Brug Flakkee - Hoekse Waard De Verenigde Naties accentueren de moeilijkheden en de problemen Hoe ds jP. van Kempen te Qoedereede werd verwelkomd SNEEUWVAL en SNEEUWMETING 25ste Jaargang Woensdag 14 Januari 1953 No. 2181 CHE. WEEKBLAD OP GEREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN punt van behandeling in de Kamer van Koophandel te Dordrecht Concepi-adres aan de Minisier van Economische Zaken Op dringende noodzaak van een brugverbinding wordi gewezen Middelharnis Sommelsdijk DUIZELIG DOOR ZORGEN? WEERPRAATJE 1952 in Zeeland een record nai jaar. Jos J. A. Verswijveren f Algemene Vergadering Staatk. Geref. Partij Goed bietenjaar RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^) TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscbynt tweemaal per week. Woensdag: en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Met het houden van de Vredesconfe- renties is het tijdperk der oorlogen eerst recht ingeluid. Met het stichten van de Volkenbond is de onderlinge verdeeld heid en de tegenstelling tussen de vol keren eerst recht aan het licht getre den. Met de oprichting van de Verenig de Naties zijn de moeilijkheden en on oplosbare problemen pas als in het vol le licht getreden. Het is alsof beide instellingen Volken bond en Verenigde Naties een klank bord vormen waartegen de onharmoni sche geluiden van het Volkerenleger kleur en diepte krijgen. Zijn er ergens tegenstellingen, moei lijkheden, problemen, men gaat er mee naar de Verenigde Naties en dan pas komen ze in felle belichting te staan. Noch Volkenbond, noch Verenigde Naties kunnen er aanspraak op maken de vrede gediend te hebben. Integen deel de haat en nijd, twist en krakeel zijn er door bevorderd. Het kleine be- langetje wordt een zaak van groot for- raaat door de aandacht van voor en te genstanders in de vergadering der Ver enigde Naties. Het recht is er vaak ver kracht. Denk slechts aan Indonesië. De groten worden ontzien, de kleinen aan de kaak gesteld. De Verenigde Naties zijn een instrument om macht en wille keur te doen heersen over recht en waarheid, Problemen zijn er legio. Zé ontstaan en de Verenigde Naties zijn onmachtig om ze op te lossen. Proble men worden tot brandende kwesties die evenzoveel haarden van haat en vijand schap worden, zonder dat de Verenigde Naties ze tot oplossing weten te bren gen. Oorlogsdreiging ze blijft voortbe staan. Van het ene jaar in het andere. De Verenigde Naties weten er geen op lossing voor. Kunnen de dreiging niet doen verminderen. Integendeel op haar vergadering wordt als het ware olie in de smeulende brandstof geworpen. Nog woedt de oorlog op Korea. Oorlog en wapenstilstandsonderhandeliagen hggen maar één jaar uiteen. De onderhandelin gen om tot wapenstilstand te komen duren voort maar resultaten worden niet bereikt. Wrok en wrevel worden door de Verenigde Naties op hun alge mene vergadering als het ware meer beklemtoond. Brandende kwesties vra gen om oplossing. De Verenigde Naties staan er machteloos tegenover. Ja door ze te behandelen zonder tot resultaat te kunnen komen wordt de verbittering, de haat en de nijd nog groter. Hoe lang wacht Oostenrijk al niet op zijn vredes verdrag. Het is er nog niet en het schijnt er in de naaste jaren ook niet te zullen komen. De Saarkwestie. Voor de tweede we reldoorlog was er ook een Saarkwestie. Ze kwam tot oplossing. Nu is er ook een Saarkwestie. Ze houdt Duitsland en Frankrijk en met deze twee landen heel W^st-Europa verdeeld. En zo is de we reld der grote politiek in gestadige on rust. Het probleem Duitsland. Moeilijk en lastig probleem. Zolang Oost- en West Duitsland niet verenigd zijn zal er een probleem Duitsland bestaan, dat Europa, de Wereld in spaiming en on rust houdt, ja dat een voortdurende bron van onrust en onvrede op zich zelf vormt in het Volkerenleven. Millioenen Duitsers haken naar de oplossing, die steeds verder en verder' achter de hori zon verdwijnt. Ja zelfs wat door de Verenigde Naties als het ware in het le ven is geroepen zoals het Noord-Atlan tisch pact is een haard van twist en onenigheid tussen de Volkeren. En dan die rassentegenstellingen. Tus sen het blanke en het gele ras. Tussen het blanke en zwarte ras. Onheilspel lend voor de Volken. De apartheidspolitiek van Zuid-Afri- ka. Noodzakelijk voor het zelfbehoud van het blanke ras. Van een plaatselijk, een locaal karakter krijgt het een be tekenis die drijft in de richting van een totale tegenstelling tussen blank en zwart. Door de behandeling voor de Verenig de Naties wordt het een strijdpunt in het leven der volkeren. De moeilijkhe den die Marokko en Tunis Frankrijk op levert, de Verenigde Naties zorgen er wel voor dat het de splitsing drijft tus sen de partijen. Van een locale aangelegenheid wordt het tot een de wereld verdelende bran dende kwestie. En zo liggen er tal van kwesties meer. iDe Verenigde Naties zorgen er wel voor dat ze haat en nijd, twist en krakeel in het leven der volkeren brengen. Verdeeldheid chaos en verwarring waarbij het communisme zijde spint. In het dagelijkse leven zegt men wel eens van k).3ine verschillen: „Je moet ze niet aan de grote klok hangen." Een wijs gezegde. De oplossing wordt er niet door bevorderd en door dat een klank bord wordt geschapen verkrijgen ze gro tere betekenis en neemt de onrust de haat ea de nijd toe. De Verenigde Na ties zijn onmachtig om vrede te bren gen, omdat haar grondslag niet deugt. «t is een klankbord voor haat en nijd. '->^ grote klok die de onvrede, de haat en de nijd over de wereld luidt en daar door de vrede en de gerechtigheid een slechte dienst bewijst. Korte vacature Op 6 Mei 1759 raakte de gemeente van Goedereede haar herder en leraar ds Arnoldus van der Palm kwijt. Deze had een beroep aangenomen naar Wou- drichem en op de hierboven genoemde datum preekte hij afscheid van Goede reede met de eigenaardige tekst Exo dus 33 1315, waarin Mozes vraagt naar de weg en de wil van God. De vacature zou maar kort duren. In Augustus van hetzelfde jaar nam de proponent Petrus van Kempen het be roep naar Goedereede aan. Op 18 Oc tober 1759 bevestigde ds Daniël van der Hoek uit Ouddorp de nieuwe leraar in zijn eerste gemeente. Ds Van den Hoek had als tekst ge kozen Zacharia 3 6, 7 „Doe betuyghde de Engel des Heeren Josua seggende: Soo seyt de Heere der heyrscharen. In dien gij in myne wegen suit wandelen ende indien gy myne wacht suit waer- nemen, soo suit gy oock myn huys rich ten ende oock myne voorhoven bewaren; ende ick sal u wandelingen geven onder dese die hier staen." In dezelfde geest als de tekst was ook het gedicht, waarmede de jonge predi kant te Goedereede werd verwelkomd. Niet door de gemeenteleden zelf maar door een medicinae doctorandus, een arts dus, genaamd H. van Nokken en woonachtig te Utrecht. Welke betrekkingen er bestonden tus sen de dokter en de dominé hebben we nog niet kunnen vinden. Misschien was de dichter een studievriend, mogelijk een familielid. In ieder geval was hij vervuld met de beste gevoelens van sympathie jegens de jonge predikant, toen hij zijn ganzeveer greep en de vol gende regelen op papier zette. Ter Inwydinge Van den Wel Eerwaarden, zeer ge leerden Heer, de Heer D(s) Petrus van Kempen. Tot Leeraar der Gereformeerde Ge meente van Jezus Christus te Goede ree. Geluk, Neerlandsch Volk, bevryd van Oorlogsplaagen Roem vry de Liefde en gunst van Hem, [die 't a.1 regeert. Die midden in den gloet het Ooflogsvuur [nog weert, En 't ligt des Kandelaars u geeft in [deeze dagen; Want, hoort men om 't gemis van eenen [Herder klagen, De Herder Israels zig spoedig tot u [keert. En schenkt, (schoon onverdiend) een [dien uw Ziel begeert, Om als een steun-pylaar Gods Tempel [te onderschragen. Van Kempen's goedere'en, dit wensch ik [deeze Kerk, Strekke hier een Goede Ree des [Waerelds ligt te sterk. O Petrus; sta nu pal! in 't midden van [de baaren. Zyt dan een vaste Rots, wanneer dë [Satan stryd, Gods Geest daal op U neer, terwyl Gy [iev'rig pleit; Dan zult ge naa de Dood de beste Ree [bevaren. Kanttekeningen Wij willen een paar kanttekeningen bij dit gedicht plaatsen. Ten overvloede Zïj vermeld, dat de aanduiding Gerefor meerde Gemeente natuurlijk gebi'uikt is voor de tegenwoordige Ned. Herv. Ge meente ter plaatse. De term Gei'efor- meerde Gemeente dateert uit de refor matietijd maar raakte in het begin van de vorige eeuw in onbruik voor de aan duiding van de plaatselijke kerken der reformatie. 'Nederland was bevryd van Oorlogs plaagen". Hier bedoelt dokter Nokken ongetwijfeld op de Zevenjarige oorlog, waarin Engeland en Pruisen streden te gen Frankrijk en Oostenrijk. De zinspelingen op de plaatsnaam Goedereede, door de dichter kennelijk met enig genoegen gebezigd, zijn wel een tikje aan de flauwe kant voor de men sen van Goedereede, die ook vroeger al telkens opnieuw dergelijke zinspelingen moesten horen. Overigens is de vergelij king tussen goede ree en de beste ree niet onaardig. Het gedicht is, als de meeste poëzie uit die dagen, niet vrij van overdrijving. Niettemin krijgen we de indruk, dat de auteur vol genegenheid zijn „werkstuk" heeft vervaardigd. Wat de jonge dominé Petrus van Kampen betreft: hij stond zes jaar tp. Goedereede en vertrok toen naar Pijn- acker. In 1767 volgde hij een beroep naar Breda op, alwaar de gemeente niet kor ter dan 45 jaar van zijn gaven profi teerde. Op 22 October 1812, juist 53 jaar na zijn bevestiging te Goedereede stierf ds Van Kempen. De Kamer van Koophandel komt Woensdag 14 Januari a.s. des avonds 7.30 uur te Dordrecht in openbare vergadering bijeen. Onder de te behandelen pun ten is ook een concept-adres aan de Minister van Economische Zaken, inzake de brug FlakkeeHoekse Waard. Het te behandelen request, dat aan de Mi nister zal worden gezonden, laten wij hieronder in zijn geheel volgen. iDoor de Kamer van Koophandel is aan de Minister van Economische Zaken het volgende adres inzake de brug Flakkee- Hoekse Waard gezonden: Hoewel de vervulling van nevenver- meld desideratum in de eerste plaats van het inzicht van de Minister van Verkeer en Waterstaat afhankelijk is, acht onze Kamer het niettemin van groot belang ook de belangstelling van Uwe Excellentie voor het project van een brugverbinding tussen Flakkee en de vaste wal van Zuid-Holland te win nen. Onze Kamer heeft wel eens de mening horen verkondigen, dat een dergelijke voorziening, die dan toch inderdaad wel een investering 'van 20.millioen gul den zal vergen, niet gemotiveerd is, daar het eiland Flakkee slechts 34.000 inwoners telt. Het is onze Kamer aan stonds duidelijk, dat de laagste ambte naar van Uw Departement tegen een dergelijke vereenvoudigde voorstelling van het probleem ernstig bezwaar zou maken. Jegens Uwe Excellentie vermel den wij deze meningsuiting dan ook slechts als onze herinnering aan een boutade. Toch kan het wel degelijk zijn nut hebben de economische betekenis van dit meest geïsoleerde eiland in Zuid- Holland en Zeeland nog eens schetsma tig aan te duiden. Het eiland Flakkee is een landbouwcentrum van betekenis. grote 85% van de totale oppervlakte is bouwland en tuingrond en de afvoer van de landbouwproducten, in totaal 240.000 ton, is voor de helft aangewe zen op de drie veerverbindingen, waar van de oudste het R.T.M, veer Middel- harnis-Hellevoetsluis nog steeds de be langrijkste is. De belangrijkste produc ten zijn suikerbieten, aardappelen en uien. De bietenoogsten leveren de laat ste jaren een opbrengst, die op bijna 100.000 ton kan worden gesteld. Onge veer de ^elft hiervan wordt verwerkt door de suikerfabrieken te Puttershoek en Oud Béijerland. Gezien de geringe afstand zou vervoer per vrachtauto naar deze bestemmingen hier de meest economische wijze van vervoer beteke nen. Feitelijk heeft het vervoer echter geheel per schip plaats. Ook het blad en de koppen van de bieten kunnen bfl de huidige veertarieven niet naar de weide gronden aan de overzijde worden ver voerd om daar als veevoeder te worden gebruikt. De waarde van deze artike len ad 1.000.000.wordt aldus gere duceerd tot die van mest of wel tot 15% In toenemende mate geschiedt het vervoer van aardappelen om kwaliteits verlies te voorkomen en ook om andere redenen van economische aard, tegen woordig per as. Voor zover deze ontwik keling op Flakkee kan worden vervolgd, betekent dit een extra belasting van de veren. Wat de uien betreft, op Flakkee is meer dan een derde gedeelte van de Nederlandse productie geconcentreerd, terwijl een zeer groot deel van de oogst voor export is bestemd. De helft van de oogst moet als regel worden geruimd in de maanden, dat op de buitenlandse markten de hoogste prijzen zijn te be dingen, maar dat zijn tevens de maan den, waarin de afvoer via de veren niet verzekerd is. Niettemin bedroeg het ex portcijfer voor Flakkee in de laatste ja ren toch gemiddeld steeds 7.5 mil lioen. De witlofcultuur zou voor Flakkee veel belangrijker vooruitzichten openen, indien het trekken van de wortelen ter plaatse zou kunnen geschieden. Daar deze bewerking ook juist in het diepst van de winter dient te geschieden en het aldus geforceerde lof daarna onver wijld dient te worden afgevoerd, is de huidige situatie ook hier een handicap. Wij moeten hier volstaan met een glo bale aanduiding van de moeilijkheden, die bij de afvoer van het eiland van vier der voornaamste producten worden er varen. In het zeer recente rapport van de Studio-commissie, ingesteld door Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, worden ook al deze onderwerpen behan deld en nog breder ontwikkeld. Wij ver oorloven ons Uwe Excellentie de lezing van dit beknopt gehouden economische- sociale gedeelte van dit rapport zeer warm aan te bevelen. Dat een vaste oeververbinding ook het nypende probleem van de werkgelegenheid voor een belangrijk deel zal kunnen op lossen, is een ander zeer belangrijk as pect, waarop de volle aandacht dient te vallen. Ongeveer de helft van de bevol king moet zijn bestaan in de landbouw zoeken. De toenemende mechanisatie maakt, dat het in stijgende mate bij dit zoeken blijft. Het werkloosheidscijfer geeft van jaar tot jaar een haast sprongsgewijze stijging te zien. Bedroeg het gemiddelde cijfer in de maanden De cember^April 1947/1948 nog slechts 700, in 1951/52 was dit voor de over eenkomstige maanden 1100. Kwam in de maanden Juli November vroe ger werkloosheid vrijwel niet voor, in dit jaar bedroegen de werkloosheidsge- tallen voor de maanden Juli, Augustus en September 296, resp. 204 en 111. Over het eerste halfjaar 1952 werd niet min der dan 440.000.uitgekeerd aan overbruggingsuitkering en sociale bij standsregeling of gemiddeld 13.67 per inwoner. Per 31 Maart en 30 Juni waren in het rayon Middelharnis 105 resp. 61 mannelijke beroepsbeoefenaren werk loos. Voor geheel Nederland bedroegen deze cijfers op dezelfde data 48 en 35. Er zouden nog meer frappante cijfers te geven zijn, maar de hier vermelde wettigen ten volle de conclusie, dat de afvoer van de overtollige bevolking en de bevordering van de werkgelegenheid ter plaatse de enige remedia zijn. Zo wel de woningnood als de aard der be volking brengen met zich mede, dat de aldus te werk te stellen personen voor een groot deel werkforens zullen blij ven. Voor deze tewerkstelling elders, zal een goede verkeersvoorziening dan echter een gebiedende eis zijn. Ook naar het inzicht van onze Kamer is Flakkee terecht niet gerangschikt on der de zgn. noodgebieden. Hoe zou een zo vruchtbaar land hiertoe kunnen wor den gerekend? Het probleem van Flakkee is volkonien oplosbaar, zodra de verkeersvoorj^iening van het eiland gelijk is aan die van overig Ne derland. Nu is de verhouding van ver keersintensiteit voor de Hoekse Waard (een met Flakkee in aantal inwoners en structuur geheel vergelijkbaar gebied) tot Flakkee voor personenauto's als 5 1 en voor vrachtautoverkeer zelfs als 10 1. Deze cijfers zijn ontleend aan verkeerstellingen in 1946 gehouden op de bruggen bij Spijkenisse en Baren- drecht. Hoewel niet zeer recent, valt niet aan te tonen, dat deze verhoudings- cijfers thans voor Flakkee gunstiger zouden uitvallen. Uitreiking oorkonde's aan nabestaanden van gesneuvelde militairen Maandag heeft Burgemeester D. Rijn- ders namens de Minister van Oorlog een gedachtenis-oorkonde uitgereikt aan de nabestaanden van de volgende gesneu velde militairen: D. M. Mierop, J. C. Kruik, J. Bom en D. Koote te Middelharnis. A. M. Stoutjesdijk, A. v. Dam te Som melsdijk. Eretekenen Voorts zijn eretekenen voor orde en vrede uitgereikt aan: H. v. d. Sluijs, L. M. Kieviet en J. Buth te Sommelsdijk; Jan A. Witvliet, B. Boeter, J. Grooten- boer, J. Groenendijk en L. Breeman te Middelharnis. drink nieuwe kracht uit PLEEGZUSTEE BLOEDWIJN In het licht van deze cijfers kan het niet anders, of de ontsluiting voor het verkeer moet de welvaartstoestand op het eiland in ongedachte mate verbete ren. Ware het nu zo, dat de kosten van investering ad 22. millioen, geheel of voor het grootste gedeelte uit 's Rijks middelen zouden moeten worden gefi nancierd, dan zou een dergelijk offer, ondanks de bovenin het kort aangedui de voordelen, zeker als zwaar moeten worden aangemerkt. Nu het echter zo gelegen is, dat de directe Rijksbijdrage tot ruim 30% van dit bedrag kan be perkt worden, daar de N.V. Brugverbin ding Plakkee-Hoekse Waard voor de bouw van de brug zelf een beroep op de kapitaalmarkt meent te kunnen doen, terwijl de aansluitende wegen ten be drage van 1.720.000.voor rekening van de Provincie zouden komen, meent onze Kamer dat een alleszins gemoti veerd beroep op het Rijk wordt gedaan. De overweging, dat hiernaast een ge deeltelijke garantie voor de betaling van rente en aflossing van de door de N.V. op te nemen gelden, die de hiervoor be nodigde bedragen zou moeten kunnen vinden door de baten uit tolheffing te verkrijgen, kan deze mening niet ver zwakken. Onze Kamer hoopt er in geslaagd te zijn Uwe Excellentie te overtuigen, dat een beroep op hare medewerking, waar deze voor het hier omschreven doel nut tig of nodig zou kunnen blijken, terecht kon worden gedaan. Zij heeft dan ook de eer deze medewerking bij deze dan ook wel zeer nadrukkelijk te vragen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken. (R. A. Jas), voorz. (G. J. van Oostveen), secr. (Van onze weerkundige medewerker) Na een periode met zacht en regen achtig weer viel er op de laatste dag van 1952 in een groot deel van ons land sneeuw. Het K.N.M.I. wekte haar luis teraars in het weerpraatje van Oude jaarsavond op, om sneeuwmetingen te verrichten en wel, even na middernacht en de volgende ochtend. Velen hebben aanvankelijk aan een soort Aprilmop gedacht maar dit was niet het geval. Het was een mooie ge legenheid om meer over de neerslag verdeling te weten te komen. Voor neerslagmeting van gevallen sneeuw is een duimstok als voldoende, daar men op enkele plaatsen waar de sneeuw niet is op- of weggewaaid de dikte van de laag moet. Men neemt een gemiddelde en zo krijgt men een indruk hoeveel centimeter er is gevallen. Vermeld zij, dat 1 cm. sneeuw over eenkomt met ongeveer 1 cm. vers ge vallen sneeuw. De resultaten van deze oproep zijn nog niet bekend, maar ongetwijfeld zul len velen na middernacht van deze nieuwjaarsdag aan het sneeuwprikken zijn gegaan. Niet overal, want al lag er in het westen en midden van ons land en ook in Friesland 4 8 cm. sneeuw in het Noordoosten lag een dun laagje in Twente bv, was geen vlok geval len. Er verlopen winters in ons land, waar in sneeuw een zeldzaamheid is, dit jaar hebben wij al een zeer groot aantal sneeuwdagen kunnen optekenen. Vanaf 15 November, toen de eerste vlokken vielen, heeft men hier en daar al meer dan 10 sneeuwdagen waargenomen. Be kijken wij het gemiddelde aantal sneeuw dagen, dan zien wij dat er in het ibs- ten en midden van ons land meer sneeuwdagen voorkomen dan in de wes telijke helft. Groningen, De Bilt en Maastricht 21 dagen. Winterswijk 19, Gemert 17, Den Helder, Hoorn, Joure, VliSsingen 15, Witteveen 14 en Naald wijk 12 dagen. Een buitengewoon zware sneeuwwin- ter was de strenge winter van 1951'42. Ruim een week in Maart 1942 lag er in een groot deel van ons land nog meer dan SO cm. sneeuw. De sneeuwstorm van 5 en 6 Maart 1942 bij 10 12 gra den vorst leverde sneeuwophopingen van meer dan 1 meter hoogte. Hieruit blijkt, dat het er ook in ons land af en toe Amerikaans of Russisch naar toe kan gaan, waar sneeuwhopen van 1 meter geen zeldzaamheid zijn. Het jaar 1952 heeft vooral in Zeeland veel regen gebracht. In Vhssingen bv. is, na het begin van de regenwaarne mingen aldaar, dit vanaf 1855, nimmer een zo nat jaar voorgekomen; er viel nl. 970 mm, tegen slechts 730 mm in Den Helder, 795 mm in De Bilt en 799 in Groningen. Gemiddeld over het ge hele land viel er ongeveer 820 mm, het geen 100 mm meer is dan de normale hoeveelheid die er in een jaar valt. De gemiddelde temperatuur bedroeg te De Bilt uit uurlijkse waarnemingen bere kend 8.8 gr C normaal 9.2 gr C. Na 1942, toende gemiddelde temperatuur 8.3 gr C bedroeg, was er niet weer een te koud jaar voorgekomen. In de Bilt had 6 Juli met 30.9 gr C de hoogste temperatuur en was 7.1 gr C op 29 November de laagste. Vanaf Nieuwjaarsdag is het weer in deze eerste week van Januari te koud. Zaterdagnacht daalde tijdens een felle opklaring de temperatuur snel; in De Bilt tot —8.1 gr C, op VUegveld Eelde tot —6.7 gr C. Zeer koud is het de laatste tijd in Noord Rusland. Op het weerkaartje van Zaterdag jl. zien wij rond de Witte Zee temperaturen van 37 31, 24 en 26 graden onder het vriespunt. Zoals U zich nog zult herinneren, heb ben de Duitse weerkundigen in de Arne- rikaanse Z6ne van Duitsland een gemid deld zachte winter voorspeld. December was in De Bilt 1.3 gr C te koud, zodat het kwik nog flink moet stijgen wil de winter niet normaal of te koud, maar als zachte winter eindigen. Nu gelden deze voorspellingen voor Duitsland waar het de laatste tijd niet koud is, maar van zacht winterweer is ook daar nog geen sprake. De dagen beginnen telen gen en eind volgende week hgt meteo rologisch gezien de winter van 1952 '53 al weer voor de helft achter ons, controleur Centrale Suikermaat- schappil, Hoofdkantoor, Amster dam. Een bekende figuur op Flakkee Donderdag 8 Januari overleed in zijn woonplaats Halsteren (N.Br.), na een langdurige, ernstige ongesteldheid, de heer Jos J. A. Verswijveren. De heer Verswijveren was een bekende figuur op ons eiland, daar hij gedurende ruim 40 jaar als controleur op ons eiland werk zaam was. Voor de Centr. Suiker Mij was de overledene 15 jaar werkzaam op Oost-Flakkee, daarna voor het gehele eiland en ook op de eilanden Voorne Putten en omstreken. Volijverig diende hij de belangen van Centr. Suiker Mij en was meestal voor het daglicht doorkwam al op pad. Voor zijn ondergeschikten was hij een zeer goed patroon, alleen stond hij er op, dat zijn orders stipt werden uitgevoerd. Hij was in zijn particuliere leven een groot liefhebber van muziek en een zeer bekend organist. De overledene, logeerde tijdens zijn verblijf op Flakkee al die jaren in Hotel Meijer te Middelharnis. Hij bereikte de leeftijd van 70 jaar. Onder grote be langstelling is zijn stoffelijk overschot op Maandag 12 Januari te Halsteren ter aarde besteld. Van ons eiland waren daarbij vertegenwoordigd de personen, die kortere of langere tijd met hem werkzaam waren. Voor de Centr. Suiker Mij waren vertegenwoordigd de heren Eshuis, Fonkert en Bos. Het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij heeft besloten de Algemene Vergadering te houden op Woensdag 25 Maart a.s. in „Tivoli" te Utrecht. Nu de bieten-campagne ten einde is horen wij alom dat het oen goed bieten- jaar is geweest, ondanks de vele regens en de belemmeringen die hier door land bouwer en fabriek hebben ondervonden. Van een drietal fabrieken geven wij hieronder de productiecijfers en enkele andere gegevens weer. Halfweg gunstige bieten campagne De suikerbietencampagne van de sui- kerbietenfabriek Holland" te Halfweg, waarmede begin October een aanvang werd gemaakt, is ten einde. Door sche pen en vrachtauto's zijn in totaal 915. 000.000 kg bieten aangevoerd. De op brengst voor de verbouwers wordt gun stig genoemd. Door het slechte weer werd de aanvoer de eerste tien dagen van de campagne sterk belemmerd, zo dat slechts op halve kracht kon wor den gewerkt. Puttershoek verwerkte 535 millioen kg suikerbieten De suikerfabriek „Puttershoek" heeft haar campagne beëindigd. Hoewel de fabriek na de belangrijke uitbreiding, die kort voor het begin van deze cam pagne geheel kon worden voltooid, nog niet in alle opzichten bevredigend heeft gewerkt en het daggemiddelde door verschillende kleine stagnaties en door het zeer slechte weer werd gedrukt, kon in deze campagne toch reeds een hoeveelheid van ruim 525 millioen kg suikerbieten worden verwerkt. Prachtige prestatie van suikerfabriek Dinteloord De suikerfabriek Dinteloord te Stam persgat, heeft dit najaar ruim 500 mil lioen kg bieten verwerkt. Haar hoogste dagcapaciteit bedroeg 7,6 millioen kg, het daggemiddelde bedroeg 6% kg. De ze cijfers vormen niet alleen een Neder lands record, doch zijn tevens de hoog ste ter wereld. De enorme cijfers voor de Stampersgatse fabriek betekenen een voortzetting van de traditie, dat de Dinteloord jaarlijks uitzonderlijke pro ductie-prestaties levert. De hoeveelheid genoemde bij de aan voer aan de fabriek te Halfweg moet onwillekeurig worden gezien als de to tale aanvoer bij de diverse fabrieken van de C.S.M. (Controle suiker Mij.) De fabriek te Halfweg heeft een middel matige capaciteit. Het totale gewicht van enkele fabrieken zal vermoedelijk onder genoemde plaats zijn vermeld, daar Halfweg het centrale punt vormt. WELKE AGENT OF PARTICULIER kan ons nog helpen aan een num mer van Eilanden-nieuws van 20 Dec. jl.? Opzenden aan onze administratie N.V. Eilanden-nieuws, Postbox 8, Middelharnis. Bij voorbaat dank! al moeten wÖ het gemiddelde diepte punt van de winter (de laatste decade van Januari) nog passeren. Het weerpraatje van het K.N.M.I van Dinsdagavond jl. gaf de ijsliefhebbers zéker weer moed, daar nog een aanhou den van het koude weer werd verwacht. Woensdag hadden in het Noorden al weer viswedstrijden plaats.-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1