teilAriDEflUIEIJli/S „Japie" en Schipper van Seters van de Reddingsboot md Tabakscultuur Jaarvergadering „Groene Kruis Middelharnis-Sommelsdij k WM 5 „Gebroken trots" G" in ons land kmóeRhoekje erg laai: ,Blad Woensdag 31 December21952 No. 2177 Loonadministratie pas op 1 Januari 1954 vereenvoudigd? Toestand werklozen ^^raa^t en draagt GLADDE RINGEN met levenslange schriftelijke fabrieksgarantie. Voorlopig geen hogere prijzen voor Jenever Recordjaar" voor emigratienaar Zuid-Afrika VERVOLGVERHAAL ank ten<. eter ëAM h—528 p—225 p.t >N 488 p3 toe- iND )N 454 p.f. )N 376 p.f. SLAND p.f, [.h.g. |ng )N 443 lelukklg in |ON 506 toege- ■ur 370 p.f. Energie en ondernemingsgeest mogen ook op onze eilanden de kansen grijpen Uitbreiding van het aantal cultuur- jwassen voor onze landbouw is zeer _jn te bevelen. Vruchtwisseling komt Je hoedanigheid en de structuur van jjze bodem ten goede. 2odat uitbreiding van onze landbouw jewassen de belangstelling van onze boeren verdient. Vooral wanneer die uit breiding kan geschieden met arbeidsin tensieve producten, pat komt de bestrijding van de werk loosheid ten goede. De werkloosheid steekt op onze eilanden meer en meer de kop op.' De seizoenwerkloosheid mag 5U gerust reeds onrustbarend worden genoemd en met de permanente werk loosheid staat het er ook niet best bij. ffanneer dan aan onze cultuurgewassen een landbouwartikel toegevoegd zou Itunnen worden dat bovendien zeer ar- liejdsintensief genoemd moet worden jiE zou dat voor onze boeren nieuwe perspectieven kunnen openen en tevens zou menigeen er brood en werk in kun nen vinden. Een zodanig artikel is mogelijk de tabak. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Utrecht deelde in de vergadering van die Kamer van Woens dag 17 Dec. het volgende mede: „Met de pogingen welke worden aangewend om landbouw en industrie voor de Ne derlandse tabakscultuur te animeren, worden goede vorderingen gemaakt. ffanneer de voortekenen niet bedriegen, zo was de mening van de voorzitter Jtir L. Huydecoper van Nigtevecht, dan staan wij hier aan het begin van een ontwikkeling, die een zeer welkome uit- lireiding van de werkgelegenheid zal geven en voor velen in den lande een nieuwe bron van inkomsten belooft te ivorden." Naar op de vergadering bleek is de bedoeling sigaretten te fabriceren welke uit 80 procent import en 20 pro cent inheemse tabak zal bestaan. Er lijn reeds proeven genomen met een half tegen halve menging van import tegen over inheems product, waaraan de smaak door sommigen boven die van de 80—20procent samenstelling wordt ver kozen. De verkoopprijs van een doosje van twintig sigaretten zal waarschijnlijk niet meer dan 55 cent bedragen. Dat zou voor onze nationale economie erg mooi kunnen zijn. Daarbij zou het mes naar twee drie kanten kunnen snijden. Vermindering van onze import met als gevolg verbetering van onze handels balans. Ben goedkoper product, dat in massa gebruik wordt, zou het evenwicht tus sen uitgaven en verdiensten gunstig be invloeden. Dat uitbreiding van de agra rische producten met uitbreiding van de werkgelegenheid. Het is te hopen, dat men op onze eilanden de zaak ook in ernstige studie neemt. Aan energie en ondernemingslust ontbreekt het onze eilandbewoners in genen dele. En juist op onze eilanden met hun zwakke eco nomische structuur en hun dreigende werkloosheid zou een arbeidsintensief product, dat bovendien nog tot grond slag van een beduidende industrie ge legd kan worden al zeer welkom zijn. Of onze bodem er geschikt voor zal zijn? Niet overal maar waar onze bo dem varieert van zeer zware kleigrond tot zavelgronden van op sommige plaat sen zelfs lichte aard, ja tot zandgrond en zelfs zeer lichte zandgrond, we den ken aan de duingebieden van Goeree en Schouwen, daar is alle kans dat er voor de verbouw van tabak op onze eilanden wel geschikte bouwgrond te vinden is. Dat het particulier initiatief de mo gelijke kansen moge benutten. En zo dat onverhoopt op onze eilanden te kort moge schieten, dat dan de Overheid het initiatief moge nemen om stimulerend op te treden. Immers grote belangen zijn er mee gemoeid. Denken we allen maar aan de werk loosheid nu reeds, maar erg dreigend in de toekomst, dan mogen geen kansen onbenut blijven om daarin verbetering te brengen. En de bereiding? iDe tech niek is ver gevorderd. Droging, fermen teren e.d., de chemische wetenschap zal er licht wat op weten te vinden. We hopen van harte, dat deze moge lijkheden door de Voorzitter van Utrechts ICamer van Koophandel' aan gewezen ook op onze eilanden aange grepen mogen worden. Energie en on dernemingsgeest is er op onze eilanden naar we vertrouwen in voldoende mate aanwezig. Mededeling van Ir. Geuze In de algemene vergadering van de Z.L.M, heeft ir. M. A. Geuze medege deeld te verwachten, dat tussen Pasen en Pinksteren 1953 bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend een ontwerp tot vereenvoudiging van de loonadmi nistratie. Verloopt de behandeling naar wens, dan kan op 1 Januari 1954 de nieuwe regeling, die voor alle landbou wers en middenstanders een grote op luchting zal betekenen, ingaan. Wordt de zaak weer op haar beloop gelaten, dan zullen de landbouworganisaties en de andere vrije, vooral middenstandsor ganisaties, op 1 Juni 1953 haar rechten hernemen en maatregelen treffen, die onmiddellijk effect zullen hebben. ,,Wij zullen dat doen op een in het oog lo pende, demonstratieve, maar natuurlijk niet revolutionnaire wijze", zo vervolg de de heer Geuze daaraan toe. Het landelijke comité van werklozen en D.U.W.-arbeiders heeft een brief ge richt aan de raad van ministers met de bedoeling „de aandacht van de re gering te vestigen op de schrijnende so ciaal-economische toestand, waarin-dui zenden gezinnen van werkloze arbeiders verkeren, een toestand die voor een zeer groot gedeelte wordt veroorzaakt door de wijze, waarop de werkloosheids wet wordt uitgevoerd." Het comité somt in zijn adres een aantal maatregelen op die de regering naar zijn mening dient te nemen. ----------O---------- SCHOOLABTSENDIENST OPGELEGD AAN VIJF GEMEENTEN Met 17 stemmen tegen hebben de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland Vrij dag jl. de gemeenten Maassluis, Maas land, Rozenburg, Schipluiden en Wate ringen een gemeenschappelijke school- artsendienst opgelegd. Ged. Staten had den voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek van de gemeente Wate ringen omi een gemeenschappelijke re geling voor het geneeskundig schooltoe zicht met de schoolartsendienst .West land". De A.R. en de S.G.P. stemden te gen. In de K.V.P. was de stemming ver deeld. Mevrouw dr W. M. Posthumus-van der Gpot overhandigt namens jury de eerste prijs, groot 10.000 aan mevrouw H. C. Pijlman- Bovenschen, Amsterdam, die de grote wasmiddelprijsvraag won door alle fouten uit de gelukskrant aan te strepen en bovendien het rijmpje „Had Witte de With van Radion geweten, dan had hij vast Witter dan Wit geheten." Het geld kwam goed van pas voor een ziek kind en voor een verhuizing naar een gezondere woning in Hilversum! De jaarvergadering van de afdeling MiddeUiarnis-Sommelsdijk van de Ver eniging Groene Kruis en Wijkverpleging werd gepresideerd door voorzitter dok ter Kuipers, die in zijn openingswoord woorden van herdenken wijdde aan de nagedachtenis van de overleden secre taris, de heer H. van Es, die gedurende 24 jaren de vereniging heeft gediend en die o.a. het Kraamcentrum overeind heeft gezet. De vergadering, die door 30 leden bezocht werd, nam enige ogen blikken van stilte in acht om de nage dachtenis van het ontvallen bestuurslid te eren. De voorzitter releveerde dan verder de voornaamste feiten uit het afgelopen jaar, waarbij uiteraard met name de jubileumviering naar voren kwam. Nogmaals betuigde dokte Kui pers de dank van het bestuur jegens de medewerkenden in het actie-comité, dat volhoudt te streven naar het verkrijgen van de voor een wijkgebouw benodigde gelden. Het wijkgebouw maakt momen teel hoofdzaak uit bij de plannen van het bestuur. Met Ir Meischke uit Rot terdam werd imniddels contact opgeno men voor het ontwerpen van het ge bouw. De statuten, die in de vorige verga dering opnieuw werden vastgesteld, zijn enige malen tussen bestuur en hoofdbe stuur heen en weer gereisd. Binnenkort is nu wel de goedkeuring te verwach ten. De vergadering behandelde de jaar stukken, waarbij ook de rekening 1951 en de begroting voor 1953. Namens de commissie tot nazien adviseerde de heer H. van Heest tot goedkeuring. In de begroting 1953 zijn voorname posten opgenomen voor de fondsen, die zijn ingesteld voor het wijkgebouw en voor nieuw materiaal. Met aanschaffen van nieuw materiaal zal zoveel moge lijk gewacht worden totdat het wijkge bouw er is. Andere belangrijke bedra gen betreffen de salarissen der beide zusters, die tesamen pim. 6000 gld. be lopen en wel de grootste uitgaaf vor men, waar het bestuur inkomsten tegen over heeft te stellen. Alle stukken werden goedgekeurd. Op voorstel van de heer Sypkens werd de waarnemend secretaris, de heer Heijboer, thans bij acclamatie definitief in zijn functie benoemd. Tijdens de rondvraag kwam nog al lerlei ter sprake, waarbij de heer van Heest de exploitatiemethode en moge lijkheid van het wijkgebouw aansneed. Na de pauze besloot men de avond met vertoning van de Zuid-Hollandse Groene Kruisfilm, waarvoor de heer Boomsma zijn apparatuur ter beschik king stelde en die ook de filmvertoning verzorgde. In de Nieuwe Rotterd. Courant lazen we onderstaand aardig verhaal, over „Japie" de opstapper op de reddings boot „Leis" van Schipper van Seters. Schipper van Seters is zo men weet een oud-Stellendammer, waarom onze lezers dit verhaal zal interesseren. BAS „Vermoedelijk zouden wij hem er niet eens zo'n groot plezier mee doen, als wij hem hier bij naam en toenaam noemden, want zelf vindt hij het hele maal niets bijzonders wat hij heeft ge daan. Hij is er ook van overtuigd - en die mening delen wij met hem dat zijn maats onder gelgke omstan digheden precies hetzelfde zouden heb ben verricht, maar daarom en daar in verschillen wij dan met hem van opi nie is het toch nog niet zo iets heel alledaags. Laten wij hem Japie noemen. Japie, geboren en getogen Hoeker, is opstap per van de reddingsboot. Hij behoort dus tot de kern vrijwilligers, waarmee de reddingsboot wordt bemand. Schip per en machinist zijn in vaste dienst, de anderen zijn „opstappers"- Japie heeft een kwaal, een herinnering aan het concentratiekamp, waarin hij we gens illegaal werk lange tijd heeft ver toefd en waar hij nogal ernstig is mis handeld. Dïe kwaal openbaart zich op gezette tijden, de dokter verricht dan een lumbaalpunctie en Japie' moet een paar dagen het bed houden. De Hoe kers weten dan: „Het is weer zover met Japie". Is het wonder, dat toen schipper Van Seters opdracht kreeg met de Leis bij vliegend stormweer er op uit te gaan, omdat er liefst twee schepen tegelijk in moeilijkheden zaten, hij Japie niet liet roepen? Want Japie tobde juist met zijn kwaal. Een bootsman van de Marine, die toevallig langs de Bergha ven kwam, op weg naar het station, om een avond in Rotterdam te gaan passa gieren, hoorde dat er een man minder aan boord zou zijn. Hij bedacht zich geen ogenblik, maar stapte het jnaga- zijn binnen, zocht een paar pa^ssende waterlaarzen uit, trok een leren jas aan, sjorde een reddingvest om, bevestigde zijn lijfseizings, zette een Zuidwester----- en klaar was hij. Schipper "Van Se 15 kende hem wel en hij wist, dat hij JO bruikbaar mannetje mee kreeg. Maar intussen had Japie er <ie lucht van gekregen, dat de ,,boot uit ging". Buurman, opstapper als hij, was ge waarschuwd, tenminste dat leidde hij af uit de geruchten, die boven het gebulder van de stormwind uit tot zijn legerstede doordrongen uit het huis naast-aan, Bovendien, er stond een avito voor buurmans deur. Japie liet zijn vrouw even informeren. Ze gaan uit voor een mof en een Zweed, rapporteerde zij. Met was Japie uit bed gesprongen, hij wurmde zicii in zijn broek, schoot zijn leren pantoffels aan, greep naar zijn colbertje en ren de naar buiten. Zijn vrouw draafde hem met zijn sokken na; die kon zij nog net in de al wegrijdende auto mikken. Zo verscheen Japie op het plankier, juist op het moment, dat van de Leis de trossen werden losgegooid. ll3en sprong en hij was aan boord. iI Japie? riep de schipper verbaasd. Tuurhjk, is er wat? Je kan toch zo niet mee, zonder oliegoed en op je sloffen? Wat dachie dan? Kruip jij dan maar bij de radio, dan zit je tenminste droog. Mopperend dook Japie in het kleine achteronder, schroefde de deksel boven zijn hoofd vast zette de koptelefoon op en begon aan het radio-telefonie-toestel te morrelen. Even een proef gesprek je met de wal. 't Is voor de bakker, rapporteer de Japie en hij zette zich schoor in de uiterst beperkte ruimte. Nog was de Leis de Berghaven niet uit of de schuit begon al te steigeren. In de Waterweg werd het een woeste dans, tussen de pieren was het een heksenketel en eenmaal buiten, in de branding, stond de Leis soms compleet op zijn staart, om het volgende ogen blik voorover te ploffen, alsof hij zijn neus in de grond wou boren. Dan weer lag hij plat op zijn zij, nu eens over bak-, dan weer over stuurboord. Maar steeds richtte het dappere scheepje zich weer op en ha-joep, hajap voor waarts ging het door de stikdonkere nacht, dwars door het schuimende, kol kende water. Uren later keerde de Leis terug; men had geen hulp behoeven te verlenen en de zware tocht was dus in zekere zin voor niets gemaakt; maar niemand kan weten van hoeveel morele steun de na bijheid van de reddingboot is geweest voor de opvarenden van de in moeilijk heden verkerende schepen. In de Berghaven schroefde Japie het deksel weer los en hij dook op uit het enge hokje. Wel, vroeg iemand aan de wal, was het bruin weer buiten? Weet ik niet, bromde Japie, daar birmen kon ik geen p.st zien En hij haastte zich naar bed om zijn kuur voort te zetten." Een verhoging van de accijns voor jenever vóór 1 Januari is niet te ver wachten. Bij de behandeling van de Be- nelux-overeenkomst inzake de accijns in de Tweede Kamer heeft de regering toegezegd, dat niet tot nieuwe verho gingen zou worden besloten alvorens de Kamer hieraan haar goedkeuring zou hebben gehecht. Als er in de toekomst dus nog een verhoging voor gedistilleerd komt, zal dit langs een langere ambtelijke weg moeten gaan. Goede vooruitzichten voor volgend jaar Op een Zaterdag gehouden bespreking tussen de commissaris voor de emigra tie, mr. ir. B. W. Haveman, en de heer G. L. Dickerson, voorzitter van het Zuid-afrikaanse emigranten-keuringsco- mité en emigratie-attaché bij de Zuid- afrikaanse ambassade, is gebleken, dat de vooruitzichten voor de emigratie van Nederlanders naar de Unie van Zuid- Afrika zeer goed zijn te noemen, zodat verwacht kan worden dat in 1953 het recordjaar 1952, toen meer dan 5000 emigranten htm goedkeuring voor blij vende vestiging in de Unie hebben ont vangen, zal worden overtroffen. In het komende jaar zal een nog gro ter aantal Nederlanders zich in Zuid- Afrika kunnen vestigen. In verband hiermee is reeds vastgesteld dat zes (dit jaar vijf) schepen met emigran ten in 1953 naar Zuid-Afrika zullen ver trekken. Bovendien zal de K.L.M, voor dit doel maandelijks een speciale vlucht uitvoeren. Bij de onderhandelingen werd vast gelegd dat Zuid-Afrika ook volgend jaar behoefte heeft aan geschoolde krachten in de maalindustrie, de bouwnijverheid, de mijnen en de elec- triciteitsbedrijven en dat met het oog op de industriële ontwikkeling van de Unie tal van kleinere bedrijven diver se categorlën van arbeiders die over een zekere beroepsbekwaamheid be schikken, zullen aanstellen. Ook Nederlandse vrouwen zullen in Zuid-Afrika voldoening gevend werk kunnen vinden. Immers de „South Afri can nurses services" zullen in Neder land opgelegde verpleegster gaarne aan stellen. Ten slotte behoeven de departe menten van landbouw, bosbouw en na turellenzaken geschoold personeel. Beste jongens en meisjes! Dit kinderhoekje zal geplaatst wor den na de Kerstdagen, maar toch volgt hier nog een raadsel, dat betrekking heeft op het feit van Christus' geboor te. 4e DECEMBEBRAADSEL .1X 2. X 3. X 4. X 5. X 1. Naam aan Daniël gegeven. 2. Schrij ver van de Romeinenbrief (zie laatste hoofdstuk). 3de Heere met bhjd- schap (Ps 100). 4zij God in de hoogste hemelen. S. Letter. 6. Zoon van Noach. 7. Zacharias en Maria kregen een boodschap van een 8. Koning die het Kindeke Jezus wilde doden. 9. Ezechiël zag in een gezicht een vallei vol met dorre (hoofdstuk 37). Op de kruisjeslijn komt een Naam te staan van de Heere Jezus (Jesaja's pro fetie.) Dit raadsel werd ingezonden door Sjaah van DJjke, Zoetermeer. COEBESPONDENTIE Leni de G., Middelharnis. Nu is die „gewichtige" maand haast ten einde en meteen ook het jaar. Is alles naar ge noegen gegaan? Het zal wel een hele drukte zijn geweest. Afijn, ik zal het straks wel horen. Gerrit v. d. B., Den Bommel. Ja, 't was een druke Novembermaand, wat de raadsels betreft. Maar je hebt je er kra nig doorheen geslagen! Het sleedje rij den was spoedig gedaan, maar we zijn nog midden in de winter, dus de slee nog maar. niet weggeborgen. Dus Adrie is nu zes. Dan zal 't niet lang meer du ren, of hij mag naar de grote school, als hij 't beleven mag. Koos van L., Nieuwe Xonge. Dat was koud, om van achter bij Piet op de fiets te moeten zitten. Was je fiets nogal gauw gemaakt? Je rapport was best. Wat hebben jullie dat dl vroeg gekre gen! Nico F., Ouddorp. Zijn die koepeen bevroren Pijn, datjullie ze vóór het vriezen uit hadden. Ja Nico, de tijd gaat heel snel. Als je dat nu al vindt, dan zal je later wel zeggen: nu gaat het nog vlugger dan toen ik schooljongen was. Ans de G., Middelharnis. Een beetje kan ik het wel zien, dat je de brief met een slaperig gezicht hebt geschreven. Dat is nog zo mis niet: op een verjaar dagsvisite gehaald en gebracht met de auto! Lenie van D., Zoetermeer. Is EUyhet nu al goed gewoon op de kleuterschool? Ik kan 't goed begrijpen, dat het wat vreemd voor haar was. Ze is nog jong, hè? Het'is altijd een hele reis naar Zeeland, hè? Wat ga jij al vlot schrij ven, Lenie! 't Is helemaal geen „school- hand" meer. Bas A-, Oud Vossemeer. Vond je het boek zo mooi? Dat doet me genoegen. Nou, als je graag leest, kwam het ze ker van pas. Moet je veel leren voor de catechisatie? Maak je dat het steeds in orde is? Ary de G., Middelharnis. Dat was een hele reis, Ary! Een schommelende boot, een oude kraakwagen van een tram en dan nog wat „bussen."! Maar je bent er toch gekomen. Dat is leuk verzonnen, die R. Treuzel M.! Sjaak van D., Zoetermeer. Hier staat je naam voor de tweede keer in de krant deze week. Heb je dat raadsel helemaal zelf gemaakt? 't Is goed hoor! Met schrijven ga je aardig vooruit, zie ik. Je hebt eens extra je best gedaan, niet? Neeltje G., Ouddorp. Er was zó veel te vertellen, dat het een lange brief is geworden. Dat jasje zal zo vlug niet klaar zijn als de sokjes. Het is een he le brei, nietwaar Is het een mooi werk je" Jobje A., Oud Vossemeer. Twee wer ken tegelijk gaat meestal maar erg be zwaarlijk. Maar je brief is toch klaar gekomen en nog op tijd gearriveerd. Ik vind dat je nogal behoorlijk moet leren voor één week. Heb je de „Zondagen" misschien op school al geleerd? Dan scheelt het natuurlijk een heleboel. Allemaal. Dit is weer het laatste Kin derhoekje van het jaar 1952. Weten jul lie nog dat het eerste .hoekje" in dit jaar in de krant stond? Toen hadden we nog een heel jaar vóór ons en het leek zo lang. Maar nu? Waar is het gebleven? Het is o zo vlug voorbij ge gaan. Zo is er weer een jaar van ons leven, heen. En dat jaar komt nooit meer terug. Ben nieuw jaar komt; weer een hele tijd die vóór ons ligt. En we hopen en wensen dat we ook dat ko mende jaar weer zullen doorléven. Maar dat is niet zeker. Hoeveel mensen zijn in 1952 gestorven! Mensen die we zo goed hebben gekend. Er waren ook kin deren bij. Die lange rijen namen van mensen die henengingen, hebben ons wat te zeggen. Ze roepen ons toe: dit jaar wij, een volgend jaar gij. Bij het horen van die roepstem mocht bij ons de bede wel geboren worden: „Heere, leer ons alzo onze dagen tellen, dat we een wijs hart bekomen. Een wijs hart, dat is een hart met wijsheid be deeld. En het beginsel der wijsheid is de vreze des Heeren. Dat die vreze des Heeren ons deel mocht zijn of worden. Dan stonden we niet alleen in het leven en ook niet alleen in de dood. Dat zou een groot geluk, ja het grootste geluk wezen. Dan waren we geborgen in de Ark van Behoud, dat is Christus. Mocht de Heere ons om die genade leren bidden. Dan zou het goed met ons gaan. Jongens en meisjes, dat zijn mijn laatste woorden in 1952. Zoals jullie wel begrepen zult heb ben, is het nu de tijd van inzenden. De oplossingen van de Decemberraadsels mag ik weer wel van jullie ontvangen, hè? De hartelijke groeten van OOM KO. Ingen 13Ï5-276 Island lig 1953 Island mende SLAND relukkig )ON'507 gelukkig AND 1953 DOOR HEBMAN NOOBMAN 25) „Ik begrijp het niet alleen niet, omdat ik Abels moeder ben, maar tóch niet. Niemand begrijpt dat. Of is u van mening, dat op uw dorp de mensen uw man gelijk geven? Hebt u er al met de dominee over gesproken, zoals Abel deed? Weet u diens mening? Die denkt er precies zo over, als wij. Gaat u maar informeren. Ook de dominee is van oor deel, dalj uw man die eis niet stellen mag en hij zal er bij gelegenheid met Uw man over spreken ook. Het is ons een volkomen raadsel." „Als u er zó over denkt, kan ik lïeter heengaan", zegt de boerin pijnlijk getroffen: zij wist nog niet, dat er zó op het dorp over gepraat werd en dat dominee er ook reeds in gekend was. „Het.spijt mij, dat ik u niet terwil- le kan zijn", meent mevrouw Lasterie, nu toch wat zachter gestemd, „maar Wat u van mij vraagt kan ik onmoge lijk doen. 't Is iets tussen Abel en uw dochter, heus. U en uw man kunnen daar toch niets aan veranderen, en wij ook niet. We kunnen alleen raad ge ven." „Dat vraag ik alleen", klemt Kea's moeder zich aan een stroholm vast. ^- „Neen, u zegt, dat ik mijn zoon mpet bewerken, om van Kea af te zien. En dat weiger ik natuurlijk. Als u Abels moeder was, zoudt u dat ook niet wil len doen. Ik begrijp nietHebt u aan Kea gezegd, dat zij Abel links moet la ten liggen?" De boerin zit in het nauw. Vanzelf heeft zij dat niet. Omdat zij veel te goed weet, dat het Kea geheel ernst is. Haar bedoeUng is juist geweest, me vrouw Lasterie te bewegen, haar zoon te bewerken. Als dat mocht gelukken, bestond de mogelijkheid, bijna de zeker heid, zo denkt zij tenminste, dat Kea dan ook zou inzien, dat een verbintenis onmogelijk was. En dan keerde de vre de en rust weer terug op de boerderij. Dan was het gemopper van haar man uit. Dan gingen Kea en haar vader weer gewoon en hartelijk met elkaar om. Op de duur zou het "bij Kea wel slijten en eenmaal, wie weet, kwam er toch een boerenzoon in haar leven, wie zij haar hand kon schenken en had Arend zijn zin, Maar nu was dit alles vergeleken, want deze moeder was niet van plan haar zoon te beïnvloeden. „Welke raad hebt u uw zoon ge geven?" vraagt zij met moeite, bang voor het antwoord. „Helemaal geen raad, mevrouw Steendam. Dat was niet nodig. Hij had al met de dominee gesproken en reeds een besluit genomen. Een besluit, dat mijn man en ik goedkeurden. Uw doch ter denkt er, geloof ik, ook zo over". „Maar wat is dat dan? Ik weet van niets". „Neemt u mij niet kwalijk, maar praat u dan niet met Kea over deze ge wichtige zaak?" „Wat helpt m,e dat? Zij wil uw zoon niet loslaten',, 1„En Abel wil haar niet loslaten. Daar hebben de jongelui gelijk in, als zij werkelijk van elkaar houden. Maar U behoeft niet bang te zijn voor inmen ging van mijn zoon of van wie ook. Hij zal het u en uw man niet lastig maken. Die twee kunnen en zullen wachten. Wie weet, de tijd komt, dat uw man inziet, een verkeerde eis te hebben gesteld. Mevrouw Steendam" mevrouw Las terie glimlacht „we zitten hier bijna als twee kemphanen tegenover elkaar, maar we zijn toch zusters in het geloof, nietwaar? Als God die twee nu bij el kaar heeft gebracht wat we toch mogen geloven, zou een mens dan iets er aan kunnen doen, om hen te scheiden? Is het dan niet veel beter, als we samen de zaak voor de Heere brengen? Uw man ook en wij, die er bij betrokken zijn, wij allemaal?" „Mijn man, is niet kwaad. Hij houdt dolveel van Kea. Zijn enige kind!' „Juist daarom. Ik ken uw man niet. Maar ik wil graag geloven, dat hij niet kwaad is. Hij heeft alleen een ver keerd idee. Hij meent, dat Kea bepaald met een boer moet trouwen en dat an ders zijn boerderij verdwijnt. Dat nu is verkeerd van hem gezien. Hij jaagt met die eis zijn eigen kind tegen zich in het harnas. Hij bereikt zijn doel toch niet. Gelooft u, dat Kea zal toegeven en met een ander trou wen En onderstel dat nu eens ik geloof er niets van, dat heb ik maar al te goed aan mijn zoon bemerkt! maar stel het nu eens, zoudt u dan uw dochter, uw einig kind, ongelukkig wil len zien?" „Ik wil Kea gelukkig zien", snikt de boerin opeens. Een groot medelijden bevangt moeder Lasterie. Spontaaan slaat zij haar arm om de hals harer bezoekster, en zegt: „Dat zal zij zijn met Abel, mevrouw. Geloof mij, wat hém betreft, Kea denkt er precies zo over, mag uw man Kea onterven. Het geld speelt hier geen rol. Alleen zuivere liefde. En nu vraag ik, als moe der van Abel, aan u iets. Tracht Uw man te doen inzien, dat zijn eis onbillijk, onrechtvaardig en liefdeloos is. En als hij dat voorlopig niet kan inzien, laat ons dan rustig Gods tijd afwachten. Die twee kunnen wachten. Echte liefde heeft geduld." HOOFDSTUK XXIV. Als Steendam en zijn vrouw, na met de trein teruggekomen te zijn van Utrecht, op de fiets van het dorp naar „Westhove" gaan, ontmoeten ze Abel, die eveneens per rijwiel is. Hij is, al thans in de zomermaanden, altijd bloots hoofds, dus de hoed kan hij niet lichten. Maar hij maakt een lichte buiging met het hoofd. De boerin groet onopgemerkt terug. De boer kijkt nors voor zich. „Die heeft van de gelegenheid ge bruik gemaakt en is op de boerderij ge weest of in de buurt" zegt hij. „We kun nen niet samen meer weg." Hij is er zo zeker van, dat zijn vrouw in deze zaak aan zijn kant staat, dat hij haar een voudig als bondgenote annexeert en als wachteres over Kea aanstelt. „Ik geloof het nog niet, dat Las terie bij Kea geweest is. Hoe zou hij weten, dat wij weg waren? En hij is een veel te fatsoenlijke man, om zoiets te doen. Is hij niet open tegenover jou geweest?" „Ach wat, hij heeft nu eenmaal zijn zinnen op Kea gezet, en dan doen zulke lui van alles. Een kale onderwij zer en een rijke vrouw, daar is wat voor te zeggen!" merkt hij smalend op. „Maar het zal niet gebeuren! Die twee moeten gescheiden blijven. Als die vent niet van het dorp verdwijn, stuur ik Kea een jaar of langer het huis uit. Ze kan wel naar Kees in Tiel gaan". Begin daar nu niet aan. Arend! Dat geeft maar praatjes. Weet je wel, dat er nu al in het dorp gepraat wordt over ons?" „Best mogelijk. Daar zal die Las terie wel voor gezorgd hebben. Net wat voor zo iemand. Hij gaat ons zwartma ken, de ezel. Alsof dat helpen zou! En zo een noemt zich nu Christelijk onder wijzer! En wat dat gepraat betreft, het kan me niets schelen. Wie het laatste lacht, lacht het best.E n dat zal ik zijn. Als Kea hem uit het hoofd heeft gezet en een goed huwelijk doet. Voor mijn part duurt het twee of drie jaar, voor mekaar komt het." Dan zwijgt de boerin. Zij is er ze ker van, dat haar man zich vergist in Lasterie. Maar wat baat het, tegen de mening van Arend in te gaan? Thans is het daarvoor in elk geval het geschikte moment niet. Zij hoopt alleen, dat zij in de loop van de tijd haar man, door zo nu en dan enkele opmerkingen te maken, ten gunste van Kea kan beïnvloeden. De redenering van juffrouw Lasterie die morgen, heeft meer invloed gehad, dan deze zelf wel kan vermoeden! Nauwelijks is de boer met een norse groet binnengekomen, of hij snauwt Kea toe: „Is die vent hier geweest?" ,yWie bedoelt u met die „vent"/ vader?" Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 9