Balans r Steneweg te Middelharnis v„ y Recntszafeen 'f;ste Jaargang Zaterdag 10 Januari 1953 No. 2180 CHK. WEEKBLAD OP GEKEFORMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-H0LLANd4e EN ZEEUWSE EILANDEN der wereidfnackten^ MEDITATIE „Zalig... hoe?" Zalig in wie? Aanbesteding van 18 woningen te Ouddorp Hiit het znót er=> Hoe het vroeger was J F'"- RecLtbank Rotterdam Rondom de Landbouwschool RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167B30 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Veraohynt tweemaal per W(H*k. Woc>n!tdAK in Za1»rda|r ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Btj contract speciaal tarief. II. iVanneer ye de huidige machtsver- houding-en b«5ien, dan is het een merk- •■•airdig, no; nimmer vertoond ver- 1 ijnsel, dat momenteel naar de mens ,,-Ëpioken, de vrede, de vrijheid en de we vaart der vfije volken alleen gewaar- bo gd wordendoor de militaire, finan ciële en econoilische macht van de Ver enigde Staten. Deze machtigste mogend heid der wereid, die 200 jaar geleden nog' een kolonie van Engeland was en pas 50 jaar terug een bescheiden rol begon te spelea in de internationale po litiek, heeft hiit klaargespeeld, om zich in korte tijd cp te werken tot het eni ge machtscentrum, dat in staat was en is om zowel jttitler-Duitsland als Sov- jet-Rusland te; weerstaan. We kunnen dit zó zien, dïit in Gods voorzienig be stel Amerika de taak heeft de vrije weield te beschermen tegen de satani sch 5 machten, die haar dodelijk bedrei- t;eii. We zullen hier niet schetsen, hoe hel land van Truman en Eisenhower tot zd',]: een, enorme machtspositie geko men is, doch constateren alleen het feit, dat vrijwel de gehele vrije wereld mi litair, economisch, sociaal, financieel en cultureel gesteund wordt door de U.S.A. en dat noch EJngeland, noch de andere landen van het Atlantisch Pact, noch menig ander land zonder die hulp in •^'uat zou zijn zijn defensie of econo- ruisch apparaat op peil te brengen of zelfs maar te houden. We mogen het i.'c" g-PJ'.aam vinden of niet, maar feit is, lat W'est-"E;uropa zijn vrijheid en be trekkelijke welvaart te danken heeft af.n de V.S. Zender de Marshall-hulp en zonder ds militaire ma,teriëel-steun zou ^¥eslt-Europa financieel en monetair in- eengezalit zijn, zou zijn economie hope loos in de war zijn en zou de defensie inspanning onmogelijk zijn. Ook wij Ne derlanders dietien het goed te beseffen, dat onze huidige levensstandaard, die ;,.;r!, ontegenzeggelijk in zeer gunstige ma ie onderscheidt van die in de commu- nisJséhe, Indische en Arabische lan den, te danken is aan de Amerikaanse hulp, die en Jaten we dit ook ter- C-.gi in het oor knopen komt uit de zalf lien der Amerikaanse belastingbeta lers-! Hoewol we dit geenszins behoeven te zien als philanthropie dat- is het qa],-ni^t, hpf i^ v/eloverwogen wereld politiek mogen we toch vrel eens be denken, hoe gioot in vergelijking tot dui van ons West-Europeanen, het of fer is, dat Amerika brengt in de strijd te^en het communisme, afgezien nog vaji de oorlog in Korea, die voor 90% door de V.S. ^vordt gefinancierd en aan dat land een ■yi-ijwel evenhoog percenta ge gesneuvelden kost! )e gehele wereld heeft derhalve een erorm groot lolang bij de positie van Anerika, zowèi bij zijn militaire als zijn ec momische iacht. Deze hangen ook ar van de polteke verhoudingen in dat i'.ud. De regelig Truman heeft een er verstanes politiek gevoerd, die cbaseerd waf op bestrijding van het (;r mmuhisme oj alle fronten. Van Eisen- ht wer kan nié anders verwacht wor- f Deze is btalve staatsman een be emd stratee^en indien hij zich niet oi T.aft laatjeinvloeden en het Con- ,3 achter zich heeft geloven wij, dat hh .i^et nog meer kracht de Sovjet-drei- feen halt zal toeroepen. Hij kan pro- en van het werk van Truman: die ;ft het Amerikaanse oorlogsproduc- apparaat op volle toeren gebracht, waardoor een "gigantische militaire m icht in opbouw is. De militaire pro- 'li ïtie is er thans zeven maal zo hoog vóór de oorlog in Korea. De ver- irdiging en vervolmaking van strate- che en tacliische atoomwapens gaat snel tempo /oort. De omsingeling 1 de Sovjet-Xxiie aan alle kanten vol- kt zich: de luchtbases op Groenland Ireigen Rusland via de Noordpool en oirts wordt een strategisch apparaat pgfebouwd, da! het mogelijk maakt auit Korea éi Japan, Formoso, de lippijnen, A chter-Indië, Turkije, ^ekenland, Itslië, Spanje, West-Euro- i en Noord-A'rika zo nodig door de b.t, over zeeën te land Rusland aan - vallen. Amerika beschikt over nieu- onderzeeërs met atoomkracht, die loos hun tpipedo's en atoomraketten men afschieien op doelen in zee of landwaarts in. Bovendien kunnen c aannemen, lat onmiddellijk bij het itoreken vanMe grote oorlog thans 'Oi' geheime v/spens in actie komen. 'Iet Amerikamse volk, daartoe geïn- .'eerd door 'sin regering, beseft on- 3ig veel betei dan de volken van ;st-Europa, Wjlke dodelijke gevaren wereld vanuit, Moskou bedreigen. ds sedert een'nalf jaar staan rondom voornaamste -jteden, industrie-com- êiLen en militaje vliegvelden in de ■S. batterijen lii-.htafweergeschut op is ;eld, want rH(n is de verraderlijke erval der Japseners op Pearl Harbor December 19^! nog niet vergeten. tig op 13 Dec. yi. werd in New-York n luchtbescheiïningsoefèning gehou- r, waaraan 408.000 vrijv/illigers deel- inen! Tientallei milliarden dollars zijn aatste jaren iesteed aan binnen- en l enlandse deftnsie-versterking. En t stelt West-l|sropa daartegenover? i alles blijkt, &t men hier de ernst de toestand Met beseft. Men laat mhower en RKgdway praten als ze aJringen op mér spoed bij de leger- g.misatie. Wel lerbetert de militaire I IS tie van WestfSuropa: van 14 divi- •';e: verleden jaaifis het nu 25 gewor- 'f' waarvan 5 Anerikaanse en 4 En- 8 lis, die in West-Duitsland zijn gesta- 1^1 aneerd, de Viev^- uitmaken. Overzeese t'"''5pen moeten «ns dus grotendeels be- Want wij zijn in hope zalig geworden. (Rom. 8 24a) „Wij". Wie bedoelt de apostel daar mede? Dat vinden we in 't begin van ons teksthoofdstuk, waar 't gaat over twee soorten mensen. Vleselijke en geestelijke. Laten dit allereerst goed vasthouden. Er zijn er maar twee en geen drie soor ten. Dat wil men wel graag en men kan er zich zo heerlijk mee in slaap sussen. Maar 't is nu eenmaal niet zo. Het is ofof. Vleselijk zijn de brute wereldllngen. Vleselijk zijn de uitgangen van hart. Vleselijk is 't zalig willen worden met behoud van eigen deugden. Vleselijk is in de Heere Jezus een hel pende Heiland zien. Vleselijk is de grond der zaligheid zoeken in bevindingen, tranen, gebeden, gestalten, plichten enz. Deze allen kun nen Gode niet behagen. Ja, in diepste wezen is dit alles vijandschap tegen God. Wie zijn dan geestelijk? Predikanten, Godsdienstonderwijzers, ouderlingen? „Geestelijken" zoals de Roomse kerk zegt? Mensen, die buiten het leven staan? Voor wie niets op de wereld meer be langrijk is? Evenmin! De geestelijke mensen, die Paulus hlen bedoelt, zijn mensen zoals gij en ik. Vol zonden en gebreken hunnerzijds; maardoor Jezus 'Christus vrflge-| maakt van de wet der zonde en de doodj Hiertoe is hun de H. Geest geschonken) En zovelen als er door dien Geest ge-^ leid worden, die zijn kinderen Gods. Met dit „wij", bedoelt Paulus allen, die de verschijning van Christus hebben liefgehad. Ook David, ondanks zijn zware zon den. Ook Rachab, ondanks haar zwart ver leden. Ook Petrus ondanks zijn verlooche-j ning van de Heere. Ook Paulus, niettegenstaande hij de gemeente Gods vervolgd heeft. Ookeen zondaar, ofschoon hij in zichzelf vol ongerechtigheid is, zo zij maar ontvangen hebben de eerstelingen des Geestes. Nog nader omschrijft Paulus deze „wij" als hij 't heeft over degenen, die inzichzelf zuchten, verwachtende de aanneming tot Christus. De eerstelingen des Geestes. Gehei ligde kennis van zonde, gerechtigheid en oordeel. Dan wordt er een zuchten in ons zelf geboren. Dan krijgen we kennis aan onze diepe val in Adam, aan onze dadelijke schuld in onze dagelijkse af makingen. Dan wordt er een bidden, smeken en worstelen geboren zó, dat ge 't uitroepen leert: Ik laat U niet los, tenzij dat Gij mij zegent." Van die echte en rechte zuchters geldt dat zij tevens verwachten de aan neming tot kinderen, want wie door God in de waarachtige nood wordt ge bracht, kan daar niet in leven, maar sterft, zo Hij niet tussenbeide komt. Op de bange ziele-vraag: Is er nu nog een weg om de welverdiende straf te ont gaan en wederom tot genade te komen, wordt het Goddelijk antwoord verno men: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven." Toch is dit niet enigste, wat onder „de eerstelingen des Geestes" is te ver staan. Dit zal ons duidelijk worden, als we wat nader letten op het eigenlijke van deze zaligheid. „Zalig geworden", zegt de apostel in onze tekst. „Zalig" d.i. vol. Wat 'n tegenstelling. De mens zuchtend, verlangend, missend en tochzalig, vol, zalig, d.i. geluk kig. Zalig de mens, die de God Jacobs tot zijn hulpe heeft. Zalig doet ons denken aan de ge-za ligden in de hemel. En als we 't over „zalig" hebben, gaan onze gedachten meestal die laatste richting heen. En zeker, daar zijn Gods kinderen in de volle zin des woords zalig. Toch wordt er ook iets van die zalig heid hier op aarde gesmaakt. Paulus heeft 't hier dan ook niet over iets toe- komstigs, maar over iets in 't verleden. ,,Wij zijn zalig geworden." Volgemaakt, bevredigd. Dat kan alleen door de Hee re. De cirkel der wereld kan nooit het driehoekige hart vervullen. Hier beneden is 't niet. 't Ware lieven, leven, loven is daar, waar men Jezus ziet. Middelharnis. (Wordt vervolgd) C. J. KESTING. schermen. Er is een ernstig tekort aan reserves. Gen. Ridgway verklaarde on langs, dat hij zich voor een werkelijke oorlog te land nog steeds bevindt in een positie van fantastische inferioriteit! Men is in West-Europa met blindheid geslagen. Men gevoelt niet de urgentie van de militaire opbouw. In Parijs stel de men nog pas geleden slechts de helft beschikbaar van het geld, dat gen. Ridg way voor de M.A.V.O. nodig zei te heb ben. En als de Amerikanen iets zeggen van deze slakkengang en aanmerking maken op de besteding der gelden van de nationale budgetten, dan wordt men nog boos ook. Dan spreekt men van in menging in de interne aangelegenheden van het land. Het is inderdaad meer dan droevig. Iri Frankrijk weet men niet be ter te doen dan onder hopeloos gekra keel de éne regering na de andere om ver te kegelen, zodat er practisch nim mer radicaal ingegrepen wordt. In Bel gië maakte men deze zomer bijna revo lutie voor verkorting van de diensttijd. In Nederland heeft men 2 maanden no dig om een kabinet te vormen en inte resseren weinigen zich voor de defensie of binnenlandse veiligheid. In Duitsland saboteren de socialisten elke poging om West-Duitsland zijn militaire bijdrage in de E.D.G. te doen leveren. Ook deze heren willen liever de Amerikanen de kastanjes uit het vuur laten halen. Dat is wel erg gemakkelijk, maar ze komen we er niet. Alles driuipt van de politiek! Het sociale levenspeil moet gehand haafd blijven, anders worden de arbei ders communist. Ziedaar de vicieuze cirkel, waarin West-Europa ronddraait. En voor dat socialistische levenspeil moet alles wijken; daarvoor riskeert men inflatie, een nadelige betalingsbalans en ook een militaire weerloosheid. Rusland ziet dit alles met leedvermaak. Stalin neemt geen risico. Heel de Sovjet-Unie is één wapenarsenaal. Ook het armza lige sociale levenspeil der arbeiders daar speelt geen rol. En daarom als West- Europa niet tot beter inzicht komt, zal Stalin op de duur gemakkelijk spel heb ben. Dan behoeft hij niet eens een war me oorlog te voeren, maar valt de buit hem toch wel in de schoot. We hebben het al meer geschreven: het grootste gevaar dreigt niet in de vorm van een Russische agressie. Als alle vrije volken even dynamisch en ener giek als Amerika hun defensie opbouw den en zich daarvoor werkelijk offers wilden getroosten, zou Stalin zich wel tienmaal bedenken, vooraleer hij zich in Wereldoorlog III zou storten. De Russen hebben alleen respect voor militaire kracht. Zijn hoop is echter gevestigd op het zwakke punt der vrije landen, die het behoud van hun levenspeil hoger stellen dan de vrijheid. Hij verwacht, dat de grote defensie-inspanning de economie en de financiën van Amerika en vooral van West-Éuropa zodanig zal ruïneren, dat de aan een hoog sociaal levensniveau gewende arbeiders revolu- tionnair zullen worden en rijp voor het communisme. Eri daarin kon hij wel eens gelijk krijgen. De marxistische mentaliteit, waarin de brede arbeiders massa is opgevoed, is wel uitermate ge schikt om Stalin een handje te helpen in zijn koude verovering van het Wes ten. En men is er blijkbaar stekeblind voor, dat in dit geval ook ons mooie sociale levenspeil zal moeten worden ingeruild voor dat van Siberië! Samenvattende, kunnen we uit de be schouwing der huidige machtsverhou dingen deze conclusie trekken, dat zo wel het Oosten als het Westen zijn zwakke punten heeft, doch beide even eens diverse voordelen op de ander. Rus land en China hebben meer mensenma teriaal, Amerika c.s. meer en betere materiële gemakkelijker en goedkoper dictatuur gemakkelijker en goedkoper dan de democratieën, maar is veel kwetsbaarder vanwege zijn eindeloze grenzen en zijn millioenen opstandige satelliet-bewoners. Anderzijds kan Rus land een bewapeningswedloop langer volhouden dan de vrije volken: het le venspeil is er lager en kan zonder ge vaar nog verder omlaag geschroefd worden. In het Westen geeft dat beden kelijke consequenties. En zo is er veel meer. Toch achten wij het zeer onwaar schijnlijk, dat de Sovjet-Unie tot agres sie zal vergaan. Het kan een oorlog wel aanvankelijk met succes voeren, maar zal uiteindelijk de atoom-vernietiging ondergaan. Er is naar de mens ge sproken in de spanning en de drei ging van deze situatie voor ons slechts één mogelijkheid: militair en moreel sterk-zijn. Of om het met de oude spreekwijze te zeggen: God vrezen en ons kruit droog houden. Woensdag 7 Januari werd te Ouddorp aanbesteding gehouden van 18 gemeen te-woningen, en 18 schuurtjes te bou wen op de Horrelshoogten aan de Oos terweg. Er moesten twee opgaven ge daan worden, één in uitvoering van kalkzandsteen en één in betonblokken. Sommige inschrijvers gaven maar één opgave. De inschrijvingen waren als volgt: A. Troost, Melissant (in kalkz. steen) 169.500; M. Langbroek Middelharnis, (in kalkzandsteen) 180.000.J. van Hennink Zoon, Sommelsdijk, (in kalk zandsteen) 172.764 en in betonbl. 174.024; J. de Ronde te Ouddorp, (in kalkzandsteen) 186.480 en in betonbl. 187.830; Gebrs. Boelaars, Ouddorp, (in kalkzandsteen 186.598 en in be tonblokken 187.870; L. Sager, Stellen- dam, (in betonbl.) 180.500. De gunning is .aangehouden. Naar wij vernamen waren de inschrijvingen ver boven de begroting. (Begroting 147600) Ontvluchtte misdadigers Ver baasd en verontwaardigd volk Nodig dat het recht vi'ordt ge- liandhaafd Leerzame lessen. Men heeft zich geweldig verbaasd in Nederland. Verbaasd, hoe het mogelijk was, dat zeven gevangenen wisten te ontsnappen uit de strafgevangenis te Breda, een gevangenis waarvan gezegd v\ras in justitionele kringen, dat het de best verzekerde bewaarplaats was -van geheel Nederland. Verbaasd, maar ook zeer verontwaardigd is ons volk over deze ontsnapping. Over het algemeen is het zo, v/anneer gevangenen weten uit te breken, of door hun gehaaidheid de politie weten te ver schalken, dat men daar enige sympathie voor koestert. Dan gaat het publiek ge woonlijk min of meer aan de kant van de ontvluchten staan. Dan heeft men enig oog voor het sportieve. Maar dat is hier niet het geval. Die zeven uitbre kers zijn gevaarlijke individuen, die vele moorden op hun geweten hebben, en die vele van onze Nederlandse zonen de dood hebben ingejaagd. En die zich niet zouden ontzien om dit nog te doen. Dat blijkt wel, want toen de vluchtelingen aan de Nederlands-Duitse grens bij de douane kwamen, zeiden ze: 't is je ge luk, dat jullie Duitsers zijn, want had den we met Nederlandse douane te doen gehad, dan hadden we jullie afgemaakt! Er is in dit geval aan het licht geko men, dat het toch eigenlijk met de uit voerende straffen van gevangenen, die zulke zware vergrijpen hebben gepleegd, véél niet in orde is. Door grote toegeef lijkheid wordt gelegenheid geschapen, dat de grootste misdadigers, over wie zelfs de doodstraf was uitgesproken, gelegenheid krijgen om te ontsnappen. Deze gevangenen, die in de bezettings tijd aan de macht waren, hebben mede- geholpen duizenden van ons volk dood te martelen, hebben hen in de gevange nis op sadistische wijze getart en hen het leven onmogelijk gemaakt. Deze sa disten worden nu onthaald op een kerst diner, op film-voorstellingen en meer dergelijke vreugden. Het druiste al in tegen het rechts gevoel, dat deze misdadigers, waarvan er ter dood veroordeeld waren, levens lang hadden gekregen. Maar nu is uit gekomen, dat ze ook allerlei vrijheid van beweging ontvingen, waardoor ze gelegenheid kregen om te ontsnappen. Er liggen in de geraffineerde geschie denis van de ontvluchting te Breda vele lessen voor onze Overheid. Allereerst valt er uit te leren, dat verkrachting van het recht, door te grote toegeeflijk heid leiden moest tot dergelijke voor vallen. Straf moet straf blijven en de gerechtigheid moet zich handhaven. Dat is ook naar Gods Wet; gerechtig heid oefenen verhoogt een volk, doen we dat niet, verlaagt het een volk! Dan zijn we onze kracht kwijt. En er ligt ook nog een andere les in. De ontvluchte gevangenen hebben hulp gehad. Hulp uit Duitsland, maar ook uit Nederland. De auto's stonden bij de gevangenis klaar om de uitbrekers op te nemen. Een uitbraak, die al weken lang in voorbereiding was. Waardoor er dus contact was met de buitenwereld. Met geheime organisaties, die geruis loos hun werk deden. Op de oude teelgronden komen de fascistische en nationaal-socialistische groeperingen weer voor de dag! Het is zaak daar ogen voor te hebben en op te letten. We verbazen ons en zijn ver ontwaardigd, maar men geeft te veel toe. Dat de ogen er voor open gaan! Want de Overheid is Gods dienaresse die het recht heeft te handhaven. Geen wraak, of bittere vergelding toepassen, maar het recht. Het recht, dat naar het Woord Gods is, naar Zijn heiUge Wet, waarop onze (straf) wptgeving dient te Onderstaand plaatje zal men niet direct thuis kunnen brengen. Het is de Steneweg te Middelharnis in het begin van deze eeuw. Als er te Mid delharnis iets veranderd is, dan is het wel hier. Links ziet men de klam- pen-meet", waar nu fraaie huizen staan. Vanzelf is de weg veel breder "geworden en zijn de mooie bomen verdwenen. in het begin van deze eeuw. De „klampen-meet" links was de plaats waar het dorsen van granen plaats had en waar de schoven en het stro op klampen werd opgesla gen. Vandaar: „klampen-meet". Grote en kleinere partijen werden ter dorsing aangevoerd, zodat het daar in de oogsttijd een levendige drukte was. Op de weg, vlak bij de (nog altijd gevaarlijke) tramoverweg ziet men zo'n hoog opgeladen wagen. Voor de jongens was dit terrein een aantrekkingspunt, die zich in het stro en het kaf bijzonder ver maakten. De „klampen-meet" en het dorsbe- drijf was eigendom van wijlen dhr. J. Knöps (vader van dhr. W. Knöps, autobedrijf). Er werd destijds een lo comobiel (stoommachine op wielen) gebruikt, ter aandrijving van de dorskast. Machinist was dhr. Aren Smit, thans monteur in de garage van W. Knöps. De schuur, eigendom van de heer C. de Graaff, die men rechts ziet, werd in het begin van deze eeuw ge bruikt als Mennisten-kerk. Later is deze kerkgroepering opgeheven. Mon ziet er ook nog de telefoon- palen, waarvan de leidingen nu alle ondergronds zijn gebracht. De S'teneweg is sinds eeuwen een fraaie wandelweg geweest. We be hoeven maar te herinneren aan het wereldberoemde schilderij van Hob- bema: „Het laantje van Middelhar nis." Het „laantje" werd geschilderd van de kant van Patagonia, maar dit stuk van de Steneweg is er toch het verlengde van. We dachten goed te doen, om dit landelijke tafereel, vlak bij de kom der gemeente Middelhar nis, aan de vergetelheid te ontruk ken. zijn gebaseerd. De toepassing van dat recht is verslapt en we zien er de ge volgen van. Daarom liggen er zeer leerzame lessen in. WAARNEMER. VALSE KWITANTIE ALS NOODSPRONG Dinsdag jl. heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan, Verdacht van valsheid in geschrifte, de 34-jarige commissionnair in uien en aardappelen R. J. P. uit Oude Tonge. Hem was ten- laste gelegd, dat hij in October jl. val selijk een kwitantie had opgemaakt, die luidde als volgt: „Ontvangen van R. J. PoUemans, com missionnair te Oude Tonge, de somma van zevenduizend vijfhonderd gulden, voor voorschot op uien, volgens con tract 1951. Amsterdam, den 22.10.52. Zegge 7500." Vervolgens had P. deze kwitantie val selijk ondertekend met de naam J. van Maarsen, hoewel de in de kwitantie ge noemde betaling niet had plaats gehad. Verdachte verklaarde de valse kwi tantie te hebben opgemaakt om uit eni ge moeilijkheden te komen. Hij had aan twee personen uien verkocht in voor koop en daarvoor geld ontvangen. Doch hij had geen uien voorradig. Toen de kopers ongeduldig werden en de uien werden „afgeroepen" had hij de valse kwitantie opgemaakt en gebruikt als middel om uitstel te krijgen van leve ring. Immers, daarmee wilde hij aan tonen, dat hij wachtte op levering van een grote partij uien, ongeveer 250 ton. De rechercheur M. v. Buuren, die het onderzoek in deze aangelegenheid had geleid, verklaarde als getuige, dat ver dachte! had gespeculeerd in uien. Het was echter een slecht jaar geweest voor dit product en verdachte's speculatie was vast gelopen. De officier van Justitie achtte een geldboete een te Uchte straf voor het geen verdachte had gedaan. Het opma ken van de valse kwitantie was het ge volg van andere, door verdachte ge pleegde, knoeierijen. De officier eiste tegen P 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak op 20 Januari. In het buitenland zowel als in onS land worden reeds enige jaren proeven genomen met meststoffen, die radio-ac tief zijn gemaakt en tengevolge daar van stralen uitzenden. Door nu aan de planten deze radio-actieve meststoffen toe te dienen, kan men door middel vaii een zogenaamd Geiger-MüUer-teller na gaan, of en hoe snel de planten deze stoffen opnemen en waar ze in de plant blijven. Het gebruik van deze radio-ac tieve stoffen bij het bemestings-onder- zoek heeft er toe geleid, dat onze kennis over de werking van verschillende mest stoffen verrijkt is. Vroeger was het uiterst moeilijk om precies vast te stel- len,of de voedingsstoffen, die de plan ten opnemen, afkomstig zijn van de voorraden in de grond of van de toege diende meststoffen. Maakt men deze meststoffen nu radio-actief, dan kan nagegaan worden, welk percentage van de meststoffen door de wortels opgeno men wordt. Niet alleen de hoeveelheid kan bepaald worden, maar ook de snel heid, waarmee deze opneming geschiedt. Bovendien is uit te zoeken in welk ge deelte van de plant de grootste behoefte aan een bepaald element bestaat. Er zijn echter nog meer mogelijkhe den. Antwoord kan gegeven worden op de vraag, hoe diep en hoe snel mest stoffen in de grond doordringen en hoe de plant reageert op een bepaalde toe- dieningswijze. Niet alleen bestaat er een verschil in behoefte tussen de gewassen; ook in de elkaar opvolgende groeistadia is de be hoefte niet gelijk. Aardappelen hebben veel fosforzuur nodig en moeten gedu rende de gehele groeiperiode over grote hoeveelheden gemakkelijk opneembaar fosforzuur beschikken. Andere gewas sen hebben vooral in het begin vaii de groei veel nodig. Dit is gebleken bij het gebruik van radio-actieve meststoffen, hetgeen de mogelijkheid opent, eenzelf de plant in al haar groeistadia te vol gen. De eerste gelegenheid in Nederland, waarbij het publiek kennis kon maken met deze proefnemingen met radio-ac tieve stoffen was op de Agrarische Af deling van de Jaarbeurs in September 1951, terwijl op de Internationale Agra rische Jaarbeurs in Mei 1952 opnieuw de gelegenheid bestond om van deze be langwekkende proeven kennis te nemen. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1