De bestrijding van het schoolverzuim OOLTGENSPLAAT's WEESPAD OMSTREEKS 1900 V.. 25ste Jaargang Zater3ag 31 Januari 195J No. 2186 GHB. WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN (Hoe het vroeger was Sloten, bomen en kazerne behoren tot het verleden. MEDITATIE ^et waar lyk zielig ^it ket 3<.ykveHót Gouden doctoraat voor oud Mlddelharnisser Rondom de Landbouwschool RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Bfl contract speciaal tarief. Eén van de wetten, die wel het meest overtreden worden, is ongetwijfeld de Leerplichtwet. Men moet het aantal ge vallen niet afmeten naar die, welke voor de Kantonrechter komen, want ieder weet, dat het in werkelijkheid veel groter is. Er zijn gevallen, die het hoofd der school door de vingers ziet, verder kan de Commissie tot wering van Schoolverzuim een verzuim verschoon- baar achten en de Onderwijsinspecteur kan tenslotte ook nog zelfstandig be sluiten tot niet-vervolging. Gevolg van één en ander is, dat slechts de ergste gevallen voor de rechter komen. Het is momenteel met de leerplicht zó, dat de vader, moeder of voogd ver plicht is ervoor te zorgen, dat ieder kind op een school wordt ingeschreven als leerling, zodra het de leeftijd van 7 ja ren bereikt heeft. De leerplicht eindigt, wanneer het kind tenminste 8 jaren leerling ener school is geweest óf op zijn veertiende verjaardag, indien het dan nog niet in de zesde klas zit. (Art. 3 der LeerpUchtwet). Gedurende de eerste' 6 klassen komt ongeoorloofd verzuim zeer weinig voor, maar met het opvoe ren van de duur der leerverplichting is het toegenomen, hetgeen ook voor de hand hgt. Kinderen van 13 en 14 jaar zijn veelal zeer geschikt om thuis de helpende hand te bieden, wanneer dit nodig is. Vooral door de invoering van het achtste leerjaar, dat 1 Jan. 1950 defini tief werd, is met name ten plattelande het schoolverzuim onrustbarend geste gen. Te verwonderen is dit niet. Het feit ligt er toe, dat een buitengewoon hoog percentage der ouders van dat achtste leerjaar niets moet hebben. Ze beschouwen het als een last en als een politieke uitvinding van de rode par tijen, die zoals men weet, ervóór zijn, de leerphcht nog meer op te voeren. Wij moeten eerlijk bekennen, dat wij ook geen voorstander zijn van het verplich te achtste leerjaar. Een groot deel der kinderen, vooral in steden en grotere gemeenten gaat toch uit de 6e of 7e klas naar ULO, HBS, AS., Landbouw school of Huishoudschool en zij, die daar niet heengaan, kunnen in 7 jaar beslist alles leren, wat zij nodig heb ben. Daarbij komt, dat door dat 8e leer jaar de kwestie van het V.G.L.O.-ge- schapen is, een schooltype, waarvoor te genwoordig veel tam-tam wordt ge maakt en dat zeer dure inrichting en exploitatie vordert, maar dat in de praotijk weinig nuttig effect heeft. We zullen hierop thans niet verder ingaan, maar we stellen vast, dat het van te voren te begrijpen was, dat het 8e leer jaar een enorme bron van moeilijkheden zou worden in verband met het school verzuim, in het bijzonder voor de Schoolhoofden, die zelf in de hoogste klasse (n) staan en tevens verantwoor delijk zijn voor de behandeling der ver- zuimkwesties. Sommige moeders houden de meisjes van 13 en 14 jaar bij de ge ringste aanleiding thuis en de vaders doen soms met de jongens hetzelfde. Met een waarlijk geniale virtuositeit weten velen allerlei argumenten te ver zinnen om zulk verzuim aannemelijk te maken en het is een feit, dat de onder wijzers in dit opzicht meermalen volko men valse berichten krijgen. Aan de éne kantconstateren we dus, dat de Overheid zelf door de onzinnige opvoering van de leerplicht het verzuim in de hand werkt, niet alleen-op de dor pen, maar ook in de steden. De inspec teur in Leiden klaagde althans in zijn verslag, dat in zijn inspectie vele ouders doen alsof er geen 8e leerjaar bestaat. Maar hieraan storen de heren politici zich nu eenmaal niet. Het parool luidt: leve de progressiviteit! En die eist steeds langer leerplicht. Aan de andere kant moeten we ech ter ook zeggen: nu de Wet eenmaal een achtjarige leerplichting voorschrijft, moet ze ook gehandhaafd worden en dan heeft iedereen zich eraan te houden. En dat laat zeer veel te wensen over. Men kan in hoofdzaak drie soorten ver zuim onderscheiden: ten eerste"het ver zuim, dat het gehele jaar door nu en dan voorkomt, voornarrielijk van meis jes, die moeder 's Maandags moeten helpen bij de was, op een zusje moeten passen enz., of van jongens, die vader moeten bijstaan bij één of ander kar weitje; ten tweede het verzuim in het najaar na afloop van het landbouwver- iof, waarbij de jongens in eigen bedrijf of dienst langer thuisgehouden worden dan geoorloofd is en ten derde het ver zuim wegens werken in loondienst bij anderen. Alle drie soorten verzuim be zorgen de schoolhoofden veel last en moeite. Zijn ze bij de eerste groep te soepel, dan houden ze op Maandagmor gen al spoedig van de 8e klas niets nieer over, want de ouders zijn er als de kippen bij om als Pietje thuisblijft, Neeltje ook thuis te houden. Ieder be- SKJPt, dat er op die manier van klassi kaal doorwerken weinig sprake kan zijn en er zijn dan ook heel wat 8e klassen, die daardoor totaal gedesorganiseerd Worden. De schoolhoofden zitten hierbij in een moeilijke positie. Enerzijds willen zij re kening houden met de omstandigheden in de gezinnen, maar anderzijds wordt er dikwijls schromelijk misbruik ge maakt van hun goedheid. Bovendien moeten zij de wet uitvoeren en zijn zij ■verantwoordelijk voor het onderwijs. Wanneer de ouders niet vatbaar bhj- ken voor waarschuwingen, zullen daar om de schoolhoofden ter bescherming Van het onderwijs moeten overgaan tot het rapporteren van ongeoorloofd ver zuim aan de Commissie en de Inspec teur. Er zijn nu eenmaal ouders, die zich van ngpndeUnge of schriftelijke ver togen der" onderwijzers niets aantrek ken, zich onverschillig betonen voor het onderwijs en derhalve tot de orde moe ten worden geroepen. Wat het nut der Commissies tot we ring van schoolverzuim betreft, deze. kunnen inderdaad goed werk doen en iri menig geval slagen zij erin, iets te: goede te bereiken door samenspreking. Tegen de onverschilligen en kv/aadwil lenden staan zij echter machteloos ei rest hun niets anders dan aan de in specteur te adviseren, deze ouders ge rechtelijk te doen vervolgen. We komen hiermee aan onze andere' twee groepen: die welke arbeid verrich ten in de tijd, dat ze op school moeten zitten. Het komt ons voor, dat daaraar: onverbiddelijk een eind moet worden gemaakt. Vooral degenen, die hun kin deren in loondienst laten werken, bene vens de werkgevers, die deze kinderen aannemen, dienen straf aangepakt te worden. In het najaar komt dit in elke gemeente op ons eiland voor. Dit is een groot kwaad, dat met wor tel en tak moet worden uitgeroeid. Hier wordt zowel de Leerplicht- als de Ar beidswet overtreden. Het is niets meer of minder dan kinderexploitatie en bo vendien met het oog op het surplus aan arbeiders in de landbouw op Flakkee een sociaal-economisch kwaad. De po litie dient hiertegen streng op te treden. Overigens verdient het o.i. wel aanbe veling bij gemeenteverordening de po litie bevoegdheid te geven op verzoek van schoolhoofden verzuimende kinde ren op te sporen en op school te bren gen. Wanneer dit zo nu en dan eens ge beurt, zal men versteld staan van de preventieve werking, die hiervan uit gaat. Ook zal de procedure bij het Kan tongerecht belangrijk versneld moeten worden. Zoals het nu gaat, kunnen kin deren in 't najaar gaan verzuimen en voordat de zaak behandeld is, of om streeks" die tijd, zijn ze aan het eind van hun leerverplichting! Tenslotte vestigen we er de aandacht ri., (ïat vui.>^ens Art. 22 der wet de eer- ^t^. maal gestraft kan worden met een boei.i? van znaximaal 100 gld., bij her haling binnen 6 maanden met hechtenis van ten hoogste één maand of eeïi boe- Van Zaterdag 31 Jan. v.m. 12 uur t.m. Maandag 3 Febr. v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, J. J. Wieringa en C. F. Arends. Voor spoed gevallen P. Knöps, arts. Tel. 2121, Som melsdijk. Dirksland-Herkhigen-Melissant Afwezig de artsen G. Huisman en B. Elvé. Voor spoedgevallen dr P. Boot, Tel 01877^^227, Dirksland. Oost-Flalikee: Afwezig de artsen C. W. Kramers, P. J. de Man en E. Bouman. Voor spoedge vallen G. J. Buth, arts. Tel. 6, Den Bommel en P. C. J. Voogd, arts. Tel. 59 Oude Tonge. Hier op deze foto zien we het Weespad te Ooltgensplaat in het begin van deze eeuw. Grote veranderingen hebben in de loop van deze 50 jaren plaats gehad. Eerst was het Weespad een grintweg. Later werd het beton en in 192021 volgde de bestrating. Bezien wij de foto links dan gaan we door het poortje in de tuin van Notaris Mr. A. J. C. van Weel. De vruchtbomen werden gerooid en de tuin veranderde in 191617 in twee straten: de WiUielmina- en Emmastraat. De Julianastraat verrees in 1911 eveneens op enkele particuliere tuingronden. Het eerste huis links is de woning van dhr Abr. v. d. Welle, die in zijn 88ste jaar hier thans nog woonachtig is. Het grote gebouw is de Openbare Lagere School, waarvoor juist nog iets is te zien van „Dubbel zes". De sloot werd gedempt na het bouwen van de straten en verdere woningen. De sloot rechts is gedempt in de twintiger jaren, terwijl de Olmen- bomen" al vroeger waren verdwenen. Het blok huizen rechts is het zg. „Doeltje"eigendom van de Herv Kerk en gebouwd in 1877. Oude men sen die werden ondersteund hadden hier hun woning. Het gebeurde, dat twee gezinnen in één vertrek werden ondergebracht. Ieder had dan zijn eigen tafel. Naar verluid woonden Flip Leijdens en vrouw samen met Jans de Graaf. Later zijn ook jon gere gezinnen inwoners geworden, wat op de huidige dag nog het ge val is. Het huis achter de eerste boom is de Pastorie van de Geref. Kerk welke nog in zijn oorspronke lijke staat in tact is. Hiernaast staat „De kazerne" welke in 1913 is af gebroken. In de Franse tijd werd de ze bevolkt door militairen. Ooltgens plaat is lange tijd een vestingplaats geweest. Later is het Weeshuis ge worden. Op een uithangbord stond het woord „Weeshuis" vermeld. Ook heb ben nog particulieren dit gebouw be volkt tot aan de afbraak; o.a. de ge zinnen: Marien Kievit, Wed. v. d. Andel-v. Veen, Piet Leijdens, Aren Remus, Krijn Kromdijk, Eliza Nout (vertrokken naar Rotterdam), Wed. Marchant en gezin (naar Amerika vertrokken) en andere. Sommige namen komen in deze gemeente niet meer voor. Op de plaats van dit oude gebouw staan nu de zaken van de fa. J. van Maastricht, J. Breeman en het woonhuis van dhr P. v. Kem pen Dzn. en Wed. P. Hoogmoed. 4c Van de personen op dit plaatje zijn er vele kenbaar. De eerste persoon rechts is Jaopje Meijer (tijdens een vacantie te Rotterdam overleden.) Hiernaast staat Adriaan v. Nieu waal Pz. (vertrokken naar Ameri ka Tegen de boom staat de nu 84- jarige Jacob de Vos (Oud hoofd-ge meentewerken), het jongetje daar voor is vermoedelijk dhr Huib v. Nieuwaal. De drie personen daar naast zijn ons niet bekend. Mej. Lijn tje v. Putten is de vrouw die staat te breien (thans woonachtig te Rhoon), De heer C. v. Dam Jzn. (wonende Weespad 1) is de persoon met lichte buis. Iets verder op de weg staan de heren Wijnand en Wil lem V. d. Welle (metselaar- en de persoon naast het poortje is dhr Jan V. Nieuwaal Pz. uit de Boomgaard pad. 4e Vermelden we nog, dat links ook de vroegere Chr, School is gebouwd, welke thans als fabriek bij de fa. Mosselman en Korteweg in gebruik is. Metselaar J. v. Ree, fruithandel R. V. Putten, schoenmaker P. Beijer, ijzerhandel Wed. D. Kamp en klom penmaker P. Mans, vormen nu de frontbewoners van de toenmaals kale vlakte. „Ziet het Lam Gods" (Joh. 1 36) (VERVOLG.) In Adam's val zijn we horende doof en ziende blind geworden. Nooit, nooit kan de diepte van 's mensen ellende gepeild worden. Gods vrije genade en ontferming is nodig om ziende gemaakt te worden. Het oog dat gesloten Is moet worden losgeweekt door tranen; daarom gaat er een Johannes vóór Christus. De ha mer van diens woord slaat de harten van graniet te morzel: de scherpe pij lers van zijn prediking komen neer op de dorre doodsbe'enderen. Dan roept een stem uit een verbrijzeld hart: Wees mij genadig, dat de beenderen zich verheu gen, die Gij verbrijzeld hebt. (Ps. 51 vers 10.) Neen, we zeggen niet, hebt U één zon de in uzelf ontdekt. De conscientie kan veel doen; op dat ene gebrek wordt wel gekeken, maar overigens is men braaf en die ene zonde is wel te verschonen tegenover het vele goede dat men doet. Anders ligt het bij de ware overtuig de zielen. O, dat losweken van de ogen door tranen van berouw en boet vaardigheid, de smart over het bedre ven kwaad, zich schuldig ziende voor God en mensen beide! Dan geven ze hun rug voor een brug! Hun ganse afgeleg de weg, hetzij in eigengerechtigheid en ongerechtigheid wordt zonde voor God. En wat zien ze dan? Dat er nog geen voleinding met hen is gemaakt. De deugden Gods worden opengelegd. Helder zien ze dan, dat ze voor eeuwig hadden weggeworpen kun nen worden, wat recht zou zijn geweest vanwege Gods heiligheid en rechtvaar digheid. Daar wordt de rechte dank baarheid geboren: Heere, gij zift nog goed en goed doende en dat voor zulk een. Onbekeerd, onbekeerd voor God! En toch wordt de hebbelijke heiligmaking in het hart uitgestort om heilig voor God te leven. Zie het Lam Gods! Dat Lamt krijgt dan pas waarde als recht gezien wordt dat wij de satan moed- en vrijwillig zijn toegevallen, als De nieuwste foto van H.K.H. Prinses Beatrix die Zaterdag 31 Januari i5 jaar oud wordt. meer en meer de zondige aard voor God wordt gekend en kennis wordt genomen, dat het buiten hoop is. Als God rech terlijk afsnijd, verliezen de werkzaam heden als grond voor de eeuwigheid hun waarde. Standelijk mogen ze dan wel eens op het Lam Gods zien. Op dien zoeten Im- manuël, wat betekent ,,God met ons" en hoe nu in Hem de Heere bevredigd en voldaan is. Lezer, hebt ge dat leren kermen? De eeuwigheid is aanstaande. Paai u toch niet met wat gemoedelijkheidjes of wat dies meer zij. Alleen op rechtsgronden, aangebracht door dien zoeten Heere Jezus, zien ze, dat ze zalig kunnen worden. En dat in een weg van recht met behoud van Gods deugden. Het volk des Heeren zal nooit geen rust vinden voor ze Hem, op Wien ze mochten zien, mogen ontvangen als hun schuldovernemende Borg, om. met ver lies van hun leven (statelijk afgesne den) het leven in Hem te mogen ont vangen. Dat zoete bloed van dat Lam! Die de zonde der wereld wegneemt en dat vol komen! Welgelukzalig is dat Volk, Wiens God de Heere is! Ziet het Lam Gods! Wie zal beschuldiging inbrengen te gen de uitverkorenen Gods? God is het die rechtvaardig maakt; wie is het die verdoemt? Christus is het die gestorven is, ja wat meer is, die ook opgewekt is, die ter rechterhand Gods is, die ook voor ons bidt. Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus? Verdrukking of benauwd heid of vervolging? Ziet het Lam Gods! Hij zal ze voeren door alle ellende, ramp en tegenspoed, om straks het Lam te aanschouwen zonder tranen en zonder zonde in eeuwige zaligheid. Middelharnis. Ds G. ZWERUS. Antt-Semitisme Sadistische me thoden Politieke facetten De waarachtigheid van Gods Woord. Het Jodendom heeft het weer hard te verduren. De Joden-vervolgingen van het Nationaal Socialisme liggen nog vers in het geheugen en opnieuw is een vloedgolf van anti-semitisme losge barsten, thans achter het ijzeren gor dijn. Geen Jood vindt in Oost-Duitsland rust, met hopen vluchten zij naar West Duitsland. Voor zover ze dan nog vluchten kutmen. De leidende figuren worden gevangen gezet en het lot dat hen te wachten staat is niet denkbeel dig. Dat is een gruwzame dood. We weten dat van die Joodse artsen, die Russische generaals zouden hebben gedood, of althans hun dood zouden hebben verhaast. Het is al wel jaren geleden,^ maar ze hebben' nu een volledi ge bekentenis afgelegd. Niemand die het gelooft. Het is voor de Russen een koud kunstje om iemand tot bekentenis te brengen. Zo'n bekentenis wordt afge dwongen met de meest onmenselijke methoden, die satan slechts uitdenken kan. Methoden die bestaan in verhoren die dag en nacht duren, injecties, ge selen, electrische shocks toepassen en zovoorts. Zo'n gefolterde is geen mens meer, hij wordt zo gekneed, dat hij uit eindelijk precies zegt wat de beulen willen dat hij zal zeggen. Wat dunkt U van een gevangene, die dag en nacht, door een luidspreker in zijn cel aangebracht, moet horen hoe precies zijn bekentenis moet zijn? Uur aan uur, dagen, soms weken aaneen, is er een stem in de cel, die het er in hamert hoe het antwoord moet zijn op de vragen die de rechters zullen stellen. De slachtoffers worden eerst kapot gemaakt, de vlotte bekentenissen volgen dan van zelf. 'Het zijn vooral de Zionistische Joden, op wie men het gemunt heeft. Dat zijn de Joden, die zich immers weer in hun nationaal tehuis in Palestina willen ves tigen. Men ziet In hen handlangers van Amerika. De Joden hebben weinig rust op de wereld. Sinds zij de vloek over zich heb ben uitgeroepen op het plein te Jeruza- len, toen de Heiland voor Pilatus stond: „Zijn bloed kome over ons en-on- ze kinderen", hebben zij geen rust meer gekend. Letterlijk is hun bede in ver vulling gegaan, het is een eeuwenlange weg geworden van bloed en tranen. Hoe verschillend men over de Joden ook denken moge, enerzijds dat de ge durige vervolgingen de gerechte straf is die hen treft, anderzijds wat God met de Joden nog voor heeft, het blijft on menselijk en Godonterend wat op hen wordt toegepast. Er zitten aan het anti-semitisme ach ter het ijzeren gordijn echter bovendien meerdere politieke facetten. Eerstens gaat het de communistische heren niet zo naar wen*; ds productie moet wor den opgevoerd tot en mèt, de armoede heeft in Oost Duitsland zijn intrede ge daan. De schuld aan de Joden, die sa- botteren! Een communistische heilstaat is het in Oost-Duitsland nog niet en men weet het op deze wijze weer prachtig te camoufleren. Bovendien komt Rusland met zijn Jo denhaat de Arabische landen in het Mid den Oosten In het gevlij. Met lede ogen zien deze aan, hoe de Staat Israël zich ontwikkelt en iedere actie tegen de Joden is deze landen aangenaam. Rusland speculeert er mee op de vriend schap van de landen van het Midden Oosten, waar rijke oliebronnen zijn, waar ook het Suez kanaal ligt, de toegangs poort naar Afrika. Van uit het Oosten valt van die kant het Westen gemak kelijk te treffen. Bezien we het van de kant van de Joden zelf, die heil zochten bij het com munisme, ze ervaren nu=-wat het gevolg er van is. Ook daar geen rust! Het kan ook niet! Ware rust zou er voor hen alleen te vinden zijn, wanneer het dek sel waarvan de Apostel Paulus spreekt van hun aangezicht zou worden weggenomen en de verharding huns harten zou worden gebroken. Frederik de Grote vroeg eens één doorslaand bewijs te geven van de waar achtigheid der Schrift. „De Joden, Sire", was toen het ant woord. Inderdaad de Joden zijn op aarde gesteld tot een teken: In hun zwerven onder de volken, in vervolgelingen, in programs en gaskamers, in hun greep naar de macht op de beurs en de markt, in hun taaie volharding om de Staat Is raël op te bouwen, in het feit, dat sa tanische machten hen niet weten uit te roeien, In dit alles zijn zij het teken van de waarheid en de waarachtigheid van Gods Woord. Want immers voert God Zijn oordeel uit, maar houdt anderzijds Zijn gramschap in, zodat Zijn barmhar tigheid roemt tegen het oordeel. ledere bekering van een Jood is het teken van Gods grote ontferming in Christus en het bewijs, dat Hij het volk dat de Mes sias kruisigde niet verstoten heeft, maar hen nog in genade wil aannemen. De Joden bUjven het wondervolk, dat alle vijanden overleeft. Maar iedere Jood zal op dezelfde wijze moeten wor den wedergeboren en bekeerd als wij die onder het christendom leven. Ze hebben geen streepje voor al behoren ze recht streeks tot het oude Eondsvolk. Inte gendeel: bij ontdekking zullen ze moe ten zeggen: we zijn een dikke streep achter! En dat zal voor de Joden, bij hun bekering tot Christus, het wonder van de aanneming tot kinderen des té groter maken! WAARNEMER. Op Woensdag 28 Januari 1953 was het vijftig jaar geleden, dat aan de Leid- se Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer mr. W. M. Kolff, geboren te Middelharnisen thans wonende te Diepenveen. De Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Zuid-Holland geeft maandelijks een blad uit „Bedrijfs voorlichting" geheten, dat wij steeds met zeer grote belangstelling lezen, ter wijl ook de leden van de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op ons eiland dit periodiekje zeker niet ongelezen ter zijde zullen leggen. Jammer genoeg zijn nog niet alle landbouwers, op ons eiland lid van deze vereniging, en missen daar door de voorlichting op allerlei gebied, welke de boeren in „Bedrijfsvoorlich ting" wordt geboden. Te meer betreu ren we dit, omdat ze daardoor ook geen kennis kunnen nemen van het hoofdar tikel van de redactie-commissie in het eerste nummer van 1953. Aangezien we het met de inhoud hiervan zo absoluut eens zijn, dat we het nodig en nuttig vinden, dat iedereenook niet land bouwers er kennis van kunnen ne men, zijn we zo vrij het op deze plaats In zijn geheel over te nemen. „Een nieuw jaar is begonnen." Een jaar, waarin de landbouwers naar wij hopen, er weer in zal mogen slagen door zijn bedrijf een belangrijke bijdrage te leveren tot de welvaart van ons land. Daarbij zal men dan zeker niet mo gen vergeten, dat deze doelstelling al leen bereikt zal kunnen worden, wan neer de boer zelve daarvan mee profi teert. Nu zouden we hieraan kunnen verbin den een heel betoog over de wenselijk heid van prijs garanties voor de land bouwproducten, over de landbouwpoli tiek e.d. doch wij willen <iat niet doen, omdat dit een terrein is, dat buiten het werkgebied van onze verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting hgt. De zorg vóór en de bemoeiingen met die zaken be hoort tot de taak van de standsorgani saties. Wat wij wel willen en o.i. ook moe ten doen, is er op gewezen, dat ongeacht de landbouwpolitiek, die gevoerd wordt, iedere boer persoonlijk over vele mo gelijkheden beschikt, om het rendement van zijn bedrijf te verbeteren. Er kan aan de bedrijfsvoering nog veel verbe terd worden, vooral bij de weidebedrij- ven, maar zeer zeker ook in de akker bouw. De gemiddelde kostprijzen, berekend door het Landbouw Economisch Insti tuut zijn het resultaat van de bedrijfs- uitkomsten van vele bedrijven. Daarbij zijn er heel wat, die zelf hogere kost prijzen hebben, terwijl deze bedrijven lang niet altijd op slechtere grond zijn gelegen. De oorzaak van de slechte uitkomsten is veelal te zoeken In een minder goede, of soms nog te ouder wetse bedrijfsvoering. Daarin is zeker verbetering te brengen, wanneer de boer zelf door eigen ontwikkeling en door het gebruik maken van bedrijfs voorlichting krachtig medewerkt. Het Is vanzelfsprekend, dat alle be drijven niet even goed kunnen zijn, maar liet staat wel vast, dat op zeer veel be drijven de kostprijs nog belangrijk ver- (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1