ËIÜMIDEfl-flIEÜWS Herkingen heeft een tekort op de begroting van 3500 gulden %^Mm "-^e*/!^.: Wielmkkdmg Plaatselijk Nieuws f§ -bed is ook voor U ideaal! S.B.Z. te Ooltgensplaat wordt geliquiaeerd Ondank Idsl OUD EN NIEUW 2e Blad Woensdag 31 December 1952 No. 2177 Hogere uitkering uit het Gemeentefonds wordt voor kleine gemeenten noodzakelijk. Beschrijvingsbrief Begroting 1953 ::^leieie HOLLAND ZEELAND Bescherming Bevolking Rechtbank Rotterdam N.V. SLAVENBURG'S BANK Duizenden weten het: Pieegzuster Bloedwijn versterkt. Wat is de positie van de kleine Zeevisser? Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Vereniging gaat in zijn geheel over naar „W.Z.E." te Brielle IS swere oon Adverteer in „EILANDEN-NIEUWS" Begrotingscijfers 1953 te Ouddorp ^Sse>J De raad van de g-emeente Herkingen vergaderde onder voorzitterschap van Burgemeester van Heyst. Deze opende de vergadering met gebed en heette al le aanwezigen hartelijk welkom. De notulen van de vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Onder de ingekomen stuk ken bevonden zich de goedkeuring- bij koninklijk Besluit van een wijziging van de verordening op de heffing en invor dering van keurlonen in de gemeente Herkingen (Verhoging nxet 3.bij thuis 'slachten), alsmede de begroting over het dienstjaar 1953 van de Kring- raad Bescherming Bevolking Goeree Overflakkee. Deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Blijkens een schrijven van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage is deze bank wederom be reid voor het jaar 1953 een crediet in rekening-courant beschikbaar te stellen tot een bedrag van 30.000.op de voorwaarden van de rekening-courant overeenkomst, welke vorig jaar werd gesloten. Het hiertoe strekkende voor stel van burgemeester en wethouders Jhet voorstel Iers tot het jmeentelijke fet zgn. Ter- Wiring van de K ?i,n Mourik. i De voorz. deelde raeuc-, dat indertijd door het Rijk een regeling is getroffen voor het verbeteren en splitsen van wo ningen. Voor wat betreft de verbetering IS deze regeling vervallen en is daar voor in de plaats gekomen het Terlin- genfonds. Dit is een fonds waarin par ticulieren, wie de woningbouw zeer ter harte gaan, hebben gevormd. Bij ver betering van een woning kan uit dit fonds een bijdrage worden verkregen van maximaal 1400.onder voor waarde, dat 1/3 van dit bedrag voor rekening van de gemeente wordt geno men. Het onderhavige plan betreft de huisvesting van de fam. Bazen. De Hoofd-Ingenietur-Directeur van de Volkshuisvesting heeft omtrent dit plan reeds gunstig aan de Minister geadvi seerd. Bovendien kan de verzoeker, mits het werk voor 1 April 1953 gereed is, een zgn. D.U.W. subsidie verkrijgen van 1/6 van de totale kosten. Voorge steld werd het bedrag van 466.67 voor rekening van de gemeente te nemen. Aldus werd besloten. Vervolgens vond goedkeuring van de begroting van inkomsten en uitgaven voor 1935 van het Algemeen Armbe stuur plaats, nadat de heer de Geus als oudste lid van de commissie, belast met het nazien van de begroting, tot goed- l[euring had geadviseerd. Het gemeen telijk subsidie bedraagt 2900. De voorz. deelde nog mede, dat het de gewoonte is van het Burgerlijk Arm bestuur om met Kerstmis een extra ga ve te verstrekken, welke ook dit jaar zal plaats hebben. Hierna kwam de begroting voor het dienstjaar in behandehng. (Men zien de toelichting hiernaast Red.) De voorz. deelde mede, dat aan de raadsleden een overzicht is gegeven van de financiële positie van de gemeente, waaruit blijkt, dat de begroting sluit met een tekort van 3500.—, terwijl er een bedrag van ruim 7200.is ont vangen uit het gemeentefonds, welk be drag echter voorlopig gereserveerd moet worden. In afwachting van de nadere regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente wordt de be groting met dit tekort ter goedkeuring ingezonden. Dit tekort is echter zeer verklaarbaar. Wat betreft de speelweide wordt door de voorz. medegedeeld, dat hopenlijk Volgend jaar een plaatsje in het uitbrei dingsplan daarvoor kan worden ge reedgemaakt. Spreker hoopte, dat aan de uitvoering van dezebegroting de raadsleden in gezondheid mogen mede werken en dat Gods zegen op hun ar beid moge rusten. De heer de Geus maakte gebruik van de gelegenheid om over deze begroting iets te zeggen. Hij dankte de secretaris voor zijn ruime toelichting gegeven bij het onderzoek van de begroting. Ook bracht spreker dank aan burgemeester en wethouders voor het door hen ge voerde beleid. De begroting geeft wel een vreemd beeld, want aan de ene kant is er een tekort, terwijl aan de andere kant een bedrag in ontvangst staat, waar niet mee gewerkt mag worden. Omtrent de bfewaarschool deelde spre ker mede, dat het bij de oprichting van de school reeds bekend was, dat er een maal een tijd zou komen, dat de ge meente het exploitatie-tekort zou moe ten bijpassen. Niettemin is spreker verheugd, dat er een bewaarschool is. De heer J. C. Kalle zeide eveneens het college van burgemeester en wet houders en de secretaris dank. Gaarne zou hij zien dat er aandacht werd ge schonken aan het begrinten van de Stoofweg, welke in deze tijd van het jaar bijna onbegaanbaar is. Spreker hoopt, dat de Heere de werkzaamheden van B. en W. en van de rad in 1935 moge zegenen tot welzijn van de ge meente. De heer de Geus is verheugd, dat het hedrag per leerUng met 2.50 is ver hoogd, alhoewel dit nog aan de lage •^ant is,'gezien de bedragen, die in an dere gemeenten beschikbaar worden ge steld. De vöorz. is het ermede eens, dat er oen grote onbillijkheid in de' regeling 5^it, maar de huidige financiële toestand laat een hoger bedrag niet toe. Bij de regering staat het onderwijs momenteel in de bijzondere belangstelUng en mo gelijk wordt er een methode gevonden om de onbillijkheden te laten vervallen. Niettegenstaande dit is spreker van me ning, dat in deze gemeente aan de bij zondere scholen zeer veel aandacht is besteed. De heer de Geus zeide tenslotte dat de verhouding in de raad in 1952 goed is geweest en hoopte dat dit in het aan staande jaar ook zo zal zijn. De voorz. zeide, dat de verbetering van de Stoofweg één van de urgenste pro blemen is en dat hieraan de nodige aan dacht zal worden besteed. De voorz. zegt dank voor de waarde ring geuit over de werkzaamheden in 1952 door het college van B. enW. en de secretaris en hoopt dat de raad zich gemeenschappelijk kan wijden aan het belang van ons dorp met wegcijfering van persoonlijke belangen en dat deze genieente nog vele jaren als zelfstandige gemeente moge blijven voortbestaan. Hierna werd de begroting met algeme ne stemmen vastgesteld. Op verzoek van de heer de Geus gaf de voorzitter nog een uiteenzetting over de vorderingen met betrekking tot het maken van een rioleringsplan. Van drie ingenieurs-bureaux waren nu prijsop gaven binnen, maar de laagste had als voorwaarde gesteld, dat de uitvoering van het plan aan dat bureau zal worden opgedragen. Thans is prijs gevraagd voor het uitsluitend maken van een plan. Tenslotte werd de Ie wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1953 zon der hoofdelijke stemming vastgesteld, nadat de voorzitter de diverse posten had opgesomd. De belangrijkste post was de verlaging van de jaarwedde van de gemeente-geneesheer met ruim 700 aangezien de primiteve begroting met de nieuwe toestand nog geen rekening hield. Voorts een bedrag van 66. wegens verhoging van de auto-toelage van de burgemeester en 17.voor verhoging van de motor-toelage van de gemeente-opzichter. In de rondvraag vroeg de heer Kalle aandacht voor de slechte afwatering van de urinoir van de Kaaidijk. Hierna sluiting. Ooor Burgemeester en Wethouders van Herkingen is vóór de behandeling van de gemeentebegroting 1958 de vol gende toelichting aan de raadsleden ge zonden: Onder aanbieding van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1953 de len wij uw raad mede, dat voor de eer ste maal sedert vele- jaren waarschijn lijk, een begroting moet worden aange boden met een tekort van 3500. Dit tekort is voornamelijk te wijten aan de voor deze gemeente te geringe inkomsten uit het gemeentefonds, wel ke inkomsten al sinds lang niet meer in overeenstemming zijn met de. vermeer derde uitgaven, die de tegenwoordige tijdsomstandigheden vergen. Bovendieii moet dit jaar voor het eerst sedert de openstelling van de openbare bewaarschool in 1934 het na delig exploitatietekort van deze school geheel door de gemeente worden gedra gen, in tegenstelling tot vorige jaren toen dit tekort kon worden gedekt uit de gevormde reserve. Dit tekort be draagt inmiddels 1982.52. Voor de bestrijding van de kosten, verbonden aan de Burgerlijke Verdedi ging is een bedrag van 0.40 per.inwo ner geraamsd, derhalve een uitgaaf van 440.—. Ten behoeve van de aanschaffing van materialen van de brandspuit is een be drag geraamd van 800.terwijl een bedrag van 750.is uitgetrokken voor schilderwerk aan het gemeentehuis (buitenzijde.) De uitkeringen aan de beide school besturen voor het zgn. bedrag per leer ling zijn verhoogd met 2.50 per leer ling en gebracht op resp. 25.en 22.50 voor de in bruikleen gegeven school. Dit betekent een meerdere uit gaaf van 821/3 en 32 2/3 leerlingen f 2.50 is 165 X 2.50 is 412.50. Tenslotte is op verzoek van het Col lege van Gedeputeerde Staten met in gang van dit begrotingsjaar een aan vang gemaakt met de afschrijving van een bedrag van 467.10 op de nog on gedekte uitgaven, in de jaren 1945 1948 gedaan wegens zgn. wederopbouw- kosten, o.a. herstel gemeentehuis, her stel haven enz. Tegenover al deze uitgaven staan echter nog de uitkeringen uit het ge meentefonds over de jaren 1948, 1949 en 1950 ten bedrage van 7257.41, ontvan gen in 1952. Getracht is dit bedrag aan te wenden voor extra-afschrijving op kapitaalsuitgaven, doch blijkens mede delingen van het College van Gedepu teerde Staten dezer provincie, moet dit bedrag worden gereserveerd en zoveel mogelijk In stand worden gehouden. De post voor onvoorziene uitgaven bedraagt bij het tekort van 2500. een bedrag van 1000. Als bijzondere ontvangst is geraamd een bedrag van 5510.wegens zgn. bijzondere uitkering uit het gemeente fonds, welk bedrag over 1952 mocht worden geraamd en thans ook weer is uitgetrokken voor dit begrotingsjaar. De regering heeft wederom een Com missie ingesteld om de financiële ver houding tussen Rijk en Gemeente nader te regelen. Volgens verkregen inlichtin gen zullen de uitkeringen, in het bijzon der voor de kleine gemeenten worden herzien en hopenlijk behoorlijk verhoogd De Commissie heeft imniddels haar rap port aan de regering aangeboden, zodat mag worden verwacht, dat binnen af zienbare tijd de toe te kennen bedragen bekend zullen zijn. De algemeene reser ve bedraagt sinds 1949 2720.—. Tenslotte kunnen wij u nog medede len, dat evenals vorig jaar een bedrag van 500.is uitgetrokken voor het maken van een speelweide. Ons college vertrouwt, dat er in het' nieuwe uitbreidingsplan een mogelijk heid zal liggen om dit te verwzenlijken. Burgemeester en Wethouders van Herkingen, De secr. J. A. v. d. Ster. De Burgemeester, v. Hé st TEU 9m '53 en verders tyden^ ^een zorgen o} lyden-, 'Pilaar voor alle menóen^ ^e beóte wenaen. '■•sSli Goeree en Ooerflakkee Om aan de Bescherming Bevolking GoereerOverflakkee meer bekendheid te geven, ligt in het voornemen om op Dinsdag 6 Januari a.s. des sav. half acht, in de zaal van Hotel Meijer te Middelharnis een bijeenkomst te hou den. Door het Kringhoofd Bescherming Bevolking zal een uiteenzetting worden gegeven van het doel en de opzet van de B.B,; ook zullen de virerkwijze der samengestelde diensten, dew ijze van opleiding enz. worden uiteengezet. Mr. Tielenius Kruithof f zal een rede houden over Stichting bevordering Be scherming Bevolking". Er zullen die avond drie films wor den vertoond, nl. ,,Wij leven vrij" „Onze buren onder vuur" en Ont waak". -; ledere aanwezige zaleen gratis" con sumptiebon ontvangen voor koffie .of thee. Het belooft een mooie avond té TCor^ den waar men een duidelijk beeld zal krijgen van het belang van deze Orga nisatie. Wij wekken gaarne tot bijwo ning op. EEN HARDHANDIG VROUWTJE De 31-jarige vrouw Adriaantje R. W. uit Melissant was Maandag jl. door de Rotterdamse politierechter ter verant woording geroepen, omdat zij op 21 Ju li te Melissant, met haar voet- of knie- een trap - of schop tegen de buik van haar buurvrouw A. T.-O. had gege ven, waardoor deze pijnlijk werd aange daan. Adriaantje demonstreerde een ze kere minachting voor de gerechtigheid door niet te verschijnen en dus werd haar zaak bij verstek behandeld. De mishandelde buurvrouw vertelde, dat er enige woorden waren gevallen over roddelpraatjes en toen had Adri aantje tot haar gezegd: ,,En nou d'r uit!" En toen buurvrouw niet direct aan deze vriendelijke uitnodiging gevolg gaf nam Adriaantje het initiatief in handen en deelde enige schoppen of trappen uit „Ik was in positie, maar het is goed afgelopen," lichtte getuige de politie rechter in. Nadat nog een getuige, Bastiaantje, had verklaard, dat zij de mishandeling had gezien, eiste de officier van Justi tie tegen de afwezige Adriaantje, 15.- boete of 10 dagen zitten. De politierech ter vond dit een juiste waardering van het geval en vonniste conform. Adri aantje vindt dus vandaag of morgen een kleine verrassing in haar brievenbus... Alle Bank- en Effectenzaken KANTOREN: Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Amersfoort, Dord recht, Schiedam, Vlaardingen. Maas sluis. IJsselmonde, Zevenbergen. ]\Oddel}iamis, Voorstraat 7, Xel. 2138 DUUR STRO Maandag j.l. was voor de politierech ter te Rotterdam gedagvaard de 37-ja- rige landbouwer H. v. d. S., uit Som- melsdijk, omdat deze op 27 Augustus te Sommelsdijk twee pakken stro zou hebben weggenomen, toebehorende aan P. van Prooijen. Deze had het stro op zijn land gelegd en V. d. S. had het ge pikt. V. d. S. gaf het hem tenlaste gelegde feit toe. „Ik heb het stro gebruikt om er mijn aardappelen mee af te dekken tegen de regen," gaf hij toe. „De vol gende dag had ik zelf stro." Maar de officier van Justitie vond het een lelijk feit. ,,De mensen moeten leren met hun vingers van andermans goed af te blijven,-men kan toch niet bij iede re bos stro een wachtsman zetten," meende de magistraat. Eis 30.boete of 20 dagen brommen. V. d. S. vond dat wel een beetje hoog. „Ik verdien vijfenveertig gulden en heb een zieke vrouw...," voerde hij aan. Maar de politierechter was het eens met de officier. „U moet leren met uw handen van andermans goed af te blij ven. Ik veroordeel u conform de eis van mseneer de officier." De veroordeel- Zaterdag 3 Januari een belang rijke vergadering voor de vissers Nu de tijd is aangebroken, waarop de dagelijkse arbeid van de zeevissers wordt afgebroken door de weersomstan digheden, is het zeer gewenst, dat ze luisteren naar allerlei voorlichting, die hun geboden wordt door verschillende instanties. Op de druk bezochte vergadering van 13 Dec. jl. bleek, dat velen belangstel ling hebben voor wat anderen hun op grond van wetenschappelijke proeven en onderzoekingen te vertellen hebben. Thans wordt hun wederom gelegen heid gegeven voorlicjiting te ontvan gen over de economische zijde van het bedrijf der kleine zeevisserij. Nu de bedrijfsvoering van dit stuk gemechaniseerde bedrijf met het grote risoco-dragend kapitaal een zekere ma te van economisch inzicht eist, is het zeer gewenst, dat niemand deze gele genheid laat voorbijgaan. Op Zaterdag 3 Januari a.s. des middags om 2 uur zal Drs A. G. U. Hildebrandt in een lo kaal van de school op het Havenhoofd te Goedereede namens het Landbouw- Economisch Instituut Afdeling Visserij voor de Vissersvereniging ,,Ons Belang" een lezing houden, die tot titel heeft: „Wat is de positie van de kleine visser" Hij zal dan bespreken de rapporten van het D.E.I. betreffende de kleine zee visserij. Alle zeevissers, ook die van Stellen- dam en Ouddorp, worden door het be stuur van de Goereese Vissersvereniging uitgenodigd deze vergadering bij te wo nen. Niemand, die belang heeft bij de zee visserij, late deze vergadering onbenut voorbij gaan. Er zal ruimschoots gelegenheid be staan tot het stellen van vragen. BERKINGEN De dienstplichtige van de lichting 1953 C. J. van Mourik zal op 9 Febru ari 1953 worden ingelijfd bij de Mari- niwa in het kamp „De Woeste l:locve" te Doorn. De sirene, welke van de gemeente Dirksland ter leen werd ontvangen is thans gereviseerd, en zal een dozor da gen in het torentje van het gemeente huis worden gemonteerd. MELISSANT De heer Ruisen, wachtmeester bij de Rijkspolitie alhier, is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot wachtmeester te klas. NIEUWE TONGE Terug uit Canada. De heer P. van Strien is dezer dagen naar zijn ouders (te Battenoord) uit Ontario Canada te ruggekeerd. Hij is 3 jaar weg geweest en hoopt 3 maanden in Nederland te verblijven om D.V. Maart a.s. weer te vertrekken. Huisvlijttentoonstelling. In „Ons Dorpshuis" zal op .15' en 16 Jan. a.s. een Huisvlijttentoonstelling worden georga niseerd. Schoonmaken sloten. De wateringen, sloten enz. van de Oude Polders, lozen de op de haven van Klinkerland dienen Vermelden wij in ons nummer van twee weken geleden, dat in principe was aanvaard de S.B.Z. te- Ooltgensplaat op te heffen; in de vergadering van Dinsdag 33 Dec. jl. is dit een feit geworden. De vereniging zat voor moeilijkhe den, daar verschillende leden (die eerst hadden geprofiteerd) thans bedankten en het bestuur in de steek liet. Voor de ontbinding waren twee vergaderingen nodig, daar reglementair moest worden gewerkt. iDe heren K. Korteweg, W. Voogd en C'. Vermaas (Achthuizen) hebben altijd zitting in het bestuur gehad De voorz. dhr L. J. Schilperoort pre sideerde deze vergadering. Er wordt, ge zegd, aldus de. voorz., het is de laatste vergadering, want er zijn leden die ons hebben genoopt verschillende stappen te doen die minder aangenaam, zijn. De trouwe leden zijn ook deze avond aan wezig terwijl de anderen zich niet la ten zien. De secr. de heer K. Korteweg las de notulen die aldus werden vastge steld. Hierna kwam punt 3 van de agenda ter sprake, luidende: Voorstel om het reglement te vSjzi- gen als volgt: De artikelen 37 en 38 worden vervan gen door nieuwe artikelen, luidende: Artikel 37. Tot ontbinding der vereniging kan slechts door de algemene vergadering worden besloten met drie vierden der uitgebrachte geldige stemmen. Artikel 38. Indien de ulgemene vergadering be sluit tot ontbinding der vereniging, wordt tevens bij gewone meerderheid van stemmen beslist over de gevolgen dezer ontbinding. De oude artikelen vermelden dat van de leden aanwezig moeten zijn om het reglement te wijzigen. Aangezien dit nooit het geval is, stelt het bestuur voor tot reglements wijziging nl. in die voege, dat het besluit kan worden ge nomen tot ontbinding met der uit gebrachte geldige stemmen van de aan wezige leden. Dhr J. M. van Raruus vroeg in hoe verre de leden verantwoordelijk zijn met eeo eventueel tekort, waarop de secr. antwoordde, dat dat alleen beloopt over de schuld aan de vereniging en de ge storte contributie S, 1.50. Zonder hoofdelijke stemming werd art. 37 en 38 in zijn nieuwe vorm aan genomen. Hierna sluiting. Tweede vergadering ...Even later volgde de tweede verga dering waarin terstond het voorstel om de vereniging te ontbinden wei;d naar voren gebracht, dit volgens het nieuwe art. 38. Zonder hoofdelijke stemming werd dit aangenomen. Dan volgde punt 3 luidende aldus: Voorstel om en bloc over te gaan naar het Ziekenhuisverplegingsfonds van het Algemeen Ziekenfonds „Weste lijke Zuid-Hollandse Eilanden" op de daarvoor gestelde voorwaarden. Op een vraag van dhr C. v. Gurp tot hoelang de vereen, zelf de belangen der leden behartigt, antwoordde de voorz. dat dit tot 28 Dec. vaststaat. Ook punt 3 werd zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. Verder werd nog medegedeeld bij monde van dhr K. Kor teweg dat de notulen van deze verga dering niet meer kunnen worden vast gesteld eveneens de rekening, daar geen algemene vergadering kon worden uit geschreven. De heer Korteweg stelde voor, dat het bestuur deze notulen en ook de rekening over 1952 door hen zelf werd vastge steld en afgehandeld. Aldus werd beslo ten. De heer C. Vermaas van Achthuizen, als een der oudste bestuursleden dank te zijn mede-leden de heren Korteweg en Voogd voor hun werkzaamheden. Het spijt hem dat deze mooie vereni ging moet Worden ontbonden. Het is een teken des tigds aldus de heer Ver maas. Alles werd in breder verband op genomen en. het kleine moet daardoor wijken. De heer L. de Vos Cz. dankte na mens de vergadering de zittende be stuursleden en ook allen die de vereni ging hebben opgebouwd. Het vele werk is altijd belangeloos verricht en hier voor is hij en de vergadering zeer er kentelijk. De voorz. dhr Schilperoort sloot zich bij de sprekers aan. Hg had niet gedacht bij de verkiezing, dat hij als afbraak voorzitter toen zitting zou nemen. Hij hoopte ook, dat de leden voor het zie kenhuis gespaard mogen blijven. Hierna werd deze vergadering geslo ten en behoort het 25-jarig bestaan de zer vereniging tot het verleden. Van de 492 leden die de vereniging nog telt, waren slechts 34 personen aanwezig. 1 e c 81 gelezen blad in dit rayon 1 Het 1952 1953 Het Oude jaar dat is verdwenen Met vreugde tijden en verdriet Als rook en damp, ging het weer henen Wat men een ogenblik maar ziet. Het Oude jaar dat is verzonken In 's levens maalstroom en voor menigeen Heeft het Memento Mori weer [geklonken Hun levensdraad werd afgesneên Het Oude jaar brengt in gedachten Aan hen die reeds zijn heengegaan Die wij naar groeve der vertering [brachten Hun lege plaatsen gadeslaan'. Het Nieuwe jaar dat mochten wij weer [zien Door de lankmoedigheid des Heeren In tegenstelling van hen Uên Nog in 't heden van genS, verkeren. Het Nieuwe jaar dat brengt weer zorgen Want donkerheid bedekt de aard Het is niet voor ons oog verborgen Soms bange vrees, door 't harte vaart. De Heere mocht aan ons gedenken En sparen, het zij groot of klein Vernieuwde hai'ten ons eens schenken Dan zou geliïkkig nieuwjaar zijn. Wij hopen in het Nieuwe jaar Op het gebied van vis Te leveren weer de beste waar Welk soort het dan ook is. Ook hopen wij weer door te gaan Te leveren voor het vee, De beste visserslevertr'aan, De prijs daarvan valt mee. En voor 't Aquarium hebben wij Weer visjes uit de Tropen Daar hoort een verwarmer bij Die wij ook verkopen. Daarvoor hebben wij nog meer Een klok om ze te vangen Thermometers o zo teer Om in het glas te hangen. Benevens ook heel prachtig groen En mooie instrumenten Om de glazen af te doen En voor niet te veel centen. En tevens wil ik dan ook hier De goudvis niet vergeten Wij hebben die, en voo^' zo'n dier Het voer dat ze graag eten. 't Adres voor dit alles is Natuurlijk: P. TAMBOER, Waterweg', Middelliarnis. Ook voor Koralen-snoer. 1 Januari 1953 p.f. voor 1 Jan. van vuil gezuiverd te wor den. Kerstfeest. 2e Kerstdag namen en kele honderden kinderen deel aan de Kerstfeestviering van de Ned. Herv. Zondagsschool^ dat onder leiding stond van dhr J. C. Resting uit Middelharnis. Na afloop vond tractatie plaats. Aanranding. Tussen Dirksland en Nieuwe Tonge werd mej. K. 's avonds aangerand door een onbekend persoon. De politie werd van een en ander op de hoogte gesteld. Kerstavond. Op 30 Deo. zullen de Ned. Herv. J.V. en M.V. in het vereni gingsgebouw gezamenlijk een Kerst avond houden. OUDE TONGE Rectificatie. Het is ons gebleken dat de opgaaf van de inschrijfbiljetten op de aanbesteding naar de 10 woningen geen aanspraak kan maken op volledig heid. Deze moet zijn als volgt: A. v. d. Welle, Ooltgensplaat 96000 P. Osseweijer 94000, J. Versaevel Acht huizen 89500, Mooijaart van der Welle 88922, C. A. Th. Lambert 87000, C. Smeets, Achthuizen 86050, P. Snijder Zn. 84990, H. van der Jagt 84900, Van Hennik, Overschie 81430. A. J. G. T. R'dam-Zuid De gemeentebegroting en de begroting van het Woningbedijrf voor de dienst 1953 zijn op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd van 8 December 1952 af. Aan de gemeentebegroting ontlenen wij het volgende: jï Uitgaven van de gewone dienst 425338.40, inkomsten van de gewone dienst 401421.92, tekort 239i6.48V; Nog niet afgeischreven kapitaalsuifc- gaven op 1 Januari 1953 458118.15, Kapitaalschuld op 1 Januari 1953 579262,88; Aanwezige reserves per 1 Januari 1953: a. algemeene reserve 20000.b, reserve uitkeringen ge meentefonds over 1948, 1949 en 1950 17709.76, c. risicoreserve Woningbe drijf 5094.56, d. reserve bijzondere voor zieningen in het belang van de volks huisvesting 5029.56, Eigen kapitaal op 1 Januari 1953 13333.60. Het overschot op de gewone dienst van vorige dienstjaren tot en met 1951 bedraagt rond 29000.Geschat te kort op de gewone dienst 1952 10000- Saldireserve per 1 Januari 1953 vermoe delijk 19000.De reserve groot 24236.24 wegens slotuitkering uit het gemeentefonds over 1947 is in 1952 ge- bruikt voor extra-afschrijvingen op ka pitaalsuitgaven. Uit de gewone inkomsten vermelden wij: Secretarieleges 2400.Keur- en slachtlonen 6200.Warenwetrechten 600.haven- en kaaigelden 6000. straatbelasting 6950.huishuren (exclusief Woningwetwoningen) 1854. 10; pacht van landerijen 1501.74; Schoolgelden 2860.rechten op de afslag van vis 2700.190 opc. grond belasting gebouwd 7200'.110 opc. grondbelasting ongebouwd 3800. 150 opc. hoofdsom pers. belasting 9600.hondenbelasting 2850.—; Uit kering van het rijk wegens onderne mingsbelasting 23643.vergunnings en verlofsrecht 990.algemene uit kering uit het gemeentefonds 18254.69 belasting-uitkering 19800.garantie uitkering 7529.48. Onder de gewone uitgaven komen om. de volgende posten voor. onderhoud, schoonhouden, verlichting en verwar ming van het gemeentehuis 3800.77, reis- en verblijfkosten 300.telefoon kosten 709.40, verkiezingen 300. burgerUjke stand 440.bevolkings register 240.representatie- en ver- gaderkosten 200.kosten Flakkeese Gemeenschap 202. Tenslotte geven wij nog de navolgen de netto-kosten: Brandweer 3637.11; straatverlich ting 3600.bescherming bevolking 808.schoolartsendienst 808. haven- en havenkade 4978.44; techni sche dienst 3720.gemeentereini ging 3899.39; onderhoud wegen en straten 2900.aandeel kosten on derhoud provinciale weg 2358.60; be graafplaats 741.openbaar gewoon lager onderwijs 2940.75; bijzonder ge woon lager onderwijs 11326.reis kosten leerhngen B.L.O. School 1289. 20; buitengewoon lager onderwijs 2296.—; Rijks H.B.S. 2880.—; Am- bachtsschool 802.50; Verpleging arme krankzitmigen 6366.58; Subsidie bur gerlijk armbestuur 3400.gemeen telijke visafslag 1123.68. Aan de begroting voor het Woning bedrijf ontlenen wij: Exploitatiekosten 14 Woningwetwoningen a.d. Burg. Her mansweg 9719.49; Huur 3723.—, Exploitatietekort 5996.49 of 428.32 per woning per jaar 8.24 per week) Exploitatiekosten 8 Woningwetwonin gen a.d. Oosterweg 5064.66, Huur 2023.24, Expoitatietekort 3041.52 of 380.19 per woning per jaar (is 7.31 per week.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 5