vpka De haven- en kaaibelangen te Stad a. 't Haringvliet Gemeenteraad Tholen Gemeenteraad St Annaland tèpfSa De echte Cf)/orop/iy//-tandpasta Gebrs. de Waa NIEUWS UIT ZEELAND Rondom de Landbouwschool GRIEP?^ -m Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. Om dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. N.V. SLAVENBURG'S BANK Slechts f150.— voor onvoorziene op de begroting! Bouwvolume voor drie woningen Middelharnis St. Maartensdijk Telef. 19 Telef. 59 Biz. 2 „BIIiANDSIf-NIBUWS" (Woensdag 24 December 1953 De meesten van u zullen in de laatste jaren wel een en ander gelezen hebben over het z.g. Osiris-graan, dat gevon den is in de graven van de Egyptische Koningen uit het Pharao-tijdperk en waarvan de ouderdom door de archeo logen geschat wordt op ruim 7000 ja ren. Aangezien we enige tijd geleden een Flakkeese landbouwer gesproken hebben, die ook in het bezit was ge weest van Osiris-graankorrels, meenden we op deze plaats iets te moeten ver tellen over dit graan, waarover zeer wonderlijke verhalen de ronde doen. Vooral in Frankrijk zijn sommigen zeer enthousiast over de resultaten, die met dit graan te bereiken zouden zijn. Dit graan toch zou, mits op de juiste wijze begrepen" en verzorgd de wereld kun nen redden van het dreigend voedselte kort. Uit proeven in Frankrijk genomen bleek, dat de oogst prachtig uitviel bij allen, die zich stipt hielden aan de ge geven voorschriften. Steeds kon worden nagegaan, dat door de personen, bij wie gehandeld was in strijd met de voor schriften, de oogst minder goed uitviel of mislukte. Die voorschriften komen in hoofdzaak hierop neer: l'e. Men mag geen kunstmest gebrui ken, noch vóór, noch na het planten, noch andere zware mestsoorten, maar men zoeke gezonde grond uit, liefst nimmer te voren met kunstmest be mest, die rijk is aan stikstof door vroe gere teelt van erwten, bonen en klaver. Hoogstens mag men wat compost of heel oude stalmest aan de grond toe voegen. 2e. De korrels moeten één voor één met de hand gepoot worden op een af stand van 30 a 35 cm., waardoor elke plant de gelegenheid krijgt een behoor lijk vi^ortelstelsel te ontwikkelen. 3e. Men stelle steeds een gedeelte van zijn oogst gratis ter beschikking van anderen, om ook hen te laten delen in het voorrecht dit graan te verbouwen. De ervaring zou n.l. leren, dat het graan niet gedijt bij mensen, die uitsluitend het oog op eigen voordeel gericht heb ben. Het moet uiterlijk September gezaaid worden en in Juni van het volgende jaar zal men planten te zien krijgen, met halmen van 1.80 tot 2 m. hoogte, waarvan de stengels, in verband met het zware gewicht van de aar die ze dra gen, massief zijn. De aren wegen van 10 tot 20 gram ieder, terwijl een nor male hedendaagse tarweaar 3 gr. weegt. Ook het meel van Osiris-graan gemaakt bezit bijzondere eigenschappen; spijzen hiervan gemaakt zijn veel voedzamer en smakelijker dan die van gewoon meel. In Frankrijk werd een bijeenkomst gehouden, waarop allen, die zich met dit graan bezig hielden, de gelegenheid kregen om hun ervaringen te vertellen. Zo was er een bakker, die een aantal broden toonde, alle gemaakt van Osiris- meel. Hij vertelde, dat het deeg hiervan niet zo gemakkelijk water absorbeert als gewoon meel, en dat men het 10 15 min. langer moet kneden. Daarna echter rijst het plotseling met een enor me kracht en wordt buitengewoon elas tisch, hetgeen te danken is aan de bij zonder goede kwaliteit van het zetmeel. Een oude molenaar, die het koren in zijn molen gemalen had, verklaarde dat het de beste Amerikaanse m.eelsoorten overtrof. Daar elke halm van 200 tot 300 kor rels kan dragen, krijgt men van 1 m2 grond, waarop men 10 korrels zaait, de rijke oogst van 40.000 korrels terug. Men moet zich echter vooral houden aan de afstand tussen de korrels bij het uitzaaien, doet men dit niet, dan wor den de planten direct veel kleiner en dragen veel minder halmen en kleinere aren. Het is merkwaardig, dat dit graan onmiddellijk schijnt te degenereren als het in aanraking komt met kustmest of te dicht op elkaar wordt gezaaid. Zodra men deze gedegenereerde korrels het volgend jaar een gunstige gelegen heid geeft en ze op de juiste wijze ver bouwt, op een gezonde bodem, krijgen de aren weer hun oorspronkelijke vorm en grootte terug. Zoals reeds gezegd, op enkele plaat sen in ons land nemen ambitievolle en idealistische mensen reeds enkele jaren proeven met Osiris-graan, waarvan ze een paar korrels toegestuurd hebben gekregen in een envelop, nadat ze had den gereageerd op een enthousiast ar tikel, verschenen in meerdere bladen, o. a. het orgaan van de Nederlandse Ver eniging tot bevordering der Biologisch- MIJNHARDT bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 9} - 70 cc bij Apothekers en Drogisten KAKTONGERECHT SOMMELSDIJK dag h. De rechter verklaarde de Boer schuldig zonder oplegging van straf. Ph. Vijfhuize te Dirksland liet zich, gezeten op een rijwiel, door een brom fiets voorttrekken. Mag dat dan niet? Nee, u moogt zich in geen geval la ten voorttrekken. Ja, maar de motor stond af. Dat heeft er niets mee te maken. Mag ik dan ook niet m'n meisje op haar schouder vasthouden. Dat is zeer gevaarlijk. 4.— of 2 d. h. M. G. de Graaf te Dirksland gooide uienvuil in de grasberm. 5.of 2 d.h. J. V. d. Sluijs te Sommelsdijk had ne gen ongeëikte gewichten voorhanden. Inmiddels bleken ze nu gedijkt te zijn 9x 0.50 of 9x 1 d. h. luidde de eis Maar we wegen die eieren niet meer met gewichten, maar machinaal. Uit spraak 9x 0.50 of 9x 1 d. h. A. van Antwerpen te Sommelsdijk gooide huisvuil op straat, 3.of 1 dh A. W. Soeteman te Herkingen fietste zonder licht, 3.— of 1 d. h. T. de Ruiter te Dirksland voerde een verblindend licht op zijn rijwiel, 3. of 1 dag hechtenis. Dynamische Landbouw, waaraan we ook een en ander hebben ontleend. In het Deventer- en in het Zutphens Dagblad vertelt iemand van een bezoek aan een echtpaar te Elspeet, dat deze zomer de tweede oogst had van de paar hun toegezonden korrels. Op het eerste gezicht lijkt het wel gerst, inplaats van tarwe. ledere aar is sterk vertakt, heeft ettelijke zijaartjes en is in zijn geheel lang en ruig behaard. De korrel laat zich moeilijk uit de aar losmaken. De geoogste korrels waren klein, schrom- pelig en grauw van kleur. Ze zijn echter weer aan de aarde toevertrouwd in de hoop, dat de volgende oogst groter zal zijn. Door de botanici wordt echter zeer betwijfeld, of de verspreide Osiris-tarwe werkelijk 7000 jaar oud is, aangezien volgens hen geen enkel zaad zo lang zijn kiemkracht kan bewaren, doch daarover een volgende keer. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 et. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Alle Bank- en Effectenzalcen KANTOREN: Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Amersfoort, Dord recht, Schiedam, Vlaardingen. Maas sluis. IJsselmonde, Zevenbergen. MIddelliamis, Voorstraat 7, Tel. 2138 Verleden Maandag hield de voltallige gemeenteraad van Stad a, 't Haringvliet begrotingsvergadering. Stad blijkt er financieel nog niet slecht bij te zitten en gezien de lage gemeentelijke subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur heerst er blijkbaar ook geen armoede onder de bevolking. Dat heeft men aan de haven te danken, de belangrijkste inkomstenbron voor Stad en de Stadtenaars en de gemieenteraad had daarvoor dan ook een zeer open oog. Al dient hierbij di rect vermeld dat die raad ook niets liever zou zien dan dat ieder inwoner in een goed en degelijk huis zat. Maar ja, het schort aan bouwvolume! Overigens hebben B. en W. niettegenstaande er maar 150 gld. voor onvoorziene uitga ven op de begroting 1953 staat heel wat op stapel voor dorpsverbeteringen in het komende jaar. Burgemeester Brinkman opende met gebed. De notulen werden door de heer Van den Boogert gelezen. De heer Saar- loos wenste een kleine aanvulling ter zake het landvest, dat in de door de heer M. Koppenaal te bouwen loods zal komen. Enige raadsbesluiten waren goedge keurd o.a. betreffende grond in de Achthuizen door Ged. Staten. De verordening winkelsluiting was nog niet goedgekeurd door de minister. Een sluiting, later dan 6 uur in de win ter, leek de minister niet juist, evenmin als de latere sluiting op Zaterdag. Ook inzake de kappers werden opmerkingen gemaakt. B en W hadden zich er over beraden en stelden voor nu te sluiten op 7 uur 's avonds in de zomer en 6 uur 's winters, voor kappers resp. 7.30 en 6.30 uur.'De koopavond wilde het col lege op Vrijdag houden. „Wij zijn maar-een nummer!" merkte men in de raad op. De heer Koppenaal zei tegen te zijn. „Ik ben het wel met Koppenaal eens, maar wat doe je er aan!" vond de heer Saarloos. De heren Th. van Biert en Huizer wa ren ook tegen. De heer Kardux zei al leen voor een koopavond op Zaterdag te zijn. De voorzitter wees op de wet. Die moet nageleefd. Men kan daar niet on deruit. ,,iWaarom mag de kapper wel open?" vroeg de heer Koppenaal. „Dat is een politiezaak, daarop toe te zien!" antwoordde de voorz., die er op wees dat de middenstand'met het raads besluit gediend zal zijn. Toen stemde de raad in zijn geheel voor het voorstel van B en 'W. Tegen de koopavond op Vrijdag stem den de heren Kardux en Koppenaal, de eerste met de opmerking, dat de win keliers tot tien uur moeten open blijven voor een klant. „Als wij het voor het zeggen hadden zou het wel anders zijn!" verzekerde weth. Saarloos. De raad keurde dan een aantal begro tingswijzigingen goed en dan volgde be handeling van de begroting voor 1953. Diverse plannen voor 1953. B en W waren blij een sluitende be groting te kunnen aanbieden, al is de post onvoorziene maar 150.Aan plannen hebben B. en W. op het pro gramma huisnummering, aankoop brand slangen, subsidie E.H.B.O., subsidie t.b c.-bestrijding en verdubbeling van de bijdrage B.B. Voor Dijkhof en riolering bij Trom mel zijn ook bedragen opgenomen. Als de gemeente bouwvolume krijgt wat moeilijk zal zijn, omdat men al 8 van de 10 woningen bouwde dan moet een straat in het uitbreidingsplan worden aangelegd. Bovendien willen B. en W. een „asjekot" in 1930, waarvoor een mogelijkheid bestaat met een par ticulier. Aan de Molendijk hopen B. en W. een voetpad aan te leggen (aan de taludkant). Betegeling van het plein der O.L. school staat ook op de nominatie. Aan de havendam zou ook wat moeten gebeuren, maar gezien de brugplannen „waarvan je haast zou gaan zeggen, dat hij er nu misschien wel zal komen" wil len B. en W. dit nog eens afwachten, doch wel heeft men nog voorzieningen bij Meiaard aan de Zeedijk op het oog. Tenslotte deelde de voorzitter als per soonlijke mededeling mede, dat de ver keersregeling in het dorp herzien zal worden. Namens de begrotingscommissie ad viseerde de heer Huizer tot goedkeu ring. De heer Koppenaal klaagde, dat hij de begroting veel te kort ter inzage kreeg. Hij had geen tijd het stuk te be studeren. De voorz. antwoordde dat B en W de kosten ontzien van meer exemplaren. De heer Koppenaal zei zeer ingeno men te zijn met betegelen van 't school plein. Thans zit het vol poelen. „De jeugd doet dat ook wel zelf!" meende de voorz. „door knikkerkuiltjes enz." Spr. deelde mede dat B en W t.z.t. een eenvoudige speelweide in het uit breidingsplan willen opnemen. Vooral omdat aan de Molendijk, na aanleg van het voetpad, geen kuiltjes te maken zul len zijn. „Kuiltjestegels". De heer Kardux dacht dat men wel tegels met een kuiltje zou kunnen ma ken! „Da's 'n idee!" vond de voorz. „Dat kon een industrie worden!" De heer A. van Biert besprak enkele verhogingen uit de begroting voor krankzinnigenzorg, voor de H.B.S. enz. Maar overigens moest spr. getuigen dat de begroting er nog niet ongunstig uit ziet. De voorzitter onderschreef deze op merking. De heer Koppenaal informeerde naar het fietspad aan de Molendijk, maar de voorzitter verzocht daarmede nog niet op finesses te komen, daar het nog slechts een plan zonder meer is. De heer Kardux vroeg voortaan bij de begroting een rapport te voegen om trent de woningpositie van de gemeente. De voorz. zegde dat toe. De begroting werd dan z.h.s. vastge steld, eveneens die van Burgerlijk Arm bestuur, dat 1200.subsidie van de gemeente zal krijgen, waarbij de voorz. kon opmerken, dat men in Stad vrijwel geen armoede kent. Aan Mej. Taselaar verleende men eer vol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. S. wegens benoenxing te Rockanje. Het belang van de haven moet voorgaan. De raad zette zich dan tot behande ling van een herhaald verzoek van de heer M. Koppenaal om toestemming tot bouw van een grote loods aan de Kaai. Zoals de lezer zich zal herinneren werd dit verzoek al in vorige vergadering be handeld, maar door afwezigheid van de heer Th. van Biert staakten toen de stemmen. De heer Koppenaal verzocht nu om vergunning, maar niet meer voor een muur met een inspringende hoek, maar miet een rechte muur. De voorzitter vond dat men er niet veel meer over behoefde te zeggen na hetgeen er in vorige vergadering al is gesproken. B en W stelden voor het ver zoek in te willigen. De heer Th. van Biert vroeg naar de woning van Goumare. „Dat zal worden afgebroken" ant woordde de voorz. „'t Was afgesproken dat er een nieu we voor in de plaats zou komen!" meen de de heer van Biert, ,,maar nu wordt er wel afgebroken, doch er komt geen nieuwe!" „B en |W zullen zorgen, dat het gezin van Goumare onderdak krijgt!" verze kerde de voorz. De heer van Biert viel er dan nog over, dat het gebouw een halve meter op de dijk komt. Hij voorzag daar moei lijkheden van. De heer Huizer vroeg nader te preci seren hoe nu gebouwd zal worden, waar na de voorzitter de kaart er bij haalde. „Ik ben blij dat de heer Koppenaal nu op zijn verzoek terug is gekomen!" ver klaarde de voorz. De heer A. van Biert verklaarde het bezwaar van de woning ook zeer goed aan te voelen. Maar de raad is overeen gekomen dat het dorpsbelang gediend wordt door de zaken van de Kaai. De heer Huizer zei voor te zijn als er een huis voor in de plaats komt. „Niet als ik!" aldus spr. „U brak drie woningen af en daar komt er maar één voor terug!" wees de voorz. terecht. De heer Koppenaal merkte op, dat de woning van Goumare niet best is. „Je waait er uit" aldus spr. De voorz. voerde aan, dat B en W de commissionnairs willen meewerken. Voorts wees hij op het bouwvolume en op het feit, dat er zeven aanvragen voor particuliere bouw zijn. Als men maar bouwvolume had dan kon er gebouwd worden en kwamen er andere woningen vrij. Thans moet men het gemeentebe lang dienen, zo vond spr., en genoegen nemen met de situatie. De voorz. zei te hopen ,dat de gemeen te deze situatie nu eens goed zal aan voelen en begrijpen. Met inwilliging van De gemeenteraad van Tholen kwam Vrijdagavond j.l. bijeen onder voorzit terschap van mr A. J. v. d. Hoeven. Na de gebruikelijke opening deelde de voorz. mede, dat B. en W. namens de raad een brief van deelneming had den van de voorzitter van de woonruim tecommissie, de heer J. Overbeeke, die ernstig ziek is. Een verzoek van de heer J. v. d. Lin den e.a. betreffende de sluiting van win kels op Maandagmiddag dit te verzetten op Dinsdagmiddag werd terzijde gelegd en zal, nadat eerst een half jaar Maan dagmiddagregciing is gebrobeerd, nader worden bekeken. In verband met een verzoek van de Z.L.M, om een vaste bijdrage van jaar lijks 77.50 en 20.per leerling uit deze gemeente als subsidie voor de la gere Landbouwschool te Scherpenisse, besloot de raad op voorstel van B. en W. dit zonder eventuele verplichtingen voorlopige toe te kennen, met dien ver stande, dat bij enige verandering in de situatie de raad zich nader zal beraden. Voorts werd besloten tot deelname van een bedrag van 10.000.in de waarborgregeling Frauderisico Onderhn ge van Gemeenten. Aan het Centraalbureau Voorlichting Beroepskeuze w;erd een subsidie toege kend van 10.met de bepaling, dat ieder geval afzonderlijk door B. en W. zal worden bezien. De voorzitter deelde vervolgens mede dat bericht is gekomen van Ged. Sta ten betreffende de aanleg van het derde gedeelte vanaf dè brug over de Een gedeelte vanar de brug over de Een dracht tot aan de Grindweg. Het ligt in het voornemen met Maart a.s. te be ginnen. Het kohier reinigingsrechten werd met een bedrag van 1071.11 vast gesteld en een crediet bij de Bank van Nederlandse Gemeenten van 60.000.- Tot leden van dé commissie van we- deze aanvrage wordt in wezen de bevol king geholpen. De heer A. van Biert gaf de raad in overweging om deze zaak naar voren te brengen als B en W gaan pleiten voor meer bouwvolume. De voorzitter zei dat zeker te zullen doen. De heer Van Biert raadde aan dan ook de huizen van Huizer er bij aan te voe ren. „En ook van fa. Van Rumpt", vulde de voorzitter aan. Een huis terug! De heer Kardux zei pertinent tegen te zijn als er geen nieuwe woning komt. Weth. Soldaat verklaarde er ook lie ver een woning bij te hebben. Toen men het verzoek van Huizer behandelde heeft men ook de handel willen dienen. Toen gingen er drie woningen weg en kwam er maar een voor terug. Nu, met het plan van Koppenaal, gaat er weer een huis weg, maar men moet conse quent zijn! In E en W is hier al veel over gepraat, doch het voorstel wordt homogeen gedaan. Spr. kon het niet onbillijk vinden dat de woning wordt afgebroken; dat is trouwens toch niet veel bijzonders. De voorz. accentueerde nog eens het belang van de haven, die hij een lust voor het oog noemde. Hij slaakte de verzuchting: „Hadden we maar bouw volume!" ,,Als ik er toen met Huizer bij geweest was zou er geen enkel huis tegen de grond zijn gegaan!" verzekerde de heer Kardux, waarna de voorzitter nog even nader inging op de mogelijkheden en onmogelijkheden van bouwen aan de haven en kaai. Uiteindelijk werd het voorgestelde aangenomen met alleen de stem van de heer Kardux tegen. B en W stelden voor grond in het uit breidingsplan te verkopen aan post Van Damme, die een herbouwplicht heeft overgenomen. Het kost de gemeente dus geen bouwvolume. De heer Van Damme kan 432 m2 krijgen. De herbouwplicht stamt uit Wemeldinge. De raad keurde het direct goed. Een crediet van 35000.in rekening courant werd verlengd voor 1953 bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Voor de haven kan men 100.000 lenen bij de Boerenleenbank, waarover de voorz. zich zeer dankbaar toonde, omdat men nu de kasgeldlening van 70.000 voor dé haven kan aflossen, benevens kan voorzien in de kosten van de begraaf plaats ad 12.000. Opnieuw werden vastgesteld enige pensioengrondslagen van gemeenteper soneel. Woningverbetering. De heer Andr. Trommel heeft plan een woning te verbeteren en hij wil ge bruik maken van het Terlingfonds. Stad en Land heeft de tekening goedgekeurd, maar de gemeente moet ook nveewer- ken. Trommel krijgt 1400.subsidie waarvan een derde voor rekening :yan de gemeente. Het was de eerste maal dat in Stad zo'n aanvrage binnenkwam. B en W stelden voor de gevraagde me dewerking te verlenen en de raad be sloot conform. De voorz. deelde dan mede, dat tot architect voor de dienst bouwen en wo nen is benoemd de heer De Vries uit Steenderen. Daarop legde de voorzitter de raad het rapport van de brugcommissie voor met een verwijzing naar hetgeen vorige week in de Tweede Kamer is gezegd. Het rapport kan onder de raadsleden circuleren. De voorzitter nodigde vervolgens de raad uit om op 6 Jan. a.s. een propa- ganda-avond van S.W.G. bij te wonen. Voorts legde burg'emeester Brinkman de raad het uitbreidingsplan voor, in clusief de door v. Damme aangevraagde grond. De commissie uitbreidingsplan, die het moet goedkeuren, wenst dat men rond kan lopen. B en W hebben daar over een oplossing gezocht en gevonden na advies van Stad en Landschap. Bij dat rondje gaat het overigens maar om een voetpad. De raad keurde een en ander goed. De raad behandelde tenslotte de aan leg en het uitgeven van graven van de nieuwe begraafplaats. ring van schoolverzuim werden be noemd de heren J Geluk, W. van Diere H. Jansen, H. Rol en Laban. Tot lid van de gascommissie en vertegenwoordiger voor de Raad van Aandeelhouders van de N.V. Waterleidingmij. Tholen werd benoemd de heer H. Jansen. Vervolgens werd besloten tot het in voeren van een studietoelage, waarbij de heren H. Jansen en J. Quist bezwa ren naar voren brachten. Na enige be spreking werd op voorstel van de heer A. F. Goedemondt, dat elk geval door B. en W. zal worden bezien, de regeling goedgekeurd. In de verordening heffing keurlonen kwam een wijziging, zodat de keurings- rechten voor varkens wordt verhoogd met 0.50, voor runderen met 0.75, voor nuchtere kalveren met 0.50 en voor ingevoerd vlees van 2 cent op 3 et per kg. Over de vaststelling begroting Gas fabriek en Gemeente volgde een uitvoe rige bespreking, waarbij een bezwaar naar voren werd gebracht over de post van archivaris der gasfabriek. Men wil deze post schrappen. De voorzitter ver zocht alsnog handhaving voor 1953, waarna m,et de bevoegde instanties over leg zal worden gepleegd. Voorgesteld werd van de schepen, die mosselen aanvoeren, hefing te vragen, waarop de voorzitter zeide, dat deze regeling meer geld zal kosten, dan op brengen, terwijl door de afnemers hier voor indertijd reeds een regeling is ge troffen door een abonnement te nemen. Betreffende deverlichting van de nieu we weg zei de voorzitter dit met het gasbedrijf te zullen regelen voor meer verlichting. Door de raad werd de post keurings veearts te hoog gevonden. Mr v. d. Hoe ven antwoordde hierop, dat de veearts de heer V. d. Maas te Oud- Vossemeer, met Pebr. a.s. met pensioen zal gaan, en dat men dan deze post nader zal bezien. Ook de post Centrale Dienst werd te hoog geacht en men zag gaarne dat de dienst tandverzorging beter functon- neerde. De voorzitter zeide met het eer ste eens te zijn, doch hieraan is niets te doen en voor de tandverzorging is een betere regeling getroffen. Voorts werd verzocht de subsidie voor het kleuteronderwijs te verhogen. Er is thans 20.per leerling toege kend en indien einde 1953 mocht blijken dat het nodig is zal men tot verhoging overgaan aldus de voorzitter. De post gemeentearts wil men ook geschrapt zien, gezien de vele getroffen sociale regelingen en deze arts op wachtgeld stellen. De voorzitter meent dat er nog al tijd gevallen zijn, waarbij men het niet zonder gemeentearts kan stellen. Inder tijd is met bevoegde instanties overleg gepleegd en een regeling getroffen tot verlaging van de vergoeding voor de arts en het gaat nu niet aan, dit onge daan té maken. Over de post reinigingsdienst ontstond een uitvoerige discussie. De heer Jan sen vond de post hiervoor op de reke ning '51 ontzettend hoog, want 12.000 per jaar is ongeveer 4.per inwo ner. Verschillende leden brachten naar voren om een auto aan te schaffen en de heer M. Verduit sprak over een trac tor. De heer M. v. d. Zande achtte een auto beter, want dan was bij gladheid vlugger zand gestrooid en kan het vuil verder buiten de stad worden gebracht wat weer minder stank voor de om wonenden zal zijn. De Voorz. zeide hierop,dat hij met de secretaris in Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke een onderzoek heeft in gesteld, daar in die gemeenten een auto in gebruik is. Hij gelooft niet, dat een auto voordeliger zal zijn, wel als men hiervoor een volle week werk had. En wat het samendoen met andere gemeen ten betreft, hiervan is hij wat huiverig gezien de opgedane ervaring. De heer Jansen achtte de post van 3500.voor de R.H.B.S. te Bergen op Zoom erg hoog, en ook die van de 2 patiënten welke in verpleging liggen. De voorz. deelde mede, dat er 15 leerlingen uit Tholen op de H.B.S. gaan en dat het bedrag per leerling is vast gesteld, ook de post ziekenverpleging achtte B. en W. te hoog, darom zal ge tracht worden hierin verbetering te brengen en 1 patiënt naar huis te halen en de andere maar een goedkopere in richting te brengen. De voorz. dankte de commissie voor de vele werkzaamheden en deelde voorts mede, dat vermoedelijk in 1953 begon nen zal worden met de nieuwe havenbe- schoeiing. De heer Jansen vroeg naar de post restauratiekosten van de kerk. Mr v. d. Hoeven zeide dat indertijd 1/3 van de 15% der kosten is betaald, doch dat dit een tijdelijke maatregel was en niet meer geldt voor heden. De heer de Hond zag gaarne subsi die toegekend voor keuring van koeien. De voorz. achtte he beter dat men dit schriftelijk aanvraagt, dan kunnen B. en W. dit nader bekijken De begroting 1953 werd hierna met algemene stemmen vastgesteld. Voor Gasbedrijf baten en lasten 107.373.84; Kapitaaldienst inkomen en uitgaven elk 5620.06. Gemeente: Gewone dient inkomen en uitgaven 414.055.42. Kapitaaldienst 1.323.500.26 als inkomen en 1.369. 601.37 als uitgaaf met nadelig slot van 46.101.11. De heer Jac. Berrevoets informeerde naar de plannen voor schoolbouw, waar op de voorz. antwoordde, dat de bouw van de lagere school is goedgekeurd en dat er eerst sprake was van het bouwen van een Landbouwschool, doch dat dit niet door zal gaan, daar hij gezegd heeft dat de Raad daar zeker tegen zal zijn en dat Ir. M. A. Geuze, de alg. voorzitter van de Z.L.M., genoegen zal nemen met een verbouwing indien er maar een tuintje beschikbaar wordt ge steld. Burgemeester v. d. Hoeven dankte de Raad voor het vele werk dat dit jaar is verricht en voor de goede samen werking en wenste de leden een geze gend Kerstfeest en een gelukkig nieuw jaar, waarop wethouder B. J. van Wes ten, namens de raad de voorzitter dank te voor zijn goede wensen en wenste hem met zijn gezin eveneens een goede Kerst en een gelukkig Nieuwjaar. Dinsdag 16 December vergaderde de voltallige gemeenteraad onder voorzitter schap van Burgemeester Fr. M. Boo. gaard. In zijn openingswoord wenste hij alle raadsleden een zalig uiteinde toe en een gelukkig begin in het nieuwe jaar en tevens sprak hij de hoop uit dat de prettige samenwerking met de raadsleden ook in 1953 zou mogen zijn als in dit jaar. De notulen werden onveranderd goed- gekeurd. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, De Burgemeester deelde mede, dat er drie toewijzingen voor bouvsrvolume zijn binnengekomen. Een verzoek van de Z.L.M, om een bijdrage voor de Landbouwschool te Scherpenisse werd ingewilligd. Besloten werd, om met ingang van 1 Januari 1954 een bedrag van 20.— p, leerling hiervoor uit te trekken. Beslo ten werd de loskraan van de Coöpera tieve 'Suikerfabrieken van Dinteloord en Hoogendaal op de Haven te laten staan, doch alleen het over het water van dé Haven uitstekende gedeelte te monte ren, daar dit gevaar oplevert voor de schepen. Een verzoek van de Koninklij. ke Maatschappij „De Shell", om een electrische pomp op de Haven te plaat sen, werd afgewezen. De bestaande pomp mag zo blijven staan. Besloten werd verder, om nog niet toe te treden tot de vereniging van „Schoolzwemmen." Van de Landarbeidersbond was een verzoek binnengekomen, om degenen, die van de noodwet „Drees" geld uitge keerd krijgen, kolentoeslag te verlenen Dit werd nog aangehouden, daar er eerst met de Diaconiën van de beide sproken moet worden, kerken over deze aangelegenheid ge- Het crediet in Rekening-courant voor 1953 werd vastgesteld op een bedrag van 25.000.—. Het tegoed in de uitga ven voor het Openbaar Onderwijs over 1949 bedraagt, 582.73. De vergoeding per leerling over 1949 komt op 13.54. De exploitatie-kosten voor het Bijzon der Lager Onderwijs over 1952 bedra gen: 2938.48. Dit bedrag was bere kend naar 179 leerlingen, terwijl er 184 waren. De Bijzondere School heeft dus over dat jaar nog 5 maal het bedrag per leerling tegoed of wel 5 mal 15.57. Als Arts, belast met de Wezen-Ar- men-practijk werd herbenoemd dr H. M R. J. van Es. Als leden van het Wezen- Armbestuur werden herkozen de heren M. Heijboer en J. van Luijk. Als leden van de Commissie Woonruimtewet wer den benoemd de heren J. L. Goedege- buure Abrz. en Jb. Moerland. De wijzi ging begroting over 1952 werd goedge keurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Goe- degebuure nog, of het niet mogelijk was om de aandeelhouders van het nieuwe gemeentehuis inplaats van 3% nu 4% te geven. De voorz. zegt, dat zulks niet moge lijk is. De heer Ridderhof vraagt, of het slop „De vijf Zinnen" bij de Nieuwstraat niet herstraat kan worden, daar het op die plaats een onhoudbare toestand is. Dat zal worden bezien. Er mag daar geen koolas meer worden gedeponeerd. Dit is voor de vuilniswagen. Ook de heer Jb. Moerland' klaagde over hetzelfde euvel in de Cureelanden. Hierna volgde sluiting van deze laat ste vergadering in 1952. STAVENISSË De bietencampagne is thans vrijwel afgelopen. De laatste bieten zullen waar schijnlijk deze week nog per schip naar Puttershoek vervoerd worden. Op de haven werden totaal 11.003.922 kg bieten aangevoerd, nl. voor Roosen daal 2.562.165 kg; Zevenbergea 2.508. 756 kg; Dinteloord 1. 783.506 kg; Put tershoek 2.323.357 kg; S.S.M. 1.826.138 kg. THOLEN Kerstfeestviering. De Bijbelstudie kring der Ned. Herv. Kerk te Tholen zal Maandag 22 Dec. a.s. in de consis torie bijeen komen ter viering van het Kerstfeest. Op Donderdag 25 Dec. zullen deKna- penvereniging Samuel en de Jonge Meis jesvereniging Soli Deo Gloria te samen het Kerstfeest vieren, terwijl de kinde ren der Zondagsschool Vrijdagavond 26 Dec. in de Kerk hun Kerstfeest vieren. Kerkelijke collecten. Met de nageko men giften in de Ned. Herv. Kerk is de oogstcoUecte thans gegroeid tot een bedrag van 1719.50. De collecte voor het Restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk bedroeg 96.55.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 6