PFAFF WM 5 Lezers aan't woord: KONIJNENTENTOONSTELLING TE OUDE TONGE Predikbeurten Sckrawmefjf Zondagsdiensten Artsen. *^raa^t en draacfi GLADDE RINGEN met levenslange schriftelijke fabrieksgarantie. Soldaat J. Stalin De nieuwe Woningwet r? KERKNIEUWS Zandpad 160 Middelharnis Telefoon 2434 Dienstregeling v. d. Schuyi op de a.s. feestdagen GEREF. GEMEENTE ALMELO schrijft Biz. 2 „ÉttAit&kN-NIBUWS" Woensdag 24 December 1952 Ie en 2e Kerstdag Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoed gevallen G. Huisman arts, Tel. 01877 412 en dr P. Boot, Tel. 01877—227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers en P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen G. J. Buth, arts, Tel. 6, Den Bommel en P. J. de Man, arts. Tel, 20, Nieuwe Tonge. Zondag 28 December 1952 Mlddelharnis-Sommelsdljk: Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en ,J. J. Wieringa. Voor spoedge vallen C. F. Arends, arts, Telef. 2001, Middelharnis. Birksland-Herkingen-Melissant Afwezig de artsen B. Elvé en G. Huis man. Voor spoedgevallen dr P. Boot, Telef. 01877—227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers en P. J. de Man. Voor spoed gevallen G. J. Buth, arts, Tel. 6 Den Bommel en P. C. J. Voogd, arts. Tel. 59, Oude Tonge. Is melkcontróle verantwoord M.i. is melkcontróle niet alleen ver antwoord tegenover zijn bedrijf, maar men is het ook verplicht. En nu de tijd weer nadert dat diverse koeien weer afkalven zou ik diegenen die nog niet zijn aangesloten bij de fok- en controle- vereniging op ons eiland willen advise ren dit alsnog te doen, daar het juist de nieuw-melkte koeien zijn waar men mede moet beginnen. Dit geldt niet al leen voor stamboekkoeien maar ook al le wilde koeien moeten gecontroleerd worden opdat de slechte er uit gaan, want van deze koeien komt de melk veel te duur en is dus het winstcijfer te laag. Ik neem hier een klein voorbeeld van 2 koeien op een zelfde bedrijf, beide koeien waren even oud, kalfden in de zelfde tijd af dus omstandigheden wa ren eender, beiden waren dit 3-jarige koeien. No. 1 gaf 4590 kg melk met 3.82% vet, no. 2 3129 kg melk met '4.38% vet. Nemen we nu een gemiddel de melkprijs van 5.50 per vet over de gehele lactatie periode dan komen we tot de volgende conclusie dat no. 1 964.36 opbracht en no. 2 ondanks zijn hoger vetgehalte 753.78. Zodat hier toch nog een verschil van 210.58 on der dezelfde omstandigheden dan blijkt toch dat no. 1 een behoorlijk groter winst geeft en dit contrast is helemaal niet scherp genomen, er komen nog veel groter verschillen voor. Koeien beneden 3000 kg melk met een vet van om streeks of beneden 3%, deze dieren die nen onmiddellijk van het bedrijf verwij derd te worden, doet gij echter niet aan melkcontróle dan weet gij niet dat gij zulke nummers onder uw veestapel hebt En nu kom ik weer met mijn vraag waarmede ik begon, is melkcontróle ver antwoord?. Dan zeg ik, gij zijt het verplicht tegenover uw bedrijf, deze kleine contrólekosten geven in de toe komst honderden procenten winst. Wilt gij er echter meer van weten, het be stuur en controleurs der vereniging staan ten allen tijde ter uwer beschik king om u dit alles nader toe te lich ten. Wij wachten op U. De naam der vereniging .Verbetering zij ons doel" blijven wij getrouw. Ook wat het ver dere verloop onzer vereniging aangaat mogen wij vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien en hier doel ik in hoofd zaak op de K.I. Was het bevruchtings percentage vorig jaar bij sommige niet best, dit jaar is dit stukken beter, zo dat men hier ook de kinderziekten wel te boven zal komen. Ook voor hen die soms om principiële redenen geen ge bruik wensen te maken en toch de stam boekfokkerij toe zouden willen passen voor hen staan op ons eiland nog enke le goede tot zeer goede stamboekstie ren ter beschikking. AI met al mogen wij de toekomst onzer vereniging hoop vol tegemoet zien en verdienen aller medewerking, want het oude spreek woord blijft ook hier van kracht „Een dracht maakt macht", dus wacht niet langer maar geef U onverwijld op als lid. Stellendam. P. Voogd Dz. secr. De luidspreker riep: Soldaat J. Sta lin" en iedereen stond met gapende mond te kijken. Toen trad een jonge Poolse soldaat die in het Amerikaanse leger dient naar voren en zette uiteen: ,,U spreekt het zo uit, maar in werke lijkheid is het Jan Stalum. Ik heb geen relaties met die andere knaap." De minister van volkhuisvesting en wederopbouw streeft er met kracht naar ontwerpen, gebaseerd op het rapport van de staatscommissie tot herziening van de woningwet in het zittingsjaar 19531954 in te dienen. Of dit doel zal worden bereikt is echter niet alleen van hem afhankelijk. Aldus de M. van A. van de betrokken minister aan de Eer ste Kamer op het ontwerp tot verlen ging van de werkingsduur der wederop- 'bouwwet. JUBILEUM „V.O.V." De Oude Tongse Konijnenfokkers, ge organiseerd in de vereniging V.O.V. or ganiseerden vorige Donderdag en Vrij- dae in het nieuwe verenigingsgebouw een fraaie expositie met meer dan hon derd van de mooiste dieren. Dit ter ge legenheid van het Twintigjarig bestaan van hun vereniging. De bezoekers vonden hier op deze tentoonstelling het beste van wat ons eiland op het gebied van dit klein-vee bezit. Zo dit nog eens onderschreven moet worden zij gezegd dat keurmees ter Jac. van Kooten van Rotterdam aan de 109 ingezonden dieren niet minder dan 99 predikaten toekende, wat wel getuigd van de goede kwaliteit der aan wezige dieren. Bovendien had V.O.V. voor deze ge legenheid een groot aantal dikwijls zeer bijzondere prijzen ter beschikking ge kregen waaronder niet minder dan 4 bekers en 11 medailles alsmede nog ve le andere mooie prijzen. Deze werden toegekend als volgt: Ereprijzen Ie prijs, een wisselbeker voor het beste dier der tentoonstelling. Deze moet driemaal achtereen of vijf maal in het geheel worden gewonnen om een definitieve eigenaar te hebben. De winnaar ontving echter tevens een fraaie medaille van het Gemeentebe stuur. De winnaar was dhr H. Boom voor zijn Alaska, die bovendien nog 2 andere prijzen voor haar eigenaar wist te winnen. 2. beker, I. van Noord, voor een Konijn- grijze Vlaamse reus; 3. beker, H. Boom, eveneens voor de Alaska; 4. beker, G. A. Jacobs, Middelharnis, voor een Blac and Tan, zwart; 5. Lauwertak, L. Boo- german, voor een haaskleurige Vlaamse reus; 6. Plaquette, C. S. Hameete, voor een witte Wener; 7. H. Boom, met een Blac and Tan, lauwertak; 8. L. Boger- man, voor een Haaskleurige Vlaamse reus die ook 5 won; 9. Iz. van Noord, voor een Konijngrijze Vlaamse reus die ook 2 won; 10. C. S. Hameete, voor een Vlaamse reus, wit; 11. P. Mierop, Oud- dorp, voor een Pr. Hangoor, bont; 12. Gebr. de Vos, voor een Gr. Chincilla; 13. A. van Noord, voor een zwarte Wener; 14. C. S. Hameete, voor een witte We ner die ook 6 won; 15. B. J. van Noord, voor een witte wener; 16. H. Boom, voor een Alaska, die ook 1 en 3 won; 17. P. Bierboom, voor een Alaska; 18. Jac. Barna, voor een witte Rex; 19. Jac. Barna, voor een witte Rex; 20. P. Bier boom, voor een Havana; 21. J. van der Bok, Ouddorp, voor een Blauwgrijze Hollander; 22. G. A. Jacobs, Middelhar- Geen energie meer nieuwe kracht met PLEEGZUSTER BLOEDWIJN VAN ONZE ADVERTEERDERS Filmavond Machinefabriek HoUeman Vorige week werd in de grote zaal van Hotel Meijer te Middelharnis een filmavond georganiseerd door Machi nefabriek W. HoUeman te Sommelsdijk welke avond verder verzorgd werd door de importeur van International-land bouwmachines, tractoren en werktui gen, H. Englebert N.V. te Rotterdam. Niettegenstaande het weer niet bijster tot uitgaan lokte was de zaal geheel bezet. Wel een teken dat in onze land- bouwstreek de tractor en zijn hulpwerk tuigen onverminderd in het middelpunt der belangstelling staat. De bezoekers zullen geen spijt gehad hebben van hun tegenwoordigheid, want er werd een zeer aantrekkelijk filmprogramma voor gezet, waarbij uiteraard het accent kwam te liggen op de beroemde Par- malltractoren. De verkoopleider van Englebert N.V., de heer Verwaayen, sprak het welkomst woord en leidde de films met een kor te causerie in. Behalve een zeer interessant film programma werd de bezoekers in de pauze een gratis consumptie aangebo den. De eerste film Permanente landbe- bouwing" greep terug in het verleden en wel naar de tijd van de pioniers, die het Amerikaanse land gingen ontginnen, maar alleen door roofbouw, met als ge volg een enorme erosie van de bodem, wegspoelen en verstuiven van de vrucht bare gronddeeltjes. En dan toonde de film de wijze waarop nu het land be- boéuwd wordt, volgens wetenschappelij ke regels en vooral met gebruikmaking van krachtige, ingenieuse machines, al lereerst de tractor. En dan liet hierop aansluitend de tweede film zien waartoe de McCormick C-tractor in staat is, vooral als daarbij de talloze op- en aan- bouwwerktuigen te pas worden ge bracht. De landbouw zou nimmer z'n hoge productie bereikt hebben als de uitste kende tractor er niet voor was uitge vonden. Dat de Amerikaanse landbouw, juist dank zij de mechanisatie, op zo hoge trap is gekomen toonde de film Bodem, water en mensen", die o.a. ve le feestelijkheden van het Amerikaanse platteland weergeeft. Aansluitende films waren Binder- touw in alle werelddelen", die laat zien uit welke planten de vezels voor bin- dertwine gewonnen worden en welk een lange kostbare weg, via ingewik kelde machines gevolgd moet worden, vooraleer het touw uit de vezel is ge sponnen. Tenslotte vertoonde men de film Kampioenen van de weg", welke ge heel betrekking heeft op de Internati onal Vrachtauto's. Prachtige kleuren opnamen van de nieuwste modellen vrachtwagens lieten zien aan welke zware proeven deze vervoermiddelen worden onderworpen, zowel in de ijzige koude van het hoge Noorden als in de smoorhitte van een Zuidelijke woestijn, bij het beklimmen van duizenden meters hoge, stelle bergen als bij het afdalen in scherpe haaxspeldbochten en voorts op de proefterreinen van de fabrieken Alles bijeen een uiterst onderhoudende filmavond met beslist grote propagan distische waarde voor de firma's HoUe man en Englebert. nis, voor zwarte Blac and Tan, die ook 4 won; 23. C. A. Jacobs, Middelharnis, voor een Marter Kleurdweg; 24. H. Boom, voor een zwarte B. and Tan die ook 7 won. Voornaamste der bekroningen, (Ie, 2e en 3e.) Vlaamse Reuzen. Haaskleur Ram, jong; 1, 2 en 3 L. Bogerman. Voedster jong; 1. L. Bogerman, 2. L. Bogerman, 3. M. Tanis, Ouddorp. Konijngrijs, Voed ster, oud 1. C. S. Hameete. Ram, jong: 1. C. A. Jacobs, Middel harnis. Voedster, jong: 1 en 2. Iz. van Noord, 3. Gebrs. de Vos. Ram, jeugd: 1. R. PoUemans. Voedster, jeugd: 1 Ant. PoUemans. Zwart, Voedster: jong: 1. C. van Kop pen, Voedster, jong: idem. Geel, ram, jong. 1. Th. de Pender. Wit, Voedster: oud: 1. C. S. Hameete Ram, jong: 1. W. van Noord, 2. C. S. Hameete, 3. idem. Voedster, jong: Iz. van Noord, 2. J. van Eek. Ram, jeugd: 1. A. Hagens. Fr. Hangoren. bont, ram, jong: 1. P. Mierop, Oud dorp. Gr. Cchincilla. Ram, oud: 1. C. Luime, Ouddorp. Voedster, oud: 1. C. Luime, Ouddorp, 2. Gebr. de Vos. Ram, jong: 1. Gebr. de Vos Voedster, jong. 1 en 2 Gebr. de Vos. Weners Zwart, Voedster, oud: 1. A. v. Noord. Ram, jong: 1. A. van Noord en Jac. Bruggeman, 2. A. van Noord, Wit, ram, jong: 1. A. Hagens. Voedster, oud: 1. J. C. Visser, Stad aan 't Haringvliet, 1. Th. de Pender. Ram, jong: 1. C. S. Hameete, 2. Jac. Bruggeman, 3. J. de Berg. Voedster, jong: 1. B. J. van Noord, 2. C. S. Hameete, 3. C. Luijendijk. Havana Ram, oud: 1. P. Bierboom. Voedster, oud: 1. P. Bierboom. Ram, jong: 1. P. Bierboom. Alaska Ram, oud. 1. H. Boom. Voedster, oud: 1. H. Boom. Ram, jong: 1, 2 en 3. P. H. Bierboom. Voedster, jong: 1. H. Boom, 2 en 3 P. Bierboom. Rexen Wit, ram, oud: 1, 2 en 3 Jac. Barnat. Voedster, oud: 1. Jac. Barnat. Ram, jong: 1, 2 en 3 Jac. Barnat. Voedster, jong: 1, 2 en 3 Jac. Barnat. Papilons Madagascars, voedster, jong: 1. J. v. d. Bok. Blac and Tan Zwart, ram, oud: 1. H. Boom. 2. C. A. Jacobs, Middelharnis. Voedster, oud. 1. C. A. Jacobs, Mid delharnis. Ram, jong: 1. C. A. Jacobs, Middel harnis, 2. H. Boom, 3. J. C. Visser, Stad aan 't Haringvliet. Voedster, jong: 1. C. A. Jacobs, Mid delharnis, 2. J. C. Visser, Stad aan 't Haringvliet. HoUanders Kon. Grijs, Voedster, oud: 1. N. H. Boelaars, Ouddorp. Ram, jong; 1. A. H. Boelaars, Oud dorp. Uzergrauw, ram, oud: A. H. Boelaars Ouddorp. Zwart: J. van der Bok, Ouddorp, ram jong. Blauwgrijs, ram, oud: 1. J. van der Bok, Ouddorp. KI. Zilvers Licht-geel, ram, jong: 1. H. Boom, Voedster, jong: 1. H. Boom. Russen Zwart, ram, jong. 1. J. van der Bok, Ouddorp. Voedster, jong: 1. J. van der Bok, Ouddorp. Kleurdwergen Marter, ram, jong: 1. C. A. Jacobs, Middelharnis. Ds L. BOER De nestor van de Ned. Herv. predi kanten, ds L. Boer, heeft om gezond heidsredenen per 1 Januari eervol eme ritaat aangevraagd. Ds Boer is in 1883 geboren en aanvaardde in 1913 het pre dikambt te Walt. Hij diende gemeeUr ten te lerseke. Nieuw Weerdinge, Prie- zeveen en Amsterdam en verbond zich in 1930 aan zijn tegenwoordige gemeen te. De gezondheidstoestand van ds Boer veroorlooft hem niet, afscheid te preken Ds J. FOKKEMA Ds J. Fokkema, die als lid van dé Tweede Kamer der Staten Generaal, volgens de bepalingen der nieuwe kerk orde, niet langer de gemeente van Zij- derveld mocht dienen, heeft zich metter woon gevestigd te Ede. Ds J. VAN WIER Ds J. van (Wier herdacht Donderdag 18 Dec. het feit, dat hij 25 jaar geleden te Rijssen werd bevestigd als predikant van de Geref. Gemeente a.d. Kruis (Wal straat.) Aanvankelijk bewoog hij zich in het zakenleven en behoorde hij tot de Ge reformeerde Kerk van Amsterdam. Om principiële redenen verliet hij deze kerk- groep en kwam hij bij de Oud-Gerefor- naeerde Kerk van Scheveningen tot het predikambt, welke gemeente hij zeven jaar heeft gediend in welke tijd deze ge meente tot grote uitbreiding kwam en het ruime gebouw in de Nieuwe Laan tjes in gebruik kon nemen. Na de aansluiting van de Zelfst Ger. a.d. Kruis te Rijssen bij de Geref. Ge meenten in Nederland stichtte Ds van Wier de Oud Geref. Gemeente, welke gemeente hij sedert haar oprichting nu reeds negentien jaar dient. Een mooi kerkgebouw en pastorie werd te Rijs sen aan de Bevervoorde gesticht. Jn de Oud Geref. neemt Ds van Wier, die reeds 81 jaar is een vooraanstaande plaats in. Hij gaat in zijn eigen gemeen te iedere Zondag nog tweemal voor en dient zowel in de week als op Zondag de vele Oud-Geref.-Gemeenten over ge heel ons land. Van 's ochtends tot de nacht verschijnt. Moeders werk neemt nooit een eind. Dat oude Engelse versje is maar al te waar. Voor moeder is iedere dag te kort. Zij is het eerste op. Zij gaat het laatste naar bed. Voor zij slapen gaat, peinst zij al weer over het eten van morgen. En over de bergen verstelwerk, waaronder haar sleetse kinderen haar bedelven. Als U één dag dat verstelwerk ZELF moest doen... U zoudt -letterlijk naar 'n Pfaff-naaimachine- huis rennen en zo'n moderne Pfaff bestellen. Voor een Pfaff is een mand vol verstelwerk kinderspel. Die snelle, geruisloze naaimachine hoort aan wezig te zijn in het gezin-van- vandaag. Voor f 373.— heeft U al een draagbare electrische koÊfer- machine. Een juweel van een naai machine, die U desgewenst op gemakkelijke condities koopt, zon der het huishoudgeld merkbaar lan te tasten. Geef moeder meer 'evensvreugd. Maak haar werkdag korter en gemakkelijker. Geef haar het beste. Geef haar een echte Pfaff, dat- verdient zij dubbel en dwars Pfaff-naaimachines zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de speciale Pfaff- -laaimachinehuizen. Mocht het adres U niet bekend zijn, schrijft U dan naar: Pfaff-Naaimachines 's-Hertogenbosch. Belanghebbenden worden bekend ge maakt, dat de veerdiensten van de fa. V. d. SCHUIJT de a.s. feestdagen als volgt worden gevaren: Dintelsas-Ooltgensplaat (Sluishaven) op 25 en 26 Dec. (de beide Kerstda gen) en op 1 Jan. 1953 van Dintelsas aUéén om 8.30 en 17.30 uur. Van Oolt- gensplaat (Sluishaven) alléén om 9.00 en 18.00 uur. Den Bommel^Numansdorp: Op 25 Dec. (1ste Kerstdag) geen dienst. Op 26 Dec. (2de Kerstdag) van Den Bommel alléén 8.45 en 18.10 uur. Van'Numansdorp alléén 10.00 en 19.20 uur. Op 1 Jan. 1953 geen dienst. Donderdag 25 December (Ie Kerstdag) MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 dhr Kesting en 6 uur Ds H. Goedhart. (Collecte Inw. Zending.) Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur Student M. C. Ta- nis van Rotterdam. Ger. Gem. 10 en 6 uur Ds G. Zwerus. Ger. Kerk 11 en 3.30 uur Dr N. J. Hommes van Rotterdam. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 u. Ds E. van Asch (Collecte Inw. Zen ding.) DIRKSLAND Herv. Kerk 9 en 10.30 uur Ds H. Goedhart van Middelhar nis en 6 u Ds Postma van Den Bom mel. (Collecte Inw. Zending.) Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. HEBKINGEN Herv. Kerk 10 uur geen opgaaf en 6 uur Ds A. Boertje. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur Ds Boertje van Herkingen en 6 uur le zen. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. Ger. Kerk geen opgaaf. STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 u. dhr Bouman (CoU. verwarmingske tel.) Dinsdag 16 December werd te Alme lo het nieuwe kerkgebouw van de Ger. Gemeente door de consulent Ds Hon- koop van Rijssen in gebruik genomen. Twintig jaar geleden werd met drie gezinnen begonnen. Het is een keurig ingericht kerkgebouw. Centrale-verwar- ming, mooi orgel. Het getuigt van of- ferwaardigheid van de leden, slechts ruim 100 leden en doopleden dat ze de middelen bijeen wisten te brengen, plm. 45000 om tot de bouw van dit keu rig kerkgebouw te komen. Ik heb sinds enige tijd een speciale bewondering opgevat voor winkeliers. Daarmee bedoel ik niet alleen de men sen, die kruidenierswaren verkopen, maar in het algemeen ieder, die er een winkel op na houdt. Of men er voor 'n cent van 't theeblad of salon-ameuble menten verkoopt, dat blijft me om 't even. Een winkel is een winkel en een winkelier is een man, die aan zijn me demens noodzakelijke levensbehoeften, luxe artikelen of genotmiddelen ver koopt, althans tracht te verkopen. Dat laatste gaat lang niet altijd even vlot, tussen haakjes gezegd. Was ik daar laatst aan 't karweien in een manufac- turenwinkel. Er moest een gat in de muur gehakt worden voor een afvoer pijp van de kachel. Terwijl ik daarmee bezig was, is de bewondering voor de winkelier in m'n leven gekomen. Want als je daar bezig bent, heb je natuurlijk geen watjes inde oren en hoor je onge merkt eens, wat er zich in zo'n winkel afspeelt. Er waren verschillende klan ten bezig hun inkopen te doen, toen de deur weer openging en een dame en heer de winkel binnenstapte. Ik zag af gunstige blikken werpen op de bont mantel, die de dame droeg. In m'n na bijheid fluisterden twee vrouwen. da'S 'n prachtjas; vast 'n veulen! De dame drong naar voren en een weeë parfum- lucht bereikte zelfs de kalk, waarmee ik aan 't strijken was. Kunt U me vlug helpen, juffrouw, want we hebben haast ziet U! 'n Ogenblikje, mevrouw, zei de winkeljuf beleefd. De andere klanten in de buurt keken boos naar de indringe- rige dame. Een ervan niet op d'r mondje gevallen zegt men dan beet haar toe: wiele binne eerst an de beur- te oor! Wiele hewwe oa,k haest! Onze centen binne net zoa goed as die van joel De dame zweeg en wachtte af. Toen ze aan de beurt kwam wilde ze naar een jas kijken voor meneer, die zonder een woord te zeggen meeslofte naar een hele rij jassen die in alle kleu ren, maten en kwaliteiten keurig in 't gelit hingen. De winkeljuf hielp meneer handig met het passen, maar ik zag aan haar gezicht, dat ze er beu van werd. De een was te kort, de andere te wijd, oordeelde mevrouw. Nee, die kleur viel tegen. Ja, die, dat leek wel een goede maat, maar die sloot niet goed aan de hals en die daar was te duur. Ik merkte zo tersluiks wel, dat die dame voor een dubbeltje eerste rang wou zitten, maar dat gaat nu eenmaal niet. Ten einde raad werd de baas er bij geroepen. De passerij begon opnieuw. De winkelier ook nog wat onder de indruk van de veulenmantel zocht wat hij kon om meneer te bedienen. Hij prees de fijne coupe" die er is de jas zat, die meneer nu aanhad en als mevrouw de mouwen wat te lang vond, dan kon dat natuurlijk veranderd worden. Ondertussen ver streek de tijd en van de haast van me vrouw was niets meer te merken. Me neer had zelf niets in de pap te brok ken; mevrouw besliste. En na nog een tiental jassen gepast te hebben conclu deerde zij, dat er maar „weinig keus" was. Ze zou nog wel eens bij een ander zien. Wel wou ze nog eens naareen paar „nylons" kijken. Terwijl de juf moeizaam alle jassen weer weghing en de andere klanten zo ongeveer stonden te stampvoeten van ongeduld, liet de baas met z'n vriendelijkste gezicht de nylons door z'n handen glijden. Neee die kleur niet, die maat niet, die kwaliteit niet, die te goedkoop, die te duur. Slot' nee, daar kan ik geen keus uit maken' Heeft U overhemden? Ja naevrouv.-! DJ dozen stapelden zich op. Met vaste boord, met losse boord, groen, crème blauw, gestreept, effen en wat niet al Ik had die klant het was geen klant want ze had nog niets gekocht vvei de zaak willen uitjagen met mijn trof. fel. Maar ik had er niets te vertellen, jij was daar toevallig maar een gaatje ij de muur aan 't maken. Nee, er was geen enkel overhemd bij, dat bij meneer z'n costuums paste. Mevrouw had ook noe een das nodig. Kijk eens, mevrouw, hoe vindt U die? Handig strikte de winke lier de das op z'n vingers. Maar 't werd weer nul op 't rekest. De juiste kleur was er niet bij. 't Spijt me mevrouw' Geef me dan maar 5 meter elastielt, Aljtublief mevrouw! Eerst nog eens even trekken of er wel een goede rek in zit. Ja, dat ging. Dat kost? Zoveel alstublieft, mevrouw.' Nou, een ste\'ige prijs hoor! In de stad koop je dat ze- ker voor één of twee cent per meter goedkoper! Hebt U de kwaliteit vergele- ken, mevrouw? Nee, dat nou wel niet, maar daar zal zoveel verschil niet in zijn, hoor. Dag meneer! Dag mevrouw, meneer! De winkelier haastte zich naar een andere klant, die in tijd van acht minuten een jas aanpaste van honderd twintig gulden. Ik hoorde de vragen, de aanmerkingen, de critiek en wat niet al van de vele klanten, die in de winkel kwamen. En met het grootste geduW van de wereld moest de winkelier en zijn bedienden overal een antwoord voor klaar hebben, inlichtingen geveii, advi- seren entrachten te verkopen. Want dat is tenslotte zijn bestaan. Maar in die uren dat ik daar werkte is mijn bewondering voor de winkelier geste gen. Niet alleen voor de manufacturier, maar voor iedere winkelier in 't alge meen. Want ook de kruidenier, de meu- belhandelar, de speelgoedverkoper of wie ook hebben met dezelfde problemen te kampen. Ze krijgen allen op hun beurt een grote verscheidenheid van klanten in hun winkels, waaronder zich ook de typen als de hierboven omschre ven mevrouw behoren. En om al die mensen met de grootst mogelijke voor komendheid te behandelen, daarvoor iis een grote mate van zelfverloochening nodig. Al kook je van binnen en al kun je een klant wel uit de winkel schop pen, dan moet je als winkelier je kalm te maar bewaren. Dat is niet iedereen gegeven. Toen ik die middag in die win kel werkte gingen mijn gedachten terug naar de oorlogsdagen. De winkelier was toen in groot aanzien. Men zou z'n han den gekust hebben, wanneer hij ons wat leveren kon. Men smeekte hem om het een of ander en men zou nooit vergeten hoe hij ons geholpen had. Als een hond liep men hem achterna als men dacht dat er wat te halen viel. En nu? 't Kan verkeren, zei Brederode. De klant is weer koning, somtijds hardvochtig als een despoot. Men is de beloften van toen al lang vergeten en er worden soms eisen gesteld, waaraan met de beste wil van de wereld niet voldaan kan worden. In ben blij, dat ik geen winkelier ben, die al die zinnen van de klanten moet bevredigen. Daar moet je voor in de wieg gelegd zijn, zei m'n klant de winkelier. Dat was goed ge zegd. Je hebt overal je mensen voor, nietwaar? Laat mij echter maar metse len! En laat de klant een winkelier be handelen, zoals hij of zij ook graag be handeld wil worden! SCHRAMMETJE. 'GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur Ds Steur van Ouddorp en 6.30 uur dhr Vetter van Middelharnis. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur Ds Steur (Collecte G.Z. B.) Ger. Kerk 9.30 en 2.30 uur Cand. J. V. d. Zanden van Groningen. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr Malie paard van Haamstede. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur Ds van Drenth van Ooltgensplaat en 6 uur Ds Steur van Ouddorp. OUDE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur dhr Hartman en 6 uur Ds Wolthers. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 Uur ds Wolthers van Oude Tonge en 3 uur Ds H. Goedhart van Middelharnis. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur Ds Loosman. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 9.30 uur Ds Postma en 6 uur dhr Kesting van Middelharnis. Ger. Kerk 10 en 6 u. Ds Becker. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30, u. lezen en 6 uur Ds van Drenth. (CoU. Inw. Zending.) Ger. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds P. A. Zeilstra. Geref. Gem. lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur dhr Neijenhuis. Vrijdag 26 December (2e Kerstdag) MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 uur Ds H. Goedhart. (CoU. Inw. Zending, en 6 uur Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagsschool. Chr. Ger. Kerk 10 uur de heer M. Ta- nis. (Stud.) Ger. Gem. geen dienst Ger. Kerk geen dienst. SOMMELSDIJK 6 uur Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondags school. DIRKSLAND 6 uur Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagsschool Ger. Gem. geen dienst. HERKINGEN 6 uur Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagsschool Ger. Gem. 9.30 uur Ds G. Zwerus. MEHSSANT 6 uur Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondags school. Ger. Kerk geen opgaaf. Ger. Gem. lezen. STELLENDAM 5 uur Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondags school. GOEDEREEDE 6 uur Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur Ds Steur. (Collecte G.Z.B.) Geref. Kerk 9.30 uur Cand. J. v. d. Zanden uit Groningen. Ger. Gem. 9.30 uur lezen. NIEUWE TONGE 1.30 uur Kerstfeest viering met de kinderen van de Zon dagsschool. OUDE TONGE Ger. Gem. nam. 2.30 u. Ds G. Zwerus, Na afloop v d dienst belijdenis-catechisatie. STAD AAN 'T HARINGVLIET 6 uur Kerstfeestviering inet de kinderen van de Zondagsschool. Ger. Gem. 9.30 uur lezen. DEN BOMMEL 3 uur Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool. Ger. Kerk Kerstzangdienst sav. 7 uur. OOLTGENSPLAAT 6 uur Kerstfeest viering met de kinderen van de Zon dagsschool. -- Ger. Kerk geen dienst. Ger. Gem. 9.30 uur lezen. LANGSTRAAT 5.30 uur Kerstfeestvie ring met de kinderen van de Zondags school. Zondag 28 December 1953 MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 uur dhr Kesting en 6 uur Ds H. Goedhart. Ger. Gemeente 10 en 6 uur Ds G. Zwerus. Geref. Kerk 10 en 5 uur Ds J. B. V. Mechelen van Oostburg. Chr. Geref. Kerk 10 en 6 uur Stud Sj. Wijnsma van Hantum (bij Dü!'- kum) SOMMELSDIJK 10 uur Ds E. van Asch DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur Ds Steur van Ouddorp en 6 uur Ds van Drenth van Ooltgensplaat. Geref. Gem. lezen. HERKINGEN Herv. Kerk geen opgaaf. Ger. Gem. lezen. MELISSANT Herv. Kerk sav. 6 uur dhr Kesting (v.m. geen opgaaf.) Ger. Gem. lezen. GOEDEREEDE Herv. Kerk sav. 6 uur Ds van Asch van Sommelsdijk (vm. niet bekend.) OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 2.30 u. Ds Steur. Ger. Kerk 9.30 en 2,30 uur Cand. J. v. d. Zanden, Gronin gen. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur le zen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 9.30 uur Cand. Bouters van Groot Ammers en 6 uur Ds Postma. Ger. Kerk 10 en 6 uur Ds Becker. OOLTGENSPLAAT Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds P. A. Zeilstra. Ger, Gem. 9.30 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 uur Ds Postma en 6 uur dhr Oostende van Onstwedde. Ger Kerk 9.30 en 6 uur lezen. Geref. Gemeente lezen. GRAANBEURS ROTTERDAM, 22 Dec. Graanbeurs. Binnenlandse granen (officieuze note ringen per 100 kg franco R'dam). Tar we zonder vochtconditie 25.5026.90, op vochtconditie tot 26.85. Voedergra- nen kalm; zomergerst 32.2533.25; grove daarenboven; wintergerst 31. 31.75; haver 25.5026.50, blanke daar boven: rogge 2727.75, vaster; mais geschoond, tot 36.50. Peulvruchten; erwten kalm 4553, schokkers kalm 4559; brqine bonen iets beter tot ƒ76.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2