SVAtOF STER Groene Kruis actie te Dirksland Gezondheidstoestand van ons volk sedert 1900 0nkruidbeétrydin0 Aanmerkelijke verbetering in 50 jaar Plaatselijk Nieuws Marktberichten Centrale Veiling Middelharnis Huishoudelijke wenken SUIKER BIETEN ZAAD Landbouwers terug uit Amerika 258te Jaargang Woensdag 28 Januari 1953 No. 2185 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Zaterdag olieboilendag RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerg Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: t 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Bg contract speciaal tarief. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling „Het Groene Kruis" te Stellendam, heeft de voorzitter de heer A. van Eek in zijn openings rede een overzicht gegeven over de gezondheidstoestand van ons volk sedert 1900, waarvan hij bijzonder studie had gemaakt. Wij konden wegens plaatsge brek daar toen geen verslag van geven, maar hebben deze copy bewaard en geven het gesprokene, dat zeer zeker velen zal interesseren, hieronder weer. De heer A. van Eek sprak daarbij als volgt: Er is vermoedelijk in de geschiedenis van geen enkel land een tijdperk te vin den van vöftig jaar, waarin de gezond heidstoestand der bevolking zo aan zienlijk verbeterde, als in ons land het geval is geweest in de eerste helft der ZOe eeuw. En dit is geschied in een pe riode, waarin onze volksgezondheidbui- tengewoon ernstig is bedreigd. Twee wereldoorlogen hebben ons volk be roerd: mobilisatie, onvoldoende voeding, woningnood, epidemieën, evacuaties, de portaties, concentratiekampen, bombar dementen en honger hebben ons land geteisterd. Tussen de oorlogen in heer ste een ernstige werkloosheidscrisis en na de jongste oorlog waren de moeilijk heden legio. En niettegenstaande dat alles, in weerwil ook van de verdubbe ling onzer bevolking (in 1900 telde Ned. 5 mill, en thans 10 mill, zielen) is de gezondheidstoestand van het Nederland se volk nog nooit zo goed geweest als nu en staan wij in dit opzicht aan de spits der natiën. Het is niet mogelijk deze uitspraak met cflfers te adstrueren. Het best blijkt het uit de gemiddelde levensduur van de Nederlander. Deze bedroeg in 1900: 46 jaar en thans 67 jaar. (man nen 66 en vr. 68). Voor Frankrijk is dit cijfer 58,' voor Rusland 45 en voor het doodarme India 28. Een andere leer zame statistiek is die van de zuigeling- sterfte. In 1900 stierven'van de 1000 le vendgeborenen er binnen het jaar 150, en nu 25. (1951.) In Frankrijk is dit cijfer thans 70 en in België 80. Het ligt voor ae hand, dat deze geweldige ver mindering der zuigelingsterfte menselij kerwijs te danken is aan de betere prae- natale- kraam- zuigelingen- en moeder zorg. Om dezelfde reden loopt ook het aan tal levenloosgeboren kinderen terug. Het cijfer hiervoor bedroeg in 1901: 4 van de 100 en thans nog geen 2. Een zeer belangrijke indicator voor de gezondheidstoestand van een volk is het sterftecüfer. In 1001 stierven in ons land per jaar ongeveer 18 van de 1000 ■nwoners, d.i. op een bevolking van 5 millioen 90.000 per jaar. Thans is dat cijfer 71/2 per mille, dus sterven er nu per jaar 15.000 mensen in Nederland, nog 15.000 minder derhalve dan 50 jaar geleden, terwijl de bevolking verdubbeld is. Dit sterftecijfer is zo ongeveer het laagste van de gehele wereld. Als we net andere landen vergelijken, treft ons het enorme verschil. Zelfs België en Frankrijk, ook landen met hoge cultuur, staan veel hoger, nl. 13 per mille. De grote verbetering van de gezond heidstoestand weerspiegelt zich ook in de sterftecyfers van bepaalde ziekten. Ik denk daarbij allereerst aan de tuber culose. In 1901 stierven per 10.000 in woners er 20 aahlong-t.b.c, thans nog 2; aan kinkhoest 23 per 100.000, nu nog 8. Wat diphtherie betreft de sterfte per 100 ziektegevallen is in 50 jaar gedaald van 18 op 5 en bij roodvonk van 5 op Vi- Zo is ook het aantal sterfgevallen aan longontsteking, suikerziekten, nier ontsteking dank zij de uitvinding van de insulini, penicilline, e.a. geneesmid delen aanmerkelijk gedaald.. Helaas zijn er ook enkele ziekten, die een stijging vertonen. Van de 70.000 mensen, die in 1948 in ons land overle den, stierven er 14.000, d.i. 1/5 deel, aan kanker. Naar verhouding is dat 1% zoveel als in 1900. Nu behoeft deze stijging U niet al te zeer te verontrus- 'en, want zij is gedeeltelijk het gevolg an een betere diagnose, een betere tatlstiek en ook van de z.g. veroude- ing van ons volk. Met de stijging der emiddelde leeftijd gaat nl. gepaard een ogere kankerfrequentie. Wel moet dit ijfer ons aansporen om de kankerbe- trijding met alle kracht te steunen. Ook het aantal sterfgevallen aan hart- iekten is stijgende. Sedert 1900 is het X zo hoog geworden. Over de oorza- en daarvan durf ik. als niet-medicus een oordeel vellen. Nu ik toch met statistieken bezig en, wil ik ook even de geboortecflfers ermelden. Deze zijn sedert 1900 ge aaid van 32 per 1000 inw. op 22, dat il zeggen, dat er elk jaar ongeveer 30.000 kinderen worden geboren. Ook dit opzicht steekt ons land gunstig bij de andere West-Europese landen. Wat nu SteUendam zelf betreft, ik eb daarvan ook enkele cijfers. In de aren 1946 tot en met 1951 overleden ier op de 212 levend geboren kinderen binnen het jaar, d.i. dus 28 per mille f ongeveer evenveel als landelijk. Het geboortecijfer in die jaren was emiddeld 35 per jaar, dus 18 per mille, at lager is dan het landelijk gemid- elde, dat in die periode 25 was. Het terftecijfei- bedroeg toen gemiddeld of ei' jaar, d.i. 9 per mille, dus iets ho- M dan de 7,8 per mille van het gehe- e land. Het aantal geboorten is hier erhalve 2 x zo groot als het aantal terfgevallen. iWat de specifieke gezond heidstoestand van onze gemeente be treft, daarvan zou de dokter U meer kunnen vertellen. Ik meen, dat deze vrij norniaal is; alleen rheuma en asth ma komen in Stellendam meer voor dan op menige andere plaats. Wanneer we de vraag stellen, aan welke factorei^ de geweldige verbetering in de volksgezondheid, zoals ik U die aan de hand van de genoemde cijfers geschetst heb, is toe te schrijven, dan moet gewezen worden op allerlei in vloeden, die daarin een rol hebben ge speeld. Ten eerste is de medische wetenschap in de afgelopen 50 jaar enorm vooruit gegaan. Ook is het aantal artsen naar verhou ding toegenomen: in 190Q was er 1 op de 2000, nu 1 op de 1500 inwoners. Het aantal specialisten is eveneens zeer ge stegen. Er zijn veel meer ziekenhuizen en sanatoria dan 50 jaar terug. Ande re factoren zijn: de verbetering van de volkshuisvesting, dus betere woningen; de drinkwatervoorziening, waardoor practisch het typhusgevaar bezworen is; het invoeren van allerlei sociale voor zieningen; het veel hogere welvaarts peil der bevolking, waardoor betere 'voe ding mogelijk is; het geneeskundig toe zicht der overheid; de bescherming der arbeiders tegen gevaren van het be drijf; de Vleeskeuring en de controle van de Warenwet; de intensieve drank bestrijding; ,de invoering der schoolart sendiensten enz. Bij dat „enz." zou ik dan bescheiden- heidshalve ook willen noemen de ar beid van het Groene Kruis. Vijftig jaar Groene Kruis betekent een halve eeuw arbeid van een grote sociaal-hygiëni sche vereniging, die ontstaan is uit par ticulier initiatief en dat nog steeds op de voorgrond stelt. Dit is nu eens een echte volksorgani satie, die bereikt heeft, dat duizenden eenvoudige mensen zich zijn gaan inte resseren voor de volksgezondheid. Daar door is zonder twijfel de goede gezond heidstoestand van Nederland voor een niet gering deel mede te danken aan het werk der Kruisverenigingen. Helaas is er echter een ziekte, die ook de Kruisverenigingen bedreigt: het is de ziekte van de alles opslokkende staatsbemóeiing. Het is jammer, dat dit prachtige werk, dat met veel animo en liefde door velen wordt verricht, gevaar loopt door door de bemoeizucht der Rijksoverheid van haar schoonste impuls te worden beroofd. Wij hopen daarom, dat het in de komende periode gelukken zal, onze vrijheid en zelfstandigheid te bewaren, opdat het Groene Kruis de liefde kan behouden van een ieder onzer. N.V. HOLLANDSCH ZWEEDSCHE ZAAD MAATSCHAPPIJ Koningslaan' 26'^* Am'sterdam-Z. Een „Hollandse" dame, die op het ogenblik een artistieke op dracht uitvoert in Heerenveen, ontving dezer dagen een brief, waarop aan de achterzijde door een grappenmaker" met potlood de volgende visie op de B'riese taalstrijd was gegeven: Kseil dinfri slandto en opdeque nfri seventsprong op menec. Bnspr actotm 3rmet gro tebec: isfri snta lofd ialeque? Cseiw elne manbe jegec Fri stattis nspra cgebreque. (Historisch) De eerste zin luidt „vertaald": ,,'k Zeilde in Friesland, toen op dek De rest van het „vers" is dan gemakkelijk te ontraadselen. ST. ANNALAND Jaarvergadering „Activa". Donder dagavond hield de Middenstandsvereni ging „Activa" te St. Annaland haar jaarvergadering in de zaal van de heer P. Moerland op de Haven. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter, de heer Fr. J. Stols zijn spijt uit, dat hij zo wei nigen welkom kon heten. De door de secretarie Abr. Gunter voorgelezen no tulen werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging in het afgelopen jaar een grote activiteit aan de dag gelegd had. De rekening en verantwoording ga ven aan inkomsten een bedrag te zien van 2648.78, terwijl de uitgaven 2175.10 bedroegen, zodat er een batig saldo van 473.68 was. Als bestuursle den werden herkozen de heren Fr. J. Stols, Corns. J. van Oost, M. J. van der Maas en J. de Goffau. Besloten werd, dit jaar weer een winkelweek te hou den, waarvan de datums en de tijd na der zullen worden bepaald. Voorts ligt het in de bedoeling, om in de maand Augustus een gezamenlijke actie te voeren met de Zusterverenigingen op het eiland Tholen. Donderdagavond werd in Hotel Spee te Sommelsdijk een voorlichtingsavond gehouden vanwege de N.V. Noury van der Lande's Exploitatiemaatschap pij te Deventer, op ons eiland vertegen woordigd door de heer J. Driesprong te Melissant. Door de technisch leider van de afdeling voorlichting dezer handels maatschappij, de heer A. van den Ak ker, werd eten uiteenzetting gegeven omtrent de voornaamste preparaten, die men in de handel brengt en omtrent de diverse bestrijdingsmiddelen voor in sect en onkruid, die de moderne weten schap in betrekkelijk korte tijd heeft weten te ontdekken en samen te stel len. De spreker bleek een gedegen ken nis te bezitten omtrent deze materie. Hij releveerde de ontdekkingen van het DDT, het HCH enz. om dan over te gaan op de nieuwste bestrijdingsmidde len van Noury Van der Lande. He- xamelt, Hexyclan, Landisan Nolachiet, Kresiviet, Hexapuur enz., die er met speciale eigenschappen, die deze stoffen geschikt maken voor verschillend aan wendingsgebied in land- en tuinbouw. Min of meer uitvoerig ging hij in op het aandeel dat Nederland heeft gehad in het ontdekken van al deze stoffen en daarbij gewaagde spr. o.a. van het werk van prof. Van der Linde in Ame rika, wiens niet stinkend HCH-Gamma als „Lindane" grote bekendheid heeft gekregen en zeer gewaardeerd wordt. Tegenwoordig kan met geringe kosten een goede bestrijding van insecten, ziek ten en plagen worden uitgevoerd. Op het gebied van de onkruidbestrij- ding heeft men de kjeur- en groeistof- fen gekregen, waarvan vooral de groei- stoffen thans al algemeen toepassing vinden en effectiever gebleken zijn dan de eerstgenoemde. Vorig jaar vond men het MCPA; dat geschiedde door Dra Oortwijn Botjes en als zeer selectieve onkruidbestrijder vindt het een dank bare toepassing en vooral in zomergra- nen is het zeer veilig te gebruiken; het vernietigt korenbloemen, akker- en melkdistel, herik enz. Momenteel is men bezig met een groeistof, die geschikt zal zijn voor kweekgrassen. Het Nolachiet is een onkruidbestrij dingsmiddel op basis van MCPA. Lan disan is een droogontsmetter voor za den, Hexyclan is een insectenbestrijder op HCH-basis; dat waren nog de voor naamste zaken, die bij deze bespreking naar voren kwamen. Het verdere van deze avond werd ge vuld met vertoning van enige waarlijk schitterende keurenfilms; zelden heb ben wij een zo goed opgenomen film ge zien als die van insecten en hun be strijding, zulke voortreffelijke macro- opnamen van luisjes, wantsen, rupsen, sprinkhanen enz. enz., zelfs tot in de tails bv. van het kaakstelsel van een insect. Prachtig waren ook de opnamen van coloradokevers en hun larven. Een andere film behandelde de be strijdingsmiddelen en na de pauze waarin de aanwezigen consumptie werd aangeboden vertoonde men een ande re fraaie film, nl. over de Sikorsky-hè- licoptères, een Amerikaans product, dat voortreffelijke diensten zou kunnen be wijzen aan de bestrijding van ziekten enz. in land- en tuinbouw ware het niet, dat deze toestellen zo enorm duur zijn (plm. 300.000 gld.) Welk feit niet ver hinderd dat het buitengewoon interes sant was om kennis te nemen van wat men in Amerika met hélicoptéres doet; vervoer van gewonden van het front, redden van schipbreukelingen, luchtfo tografie enz. enz. Alles bij elkaar derhalve een boeiende avond, waarmee de organisatoren veel eer iri legden. De heer C, J. de Rooy uit Stellendam was er ook by. Verleden week zijn vier jonge Neder landse boeren en boerinnen na een ver blijf van ruim een half jaar in de Ver enigde Staten in ons ïand teruggekeerd. De studiereis naar de States had ge staan onder auspiciën van het Inter national Farm Youth Exchange Pro gram." De dames M. T. S. Smit uit Midden meer en S. J. Zinkweg uit Numansdorp en de heren H. J. B. Oosterhuis uit Ulrum en C. J. de Rooy uit Stellendam, hebben op particuliere bedrijven ge werkt. Na een verblijf van enkele we ken op een boerderij trok men naar een volgende. Overal moest het voor de hand liggende werk worden gedaan. Zo klommen de Nederlanders op een trac tor, ze melkten machinaal en de beide dames hadden ruimschoots de spreek- woordelgke helderheid van hun vader land bij het doen van de grote was" te demonstreren. Ook hebben ze mogen koken. Wat de dames vooral opgevallen was De voorlichting van boerenvrouwen en natuurlijk de mechanisatie van de land bouw. Toch was men van mening, dat ons land op landbouwgebied de verge lijking met het land van Uncle Sam heel goed kan doorstaan. MIDDELHARNIS Bedankt. Ds, W. F. Laman, beroepen bij de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft voor dit beroep bedankt. Gecomb. Jaarvergadering. De J.V. en M.V. der Ger. Gemeente zal D.V. Vrijdag 30 Januari a.s. 's avonds 7 uur in het kerkgebouw aan de Chr. de Vries- laan haar 7e jaarvergadering houden. Ds. G. Zwerus zal een openingswoord spreken en er zullen na de huishoudelij ke zaken twee inleidingenworden ge houden. Het slotwoord hoopt ouderling Beversluis te spreken. Ieder is welkom. Openbare vergadering van de raad der gemeente Middelhamis op Vrij dag 30 Januari 1933, n.m. 7 uur. Agenda: Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot wijziging van de Salaris- en Loonverordening. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van wonin gen. Voorstel tot vaststelling nadere re geling van erfpachtsrecht in verband met de aanleg van de Meidoornstraat. Voorstel tot overneming van het erf pachtsrecht van een strook grond, be stemd voor openbare straat. Voorstel tot aanvulling van het besluit van de Raad van 9 Juni 1952 tot oprichting van een N.V. Brugverbinding Goeree-Over- flakkee en Hoeksche Waard. Voorstel tot credietverlening voor aanleg van straten. Voorstel tot naamgeving van aan te leggen straten. Voorstel tot aan koop van een perceel grond met opstal voor de doortrekking van de School straat. Voorstel tot aankoop van grond ten Noorden van de trambaan voor we genaanleg. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1952 en 1953. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van reinigingsrech ten. Voorstel tot verlening van crediet voor een electrische luidinstallatie. Voorstel tot verlening van een bijdrage voor woningverbetering. - Voorstel tot wijziging Raadsbesluit tot het verlenen van voorschotten aan die Woningbouw vereniging „Middelhamis" voor de bouw van 12 duplex-woningen. Voorstel tot vaststelling bedrag per' leerling 1953 voor het gewoon en het uitgebreid lager onderwijs. Voorstel tot het verlenen aan de Gereformeerde School van een voor schot op de exploitatievergoeding. Voor stel tot het voor rekening der gemeente nemen van het ongedekte gedeelte van de kosten wegens verbouw, eerste in richting en huur van de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs. Voorstel tot aankoop van grond voor woningbouw. IHELISSANT Kosteloze inenting. Er bestaat gele genheid tot kosteloze inenting tegen de pokken en tegen diphterie, op Zaterdag 7 Februari aanstaande, des middags 2 uur, ten huize van de gemeente-arts, G. Huisman. De data van stierenkeuringen in de provincie Zuid-Holland zijn door gede puteerde staten bekend gemaakt, voor Melissant is de keuring vastgesteld op Maandag 11 Mei 1953, nam. 3.15 uur. OOLTGENSPLAAT Vergadering A.R. Kiesvereniging. Heden Dinsdagavond komt de A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" in ledenvergadering bijeen. De heer P. Krijgsman van Middelhamis zal een re feraat houden over „De kinderen der Reformatie in de politieke strijd". Verder zal de candidaatsstelling plaats hebben voor leden van .de Ge meenteraad. De vergadering wordt ge houden om 7 uur in de vergaderzaal van de Geref. Kerk. Gekocht. De heer L .Braber Azn. heeft zijn woonhuis aan het Weespad, onderhands gekocht van de familie wij len Wed. M. Mooijaart-Donkersloot. STAD AAN 'X HARINGVLIET Moedercursus. Op 3 Februari van 3 tot 4 uur zal in het Verenigingslokaal een Moedercursus worden gehouden. Als leidster zal optreden Zr. Stehouwer Aanmelden bij Zr. Sikkerman vóór 2 Pebr. a.s. Zoals algemeen bekend is, viert het Groene Kruis, alhier, dit jaar haar 50- jarig bestaan. Zeer primitief begonnen met het uitlenen van voorwerpen, die voor een zieke nodig zijn, is het Groene Kruis uitgegroeid tot een onmisbaar in strument. Haar eerste voorz. was Dr. Rinkel die bij vele ingezetenen nog aan gename herinneringen heeft achtergela ten. In het begin was er geen wijkzuster en als men weet met hoeveel werk de zuster thans is belast, staat men ver baasd hoe de ziekenverzorging vroeger was. In kleine bedsteden en kleine on gerieflijke woningen lagen de zieken, die alleen door de dokter werd bezocht, doch die de verzorging moest overlaten aan de huisgenoten die weinig van zieken verpleging afwisten. Tot grote vreugde kunnen we thans zeggen dat, op een zeer enkele uitzon dering na ieder gezin lid is van het Gr. Kruis. De contributie is in die 50 jaar aanmerkelijk hoger, omdat de uitgaven voor het salaris van de wijkzuster en de kostbaarheid der verplegingsmiddelen dat onvermijdelijk maken. Helaas heeft het Gr. Kruis altijd te kampen gehad met gebrek aan goede ruimte om haar taak in volle omvang te kunnen ontplooien. Nu is het geluk kig zover dat het zo goed als zeker is dat dit jaar de eerste steen gelegd zal kunnen worden van een geheel nieuw Wijkgebouw dat aan de daaraan gestel de eisen geheel is aangepast. Als we GBAANBEURS ROTTERDAM, 26 Jan. Binnenland se granen (officieuze noteringen per 100 kg franco R'dam). Tarwe zonder vochtconditie mid delmatig aanbod en geringe belang stelling van de vlakmolens 26 27.15 op vochtconditie tot 27.10 franco fabriek. Voedergranen 2eer flauw door de aangekondigde prijsverlaging van de importgranen zomergerst 31.50 32.25; wintergerst 29.50—30.50; haver 24.—24.75; rogge 24.75— 25.50; mais geschoond 33 34.50. Peulvruchten eveneens flauw erwten 4051; schokkers 50 58, bruine bonen tot 78. AARDAPPELBEÜRS Rotterdam, 26 Jan. Kleiaardappe- len 35 mm opwaarts; eigenheimers 12.50— 13—; bevelanders 11.75— 12.—; bintjes 11.50—12.—; ijssel- ster 9.—9.50; alpha's 10.—10.50; meerlanders geen notering; furore 11 11.50. Zandaardappelen 25 mm opwaarts: noordeling 9.50; voran 8; record 8 industrie 8; eigenheimers 8. Voeraardappelen 3.50 (prijzen per 100 kg en op handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van consump tieaardappelen op wagon, schip of auto.) VEEMARKT Rotterdam, 26 Jan. Veemarkt, aan gevoerd 1849 St., w.o. 889 vette koeien en 960 varkens. Prijzen per kg; vette koeien 2.72—2.82, 2.55—2.65, 2—2.20; varkens lev. gew. 1.76, 1.74, 1.70. Aanvoer vette koeien korter met re delijke handel en wat vaster in prijs; en kele prima's gingen nog boven notering. Aanvoer varkens groot met luie han del en gemiddeld even lager. De afloop was slecht. Prima's gingen iets boven notering. TJienveiling van Dinsdag 27 Januari '53 Grove 23.—; Middel 24.39—24.59; Drielingen 33.4934.12; Picklers 38.99; Stek 2.25; Middenprijs velds- gewas 25. Aanvoer 125.000 kg. MELISSANT Burg. Stand. Geboren: Simon, zoon van G. van Nieuwaal en M. M. Mole naar; Dina Maria, dochter van A. Vis been en J. Mijnders. Gehuwd: C. van der Ham, oud 25 j., kantoorbediende en A. E, Wielaard, oud 22 j,, zonder b'aroep, beiden wonende te Melissant, Ingekomen: C. Sies van Rotterdam. Vertrokken:. A. Kooman en gezin naar Dirksland; A.. van det Werf, naar Gil- se en Rijen. zeggen „tegenwoordige eisen" dan wil dit zeggen dat niet meer kan worden volstaan met een klein gebouw omdat er moet zijn een flinke wachtkamer waar de kinderwagens geplaatst kun nen worden bij het onderzoek van de zuigelingen, voorts een kamer met boxen, waar de kinderen uitgekleed moeten worden. Bovendien neemt het Gr Kruis nog dit jaar de Kleuterzorg op zich. De kleuters toch zijn van hun eer ste tot zesde jaar zonder dokterscon- trole en de ervaring met de kleuterzorg is van dien aard dat daar niet langer mee gewacht kan worden. De hoogtezon bestraling en de Rheumabestrijding staat tevens voor de zorg van het Gr. Kruis. Een flinke dokterskamer, maga zijn en de Zusterwoning, wordt mede in het gebouw ondergebracht. Zoals de lezers uit bovenstaande zullen begrijpen is voor een en ander geld en zelfs veel geld nodig. Het bouwkapitaal is nog niet geheel toereikend, doch dat is niet meer de grootste zorg maar wel het interieur, omdat dit ook veel geld kost. Het bestuur van het Gr. Kruis is zo gelukkig geweest de heer Bas van Don gen bereid te hebben gevonden zich aan het hoofd van een Comité te plaatsen, dat zal trachten geld voor de aankle ding te verkrijgen. Eén van deze mid delen is dat a.s. .Zaterdag een oliebollen- dag wordt gehouden waarbij de bollen huis aan huis aangeboden zullen wor den. Een wagen Waarop een viertal comi- té-leden, waaronder Piet Hof, zullen de bollen uitventen daarbij geassiteerd door enkele dames. Dit is echter slechts een begin van de actie want nog andere pijlen heeft het Comité op haar boog. Het woord is nu aan de ingezetenen van Dirksland en haar buurtschappen. Zij zullen de gelden bijeen brengen die het Gr. Kruis in staat zal stellen een Wijkgebouw met een mooi interieur te doen verrijzen wat mede tot gevolg kan hebben, dat Dirksland tot medisch cen trum van Flakkee kan uitdqen. Het Groene Kruis rekent op TJ! EEN HELEBOEL LADEN ZELFS IN EEN KLEINE KEUKEN Men kan altijd iets leren in het bij zonder hoe de ruimte in de keuken het best te benutten. Hier ziet U hoe 6 la den van verschillende diepte een plaats je hebben gevonden in een lege hoek, en om te voorkomen, dat ze bij het uit trekken tegen de deur stoten, zijn de la- len zo gemaakt dat ze opendraaien. DE BEHANDELING VAN TINNEN SIERKANNEN U kent ze wel. Die aardige vazen; ge maakt van een mengsel van tin en lood. Na verloop van tijd gaan ze er echter dof en ongezellig uitzien en U kunt ze dan weer hun oude glans teruggeven door ze als volgt te behandelen: Leg de kan of vaas in warm soda- water en wrijf deze daarna goed op met fïjn warm keukenzout.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1