r 1952: Exit! r ND Oud Sommelsdijk - De Ring. .J sdijk 59 CHB. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN TERUGBLIK MEDITATIE Jaarwisseling. ^Redactie en *T^it^eeJ.>i:er=' E.v. verschijndag Ons e.v. nummer ver schijnt D.V. VRIJDAG 2 JANUARI a.9. Jubilea in 1952. Hoe het vroeger was W'oetisdal 31 December 1952 No. 2177 rde de rzitter Boo ste hij de toe ieuwe P uit, et de en zijn goed- ukken omen. dat er e zijn een ol te van 1 O -. p, Beslo- opera- ord en staan, an de monte- oor de inklij- m een plaat- taande g niet van een genen, uitge- rlenen r er beide ld ge- t voor bedrag: uitga- 's over oeding 13.54. Bijzon- bedra- bere- er 184 ft dus bedrag 16.57. en-Ar- H. M "ezen- heren leden t wer- edege- wijzt- oedge- r Goe- ijk was nieuwe nu 4% moge- et slop at niet op die is. Dat r geen d. Dit laagde landen, e laat- BedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerscbQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BiJ contract speciaal tarief. Aan het eind van het jaar is het onze gewoonte een blik terug te slaan op de voornaamste gebeurtenissen, die zich in het afgelopen jaar op ons eiland afspeelden. Vanzelfsprekend kunnen we daarbij niet volledig zijn; we doen slechts een greep uit het vele gebeuren, dat ons het voornaamste voorkomt. De vaste oeververbinding van en naar ons eiland had het afgelopen jaar aller- wege de bijzondere aandacht. Br is door diverse instanties hard aan gewerkt om nader tot dit doel te geraken en ook om in de moeilijke veerverbindingen en het interne verkeer op het eiland ver andering te brengen. Helaas moeten wij daar direct bij vermelden dat het tot geen tastbaar resultaat kwam; bij het sluiten van het jaar 1952 staan we er even slecht voor, zij het niet slechter dan brj het begin. Ben grote gebeurtenis was het be zoek van de Minister van Verkeer en Waterstaat ZEx. H. W. Wemmers op Vrijdag 2 Mei 1.1. (Deze minister is in middels vervangen door minister Alge- ra). Er was grote actie van de zijde van vervoerders, honderden auto's ston den opgesteld aan de haven van Mid- delhamis en langs de wegen, met span doeken houdende de roep, om betere verbindingen. In de raadszaal te Mid- delharnis werd ZEx. door diverse in stanties op deze hoognodige verbete ring gewezen. Ook bij het bezoek van de leden der Prov. Staten met de voorzitter Mr L. A. Kesper, op Donderdag 12 Juni, werd dit deze bewindsman onder het oog ge bracht. In de week van 1622 Juni was het in vrijwel alle gemeenten raadsvergade ring, waarbij tot aansluiting bij de N.V. Erugverbinding Goeree^Overflakkee Hoekse Waard werd besloten, alleen de gemeente Ouddorp deed (tot heden) niet mee. Ben grote teleurstelling en een groot ongerief bracht de zomerdienstregeling van de R.T.M., waarbij de busdiensten op het traject Middelhamis-Ouddorp werden uitgeschakeld. Dit werd in di verse gemeenteraden becritiseerd maar de bussen kwamen niet terug. Intussen is het rapport inzake van de commissie (18 Pebr. 1947 ingesteld door Ged. Staten) inzake de vaste oeverver binding verschenen. Dit rapport houdt plannen en berekeningen in zowel voor een stalen- als eett betonnen brug en verbetering der veerverbinding. Wel is de vaste oeververbinding in een nader stadium gekomen, daar bij de behandehng van de begroting voor Ver- Iceer en Waterstaat in de Tweede Ka mer hiervoor grote belangstelling werd getoond. Minister Algera sprak zich wel niet direct uit, dat er een brug komt, maar beschouwde de isolatie van ons eiland zeer ongewenst. Er staat dus wat te gebeuren. In het begin 1953 hoopt hij ons eiland te bezoeken en de ver- keers-situatie in ogenschouw te nemen. De N.V. Erugverbinding heeft zich bereid en in staat verklaard de bouw van de brug zelf 'te financieren. In 1953 D.V. zal deze belangrijke materie weer voldoende stof opleveren voor ons blad en menige kolom vullen. Een belangrijke gebeurtenis voor Goeree-Overflakkee was ook de automar Usering van de telefoon op de plaatsen Middelharnis, Sommelsdijk, Herkingen en Melissant. De overige plaatsen zul len in 1953 op het automatische net worden aangesloten. In de maand Januari hadden enige inbraken plaats te BEddelharnis; een. dief verschafte zich toegang tot het kantoor van de Caago. Hij gaf zich ech ter vrijwillig aan en bekende ook op de Centr. Veiling te hebben ingebroken. Daar was de buit slechts 6 sigaren! Moeilijker was de dader te vinden van de inbraak te Sonunelsdflk. Bij J. Kop penaal werd in zijn reparatie-werk plaats een portefeuille met f 800.ver mist. De dader is niet gevat. Een wel zeer tragisch ongeluk had te Middelharnis plaats op Vrijdag 14 Maart, toen op Vissersdijk een muur van het graanpakhuis van dhr Koert in stortte, waarbij mevr. Boogerman onder bet puin en het graan werd bedolven en levenloos werd te voorschijn gehaald. Zij liet een man met 8 kinderen na. Dit ongeluk wekte grote deernis in de ge hele gemeente. Ruim 3 jaar na de grote brand had op Woensdag 2 April de overdracht van de herbouwde Ned, Herv. Kerk met het door Ernst Leeflang gebouwde nieuwe kerkorgel, onder zeer grote belangstel ling plaats. Op 84-jarige leeftijd overleed (28 Maart 1952) de heer A. Mol, die 35 jaar lang voorz. was van de School met de Bijbel te Sommelsdijk. Op 4 April had alweer een droevig ongeluk met dodelijke afloop plaats. Het 4-jarig dochtertje van dhr van Zan ten viel uit de rijdende auto van haar Vader en overleed de andere dag aan de bekomen verwondingen. Een woeste schipper uit Dedemsvaart duwde 16 Juli de fabrieksbaas J. Jon- gejan, die het schip moest opmeten onder water. Hij kreeg hiervoor 14 da gen hechtenis. Deze zaak komt echter 14 Januari a.s. in hoger beroep. De oudste mannelijke inwoner uit de ze gemeente, dhr L. Goudswaard over leed op 16 November, op bijna 98-jarige leeftijd en de oudste vrouwelijke in woonster Wed. van Dongen overleed in de maand December. De tram had nogal eens botsingen; Vrijdag 18 Juli kwam de heer P. Nieu- wenhuyze uit Krabbendijke aan de Lan- „En God zal alle tranen van hun ogen afwissen, en de dood zal niet meer zijn, rioch rouw, noch gekrijt, noch moeite zal meer zijn want de eerste dingen zijn weg gegaan." (Openb. 21 4.) De wereld is een woestijn en het le ven is een reis. Die woestijn is vol van gevaren en het leven is vol van bezwa ren. Vroeg of laat komen wij allen met die gevaren en bezwaren in aanraking en zullen we aan den lijve gevoelen, dat we niet meer wonen in een paradijs, maar wel in een jammer dal vol van moeite, kruis en teleurstelling. Vooral bij de jaarwisseling verkeren we in een weemoedige stemming. Dan denken we aan onze betrekkin gen, die we grafvyaarts hebben gedragen en aan het leed, dat we hebben geleden. Zalig de mens, die in dit tranendal tegenover de bitterheid der zonde mag smaken het zoet van de enige troost in leven en in sterven. Die in >de bangste levenservaring in het geloof de zenuw van zijn kracht vindt en als een fiachtegaal in de nacht van tegenspoed mag zingen. „Zo ik niet had geloofd, dat in dit [leven. Mijn ziel Gods gunst en hulp genieten [zou; Mgn God, waar was mijn hoop mijn [mijn moed gebleven; Ik was vergaan in al mijn smart en [rouw." Die bij de wisseling des jaars met Job mag instemmen: „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de Naam des Heeren zij geloofd." Niet alle tranen, die in dit tranendal worden geschreid, worden in Gods fles sen bewaard. Niet alle tranen worden in de hemel geregistreerd. Als we lezen in Openb. 21 4, dat God alle tranen zal afwissen, dan moe ten we vooral bedenken, dat er op volgt; van hun ogen. Xn de buitenhoek van ons oog ligt de traanklier, die gedurig een ziltachtig vocht afscheidt, dat onze oogappel zui ver houdt. In smartelijke omstandigheden wordt die traanklier door onze zenuwen vanuit de hersenen geprikkeld en ontstaat er een overvloedige afscheiding van het traanvocht. wensen aoonné's en relaties zou;e{ stoffeljjh als geestelijk, hij de wisseling Jes jaars Gods onmisbaren zegen toe. Middelharnis, t Januari 1953. E.v. advertenties voor dit nummer (uit verkoopadvertenties) hadden wij gaar ne Woensdag 31 Dec. in bezit, of uiter^ lijk Vrijdag 2 Januari tot 10 uur. H.H. Correspondenten gelieven tijdig hun berichten in te zenden. De mens kan als redelijk schepsel tranen schreien en de echte tranen ko men niet uit de traanklier maar uit het hart. We spreken van een hartelijke droef heid. In dit tranendal worden tweeërlei tranen geschreid. Tranen over de bittere gevolgen van de zonde en tranen over de zonde zelf. Gods kinderen kennen een droefheid naar God, die een onberouwslijke beke ring tot zaligheid werkt. God zal alle tranen van hun ogen af wissen. Allen, die van boven geboren werden, leren zoeken de dingen die boven zijn, niet die op de aarde zijn. Enerlei wedervaart de rechtvaardige en de goddeloze. Het leven hier beneden is vooral voor Gods kinderen een moeilijk leven. De harpen hangen vaak aan de wil gen der treurigheid. Bij 'die eerste din gen, die zullen voorbijgaan behoort de dood, rouw en gekrijt. Er moet veel strijd gestreden zijn; en veel gebed gebeden zijn, en veel leed geleden zijn, zal het einde vrede zijn. Aan het lijden dezes tegenwoordigen tijds komt echter een einde. Alles hier beneden is immers van voorbijgaande aard. Dat lijden is noodzakelijk, want Gods kinderen worden door lijden geheiligd. Zij worden onder het lijden getroost en straks voor eeuwig van het lijden verlost. De weg naar de hemel is een kruis weg. Als de eerste dingen zijn weggegaan, zal de dood niet meer zijn, noch rouw, noch gekrijt. Dan zullen de ware pel grims met gejuich tot Sion komen, eeuwige blijdschap zal op hun hoofd we zen, droefenis en zuchting zullen weg- vlieden. Job zegt: „Mijn oog druipt tot God". David vond benauwdheid en droefe nis. Petrus naar buiten gaande weende bitterlijk. Die tranen zijn de tolken van een boetvaardige ziel. Die zieletranen worden afgewist niet door de engelen, maar door God Zelf. Als we die tranen eens konden tellen, die onder de zon worden geschreid, als we de zuchten eens konden horen, die onder de zon worden geslaakt, als we het leed eens konden zien, dat door Gods kinderen wordt geleden, we zouden een grondige afkeer krijgen van een Christendom, dat altijd jubelt en altijd zingen kan. Neen, Gods ware volk komt uit de grote verdrukking en mag bij ogenblik ken de harp wel eens van de wilgen der treurigheid nemen en zingen: „Dan ga ik op tot Gods altaren. Tot God, mijn God de Bron van [vreugd. Dan zal ik juichend stem en snaren. Tot roem van Zijne goedheid paren. Die na kortstondig ongeneugt. Mij eindeloos verheugt." Dan komen alle verloren zonen en dochteren thuis en zal God Zelf alle tranen van hun ogen afwissen. ,,Hun bloed, hun tranen en hun lij den, zijn dierbaar in Zijn oog." Maak nu van uw lijden en tranen geen grond voor de eeuwigheid. Neen, die grond ligt inHem, Die Zichzelf heeft vernederd tot in de aller diepste versmaadheid en angst der hel naar lichaam en ziel. Die in Gethsémané bloed heeft ge- zweten en zieletranen heeft geschreid. Troost elkander met deze woorden. „Uren, dagen, maanden, jaren, vliegen als een schaduw heen." Laten we echter niet vergeten, dat wij mee vliegen. Wij vliegen naar een beslissend oordeel. Naar een eeuwig wee, of naar een eeuwig wel. „Die met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien." iWe hopen, dat deze laatste woorden door de landbouwende bevolking van Goeree en Overflakkee recht zullen worden verstaan en ter harte genomen. Rotterdam-Zuid. Ds A. de Blois. geweg te Middelharnis er mee in aan raking. De bestuurder werd zwaar ge wond. Op Vrijdag 17 October was er een ernstige botsing aan de Stenenweg; de melkauto van „De Volharding" reed te gen de .passerende motortram. Beide voertuigen brandden geheel uit. Geluk kig waren er geen persoonlijke onge lukken te betreuren. Zaterdag 15 Nov. werden aan de Lan- geweg onder Nieuwe Tonge door de rij dende tram 2 paarden gedood. Het jongste ongeluk gebeurde Woens dag 24 Dec, toen de heer Jac. Buth van de Lorredijk op de overweg Dorpsweg door de tram werd gegrepen, waarbij zijn auto totaal in de prak werd gere den en hijzelf een hersenschudding op liep. De noodzaak van het beveiligen van fram-óverwegen komt hier weer duidelijk uit. Eind Januari werd de Coöp. Poot- aardappelbewaarplaats te Middelharnis geopend. Ds N. de Jong nam in de maand Mei het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Katwijk aan Zee aan. Op Zondag 20 Ju li preekte hij afscheid, na 6% jaar zijn gemeente te hebben gediend. Diezelfde Zondag gingen de witlof- loodsen van dhr Oosterling in de as. De Groen v. Prinstererschool alhier onderging een grote uitbreiding, wegens doorvoering van het V.G.L.O.-onderwijs. Twee nieuwe lokalen werden op 8 Sept. officieel in gebruik genomen. In Nov. jl. werd de heer P. C. Kijkuit, het Hoofd der Gr. v. Pr. School in gelij ke functie benoemd aan een Chr. School te Gouda. Zijn plaats zal worden inge nomen door dhr v. Zavelingen van Kam perveen die 1 Pebr. a.s. in functie treedt De eerste vendu werd 4 October te Middelharnis door deurwaarder W. van Duijn gehouden. Te Sommelsdyk overleed 17 Febr. op 66-jarige leeftijd de heer Hubert v. Es, die een geweldig werker was voor de Groene-Kruis-verzorging en de Wijkver pleging. De Tuberova (massa onderzoek op t.b.c.) werd in de maand Februari op ons eiland beëindigd. De opkomst was overweldigend; er waren plaatsen op ons eiland van 98%. Sommelsdijk Op 1 April 1.1. nam de heer M. Peek- stok ontslag als secretaris-boekhouder van de Ned. Herv. Gemeente te Som melsdijk, zulks in verband met zijn ho ge leeftijd. Hij diende de kerk als zo danig van 1898 tot 1952. De gouden me daille van Oranje Nassau werd hem toegekend. Onder auspiciën van de Groene-Kruis vereniging werd Donderdag 4 Septem ber het consultatiebureau voor zuige lingen geopend. Grote branden deden zich gelukkig niet voor. In de nacht van Zaterdag op Zondag 14 Juni brandde de woning uit van dhr J. van Dam aan de hoek van Giorcumstraat. Te Dirkslaad was er grote beroering over de roering van de begraafplaats, er werd zelfs een petitionnement over gehouden. In een spoedeisende raadszit ting op Zaterdagmiddag 15 Maart kwam het echter tot een bevredigende oplos sing. Een treuriger bericht was, dat 25 Aug. het 9-jarig meisje L. A. Z. uit de ze gemeente bij het baden te Terheide verdronk. Op Zondag 2 November nam Ds J. Koele afscheid van de Herv. Genaeen- te, wegens zijn vertrek naar Nijkerk. - De gemeente is nog steeds vacant. Dhr W, Robijn nam 1 November af scheid als controleur van Sociale Za ken (te Middelharnis) en ontving voor zijn verdiensten de medaille Oranje Nas sau In goud. Herkingen Op 2 April 1952 nam de heer J. G. Noordijk, die 42 jaar aan de brandweer was geweest, waarvan 12 jaar als commandant, als zodanig af scheid. De nieuwe commandant, dhr B. Doornhein werd geïnstalleerd. Ds L. A. Klootwijk nam 27 April af scheid van zijn gemeente, en vertrok naar de Herv. Kerk te Raamdonksveer. De gemeente bleef niet lang vacant; op Zondag 12 October deed Ds A.'Boer tje zijn intrede. Onder grote belangstelling werd op 17 October de geheel herbouwde School op Ger. Grondslag door het gemeentebe stuur aan het Schoolbestuur overgedra gen. Herkingen had te kampen met een ■beverplaag' de'laatste tijd zijn de be richten over dit gevreesde dier schaars, zodat ze nu wel bijna zullen zijn opge ruimd. Op landbouwgebied en op luchtvaart gebied'is Melissant dit jaar in het te ken der belangstelling komen te staan. Op 5 Mei arriveerde op het particuliere vliegveld het eerste vliegtuig voor Van Beek's Luchtsproeibedrijf. Sindsdien is er via dit vliegveld grote animo voor het bespuiten van landbouwgewassen uit de lucht. Vrijdag 16 Mei kreeg deze gemeente hoog bezoek; de Commissaris der Ko ningin Mr L. A. Kesper opende de nieu we schietbaan. De marmen van de Z.H. Reddings Mij. te Stellendam hadden in het afgelopen jaar weer verschillende belangrijke red dingen te doen, we noemen daarvan het redden van de bemanningen van de 2 sJeepboten de „Ganges" en de „Witte Zee" op 18 Jan. j.l. Bij het stormweer is toen schipper Arend Brinkman van de reddingsboot Pres. Leis (varende van Hoek van Hol land) over boord geslagen en in de ko kende zee verdronken. Woensdag 23 Jan. is zijn stoffelijk overschot onder grote belangstelling te Stellendam ter aarde besteld. In de maand Maart daarop werden de dappere zeehelden van de reddings boten Koningin Wilhelmina en van „Leis" gehuldigd. Zij ontvingen onder scheidingen. Uit Goedereede memoreren we, dat onze trouwe medewerker, de heer B. Jongste, op Donderdag 11 September in de ouderdom van 76 jaar, plotseling overleed. Een grote, nog recente gebeurtenis voor Goedereede was, de opening van het nieuwe Verenigingsgebouw in de Pieterstraat. Ouddorp Per 1 Juli werd van hier een nieuwe veerdienst ingelegd op Schouwen, door de ondernemer J. Ber- revoets, te Zierikzee. De dienst werd al leen in de zomermaanden uitgevoerd. In de raadszitting te Nieuwe Tonge sprak men zich uit voor de Stichting van een Chr. School. Het werd een ou derwetse stemming van links tegen rechts, met veel versleten argumenten. Het besluit viel ten gunste van de Bijz. School. Een beroep van de raadsleden Tijl en Huijsen (p.v.d.a.) werd door Ged Staten ongegrond verklaard. Op Dinsdag 10 Mei viel de vrouw van de heer M. Kamerling te Oude Tonge van de zolder en kwam zodanig terecht, dat zij aan de gevolgen overleed. Oude Tonge. Ben wel zeer tragisch ongeluk met dodelijke afloop valt te me moreren op 25 Nov. jl.l. toen de 19-jari- ge Johannes de Bruin met de tractor in de sloot terecht kwam en van onder het gevaarte levenloos werd opgehaald. Een ontzettende slag voor de familie, waaraan met diepe weemoed zal wor den gedacht. Ooltgenfeplaat. Het nieuwe vereni gingsgebouw 't Centrum werd 16 Mei in gebruik genomen en officieel geopend door de Commissaris der Koningin mr L. A. Kesper. DenBonunel In het begin van het jaar werd het keurige nieuwe raadhuiste Den Bommel het oude was in de oor log verwoest in gebruik genomen. Hiermee was aan veel ongerief wat be treft de gemeentelijke huisvesting, een einde gekomen. Een belangrijke gebeurtenis voor de landbouwers was ook de openstelling van de nieuwe aardappelbewaarplaats aan de Kranendijk. Stad aan 't Haringvliet. Zondag 23 Nov. deed Cand. Loosman van Urk zijn intrede in de Ger. Kerk alhier. Deze ge meente is 5 jaar vacant geweest. Met deze summiere opsomming zul len we volstaan. We voegen er de wens bij dat ons eiland en haar bewoners in 1953 voor ramp en leed mag worden ge spaard. Wij geven hieronder nog enkele ju bilea die in het jaar 1952 plaats had den. Dokter P. Knöps vierde op 23 Febr. jl. zijn 25-jarig jubileum en werd door instanties uit de burgerij gehuldigd. De Landbouwbedrijfsvoorlichting op Dit plaatje, uit het begin van 1900, laat ons een gedeelte van de Ring te Sommelsdijk zien. De situatie is daar sindsdien zeer veranderd; de oude woonhuizen zijn verbouwd, waarvan sommige winkelpand zijn ge worden. Ook de ,,Stoomdrukkerij" van wijlen dhr W. Boekhoven is nadien verbouwd, thans bevindt zich daar het kapitale pand van Bóekhoven's Boek en Kantoorhandel (eigenaar dhr Th. Boekhoven.) Het eerste huis links was de bak kerij W. J. Nijgh. Men ziet wijlen dhr Nijgh in de deur staan met zijn hand op het ijzeren hek. De twee perso nen er voor zijn de heren Hans Tie- leman en L. Kransse. De vrbuw met keuvel, dié links voor de deur van haar woning staat is wijlen wed. v. d. Sloot. In het volgende huis (met blinden) is thans de kapperszaak van Breur gevestigd. Daarnaast de wo ning van H. Vroegindeweij, dan de woning en zaak van dhr J. v. Heemst vervolgens de galanterie-zaak van J. Hollaar en de Doelen. Op de hoek staat het huis en de zaak van Slagerij A. Luijendijk, Aan de voorkant op de hoek woonde vroeger Stoffel Broeke, de nachtwa ker. Zijn functie deed hij later over aan zijn schoonzoon Klaas Zaaijer. Beiden zijn reeds overleden. Om de hoek, waar nu de ingang van slagerij Luijendijk is, woonde voorheen de heer C. Breur; en op de open plaats (waar nu de slachtplaats is) waren nog 3 gezinnen gevestigd. Men zat toen wel op en in elkaar. Het pand waar de „Stoomdrukke- rij" van wijlen dhr W. Boekhoven staat, is aangekocht in 1886. Voor heen was dit de ,,Flakkeese lom merd.". Links was de winkel, rechts kantoor. De jalouziën zijn neergela ten voor de zon. Achter de 2 ramen boven was de zetterij, de persen stonden in de kamerruimte beneden. Het woord ,,Stoomdrukkerij" op de gevel liep goed in het oog; wat dit overigens met „stoom" te maken had, weten wij niet. Alles wat vroe ger naachinaal gedreven werd beti telde men met „stoom", vandaar ook het woord ,,stoomfiets" inplaats van motor-rijwiel. De heer Boekhoven had in de ja ren 1883-'84 zijn drukkerij en winkel op het Marktveld, waar zich nu het Sigarenmagazijn van dhr v. Beek bevindt. Successievelijk kocht hij de panden er naast en er achter om de zaak uit te breiden, o.m. de woning van Wed. Verbrugge, die er een pe- troleumhandel dreef en van de twee dames van Zanten, waarvan er een Jutte-Lena werd genoemd. In 1915 is dit pand gesloopt, waarvoor in de plaats een groot herenhuis is gezet met daarnaast een moderne boek handel. De drukkerij is in later Ja ren opgeheven; de erk. Boek- en Kantoorboekhandel wordt thans ge dreven door de heer Th. Boekhoven, die tevens een cyclostyle-inrichting exploiteert. Het huis met kozijn was een win kel van Marie Kern, later van Wed. Volwerk. Thans woont er dhr J. Vis. Daarnaast was de woning van dhr T. van Heemst (timmerman-Binnen weg). Verder op de hoek (niet zicht baar) was de woning van Breur, de schoenmaker en Ph. Vijfhuize, in le ven kleermaker-barbier. Wie de personen links zijn valt niet te zeggen. De keuveldracht was toen nog algemeen. Goeree Overflakkee bestond 25 jaar. Het werd 26 Febr. 1952 in Hotel Meijer herdacht. De heer M. Vroegindeweij was in Maart jl. 40 jaar in dienst bij de land bouwers D. en P. W. Vogelaar en tege lijkertijd was mej. A. Vroegindeweij er 20 jaar als werkster werkzaam. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Ouddorp bestond 20 jaar. Op 27 Febr. jl. werd dit in Hotel Akershoek herdacht. Op 19 Maart jl. was dhr C. J. Oost dijk 25 jaar kassier van de Boerenleen bank te Ooltgensplaat. De heer C. Vis was 1 April jl. 50 jaar organist bij de Ned. Herv. Kerk te Som melsdijk. De heer Vis is de nestor der Plakkeese organisten. Hij werd konink lijk onderscheiden. Dinsdag 1 April jl. was de heer H. van Gangelen 25 jaar gasdirecteur te Dirksland. Hij werd in de raadszaal ge huldigd. Het echtpaar H. Pieterse en M. Pie- terse-de Vos te Ooltgensplaat herdacht op 23 April haar 60-jarig huwelijk. In April bestond ook de Commission- nairsvereniging op G. O. 35 jaar. Dhr L. Wittekoek te Middelharnis vierde op 25 -\pril een dubbel jubileum, n.l. 40 jaar aan de R.T.M, en tegelijk zijn 40-jarig huwelijksfeest. Hij werd Koninklijk onderscheiden. Op 29 April waren er weer drie em ploye's van de R.T.M die een Koninklij ke onderscheiding ontvingen nl. J. Noor dijk, L. Razenberg en'W. Vroegindeweij die alle drie de medaille van Oranje Nassau in brons ontvingen. Dhr Stoffel de Korte was een halve eeuw drukker op de Plakkeese drukke rij te Middelharnis. De zilveren medaille van Oranje Nassau werd hem op de borst gespeld. Het echtpaar W. Ouwens-de Bruijne was op 30 Juli 55 jaar in de echt ver bonden. Dinsdag 5 Aug. werd dhr M. Keijzer te Stellendam Koninklijk onderscheiden met de ere-medaille in zilver van de orde Oranje Nassau, wegens zijn grote verdiensten voor de Visserij. Op 1 Sept. jl. was de heer P. G. J. van Leeuwen te Middelharnis hoofd van de Ger. School, 40 jaar bij het onder wijs. Het echtpaar W. Brinkman-Troelja te Stellendam herdacht 12 Sept. hun 50- jarige Echtvereniging. Op 17 Sept. herdacht de heer A. A. Jansen zijn 25-jarig jubileum als hoofd der Chr. School te Dirksland. Maandag 22.Sept. was het 25 jaar dat de Landbouwschool te Sommelsdijk werd opgericht. Het jubileum werd in Hotel Meijer herdacht. Op 29 Sept. jl. was het 100 jaar ge leden, dat generaal Sijnders te Nieuwe Tonge werd geboren. Dr C. W. Kramers herdacht op 1 No vember, dat hij 25 jaar werkzaam was als gemeente-arts. Het echtpaar C. Overbeeke-v. d. Mey te Ooltgensplaat, herdacht op 15 No vember hun 60-jarig huwelijk. De bekende confeotie-zaak N.V. Vis V. Heemst herdacht op 11 Oct. dat het nieuwe pand aan het Zandpad werd in gebruik genomen. Er waren dit jaar enige Groene-Kruis jubilea; o.m. het 50-jarig bestaan van de afd. Middelharnis-Sommelsdijk op 7 November en 14 November te Stellen dam. De heer H. van Eesteren herdacht daarbij zijn 50-jarig jubileum als be stuurslid en werd in het openbaar ge huldigd. Op 13 Nov. herdacht het echtpaar M. Abresch-v. d. Tol hun 50-jarige huwe lijks verbintenis. De Ger. Gemeente te Ouddorp be stond op 15 Dec. jl. 25 jaar. Os A. de Blois hield voor deze gelegenheid een gedachtenis-predikatie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1