Het Nazisme in West-Duitsland De heer A. A. Mijs te Sommelsdijk Plaatselijk Nieuws Uitslag E.H.B.O.- wedstrijd Rechtszak szaRen Centrale Veiling Middelharnis Marktberichten 25ste Jaargang CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN IN MEMORIAM Rondom de Landbouwschool De Coöp. Boerenleenbank „Nieuwe Tonge" houdt zitting voor rentebijschrijving en controle op DINSDAG 20, WOENSDAG 21 en DONDERDAG 22 JANUARI. Dodelijk ongeval RecLtLank RotterJam De autoped Tragisch Hardhandig heerschap .1 Eerste centurions-tanks voor Nederland Woensdag 21 Januari 1953 No. 2183 UW5 RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentlën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Verleden week is de Engelse bezetting in West-Duitsland krachtig opgetreden tegen complotterende Nazi's van de groep Naumann, die werden verdacht, van een Putsch op korte termijn tegen de Bondsregering. De Engelse hoge commissaris, Sir Ivone Kirkpatrick, heeft van zijn vol machten, die in het bezettingsinstituut zijn neergelegd, gebruik gemaakt, om de hoofdpersonen van deze groep te ar resteren en na te gaan in hoever zij een bedreiging voor de geallieerde strijd krachten in Duitsland konden vormen. Min of meer moet zijn komen vast te staan, dat de oud-nationaal socialistische staatsfunctionnarissen, die op het, ogen blik van het politieke terrein zijn ver dwenen, weer trachten invloed te win nen. En ze doen dat niet door plomp verloren een neo nazibeweging op te richten daar zijn ze te geraffineerd voor maar zij trachtte haar doelstel lingen te bereiken door infiltratie van de bestaande partijen, o.m. de liberale partij, de uiterst rechts Duitse partij en de partij van de vluchtelingen. Hun oog merk was, door praten met de Sovjet unie de hereniging van het vaderland te verkrijgen om dan geleidelijk aan de macht van Duitsland weer op te taou- ren. De Naumann-groep had die naam naar Naumann, oud-staatssecretaris van Goebbela, die in het testament van Hit ler als diens opvolger zou zijn genoemd. In het Engelse communiqué kwamen be kende namen voor, o.m. dr Scheel, vroe ger studentenleider en gauwleider van Salzburg, de S.S. Brigade führer Zim merman, dr Hazelmeyer, Slepen, dr S'oharping, de ex-gouwleider van Ham burg Kaufmann, de S.S. generaal Hau- ser die de voornaamste raadgever van de groep zou zijn geweest. Hiermee zijn nog niet alle figuren genoemd de mees te van hen werden 's-nachts ,van hun bed gelicht om in verhoor te worden geno men. Nu zijn de Duitsefs zeer ontstemd over dit bliksemsnelle optreden van de Engelsen, wanneer wij echter bezien, hoe het Nazisme in Duitsland groeit, dan is er alle reden voor, om. bij de min ste tegenstand krasse maatregelen te nemen. Er is namelijk door de Amerikaanse Hoge Commissie in West Duitsland een rapport gepubliceerd, waaruit de ont stellende conclusie kan worden getrok ken dat bijna de helft van -West-Duits land gelooft dat er in het nazisme toch veel goeds stak en dat 25% zich zou verheugen, wanneer een nieuwe nazi partij aan de macht zou trachten te ko men. Het opinie-onderzoek, medio Decem ber over een groot aantal personen ge houden, heeft uitgewezen, dat er steeds minder Duitsers wensen samen te wer ken in een Europese federatie. Van de 100 ondervraagden waren er 49 tegen het doen van herstelbetalingen aan de Joden. Ook constateerde het rapport een toeneming van de nazi-oriëntatie bij de jeugd, 49% van de jonge Duitsers meen de dat er meer goed dan kwaads in het Hitler-regiem had gescholen. Het nazidom heeft voor de jeugd een groter aantrekkingskracht dan .het com munisme. In de leeftijdsgroep van 18 tot 24 jaar bleek 56% voor één enkele sterke partij te zijn, tegen slechts 23% tegen. Het rapport gaf verder weer dat men in 1951 in West-Duitsland nog overwe gend internationaal was georiënteerd en in 1952 overwegend nationalistisch. On geveer 47% is voor een nationaal leger dat moet deelnemen aan de verdediging van West Europa en slechts 22% voor een Europees leger met Duitse divisies. De meerderheid moet van oordeel zijn, dat Duitsland in de toekomst het sterk ste land van Europa moet worden en ■zelfs leiding zal dienen te geven. Het nazi-dom is dus nog niet dood. Men kan uit deze cijfers zien, wat er in Duitsland leeft. Conclusie trekkend uit dit opinie-onderzoek valt de arrestatie van de voormalige nazi's in de Britse zone, nog beter te begrijpen. Trouwens, het Britse Hoge commissiariaat heeft Zatei'dag jl. verklaard, dat door het ma teriaal waarover men thans beschikt, het snelle ingrijpen volkomen was ge rechtvaardigd. De Duitse instanties mo gen dan op het standpunt staan dat aan deze zaak te veel betekenis wordt gegeven, de Duitse geschiedenis uit het verleden heeft geleerd, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn. De Bondskanselier Adenauer heeft zich tegenover Britse journalisten cri- tisoh uitgelatenover het Amerikaanse rapport. Hij had er eerst van op de hoogte willen zijn eer het werd gepu bliceerd en hij vond ook dat er merk waardig weinig mensen" waren onder vraagd. (Het waren er 200 uit alle ran gen en standen.) De vragen die waren gesteld, vond hij „merkwaardig gefor muleerd." Op een desbetreffende vraag moest hij echter antwoorden dat hij diep bezorgd Was over de reeks van gebeurtenissen in de laatste weken. Er was een bijzonder slechte atmosfeer geschapen voor de komende onderhandelingen met Frank rijk over de Duitse deelneming, aan de vorming van een Europees leger. In een radio-rede tot het Duitse volk heeft Adenauer gezegd: „Ik veroordeel elke poging van de voormalige nazi's om in het politieke leven van Duitsland eer een leidende rol te spelen. Wij kunnen Ihet optreden van de Brit- e autoriteiten niet anders dan loffelijk oemen, risico's nemen zou tot een acheUjk avontuur kunnen leiden. officier in de Orde van Oranje Nassau Maandagochtend ging de mare door de dorpen Sommelsdijk en Middelharnis, dat op plotselinge wijze de heer A. A. Mijs was overleden. Bij informatie bleek ons, dat hij .zich Zondagavond enigszins onv/êl gevoelde, maar Maandagmorgen half zeven ging het vrij goed en hij had een rustige nacht gehad. Toen men een uur later bij zijn bed kwam, bleek hij te zijn overleden. De heer A. A. Mijs heeft zich op ve lerlei gebied ingezet om ons eiland om hoog te brengen. Bijzonder was zijn ijver voor goed landbouw-onderwijs (hij was mede-oprichter van de Landbouw school) en voor de landbouw in het al gemeen. Uit de lange lijst van functies die we hieronder laten volgen moge blijken dat hij zich ook op veel ander gebied be woog. Voor de localiteit heeft hij enorm veel gedaan, inzonderheid voor onze veerver- bindingen. Men denke maar aan zijn lid maatschap van de commissie Van Boeijen van Rijckevorsel en zijn initiatief voor de totstandkoming van de veer dienst Flakkee^V/est Brabant. Voor de huidige verkeersverbeteringen stond hij ook op de bres; jl. Donderdag 15 Januari maakte hij nog deel uit van een delegatie van de N.V. de Brug en De Flakk. Gemeenschap, tot een bezoek aan de Minister van Verkeer en Water staat te Den Haag. Voor een 77-jarige was hij zeer vitaal en hij .wist op ver gaderingen duidelijk zijn mening uiteen te zetten en vaak goede richtlijnen te geven. Het plotseling verscheiden van deze invloedrijke figuur heeft over het gehe le eiland ontroering tev/eeg gebracht. Met hem is een actief werker voor de belangen van onze Flakkeese Gemeen- s.chap heen gegaan. De overledene was Officier in de Or de van Oranje Nassau. Donderdagmiddag zal zijn stoffelijk overschot op de AlgemeneBegraaf plaats te Sommelsdijk ter aarde worden besteld. Talrijke functies Van de vele functies, die de heer Mijs bekleedde noemen wij: sinds 1908 be stuurslid en vanaf 1917 voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, afdeling Midden-Flakkee, vele ja ren lid van de commissie van toezicht der landbouwwinterschool te Dordrecht; meerdere jaren voorzitter van het be stuur der Landbouwhuishoudschool; van af 1932 voorzitter van de Vereniging ter bevordering van landbouwonderwijs op GoereeOverflakkee (Lagere Land bouwschool te Sommelsdijk)vanaf 1918 voorzitter van het bestuur der Centrale Veiling te Middelharnis; vanaf 1914 hoofdbestuurslid van de Ned. Vereniging Stamboektrekp&,ard en vanaf hetzelfde jaar voorzitter van de kring Zuid-Hol land vanr het Stamboek; vanaf de op richting van de Dijkring Flakkee dijk- raad en van 1922 tot 1947 Dijkgraaf van de Dijkring; bestuurslid van alle polders van Sommelsdijk en voorzitter daarvan gedurende meer dan 25 jaar; voorzitter van de Vereniging Centrale Proeftuin te Middelharnis; vanaf 13 Sept. 1906 commissaris en vanaf 9 Nov. 1931 tot heden voorzitter van de Nutsspaarbank te Middelharnis; lid van de Grondka mer, lid van de Commissie van Boeyen van Rijckevorsel, initiatiefnemer voor de Stichting Veerverbinding Flakkee West Brabant; van 1911 tot heden lid van de gemeenteraad van Sommelsdijk, waarvan vanaf 1927 tot 1946 wethouder en gedurende de uiterst moeilijke jaren 1944 tot 1946 waarnemend burgemees ter, lid van de vroegere commissie van beheer der Gasfabriek Middelharnis Sommelsdijk; bestuurslid van de Stich ting Drinkwaterleiding; Commissaris der N.V. EMGO, bestuurslid van de Stichting Flakkeesche Gemeenschap en koi'tgeleden benoemd tot erelid van het Groene Kruis. Ongeveer 40 jaar geleden was de heer Mijs mede-oprichter van de suikerfa briek te Dinteloord en lid van het da gelijks bestuur, als hoedanig hij mee werkte aan de fusie der fabrieken Din- teloord-Zevenbergen-Roosendaal. Ook van de Vlasfabriek Dinteloord was de heer Mijs medeoprichter. Bovendien was hij rijkstaxateur en rentnrieester. In Memoriam Op 19 Januari jl. leed de Landbouw school een groot verlies door het overlij den van haar voorzitter, de heer A. A. Mijs. Sinds de oprichting der school in 1927 maakte de Heer Mijs deel uit van het Bestuur, in 1932 nam hij van de Heer P. van Schouwen, Burgemeester van Oude Tonge, het voorzitterschap over. Sinds dien berustte de leiding onzer school in zijn bekwame handen. Voor de wijze,, waarop hij deze leiding gevoerd heeft, .hebben wij naast diepe eerbied grote erkentelijkheid. Aan een scherp verstand en helder inzicht paarde hij een warm hart, voor de school, voor de leerlingen, voor ons, die aan de school onze werkkracht geven. Hoe verkwikkend was het begrip, dat we altijd bij hem vonden, wanneer er een enkele keer eens moeilijkhecjen gere zen waren. Voor dat begrip, dat ons tot werke lijke steun is geweest, hartelijk dank! Met hoeveel geestdrift leidde hij nog in September, de feestvergadering bij het 25-jarig jubileum der school. Ook de avond voor de leerlingen op 16 December wilde hij persoonlijk mee maken, al voelde hij zich toen al niet helemaal fit. 'k Hoor het hem nog zeggen, toen ik informeerde, of hij wel komen kon door dat barre weer. „Ja, hoor, als 'k enigs zins kan wel, met de jongens, daar ben ik graag bij." In onze voorzitter hebben zowel on ze school als wij persoonlijk een groot vriend verloren. Zijn vriendschap en onnavolgbare lei ding blijven wij dankbaar en in liefde gedenken. DIRKSLAN» Chr. Landarbeidersbond. Woensdag 21 Januari, a.s. zal in het koor der Ned. Herv. Kerk een districtspropagandaver- gadering worden gehouden van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. Aanvang 7 u. Sprekers de Hoofdbestuursleden H. v. d.. Linden en H. Oudekerk. Alle Chr. landarbeiders worden verwacht. A.s. Zondag hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Ds A. de Blois van Rotter dam, welke dan des avonds Doopsbe- diening wenst te houden. Doopouders kunnen aangifte doen Vrijdagavond van 7 tot 8 uur. OUDDOBP Door de garnalenvissers werd de vorige week 2 dagen gevist. Er werd gemiddeld van 30 tot 50 kg garnalen ge vangen per dag en per vaartuig. Maandag 26 Jan. sav. om 7 uur houdt de heer E. J. Bos van het SociaalFonds een uiteenzetting over de invoering van de Werkloosheidwet, Pensioenverzeke ring enz. in Hotel Flohil boven. Alle be langrijke vragen worden hier uitvoerig besproken, dus het is voor alle in het Bouwbedrijf v/erkzaam zijnde werkne- ^mers nuttig en leerzaam deze vergade ring bij te wonen. NIEUWE TONGE -— Zangavond. De Chr. Zangvereniging „Zanglust" organiseert a.s. Woensdag avond 21 Jan. in „Ons Dorpshuis" een massale Zangavond. Een tiental zang verenigingen van het eiland zijn uitge nodigd. Diverse Psalmen en liederen zul len ten gehore gebracht worden. Vergadering. De M.V. Petrus Da theen" komt Donderdagavond in verga dering bijeen. Opbrengst. De kaartverkoop en col lecte voor de Macht van het Kleine bracht op 104.58. OUDE TONGE Prijzen op de beurs. Op de beurs van Vrijdag werden de volgende prijzen aan gehouden: Uien 2728, picklers 34, stekuien 2^3, koepeen 12, aardappelen 13(—14. Erwten: kleine groene 4853, schok kers 5057, capucijners 4045, bruine bonen 6575. Gerst 2832%, haver 24, maanzaad 90100, karwijzaad 5057. Alles in guldens en per 100 kg. Het zoontje van de heer A. v. K. had het ongeluk zodanig met zijn fiets te vallen dat hij met een zware hersen schudding naar huis moest worden ver voerd. Dochtertje van dlir Louwerse (tot 1 Jan. jl. gemeente-archi tect te Ooitgensplaat) onder ti-ailer geraakt en gedood. De heer J. Louwerse en zijn gezin die vanaf Januari jl. te Holten (Overijsel) woonachtig zijn, hebben aldaar een zeer droevig ongeval ondervonden. Hun 5-ja- rig dochtertje Ansje is Vrijdag bij het spelen onder een trailer terecht gekomen en op slag gedood. Het lichaampje moet ernstig gewond zijn geweest. Nadere ge gevens ontbreken ons nog. Maandag heeft te Holten de begrafenis plaats ge had waar uit Ooitgensplaat vrienden aanwezig waren. Gezien de korte tijd dat de fam. Louwerse uit deze gemeen te is vertrokken is dit bericht met ont steltenis ontvangen. Juist brj het opzenden van deze copy Op Zaterdag 17 Januari werd de eer ste E.H.B.O.-wedstrijd voor Kring Flak^ kee gehouden in de verbouwde Oude School te Ouddorp. De wedstrijd ving aan om 15 uur. Er werd aan deel genomen door 3 ploe gen van Ouddorp, 2 ploegen van Dirks- land, 2 ploegen van Stad aan 't Haring vliet (voor de eerste maal) en 3 ploegen van MiddelharnisSommelsdijk. De volgorde van werken werd,bepaald door loting. Elk'e ploeg kon 300 punten behalen en de reider 90. De uitslag was als volgt: Middelharnis-Sommelsdijk 1: ploeg 261 ■punten; leider (ster) 74 punten. Ouddorp I: ploeg 199 punten; leider (ster) 40 punten. Middelharnis-Sommelsdijk lEE: ploeg 174 punten; leider(ster) 48 punten. Dirksland I: ploeg 164 punten; leider (ster) 45 punten. Middelharnis-Sommelsdijk II: ploeg 139 punten; leider(ster) 46 punten. Dirksland IT: ploeg 130 punten; lei- der(ster)' 43 punten. Stad aan 't Haringvliet I: ploeg 125 punten; leider(ster) 33 punten. Stad aan 't Haringvliet II: ploeg 109 punten; leider(ster) 39 punten. Ouddorp H: ploeg 100 punten; leider (ster) 19 punten. Ouddorp III: ploeg 96 punten; leider (ster) 28 punten. Het ongeval dat de ploegen deze mid dag te vervverken kregen was origineel, met verschillende addertjes onder 't gras, het luidde als volgt: Tijdens een interland-voetbalwed strijd, waarbij het een Ned. overwinning dreigt te worden, stort door het emotio- oneel geweld van de kijkers een houten noodtribune in. Ondanks de eerste schrik blijkt het aantal slachtoffers zich tot twee te beperken. Ben jonge man is van af de hoogste kant van de tribune op de grond bekneld geraakt. Wanneer hij hieruit bevrijd wordt, blijkt hrj een open botbreuk van de R. onderarm te hebben met een spuitende, helderrode bloeding. Hij is zeer onrustig, ziet erg bleek en heeft een langzame pols. De eerste man heeft een grote dwarse wond in de R. hanflpalm, waaruit stootsgewijze bloed tevoorschijn komt. Hij klaagt, behalve over andere pijn, ook over pijn in de R. borsthelft. Hij ademt oppervlakkig. U is met een E.H.B.O.-vriend terstond ter plaatse. Na 3 minuten komt een der de E.H.B.O.-er U met materiaal hulp bie den. Gevraagd: Eerste hulp en vervoer." Het bleek na ondervragen en onder zoeken van de patiënten, dat de eerste jonge man had. een spuitende bloeding rechter handpalm, ribbenfractuur rechts en waarschijnlijk een wervelfractuur; en de tweede, de oude heer dus, een spui tende bloeding uit wond van een gecom pliceerde rechteronderarmfractuur, ter wijl deze waarschijnlijk in shock toe stand verkeerde. De doktoren die deel uitmaakten van de jury waren Dr Diehl, voorzitter. Dr Kreling en dr Buth. De E.H.B.O. brengt hulde en dank aan deze heren, die zich weer vrijwillig beschikbaar stelden. Het was voor de deelnemende ploegen, E.H.B.O-ers en genodigden een leerza me middag. Er valt op dit terrein nog ontzaglijk veel te leren en daarom: E.H.B.O.-ers! oefenen en met aandacht werken en dan op voor de tweede Kring wedstrijd, die gehouden wordt op Zater dag 28 Maart te Dirksland! De twee ploegen die uit deze twee wedstrijden het hoogste aantal punten behalen, zullen ons Flakkee vertegen woordigen op de Districtwedstrijd van Zuid-Holland, welke op Zaterdag 25 April te Schiedam zal worden e;ehouden. troffen wij onderstaand bericht aan in het „Dagblad van het Oosten voor Overijssel", het welk wij hierbij in zijn geheel weergeven. HOLTEN Vrijdagmiddag omstreeks kwart over één is het ruim vijfjarig dochtertje van de gemeente-architect, de heer Jac. Louwerse, door het plotseling oversteken van de Dorpsstraat onder een vrachtauto gekomen en gedood. De kleine Francina was met een paar vriendinnetjes op weg naar de Chr. Kleuterschool. Ter hoogte van het ge meentehuis stak zij, juist nadat de OAD dienstbus van 1.10 was gepasseerd, plot seling de weg over op het njoment, dat uit de richting van de Oranjestraat een zware trailer met aanhangwagen van 'n firma uit Katwijk naderde. De chauf feur uit Katwijk heeft waarschijnlijk nog getracht te remmen. Tragisch is, dat de familie Louwerse nog maar ruim een week in deze ge meente woont. Zij is gekomen van Ooit gensplaat (Overflakkee) waar het ver keer niet zo druk is als in ons dorp. Uieiiveiling van 20 Januari 1933 Grove 25.85; Middel 25.99—26.50; drielingen 32.94; picklers 37.98, stek 3.4.08. Middenpr^s veldgewas 26.78 Aanvoer 135.000 kg. Men kon het zo wel zien, de vrouw die Vrijdag jl. voor de groene tafel van de politierechter trad, om zich te ver antwoorden voor het feit, dat zij zich aan het eigendom van een ander had vergrepen, kwam in een haar onbeken de en vreemde omgeving. Het was de 24-jarige huisvrouw Sara A. P. v. d. M., uit Middelharnis, die in de avond van 4 October toen zij met haar dochtertje een beetje aan de wandel was, een onbe heerd staande autoped had weggenomen die voor een patat-friteszaak stond. Zij had het door haar dochtertje zeer begeerde speelgoed opgeknapt. De kale plekken werden bijgeverfd, nieuwe hand vaten en een bel aangebracht. Maar een week later kwam de politie en haal de de autoped weg. De schone droom voor de kleine meid was voorbij De vrouw gaf haar misstap toe. ,,De autoped stond er zo alleen en verlaten en toen heb ik 'm meegenomen ,,Dat was juist de fout," merkte de politierechter op. „U had de autoped moeten laten staan." De officier van Justitie was niet best te spreken over hetgeen de vrouw had gedaan. „Het staat misschien niet vast, zei hij, dat deze vrouw het oogmerk heeft gehad zich de autoped toe te eige nen, maar in ieder geval valt het feit onder verduistering. „De officier eiste een boete van 30.subsidiair 15 da gen hechtenis en 1 maand gevangenis straf, voorwaardelijk, met 2 jaar proef tijd. De vrouw wist niet wat te zeggen. „Mijn man verdient niet zo veel mompelde zij. De politierechter legde de vrouw al leen een geldboete op van 25.bij niet betaling te vervangen door 5 da gen hechtenis. Stil en geruisloos verliet de jonge vrouw de rechtzaalEen le venservaring rijker Voor de Rotterdamse politierechter heeft Vrijdag jl. terecht gestaan de 39- jarige transportarbeider J. v. d. H. uit Sommelsdijk, die op 13 September van het vorige jaar zijn vrouw Leentje Ma ria van Nimwegen zou hebben mishan deld, door haar te knijpen en te slaan, waardoor de vrouw op zeer pijnlijke wij ze werd getroffen. „Waarom leeft u gescheiden van uw vrouw?" vroeg de politierechter. ,,Ze was niet veel thuis en dikwijls had ik 's avonds geen eten", antwoordde ver dachte. ,jU bent ruw en onbeschaafd Opge treden tegen uw vrouw, zei de politie rechter. „Zij heeft verklaard te zijn weg gelopen, omdat zij geen leven meer bij U had." „Mijn vrouw was zeer uithuizig." merkte verdachte op. „Hoe kwam dat?, vervolgde de poli tierechter. De buurt heeft schande ge sproken over de behandeling, die uW vrouw van u heeft ondergaan. Ik weet het wel, uw vrouw was geen heilige, maar toen u op 13 September kwam bij Boom, waar uw vrouw thuis was, was u volkomen buiten westen. U was iedere Zaterdag dronken. Bij de politie hebt u verteld, dat je zo dronken was, dat je zich niets van het gebeurde kon herin neren. Ook niet van de klappen, die u haar hebt toegediend. U hebt haar mis handeld en- toen ze mee naar huis is gegaan, bent u daar opnieuw begonnen en hebt o.a. gezegd: „Sterven zal je, al moet ik er drie jaar voor zitten!" Ver schillende getuigen hebben gezien, dat u de vrouw meermalen hebt mishandeld. U dronk veel en had ook nog schuld bij een kastelein." Het rapport van het consultatiebureau voor alcoholisme achtte verdachte erfe lijk belast met drankzucht. Verdachte verklaarde spijt te hebben over het gebeurde en zegde pertinent toe een ander leven te zullen gaan lei den. De officier van Justitie memoreerde. ROTTERDAM. Aan boord van het voor Nederlandse rekening va rende Duitse m.s. „Traute Sarnow" (299 B.R.T.) zijn dezer dagen de eerste drie Engelse Centurion-tanks voor de Nederlandse landmacht aangevoerd. In de Merwehaven te Rotterdam zijn zij door de drijvende bok „Hercules" op het terrein van Frans Swarttouw's Haven bedrijf N.V. neergezet, vanwaar zij in middels naar enige technische legeron derdelen zijn vervoerd, waar de nodige deskundigen voor onderhoud en bedie ning van dit voor Nederland nieuwe wa pen zullen worden opgeleid. De aflevering van de drie Centurions vormt het eerste resultaat van de grote Amerikaanse „Offshore Procure- ment"-order ter waarde van bijna 90 millioen dollar voor de vervaardiging van enige honderden tanks, alsmede benzinetrailers, onderdelen en munitie, waarvoor het contract op 15 December 1952 te Londen is getekend. De opdracht, die door Vickers Armstrong te New Castle in samenwerking met meer dan honderd, andere Engelse bedrijven zal worden uitgevoerd, is de grootste van haar soort, die ooit in een NATO-land is geplaatst. Alle tanks zullen uiteinde lijk naar Nederland en Denemar ken gaan om als onderdeel van de we derzijdse defensieinspanning te worden gebruikt door de legers van deze beide landen. De Centurion weegt 48. ton en is be wapend met een 20-ponder en een 7.92 mm mitrailleur. Twee gyro-stabilisato- ren houden de vuurmond tijdens de be weging in het terrein op het doel ge richt. De tank wordt bediend door 4 man en gedreven door een opgevoerde 12- cylinder Rolls Royce Meteor motor van 640 P.K. Bij 2550 omwentelingen per minuut beerikt de tank een maximale snelheid van ongeveer 35 kilometer per uur. Bij de ontscheping te Rotterdam wa.- ren o.m. aanwezig de Nederlandse ko lonels J. Daniels, inspecteur van het verkeerswezen en H. A. J. Schouwman, Rotterdam's garnizoenscommandant, als mede de Amerikaanse luitenant-kolonel Ira W. Hart van de „Military Assistan ce Advisory Group" (MAAG) in Deü Haag. dat verdachte zijn vrouw herhaalde ma len, als het ware aan de lopende band, op ergerlijke wijze had mishandeld. De eis luidde, .wegens mishandeling, 3 maan den gevangenisstraf, waarvan 2 maan den voorwaardelijk, met 3 jaar proef" tijd, en onder toezicht stelling van het consultatiebureau voor alcoholisme. „Kan het niet met een geldboete?" vroeg verdachte. Ik zit toch al zo in de put. Wat ik gedaan heb was verkeerd, dat weet ik en ik zal een nieuw leven beginnen. Ik moet ook zorgen voor mijn dochtertje, dat thuis is bij mijn schoon ouders," Maar de politierechter bleef solidiair met de officier en veroordeelde verdach te, het tenlaste gelegde wettig en over tuigend bewezen achtte, conform de eis van de officier. VEEMARKT ROTTERDAM;. 19 Jan. Ter veemarkt aangevoerd in totaal 1770 dieren, waar onder 1040 vette koeien en 730 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.74— 2.84, 2.58—2.70, 2.10—2.25; varkens lev. gew. 1.80, 1.78j 1.75. De aanvoer van vette koeien was kor ter met trage ha,ndel en vooral niet ho ger dan vorige week Dinsdag. Prima's gingen nog boven notering. Varkens aanvoer ruim met redelijke handel en de prijzen gemiddeld als vo rige week. Enkele gingen nog boven "no tering. AABDAPPELBEURS ROTTERDAM, 19 Jan. Klei--aardappe- len 35 mm opwaarts: eigenheimers 13.00 13.50, bevelanders 12.00, bintjes 11.50 —12.00, ijselster 9.25—9.75, alpha's 10.00—11.00, meerlanders 10.5011.00, furore 11.50^12.00. Zand-aardappelen 35 mm opwaarts: Noordeling 9.50, voran 8.00, record 8.0Ó, industrie 8.00, eigenheimers 8.00. Voer-aardappelen 3.50. (Prijzen per 100 kg op handelsvoor- waarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip, of auto.) GBAANBETJRS ROTTERDAM, 19 Jan. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam)Tarwe zon der vochtconditie 22.5027.10, op vocht- cönditie tot 27.05, Voedergranen kalm behalve grove zomergerst; zomergerst 32.7533.75 grove daarboven: win tergerst 31.0031.75; haver flauw 24.5025.50, blanke iets daarboven; rog ge 26.0026.50, mais geschoond 35.00—35.75. Peulvruchten -kalm; erwten 45.00 53.00; schokkers 45.0059.50; brui ne bonen tot 82.00. THOLEN Stoffelijk overschot opgevist. Vrijdag middag 16 Jan. jl. werd door enkele mosselschippers in de Eendracht bij Tho- len het stoffelijk overschot van een man opgevist van plm. 65 jaar. Daar de on- derkleding nog niet geheel nat was en uit andere kentekenen bleek, dat het slachtoffer nog niet lang in het water had gelegen werd onmiddellijk getracht de levensgeesten weer op te wekken, wat echter geen resultaat meer oplever de. Het stoffelijk overschot werd daar na door de politie in beslag genomen omdat de identiteit van het slachtoffer niet kon worden vastgesteld. Naar een door de politie ingesteld onderzoek is komen vast te staan dat het hier de heer C. Bruijnzeel uit St. Annaland be trof, die reeds sinds 1918 in de Stichting Vrederust werd verpleegd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1