K K ■Een aanrijding mei bijna f 100.000.— schade UM ^^©i jjGebroken trots kinöeRhoekje IJS ,Blad Woensdag 24 December 1952 No. 2176 I Lntongerecht Sommelsdijk Het woord„rijdende doodkist" teruggenomen. Onbeperkte garantie Warm oplevering Qeruisloos VERVOLGVERHAAL fGB Lu.b. niet vrij en reed daardoor een motor- I Zitting van 16 December 1952. lantonrechter: Mr. Muller. I'iHibtenaar O.M.: Mr. v. Buuren. IGriffiei': De heer Smit. Hfl was niet van hem. C. Lokers te Ooltgensplaat werd Lgezeld door een hond, die op verbo- I terrein liep. Die hond is niet van verklaarde verd. 'liij hoorde toch- bij U •fee, hij was met een ander meege- 'jlaar U verklaarde toch tegen de jlitie, dat die hond van U was? iian heb ik tegen haar niet de waar- eld gesproken. Erkent U, dat die zwarte bouvier van l' is? Xee, dat ontken ik en dat kan ik ook «wijzen. Gaat U geregeld met die hond op 2P- Nee, edelachtbare, want zrj is van jijn vader. laar U woont toch bij uw vader in? Jawel edelachtbare. De ambtenaar wilde eerst nog eens ie verbalisant horen, alvorens te requi- réreti en daarom werd de zaak tot vol gende zitting aangehouden. H, Vermaas te Middelharnis bouwde ander vergunning van B. en W. een schuurtje in zijn tuin. Verd. beweerde per brief, dat het een bestaand gebouw was en dus geen nieuw. Get. wachtm. J. W. v. d. Werf, de verbalisant, beweerde dat alles nieuw Krijgt verd. volgens uw inzicht een vergunning, vroeg de rechter? Dit was getuige onbekend. Omdat verd. niet aanwezig was, werd de zaak aangehouden teneinde overleg met B. en W. te plegen. Te snel gereageerd. B. Keijzer te iMelissant reed met z'n bromfiets tegen een auto op. Hoe kwam dat, vroeg de rechter In de bocht bij de rijwielhersteller B. van Eek stopte plotseling een auto voor me. Reed hij hard? Ongeveer 50 km. Brandde zijn achterlicht? Dat heb ik niet gezien. Hoe ver zat je achter de auto? Ongeveer 15 meter. Get, Jao. Breemes te Middelharnis had de aanrijding niet gezien, maar zag wel, dat de auto plotseling stopte. Reed die auto hard? Volgens mij veel te hard voor in een bebouwde kom. De ambtenaar O.M. achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd om dat de voor hem rijdende auto zonder noodzaak plotseling had gestopt. De rechter sprak verd. vrij. P, Hiiizer te Nieuwe Tonge stopte plotseling zonder noodzaak met zijn au to, waardoor B. Keijzer te Melissant met zgn bromfiets er onder kwam. Verd. ontkende alle schuld. Hij hoo¥^- de glas rinkelen en daarom meende hij zo snel mogelijk te moeten stoppen. Zo wel B. Keijzer als J. Breemes, beide ge- lioord in de vorige zaak, gaven nu ook weer dezelfde verklaring. Het O.M. begreep niet, waarom verd. moest stoppen. Voor hem was de weg volkomen vrij en het was dus niet no dig om te stoppen, 15 of 6 d.h. Verd. wenste deze eis niet te aan vaarden, omdat hij z.i. geheel onschul dig was. Het speet de rechter zeer, dat verd. zijn schuld niet inzag en daarom kreeg Huizer 10 of 4 d.h. J. Luijendijk te Sommelsdijk, betrok zonder vergunning een woonwagen. In middels was er hem één verstrekt en daar hield de rechter rekening mede. 5 of 2 d.h. Hij hing zichzelf op. J. v. Tiggelen te Ouddorp het, geze ten op een tractor en gevolgd door twee aanhangwagens, de doorgang van rechts rijder aan, Verdachte gaf alles toe. Get. A. Hoek te Ouddorp was de aan gereden motorrijder. Hoe hard reed U, vroeg de rechter? Ongeveer 22 km. Reed V. Tiggelen hard? In 't geheel niet. Getuige schrok ver schrikkelijk, want op het kruispunt zag hij plotseling de wielen van de tractor. Volgens verd. had Hoek nog tijd voldoende om te remmen. Het O.M. was het niet met v. Tiggelen eens. Tractors rijden over het algemeen niet hard, maar desondanks hangt hij zich zelf aan zijn eigen verklaring op, want hij zegt. Hoek had moeten remmen en dat moet U zien als een stille getuige. 18 of 6 d.h. Op de zitting bleek, dat alle schade reeds vergoed was en daar hield de rechter rekening mee. 15 of 6 d.h. Te zachte berm. W. HoUeman te Breda bestuurde de Centra bestelauto met aanhangwagen en week op de Galathese dijk te ver naar rechts uit. Is dat juist? Nee, edelachtbare, want wanneer ik niet zover naar rechts was uitgeweken, had ik een aanrijding veroorzaakt. Get. W. P. V. Gorkum te Breda zat naast verdachte. Toen IT de tegenUgger wilde passeren, week uw maat tever naar rechts uit met het gevolg, dat de auto kantelde. Is hij teveel naar rechts uitgeweken? Nee, absoluut niet, want dan waren wij absoluut geramd. Was het een brede wagen die U te gemoet kwam? Ongeveer 2.60 meter. En die van U? Ongeveer 2.40 meter. Hoe breed was de weg? Ongeveer 4.80 meter. Dus tr had nog ruimte te over. Ja, maar de tegenligger reed teveel links. Is die wagen ineens of geleidelijlc ge zakt? Onze auto reed niet in de berm, maar nog op het teer en kwam toen in een spoor terecht en daar konden we niet meer uitkomen. Was U geladen? Ja, met tien ton. Het O.M. zag geen kans om het be wijs van schuld te leveren en vroeg daarom vrijspraak, waaraan de rechter conformeerde. J. Knape te Sommelsdijk overtrad de wet op de aardappelmoeheid. Verd. beweerde dat hij drie jaar ach teren eenderde gedeelte van zijn land met aardappelen beteelde. Dus het was niet mogelijk dat hij in 1952 ook aard appelen op hetzelfde stuk land had ge teeld. Get. wachtm. L. van Wijnen bleef echter bij zijn tekening van 1951 en be weerde dat toen ook aardappels daar op gestaan hadden. Verd. ontkende dit ten stelligste. Op het voorhoofd, waar het nu over gaat, had ik in 1951 groenten. Het O.M. achtte het wettig en over tuigend bewijs geleverd. Knape heeft getoond een goede land bouwer te zijn, maar toch meen ik, dat hij mis is geweest, 2.of 1 d.h. Ik sta in mijn recht, merkte verd. op. De rechter meende dat Knape ter goeder trouw is geweest en daarom werd hij schuldig verklaard zonder op legging van straf. Na 9 maanden algehele vrijspraak De zaak contra A. v. d. Spaan te Me lissant kwam dus voor de 9e maal voor. Thans werd als getuige gehoord get. W. Heerschap te Melissant. Deze reed destijds met de auto toen het ongeval plaats vond. Hebt U niets gemerkt, aan de auto, vroeg de rechter? Had U reeds eerder geremd Nee, Edelachtbare, doch toen het on geluk gebeurde, weigerden alle rem men. Zat er ook speling in het stuur? Ik dacht niet, aldus get. dat het zo erg was als de politie heeft vastgesteld. Dus U vond de auto behoorlijk be stuurbaar Ik had er geen last van. De speling was niet opvallend. Voorts bracht de raadsman. Mr den Hollander, als getuige a décharge voor get. J. Wiegel te Melissant. Deze had des morgens voor het ongeval nog met de auto gereden. De remmen bleken pri ma te zijn en Wiegel had niets aan het stuur bemerkt. De ambtenaar O.M. hoopte, dat thans een voldragen zaak aan de rechter kon worden voorgelegd. In deze zaak ging het over: 1. Een stuurspeling van 130°. 2. De remmen waren onvoldoende. 3. De wagen was niet voorzien van een stoplicht. Dit laatste achtte Mr. van Buuren niet bewezen. En in de rest meende hij niet te zullen slagen. Het O.M. vond het vreemd, dat Heerschap van MeUs- sant tot Oude Tonge geheel niet ge remd had. Daarentegen verklaarde get. Nljsse dat de remmen maar voor 40 50% voldeden, doch niet kon bewezen worden, dat ze in het geheel niet rem den. Wat betreft de stuurinrichting, dit ligt iets anders. De wachtmeester had met een par ticuliere gradenboog de speling opge meten en deze bleek 130° te zijn en dit meende de ambtenaar als bewezen te kunnen beschouwen. Op de eerste zitting in Maart, aldus Mr van Buuren, heb ik de uitdrukking van een rijdende doodkist" gebezigd, doch deze term meen ik te moeten los laten en daarom nam hij deze woorden ook terug. De ambtenaar wilde er rekening me de houden dat v. d. Spaan toch al fi- nantieel benadeeld is en eiste daarom voor de stuurinrichting 25.of 10 dagen, voor de slechte remmen 20. of 8 d.h. Mr den Hollander was blij dat de be wuste auto in ere werd hersteld en dat V. d. Spaan dus geen onge'schikte auto's verhuurde. Voorts, aldus de raadsman, maakt het O.M. een denkfout, want het is de mening toegedaan, dat dezelfde fouten voor en na de aanrijding aan wezig waren. Dit klopt niet, want een ei is hard en wit en na de val is het zacht en geel en daarom slaagde het O.M. er niet in om het ten laste ge legde te bewijzen. Met een stuurspeling van 130° kan men niet rijden en daarom staat het vast, dat dit na het ongeval moet ge beurd zijil. Get. v. d. Werf, den Adel en Wiegel verklaren alle, dat alles in orde was, V. d. Spaan kan er niets aan doen, dat die jongens de auto in de prak heeft gereden. De rechter achtte in geen der drie gevallen het bewijs voldoende geleverd en vroeg dan ook algehele vrijspraak. A. Melissant te Herkingen overtrad de wet op de aardappelmoeheid. Ik heb in 1951 niet op hetzelfde stuk land aardappelen geteeld als nu. Get. wachtm. G. E. Hoek bleef bij zijn reeds eerder gedane verklaring en daarom luidde de uitspraak schuldig verklaring zonder toepassing van straf. Voor bijna 100.000 materiele schade Blompap Blompap G. A. Veger te Middelharnis bestuur de de melkauto, die op 17 October jl. op de Stenenweg tegen de tram reed. Hoe hard reed U? Dat is moeilijk te zeggen. Vindt U dat U schuldig bent? Nee, eigenlijk niet. Get. D. Verbrugge te Middelharnis hoorde de tram naderen. Deze was nog ongeveer 50 meter van het kruispunt verwijderd, toen hij het eerste signaal gaf. Hoe hard reed Veger? 10 a 15 km. En de tram Niet harder. Get. Mej. C. Huizer te Middelharnis had de tram ook horen aankomen. Gaf deze signaal? Ja zeker. Duurde dit lang? Nee normaal. Get. Mej. K. Palingdood te Middel harnis verklaarde dat zij enige tijd ach tereen het geluid: Blompap, blornpap, blompap gehoord had. Is dat het signaal van de tram? Jawel. Hebt U een klap gehoord. Ja, een zeer grote. Duurde die tussenpozen lang? Nee, want de tram gaf regelmatig signaal. Op 17 October j.l. aldus mr van Buu ren werd men wederom opgeschrikt. want de tram had een aanrijding ge had. Men zei hier, dat de tram op een au to was gereden. Het is echter wel diens tig te verklaren, dat in dit geval de tram volledig aan de eisen heeft vol daan. Voorts beweerde men, dat de rem men van de tram niet in orde waren. Dit is echter in tegenstelling met de verklaring van de inspecteur van de Verkeersinspectie, want volgens hem waren ze wel in orde - bevonden. De schuld van deze verdachte acht ik wel bijzonder zwaar en daarom heb ik over leg gepleegd rhet de officier van Justi tie terzake een misdrijf. De officier van Justitie gaf deze zaak terug, dus u moogt wel van geluk spreken. Veger komt niet uit Leeuwarden of Enschede, maar deze man woont in Middelharnis en nog wel aan de Stene weg. Dagelijks passeert hij enkele ma len deze overweg. Hij heeft niet op het signaal gereageerd en voorts is het rij den in de derde versnelling op dat punt hoogst onverantwoordelijk. De eis luidde 100.— of 1 maand hechtenis en u moogt blij zijn, aldus mr van Buuren, dat het tramwegreglement voorgaat bij de wegverkeerswet, anders was u voor twee maanden de rijbe voegdheid ontzegd. Verdachte was zich nog steeds geen schuld bewust en dat bevreurde de rech ter ten zeerste, 75.of 3 weken hech tenis. Een prii:!Oipiële kwestie Mevr. T. W. Blok te Dirksland par keerde haar auto op verboden terrein. Volgens verd. mocht zij daar wel staan, want daar stond geen bord. Bij nader onderzoek bleek mevr. Blok ech ter, dat er thans wel een staat, maar dat was er later pas gezet. 1.of 1 dag hechtenis. Verd. verklaarde in hoger beroep te gaan bij de Hoge Raad, omdat het bord aanvankelijk aan de verkeerde kant van de weg stond. Het was voor haar uit eindelijk een principiële kwestie. Men moet tijdig maatregelen nemen, L. Vroegindeweij te Middelharnis had er niet voor gezorgd, dat de mestvaalt die in de bebouwde kom lag, voor 1 Juni was verwijderd. Is dat zo, vroeg de rechter. Dat geloof ik niet, want zij is op 28 Mei reeds leeggereden, maar nu wilde het toeval, dat de ontvanger alleen maar de natte mest wilde hebben en de dro ge niet. U geeft het feit dus in principe toe, maar u wilde zeggen, ik kan er niets aan doen. Het O.M. wees er op, dat de ze klacht door meerdere personen was aangevoerd en dat men aanvankelijk daar wel oren naar had. Maar thans moet u zorgen, dat de mest weg is. XJ bent de verantwoordelijke persoon op uw bedrijf. Zowel de rechter als de amb tenaar v/ilde er rekening mee houden, dat het buiten verdachte's schuld was en daarom werd hij veroordeeld tot 5.— of 2 d. h. J. Vroegindeweij en T. Vroegindeweij beide wonende te Middelharnis hadden zich ook aan dat euvel schiildig ge maakt. Ook in dit geval lag het buiten hun schuld, 5.— of 2 d, h. Onwetendheid J. Habing te Dirksland had twee on geijkte gewichten in voorraad. Is dat zo? Jawel, edelachtbare. Ik vermoed, dat ze nog afkomstig zijn van mijn voor ganger. En deze gewichten werden nog wel aangetroffen in de bakkerij? Ja, maar die ligt een eind bij de win kel vandaan. Het was dus uitsluitend voor eigen gebruik. 1 n 2 n 3 n 4 n 5 n 6 n 7 n 8 n 9 10 n n Beste jongens en meisjes! Deze week heb ik een mooi raadsel voor jullie. Het is in de vorm van een cirkel, maardat is jammer voor de inzendster: het kan niet geplaatst wor den in de krant; dat zou veel te duur uitkomen. Ik neem het raadsel dan nu maar in een andere vorm. Hier komt dan het 3e DECEMBERBAADSEL: 1. De Heere zal de over u ver meerderen (Ps. 115.) 2. Eerste ho gepriester. 3. Ik ben de weg, de waarheid en het... 4de goede Herder (twee klei ne woordjes wor den hier bedoeld. 5. Landstreek in Egypte, waar Ja cobs nakomelingen mochten wonen. 6 Wentel uw weg op de Heere, Hij zal hetPs. 37.) 7. Komt tot Mij. 8. De grijsheid is een sierlijke(Spr. 16.) 9. En gij zult het hun doen(Deut. 31.) 10. Zoon van Jacob. De beginletters vormen de betekenis van de Naam Jezus. Zoals jullie zien, eindigt elk woord op een n. Dit raadsel werd me toegezonden door Lenie van Dijke, Zoetermeer; het werd gemaakt door Lenie's moeder. CORRESPONDENTIE Stina G., Ouddorp. Jij houdt beslist veel van poes: zomaar in je poppen- wieg! Maar dan moet de pop er toch uit zijn, denk ik. Je was deze keer niet vroeg, maar het was toch nog niet te laat. Gaat het raadselen naar je zin, Stma? Jaop V., Middelharnis. Neen, nu was er zeker geen tijd voor een lange brief. Is het nogal meegevallen op school die dag? Heb je van dat gedichtje nog iets terecht gebracht? De meesten zien daar heel erg tegenop, en geen wonder. Adri K., St. Philipsland. Ja, Adri, waar veel varkens zijn wordt de spoe ling dun. Begrijp je dat spreekwoord? Moet je er elke morgen om half zeven uit? Nou, dan ga ik ook zachtjesaan aanstalten maken. Zeg Adri, weet je wel dat jouw brief helemaal in Brielle heeft gezeten? Er stond een duidelijk stempel van die plaats op de enveloppe. Zeker in een verkeerde postzak gestopt "Winus O., Zuilen. Dat zal je niet vaak gebeuren, dat die twee bekende mannen van 5 Dec. drenkelingen moeten redden, verongelukte schaatsenrijdersJa, Beet hoven had zeer grote gaven. Zijn acht ste symphonie is erg bekend. Hoe was een mens in staat om dat alles in noten schrift op papier te zetten! Maar de bakkers kunnen ook veel, al is het dan op heel ander terrein. Wat je daar opnoemde is heus de moeite waard Dan zeg je: hoe kunnen ze dat zo echt namaken. Jij weet al een beetje de kneepjes van 't vak, jij kgkt weleens achter de schermen. Kees A., Maassluis. Gaan jullie dan zingen in die mooie kerk, met dat prachtige orgel, waarvan je me eens een afbeelding hebt gestuurd? Dat zal mooi zijn! De Decembermaand is voor vele dingen een drukke maand. Zal je je best goed doen? Pietei'tje R., Ouddorp. Bij jou gaat het oude spreekwoord nog op: ,,Een paard zijn tanden en een vrouw d'r handen mogen niet stil staan." Ik denk, dat de borstrok ook weer al een heel eindje gevorderd is. Bedankt voor je raadsel. Het zal nog wel even moeten wachten op plaatsing. Hesje W., Ouddorp. Was er niet veel nieuws te vermelden, Hesje? Heb je ook meegewerkt aan het nieuwe raad sel? Er was heel wat werk aan: twee kanten vol! Rietje O., Zuilen, 't Is in orde, hoor Rietje! Zo'n enkel keertje, dat ik een briefje van je mis, is niet zo erg. Een andere keer haal je dat wel dubbel en dwars in. Dat heb je al verscheidene ke ren getoond. Tot schrijvens! Jan T., Ouddorp. Ja, 't was een poos je echt aan het winteren. We zitten nu midden in de periode van sneeuw, ha gel, ijs, ijzel, en noem verder maar op. Nu kunnen we al die dingen verwach ten. Is de bof bij Jaapje nu ook beter? Pijnlijk, hè? Pieter P. W., Ouddorp. Die dieren boeken van sluwardi en corax zijn zeer mooi. Voor dierenvrienden om van te smullen, en voor lezers, die geen be paalde dierenvrienden zijn, om het te worden. Je raadsel is welkom, maar het moet nog even wachten eer het wordt ge plaatst. Mientje de M., Ouddorp. Hier sta je als nieuweling goed op zicht. Wellicht heb je vorige week al uitgezien naar je naam in de krant. Nu sta je een beetje feestelijk tussen de anderen in. Ik hoop, dat het naar je zin zal gaan bij ons. Ze mogen je best een handje hel pen hoor! Teuni M., Geldermalsen. Jij krijgt na tuurlijk ook een lijntje onder je naam, net als Mientje. Jij bent ook hartelijk welkom in ons midden. Zit je al lang in de Betuwe? Is er al een beetje zicht op, dat je weer naar je vorige woon plaats zal mogen? Daar hoor ik dan nog wel van. Is de vader van jouw meester soms dominee? Leny v. d. D., Nieuwe Tonge. Het is nog net gelukt om Tony als postbode te gebruiken. Er was tenminste geen postzegel gebruikt. Zodoende was het nog goedkoop ook. Je gaat al aardig vooruit met schrijven, Leny. NeUie Ie C, Sommelsdijk. 't Is een hele brief geworden, Nellie! Enheb je veel gekregen? Er is overal een grens aan. Zoiets kan erg overdreven worden. En waren het nu altijd nog maar nut tige dingen, maar er is zoveel dat al leen maar door het keelgat gaat. AUemaal de hartelijke groeten van Oom Ko PEIffSWÏNNAARS Teunie Meijer, Nieuwe Tonge Adri Kot, St. Philipsland. Neeltje Grinvvis, Ouddorp. &.G^ U gebruikte ze toch om brood af te wegen Inderdaad, maar brood moet voldoen aan het droogstofgehalte. (Wanneer ik het geweten had, dat ze er waren, waren ze allang weg geweest Verd. kreeg 2x 2.of 2x 1 d. h. met verbeurdverklaring van de onge ijkte gev/ichten. Dit laatste gebeurde, omdat ze bij bekeurhig waren a,fgekeurd J. C. V. d._ Werf reed achteruit een oprit van de Bouwdijk op en veroor zaakte daai'bij een botsing. Klopt dat? Jawel edelachtbare, maar ik had me voordien goed verzekerd of er niemand aankwam. Ik was bijna op de weg, toen er plotseling een auto kwam opdagen. Het O.M. wilde aannemen, dat er vele moeilijkheden waren te overwinnen ge weest. 12.of 6 d. h. Verd. vond het nogal veel en daarom kreeg hij bij uitzondering 7.50 of 3 dagen hechtenis. Hij gaf geen opdracht M. J. Koert te Middelharnis legde zonder vergunning van B. en W. zakken neer op het Vingerling. Dat heb ik niet gedaan, merkte verd. op. Dat deden mijn knechts. Was u er bij. Zeer zeker, maar ik gaf er geen op dracht voor. Maar u hebt het ook niet verhinderd? Nee, want ik zie er geen bezwaar in en bovendien wist ik het niet. Het O.M. eiste vrijspraak tegen Koert omdat hij geen opdrachtgever was. De rechter sprak conform de eis Koert e- veneens vrij. Deze laatste waarschuwde verd. ech ter, dat het niet meer moest gebeuren, want bij een volgende maal zou hij wel beboet worden. J. L. Gebraad te Nieuwe Tonge ver voerde goederen zonder vergunning. iDeze behoef ik toch niet te hebben, merkte verd. op Deed u dat in -eigen vervoer? Jawel. Dan hebt u een vergunning van de Rijksverkeersinspectie nodig. Verd. beriep zich er daarna ong op, dat in de dagvaarding een foutieve geboortedatum stond aangegeven, maar dit bleek een kennelijke schrijffout. 2.50 of 1 dag hechtenis. S. V. d. Nieuwendijk te Stellendam verleende, in een auto gezeten, geen voorrang aan het verkeer van rechts. Klopt dat? Ja, maar mijn auto slipte, doordat er wat pulp op de weg lag. Dus uwist, dat er pulp gereden werd en dat daardoor de weg glad kon zijn. Inderdaad. Volgens het O.M. had verd. kunnen weten, dat er pulp lag, maar omdat hij zo langzaam had gereden, kreeg hij maar 15.of 5 d. h. Verd. vond dat niet weinig en daarom deed de rechter er nog iets af. Het werd toen 12.50 of 5 d. h. Juist gezien H. M. de Boer te Herkingen parkeer de zijn auto in de „Krak" bij Studio Rita, maar voor hem op het linker weg gedeelte. Waarom deed u dat? Ik meende dat het in deze inham het minst gevaarlijk was en deze zienswij ze, aldus verd. bleek later wel goed te zijn geweest, want enkele dagen nadien was het bord Verboden parkeren" ver plaatst. De ambtenaar O. M. eiste 2.50 of 1 (Vervolg z.oz. Ie kolom) 99 DOOR HKBItlAN NOORMAN 24) „Hij zit in een moeilijk parket", meent Marie. %Dit had ik niet gedacht. Wat ter wereld kan iemand nu tegen Abel nebben?" „Niets. Daar gaat het niet om. Hij 'S geen boer, het is duidelijk genoeg", 2egt Lasterie. „En als zo'n man. zich dat eenmaal in het hoofd gezet heeft, je krijgt het er niet uit, geloof er niets van". „Maar dat is tirannie!" barst Lena los. ..Dan zou Kea moeten trouwen met iemand, van wie ze niet houdt". .,Dat komt in het leven méér voor "an je denkt", merkt haar vader op. ..Dan zou ik nooit trouwen, vader. Want dat is iets verschrikkelijks". .,Ik ben het volmaakt met je eens, tand. Je kunt dan ook beter niet ge trouwd zijn. Hier zit juist de tragiek van dat meisje en Abel. Hoe moet het Wiet die twee, als die boer bij zijn wei gering blijft?" ,.'t Is vreemd, dat Abel er nog niet over geschreven heeft", merkt Marie op. „'t Zou me niets verbazen, of hij komt Zaterdag naar huis. In de eerste tijd zullen de Zondagen hem lang niet meevallen". Moeder Lasterie heeft een goed voor gevoel gehad: inderdaad komt er de volgende dag een briefkaartje van Abel meldend, dat hij het weekend overkomt. En dan heeft hij alle gelegenheid, met zijn vader en moeder te praten. Die kunnen niet anders doen dan zijn gedrag en handelwijze goe(*keuren. En de toe komst? Als Kea en zij twijfelen er niet aan werkelijk van hem houdt, hem liefheeft, zoals een vrouw haar aanstaande man dient lief te hebben, dan dienen zij te wachten. Misschien geeft de Heere uitkomst en zet Hij het stugge karakter van de boer omi. Zeker, zeker in deze geest, de do minee heeft volkomen gelijk, moeten zij nog eens met elkajider spreken. Er zal toch binnenkort wel een kans ko men, dat Kea hem ontmoeten kan. Maar laat dat voorlopig de laatste maal zijn. Zij weten toch, dat zij elkaar hebben? Het is niet prettig, je zou het zo graag anders zien, maar je kunt geen ijzer met handen breken. En het zou Steen dam tarten zijn, als zij'^lle mogelijke uitvluchten zochten, om elkaar te ont moeten. De woede van de boer moet eerst eens betijen, mogelijk kwam hij nog tot andere gedachten. Met de eerste bus zoekt Abel 's Maan dagsmorgens Noordam weer op. Met te genzin gaat hij er heen. „Als het mij te machtig wordt", heeft hij gezegd tot zijn broer Jan, ,;dan sol liciteer ik naar elders. Elkaar zo nu en dan uit de verte zien, zonder te kunnen spreken, en dan te weten, dat je van elkaar bent, dat is schier niet te dra gen. Er gebeurt die "week nog ietsbelang- rijks, althans iets ongewoons ten huize van de Lasteries in Utrecht. Twee dagen later, zo 's morgens te gen een uur of elf, wordt er gebeld en als Abels moeder, die alleen thuis is, de deur opent, staat voor haar een on bekende juffrouw, die vraagt haar te spreken. „Ik ben de moeder van Kea Steen dam;" zegt de boerin. „Komt u binnen, mevrouw.Ja, ja, ik heb wel even tijd voor u." antwoordt moeder Lasterie stomverbaasd: wat ter wereld moet die nu van haar hebben. „Mijn man en ik zijn vandaag hier voor de Jaarbeurs. Ik heb gezegd, nog een boodschap te hebben. Over een uur tje zien we elkaar weer. Mijn bedoeling was, u even op te zoeken. U begrijpt..." Er is ineens een gedwongenheid in het vertrek. Want m.oeder Lasterie is iets gaan vermoeden. „Weet uw man dan niet, dat u hier bent?" vraagt zij botweg. „Och nee, het is beter van niet. Kea weet het ook niet. Ikoch het is zo moeilijk. U weet misschien ,,Ja, het is moeilijk. Ik ben óók moe der, mevrouw. U begrijpt nietwaar? Ja, ja, we zijn op de hoogte. Kea heeft het aan Lena geschrevenDe boerin knikt, zij wist het niet zeker, maar ver moedde het welen mijn zoon is hier geweest. Dus we zijn op de hoogte" Dan zwijgt zij, haar vragende, blik op de boerin gevestigd houdend. Die is ietwat verlegen met haar figuur en has pelt wat aan haar tas. „Wilt u een kop koffie?" wordt haar gevraagd. Moeder Lasterie heeft toch medelijden met haar bezoekster. Die weet blijkbaar niet hoe beginnen. Zij moet wat afleiding hebben. ,,Neen dank u, laat mij dat niet doen. Ik moet weer zo gauw mogelijk op het Vreeburg zien te komen. U begrijpt". Neen, juffrouw Lasterie begrijpt niets Zij heeft alleen een vermoeden. Als dat juist mocht blijken, zou de boerin we ten, dat zij aan het verkeerde adres is. Kijk eens, u zal wel helemaal op de hoogte zijn. Ikik zou er geen be zwaar tegen hebben. Die twee houden van elkaarMaar mijn man, ik kan het niethelpen.,, „Niemand maakt u er toch een ver- vsdjt van mevrouw?" Nee, nee. dat niet. Maar u begrijpt, mgn man. Nu ja, niet tegen de persoon van uw zoon, och, hij heeft niets tegen hem Dat moet wel, anders gaf hij zijn toe stemming", zegt juffrouw Lasterie, min óf meer bijtend. ,,Nu ja, tegen de persoon van uw zoon maar zijn positie, ja die is best, daar niet van, maar ,,Hij is geen boer, wilt u zeggen. Dus een minderwaardig mens?" ,Dat beweer ik ook niet. Het is ook niet zo ,,Ik ben blij, dat uit uw mond te ver nemen. Je zou de indruk gaan krijgen, dat wij een minderwaardig soort men sen zijn", spot mevrouw Lasterie. „U ziet het verkeerd, juffrouw. Ik wou, dat ik het u duidelijk kon maken, maar u neemt me niet ernstig, geloof ik. Dan kan ik beter gaan." ,,Nu ziet u het verkeerd. Ik ben vol komen ernstig. De zaak is ons ook dui delijk genoeg. Maar als ik eens vragen mag', wat wilt u van mij?" Zou het niet mogelijk zijn, dat u uw zoon bevi^eegt, van Kea afstand te doen" komt dan het hoge woord er vut. Het vermoeden van mevrouw Laste rie v/ordt volkomen bevestigd. „Ik denk er geen moment aan", zegt zij scherp. ,,In de eerste plaats moe ten anderen, wie dat ook zijn, zich er niet mee bemoeien. Dit is een zaak, die de betrokkenen zelf moeten uitmaken.- In de tweede plaats ben ik moeder. Ik geloof graag dat u, als moeder en als echtgenote er een eind aan gemaakt zou willen zien, maar ik lijd met mijn jongen mee, dat kunt u mij toch niet kwalijk nemen, is het wel? En in de derde plaats denk ik er niet aan, aan uw verzoek te voldoen, omdat er in de ze zaak iets onrechtsvaardigs en liefde loos zit. Dat zit ons het meest dwars. Wij, burgermensen, snappen zoiets niet. ,,Maar probeer" u dan de toestand bij mij thuis eens in te denken", klaagt de boerin, wie de woorden van mevrouw 'Lasterie als zweepslagen treffen. ,,Met mijn man is geen land te bezeilen. Kea gaat mokkend en zwijgend haar weg. En ik sta daar tussen. Ik zou ze alle bei gelijk willen geven". „Dat gaat nu eenmaal niet. U zult mjoeten kiezen of delen. Helemaal aan de zijde van uw man moeten «gaan staan of helemaal aan de kant van Kea. An ders kan het niet." „Ik gim Kea graag aan uw zoon. Ik heb niets tegen hem. Mijn man ook niet Alleen, nu ja, u weet het. U moet toch begrijpen, dat het standpunt van mijn man ook van betekenis is." „Neen, dat begrijpen wij juist niet en we zullen het nooit kunnen vatten! Wij vinden het liefdeloos, zonder meer. Een vader mag dat niet van zijn kind eisen. Het staat er het geluk van zijn dochter mee in de weg. Het is ongehoord." „U kunt er niet inkomen, ik merk het al. Och, kwalijk nemen doe ik u dat niet. U hebt gelijk: u is ook moe der en (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 5