van bekende, vertrouwde ge zichten zullen wij helaas niet meer te rugzien als wij onze arbeid temidden van de Flakkeese bevolking gaan her vatten. Maar wij staan voor de toekomst, het leven dringt ons allen vooruit. Wij wil len plicht en taak verstaan en wij ho pen en vertrouwen, dat ons Flakkeese volk de wil en de veerkracht zal kun nen opbrengen om te blijven worstelen, zo lang tot ons vruchtbare land aan watersnood en armoede ontkomen is. Gaarne willen wij daarvoor onze be scheiden krachten, op dezelfde wijze als wij dat voorheen gewend waren, ter beschikking stellen. Het adres van redactie en administra tie van de Flakkeese Nieuwsbode blijft, Postbus 10, Middelharnis. Ook voor toekomstige mededelingen gedurende de tijd, dat ons blad niet kan verschijnen zullen wij gebruik maken van de diensten van Eilanden nieuws, dat voorlopig en voorzover de omstandigheden het toelaten ook bij de abonné's van de Flakkeese Nieuwsbode zal komen. G. VAN ECK, Redacteur Flakkeese Nieuwsbode Mi'ddelharnis, 12 Februari 1953. Tweehonderd mariniers hebben met man en macht gewerkt aan het dichten van de dijken in de buurt van Den Bommel. Het laatste gat is nu dicht en daarmee is de verbinding Den BommelOude Tonge hersteld. (Cliché's welwillend afgestaan door „De lïottcrdammer" en „Trouw") Voor het eiland GoereeOverflakkee is aangewezen als Gebiedscommandant de Dirigerend Officier der Rijkspolitie 3e klasse. Majoor A. Cammaert. Bureau Voorstraat 28 Middelharnis, telefoon k 01870/2051. Het Groepsbureau der Rijkspolitie te Middelharnis is voorlopig gevestigd in perceel Voorstraat 29 te Middelharnis, telefoon 01870/2187. Het bureau van het Detachement der Rijkspolitie voor Middelharnis en Som melsdijk is gevestigd in perceel Kaai No. 5, telefoon 01870/2087. De Groepscommandant der Rijkspoli tie te Middelharnis maakt de inwoners van Middelharnis er op attent, dat het alleen tussen zonsopgang en zonsonder gang geoorloofd is zich in het zgn. nat te gebied op te houden, indien men in het bezit is, van een daartoe strekken de schriftelijke vergunning. Deze vergunning is te verkrijgen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Voor straat 29 te Middelharnis. Het is ten strengste verboden zich tussen zonsondergang en zonsopgang in het natte gebied op te houden of des nachts in een woning te overnachten. Tegen overtreders zal streng worden opgeti'eclen. De Opperwachtmeester der Rijkspolitie S. W. DE HEER. 'GEËVACUEERD VEE Landbouwers en anderen, die vee heb ben ondergebracht uit de rampgebieden, dienen, voorzover hun Plaatselijke Bu reauhouder hiervan niet op de hoogte is, een en ander onverwijld ter kennis van deze functionaris te brengen. Het is onder geen enkele voorwaarde toegestaan, dit vee in het district te verplaatsen of weer mede terug te ge ven aan de eigenaar zonder gepleegd overleg en verkregen toestemming van de Plaatselijke Bureauhouder van de Kwartiergever. VETERINAIRE DIENST MIDDELHARNIS Honden en katten kunnen a.s. Zater dagmiddag worden overgegeven aan de dierenbescherming welke voor verzor ging zal zorg dragen. Adres: Voorstraat 9, Middelharnis. De Instituten voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, Tuinbouwtechniek, de Landbouwhogeschool en het Consulent schap voor Landbouwrwerktuigen te Wageningen hebben onderstaand advies uitgegeven aan landbouwers in de nood- gebieden voor de voorlopige noodbe handeling van trekkers en landbouw werktuigen onmiddellijk na droogko- ming. A. Behandeling trekkers en landbouwmotoren. 1 In géén geval motoren aandraaien. 2 Ter voorkoming van vorstschade al le water en olie aftappen. 3 Uitwendig met water, desnoods zout water, schoon spoelen. Na zout wa ter bedekken met roestwerend mid del. 4 Zo mogelijk inwendig met zoet water schoon spoelen. Daarna inwendig be handelen met roestwerende midde len. Bij ontbreken van zoet water direct roestwerende middelen toepassen. B. Andere landbouwwerktuigen. 1 Schoon spoelen met water, desnoods zout water. 2 Bedekken met roestwerende midde len. Roestwerende middelen met gebruiks aanwijzing zijn verkrijgbaar bij de de pots der grote aardolie-maatschappijen. Op genoemde wijze behandelde trek kers en werktuigen zijn gedurende eni ge tijd beschermd. Vóór gebruik van de trekker is gron dige deskundige behandeling noodza- gelijk. AAN ONZE LEZERS Daar onze drukkerij door de storm vloed ook onder water heeft gestaan, was het ons niet mogelijk met ons blad uit te komen. Een deel van de machines was gelukkig echter vrij vlug bruikbaar te maken, zodat we thans weer in staat zijn voorlopig eenmaal per week een courant af te leveren. Wij zijn er ons van bewust dat wij in ons overzicht niet geheel volledig zijn. Dat kan ook niet, omdat de meeste dor pen zijn overstroomd; en door evacuatie het apparaat van medewerkers en cor respondenten bijna geheel is uitgevallen. Ons streven zal echter zijn de feiten zo historisch mogelijk weer te geven, en waar we dit niet zijn, roepen wij de clementie van onze lezers in. Onze gegevens steunen in hoofdzaak op mededelingen van burgemeesters en diverse instanties, die begrijpelijk niet veel tijd hebben om persmensen te woord te staan. Wij hopen echter, dat onze lezers begrip hebben voor deze moeilijk heden en wij ons best doen onze abon né's nieuws voor te zetten, dat betrouw baar is. Aan onze medewerkers en correspon denten richten wij het verzoek zich weer met ons in verbinding te stellen, terwijl wij onze geëvacueerde abonné's aanraden hun evacuatie-adres aan ons op te geven. De geëvacueerden ook die van de Flakkeese Nieuwsbode zo lang die niet verschijnt wordt dan ons blad per post toegezonden. De heer Leendert Both die met zijn gezin bij de watersnood te Nieuwe Ton ge was betrokken, en naar Monster is geëvacueerd, had aldaar de droeve ge beurtenis mee te maken, dat zijn 11- jarig zoontje Cornells in een sloot al daar geraakte en verdronk. GEVAAR VAN HOOIBBOEI De burgemeester van Dirksland, Her kingen en Melissant gaf ons een be richt door, dat er veel gevaar bestaat van brand en hooibroei. Hij vestigt er de aandacht op hierop zeer attent te zijn. Wanneer er in de ondergelopen boerderijen twijfel bestaat dient men on middellijk de brandweer te waarschu wen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1