r NG ER Reclitszak szaKen Voorstraat en oud Gemeentehuis te Nieuwe Tonge y De heer A. A. Mijs te Sommelsdijk ter aarde besteld IWaal ïkineó HOEST? -*■ >nd 3 25ste Jaargang CHE. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ingen |s en Ibben |s. in Jplex- enge- lin 4 teziii- de 4 (■celen ver- slhar- met lerne Brneming IJnreis f 7.90 lelharnis lest ge- ines ter .V. Waar zit meer verstand, in de stad of op het land 7 MEDITATIE tJi,et waarlijk zist\^ ^U ket enót 1 er=> -m Hoe het vroeger was Een indrukwekkende begrafenis WI) [.v.L. fUUR Zaterdag 24 Januari 1953 No. 2184 EedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woen»dag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Btj contract speciaal tarief. Janu- ^JK om, wij de |ng van te De- nst een stellen over kal ver- lenfilms, andere aan of sen. ^ON 498 TONGB d-, Trap-, DTALAGE! vakkundig naken van NTUÜRS ckee IMELSÖIJK TTERDAM Reeds gedurende enkele tientallen ja ren wordt er in stijgende maté aandacht besteed aan het bepalen en vergelijken van de verstandelijke vermogens (de in telligentie) van allerlei personen. Men is daarmee in Amerika en Frankrijk be gonnen en het eerste massale onderzoek geschiedde in de eerste wereldoorlog in het Amerikaanse leger. Er zijn door op dit terrein gespecialiseerde psychologen diverse vragenlijsten en oefeningen, sa- engesteld, die gebruikt worden om de. jlntelligentie vast te stellen. Dat zijn de z.g. tests. Ieder begrijpt van hoe grote aarde deze kunnen zijn, vooral wan- leer ze gecombineerd worden met soort- :elijke gegevens aangaande technische aardigheid etc. van de proefpersoon. et is op onderwijsgebied van het hoog- bte belang, te weten op welke school [een leerling thuishoort of welk voort- ezet onderwijs hij volgen kan. Ook in erband met de beroepskeuze is zulk en test zeer gewenst. En bij de krijgs- acht is het mogelijk langs deze weg Ike recruut te plaatsen bij het onder- !eel, waar hij het best op zijn plaats is. Sedert een zestal jaren wordt ook in .et Nederlandse leger zulk een onder- oek ingesteld. Dit onderzoek is niet al leen van militair belang, maar het heeft ok algemeen-wetenschappelijke waar- Ie, omdat elke lichting een soort door- mede" vormt van het Nederlandse volk. r is dan ook in 1950 een stichting op- ericht, het ,,Demologisch Instituut," at zich ten doel stelt uit deze gege- ens psychologische en 'sociologische ennis te verzamelen omtrent het Ne- erlandse vo_Ik. De eerste publicatie van it instituut, getiteld „Begaafdheidson- erzoek en intelligentiespreiding" bevat ;eer Interessante mededelingen op dit ebied. Nemen we als uitgangspunt de lich- ;ing 1949 (de laatste, waarvan de ge- evens gepubliceerd zijn) dan diene men lerst het volgende te weten. Deze lich- ing telde bijna 83.000 man, dat is 1.74 van de gehele mannelijke bevolking. en deel hiervan wordt niét gekeurd: ;ieken, Nederlanders in het buitenland oonachtig, zij die voor een geestelijk mbt worden opgeleid, dus a.s. predi- anteu en priesters, gevangenen etc. Dit aren er in genoemd jaar ruim 4000. r taleven er dus een kleine 80.000 over, ie in 112 verschillende plaatsen door e Indelingsraad werden gekeurd. Hier- an werden er wat de medische keuring etreft ruim 18000 voorgoed ongeschikt evonden, 2700 t-ijdelijk ongeschikt en 7.000 goedgekeurd, d.i. bijna 70% van ,e ingeschrevenen. Voor ons doel interesseren wij ons het eest voor de resultaten van het intel- igentie-ónderzoek, dat al. deze goedge- eurden ook moeten doormaken en dat erzorgd wordt door de Psychologische 'ienst. Hierbij wordt in grote lijnen het ngelse systeem gevolgd. Toen men in .945 en '46 hiermee begon, bleek, dat Ie Nederlanders als volk iets intelligen- ;er zijn dan de Engelsen! De algemene est bestaat uit 5 gedeelten: de algeme- [ntelligentie, het technisch inzicht, de iskundetest, de taaltest (die een spe- iaal Nederlandse constructie is uiter aard) en de opdrachtentest (bedoeld als :oetsing) voor administratief werk), al les bij elkaar een serie van een paar :onderd vragen en oefeningen. Door een ernuftig prentenstelsel komt men dan :enslotte tot de vaststelling van het iindcijfer. Het totaal aantal getesten wordt ver beeld in 6 groepen of klassen. Klasse vormen de ongeveer 10 allerbesten net een I. Q. (intelligentiequotient) ha- ler dan 125. Klasse 2 vormen de |0% bovenmiddelmatigen (I. Q. van |lO—125)klasse 3 de 20 goede mid- Eelmatigen (I. Q. 100110)klasse 4 de fO% laag-middehnatigen (I. Q. 90— ^00), klasse 5 de 20 beneden-middel- natigen (I. Q. 7590) en klasse 6 de |lechten met een I. Q. lager dan 75, dus Be debielen. We hebben deze klassen gemakshalve in analogie gesteld met de bekende I. Q. groepen, maar opgemerkt pj, dat dit niet in alle opzichten juist 3. Uit al deze gegevens van elke mili tair uit elke gemeente van Nederland Is nu de laatste jaren een zeer interes- pant overzicht samengesteld van de in- pUigentie-spreiding in ons land, d.w.z. hoeverre het verstandelijk vermogen de divei'se streken uit elkaar loopt. Vanneer we beginnen met de meest [oor de hand liggende indeling, n.l. die paar de provincies, dan komen we tot pe slotsom, dat Noord-Holland aan de fPits staat met 2.98. Dit is het cijfer Pan de gemiddelde intelligentieklasse, pus iets beter dan 3. (hoe lager cijfer, poe lager intelligentie). Daarop volgt puid-HoUand met 3.08 en dan Utrecht net 3.18. De laagste intelligentie heeft ^rente, n.l. 3.99, waarop volgen Over- Ksel met 3.76 en Gelderland met 3.73. pe anderen zitten tussen 3.59 en 3.68. ïet landelijk gemiddelde is 3.41. Uit deze cijfers blijkt reeds, dat de twee provincies met de grootste en de neeste steden de hoogste intelligentie tertonen. Het is echter nodig, om tot |en goed resultaat te komen, de sprei- fing ook regionaal d.i. naar de streken Ie bezien. Immers, geen enkele provin ce vormt een homogeen geheel. Er zijn pads- en plattelandsgebieden en aller- T' economische en sociale en culturele fcctoren doen hun invloed gelden op de TitelligeutigQjjfers. Daarom heeft het öemologisch Instituut de cijfers ook lerzameld van 78 gebieden in Neder- f ld, die tot zekere hoogte een econo- „Ziet het Lam Gods" (Joh. 1 36) De boetgezant Johannes de Doper had het er in zijn prediking niet op gezet om vele vrienden te verwerven. Inte gendeel. Zijn scherpe, ontdekkende pre diking was er op gericht om de mensen te tekenen in hun bestaan voor God en hen, ondanks hun optooi met allerlei franje van godsdienst, te zeggen hoe zij waarlijk waren en hen daarbij ern stig te waarschuwen. (Lucas 3 7. Hoort hem spreken tot de schare: Gij adderengebroedsel, wie heeft U aange wezen te vlieden de toekomende toorn? Brengt dan vruchten voort, der be kering waardig. Welke vruchten werden er gevraagd, lezer Die twee rokken heeft, dele hem mede die geen heeft en die spijze heeft doe desgelijks Een scherpe wets-prediking is nood zakelijk tot ontdekking van de mens, waardoor plaats gemaakt wordt voor de klanken van het lieflijk Evangelie tot troost, sterkte en bemoediging. De pro- fetenmantel mag dan de boetgezant verbergen, omda* hij de uiterste delen des Heeren heeft gezien, anderszins komt hij met de rijke bediening van het liefelijke Evangelie. Na de doop van de Heere Jezus in de Jordaan wordt de wegbereider een gids en een heraut van Hem, die niet kwam om te verderven, maar om te behou den. Na die ure is zijn ziel vol van Hem, die hij zich niet waardig acht Zijn schoenriem te ontbinden en klinkt het van Zijn lippen:' Ziet het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt. Al ver laten hem al zijn discipelen om het Lam te volgen, het smart hem niet. Dat is het punt wat hij wenst: De Heere, de Christus moet wassen en hij moet min der worden. Hij zoekt niet zijn eigen grootheid, maar de grootheid van Zijn Koning. Niet ons o Heere, maar Uw Naam alleen zij de ere. Hij heeft de stem gehoord van den Vader: ,,Deze is Mijn Zoon, Mijn Geliefde, in wien Ik Mijn welbehagen heb." Vandaar mijn lezer, dat wij de be langrijke vraag stellen, tot wie Jo hannes deze woorden richt. Niet tot de vijandige schare, wien hij het ,,gij ad derengebroedsel" had toegevoegd. Niet tot de eigengerechtigden, die waren ge rezen in eigen oog door aanbidding van mensen, niet tot hen, die op een troon waren geplaatst en die het meer te doen was om de gunst van mensen, dan om de gunste Gods. Niet tot de rijke jonge lingen, die groot waren in eigen oog door wetvolbrenging, karaktervorm en karakterdeugd. Neen, hij richt zich hier tot de disci pelen, tot hen, die door de prediking der Wet het hart was verbrijzeld en verte derd, die hadden uitgeroepen: Wat moet ik doen, om zalig te worden? Tot de zen klinkt het woord: Ziet het Lam Gods! Johannes wierp geen paarlen voor de zwijnen. Johannes wist, dat de Heere Zijn genade niet verspeelt. Daarom was Zijn boetprediking zo streng. Tot dezen dan kwam de boodschap: „Wat zijt gij uitgegaan in de woestijn te aanschouwen? Een riet, dat van de wind ginds en weder bewogen wordt? Maar wat zijt gij uitgegaan te zien? Een mens met zachte klederen bekleedt Ziet, die in heerlijke kleding en wellust zijn, die zijn in de koninklijke hoven." (Lucas 7) Geen ontvlieden van de toorn Gods kan worden venvacht zonder waarachtige bekering, zonder de verbrij zeling des harten, die doet uitroepen: O God, wees mij zondaar genadig. Zolang de ogen van de blindgeborene niet waren aangeroerd door de hand des Heeren, door de hand van Zijn Al macht, zolang hij niet van de wassingen in Siloam's wateren was teruggekeerd, kon hij wel het Lam Gods voor hem hebben, maar hij kende Hem niet. Het: „ik geloof Heere", in aanbidding uitgesproken, deed hem zijn Redder aangrijpen, die hem de ogen opende. Zolang die daad niet aan ons is ge schied zijn we blind voor onze eigen blindheid, dan vragen we met de Joden: Zijn wij dan ook blind? Met de aan schouwing van de daden des Heeren zonder genade, ook in de natuur, wordt bevestigd wat Jesaja getuigt van de stomme beelden: ze hebben_ogen maar zien niet! Hoe anders is dat bij het ware volk des Heeren. Die hebben ogen gekregen om op Hem te zien, te zien op het Lam Gods. Die hebben geleerd waarlijk te zien. Doch daarover een volgende maal. Middelhamis. Ds G. ZWERUS. misch-geografische eenheid vormen. We kunnen uiteraard deze cijfers hier niet alle overnemen, maar willen er, voorzo ver dat nodig is voor het doel, dat we in dit artikel stellen, een aantal mede delen. De grote steden zijn in deze tabel apart genomen. Ieder zal wel nieuws gierig zijn, of deze nu alle hoger liggen dan de plattelandsstreken en ook of b.v. Amsterdam, dan wel Den Haag aan de kop ligt. Wat dit laatste betreft: geen van beide staan aan de top. De hoogste intelligentie blijkt de bevolking van Voorburg en Kijswijk te hebben: 2.56. Deze gemeenten kunnen practisch bij Den Haag gerekend worden; een aan merkelijk deel van de intelluctuele élite van onze regeringsstad woont daar en dit verklaart vermoedelijk dit topcijfer. Hierop volgt Haarlem met 2.71, dan Den Haag met 2.77 en Amsterdam met 2.79, terwijl Rotterdam het met 2.98 moet doen. Utrecht heeft 2.83, Gronin gen 2.93, Arnhem 3.11 en Eindhoven 3.04. Nemen wre nu de plattelandsstreken, dan vinden we ook daar veel spreiding, maar overal ligt het cijfer hoger dan in de steden, dus is de intelligentie er la ger. Zo heeft b.v. de zandstreek van N.O. Overijsel 4.18, de Drentse veenstre- ken 4.17, de Brabantse Kempen 4.17, de Over-Betuwe 4.15, de Peel 4.13 en het Friese zandgebied 4.01. Deze cijfers zijn aanmerkelijk hoger dan in de steden. Het intelligentiepeil in deze streken is laag. Er is veelal klein boerenbedrijf op slechte grond, slechte verbindingen, veel werkloosheid, dus armoede. Geen enkel plattelandsgebied evenaart de ste den behalve het weidegebied van Zuid- Holland benoorden Rotterdam. Uit de cijfers blijkt duidelijk, dat de gemiddel de intelligentie in de steden groter is dan op het platteland. De streken, die we hierboven noem den, zijn die met de laagste intelligentie. De andere liggen alle tussen deze en de steden in. Een apart cijfer van Goeree en Overflakkee hebben we niet. Dat staat niet in de lijst, ofschoon men er natuurlijk wel over beschiM. Het is echter zó, dat het aantal recruten in een zo beperkt gebied wel wat klein is om daarop goed gefundeerde conclusies te bouwen, hetgeen b.v. blijkt uit het cij fer voor Urk, dat het allerhoogste is van Nederland, n.l. 4.36, maar aange zien daar slechts 112 jongens werden getest, onbetrouwbaar wordt geacht. De Urkers staan trouwens niet voor dom bekend! Wel is in de tabel een cijfer opgenomen van al de. Zuid-HoUandse eilanden samen, Flakkee dus inbegrepen en dit is 3.74. We blijven derhalve nog een behoorlijk eind beneden bovenge noemde gebieden, maar vergeleken met de intelligentiecijfers van de steden slaan we wel een zeer pover figuur. Wij staan op dezelfde hoogte als Zeeland, behalve Walcheren, dat 3.19 heeft, de Noord-Friese bouwstreek, en die van Noord-Groningen (ook goede klei!). Waaraan is deze hogere intelligentie van de stadsbevolking toe te schrijven? Dit zit hierin, dat de steden nu een maal de concentratiepunten zijn van alle werkzaamheden, die een hoger intellect vragen: er zijn dikwijls universiteiten met professoren en duizenden studen ten, bedrijven met veel hoger personeel, allerlei scholen, regeringsbureaux etc. Vooral de eerste groep geeft de door slag. Het testonderzoek heeft uitgewe zen, dat de hoogste intelligentie-capa citeit aangetroffen wordt bij het onder wijzend personeel (professoren, leraren, onderwijzers). Dat dit veelal aangeboren en erfelijk is, blijkt hieruit, dat volgens onderzoekingen van Drs. Platenburg het gemiddeld intelligentiepeil van in 1952 goedgekeurde 19-jarige jongemannen eveneens het hoogst was bij de zoons van genoemde categorieën onderwijzend personeel. Zij staan nog iets boven de zoons van artsen, predikanten, advoca ten etc. Eigenlijk behoort het logischer wijze ook zo te zijn, dat deze groep bo venaan staat, want de diverse soorten docenten zijn de mensen, die alle andere bevolkingsgroepen de nodige weten schap moeten bijbrengen! De nieuw© Amerikaanse president Het particuliere gebed van Eisen hower Contrast tussen het Kremlin en het Witte Huis. In het leven van de Amerikaanse na tie heeft zich deze week een grote ge beurtenis afgespeeld, n.l. de inhuldiging van Dwight David Eisenhower als pre sident van de Verenigde Staten. Deze gebeurtenis speelde zich af in tegen woordigheid van tienduizenden en me de ten aanschouwe van ettelijke mil- lioenen, die door het televisie-apparaat alle bijzonderheden van de plechtigheid konden volgen. Het televisie-apparaat is n.l. in Amerika zeer algemeen, bijna ieder heeft er een in huis en wie er geen heeft kan bij zijn buurman of in de cafe's en eethuizen terecht. Een sobere, maar tevens een diep ern stige plechtigheid was het, toen de eed werd afgelegd in handen van opper rechter Vinson, waardoor Eisenhower de eerste man is geworden in de Ver enigde Staten, bekleed met macht over een millioenenvolk. Eisenhower zelf heeft de diepe ernst van dit gewichtige ogenblik blijkbaar goed beseft. Dit kwam wel daarin uit, dat hij alvorens zijn inaugurale rede te beginnen de aanwezigen verzocht met zijn „particulier gebed" zoals hij het noemde, in te stemmen, dat hij daarna op plechtige wijze uitsprak. Dit gebed luidde aldus: Almachtige God, zoals wij hier op dit ogenblik staan, smeken mijn toe komstige medewerkers in de uitvoe rige macht der regering en ik U, dat Gij onze toewijding in dienst van de aanwezigen hier en hun medeburgers overal elders wilt vervolmaken. Geef ons, zo bidden wij, de macht om dui delijk goed van kwaad te onderschei den en maak dat al onze woorden en daden hierdoor en door de wetten van dit land worden bestuurd. In het bij zonder bidden wij, dat onz? zorg zich moge uitstrekken over een ieder, on geacht stand, ras of kleux". Moge .sa menwerking ons zijn gegeven en het gemeenschappelijke doel zijn van de genen, die, naar de geest van de grondwet, er verschillende politieke overtuigingen op na houden, opdat al len kunnen werken voor het welzijn van ons geliefd land on uw glorie. Amen." Eên Staatsman, die bij de aanvaarding van zijn ambt afwijkt van het jjrotocol en de Naam des Heeren aanroept! Hij was daarbij zo ontroerd dat hij diep ge troffen de tranen uit zijn ogen wég- wiste, .p. Nu kan men wel critiek maken op dit gebed, maar het moet toch wel gewel digen indruk maken, dat Amerika's eer ste burger, aan de vooravond van zijn regering, ten aanhore van milUoenen de zegen van de Almachtige inroept. Eisenhower, de man die Amerika's le gerscharen aanvoerde in de meest bloe dige krijg die de wereld ooit heeft ge kend, hier op kinderlijke wijze een gebed uitsprekend, de zegen vragend om tot welzijn van het land en tot Gods eer werkzaam te mogen zijn. Treffend en ontroerend tevens. Het onderscheid met het Kremlin te Moskou en het Witte Huis te Washing ton wordt hier wel getekend. In het Kremlin wordt God beschouwd als het grootste kwaad, in het Capitool werd over land en volk de zegen öods inge roepen. Amerika en Rusland zijn twee mach ten die tegenover elkaar staan. Beide landen wapenen zich tot de tanden met de modernste strijdmiddelen zo ver schrikkelijk en vernietigend, als de ge schiedenis ooit heeft gekend. Wat zou het nu groot zijn, als in- plaats van deze moderne wapens het wapen van het waarachtige gebed eens zijn intrede zou mogen doen. Bij Over heid en onderdaan beide. Daar zouden legers met atoom- en waterstofbommen niets tegen vermogen! Daar zou de macht van het brutale ongeloof zich te gen te pletter lopen. Dat ware gebed, dat ten inhoud heeft: Wie zou U niet vrezen. Gij Koning der heidenen. Want het komt U toe; om dat toch onder alle wijzen der heldenen en in hun ganse koninkrijk niemand U gelijk is. (Jer. 11 7). Als dat zo was, zou het er op de wereld anders begin nen uit te zien, want Wie is gelijk aan onzen Heer, Aan God, die tot Zijn eeuwig eer Zijn troon gevest heeft in de hemel. Die, daar Hij 't Wereldrond gebiedt Van Zijnen hogen zetel ziet Op 't laag en nietig aards - gewemel God, de Heere, die den Koningen der aarde vreselijk is, is het eeuwig waard geëerd, gevreesd en gediend te worden. En de volkeren der aarde zouden er wel bij varen. WAARNEMER. Rode Hoestpoeders van Mijnhardt lÊÊÊÊ^^^^^^mmm^mmmm^^^^m Doos Op de vraag, waar het meeste ver stand zit, in de stad of op het land, geeft de legerstatistiek dus een duidelijk antwoord. Van. Zaterdag 34 Januari v.m. 12 uur t.m. Maandag ^6 Januari v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdljk Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en C. F. Arends. Voor spoedgeval len J. J. Wieringa, arts, Tel. 2090. Dirksland-Herklngen-Melissant: Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 01877 412, Melissant en dr P. Boot, Telefoon 01877-227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen C. W. Kramers, P. C. J. Voogd en P. J. de Man. Voor spoed gevallen E. Bouman, arts. Tel. 19, Stad aan 't Haringvliet en G. J. Buth, arts. Tel. 6, Den Bommel. Recnlbank Rotterdam De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 34- jarige commissionnair in aardappelen en uien, R. J. P., uit Oude Tonge, die heeft terecht gestaan wegens valsheid in ge schrifte. Hij had in October een kwi tantie, groot 7500, over de aankoop van 250 ton uien, terwijl deze transac tie niet had plaats gehad. De kwitantie moest dienen om uitstel te krijgen van de levering van twee partijen uien, die hij in voorkoop had verkocht, doch die hij niet voorhanden had. Hij werd con form de eis, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Deze keer geven we weer een plaatje uit Nieuwe Tonge. Het is de Voorstraat, genomen vanaf de zgn. „Hoogte", zoals deze er 'n veertig jaar geleden uitzag. Het meest opvallende gebouw van deze foto is wel het oude gemeentehuis, dat vele inv/oners van Nieuwe Tonge zich nog wel goed kunnen herinneren. Achter de twee grote ramen beneden bevond zich de raadszaal, terwijl boven het secretarie was ondergebracht. In de voorgevel van het gebouw ziet men het beeld der gerechtigheid een geblinddoekte vrouw met weegschaal in de hand welk beeld bij de af braak van het oude gebouw voorzichtig is verwijderd en thans weer aan het nieuwe raadhuis prijkt. De woning naast het gemeentehuis was eigendom van de heer Abr. v. d. Broek. Toen tot bouw van een nieuw raadhuis was besloten, werd deze woning door de gemeente aan gekocht en mede gesloopt. Naast de woning van. dhr v. d. Broek staat het huis, waar dhr L. Karels woon de, waarin de winkel van Gez. van Eesteren gedreven werd, waar later woonhuizen van zijn gemaakt. Aan de andere zijde van de Voorstraat bevond zich op de hoek het brand spuithuisje, dat later is afgebroken. Het huis daarnaast van beurtschip- per Waling, wordt thans bewoond door de commissionnair Verseput. Naast dit pand bevond zich de win- wel van wijlen Joh. Rietveld, die op de Molendijk zijn wagenmakerij had. Thans is dit de kapperszaak van Van Putten. De woningen daarnaast zijn later verbouwd tot winkelpanden van de heren Grotenboer en van der Maas. Recht vooruit ziet men het witte huis, waar de heer Abr. Bree- snee woonde, welk huis thans weer door diens kleinzoon Abr. Breesnee wordt bewoond. Tussen de bomen door ziet men de oude pastorie, die later door de thans bestaande ver vangen werd. Daarnaast stond nog een arbeidershuisje, waarvoor de wo ning van dhr Mosselman is in de plaats gekomen. De bomen om de Kerkgracht waren destijds kastan jes; deze zijn later door andere ver vangen. Aan het gemeentehuis zien V^^e nog een der oude petroleumlantaams, waarmee het dorp schaars werd ver licht. Op de stoep van het raadhuis ligt het laddertje, waarmee' de oude nachtwaker Jac. van Alphen deze lantaarns aanstak. Het gemeentelijk aanplakbord was toen ook reeds aan de Molendijkszijde bevestigd, zoals dit thans nog het geval is. De persoon die in de deur van het raadhuis staat is niet goed te her kennen. Op de stoep staat de heer Jac. Verweij. Bij het hek aan de Mo- lendijkzijde staat dhr G. Camphens, naast hem, met de pijp in de mond, dhr P. Kom. De persoon die uiterst rechts op de foto staat is wageimia- ker Voordijk. Op de Voorstraat staat op de eerste rij met stok in de hand dhr M. Hemmink, die tal van jaren klokluider was en nog in leven is. De meeste anderen die op dit plaat je voorkomen zijn reeds overleden. Mogelijk zullen de bejaarde Nieuwe Tongenaars nog meer van hun dorps genoten herkennen. Onder buitengewone grote belangstelling is Donderdagmiddag 2.uur het stof felijk overschot van de heer A. A. Mijs te Sommelsdijk ter aarde besteld. De lijkkist in de lijkauto was bedekt met vele bloemen, waarachter nog een spe ciale auto met bloemen en kransen. De familie, naaste verwanten en intieme kennissen namen plaats in 17 volgwagens, waar zich nog ongeveer een veertig auto's volgden. Langs de straat tot op het kerkhof toe, hadden zich honderden mensen opgesteld om van de uitvaart getuige te zijn. Het was een indrukwek kende stoet, want toen de lijkkoets op het kerkhof reed stond de hele weg langs de huishoudschool met volgauto's, tot aan de Ring toe. De kist werd in de aula gedragen, waar vier rijen stoelen waren geplaatsli om vooral de ouderen een zitplaats te geven. Velen moesten echter buiten het gebouwtje blijven, omdat er geen ruim te genoeg was. Als eerste spreker voerde het v/oord Oud-Burgemeester L. J. den Hollander die zeide door dit onverwacht overlijden diep getroffen te zijn. Enkele dagen voor zijn heengaan had hij nog gezegd liever geen lang ziekbed te willen heb ben en zijn wens was in vervulling ge gaan. Al had hij bijna de leeftijd der zeer sterken bereikt, hij was zeer vitaal en had een sterke wil. Gesierd met een scherp verstand en plaatselijke kennis had hij veel voor de streek, die de lief de van zijn hart had, gedaan. Sprekende namens de Electr. Mij. Goeree en Overflakkee releveerde spr. dat hij daarvan 22 jaar als commissa ris deel had uitgemaakt. Prettig was zijn omgang met mede-commissa rissen en afgevaardigden alsook met de directeur. Voor de Emgo had hij veel gedaan en ondanks zijn hoge ouderdom wist hij steeds gunstige adviezen te ge ven. Nu hij is heengegaan gingen spr.'s gedachten uit naar de kinderen, die veel dank aan hun vader verschuldigd zijn. Inzonderheid dacht aan de zoons, die misschien wel eens dachten zo zou het beter zijn, maar toch hun vader later moesten gelijk geven, dat hij het goed voor had. Vijf jaar geleden ging uw moeder heen aldus spr., nu is het ouder lijk huis weg. Wat gebleven is zijn de bijzonder mooie herinneringen. Bewaar ze, zei spr., daardoor zullen de kinde ren het meest de nagedachtenis van hun vader eren. Dhr P. D. Sieling sprak namens de Dijkring Flakkee en zeide dat het Bestuur met grote wee moed was vervuld, dat deze stijlvolle eminente medewerker was heengegaan. Wij weten allen dat hij op alle plaatsen van Flakkee bekend was zei spr. en ook, dat hij een harde werker was voor de Dijkring.. Niet alleen dat hij op storm achtige nachten als een leeuw werkte om het water te helpen keren, maar ook op de vergaderingen werd zijn be leid hoog aangeschreven. Als iemand een andere mening verkondigde, wist men, dat men aan de heer Mijs een geduch te tegenstander had en men terdege met hem rekening had te houden vooral wanneer het de belangen van een heel eiland betrof. Zijn nagedachtenis zal in hoge ere worden gehouden en hij bad de kinderen de kracht Gods toe om dit zware verlies te dragen. De heer Bommel van Vloten voerde het woord namens de directie Suikerbietenfabriek Dinteloord en de Vereen. Coöp. Suikerfabrieken en Raf finaderij. Deze spreker memoreerde dat hij geweldig veel voor de V.C.S. had gedaan, maar toch bleef hij zijn belangstelling richten op Dinteloord. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1